Fenomeen van het objekt gaat al ver terug in de historie Treinongeluk in Italië „Hasjzaak van de eeuw" „DE BRUG" TOEN (EN WEER) OPTISCH ELEMENT IN BEELD Lezing over het Wereld Natuurfonds Om nieuwbouw Theo Thijssenschool Om de Postbank Agent schiet Boschenaar dood 4 De nieuwe brug ZIERIKZEE, 20-11. Zierikzee staat aan de vooravond van de ingebruikstelling van de nieuwe Zuidhavenbrug. In het kader van de geschiedenis van landen en volke ren, geen groot gebeuren, maar „groot" en „klein" zijn relatieve begrippen. Voor Zierikzee is de nieuwe brug wel iets heel bijzonders. Het fenomeen brug is voor de Zuidhavenpoort al erg oud. De eerste plannen om op deze plaats een brug te bouwen dateren uit 1598 en zullen verband gehouden hebben met het graven van het nieuwe havenkanaal. Vóór die tijd zal voor de Zuidha venpoort een vast oeververbinding gelegen hebben, die de stadsgracht afscheidde van de Oude haven, die op de Gouwe uitkwam. Dit wordt óók De zonnevlammen UTRECHT, 20-11. Zonne- vlamme, korte uitbarstingen van gingantische hoeveelhe den energie op de zon, ontstaan als kleine kernen met een tem peratuur van tien tot twintig miljoen graden. Uit die kernen ontsnapt heet gas met een snel heid van duizenden tot tien duizenden kilometers per se- konden. De vuurtongen heb ben een lengte van tienduizen den kilometers. Na het optreden van de vlammen kan zich hoog boven het zonsoppervlak een uren lang blijvende haard van rönt genstraling vormen, wat duidt op de vorming van een zweven de hete gaswolk. (Vervolg van pag. 1) de van de Schoolraad, een ouderkom- missielid, het schoolhoofd van de sa menwerkende school, een teamlid en de wethouder van onderwijs. Deze kommissie geeft hët advies aan het gemeentebestuur, waarna de inspek- tie een eventuele goedkeuring geeft De gemeentelijke bijdrage per leer ling werd voor 1981 vastgesteld op 415,88, (een verhoging van 37,-). In dit bedrag is alles inbegrepen: zo wel de kosten voor onderhoud en ver warming als de kosten voor leermid delen. Door onder andere de gestegen kosten voor verwarming blijft er naar oordeel van de Schoolraad ech ter te weinig over voor de aanschaf van leermiddelen. De raad pleitte voor een verhoging van nog eens 15,-, omdat ,,de kwaliteit van het onderwijs gehandhaafd moet blij ven". Omdat deze verhoging ook voor de bijzondere scholen zou moe ten gelden, komt het totaal 8.000,- ten laste van de gemeentekas. 't Kofschip Voorts werd door de raad de pro blemen besproken, die op korte ter mijn zullen ontstaan op 't Kofschip. Deze school zit nog'maar drie leer lingen af van de ,,240-grens": de grens waarbij een extra leerkracht kan worden aangetrokken. Op het ogenblik zijn daar 8 leer krachten, zodat er totaal 9 kunnen komen. Een 9e lokaal is er echter niet en er bestond in de vergadering over wegend bezwaar om het handenar- beidlokaal daaraan op te offeren. Ge pleit voor een nieuwe school in Poortambacht. Verkiezing Het bestuur van de schoolraad werd in zijn geheel herkozen. De heer J. Groen blijft voorzitter, de heer C. Boot penningmeester en mevrouw A. G. Beekman-Otte sekretaresse van de Raad. Bij de rondvraag kwam Eet onder werp Basisschool aan de orde. Beslo ten werd om dit onderwerp in de V.O.O. ter sprake te brengen, met al le betrokken leerkrachten erbij. -door de van vóór 1600 daterende stadsplattegronden bevestigd. Nieuwe Haven Na het graven van de Nieuwe Ha ven, die in 1601 werd voltooid, was een verbinding tussen de oude en de nieuwe haven noodzakelijk. Op de stadsplattegrond van Zacha- rias Roman van ca. 1660 ziet men op deze plaats een houten wipbrug, wel ke in 1666 door een nieuwe werd ver vangen. Ook in 1724 was de brug node aan vervanging toe. Waarschijnlijk was deze nieuwe brug van slechte kwali teit, want reeds een twintigtal jaren later was sprake van verval en ver rotting. Desaltniettemin wprd de brug pas in 1783 door een nieuwe vervangen, die het tot 1839 uithield. Deze brug, waarvan nog diverse fo to's bestaan, is getuige geweest van grote veranderingen in het verkeers beeld. De fiets en de auto deden hun intrede en begonnen paard en wagen langzamerhand terug te dringen. 