Bi] de Rabobank liggen de Arke zomerprogramma's nü voor u klaar. SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN Financieel keerpunt van de provincie boekt heft best. Rabobank S Vooruitzichten ekonomie blijven zeer somber Zeeuws Huishoudboekje 1981 Zeeuwse Staten boos op minister „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 november 1980 Nr. 22813 5 Advertentie MIDDELBURG, 14-11. Het Zeeuwse Huishoudboekje 1981, onlangs verschenen, noemt 1981 het financieel keerpunt van de provincie. Het is dan wel een keerpunt in de ongunstige betekenis van het woord. De tijd dat er steeds voldoende ruimt was om aan het merendeel van de eigen wensen en die van anderen te voldoen (subsi dies) is voorbij. En dat op een tijd, dat hoeveelheid taken van de provincie flink worden uitgebreid. Ruw verdeeld, staat de provincie voor drie grote groepen van nieuwe uitgaven: investe- ringslasten (vooral voor huisvesting) personeelskosten en de kosten van de taken zelf. MIDDELBURG, 15-11. De staten van Zeeland zijn bijzonder veront waardigd over de handelwijze van de minister van financiën die vorige week aan g.s. van Zeeland liet weten de nieuw aan te leggen burg-tunnel verbinding over en onder de Wester- schelde niet b.t.w.-plichtig te maken. Dat houdt dan in dat er tijdens de bouw van de brug wel b.t.w. betaald moet worden, maar dat daar niets voor wordt terugontvangen. Hier door zou de aanleg, aldus de staten, 200 miljoen gulden meer gaan kosten dan was geraamd. De minister van verkeer een wa terstaat vindt dat in het licht van die hogere kosten ook de bijdrage van de provincie Zeeland omhoog moet. Aanstaande dinsdag spreken g.s. met de minister over de oververbinding waarvan de verwezenlijking nu in een zeer kritiek stadium lijkt te zijn gekomen. Dat de statenleden en g.s. niet gelukkig zijn met de handelwij ze van de regering werd vrijdag wel duidelijk. „Wij zijn altijd uitgegaan van een b.t.w.-plichtige vaste oever verbinding", zo zei kommissaris van de koningin dr. Boertien in de staten. Wat een eventueel accepteren van een hogere bijdrage door de provin cie voor de toekomstige toltarieven zal betekenen, is nu nog niet duide lijk Volgens dr. Boertien is een ver hoging van die tarieven in zeer be perkte mate mogelijk. MAINZ. Tijdens een mis in de open lucht voor een publiek van overwe gend arbeiders uit Mainz en omge ving heeft Paus Johannes Paulus zondag verklaard dat de mensheid moet worden verlost van alle vormen van imperialisme, agressie, over heersing, uitbuiting en kolonialisa- tie. WEST-BERLIJN. Twee Westber- lijnse meisjes, 12 en 13 jaar oud, zijn zaterdagavond in West-Berlijn ont voerd en dezelfde avond tegen los geld weer vrijgelaten. Het losgeld zou 200.000 mark hebben bedragen. FÜLDA. "Homofielen beiderlei kunne hebben het bezoek van de paus aan West-Duitsland aangegre pen om te protesteren tegen de „Cle- ricale-celibataire sexuele moraal" van de Rooms-Katholieke Kerk. „Apparaatskosten" is een veel voorkomende term in de provinciale begroting. Het is in totaal dan ook de zwaartste post. Een verzamelnaam voor een uitgebreide groep van kosten. Het leeuwendeel van de inkomsten van de provincie wordt gevormd door de uitkering uit het provincie fonds, Zeeland ontvang 54.274.306,- ruim 3 ton meer dan was begroot. Wet uitkeringen wegen De provincie ontvangt van het rijk naar raming een bedrag van 34 mil joen, ingevolge de wet uitkeringen wegen. Van dit bedrag wordt ruim de helf bestemd voor de sekundaire we gen, die eigendom zijn van de provin cie. In 1981 zal de verbetering van de weg Haamstede-Westenschouwen in uitvoering worden genpmen. Voor de Zeelandbrug staat een uit kering van 2 miljoen op de begro ting, waarvan 1,25 miljoen als ren teloos voorschot. Het hoofdstuk Milieubeheer, resul teert in een eindbedrag op