PRODUKTIE PIJLERS 01 EEN TOP GEKOMEN [(leesbergen moae DISKlJSSIE-iNOTA VOORLICHTING ONDERWERP VAN UITVOERIG GESPREK Bruidspaar J. v. d. Bos- Boogaardtussen diamant en platina Voortéingsrapport O osterscheldewerken REEKNIEUWS GRANDIOOS GEPRIJSD Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEBCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 november 1980 Nr. 22814 ZIERSZEE, 19-11. In de bouwput in de monding van de Oostrschelde is nu meer dan de heift van de 66 pijlers in aanbuw. De produktie is op een top gekomen, die tot middeiil982 zal duren. Daarna zal de produktie geleide lijk vejninderen. De bouw van de pijlers verloopt vol gens pin. In de bouwput werken nu 800 betonbouwers en alleiulpmaterieel is in gebruik. Daaronder zijn 32 to- renkraien. De aannemerskombinatie beeft nu in totaal 1400 njui in dienst voor de bouw van de stormvloedke ring. Advertentie MAG\Z1JNVERK00P COUPONNEN en KAMERBREED TAPIJT /ke zaterdag van 933-16.00 uur in ons /iTiagazijn achter /Huis van Nassau" ÉURLOO ZIERIKZEE 01110-5951 ^jaarsledenvergadering VVV Dp donderdag 27 november wordt het Dorpshuis de algemene na jaarsvergadering gehouden van de „Renesse". De kontributie kom deze vergadering aan de orde. bestuursverkiezing is noodzakelijk joor het aftreden van de heren N. Da- /ebout en N. van Broekhoeven. Als kandidaten heeft het bestuur /gesteld, de hereh E. M. Rijstenbil, H. P. J. van Sonsbeek en E. Troost. Mededeling Als gevolg van een technische sto ring vertoonde de korrektie van het dinsdagnummer enkele manko's en moésten énkele artikelen en berich ten overstaan. Men treft dezë thans in nummer aan. Red. Dit is te lezen in de achtste voort gangsrapportage over de Ooster- scheldewerken, die minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Voor de konstruktie van de schui ven is nu een keus gemaakt. Door de levering van deze schuiven en de be- wegingswerken is een raamkontrakt gesloten. Nog in onderzoek is de vraag, of men een hydrolisch, danwel een mechanisch bewegingswerk zal toepassen. Het bedieningsgebouw voor de Oosterscheldekering zal bui tendijks worden gebouwd, nabij de damaanzet Neeltje Jans. Daarin zal ook een permanent voorlichtingscen trum komen. Het werkeiland in de Oesterdam is voltooid. Medio dit jaar werd het zuidelijk deel van de Oesterdam aan besteed. Met de provincie Zeeland werd overeenstemming bereikt over de aanleg van een provinciale weg over deze dam als die klaar is. Totale kosten De totale kosten voor alle Ooster- scheldewerken werden op prijspeil van medio dit jaar geraamd op 6345 miljoen. Daarvan komt 3679 miljoen ten laste van de Oosterschel- dedam. Tot en met vorig jaar is er voor de werken in het totaal onge veer 1500 miljoen uitgegeven, ter wijl er bovendien voor 2300 mil joen aan verlichtingen werd aange gaan. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis ver voerd. F underingsmatten Het werkschip, dat de funde- ringsmatten in de sluitgaten op de zeebodem moet gaan leggen, is in middels aanbesteed, evenals het hef- schip dat de pijlers op plaats van bestemming moet gaan brengen. Er is in het afgelopen jaar veel on derzoek gedaan naar de funde- ringsmatten; de eisen moesten wor den vastgesteld waaraan de materia len in belastingsituaties moeten vol doen. In Zierikzee werd door Rijkswa terstaat en het KNMI een computer centrum ingericht, waar de gegevens van een aantal meetopstellingen in de monding van het Oosterschelde- bekken worden verwerkt. Oesterdam