Problematiek tuinbouw aan in land de orde en Schommelende resultaten voor teams t.t.v. Kerkwerve Toekomst openbare lagere school niet rooskleurig SL0T0NTD00IER KAN VEEL ELLENDE BESPAREN Praatvergadering C.B.T.B. Landbouwschap: Muskusrat moet beter worden bestreden Zoet water in de Grevelingen INGEZONDEN STUKKEN V oor lichtingsavond Woord en Daad" in Nieuwerkerk Standen tafeltennis- kompetitie Afdeling Zeeland Ouderavond in Oosterland Eenvoud en functionaliteit. Gecombineerd door HUIsta. hCMstarS! Wij denken strikt privé met u mee INGEZONDEN STUKKEN Kursus Politieke scholing Het tweede team van de senioren Kerkwerve speelden uit tegen Big Smash Hl, welke wedstrijd op vrij gemakkelijke wijze door de thuisspelende ploeg werd gewonnen met 10-0. Slechts in 3 games was er winst voor de Kerkwerve- naren, n.l. 1 voor Jan Tieben en 2 voor Jaap Huigens. ZIERIKZEE, 18-11. Tijdens een zogenaamde praatver gadering, georganiseerd door het Kringbestuur van de C.B.T.B. West Nederland, werden dinsdagavond de C.B.T.B.-leden in de gelegenheid gesteld van gedachten te wisselen over vraagstukken over de land- en tuin bouw. - Zaken als zelffinanciering, marktordening voor suiker, Europees graanbe leid en problemen rond pacht en onteigening kwamen deze avond onder ande- re aan de orde. Namens het bestuur en sekretari- aat, van de C.B.T.B. waren de heren P. S. Marinussen, W. J. Sanderse, H. van Es, N. Groot en W. de Wolf aan wezig om vragen uit de zaal te kun nen beantwoorden. Huidige situatie Na een openingswoord van voorzit ter van W. den Boer lichtte de heer Sanderse het een en ander toe over de huidige situatie in de land- en tuin bouw. „De Nederlandse land- en tuin bouw heeft als geen ander land be lang bij open grenzen. Wij zijn afhan kelijk van de export en een door gaande Europese integratie is voor ons van levensbelang, maar wij moe ten helaas konstateren dat naarmate de ekonomie in vele landen stag neert, de neiging tot nationale be scherming toeneemt", aldus de heer Sanderse. Verder meende hij dat de kosten van het landbouwbeleid zo hoog zijn opgelopen dat de bereidheid om dit te blijven financieren zienderogen minder wordt. De zogenaamde overprodukties worden hierbij gebruikt als argu ment om de begroting terug te schroeven. Twee zaken vielen hem hierbij op: het niet doorbreken van de zogenaamde 1 grens, daaronder wordt verstaan de 1 b.t.w. waaruit de kosten van het Europese beleid moeten worden betaald. Dit houdt een geringer budget voor de landbouw in. Ten tweede noemde hij het principe van de zelffinanciering of beter gezegd, de medeverantwoor delijkheid. Mengprijs of kontraktenstelsel ,,Op deze wijze worde de inko menspositie op een onverantwoorde lijke manier onder druk gezet", ver volgde de heer Sanderse. De mede verantwoordelijkheid ten aanzien van de zuiveloverschotten is reeds lange tijd in diskussie. Wat de suiker betreft valt het op dat het B-quotum bij een mengprijssysteem is losgela ten. Dit heeft de Nederlandse suiker- wereld opnieuw voor de keus ge plaatst mengprijs of kontraktenstel sel". De heer Sanderse deelde mede dat de C.B.T.B. bereid is op het mengprijssysteem over te stappen. Met betrekking tot het Europese graanbeleid zei hij dat de afzet met zeer veel problemen gepaard gaat, zelfs zodanig dat de prijs soms aan zienlijk beneden het interventieni veau zakte." LAND EN TUINBOUW De muskusrat, die op steeds grote re schaal in ons land voorkomt, moet volgens het Landbouwschap veel be ter worden bestreden. Er zullen op korte termijn maatregelen getroffen moeten worden, die leiden tot een ef ficiënte bestrijding van de steeds verder oprukkende muskusrat. Naast het gevaar voor waterover last als gevolg van ondergraven wa terkingen levert het