KOMST VAN SINT IN KADER VAN GROTE WINKELWEEK-AKTIE Kollege prijst zich gelukkig met aanbieden kapitaalswerken Rode Kruis viert eerste lustrum „telefooncirkels" J Smalstad klaar voor feesttijd Gemeenteraad W estenschou wen Afd. Schouwen-Duiveland Diabetes Vereniging Nederland STREEKNIEUWS Ernstige schendingen begraafplaats Raad Westerschouwen Begroting 1981 BROUWERSHAVEN, 14-11. In een speciale bijeen komst van de middenstandsvereniging, waar bij alle on dernemers uit de kernen Zonnemaire, Noordgouwe, Dreischor en Brouwershaven waren uitgenodigd, wer den de plannen gepresenteerd voor het komende Sint Ni- colaasfeest en de te houden winkelweek. Door de Sint Nicolaasorganisatie werden de volgende plannen ter diskussie aangeboden e.a. met uitvoerige mondelinge toelichting. Voor de volgende aktiviteiten werd snel overstemming bereikt. 29 november intocht Sint in de kern Brouwershaven met hierop vol gend een kindermiddag. Aankomst Sint 13.15 uur, eind feestmiddag 16.45 uur. (Vervolg van pag. 1) „Onbillijkheid" Dr. H. J. van Zuylen zag een onbil lijkheid in het feit, dat wat reeds voordien is aangebracht mag blijven hangen en dat iemand die nu een aan vraag indient wordt afgewezen. Naar zijn mening zal deze zaak nog eens ernstig moeten worden overwogen waarbij het mogelijk moet zijn om op een eerlijke en verstandige wijze nog lichtreklames te kunnen plaatsen. De heer P. H. Canters, dacht dat de suggesties welke in de in augustus gehouden raadsvergadering zijn ge daan niet van toepassing waren op die van de heer Kik daar deze zijn aanvraag reeds in juni had inge diend. De voorzitter vestigde er bij de raad de aandacht op, dat het beroeps- schrift is behandeld door de kommis sie van beroepsschriften waarbij het alleen om de vraag gaat of het kolle ge volgens de bestaande verordening juist of onjuist heeft gehandeld. Door deze kommissie is geadvi seerd de reklamant de mogelijkheid te bieden om met het kollege en de Welstandskommissie in overleg te treden omtrent een in de sfeer vah de gerekonstrueerde dorpsring aange paste lichtreklame. De raad besloot hierna het inge diende beroepsschrift odgegrond te verklaren evenals het door .mevrouw A.' M; van Dijk-Efefting ingediehde beroepssehrift tegen het besluit tot weigering vrijstelling voor het hand haven van een 1,80 m hoge schut ting. Muziekschool v Dr. H. J. van Zuylen zei grote be zwaren te hebben tegen de begroting en de toelichting van de Zeeuwse Mu ziekschool alsmede tegen de wijze opleiding der leerlingen. Wethöuder J. C. de Feiter liet we ten, dat er binnenkort overleg met de; direktie van de Zeeuwse Muziek school hierover zal plaats vinden. P. H. Canters was minder gelukkig met de kleur en het plaatsen midden in de kernen van de glastcontainers door de reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Belangrijke punten uit het feest, zijn finale voordracht en talenten jacht. Optreden van vier professione le artiesten met een toneelspel over, Jeremias Grootneus een levensgrote vogel die overal zijn neus insteekt, en daardoor spannende avonturen beleeft. Op 3 december een kinderavond van 18.00 tot 20.00 uur in het dorps huis te Dreischor, met natuurlijk een bezoek van Sint en zijn knecht, ver der een verzorgt programma met o.a. poppenkast, goochelaar en de gebrui kelijke traktaties. Op zaterdag 29 november zal Sint ook worden verwelkomd in Zonne maire waar een uitgebreid program ma voor de kinderen is samen gesteld. Verwelkomd door de muziek zal Sint op het Breedveld getuige zijn van een ware