Voorstel tot wijziging onroerendgoedbelasting en nieuwe huur jachthaven Beter Wonnen te Zierikzee voert distriktenstelsel in „Attent" organiseerde kinder 4deurwedstrijd Gemeenteraad Brouwershaven Overeenkomst „De Bevelanden R.Kr. Ziekenhuis getekend STREEKNIEUWS HONDERD JAAR VRIJZINNIG HERVORMD ZONDAGSUIIR IN ZIERIKZEE Palingvisser verdronken De speelautomaten Openbaarheid van bestuur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 november 1980 Nr- 22813 3 BROUWERSHAVEN, 17-11. Door de toetreding tot de gemeenschappelijke regeling regionale brandweer Noord- en Midden-Zeeland, per 1 januari 1981 van Brou wershaven, zal deze gemeente vertegenwoordigd moeten zijn in het Algemeen Bestuur van de kring. B. en w. van Brouwershaven stellen in de raadsvergadering van vrij dag 24 november voor, twee leden van de raad te benoe men in het bestuur van de Kring. Volgens artikel 6 van de gemeen schappelijke regeling heeft in dit bestuur zitting: de burgemeester en één raadslid van elk der deelnemen de gemeenten. Het kollege stelt voor als lid aan te wijzen de heer J. K. Goemans, en als plaatsvervangend lid, de heer C. J. de Munnik. De Italiaanse ambtenaar ROME, 17-11. De staatsambte naar in Italië werk gemiddeld twee uur per dag en 56 procent van hen geeft grif toe soms to taal niets om handen te heb ben. Dit blijkt uit een onder zoek van „Het centrum voor ekonomische studiesin gesteld op verzoek van de voormalige minister van open bare diensten, Massimo Severo Giannini, die niet is terugge keerd in de nieuwe regering Forlani. De Romeinse krant „II Mes- saggero" heeft het rapport voortijdig gepubliceerd. Het heeft voor de eerste maal kon-, krete cijfers over het ver schijnsel dat de benaming „De schimmen van de ministeries" heeft gekregen. De eerste konklusie is dat Rome grotendeels leeft van het openbaar ambt. Van de inwo ners van de hoofdstad zijn 31 procent staatsambtenaren, of-) wel Ministerial!Het zijn begeerde banen omdat zij maatschappelijke zekerheuid verschaffen. Volgens artikel 3 van de Wet op het openbare bibliotheekwerk stellen de gemeenteraden, ten behoeve van het provinciaal plan, voor hun gemeen ten een gemeentelijk plan vast. Uit gaande van o.a. het gemeentelijk plan, wordt door de minister van c.r.m. een landelijk plan vastgesteld. De vaststelling van deze bibliotheek plannen geschiedt telkens voor een periode van drie jaren, in overleg met belanghebbenden. Vaststelling van het gemeentelijk plan zal ge schieden in de raadsvergadering: het kollege biedt dé raad dit aan voor de jaren '83 t/m '85. Ingezonden stukken De raad zal zich voorts moeten bui gen over 50 ingezonden stukken, waarvan het merendeel voor kennis geving aangenomen kan worden. Het kollege stelt de raad voor het raadsbesluit van 13 oktober 1980, nr. 9 tot vaststelling van de 4e wijziging van de verordening op de heffing van onroerendgoedbelasting, dat betrek king heeft op de heffingsgrondslag van deze belasting in te trekken. Om te voorkomen dat met ingang van het nieuwe belastingjaar moet worden uitgegaan van nieuwe vast te stellen grondslagen, dient de verordening te worden aangepast. Het kollege stelt dan ook voor een nieuwe (4e) wijzi ging vast te stellen, die een en ander beter regelt. Grond verkoop Agendapunt 9 vermeldt de verkoop van een perceeltje grond te Zonne- maire aan de heer B. J. Iking, Mar grietstraat 31. Het betreft hier een strook grond, gelegen achter zijn wo- .ning. Het kollege heeft hiertegen geen bezwaar, mits de breedte van 4 meter bij de verkoop wordt aangé- houden, zodat een doorgaande ka dastrale grens wordt verkregen. Verder waren er voor de kinderen diverse puzzels, spelen-en kwartet ten te winnen. Vrijdag 8 november werd, na be oordeling van kleuteronderwijzers mevrouw van de Werf, de uitslagen bekend gemaakt. Hoofdprijs: Kinf de Vos. Ie prijs: Alexander Lubberhuizen, Adrijanne van 't Hof, Jane .Geene. 