graafwerk van de rat ook gevaar op voor de boeren, die met hun werktuigen op het land plotseling kunnen wegzakken. Het Landbouwschap heeft de pro blematiek van de muskusrat op nieuw aan de orde gesteld in een brief aan de Vaste Kamerkommissie van Verkeer en Waterstat. De begro ting van dit departement wordt een dezer dagen in de Tweede Kamer be handeld. Er wordt op het ogenblik een on derzoek uitgevoerd naar de positieve effekten voor de landbouw op Schou- wen-Duiveland, indien er zoet water in het Grevelingenmeer zit. Volgens het Landbouwschap is de landbouw in geheel Zuid-West-Ne derland (boven de Westerschelde) en westelijk Noord-Brabant eveneens gebaat bij zoet water in de Grevelin- gen. Daarom moet het onderzoek worden uitgebreid. De beslissing over een zoet of zout Grevelingen kan eerst worden geno men, nadat een dergelijk onderzoek is afgerond. Het Landbouwschap heeft gewezen op de gevaren, die een verdiemping van de vaargeul naar het Europoortgebied kunnen opleve ren voor de landbouw. Een verdere verzilting moet worden voorkomen. In de Memorie van Toelichting op de begroting worden maatregelen hier toe echter niet genoemd. Tenslotte sprak hij de hoop dat een organisatie als de C.B.T.B. zich kan verzetten tegen de soms vergaande beperkingen die men de landbouw via streek- en bestemmingsplannen tracht op te leggen. Onteigeningswet De heer Van Es sprak namens het grond-pacht-taxatie bureau (Gropa- tax). „De bedoeling van de ontwerp wijziging van de onteigeningswet is dat alleen nog maar uitgegaan zal worden van de verkoopwaarde als landbouwgrond. Heeft een stuk grond bijvoorbeeld de bestemming woningbouw, dan zou daar 6,— voor betaald worden, terwijl de agrarisch waarde van dat zelfde stukje grond 5,— zou zijn. Men wil nu terug van 6,— naar 5,—, ongeacht bestemmingsplan nen. Dit zou voor de boeren gunstig kunnen zijn in verband met de aan koop van nieuwe gronden". Vervolgens sprak de heer Marinus sen over de fiskale problemen rond de land- en tuinbouw. Vragen Na de pauze kregen aanwezigen de gelegenheid vragen op het forum ,,af te vuren". Als een van de belan grijkste vragen kwam het probleem rond de onteigening naar voren. In het seizoen 1979-1980 werd op on geveer 130 plaatsen in het land voor lichting gegeven over het werk van de Stichting „Reformatorische Hul- paktie Woord en Daad", gevestigd te Gorinchem. Daarnaast werd een groot aantal scholen bezocht. Het is verheugend, dat er zo grote be langstelling voor dit werk bestaat. Dit resulteerde ook in een flink aan tal grotere en kleinere projekten, die plaatselijk of regionaal werden opge zet. Het comité Schouwen-Duiveland hoopt in dit kader op dinsdag 25 no vember a.s. in de Chr. Nat. School te Nieuwerk een voorlichtingsavond met dia-vertoning te organiseren. De aanvang is gesteld op 20.00 uur en de avond zal worden geopend door de 'voorzitter, $hr. C. A. Goudzwaard. Door ing. Chr. de Heer zullen dia's worden vertoond over India terwijl in de pauze de mogelijkheid bestaat om artikelen uit de ontwikke lingslanden te kopen. Na de pauze is er voor een ieder gelegenheid om vra gen te stellen over hetgeen bespro ken en vertoond is. Het Comité Schouwen-Duiveland, dat in juni van dit jaar werd opge richt, hoopt op een goede belangstel ling. Houdt deze avond vrij en kom in groten getale. Het gaat immers om de nood in de derde wereld. In grote delen van de wereld is deze nood ont stellend. Wij hebben nog steeds over vloed. Laat ieder van ons daar iets van afstaan. Wij houden toch nog ge noeg over. Sekretariaat: J. H. GOUDZWAARD Haamstede „Krijgt een boer de schade die hij lijdt vanwege bestemmingsplannen vergoed", was de vraag. De heer Van Es antwoordde hierop dat men die vergoeding van de schade ongewij