prijzenregen voor de kinderen. Vervolgens is er een kin dermiddag met poppenkast en film en natuurlijk de gebruikelijke trak taties. Disco-avond Op 29 november zal voor de jonge ren vanaf 12 jaar weer de disco avond worden georganiseerd, waar bij de diverse besturen van de jonge- rensozen worden ingeschakeld, zo dat zij zelf kunnen bepalen wat de in houd van deze avond moet zijn. Voor de kernen Noordgouwe en Schuddebeurs zal in samenwerking met enkele belanghebbenden ge tracht worden een goed vervoers- schema op te stellen zodat de kinde ren de feestmiddag en Sint Nicolaas aankomst te Brouwershaven kunnen meevieren. De heer L. C. Tieleman was van mening, dat deze containers beter op de parkeerplaatsen konden worden ne.ergezet. De heer M. J. Krijnse Locker vond het onbegrijpelijk, dat er momenteel hoge kosten door de reinigingsdienst worden gemaakt met het plaatsen van glascontainers terwijl het vrij wel zeker is dat er in het komende jaar weer statiegeld op de flessen komt. Mevrouw A. C. van der Klooster van Sonsbeek sprak naar aanleiding van het jaarverslag van de stichting samenlevingsopbouw Schouwen- Duiveland haar vertrouwen uit over de opbouwwerker. Wethouder J. C. de Feiter was van mening, dat nog veel mensen onbe kend zijn met het funktioneren van het opbouworgaan. Wil het zijn werk goed kunnen doen dan moet het op het vertrouwen kunnen rekenen zo wel van de overheid als van de bur ger. ZIERIKZEE, 14-11. De afdeling Schouwen-Duiveland van de Diabetes Vere niging Nederland hield haar najaarsvergadering in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. In zijn openingswoord memoreerde de heer C. M. Padmos aan de op zaterdag 8 november gehouden „Zeeuwse DVN-landdag". 's Morgens heeft een drietal spre kers het woord gevoerd en na de lunch waren er groeps-diskussies, waarbij vragen waren opgesteld die nadien door een pannel met deskun digen werden beantwoord. „Wij weten allemaal dat wij er niet vanaf komen, maar op deze dag hoorden wij ook dat de „wetenschap", al is het langzaam, toch vorderingen maakt die de men sen ten goede komen". Bij de mededelingen maakte de heer Padmos melding van een prijs verhoging voor wegwerpspuiten en - naalden en testmateriaal. Deze prijs verhoging, die ingaat op 1 januari 1981, is de eerst sinds er in 1977 met de verkoop van spuiten en naalden begonnen is. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afgewerkt werd het woord gege ven aan drs. W. Stiggelbout, kardio- loog, en als medisch adviseur verbon den aan de Nederlandse Hartstich ting. In ons land behoren hart- en vaatziekten tot één van de grootste doodsoorzaken. In 1976 waren dit 28.212 mensen, waarvan ruim 18.000 mannen en 10.000 vrouwen. Vragen De belangrijkste vragen hierbij zijn: hoe, waarom en wanneer ont staan deze hart- en vaatafwijkingen. Naast de aangeboren hart- en vaar tafwijkingen, komen er soms op zeer jeugdige leeftijd al afwijkingen voor aan de zeer kleine, maar ook grote bloedvaten. Een deel van deze afwijkingen neemt af in de pubertijd, waarna, naarmate de leeftijd stijgt de kansen op hart- en vaatafwijkingen sterk toenemen. Of men nu wel of geen hinder van afwijkingen aan de bloedvaten krijgt hangt mede af van een aantal risico-factoren. Zo verhoogt het ro ken van sigaretten in kombinatie met andere faktoren, b.v. diabetes mellitus, het risiko van een hartin- farkt. Uit bevolkinsonderzoek in Ameri ka bleek dat vrouwen met diabetes mellitus een driemaal zo grote kans op hart- en vaatziekten hadden dan gezonde vrouwen, en bij