2e prijs: 1. Sandra Overeeni»..2. Jan Dekker3. Jonathan Snoeck, 4. Chris- tiaan Voorhout, 5. Marjan van Beveren, Als verkoopprijs stelt het kollege voor 25,-- per ml exklusief omzet belasting. Het kollege merkt wel op, dat na goedkeuring van de raad, het bestemmingsplan Zonnemaire her zien zal moeten worden. Huur jachthaven Bij brief van 26 augustus heeft het bestuur van de watersportvereniging „Brouwershaven" bericht, de huur van de jachthaven te Brouwershaven te willen kontinueren voor het jaar 1981, volgens de geldende voorwaar den en bepalingen. In de met de vere niging gesloten huurovereenkomst is vastgesteld, dat vóór 1 december door de gemeente de nieuwe huur- soom mpet worden vastgesteld. Het kollege stelt de raad voor de nieuwe huursom vast te stellen op 354.90C,—een verhoging van 5 Inmiddels heeft het bestuur van de watersportvereniging medegedeeld akkoord te gaan met de nieuwe ont- werp-o vereenkomst Tot slot van de raadsvergadering stelt het kollege voor de 17e wijzi ging vast te stellen van de gemeente begroting 1980. 99 BROUWERSHAVEN, 17-11. De „Attent" supermarkt van 't Hof in Brou wershaven organiseerde enkele weken geleden een kleurwedstrijd voor kin deren in de leeftijd van vier tot twaalf jaar. De hoofdprijs bestond uit een speelgoedbon ter waarde van 75,- 6. Jacqueline van Diest, 7. Marina van Oeveren, 8. Magda van Ast, 9. Francina Mons, 10. Johan Hanse, 11. Kees Brand, 12. Jan Brand, 13. Berend van der Sloot, 14. Ronald de Redeeder, 15. Wijnand de Redeeder, 16. Martin Hanse, 17. Joannekke van de Berg, 18Bianca van Ast, 19Katj a van 't Hof, 20. Daniëlla Voorhout, 21. Claudia van Ast, 22. Alinda Hilgen, 23. Jeanet Overeem, 24. Nanda Mens. Verder waren er tal van troostprij zen. (Vervolg van pag. 1) Eerste optreden bestuur Op 17 november (giste, maandag) werden formateurs door beide bestu ren benoemd met de volgende op dracht: „Formeer een Bestuur van 7 personen, vóór de hieuw op te richten Stichting, daarbij rekeninghoudend met het in de overeenkomst gestelde, in het bijzondér hetgeen daarin over de benoemingsorga.ne is gest^d". Het'geformeerde bestuur zal als eerste, bestüur van de Nieirwe'Sticli- ting per 1 april 1981 optreden. Tijdsplan De uitvoering van het fusiebesluit zal binnen het volgende tijsplan plaatsvinden: Op 17 november teke nen de beide stichtingsbesturen de overeenkomst tot het aangaan van een fusie op 1 april 1981. Per 1 januari 1981: het nieuw aan te nemen personeel wordt voortaan door Goes aangenomen. 1 maart 1981: formatie van het nieuwe bestuur dat in de nieuwe Stichting zal optreden. De datum van juridische éénwor ding is 1 april 1981. Per 1 mei 1981 zal de Voorlopige Raad aftreden en de Definitieve Raad worden geïnstal leerd. Per 1 januari 1982 zal het per soneel van de beide fusie-partners overgaan naar de nieuwe Stichting. Personeel Als' gevolg van de fusie, zal aan geen der personeelsleden een ver- huisplicht worden opgelegd. Met be trekking tot hun rechtspositie, zal aansluiting worden gezocht bij de al gemene trend in deze, te weten: het onderbrengen van ziekenhuisperso neel in de werkingssfeer van de „Col- lektieve arbeids overeenkomst Zie kenhuiswezen". Alle personeelsle den zullen in principe verplicht kun nen worden om hun funktie op beide vestigingsplaatsen te vervullen. Reiskosten hiervoor gemaakt, zal een redelijke reiskostenvoorziening uitgewerkt worden. Nieuw personeel dat vanaf 1 januari 1981 wordt aan gesteld, door één van de beide fusie partners, zal in dienst worden geno men