zigd wil laten. Ook als een groot per ceel onteigend wordt, en het bestaan- recht weg valt, moet een boer volle dig schadeloos gesteld worden. Als voorbeeld gaf hij een bedrijf van 30 hectare waarvan 15 hectare ontei gend werd. De boer, een pachter in dit geval, zou zijn bedrijf niet meer normaal kunnen voortzetten. Deels eigenaar, deels pachter De pachter zou dan in de gelegen heid gesteld moeten worden 15 hecta re terug te kunnen kopen zodat hij deels eigenaar is en deels pachter. Is dit niet mogelijk dan zou de pachter volledig schadeloos gesteld moeten worden. Op de vraag ot minster Braks zijn afkomst als boerenzoon is vergeten antwoordde N. Groot dat de minister niet meer alleen de boerenbelangen kan voorstaan, maar dat onder ande re de C.B.T.B, hem van de moeilijke situatie waarin de boeren momenteel verkeren moet blijven overtuigen. Verder werd meegedeeld dat Mar- ga de Jong aangewezen is als C.B.T.B. voorlichtster voor Schou wen-Duiveland. Senioren: 2e klasse B: 1. Westerz. 18 16; 2. MZ V 8 12; 3. Zand m 8 9; 4. Marath. 18 7; 5. Aloy II 8 3; 6. Kerkw. 18 1. 3e klas C: 1. Westerz. II 8 16; 2. B. Smash III8 9; 3. Goes II8 8; 4. MZ IX 8 8; 5. Kerkw. II 8 7; 6. Kapelle I 8 0; 4e klas A: 1. Scaldina H 8 14; 2. MZ H 8 13; 3. T.T.V. 0.18 10; 4. Kapelle II8 7; 5. MZ XVI 8 4; 6. Westerz. VI 8 0; 4e klas C: 1. Scaldina 18 16; 2. MZ Xm 8 10; 3. Westerz. IV 8 9; 4. Kerkw. EI 8 8; 5. Marath. IV 8 4; 6. P.N.L. 8 1. Jeugd 3e klas B: 1. Goes 17 14; 2. Kerkw. 17 12; 3. MZ VI7 8; 4. T.T.V.O. H 7 4; 5. Zand V 7 2; 6. Westerz. IV 7 2. 4e klas C: 1. Kats 15 10; 2. Laurens V 6 9; 3. Kerkw. IH 6 4; 4. Westerz. VII6 4; 5. T.T.V.O. Dl 5 1. Kerkwerve III speelde een uit wedstrijd tegen Kats I, een wed strijd waarin de spanning tot de laatste set bewaard bleef, omdat die de uiteindelijke beslissing moest brengen. Nadat de eerste sets verloren waren door Gerard Knol en Marco Padmos behaalde Han v. d. Velde het eerste punt in zijn eerste set. Het dubbel werd verloren, waar Gerard een partij in winst omzette. Zowel Gerard als Marco wonnen vervolgens nog een set, terwijl Han in twee sets niet tot winst kon komen. Bij de stand van 5-4 moest Marco de laatste set spelen. Helaas werd deze verloren en moest de volle winst in Kats worden gelaten. Eerste team Het eerste team speelde thuis tegen TTVO II en startte als favoriet. In de eerste set had Stoffel v. d. Wekken het niet makkelijk en een derde game moest de beslissing geven, die door Stoffel werd gewonnen. De tweede set werd door Tanja v. d. Wekken verloren. Hierna was men schijnbaar wakker geworden en werd er geen fout meer gemaakt, hoewel in drie sets nog een derde game nodig was. Een ruime overwinning van 9-1 was het resultaat. P/W le klas: 1. Zand VI6 11; 2. MZ VU 5 6; 3. Laurens IV 5 5; 4. Westerz. V 5 4; 5. Kerkw. H 5 0. P/W 2e klas B: 1. Zand IX 5 10; 2. MZ X 5 8; 3. Laurens VII 6 6; 4. Westerz. IV 6 4; 5. Kerkw. IV 6 0. AFDELING ZEELAND 2e klasse B: Kerkwerve-MA V 1-9; Westerzicht-Zand III 6-4; Marathon- Aloy II 9-1. 3e klasse C: Kapelle-Westerzicht II 10-0; Big Smash III-Kerkwerve II 10- 0; MZ IX-Goes II 6-4. 4e klasse A: Westerzicht VI-MZ XI 2-8; Scaldina II-Kapelle II 9-1; MZ XVI-TTVO 3-7. 