MINISTER PEINST NOG OVER VASTE VERRINDING WESTERSCHELDE deunloo b.u. Westerschelde Toch „Luctor et Emergo" Britse Troonrede Minister wil verhoging tarieven openbaar vervoer DE P.VJU. OVER DE MINMERIËLE LOONMAATREGEL Proces tegen weduwe Mao en anderen Poolse landbouw „rampzalig Minister wil extra „ombuiging" Om betere kinderbedden De verkeerstarieven AGENDA WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK installatiebedrijf Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DIJK 2 De Kamer heeft de minister van verkeer en waterstaat op de vingers getikt en vond het niet juist, dat hij Zeeland, met betrekking tot de be geerde vaste oeververbinding Westerschelde, „in een diepe, finan ciële valkuil heeft laten vallen". De trammelant rond deze vaste verbinding, doet de gedachten terug gaan naar de totstandkoming van een vergelijkbaar projekt: de Zee- landbrug, in het begin terecht Oosterscheldebrug geheten, maar het all-round Zeeuws karakter werd in de nieuwe naam verdiskonteerd. Vergeleken met die brug, gaat het voor Zeeuws-Vlaanderen moeizaam. Geruime tijd tevoren dacht vooral Schouwen-Duiveland, dat een Zee- landbrug er nooit zou komen. Er zijn ten onzent ook geen akties voor ge voerd, maar - heel populair gezegd - ineens was die brug er, zij het met de gekoppelde noodzaak van tolbeta- ling, want de provincie moest de brug zelf financieren. De eisen, die m.b.t. de V.O.W. (Westerschelde) werden gesteld, wa ren voor de provincie echter veel te hoog. Geen acceptabele tolheffing is te bedenken, om het gat te dichten. Een teer punt is de b.t.w. De provin cie hierover: „om te beginnen heeft de staatssekretaris van financiën besloten dat de VOW niet b.t.w.- plichtig is. Op het eerste gezicht lijkt dat een sympathieke geste, maar wat betekent dat in de praktijk? Wel, het niet b.t.w.-plichtig zijn, houdt in dat de N.V. Oeververbinding Wester schelde, de b.t.w. op de bouwkosten niet kan terug vorderen. Dat is nl. wél het geval bij bedrijven, die b.t.w.- plichtig zijn en die dus zelf ook b.t.w. op hun produkten in rekening bren gen." De b.t.w.-affaire is - zo blijkt - in gaande tegen de Zeeuwse belangen ter zake en het gehele projekt werd niet minder dan 200 miljoen duur der. Voor de provincie een onhaalba re zaak. De nieuwe situatie is nu zo, dat de vaste verbinding er mag komen, maar tevens moet er een nieuw, her zien pakket financiële maatregelen komen. De provincie hoopt nu ir*ar op een reëel voorstel van de kant van het rijk, niet zo absurd als eerst en haalbaar, want daar ging het met de Zeelandbrug om en daar gaat het nu weer om. Het blijft overigens om een miljoe nenkwestie gaan, al zijn er verschil lende faktoren, die nu nog niet kun nen worden bepaald, als: verkeer saanbod, rentestand, bouwkosten e.d. Feit is echter dat een derde veer pont ook (vooral in exploitatie) veel geld kost en men hiermede zou voort gaan op een weg, die niet tot een alles oplossende, tijdsbestendige beslis sing zou leiden. Zeeuws-Vlaanderen is toe aan een vaste oeververbinding. Dat is on weerlegbaar en onze regio kan over het nut en het effekt meepraten. We hebben zelf gezien, wat zo'n projekt allemaal teweeg brengt aan verande ringen en (betere) mogelijkheden. DEN HAAG, 20-11. Minister Tuijnman wil nog steeds proberen met de provincie Zeeland tot overeenstemming te komen over de aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde. Tijdens het begrotingsdebat In de Tweede Kamer zei de minister van ver keer en waterstaat donderdag nog altijd het „Luctor et Emergo" in zijn vaan del te hebben. Maar hij houdt wel vast aan de opstelling dat Zeeland bereid moet zijn meer geld op tafel te brengen om de plannen te kunnen verwezenlij ken. -Het kabinet kan niet het (budgetai- re) risiko nemen dat al in het eerste jaar van exploitatie van een brug- tunnel