1927 In 1927 vond de laatste verandering plaats. Op 19 november van dat jaar werd door burgemeester mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengers- kerke tijdens de stromende regen de nieuwe brug geopend door het weg nemen van enkele sluitkettingen. De burgmeester merkte in zijn openings woord op dat de nieuwe brug er flink en degelijk uitzag en volkomen paste in het oude, mooie stadsbeeld van Zierikzee. BAARN. Mevrouw Hansje van Helden-Kroes heeft donderdagmid dag tijdens een bijeenkomst in haar woonplaats Baarn de opbrengst van haar vorig jaar in eigen beheer uitge bracht boekje ..Het kind bemind....?"' (11.000 gulden) over handigd aan direkteur R. H. La- tenstein van Voorst van Unicef Ne derland. DEN HAAG, 20-11. Met twee mo ties heeft de Tweede Kamer de rege ring donderdag laten weten dat er, na drie jaar diskussie in de minister raad, nu met spoed een standpunt over de oprichting van de Postbank moet komen. De moties werden ingediend tij dens de door de socialist Kombrink aanhangig gemaakte interpellatie van minister Van der Stee van finan ciën en staatssekretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, onder wie de PTT valt. Kombrink wees er op dat elk ver der uitstel de invoering van nieuwe taken voor de gelddiensten van PTT belemmert. Eind september is mee gedeeld dat minister en staatssekre taris een gezamenlijke konklusie naar de ministerraad hadden gestuurd. Als dat zo is moet het mo gelijk zijn binnen twee weken tot een kabinetsbesluit te komen, vindt hij. Samenhangend besluit In zijn motie vroeg Kombrink het kabinet binnen twee weken een sa menhangend besluit te nemen over de Postbank, de taakuitbreiding van de gelddiensten en de invoering van een nationaal betalingscircuit. CDA-woordvoerder Couprie vroeg in een motie nog dit kalenderjaar met een standpuntbepaling te ko men. Langer uitstel vond hij niet meer verantwoord. Voor 1 januari zal de regering in een notitie haar standpunt uiteen moeten zetten, te neinde de kontinuïteit van de geld diensten zeker te stellen en tevens de mogelijkheid tot invoering van een levenskrachtige, konkürrerende Postbank te overwegen. De leden van de plattelandsvrou wen afd. Schouwen kwamen in Mon- dragon bijeen voor een lezing met dia's over het Wereld Natuur Fonds door mevr. Sandberg-Braat uit Mid delburg. De presidente heette alle da mes welkom en gaf vervolgens het woord aan mevr. Sandberg. Nederlands wast het eerste land dat meedeed aan het World Wild Life Fund en brengt ook het meeste geld op. Bovendien zijn er in Nederland 70.000 donateurs van het Wereld Na tuur Fonds. Verder zijn er nog de World Wildlife Rangers, dit zijn de junioren van het Wereld Natuur Fonds (Nederland). Meisjes en jon gens van 8 tot 18 jaar kunnen lid wor den van deze aktieve groep. Zij liet aan de hand van dia's zien aan welke projekten het Wereld Na tuur Fonds meegewerkt heeft, o.a. Bij deze laatste opmerking zullen velen thans geneigd zijn enkele vraagtekens te plaatsen. Een feit is in elk geval dat bij het nieuwe ontwerp toch heel wat meer met het historische stadsbeeld reke ning gehouden is dan in 1927, hetgeen het aanzien van Zierikzee zeker ten goede zal komen. In de gemeenteraadsvergadering van 22 mei 1979 is de raad akkoord gegaan met de financiële konsekwen- ties van de vernieuwing van de brug. De totale kosten bedragen 4.375.000,—. In de gemeentebegro ting 1980 is een bedrag van 204.500,— geraamd wegens kapi- taalslasten. (uitStadsberigten") Flitsen uit het buitenland PARIJS. Volgens NOB-wegtran- sport hebben de onderhandelingen tussen de Franse overheid en de ak- tievoerende douaniers woensdag nog geen enkel resultaat gehad. Daafom zullen de langzaam-aan-akties door gaan. ZIERIKZEE Een eeuw Hervormd Zondagsuur In het kader van het 100-jarig bestaan van het zondagsuur vond er een feestelijk zondagsuurdienstje plaats in het