4e klasse C: Westerzicht IV-Scaldi- na 3-7: Kerkwerve III-MZ XIII 6-4; Marathon IV-PNL II 7-3; .Kats-Kerk- werve III 6-4. JUNIOREN 3e klasse B: Westerzicht Iv-Goes 4- 6; Kerkwerve-TTVO II 9-1; MZ VI- Zand V 9-1. P/W le klasse: Westerzicht V- Laurens IV 3-7; Zand VI-Laurens IV 6-4. P/W 2e klasse B: Laurens VII-MZX 2-8; Kerkwerve IV-Westerzicht IX 3- 7. OOSTERLAND, 18-11. Het hoofd van de openbare lagere school te Ooster land, de heer P. T. Bolkenbaas deed tijdens de dinsdag gehouden ouderavond enkele mededelingen over schoolzaken. In een vooruitblik wees hij erop dat de scholen er in de tachtiger jaren heel anders zullen uitzien dan in de zeventi ger jaren. De toekomst ziet er niet rooskleurig uit, omdat het leerlingenaantal een dalende tendens vertoont. „Dit jaar zijn er 132 leerlingen op onze school. Dat is elf minder dan in het vorige jaar en in de komende jaren zal deze terug gang zich voortzetten", aldus de heer Bolkenbaas. Verder bracht hij dankwoorden aan het kollege van B. en W. van Duive- land voor de gedegen samenwerking; onder meer voor het nieuwe materi aal dat kon worden aangeschaft. Goed bezocht De goed bezochte ouderavond stond onder voorzitterschap van de heer C. van Beek, die een welkomst woord sprak tot de aanwezige ouder, de wethouder van onderwijs van Duiveland, de gemeentesekretaris, het onderwijzend personeel van de school, en van de Openbare Kleuter- Advertentie Slaapkamerprogramma's van Hulsta bieden meer dan u van een slaapkamer zou verwachten. Trendstyle is daar een treffend voorbeeld van. Wij verschaffen u gaarne alle informatie. meubelmakers Zonnemaire, Tel. 01112-318. school, afgevaardigden van de V.O.O., de leesmoeders, de heer en mevr. De Feijter uit Nieuwerkerk en verdere belangstellenden. Bij de volgende bestuursverkiezin gen werd mevr. L. Ouwens-Moret weer herkonzen in plaats van de heer De Valk, die niet meer herkiesbaar was, werd gekozen de heer J. Ma- chielse. In zijn openingswoord sprak de voorzitter dankwoorden tot hen die zich in het afgelopen jaar voor het on derwijs hebben ingezet. Een spoedig herstel wenste de voorzitter toe aan Peter van Splun- der, die laatst bij een ongeval betrok ken is geraakt en in revalidatiecen trum wordt verpleegd. Financiën Na voorlezing van de notulen door de sekretaris, de heer C. van der Lin de, bracht de penningmeesteresse mevr. Ouwens-Moret het financieel verslag, waaruit bleek dat de in komsten in het voorbije jaar 7.772,94 bedroegen, de uitgaven 5.388,49, zodat er een batis saldoe in kas bleef van 2.384,45. De dames mevr. van der Linde-Capelle en mevr. van der Wef-van der Maas had den de boeken gekontroleerd en in goed orde aangetroffen, waarvoor ze dank ontvingen van de voorzitter, net als de penningmeesteresse voor haar akkuraat beheer. Genoemde da mes worden voor het volgend jaar weer bereid gevond de bescheiden te kontroleren. Bestuursverkiezing De postzegelaktie had een goed verloop. De opbrengst bedroeg dit jaar rond de 2.300,-. Op maandag 24 en dinsdag 25 november zullen er weer kontakt-avonden plaats vinden in de school. Op vrijdag 5 december is het Sinterklaasfeest en op de laatste schooldag voor de vakantie (op vrijdag 19 december) hoopt men Kersfeest te vieren, o.l.v. Ds. J. Plan- te. Na de pauze vertoonden de dames Nelleke Gefkens en Cobie Verton, van de Stichting Kind en Ziekenhuis: „De Bevelanden" een serie dia's over de ziekenhuis-opnames van de kinde ren. Hierop volgde een uitgebreide diskussie. De voorzitter dankte de dames en bood hen bloemen aan. Kerkwerve IV Kerkwerve IV trad aan tegen Wes terzicht IX te Kerkwerve. Dit keer weer eens met Marianne v. d. Wekken in de gelederen. Zij hielp deze middag ook de ploeg nog aan een paar set-over winningen, hetgeen ook de andere spelers inspiratie gaf. Tot overwinningen kwam het echter niet voor Steef v. d. Wekken en Eric Goudswaard, beiden wisten slechts een game-overwinning te behalen. Wel werd serieus gespeeld en met volle inzet, zodat bij tijd en wijle aardig spel te aanschouwen was. Naast twee overwinningen van Mari anne wisten Steef en Eric het dubbel spel in hun voordeel te beslissen, zodat de eindstand 3-7 werd. Jaap Huigens kwam verder niet tot winst, zij het dat de game-standen 22- 20 aangeven dat men aan elkaar ge waagd