van de „Stichting Goes". De for mele overgang van het personeel naar de nieuwe stichting zal op 1 ja nuari 1982 plaatsvinden. V Vrouwenkontakt P.v.d.A. Woensdag 26 november houdt het vrouwenkontakt in de P.v.d.A. de jaarvergadering in café restaurant Marktzicht te Zierikzee. Voor tijd: zie agenda. Amnesty schrijfavonden De werkgroep Schouwen- Duiveland biedt de komende week weer gelegenheid om te schrijven voor gevangenen. Er zijn voorbeel den voor brieven die gestuurd kun nen worden naar de sultan van Bru nei en naar de autoriteiten in Zaïre en Joegoslavië. De bedoeling van een schrijf avond is, dat zo massaal mogelijk geschre ven wordt naar bepaalde autoritei ten. Meestal betreft het een verzoek om onvoorwaardelijke vrijlating van een door Amnesty geadopteerde gewetensgevangene, soms gaat het om stopzetting van marteling of wordt om inlichtingen gevraagd over iemand die „verdwenen" is. Deze keer zijn uit verschillende ge vallen er drie gekozen, waarvoor een voorbeeldbrief is opgesteld en ver taald. Zo'n voorbeeldbrief is meestal vrij kort en kan gewoon overgeschre ven worden. Maandagavond 24 november in de prinses Julianaschool, Jannewekken 19 in Zierikzee en in de rekreatiezaal van de Gereformeerde Kerk in Haamstede en op dinsdagavond 25 november in het zaaltje van de Gere formeerde Kerk aan het Bostonplein in Brouwershaven is er gelegenheid om één of meer brieven te schrijven. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE Afdeling A.B.V.A. De afdeling Zierikzee van de Alge mene Bond van Ambtenaren, houdt de jaarvergadering op maandag 24 november in het „Huis van Nassau". Aktuele problemen worden bespro ken door de heer P, van Hooff, lid van het Dagelijks Federatiebestuur. Ook vindt een bestuursverkiezing plaats. Opening bedriji Schults Schilders De Schults Schilders uit Zierikzee hebben hun bedrijf verplaatst naar het industrieterrein en hebben daar een nieuw bedrijfspand betrokken, dat donderdag 27 november door de heer Th. H. de Meester, burgemeester van Zierikzee om 15.00 uur zal wor den geopend. Vrijdagmiddag is bezichtiging van het pand mogelijk. Tijdens deze da gen vindt in het bedrijf een aantal aktiviteiten plaats. Onder meer een expositei van óude schildersgereed schappen en -materialen uit de kol- lektie van Harry van de Water uit Roosendaal. Natuur- en Vogelwacht Voor de leden van de „Vogelwacht" en andere belangstel lenden zal F. Beekman a.s. vrijdaga vond verslag doen van een geografi sche exkursie naar Marokko. Aan de hand van dia's zal hij iets vertellen over de verschillende land schappen van Marokko en over het bestaan dat de mensen er leiden. Een bestaan dat sterk op de landbouw is gericht en doortrokken van het Isla mitisch geloofOok Marokko als ont wikkelingsland zal aan de orde ko men. Voor plaats en tijd: zie agenda. ZIERIKZEE. Zierikzeese brandweerlieden na het blus sing skar wei in de kel der van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 1880-1980 ZIERIKZEE, 16-11. In het kader van het 100-jarig bestaan van het Zondagsuur vond er een feestelijk zondagsuurdienstje plaats in het Hervormd Verenigingsgebouw. Het aanvangslied was „God roept ons broeders tot de daad". Hierna verwelkomde mevrouw E. Hage- stein-de Haan kinderen, leidsters, oud-leidsters, oud-leerlingen, ouders en andere belangstellenden. Ze sprak er haar vreugde over uit, dat zovelen aanwezig waren. Na gebedsliedje, loflied en koliek- te voor het vreugdepotje (grotendeels bestemd voor adoptiekind in,Indone sië) volgde een zondagsschooldienst- je in de oude tijd. Jufs en kinderen waren gekleed anno 1900. Het ver haal „De zaaier" en versjes waren ontleend aan boekjes, afgestaan door een oud-leerlinge (uitgereikt in 