Het werk aan de Krammersluizen in de Philipsdam vordert goed, al leen bij de bouw van de wanden van de sluiskolk is enige achterstand op gelopen. ZIERIKZEE Filmkring Zie/ook De filmkrini Ziejook te Zierikzee zal op vrijda/21 november de film „CanterburyjTales" van Pasolini vertonen in cp foyer van de Concert zaal. De film isgeïnspireerd op de we reldberoemde verhalen van Chaucer, over pelgrins, die op weg naar Can terbury, ekaar verhalen vertellen om de tijd te doden. Pasolini heeft het aangecurfd deze verhalen zonder schroom ij verfilmen en is hierin bui- tengewoci geslaagd. Onderwerpen als: overhel, diefstal en bedrog heeft hij op synbolische wijze aangepakt, dat maalt dat de film extra boeiend is gewaden, zeker voor cinefielen. Voor tin: zie agenda. KomHissievergadering Diisdag 2 december zal een open- I bare kommissievergadering plaats- 1 vin/en in de raadzaal van het stad- \hu». |!et betreft hier een vergadering al de kommissie financiën. Op de ^nda staat slechts een enkel punt: handeling van de 114e wijziging de gemeentebegroting 1979, het- gen de slotwijziging is. Voor tijd: zie ;enda. I AAMSTEDE Ledenvergadering Vrouwenraad De Vrouwenraad Westerschouwen houdt op dinsdag 25 november a.s. een algemene ledenvergadering in fyet gebouw van de Gereformeerde Kerk aan de Hogezoom te Haamste de. Mevrouw L. J. Jansen-Macor zal een inleiding houden over het onder werp „Milieu en huishouding" en wel speciaal over de onderwerpen af val, water en energie, waarna vragen kunnen worden gesteld; hierna bespreking in groepen en samenvat ting van de diskussie. Leden van de aangesloten vereni gingen en hun introducées zijn hier bij van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. Vergadering N.C.V.B. De presidente mevrouw Silvis opende de vergadering van de N.C.V.B. afd. Haamstede met het ge zamenlijk zingen van Gezang 280 vers 2 en 3 én gebed. Zij las een gedeelte'uit MattHëus 25 en sprak een korte meditatie over het i „oordeel"- van de Heer over de men sen. Na het zingen van Psalm 90 vers 1, werden de notulen gelezen en volg de het huishoudelijk gedeelte. Na de pauze kreeg de spreekster 'het woord namens de Algemene Ver eniging van Patiëntenbelangen te Goes, waaraan enige dia's, gebracht door de heer Flore, vooraf gingen. .Mevrouw Vlasblom uit Wemeldinge, 'tracht als ombudsvrouw enkele ge vallen, waarin bemiddelen was opge treden, naar voren. MevróuvrSilvis •eindigde met gebed Najaarsvergadering V.V.V. Donderdagavond 27 november houdt de V.V.V. Renesse de algemene najaarsvergadering in de bovenzaal van het dorpshuis te Renesse. Na opening door de voorzitter zal voor de pauze, naast notulen en inge komen stukken, verslag worden uit gebracht over de evenementen in ,1980 en de gang van zaken op het kan toor. Na de pauze zal de begroting voor 1981 worden behandeld. Verder zal een voorstel worden gedaan een inflatiekorrektie toe te passen van 4 op de kontributie met ingang van 1981. Verder is er een bestuurs verkiezing. Er zijn twee vakatures nu de penningmeester de heer N. Da lebout tussentijds aftreed en de heer N. van Broekhoven tijdens de voor jaarsvergadering is afgetreden. De heren H. P. J. van Sonsbeek, E. Troost en E. M. Rijstenbil worden voorgesteld door het bestuur om in deze vakatuers te voorzien. Voor aanvang van de vergadering kunnen tegenkandidaten worden om gegeven. Voor tijd: zie agenda. Aanrijding Op de kruising Jan van Renesse- weg-Zeeanemoonweg is dinsdagmid dag