mannen was die kans tweemaal zo groot. Waarom dit zo is, is nog niet bekend. Behalve afwijkingen aan de kransslagaders kunnen er ook vaat- vernauwingen of zelfs afsluitingen aan de grote vaten voorkomen. V rouwenklachten Vrouwen-iiebben vaak klachten van vernauwingen van de bloedva ten van de benen. De patiënte krijgt dan na korte tijd lopen pijn m de kuit, doordat de ver branding van glucose in de spiercel bij gebrek aan zuurstof niet goed ver loopt. Wanneer men dan even wacht, verdwijnt de pijn vanzelf weer. Bij mannen met diabets treft men wat meer afwijkingen aan de kransslagader aan. Diabetespatiënten hebben vaak minder pijn bij een infarkt, zodat het soms pas bij een onderzoek uitkomt dat een patiënt een infarkt heeft ge had. Ook door de heer Stiggelbout werd nogmaals gezegd dat men sterk de in druk heeft, dat overvoeding zowel bij diabetes als bij aandoeningen aan de vaat wanden een rol speelt. „Wij moeten daarom in de eerste plaats overgaan tot een algemene be perking van een overmaat aan calo rieën (joules) in onze voeding. Hier bij zouden wij er voor moeten zorgen dat niet meer dan 30% van de totale hoeveelheid calorieën door vet wordt geleverd. In ons land is dit echter vaak 40 45%". Een winkelweek met mooie prij zen, die de konsument kan winnen door het plakken van de bekende ze gels. Deze zegels worden weer ver strekt door de deelnemende winke liers herkenbaar aan het raambiljet. De aktie start op vrijdag 21 novem ber om 08.00 uur. De aktie stopt op zaterdag 6 december om 17.00 uur. De volgeplakte kaarten worden weer ge deponeerd in de bekende rode ton nen. De trekkeing van de prijswin naars is op maandag 8 december. De prijzen worden thuisbezorgd. Stoomtram Op een desbetreffende vraag van de heer L. C. Hoogerhuis antwoordde de burgemeester, dat de stichting Tramwegmuseum binnen afzienbare tijd een begroting zal indienen over de plannen om in de Westhoek van Schouwen een toeristische stoom tram te laten rijden. De raad stemde volledig in met de gedachte van de burgemeester om ge durende de periode rond de kerstda gen over te gaan tot het plaatsen van kerstbomen in de vijf kernen. „Deze zullen wat licht kunnen brengen in donkere dagen", merkte de burge meester op. De bomen zullen ge schonken worden door Staatsbosbe heer. De raad ging akkoord met het vote ren van een bedrag van 6.500,— voor hèt aanschaffen van de verlich ting van de bomen welke zullen wor den geplaatst op de kerkbrinken. Restauratie Noordwelle De raad ging verder akkoord met het voorstel van het kollege overeen komstig het advies van de kommis sie financiën om in de kosten van restauratie van het pand Welland- weg 6 te Noordwelle een subsidie te verlenen van 30 van de door de Rijksdienst voor de Monumenten zorg vastgestelde subsidiabele kosten ad. 36.580,zijnde 10.974,of zoveel hoger of lager de subsidiabele kosten door de Rijks dienst nog zullen worden bepaald, onder voorwaarde dat de bepalingen die aan het rijkssubsidie worden ver bonden worden nageleefd. ZIERIKZEE Proefvaart ZZ 8 Op zaterdag 22 november vindt de proefvaart plaats van de mosselkot- ter ZZ 8, de „Levina Wilhelmina" van de fa. Jac. Schot Zonen. De proefvaart vindt plaats vanaf de Nieuwe Haven, tegenover restau- ran „Auberge Maritime". Na de offi ciële overdracht van het schip, zal de ZZ 8 als eerst schip door de nieuwe brug bij de Zuidhavenpoort varen. Hiermede is dan tevens deze brug of ficieel in gebruik genomen. Na af loop van de proefvaart wordt in ge noemd restaurant een receptie ge houden. De