1912) en ook in de zaal aanwezig. Een lied werd gezongen, gemaakt door me vrouw Hagestein, ter ere van het 100- jarig bestaan. In de pauze was er kof fie, c.q. limonade met traktatie. Na een herfstlied kwam er een spelletje in de huidige tijd. Er had zich weer een klasje gevormd op het toneel. Spel De kinderen speelden een spel n.a.v. „Elia, die in Sarfath was, hon ger had en aan een weduwe wat te eten vroeg." Hierna reikte ds. Assen- dorp aan alle kinderen, leidsters en oud-leerlinge mevrouw N. Tromper- van Wijk (afstaan boekjes) en een oud-leidster, mevrouw N. Brouwer- Steur (jaren lang leidster) was er te vens een bloemstukje. Na gebed, slotlied en kollekte kwam er aan dit plezierige,feestelij ke dienstje een einde. 21 december (kerstfeest), worden de festiviteiten besloten met een kerstspel „Vroeger en nu" Zondagsuur Zierikzee 1880- 1980. VEERE, 17-11. Maandagmorgen is voor de haven van Veere de 75-jarige palingvisser Jacob Jan Geill ver dronken. De man was met zijn boot palingfuiken aan het lichten in het Veerse Meer. Hij moet daarbij zijn evenwicht verloren hebben en te wa ter zijn geraakt. De echtgenote van de visser, die zich zorgen maakte over het lange wegblijven van haar man, trof hem half liggend in het wa ter vlak bij de kant. Geill bleek toen al te zijn overleden. DEN HAAG, 17-11. De regering wil het mogelijk maken dat in Neder land speelautomatenworden ge ëxploiteerd met beperkte mogelijk heden, tot .uitkering van prijzen of premies. Dit blijkt uit het wetsont werp tot wijziging van de wet op de kansspelen dat de staatssecretaris sen van economische zaken en justi tie maandag bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Met het toestaan van dergelijke speelautomaten beo gen de bewindslieden een einde te maken aan de bestaande praktijk waarbij ddor het systeem van indi recte uitbetaling (verzilvering van vrije spelen) speelautomaten op een niet te kontroleren wijze als gokau tomaten worden gebruikt. ZIERIKZEE, 17-11. Sinds het inwerking treden van de nieuwe statuten (gewijzigd bij akte van 13 december 1979, verleden voor notaris D. Karsten te Zierikzee) heeft de woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zie rikzee 6 distrikten, waarvan de grenzen samenvallen met die van de 6 gemeenten op Schouwen-Duiveland. BROUWERSHAVEN. Lachende prijswinnaartjes van de kleurwedstrijd die georganiseerd werd door supermarkt Van 't Hof. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHOUWEN-DUIVELAND VARA-gespreksgroep De VARA-gespreksgroep „Schou wen-Duiveland" gaat dinsdagavond 18 november a.s. de diskussie voor tzetten over de omroep in de toe komst. Op een vorige bijeenkomst is gesproken over de uitgangspunten van het bestel, de vorm van de tele visie-uitzendtijduitbreiding, alsme de de invulling hiervan, en de vor men van aanvaardbaarheid van re- klame en kommercie op radio en tv. Dinsdagavond a.s. zal ondermeer aan de orde komen de verdeling van de zendtijd en het beheer van kabel en regionale omroep. Diegenen die meer willen weten over de VARA-gespreksgroep „Schouwen-Duiveland" kunnen in formatie inwinnen op tegefoonnum- mer (01114) 2432, het nummer van het sekretariaat van de VARA-afdeling „Schouwen-Duiveland". Voor tijd: zie agenda. Het doel van deze verandering is, met de woorden van de direkteur van „Beter Wonen", de heer Th. H. van Doorne: „Het volkshuisvesting ge beuren naar de mensen toe brengen". Wat was immers het geval? Als er een vergadering van de woning bouwvereniging was, mocht men blij zijn als er 80 a 90 leden op deze bij eenkomsten waren. De leden die er dan waren, waren meestal dezelfde en merendeel uit Zierikzee af komstig. De meeste leden zijn trouwens in Zierikzee te