om 17.00 uur fietser A. J. uit Re nesse tegen de auto van A. V. uit Scharendijke aangereden. J. kwam uit de Zeeanemoonweg en wilde richting postkantoor rijden en verleende daarbij geen voorrang aan de zich op de Jan van Renesseweg be vindende V. en botste tegen de auto op. De fietser werd met een gebroken been en een gebroken neus naar het Advertentie (T HERENAFDÉLING Overhemden ruit en zachte flannel 25,- en 30,- Shetland vest sportief met een rits 69,- Tweed kostuums enkel- en dubbelrij 298,- 369,- DAMESAFDELING Flannel blouse Ineenmodischeruit 19,75 Japon met jasje feestelijk zwart en marine 139,- SCHARENDIJKE Inbraak In een woonkeet van Dosbouw aan de Rampweg is dinsdag ingebroken. Een deurslot werd geforceerd, waar na de dader(s) is (zijn) binnenge- weest. Er wordt tot nu toe niets ver mist. Distriktsvergadering „Beter Wonen" De woningbouwvereniging „Beter Wonen" hield maandagavond jl. in „De Putmeet" te Scharendijke haar eerste distriktsvergadering. De voor zitter van de woningbouwvereni ging, de heer F. K. Vos releveerde, dat nieuwe statuten zijn vastgesteld. Ieder distrikt kiest in eerste instan tie 3 afgevaardigden naar de vereni gingsraad. Er zijn evenveel distrik- ten als gemeenten op Schouwen-Dui- veland. In zijn openingswoord voor slechts een klein aantal huurders heette hij in het bijzonder welkom de heer L. F. van Wijck, gemeentesekretaris, als vertegenwoordiger van het kollege van b. en w. De voorzitter maakte gewag van de aktiviteiten van de woningbouwve reniging in het distrikt Midden- schouwen. Het distrikt heeft 157 wo ningwetwoningen en 61 bejaarden woningen; verdér'wórden 155 leden oJ* ?.'r naJslvr, - '-i "Gewezen wérd' óp' <ie s^art van de bouw van 14 woningen te Scharendij ke, en het plan voor 12 woningen te Kerkwerve. Vérder bestaat het plan tot renova tie van 2 woningen te Ellemeet aan de Schelpweg en uitvoering van groot onderhoud aan een aantal wo ningen. Isolatie Ook zal een enquête worden gehou den vóór isolatie van een aantal wo ningen. Dit laatste zal met een huur verhoging gepaard gaan; daar tegen over staat vermindering van de ener giekosten. Tot afgevaardigden in de vereni gingsraad werden gekozen de heren Coomans te Kerkwerve, De Graaf te Ellemeet en Hendriks te Scharendij ke. Na de officiële vergadering hield de regionale publieksvoorlichter van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, de heer J. C. P. van der Meer een causerie over de nieuwe huurwetgeving. Uit de ver schillende vragen die werden gesteld bleek, dat dit een aktuele materie is. ZONNEMAIRE Intocht Sinterklaas Voor het eerst sinds jaren wordt Sinterklaas met zijn Pieten in Zonne- maire binnengehaald. Zaterdag 29 november zal de goede man bij Paauwe meubelen worden opgewacht, vanwaar de optocht, be geleid door muziek van de harmonie Nut en Uitspanning naar het Breed- yeld vertrekt, alwaar voor kinderen een dropping wordt gehouden. Daar na is er in café Bommenede een pop pentheater, een talentenjacht waar bij mag worden gekozen tussen play- backën of een voordracht en dé prijs uitreiking van de dropping. Dit alles voor kinderen tot en met twaalf jaar.' NIEUWERKERK Familie-reünie Afgelopen zaterdag werd in het dorpshuis te Nieuwerkerk een fami lie-reünie gehouden van het oude geslacht Sijrier. Op de bijeenkomst waren nakome lingen van Jac. Sijrier, gehuwd ge weest met Johanna van den Bos en gewoond hebbend in het boerderijtje achter het busstation, toen Rolkloot- sendijk