was. Jan Tieben wist nog een set op zijn naam te schrijven, terwijl deze speler in zijn derde set in de 3e game het hoofd moest buigen voor zijn tegenstander. Bud won twee sets op overtuigende wijze, zodat de puntjes in deze wedstrijd werden gedeeld. Na de hierboven vermelde neder laag moest maandagavond hetzelfde team wederom aantreden en wel thuis tegen Middelburg-Zuid IX (5-5). Reeds in het begin was duidelijk dat de spelers deze avond op een beter re sultaat belust waren. Jan Tieben en Jaap Huigens won nen hun eerste set dan ook, waarna Bud Matthey zijn enkelspel op het nippertje verloren zag gaan. Het dub belspel was voor de Middelburgers. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Echteld: E. J. Riet veld, Terneuzen; te Heino: J. van Haaften, Terkaple c.a. te Waterin gen: J. van 't Ende, Groningen; te Ar- nemüiden en te Barneveld (toez.): A. de Reuver, Capelle a/d Ijssel; te Bo degraven: J. Smit, Hilversum; te Zaandam (toez.): P. Oussoren, evang.- luthers predikant te Utrecht. Aangenomen naar Steenderen- Bronkhorst: J. Adolfsen, Halle; naar Haarlem-Schoten: R. Crouwel, Bun- nik; naar 's Gravenzande (deelge meente): C. Groot, Lekkerkerk; naar Meerkerk: J. Vis, Op- en Neder An- del, Bedankt voor Rhenen (toez.): J. Th. W. Quak, Vianen. Gereformeerde Kerken Aangenomen de benoeming door de Generale Synode tot wetenschap pelijk medewerker voor catechese en pastoraat aan de afdeling praktische theologie van de Theologische Hoge school te Kampen: drs. H. R. Juch, Bennekom. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidlaren: E. Woudt, Den Helder. Examens. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen theolo gie: S. G. Nijdam te Drachten. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Middelburg: H. P. Brandsma, Drachten. Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor Middelburg-Zuid: A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Streefkerk: J. J. W. Mouthaan, Nunspeet. Bedankt voor Kootwijk: P. Mole naar, Groot-Ammers. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Neerlandia (Can. Ref. Church): J. P. van der Wal, Sur- huisterveen; te Drachten: E. Woudt, Den Helder; te Bergentheim en te Drachten (3e predikantsplaats): L. J. Joosse, IJmuiden. Aangenomen naar Sliedrecht: J. C. V. Krijtenburg, kand., Zwolle, die bedankte voor Alphen a/d Rijn, Be verwijk, Doesburg-Doetinchem, Eemdijk, Vlissingen en Waardhuizen c.a. Bedankt voor Amstelveen in kom- binatie met Mijdrecht: A. P. van Dijk, Tiel. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Middelburg-Centrum: J. J, van Eckeveld, Zeist. SCHEEPVAART Nedlloyd Dejima, 17-11 te Fos Nedlloyd Tasman, 17-11 van Tilbury naar Hamburg MARKTBERICHTEN Beursberichten markt Goes van dinsdag 18 november 1980 Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen boerenschoon, franko leveringsplaats en per 100 kg: Tarwe, basis 16 procent, 46,25 - 46,75; zo- mergerst, basis 16 procent, 46,50; voergerst, basis 16 procent, 43,50; haver, basis 16 procent, 41,00 -42,00; erwten (Kleine Groene) tot 75,00; Schokkers tot 71,00; Capu- cijners 71,00; karwij (boeren schoon) 176,00; karwij (prima doorsnee kwaliteit) 208,50; bruine bonen (vrij van halve bonen en grond 18 vocht) 197,50. Exklusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldgewas, direkte leve ring, op auto geleverd 17,00 - 19,00 per 100 kg. 0-mm opwaarts, binnen landse kwaliteitseisen 19,00 - 21,00 per 100 kg. Notering Rotterdamse Beurs d.d. 17. november 1980: Bintje, 35-50 mm 24,00 - 25,00 per 100 kg; 50 mm opwaarts 25,00 - 26,00 per 100 kg. Voederaardappelen 7,50 tot 8,00 per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien Zaaiuien, direkte levering, op auto geleverd 0,25 - 0,28 per kg. Exklu sief b.t.w. Vlas Ongerepeld, goede kwaliteit, op auto geleverd 0,31 - 0,35 per kg. Af wijkende partijen 0,20 - 0,30 per kg. Exklusief b.t.w. Hooi en stro Alle prijzen per 1.000 kg: Weide- hooi 290,— - 335,—; dijkhooi 220,— - 240,—; Lucernehooi 350,375,;Roodzwenk/ 120, 140,—; Veldbeemd 160,— - 180,—; Rietzwenk 150,—; Raaigrassen tot 150,—; tarwestro 110,—; gerstestro 140,—; haverstro 90,—schokkerstro 100,110,—; erwtenstro (Klein Groen) 130, 140,bonenstro 120,—. Exklusief b.t.w. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 19-11. Aanvoer: to taal 9150, runderen 3152, graskalve ren 568, vette kalveren 52, nuchtere kalveren 2533, schapen 1732, geiten 24, slachtvarkens 1089, slachtrunde- ren 1191. Prijzen per stuk: Melk- en kalf- koeien 1700 - 2700; guiste koeien 1450 - 2050; kalfvaarzen roodbont 1800-2750; zwartbont 1500-2150; klam vaarzen 1600 - 1900; guiste vaarzen 1400 - 1700; pinken 900 - 1400; graskalveren 575 -1000; nuch tere kalveren voor fok en mesterij roodbont 250 - 465; zwartbont 200 - 340; weideschapen 120 - 175; lam meren/ 90-170; vette schapen 150- 200; vette lammeren 150 -215. Prijzen per kilogram geslacht ge wicht: Stieren le 7,15 - 7,70, 2e 6,20 - 7,15; vaarzen le 6,70 - 7,70, 2e 5,90 - 6,70; koeien le 6,30-7,40, 2e 5,75-6,30, 3e 5,35 - 5,75; worst- koeien 4,70 - 5,70. Prijzen per kilogram levend ge wicht: vette kalveren le 4,75 - 4,90, 2e 4,50 - 4,75, 3e 4,20 -4,50; slacht- zeugen le 2,40 - 2,50, 2e 2,30 - 2,40, 3e 2,10-2,30. Met de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer in het vooruitzicht heeft de provinciale werkgroep voor de politieke scholingskursussen het vol gende plan opgesteld. Bij voldoende deelname zal op 4 plaatsen in Zeeland een kursus worden georganiseerd bestaande uit 5 lessen. Vier ervan worden besteed aan infor matie; de vijfde les is een diskussie- avond, waarbij vertegenwoordigers van politieke partijen hun verkiezingspro gramma kort kunnen toelichten voordat de deelneemsters hierover vragen kun nen stellen. Deze les wordt slechts op 2 plaatsen gegeven in verband met net feit dat de politicijn de maanden voor afgaande aan de verkiezingen zeer druk bezet zijn. De opzet van de kursus is als volgt: Inhoud van de lessen: le les Be stuursvormen (Rijk-provincie-gemeen- te); 2e les Socialisme/Liberalisme; 3e les Confessionele en kleinere partijen; 4e les Samenvatting en herhaling. Goes en Zierikzee: donderdag 22 en 29 januari, 5 en 12 februari. Om de behoefte in de verschillende plaatsen te peilen kunnen belangstel lenden zich melden bij het sekretariaat van de werkgroep: Mej. A. v. d. Leeden Grote Markt 28 4461 AJ Goes tel. 01100-21010 De winter is dit jaar al vroeg be gonnen, want al in de eerste week van november waren vele lotgenoten, in de vroege morgen bezig, de auto sneeuw-vrij te maken. De eerste pro blemen waar de automobilist op gure winterdagen meet te maken krijgt, zijn bevroren portiersloten, sneeuw en ijs op de ruiten en een vastgevro ren handrem. Aan dat laatste is heel makkelijk wat te doen. Zet de auto 's avonds weg in de eerste versnelling, dan hoeft u de handrem niet te gebrui ken. Voor het ontdooien van sloten en ruiten is de aanschaf van een zgn. „winterpakket" aan te raden. In zo'n pakket zitten meestal twee spuitbus sen waarmee u binnen enkele secon den de ijslaag op de ruiten oplost en een kleine slotontdooier. Dit mini-busje is makkelijk mee te nemen in jaszak of tasje. Om het slo- tontdooiertje in de auto te léggen heeft weinig zin natuurlijk. Met de aanschaf van het winter pakket kunt u zich een heleboel el lende besparen. Het is echt geen pret je om in de vrieskou te staan met de restanten van een afgebroken sleutel in de hand

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5