vinden: 50% van de 3000 leden die „Beter Wonen" telt, zijn Zierikzeeënaars. Om deze basis te verbreden is het distriktenstelsel in gevoerd. Verenigingsraad De leden, woonachtig in een dis- trikt kunnen afgevaardigden benoe men naar de verenigingsraad van „Beter Wonen". De verenigingsraad is een belangrijk orgaan, omdat aan deze raad alle bevoegdheden toeko men. Uit elk distrikt moeten volgens het huishoudelijk reglement drie af gevaardigden worden benoemd. Het getal drie is met opzet gekozen, om dat bijna elk distrikt drie dorpsker nen telt: uit elke kern één lid. De dis trikten zijn: Middenschouwen, Brou wershaven, Westerschouwen, Brui- nisse, Duiveland en Zierikzee. De verenigingsraad gaat echter 27 leden tellen, zodat er nog negen leden te benoemen zijn. Het bestuur heeft de overige negen zetels verdeeld naar rato van het aantal leden van het dis trikt, waarbij uit de bus kwam, dat Westerschouwen er één lid bij krijgt (totaal 4) en Zierikzee er negen bij krijgtr (totaal dus elf leden). Deze afgevaardigden zullen wor den gekozen tijdens een serie verga deringen, waarvan de eerste gister (maandag)avond in de „Putmeet" te Scharendijke werd gehouden. Verkiezing afgevaardigden De agenda's van de zes vergaderin gen zijn hetzelfde: na opnening, me dedelingen over aktiviteiten van „Beter Wonen" in het betreeffende distrikt, de verkiezing van de afge vaardigden, rondvraag en sluiting. Distrikt Brouwershaven is op 24 no vember „aan de beurt", terwijl de andere vier vergaderingen in decem ber zullen worden gehouden, met als laatste Zierikzee op 15 december. Na deze datum is het lijstje van afge vaardigden dus pas kompleet. ~Tot dat de "nieuwe raad zal zijn geïnstalleerd, geldt artikel 32 van de statuten: de overgangsbepaling, die zegt dat de huidige ledenraad funkti- oneerd tot de nieuwe raad zijn werk zal aanvangen. Openbaarheid bestuur Met de invoering van het dirtrik- tenstelsel krijgt de openbaarheid van bestuur gestalte volgen direk teur Van Doorne. Alle vergaderingen zullen openbaar zijn. tenzij het bestuur een andere beslissing neemt. De verenigingsraad krijgt jaarlijks (in een kommissie) de begroting te onderzoeken en zal het bestuur advi seren. Het essentiële verschil met de raad „oude stijl" ligt in het feit, dat die 24 leden inklusief het bestuur tel de en de nieuwe 27 exklusief (7) bestuursleden. De bestuursleden worden benoemd door de verenigingsraad, evenals de vijf leden van de raad van kommissa- rissen. Het ligt in de statuten vast, dat de raad minstens eenmaal per jaar bijeen zal komen. Bij weinig belangstelling, kan het bestuur overgaan tot een samenvoe ging van twee of drie distrikten voor een vergadering. Voor de eerste ver gaderingen worden de leden hoofde lijk uitgenodigd. Op de (eerste) ver gadering zal veel tijd worden inge ruimd voor het stellen van vragen en het doen van mededelingen over ak tiviteiten in het distrikt. Maximale struktuur „We hebben voor een maximale struktuur gekozen" volgens Van Doorne," om een volledige demokra- tisering door te voeren. Tevens be schouwen we dit als een „testcase", om de belangstelling te peilen. Ei genlijk zullen er geen fundamentele veranderingen worden doorgevoerd: bijvoorbeeld de woningtoewijzing blijft hetzelfde". Het is dus uiteindelijk de bedoe ling om leden van geheel Schouwen- Duiveland op de vergadering te krij gen en niet, zoals gebruikelijk was, hoofdzakelijk de vaste kern uit Zie rikzee. Een en ander werd duidelijk ge maakt door de voorzitter van „Beter Wonen" de heer F. K. de Vos en de di rekteur Th. H. van Doorne, tijdens een perskonferentie maandagmid dag in het kantoor van de woning bouwvereniging te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3