een verlies van 80 miljoen gul den ontstaat. „Wij hebben ons bod al verhoogd, maar nu zal Zeeland ook over de brug moeten komen ander zit 't er niet in", aldus de minister. Op 10 december gaat Tuijnman met de betrokken ministers weer aan tafl zitten om te overleggen hoe ver men kan gaan. Hij voelt zich moreel ver plicht er voor Zeeland een zo gunstig mogelijke oplossing uit te halen. Veerpont Op de mededeling van de minister dat het rijk bereid is de bouw van een derde dubbeldekker-veerpont voor zijn rekening te nemen als het tot uit stel van de vast oeververbinding zou komen reageerden kamerleden van de verschillende frakties met de op merking dat er van de brug niet veel meer terecht zal komen als die pont eenmaal in de vaart is. SAN SALVADOR. De Zuidafri- kaanse cameraman Ian Mates heeft vrienden telefonisch laten weten dat hij met de Nederlandse radioverslag gever Jan Smits (29) door militairen wordt vastgehouden in San Vicente, 60 km ten westen van San Salvador. LONDEN, 20-11. De Britse rege ring zal er alles aan doen om de infla tie te verminderen, de ekonomische groei te handhaven en de werkgele genheid te bevorderen. Zij handhaaft hiertoe haar strenge monetaire beleid, zo heeft koningin Elizabeth verklaard in haar troonre de bij de opening van het parlemen taire jaar 1980-81. Begin volgende week zal de minister van financiën, Geoffrey Howe, een belangrijke ver klaring afleggen over de ekonomie van zijn land. DEN HAAG, 20-11. Minister Tuijnman wil volgend jaar mei de tarieven van het openbaar vervoer extra verhogen met vier procent. De minister van ver keer en waterstaat deelde dit donderdag mee tijdens het debat over de begro ting van zijn departement in de Tweede Kamer. Tuijnman zegt de opbrengst van di° verhoging te willen gebruiken vour de opheffing van een aantal knelpunten in het spoorwegnet. Binnenkort zal de minister zijn plan bespreken met vertegenwoordi gers van de ve: /jersbedrijven eri de gemeenten. Geen „injektie" Voor een tijdelijke financiële in jektie, door binnen de begroting wat te gaan schuiven, voelde Tuijnman niets. De financiering van de drin gend noodzakelij ke ïhf ra-st~ukturele werken moet struktureel worden ge maakt, vindt hij. Dat kan door een tussentijdse tariefverhoging. Vo^" 1981 zou die zo'n 15 miP~OTi _-n opleveren en in 1982 ongeveer zó mil joen. De socialist Castricum rekende de minister voor dat de tarieven als ge volg van deze extra verhoging vol gend jaar met ongeveer elf procent zullen stijgen, er vanuit gaand dat de „normale" tariefverhoging op 1 ok tober op ongeveer 7 procent uitkomt. Maar Tuijnman hield voet bij stuk. De budgetaire situatie laat niet meer toe dat het rijk de verbetering van het spoorwegnet voor zijn rekening neemt. Er komt een stuk kwaliteits- DEN HAAG, 20-11. De Tweede-Kamerfraktie van de P.v.d.A. vindt de loon maatregel die het kabinet woensdag heeft bekendgemaakt „ondoelmatig en onrechtvaardig". In een eerste reaktie zeggen de socialisten dat van een werk gelegenheidsbeleid geen sprake is, terwijl de voorstellen de koopkracht van de sociale minima aantasten. De P.v.d.A. vindt dat het systeem van de automatische prijskompensa- tie onnodig wordt doorbroken. Af topping, zoals een brede kamermeer derheid volgens de P.v.d.A. heeft be pleit, was beter geweest. Op dezelfde wijze had het kabinet iets zinvols kunnen doen met de vakantie-uitke ring: maximering in plaats van alge mene verlaging zou tot dezelfde op brengst hebben geleid. De gelden die het kabinet had kun nen aanwenden voor bevordering van de werkgelegenheid, worden „goeddeels opgegeten" door de alge mene lastenverlichting ter kompen- satie van de weggevallen twee pro cent voor de loontrekkende. De P.v.d.A. is vóór matiging, maar te gen deze ingreep, aldus hun reaktie. Tuijnman moest toegeven dat dit wel