invitanten voor deze opwek kende gebeurtenis, zijn de fa. Schot en Machinefabriek Padmos B.V. te Bruinisse/Stellendam. OOSTERLAND Tentoonstelling „Ons Genoegen" Gewoontegetrouw organiseert „Ons Genoegen" ook dit jaar weer een vogeltentoonstelling op vrijdag 21 en zaterdag 22 november in het dorpshuis de „Oosterhof" te Ooster- land. De liefhebbers kwekers zullen een 300 tal vogels inbrengen. Men treft op deze tentoonstelling aan kanaries in de divese kleuren en vormen; tro pische vogels, grasparkieten, grote parkieten, kwartels, enz. al deze vo gels verkeren in een prachtige kondi- tie want op donderdag zijn ze ge keurd door de keurmeesters van de Algemene Nederlandse bond van Vo gelhouders. Een rad van avontuur is aanwezig. Ook op deze tentoonstelling zal weer te zien zijn wat er in de Zeeuwse volières wordt gekweekt en welk een kleurrijkdom er in een soms afgele gen vogelkooi kan voorkomen. HAAKSBERGEN, Ï7-ÏÏ. Öp de RK-begraafplaats in Haaksbergen zijn in de loop van vorige week zeker 60 graven ernstig beschadig. Zerken werden van de sokkels gegooid en in enkele gevallen smeet met sokken en zerk allebei om. De ravage is zo groot dat de ge meente Haaksbergen, die het kerhof beheert, de diverse afgebroken ste nen en dergelijke niet zonder meer kan thuisbrengen. Nabestaanden van diegenen, die er liggen begraven, helpen daarom bij het identificeren. Een woordvoerder van de gemeente schat de schade op aanzienlijk meer dan 10.000 gulden, gezien het grote aantal grafschendin gen gaat de politie ervan uit dat er meerdere daders zijn. Van hen ont breekt tot nu toe elk spoor. BROUWERSHAVEN Gemeenteraad De gemeenteraad van Brouwersha ven zal maandag 24 novemberbij een- komen, in het stadhuis. De agenda vermeldt naast ingeko men stukken (50) o.a. de huur over eenkomst met de watersportvereni ging „Brouwershaven", openbare bi bliotheekvoorziening, aanwijzing lid regionale brandweerkring en de 17e wijziging van de gemeentebegroting. Voor tijd: zie agenda. Ook N.C.R.V. Donderdag 20 november hoopt de N.C.R.V. een avond te organiseren in het Tonnenmagazijn te Brouwersha ven. Het programma voor deze avond is gevarieerd van opzet met o.a. samenzang, een film en quiz. De film gaat over het protestants Christelijke omroep Voor tijd: zie agenda. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling Woensdag 19 november houdt de N.C.V.B. de maandelijkse ledenver gadering in het verenigingsgebouw te Kerkwerve. Mevrouw Viergever-Legemate zal eerst het huishoudelijke gedeelte be handelen waarna de heer A. A. van Goethem de verdere avond zal ver zorgen met het thema „Fysiothera pie". Nu de winter weer begint zijn er misschien wel dames die eens een N.C.V.B.-avond willen bezoeken. Iedereen is van harte welkom. Wil men eerst inlichtingen dan kan men zich in verbinding stellen met me vrouw A. Matthijsse-de Jonge (tel. (01110) 3267). NIEUWERKERK Vergadering Gereformeerde Vrouwenvereniging Op woensdagavond 19 november zal de Geref. Vrouwenvereniging weer bijeen komen in de zaal achter de Gereformeerde Kerk aan de Bad huisstraat. Mevr. van Don-Geschier, logopediste,- zal spreken over haar werk, onder het thema „Spreken is zilver". Ook na de pauze zal verder hierover gesproken worden. Gasten of nieuwe leden of andere belangstellenden zijn ook welkom. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Toneelvereniging „Op Drift" Zaterdagavond 22 povember ver zorg toneelvereniging „Op Drift" haar riajaarsüitvoering in het dorps huis van Rënesse. Op het programma staat het vrolijk' toneelspel „Opera tie N^gtegaal" van Hans van Wijri- gaaren. De regie is in handen van me vrouw Gilijamse-Meijers. Het stuk wordt gespeeld door de dames M. J. de Feiter-van Oeveren, S. Jonker- Schalevecn, K. Krijnse Locker-Krij ger, B. J. Kooman-hart en C. K. Koo- man en de heren H. de Winter, E. Jon ker, J. W. de Keijzer en M. Blom. ZIERIKZEE. Nog een kijkje tijdens de receptie in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, bij gelegenheid van de ontvangst van de nieuwe oogarts drs. I. Hendrata (l.). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 17-11. Het Rode Kruis viert op 24 november het vijfjarig bestaan van de telefooncirkels. Een speciale radio-uitzending met een daaran gekoppeld „landelijk telefooncirkelspel" zullen het jubileum luister bijzet ten. afsluitend telefoontje van de laatste deelneme aan de begeleider „rond komt". Als iemand (die zich niet van te vo ren afwezig heeft gemeld), geen ge hoor geent, wordt onmiddellijk poolshoogte genomen. Voor alleen wonende hartpatiënten kan dat bij voorbeeld een veilig gevoel geven. Jubileum Op, de lustrumdag zullen de deelne mers en begèlêidérs per.cirkel in dë eigeel' woonplaats, bijeeokojhep om. gezamenlijk te wérken aan 'de oplos sing van een aantal"'opdrachten* die van te voren zijn verstuurd. In het radioprogramma van de Tros, 's och tends van 11.00-12.00 uur, dat in zijn geheel is gewijd aan de cirkels van het Rode Kruis, zullen de laatste op gaven worden bekendgemaakt. Aan de hand van de juiste antwoor den kan een slagzin worden ge vormd. De cirkel die het eerst met de juiste zin uit de bus komt, is win naar. Ter stimulering van kontakten tus sen de deelnemers startte het Rode Kruis in 1975 met de cirkels. Een groep mensen heeft regelmatig tele fonisch kontatk en daardoor steun aan elkaar. Het idee heeft inmiddels zoveel op gang gevonden, dat het huidige aan tal cirkel - 260 - nog bijna dagelijks toeneemt. Er blijkt grote behpefte aan een dergelijk kontaktmiddel te bestaan., Dagelijks bellen Wie zich bij een telefooncirkel aan sluit, maakt deel uit van een groep mensen, die elkaar dagelijk opbellen en op die manier kontakten leggen, problemen bepraten en zich veiliger voelen. Een begeleider zet óp een af gesproken tijdstip de cirkel in wer king door de eerste deelnemer te bel len. Die belt de tweede, die vervol gens telefoneert met nummer drie. Zo gaat dat door tot de cirkel met een WESTERSCHOUWEN, 17-11. Op de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Wester schouwen werd de raad de begroting voor 1981 aangebo den. In de aanbiedingsbrief schrijft het kollege b. en w., dat men zich gelukkig prijst nog regelmatig kapitaals- werken te kunnen aanbieden. Het beleid is erop gericht op deze wijze werkgelegenheid te scheppen en dit voort te kunnen zetten. Liever komt men in deze tijd met kleinere bestekken op de markt dan met één grote. Ook spreiding in de ja ren staat het kollege voor. Het investeringsprogramma voor 1981 en volgende jaren zal in één van de eerstvolgende vergaderingen van de kommissie Financiën aan de orde worden gesteld. De belastingdruk op de burgers en de verblijfrekreanten is volgens het kollege niet in hoge mate verzwaard. De ontwerpbegro ting 1981 sluit met een post voor on voorziene uitgaven van 166.301,08. De inkomsten en uitgaven van de ge wone dienst zijn 23.670.986,68. De inkomsten van de kapitaaldienst zijn 31.949.989,71, de uitgaven 31.479.406,52, alzo een batig slot van 470.583,19. Kapitaalswerken De gedachte kapitaalswerken waarbij