de begro ting van bijna 6 miljoen. Rekreatie Voor rekreatie in de provincie Zee land wordt ongeveer 1 miljoen uit gegeven. Bijna drie ton bestaat uit algemene kosten. G.S. zijn in hun begrotingsbreif uitgebreid ingegaan op taak en be- voegdheden van de provincie op eko- nomisch gebied. Vastgesteld wordt, dat het provinciale beleid aanvul lend en bijsturend van karakter is. PEKING. China's voormalige mi nister van defensie Lin Biao was van plan in 1971 partijvoorzitter Mao Ze- dong te vermoorden en de macht te grijpen. Lin Biao wilde met bom men, vlammenwerpers, bazooka's en dynamiet Mao's speciale trein opbla zen. Dit staat in de aanklacht tegen de Bende van vier en anderen, wiens proces naar wordt verwacht later de ze week zal beginnen. BRUSSEL. Washingtons bondge noten in de NAVO hebben goedkeu ring gegeven aan de nieuwe Ameri kaanse defensiestrategie, zoals die donderdag in Brussel op de bijeen komst van de nukleuaire plangroep van de NAVO is uiteengezet door de Amerikaanse minister van defensie Harold Brown. WARSCHAU. De Poolse onafhan kelijke vakbondsleider Lech Walesa heeft zaterdagavond arbeiders opge roepen guerrillataktieken om hun geschillen te beslechten te staken, terwijl de arbeidsonrust in Polen het weekeinde voortduurde. In kringen rond de onafhankelijke vakbewe ging is zondag gezegd dat in Gdansk enige vooruitgang is geboekt in de onderhandelingen tussen de regering en werkers in de gezondheidszorg. DEN HAAG. 17-11. Over vijf jaar zal er nog steeds een tekort aan ar beidsplaatsen zijn. De werkgelegen heid in de bedrijven zal in 1985 met ongeveer 125.000 mensjaren zijn afge nomen ten opzichte van 1977. Het scheppen van nieuwe arbeidsplaat sen blijft geboden en herverdeling van arbeid lijkt onvermijdelijk. Tot deze konklusie komt de Stich ting voor Ekonomisch Onderzoek van de Universiteit van Amsterdam in haar rapport „Produktie, werkge legenheid, sektorstruktuur en bèta- lingsbalans in Nederland, 1960-1985" aan de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid. De stichting verwacht dat het beeld van de Nederlandse ekonomie voor de komende vijf jaar over de ge hele linie somber is. Niet alleen zal de werkloosheid nog toenemen, ook de ekonomische groei blijft matig. Voorts blijft de verdelingsruimte be perkt en zal de betalingsbalans een substantieel tekort blijven vertonen. Zij komt tot de slotsom dat opvoe ring van de bezetrtingsgraad in de in dustrie op zichzelf onvoldoende soe laas biedt voor het opheffen van de werkloosheid. De bevordering van de ekonomische aktiviteiten zullen in 1981 zeven ton bedragen. Werkgelegenheid Ter stimulering van de werkgele genheid verstrekt de provincie bij dragen in de uitvoering van een aan tal werken. Het total van deze post bedraat 639.000,-. Eveneens wordt er 25.000,- „uitgetrokken" als bij drage in de kosten van onderzoeken, die door de Zeeuwse raad voor de ar beidsmarkt worden uitgevoerd. De Stichting Zeeuwse Schaapskudde staat te boek voor 10.600,-. Het streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland staat genoteerd voor een bedrag van 16.500,-. FULDA, MAINZ. Paus Johannes Paulus II heeft maandag, op de derde dag van zijn bezoek aan de Bondsrepu bliek, in de Domkerk van Fulda zijn verknochtheid aan het celibaat van de Rooms-Katholieke priester beleden. JERUZALEM. President Sadat Egypte heeft zich in een vraag gesprek met de onafhankelijke „Je rusalem Post" duidelijk uitgespro- kèïi t'ègën deélherriirië Van Jötdartië aahTïët vredeso vèrlè'g I'h het Middeh- Oösteri en te kennen gegeven dat hij het op dit punt niet eens is met de ko mende Amerikaanse president Ro nald Reagan. MADRID. De uiterst rechts ter reurgroep „Baskisch-Spaanse Batal jon" heeft zich in een telefoon gesprek met een Baskisch dagblad verantwoordelijk gesteld voor de moord