problematisch wordt. De vrij al gemene aandrang vanuit de kamer om de NV Westerschelde oeverver binding BTW-plichtig te maken vindt Tuijman een zaak van de staattssekretaris van financiën. Het oorspronkelijke plan ging uit van BTW-plichtigheid maar die stuit te bij „financiën" op problemen. PEKING, 20-11. In het vervolg op het donderdag begonnen proces te gen Jiang Qing, de weduwe van Mao, zijn tientallen verdere processen te- gen vroegere leiders van de kulturele revolutie te verwachten. Zo is donderdag in Peking meege deeld door de openbare aanklager van het speciale hof, Huang Huo- qing, na het voorlezen van de akte van beschuldiging tegen Jiang Qing en negen andere leiders uit de perio de. Het speciale hof, aldus de aankla ger, zal deze tien „hoofdschuldigen" berechten, maar hun „medeplichti gen" zullen apart worden behandeld. In de aanklacht worden er hiervan in totaal een zestig genoemd, onder wie de neef van Mao, Mao Yuanxin, maar, doordat op grond van de Chi nese strafwet alleen nog levenden ge rechtelijk zullen worden vervolgd, is nog niet bekend om hoeveel „ver volgprocessen" het in totaal zal gaan. SUSANGARD, Iran. In de oorlog tussen de buurlanden Iran en Irak wordt vooral hevig gevochten in en rond de Iraanse stad Susangard. Het is afschu welijk welke verwoestingen door de oorlog worden aangericht. Zinloze ver nielingen scheppen een chaos, die eenmaal weer zal moeten worden opge ruimd. Hoe en wanneer? verbetering tot stand, het funktione- ren van NS wordt verbeterd. Boven dien zitten we nu met de gebakke peren, doqfdat er 10 15 jaar „geen duvel aan o* c ^orwegnet is ge- da* UTRECHT, 20-11. In de komende jaren is per jaar een extra ombuiging van 3,5 a 4 miljard gulden nodig om een verdere stijging van de kollektie- ve lasten (rijksuitgaven en sociale ze kerheid) te vermijden en het finan cieringstekort terug te dringen naar vier procent van het nationale inko men. Minister Van Aardenne van ekonomische zaken heeft dat donder dag gezegd op een vergadering van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (V.N.O.) in Utrecht. Dan nog blijven we volgens de be windsman zitten met een duidelijk tekortschietende werkgelegenheid mede omdat het aandeel van de lonen in de verdiensten van de bedrijven niet gedaald zal zijn. Om ruimte te scheppen voor meer werkgelegen heid zijn aanpassingen in het systeem van loonvorming of verdere beperkingen van de kollektieve uit gaven noodzakelijk. Bij dit alles gaat Van Aardenne er van uit dat er de komende jaren een ekonomische groei van 1 a 1,5 pro cent mogelijk is, dat er geen initiële loonsverberingen optreden en het systeem van prijskompensatie wordt gehandhaafd en dat de incidentele loonstijging per jaar zo'n 1,5 procent zal bedragen. DEN HAAG, 20-11. Minister Gin jaar (volksgezondheid) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij werkt aan de totstandkoming van een wettelijke regeling over de deug delijkheid van kinderbedden. In antwoord op schriftelijke vra gen van de PvdA-kamerleden Tous- saint en mevrouw Muller-van Ast deelt de minister mee, dat de genees kundige inspektie en het openbaar ministerie een onderzoek instellen naar een recent dodelijk ongeval door gebruik van kinderbedjes in zie kenhuizen. Het onderzoek is thans nog gaande. DEN HAAG, 20-11. De Tweede Ka mer heeft zich donderdagavond in meerderheid gekeerd tegen het plan van minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) om per 1 mei volgend jaar een extra tariefverhoging voor het openbaar vervoer door te voeren van vier procent. P.v.d.A. en D'66 hebben de minister in een motie ge vraagd hiervan af te zien. Woensdag al had het C.D.A. in een motie het zelfde verlangd. Woordvoerder Cor- nelissen benadrukte dit donderdaga vond namens zijn fraktie nogmaals. JERUZALEM. Het kabinet van premier Menachem