Hervormd Verenigings gebouw. Het aanvangslied was „God roept onS broeders tot de daad". Hierna verwelkomde mevrouw E. Hagesteijn-de Haan kinderen, leidsters, oud-leerlingen, ouders en andere belangstellenden. Ze sprak er haar vreugde over uit, dat zovélen aanwezig waren. Na gebedsliedje, lo flied en kpllëkte voor het vreugde potje (grotendeels bestemd voor adoptiekind in Indonesië) volgde een zondagsSchooldienst-in de oude tijd. Jufs en kinderen waren gekleed anrto 1900. Het verhaal ,,De Zaaier" en versjes waren ontleend aan boekjes, afgestaan door een oud-leerlinge (uit gereikt in 1912) en ook in de zaal aan wezig. Ze zongen ëen lied gemaakt door mevrouw Hagesteijn, ter eere van het 100-jarig bestaan. In de pauze was er koffie, c.q. limonade met traktatie. Na een herfstlied kwam er -:eqn spelletjefin de huidige,,tajdwEr rhad] zich weer ,een klasje gevormd,OP het toneel. Dp kinderen speelc^p, een spel-n.a.v. „Elia, die in Sarfath'was, honger had, en aan. een weduwe» wat te eten vroeg. Hierna reikte d's. As sendorp aap alle.kinderen, leicfs.ters en oud-leiding een fraaie herinne ringsdrinkbeker, uit. Voor een oud- leerlinge, mevrouw N. Tromper y Wijk- (afstaan boekjes) en een oud leidster, mevrouw N. Brouwer-Steur (jarenlang leidster) was er tevens'een bloemstqkje. ,Na gebed, slotlied en 1 kollekte kwam er aan dit plezierige, feestelijke dienstje een e.inde. 21 de cember (kerstfeest), worden de festi viteiten be,sloten met een' kerstspel „Vroeger en nu" Zondagsuur Zierik zee 1880-1980. (Verbeterd béricht).. NEW YORK. De algemene vergade ring van de Verenigde Naties heeft donderdag met 111 tegen 22 stemmen een nieuwe resolutie aangenomen waarin wordt gevraagd om onmiddellijk vertrek uit Afghanistan van de. Russi sche troepen. PARIJS. Frankrijk is bereid Polen financiële hulp te verlenen, zo is don derdag in regeringskringen in Parijs vernomen. Vrijdag komt de Poolse vi- cfe-premier, Mieczyslau Jagielski, in Parijs aan om de Franse regering om hulp te vragen en volgens de zegslieden staat deze daar welwillend tegenover. TEHERAN. „Niet Olof Palme, noch dé internationale organisaties, maar al leen onze broeders en zusters die in Choezestan strijden, kunnen een be- standsovereenkomst sluiten". Dit heeft de Iraanse Premier Mohammed Ali Radjai donderdag verklaard na een onderhoud met de Zweedse Oud-Pre mier Palme. CATAN2ÉAIJP, #1. Inshet zptfep van Italië is ^ïijdagochten vroeg-«en gekompliceerd treinongeluk ge- barbij waarschijnlijk tieir- i' talleh' slachtoffers zijn gevallen. Vol lens de ltaliaanse ra'dio zijn er al 20 lijken geborgen. De eerste berichten rriaken niëlding van mëer dan hon- üerd gewonden. De sneltrein van Rome naar Sira- cuse op Sicilië reed bij het dorpje La- mezia Terme in op een paar losse goe derenwagons en ontspoorde. Enkele rijtuigen kwamen op de baan naar het noorden terecht. Daar, reed, kort na de eerste botsing, de sneltrein Ca- tania-Rome op in. i Sommige rijtuigen zijn zo vernield, dat de redders er niet dadelijk in konden doordringen. BRUSSEL. De EG-kommissie in Brussel heeft besloten voorlopig alle export van boter uit de Gemeenschap onmogelijk te maken. Ook de export van boterolie zal niet mogelijk zijn. DEN BOSCH, 20-11. Een agent van de Bossche gemeentepoltie heeft don derdag een 29-jarige inwoner uit die stad doodgeschoten. Het slachtoffer was met twee agenten in gevecht ge raakt, nadat de moeder van de man de hulp van de politie had ingeroe pen toen zijn naar de woning van haar zoon ging om de huisdieren te verzorgen. Zij vertelde de politie dat haar zoon erg agressief kon zijn en dat ze bang was om het huis alleen te betre den. Dit is donderdag door een woordvoerder van de Bossche politie bekendgemaakt. Twee agenten begeleidden de vrouw naar de woning en troffen er de man aan, die rustig op zolder zat. Na een kort heen-en-weer-gepraat werd de man plotseling razend, waarna een vechtpartij ontstond. De man vluchtte toen naar beneden, maar bij de buitendeur wist één van de agenten