geheten. Van de vier kinderen die zij kregen is er slechts nog één over. Van heinde en verre was het gehele nageslacht gekomen naar de bakermat, om be kenden en onbekenden te ontmoeten. Kinderen, kleinkinderen en achter- (zelfs achter-achter-) kleinkinderen waren op de plaats van „het begin". Na koffie (met bolus) werd een wan deling gemaakt naar het geboorte huis, staande op de hoek Poststraat- Stekelstraat en eveneens naar het ou de boerderijtje van „vader Jacob". Voorts werd een rijtoer gemaakt en de maaltijd werd gebruikt in het dorpshuis. Het werd voor het hele ge zelschap, bestaande uit 38 personen een gezellige dag en besloten werd dit over enkele jaren nog eens te her halen. Opbrengst kollekte Voor de stichting Christelijke Blin denhulp „De fakkels bijeen" werd opgehaald een bedrag van 309,30. Dit werd gedaan door kinderen van de 5e en 6e klas van de christelijke la gere school. Hartelijk dank aan ge vers en kollektanten.- Postduivenshow In het dorpshuis te Nieuwerkerk zal op 13 december een postduiven- show van de postduivenvereniging „Duiveland" worden gehouden. Ook zal er een verloting aan verbonden zijn. De toegang is gratis. Voor tijd: zie agenda. Sint Nicolaas aktie van start Maandag is op Nieuwerkerk de St. Nicolaas aktie van start gegaan, on der het motto: „Piet strooit met prij zen". Deze prijzen zijn reeds te zien in de etalage van „Meubelrama" in de Hoge Kerkstraat. Elke deelnemer- winkelier is te herkennen aan het raambiljet, met de voornoemde tekst. Er zijn diverse dag-attrakties geor ganiseerd. Dinsdag 18 november is het spreekwoorden en gezegden ra den. Vrijdag 21 november kan men artikelen raden in de etalages, dins dag 25 november slagzin raden om maar enkele raadspelletjes te noe men. Iedere dag zijn er geldprijzen te winnen. Deelname formulieren zijn verkrijgbaar bij de Rabo-bank, en papierhandel de Feyter. Het formu lier moet ingeleverd worden voor ne gen uur 's avonds op de dag van de at- traktie in de bus met de vlag van Architekten-buro Tieleman op de hoek Esdoornstraat-Ooststraat. Vol geplakte zegelformulieren kan men inleveren bij „Kapsalon Cor" tot 6 december. OOSTERLAND Bibliotheek Door de brand op de Consistorie- zolder van de Ned. Herv. kerk alhier kan de leesbibliotheek tot nader or ders geen boeken uitgeven. De boe ken van deze bibliotheek zijn hier on dergebracht. Openbare verkoping Notaris D. Karsten te Zierikzee is voornemens op vrijdag 21 november a.s. in het café-restaurant „De Blau we Keet" aan de Rijksweg onder Oosterland, publiek te verkopen het woonhuis met erf en tuin, en verdere opstallen, gelegen aan de Rijksweg 11 alhier, samen groot 48.75 Are. Het komplex werd in het jaar 1929 ge bouwd als boerderij voor de heer C. Krabbe, die later vertrok naar Schuddebeurs. Geslaagd Voor de onder auspiciën van de Kontaktkommissie „Chauffeurs Vakbekwaamheid" (CCV) voor het chauffeursdiploma B, zijn bij de al gemene verladers en Eigen vervoers organisaties gehouden herexamens o.m. geslaagd onze dorpsgenoot J. H. van Snippenberg. Geslaagde krukelaktie De beide Herv, Jeugdgroepen hier ter plaatse: de Meisjesklub „De Zon nestraaltjes", en de jongensgroep van 15 jaar en ouder „Laterna", heb ben samen een „krukelaktie" gehou den waarbij ze krukels zijn gaan ra pen en deze bij de ingezetenen ver kocht hebben. De aktie, onder het motto: „Een uur voor je verre buur", bracht op de som van f 2356,60 en het uiteindelijk doel van deze beweging is de nood te lenigen in verschillende landen, b.v. de door aardbeving ge troffen Algerije, bootvluchtelingen, etc. De gezamenlijke Y.M.C.A., in meer dan 90 landen vertegenwoor digd, waarvan beide groepen zijn aangesloten via de C.J.V., vieren het 125-jarig bestaan, en men wil nu een fonds vormen waaruit steun in alle soorten kalamiteiten verleend kan worden. Overigens namens de jeugd- BI :;tsv mm ZIERIKZEE, 20-11. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Borrendamme zijn vandaag (donderdag) twee van de bewoners 65 jaar in de echt verbonden: het echtpaar J. van den Bos-Boogerd, af komstig uit Dreischor. Op 20 november van het jaar 1915 - middenin de Eerste Wereldoorlog - werd het huwelijk voltrokken. De bruidegom van vandaag was op dat moment landbou wersknecht en hij is dat tot aan zijn pensionering altijd geble ven. Bij zijn eerste .baas" ver diende hij toen zes gulden in de week! Zijn arbeidsterrein lag over geheel Schouwen-Duive- land verspreid, begon in Noord- welle en eindigde te Dreischor. Hij heeft een stuk of tien werk gevers .versleten". Mevrouw Van den Bos is in Ouwerkerk geboren en hoopt 30 november 90 jaar te worden, ter wijl de heer Van den Bos er al 92 jaar „op heeft zitten" en in Nieu werkerk geboren is. School ge gaan werd er in Dreischor. Feest Het is dus vandaag een bijzon dere dag voor deze bewoners van kamer 106 op de eerste ver dieping Allereerst werd er van ochtend met bewoners en perso neel gezamenlijk koffie gedron ken in de grote zaal, ditmaal met een extra feestelijk tintje van wege dit paar tussen „diamant en platina". Vanmiddag (na de „middag dut") was er een receptie in de Groene zaal. De bedoeling was, dat ook de burgemeester van Zierikzee daarbij aanwezig zal zijn, evenals tal van genodigden. Na het officiële gebeuren zou er in de avonduren een gezellig sa menzijn in intieme kring zijn. De kinders Of zij het leuk vinden, al dat „gedoe"? „Je hebt niks meer te vertellen, de kinders doen het", aldus de bruid. Die kinders, dat zijn er drie. Dan zijn er zes klein kinderen en vijf achterkleinkin deren. Het zal dus best een druk ke boel worden, maar: „Laat ze maar komen", zegt de heer Van den Bos. Ze zagen er niet tegen op, deze twee oud gediende", want de gezondheid is redelijk goed. Uiteraard gaan de jaren een woordje meespreken, maar een beetje doof zijn en af en toe wat pin in 't hóöd" hoort ken nelijk bij de leeftijd der zeer sterken". groepen zeer veel dank voor de hulp bij de krukelaktie, en aande koopsters en kopers van de alikrui ken. BRUINISSE Verenigingsblad „Ars Nova" Alle aktiviteiten van de vereniging „Nu met hope" zullen voortaan door middel van de „Ars Nova" aan de le den ter kennis worden gebracht. Door het bestuur is dit blad als offi cieel orgaan verklaard. Het nieuwe blad is van illustraties voorzien, waardoor het een aantrekkelijk aan zien heeft. Jaarvergadering „Onderlinge Hulp" De varkenshouders vereniging „Onderlinge Hulp" heeft haar jaar lijkse ledenvergadering gehouden in hotel „Storm", onder leiding van de voorzitter L. E. van Popering. De voorzitter opende de vergade ring en heette een ieder hartelijk welkom. Voorts deed hij de medede ling, dat het afgelopen jaar gunstig was: geen verlies of ziekte en er voor 42 varkens kontributie was betaald. De agenda werd vlot afgehandeld, de bestuursvoorstellen werden onver anderd goedgekeurd. De heren L. E. van Popering en M. L. v. d. Bos wa ren aftredend en heriesbaar en wer den met een meerderheid van