Begin van Israël heeft op het nippertje een motie van wantrouwen in het parlement over leefd. WARSCHAU, 20-11. In het Poolse parlement is donderdag gesproken over de rampzalige toestand waarin zich de landbouw in Polen bevindt als r 'g van de misoogsten van dit jaar. debat liep zo hoog op dat sommige afgevaardigden voor het eerst in de geschiedenis van de Pool se volksrepubliek het aftreden van de verantwoordelijke ministers eisten. Voor het begin van het debat gaf minister van landbouw Leon Klonica een overzicht van de toestand, die er in het kort op neerkomt dat de pro- duktieplannen op geen enkel gebied zijn verwezenlijkt. Zo is bijvoor beeld de graanoogst 3,2 miljoen ton bij de streefcijfers achtergebleven, de aardappeloogst 18 miljoen ton en de suikerbietenoogst 6,6 miljoen ton. Vooral de veel te kleine produktie van aardappelen en suikerbieten zal ernstige gevolgen hebben voor de Poolse voedselvoorziening. Vrijdag 21 november Zierikzee „Zeeuwse Herberghe". Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur. Concertzaal. Ziejook: „Canterbury Tales". Aanvang: 20.00 uur. Burgh Kantine sportpark Van Zuijen. Alge mene ledenvergadering sportvereni ging D.F.S. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Vogelten toonstelling „Ons genoegen". 19.00 - 22.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Algemene vergadering Waterschapsbond. 09.00 uur. Dorpshuis. Vergadering Hengel sport. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 22 november Zierikzee Werkgroep „Aktief Terreinbeheer" Vogelwacht. Pad „Duinhoeve". 10.00 uur. Concertzaal. „Zombies". Aanvang: 20.00 uur. Concertzaal. „Live of Brian". Aan vang: 22.30 uur. Haamstede Hotel Bom. Ring Promotion. 20.00 uur. Kantine manege Grol. Ruitervereni- ging „Renesse". 20.00 uur. Dorpshuis. Najaarsuitvoering to neelvereniging „Op Drift". 20.00 uur. Scharendijke Aankomst Sinterklaas in de haven. 14.00 uur. De Putmeet. Poppentheater „Parci- val". 15.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Verkoping Welfare-werk, afdeling Duiveland. 14.00 - 16.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Vogelten toonstelling „Ons Genoegen". 10.00 - 21.00 uur. uur. Zondag 23 november Zierikzee Concertzaal. „Zombies". Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 22 en zondag 23 november Dokter Lodiers.Noordgouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter F. J. J. Buytendijk, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neerzit waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Kerkweg 17b, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2836, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Maandag 24 november Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering.19_.30 uur. Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijf avond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. „Huis van Nassau". Afd. A.B.V.A. 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. Aanvang: 19.30 uur. Groene Kruisgebouw. Verkoop Wel fare artikelen. 14.00 - 16.00 uur. Dinsdag 25 november Zierikzee 's Landskamer, Havenpark 40. Open bare algemene ledenvergadering be stuur Waterschap Schouwen-Duive land. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. Repetitie „De Lofstem". Aanvang 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. CPB-af- deling. 19.45 uur. „Zeeuwsche Herberghe". Z.V.U. kursus „Ken uw recht". 20.00 uur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede. Informa tie-avond kern Burgh. 19.30 uur. Haamstede Ger. Kerk, Hogezoom. Vrouwenraad Westerschouwen. Aanvang: 9.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. St. Nicolaas. Afd. Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Geref. kerk. Bostonplein. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Woensdag 26 november Zierikzee Rest. Marktzicht. Jaarvergadering vrouwenkontakt in de P v dA. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Advertentie weekend servicedienst lel. (01110) 3635 Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang: 20.00 uur. Donderdag 27 november Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Rusthuis Irene. Verkoop Welfare-ar tikelen. 14.00 uur. Mondragon-foyer. Vereniging „Stad en Lande". 19.30 uur. R.S.G., Manhuisstraat. Kennisma kingsavond voor de Z.V.U. kursus Spaans. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie voor sport-, jeugd- en kulturele zaken, 19.30 uur. Renesse Bovenzaal Dorpshuis. Alg. najaars vergadering V.V.V. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijd. 20.00 uur. Vrijdag 28 november Zierikzee „Huis van Nassau", vogeltentoon stelling „Zang en kleur". Aanvang: 19.00 uur tot 23.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Soos is vrijdagavond gesloten. Openingstijden: zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur Onlangs kwam de vroegére naam van een typisch stukje Nieuwerkerk in het nieuws: de Rolklootsendijk. Het viel niet mee om daar te wonen, onder de oude benaming, want maak mensen elders maar eens duidelijk, dat die plek werkelijk zo heette en zo en zo geschreven moest worden. Er was een man, die foute schrijf wijzen van de Rolklootsendijk verza melde en hij had er tientallen. De Rolklootsendijk wekte bij menigeen associaties met de zee. Het,,,rol" had te maken - zo dachten priiriitieve uit- legkundigen - met de rollers" aan het strand en „klootsen" zou wel van klotsen afgeleid zijn. Jammer, maar niemand kon of kan voor'de waar heid instaan. Wie weet waar het. woord echt vandaan komt,\ mag het zeggen. Oude plaatjes „vertellen nog dat het R.T.M.-station aan de Rolkloot sendijk stond. Het had niets te ma ken met pompeuse bouwselelders; het was de eenvoud zelf, maar men kon er schuilen, wachtend op „den tram" en de stationhouder had - zo herinner ik mij - in ieder geval kwatta-repen in voorraad, die vijf cent deden. Aan het station verder een opstal voor vee, dat per tram moest [worden vervoerd. Dan waren er volkstuin tjes en natuurlijk het plein, ddt bij de toenmalige school behoorde.\Ballen op dit plein gebruikt, wilden T)og wel eens in de volkstuintjes komen, maar de volwassen eigenaars namerï dat de jeugd niet in dank af, hoewel hjet wel licht de enige jeugdzonde was, in die tijd. Levensgevaarlijk - maar men leer de er mee leven - was de tramlijn, die de Rolklootsendijk doorsneedwant op gezette tijden kwam de [„oude koekedoazedaaroverheen tijden. Dat was nog best een uitje, maar op passen was wel noodzaak, om des le vens wil, want de tram schoot precies vanachter een huisje dat daar toen stond en reed zo pardoes „deidijk" op. Palend aan de Rolklootsendijk was een smal straatje, louter bevolkt door nederigen des harten. Ik óeloof dat het „Achterommetje" bleette, heel wat anders dan de Champs:Elys- sees in Parijs natuurlijk; alleen een simpel gestruktureerd geluk in het kader van veel armoede en ziekten was er te vinden. Op de hoek een snoepwinkeltje, maar schaarse cen ten werden besteed aan brokken, drop of soortgelijke versnaperingen, passend in het financiële budget van de jeugd, dat oiwrigens vrijwel op de nullijn zat. Na de ramp. die alles veranderde, heeft men de naam Rolklootsendijk laten verdwijnen. Er is een UNA- straat gekomen, maar die naam kan natuurlijk nooit op tegen Rolkloot sendijk. Ik zou er zelfs voor willen pleiten, terug te schakelen op die naam, want die heeft natuurlijk die pe wortels in de historie. Sommige mensen zouden het „gek" vinden, maar laat ze. Het zou al voldoende gemotiveerd zijn, met de opmerking, die hier zou kunnen vallen: wulder kieke nie zo nauw" of misschien juist wel! SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2