op twee vermoedelijke leden van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. LONDEN. De Britse Marine zal met marinevaartuigen in de Perzi sche Golf aanwezig blijven om de vrije scheepvaart in de Straat van Hormoez te garanderen zolang de oorlog tussen Irak en Iran voor tduurt. KOPENHAGEN. De Deense poli tie heeft ontkend dat zij 16 jonge mensen heeft aangehouden die „voorbereidingen hadden getroffen om aanslagen op de Deense konin klijke familie, het parlement uit te schakelen en de Deense regering om ver te werpen". MADRID. Het vijftiende kongres van de socialistische internationale in Madrid is na drie dagen vergade ren onder het motto „vrede, vrijheid en solidariteit" geëindigd. De socia listen toonden zich duidelijk ver- deeld over het Israëlisch-Arabisch konflikt. PARAMARIBO. De minister van buitenlandse zaken, justitie, politie en leger van Suriname, André Haak mat, verwacht dat de besprekingen in tweede fase met Nederland over het sluiten van nieuwe verdragen niet zonder moeilijkheden zullen ver lopen, zo meldt het Surinaamse nieuwsagentschap SNA. LISSABON. Een rechtse groepe ring van ballingen uit Guinea-Bissau heeft maandag in Lissabon de staats greep in Guinea-Bissau verwelkomd als een „daad van heroïsme en patri ottisme". WOENSDAG 19 NOVEMBER NED. I: De vlucht van de Gossamer Albatros is de titel van een dokumentaire over de oversteek die een sportfietser en een zeilvlieger maakte in 1979 over het Kanaal met een zeilfiets. Voorts De die ren van het groene woud. In Ren je rot wordt weer strijd geleverd om prijzen voor diverse scholen. Om half zes worden speciale technieken voor klimmen en dalen voor langlaufen behandeld in Langlaufen voor iedereen. Het avond programma wordt door de NOS ver zorgd. Na Nieuws voor doven, Sesam straat. Van gewest tot gewest waaronder andere Nieuwe woonvormen te Vlissin- gen worden behandeld. Het zoete leven is de titel van een televisiespel. De plaats van handeling is München en speelt zich af in 1918. Het volk neemt de macht ten koste van de gezeten burgerij en de aristocratie over.- De adellijke familie dreigt het lot van executie te ondergaan maar tussenkomst van hun maitre d'ho- tel Albert steekt daar een stokje voor. Zij kunnen op dezelfde voet blijven leven tot dat hun zoon voor kentering zorgt. Tot slot het reisverslag van de Paus. NED. II: In de derde aflevering Wat is typisch voor mijn groep spreekt Wim Neyrhan met verschillende Turkse, Suri naamse en Zuid-Amerikaanse jongeren. Voor het journaal de rubriek Kenmerk en na het journaal een filmpje van de Stichting Socutera, waarna de VOO de uitzending overneemt met Countdown, waarin een special rond The Specials. Spanning wordt gebracht in Tenspeed and Brown shoe. Hoe mooi Limburg is kan de kijker aanschouwen in Mooi Nederland. Dan wordt overgeschakeld naar het Amsterdamse Sonesta hotel, waarde Veronica Award 1980 uitgereikt wordt. Aktualiteiten worden behandeld in Info. Tot slot les 7 Uit de geschiedenis van de fotografie. WOENSDAG 19 NOVEMBER NED. 1:10.30 en 14.30 Schooltelevi sie; 15.30 De vlucht van Gossamer Alba tros; 16.20 De dieren van het groene woud; 16.45 Ren je rot; 17.30 Langlau fen; 18.25 Niews voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Staatsloterij; 18.50 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Het zoete leven; 21.30 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Panoramiek; 22.40 Studio sport; 23.30 Journaal; 23.35 Bezoek van de Paus aan Duitsland; 00.05 Nieuws voor doven, NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Dub- bel-leven; 19.25 Kenmerk; 20.00 Jour naal; 20.27 Socutera; 20.32 Count down; 21.00 Tenspeed and brown shoe; 21.50 Mooi Nederland; 22.15 Veronica Award 1980; 22.35 Info; 23.02 Teleac; 23.37 Journaal; 23.42 Nieuws voor do ven. DONDERDAG 20 