stem men herkozen. De vergadering werd hierna gesloten, waarna men over ging tot een gezellig samenzijn. BRUINISSE/NIEUWERKERK Sinterklaasfeesten Evenals in vorige jaren zullen de gekombineerde muziekkorpsen „Nu met Hope" van Bruinisse en „Oefe ning en Uitspanning" van Nieuwer kerk, weer medewerking verlenen bij de te houden Sinterklaasfeesten. Op Bruinisse zal dat zijn op zaterdag 22 november a.s. Vertrek ,,'t Durps'uus" om 14.00 uur. Op Nieu werkerk zal het sinterklaasfeest worden gehouden op: zaterdag 29 no vember a.s. Vertrek „Dorpshuis" om 14.00 uur. ZIERIKZEE, 18-11. De diskussienota Voorlichting, op gesteld door het kollege van b. en w. en aan de raadsle den ter hand gesteld, kwam op de dinsdag gehouden raadsvergadering in bespreking. De nota bevat een aan tal uitgangspunten met betrekking tot het in de komen de jaren te voeren voorlichtingsbeleid. I 'De heer Legemaate (C.D.A.) vond de nota, als biedend een inzicht in het rei len en zeilen van de gemeente voor de bevolking, een goede zaak. Dat geldt ook voor de aanstelling van een speciale voorlichtingsambtenaar (1977). Be langrijk is ook de uitgave „Stadsberigten". Wat deze gemeentelijke uitgave be treft, voelde de heer Legemaate voor een onderzoek naar de leesdichtheid. Hij prees een destijds gehouden ken nismakingsavond voor nieuw inge- komenen en vroeg naar de mogelijk heid voor een nog bredere kennisma king, met b.v. één avond openstel ling van het museum. Ook scholie renvoorlichting is nuttig. De heer Groen (P.v.d.A.) ging ak koord met de doelstelling van de no ta, maar pleitte voor openbaarheid van alle kommissievergaderingen. Thans zijn bepaalde vergaderingen nog besloten. In dit verband noemde hij ook het spreekrecht en gaf uiting aan de wens tot inzage door de raadsleden van ambtelijke adviezen. Voor voorlichting zou men zich ook kunnen richten op bepaalde doel groepen en een „betere" informatie- hoek op de benedenverdieping van het stadhuis is aanbevelenswaardig. „Stadsberigten" De voorzitter geloofde niet dat een onderzoek naar de leesdichtheid van „Stadsberigten" zo bijzonder duur behoeft te zijn. Hij haakte in op kri tiek van de heer Groen, die - met an dere fraktiegenoton - te laat was ge waarschuwd voor de kennismakings- avond. die naar een andere, dan de oorspronkelijke, datum was verscho ven. De opzet was juist, maar bij de uitwerking is wat mis gegaan. De heer Geleijnse vond de opkomst op de kennismakingsavond niet groot, maar er kwam een goede „respons". De voorzitter pakte uit tegen een krantenartikel (niet Z.N.) over de zaak - verkeer Hoofdpoortstraat - dat te berde werd gebracht door een dele gatie in de vergadering van de kom missie Verkeer. De delegatie had te voren de kommissie niet benaderd eri het punt „Hoofdpoortstraat" stond ook niet ge-agendeerd. In het artikel werd uitsluitend deze verkeerszaak vermeldt, terwijl de rest van de agen da niet verslagmatig was opgeno men. betreffende delegatie. Gewezen werd op het feist, dat er slechts spree krecht is, als een zaak als agenda punt staat vermeld. De voorzitter vond een (uitgebrei dere) informatiehoek in het stadhuis een goede suggestie. De heer Groen wilde de gemaakte opmerkingen ver- diskonteerd zien in de nota, om er daarna een beleidsstuk van te ma ken. Hij wenste ook dat sommige za ken sneller „naar buiten" (in een eer der stadium) komen, om tijdig een in zicht te krijgen in een bepaalde zaak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3