de man te pakken te krij- ,?en\ Stilettov Hierop greep de man een stiletto en stak de agent in diens hals. Terwijl de andere agent bij de deur arriveer de rende de man weg, keerde na tien meter om en kwam met getrokken stiletto weer terug. Daarop greep één van de agenten zijn pistool en vuurde drie kogels af. Volgens de woord voerder van de politie overleed de man ter plaatsen. Het slachtoffer, waarvan bekend was dat hij aan drugs was verslaafd, stond al enige weken onder toezicht van een maatschappelijke wijk dienst, terwijl ook andere sociaal maatschappelijke diensten over hem waren ingelicht. ZIERIKZEE. Netjes in het gelid ri oolbuizen, bestemd voor het in dustrieterrein te Zierikzee. Het aan nemersbedrijf A.S.Dbelast zich met het inbrengen van de buizen, die een flinke diameter als doorsnede hebben. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NEW DELHI. De militaire regering van Pakistan zou een samenzwering hebben ontdekt om het bewind van president Zia Oel-Haq in oktober om ver te werpen en de executie hebben bevolen van vijf samenzweerders. WASHINGTON. De Westduitse bondskanselier, Helmut Schmidt, heeft donderdag in Washington ver klaard met de nieuwe Amerikaanse re gering even nauwe betrekkingen te wil- onderhouden als met de regering van President Carter. MADRID. Max Kampeiman, de Amerikaanse vertegenwoordiger op de Europese veiligheidskonferentie in Madrid, heeft ontkend dat hij bui ten zijn boekje is gegaan toen hij waarschuwde voor een nieuwe, ern stige konfrontatie met de Russen. AMSTERDAM, 20-11. In „de hasj zaak van de eeuw", zoals de officier van justitie het heeft genoemd, is de 37-jarige R. S. vrijdag door de recht bank in Amsterdam veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en een boe te van 50.000 gulden. Er was vijf jaar plus boete tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen dat S. de grote man is geweest achter 15 trans porten van 1500 kilo elk, die tussen 1976 en 1979 uit Iran naar Nederland zijn gesmokkeld. Hij zou daar aan naar schatting een winst van 30 mil joen gulden hebben overgehouden. het behoud van de Waddenzee in ei gen land, dieren- en plantenwereld van de Galépgos eilanden, de organ- oetans op Sumatra, het Nakuru-meer met 1.500.000 flamingo's, behoud tro pische oerwouden, (bossen ter groot te van b.v. 14 voetbalvelden per mi nuut omgehakt worden) en nog vele andere natuurbeschermingsprojek- ten.' In de pauze was er gelegenheid die vele mooie artiklen te kopen ten bate van het Wereld Natuur Fonds. Hier van werd door de dames met het oog op de komende feestdagen gretig ge bruik gemaakt. Ook kunt u deze arti kelen verkrijgen bij mevr. Gudde-v. Geloven, Geertruidlaan 6 in Ouwer- kerk. Na de pauze werd een quize ge- houven, de winnares werd een pre sentje aangeboden. De presidente bedankte mevrouw Sandberg voor haar lezing en bood haar een bedrag voor het Wereld Na tuur Fonds. ZIERIKZEE, 20-11. Zierikzee verving de Zuidhavenbrug. Voor een uit 1927 daterende gietijzeren brug kwam een nieuwe; een miljoenenprójekt dat net nog lukte in een tijd. die ekonomische neergang kent. Een halve eeuw maakte de Zuidhavenb^u^-onderdeel uit van het -vooral door fotografen en kunstschilders - beminde totaalbeeld van het poorten- en bruggenkomplex Nog recentelijk was het een gegeven voor de „grootste kleurendia van Nederland", gemon teerd in de hal van de „Keukenhof". De bovenste plaat geeft het oude, ver trouwde beeld, zoals het in die vijftig „brugjaren" is geweest. Voorheen (vóór 1927) was er een baskulebrug. met merkwaardige, fi guratieve afsluitingen van de zijwanden. De be treffende foto, stamt uit 1913, toen Zierikzee een groots gemonteerd Onaf- hankelijksfeest vierde. Vele jaren was bewa ker van de brug, de heer W. Juijn, die - met zijn zuster - een deel van de Noordhavenpoort be woonde. Hij herdacht in 1935, zijn hon derdste jaardag. Al met al materiële en menselijke herinneringen aan een „brugtijdperk".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4