NOVEMBER NED. I: Kortjakje is weer beter is de titel van een nieuw zangprogramma van de KRO. Na de snelle muis Speedy Gonzales een avontuur van de ridder Ivanhoe. Berend Boudewijn presenteert de BB-kwis, de opbrengst is voor pater Leo Geurtsen, die zijn werkterrein in Brazilië heeft. Tot slot van het KRO programma een dokumentaire over de Indianen in Noord- en Zuid-Amerika. Na het journaal gaat de NOS verder met de rubrieken Den Haag vandaag, het tweede programma van Denkbeeld over de veranderingen in de religieuze achter gronden van de mensen. De uitzending wordt besloten met Nieuws uit het Euro pees parlement en het laatste journaal. NED. II: De VARA heeft het op dit net voor het zeggen en vangt aan met een aflevering van Pinokkio en J. J. de Bom show. Na het journaal het programma Hoe bestaat het en vijf minuten aandacht voor de VARA speelgoedaktie. Voorts de vierde aflevering van Theodoor Chind- ler. Zoon Ernst is in 1915 ordonnans en hij wordt door de staf aan het front met berichten naar Berlijn gestuurd. Daar vertelt hij zijn vader over de werkelijk- e toestand aan het front. De Ombudsman krijgt de tijd om de zwarte bladzijden uit het hedendaagse leven te tonen en te proberen raad te verschaffen voor men sen in moeilijkheden. De onvoorstelbare wereld van Roald Dahl handelt over Paul, een man die van snelle auto's houdt Hij hoort daarover graag komplimenten en meent daarom altijd lifters mee.... Tot slot van het VARA programma de aktua- liteitenrubriek Achter het nieuws. DONDERDAG 20 NOVEMBER NED. 1:10.30 en 14.00 Schooltelevi sie; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Kortjakje is weer beter; 19.05 Speedy Gonzales; 19.20 Ivanhoe; 19.45 De BB-show; 20.50 Sacrifice area; 21.30 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Denkbeeld; 23.00 Gelet op Europa; 23.20 Journaal; 23.25 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pi nokkio; 19.25 J. J. de Bom, v/h: de kindervriendl; 20.00 Journaal; 20.27 Hoe bestaai het; 20.43 VARA's speel goedaktie; 21.08 Theodoor Chindler; 22.05 Ombudsman; 22.35 De onvoor stelbare wereld van Roald Dahl; 23.00 Achter het nieuws; 23.55 Journaal Woensdag 19 november, Ned. II om 22.35 uur Veronica's presentatrice voor radio en tv; Ilona Visser. BEIROET. De afgekondigde fusie tussen Libië en Syrië verkeert in moeilijkheden. Dit is zondag verno-,. men in Arabische diplomatieke krin gen in Beiroet. LONDEN. Ter hoogte van de Zuid engelse havenstad Portsmouth is het wrak gevdhden van het Franse oor logsschip ,,'1'Invincible" dat in fe bruari 1758 was vergaan. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten zijn akkoord gegaan met het ver lenen van onafhankelijkheid aan de Palau-eilanden, een deel van het Mi- cronesische eilandengebied ten westen van de Filippijnen. Hierover is twaalf jaar onderhandeld. SALISBURY. Jorshua Nkomo, mi nister van binnenlandse zaken in de regering van Zimbabwe, heeft ge dreigd uit het zeven maanden oude kabinet te stappen vanwege de groei ende spanning met premier Robert Mugabe. EIBAR. Een lid van de guardia ci vil is maandagochtend bij een aan slag gedood en twee anderen werden hierbij gewond. Gewapende mannen openden in Eibar, in de Spaans-Bas- kische provincie Guipuzcoa, het vuur op twee voertuigen van de guardia ci vil die op weg waren naar een muni tiefabriek voor het aflossen van de wacht. Hoe mijn persoonlijke gevoelens te genover Grada waren, kan ik u ver zekeren, dat die stoelden op andere overwegingen. In ieder geval geen za kelijke. Zeker niet in de eerste plaats, integendeel. Maar als ik er dan achter kom, en eigenlijk veel te laat - ik was altijd in goed vertrouwen, helaas - dat Grada totaal niets voor me voelt, al lange tijd een vriend heeft en niet van plan zal zijn die vriend na ons huwelijk op te geven, dan klepperen