naast de beoordeling ook de urgentie en de hoogte van de investe ring een rol spelen zijn: a. Rondweg Renesse ter ontlasting van gedeelte Hogezoom. b. Rekonstruktie kern Noordwelle. c. 4e fase straatverlichting (betreft opvulling kleine hiaten in de openba re verlichting). d. voertuige Gemeentewerken. e. Reiniging van een gedeelte van het detailrioolstelsel. f. Alarmering brandweer. g. Verharding parkeerterrein nabij sportterrein Renesse. h. Voorzieningen dorpshuizen. i. Aanleg onrendabele rioolleidin gen alsmede aanpassingen op grond van het rioleringsstruktuurplan. De financiële ruimte in de begro ting geeft naar de mening van het kollege de mogelijkheid nog enkele dringende kapitaalswerken in de loop van 1981 in uitvoering te nemen c.q. geheel voor te bereiden. Hierbij wordt gedacht aan: a. Re konstruktie kom Burgh; b. Aanpas sing duinovergang bij Kijkduin; c. Vervulling van enkele wensen voor tvloeiende uit het uitgebreide D.P.O. en verkeersonderzoek. Woningen Het kollege staat voor tot en met 1983 over te gaan tot de bouw van 74 woningen. Aan de Advieskommissie Verde ling Rijkssteun Woningbouw is hier toe het volgende programma voorge legd: 1981: 4 eengezinswoningen aan het Hoefijzer te Noorwelle; 10 woningen (eengezins- en/of bejaarden wonin gen) tussen de Dreef en de Ka kelstraat te Burgh; 20 wooneenheden voor 1 en 2 persoonshuishoudens in het gebied UW-Haamstede (tussen Sluispad, Zandweg (verl. Bern- hardstraat). 1982: 10 woningen (eengezins en/of bejaarden) in het gebied UW-Haam stede; 10 wooneenheden voor 1 en 2 persoonshuishoudens aan de Hoge zoom (gronden Bevelander en Steur) te Renesse. 1983: 10 woningen (eengezins en/of bejaarden) tussen aan de Maurits Oranjehof te Renesse; 10 woningen (eengezins en/of bejaarden) tussen de Dreef en de Kakelstraat te Burgh. Onderhandelingen zijn gaande, omtrent de verwerving van de bouw- rijpe grond, bekend als „Delf- en Schieland" te Renesse. Zodra daar omtrent meer zekerheid bestaat zal het kollege in overleg treden met de kommissie grond- en pachtzaken en ruimtelijke ordening. Laatstgenoemde aangelegenheid vestigt de aandacht op de „grondpo- litiek". Het laat zich namelijk aan zien, dat het aanbod van Delf- en Schieland niet een incident is. Niet alleen met betrekking tot gronden in de dorpsuitbreidingen, ook waar het elders gelegen grond betreft. Het kol lege voert daarin, gesteund door de raad, een aktief beleid. Het zal even wel duidelijk zijn, dat zulks grote fi nanciële inspanningen betekent. Overleg Ter zake zal het kollege steeds een nauw overleg plegen met de kommis sie financiën en grond- en pachtza ken. In het hoofdstuk „Verkeersveilig heid" staat vermeld, dat de rijkspoli tie momenteel bezig is aan het opstel len van een rapport over de ver keersmaatregelen binnen de gemeen te. Verwacht mag worden dat kor- rekties zullen moeten plaats vinden. Ten aanzien van de toekomstige wegverbinding tussen de Brouwers- dam en de Oosterscheldedam is dóór het kollege de minister van verkeer en waterstaat gevraagd de gemeente, te betrekken bij de voorbereidende werkzaamheden. Door de minister is hierop gunstig gereageerd. Werkgroep Er is een werkgroep samengesteld, die echter nog nooit heeft vergaderd. Het kollege vindt het echter drin gend nodig dat deze kommissie met het werk gaat starten, daar anders wordt gevreesd dat een gedeelte van de Serooskerkseweg en de Kraay- esteijnweg in 1985 een „bijna" auto weg gaat worden met alle gevolgen van dien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4