toch wel even uw oren. Of niet soms? Er is trouwens nog meer en dat is mijn vader gisteren pas te weten gekomen: Grada is geen natuurlek dochter van het echt paar Van Flessingen. Ze is geadop teerd. Daar heb ik op zichzelf niets op tegen, maar wel de wijze, waarop deze eh... overdracht - laat ik het netjes houden - heeft plaatsgevonden, deed mijn vader besluiten mij terug te roe pen. Voeg hierbij hetgeen ik te weten kwam omtrent haar gevoelens jegens mij, was dat voldoende om vast te stellen: voor mij hoeft het niet meer. Ik heb er niet het minste bezwaar tegen, dat het verlovingsfeest morgen gewoon door zal gaan. In dit opzicht zal ik meneer Van Flessingen vast niet in de wielen rijden. Maar de kersverse ver loofde zal ik in ieder geval niet zijn. Re heb ook nog zoiets als eergevoel, dus ik voel me beledigd. U kan zelf zeggen, dat er sprake is van een vernedering. Ver telt u dit maar aan uw oom, meneer Vlotten." De spreker is rood geworden. Waar- schijnlijkvan verontwaardiging. En zijn vader heeft tijdens dit korte relaas enkele malen instemmend geknikt. „Uw tocht hierheen is vergeefs ge weest, meneer," voegt hij eraan toe. De vader kijkt naar het tweetal. „En drukt u hem namens mij op 't hart, dat wat er ook uit voortvloeit, hij onze naam er buiten laat. Want anders zullen wij er eens een boekje over opendoen, hoe die adoptie tot stand is gekomen. Dat zal hij vast niet leuk vinden!" Het onderhoud is hiermee kennelijk afgelopen. Grootholst senior drukt An dré in de hal zelf de hand en even is er een iets vriendelijker blik in zijn ogen, als hij tot slot zegt: „Wij hebben van zelfsprekend niets tegen u, meneer Vlotten. Ik hoop, dat u dit van mij wilt aannemen. Voor het overige: meneer Van Flessingen en zijn aangenomen dochter bestaan niet meer voor ons." De terugreis heeft plaats in mineur stemming. De Lefèr verbreekt pas het stilzwijgen, als ze alweer de stad heb ben verlaten en nabij de brug zijn. „Dingen, die vanavond door Grootholst senior en junior geuit zijn, moet u als zeer vertrouwelijk beschouwen, meneer Vlotten. Maar ik mag aanne men, dat u zelf al tot die conclusie zult zijn gekomen. De zaak is: door hetgeen wij vanavond in huize Grootholst te weten kwamen, begint het een delicate aangelegenheid te worden. Een be roerde toestand, want hoe moet meneer Van Flessingen nu dat niet doorgaan van de verloving aan zijn gasten ver kopen? Wat zou u doen in zo'n geval?" André zit achter het stuur en denkt Door H. J. KOORNSTRA na. Tja, dat is me ook een vraag! Daar zou ik zo één-twee-drie geen antwoord op kunnen geven. Ik wens mijn oom alle wijsheid toe om in deze een aanne melijke verklaring te vinden. Enfin, hij zal in de afgelopen jaren wel eens voor hetere vuren hebben gestaan." „Jawel, zakelijk bezien, maar niet in een dergelijke familie-aangelegen- heid." Het is al over elven, als ze terug zijn op Sterrebos. Ze rijden de wagen de garage in en gaan daarna samen via de achterzijde het grote huis binnen. Me neer de Lefèr weet de weg naar de privévertrekken en een minuut later staan ze in de salon. Daar zitten Van Flessingen, zijn vrouw en ook zijn doch ter. De laatste met behuilde ogen. Houdt ze dan toch van die vent in Roermond? Of heeft ze ergens anders over gehuild? Heel voorzichtig zyn woorden kie zend, brengt André verslag uit van zijn missie en kijkt dan een paar keer naar Grada. Hij breekt halverwege af en merkt op: „Misschien is het verstan diger, als uw dochter bij de rest van hetgeen ik nog heb mee te delen, niet aanwezig is? Het zou voor haar mogelijk pijnlijk zijn," „Dat moet ze vanavond dan maar op de koop toe nemen. Want ik heb er wel zoveel van begrepen, dat zij min of meer de schuldige is. Ga dus verder en ontzie niemand. Mij evenmin uitgeslo ten." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5