Oorlog Iran-Irak is slecht voor Europese ekonomie OVEREENKOMST De werkende jongeren „Beter dan goud" Diplomatiek offensief Iran Ziektekostenpremie 7,75 procent omhoog Twee doden in het verkeer Neergestoken in de slaap Politieman valt door plafond AGENDA DIENST 2 Een overeenkomst is getekend tus sen het ziekenhuis „De Bevelanden" te Goes en het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Weliswaar moet deze raamovereenkomst in de praktijk nog allerlei inhoud (en) wor den gegeven, maar het sukses van de overeenkomst is fenomenaal en neemt voor de regio Schouwen- Duiveland de ergste zorgen weg voor het zijn of niet zijn van het zieken huis te Zierikzee. Terecht zijn hiero ver in het recente verleden zorgen ontstaan, want de verdwijning van „ons ziekenhuis", c..q. minimalise ring van dit gezondheidsinstituut tot een soort algemene polikliniek, is een reële mogelijkheid geweest, gelet op de departementale plannen m.b.t. kleine ziekenhuizen die rond 1990 zouden worden ge-effektueerd. Het is duidelijk dat de streek met de nieuwe figuur: één ziekenhuis op twee lokaties, een beslissing op ho ger niveau, een slag voor is en daar om is zonder twijfel de ergste druk van de ketel weggenomen. Het buitengewone in dit verband is vooral de wederzijds bestaande wil, om de fusie tot een sukses te maken. In dit verband verdient „Goes" een pluim. Als grotere eenheid had het best kunnen zijn, datZierikzee op een nolens volens manier zou zijn ge domineerd, maar daar is beslist geen sprake van. Alles is gegaan met begrip en respekt voor eikaars belangen en dat is uitermate positief. Gelet op deze overtuigende aanzet naar het ziekenhuis nieuwe stijl, valt te verwachten dat het in de praktijk ook allemaal goed zal gaan. Proble men zullen zich nog wel voor kunnen doen, maar de mentaliteit rond het samengaan is uitstekend en dat vormt voldoende waarborg, voor een suksesvol samengaan. We willen "Von Moltke er niet bijha len, want dat klinkt zo militai- ristisch, maar helemaal onbruikbaar is het spreekwoord niet: „Getrennt marchieren, vereint Schlagen" en dat gaat dan om de bestrijding van ziekten en kwalen van de mensheid, zowel in de Bevelanden, als op Schouwen-Duiveland. Een iets belo vende formule voor nu en straks! GENEVE, 17-11. De oorlog tussen Iran en Irak zou voor een verdere achteruitgang van de Europese Ekonomie kunnen zorgen als de prijzen van olie en olieprodukten blijven stijgen, meent de ekonomische kommissie voor Europpa (ECE) van de Verenigde Naties. In haar ekonomisch bulletin voor Europa schrijft de ECE dat het tekort op de handelsbalans van West-Europa in de eerste helft van dit jaar in vergelij king met die periode van vorig jaar met vijftien miljard dollar is toegenomen. De olieprijzen stegen dit jaar al 22 procent (in 1979 honderd procent). De olieprijzen ondervinden nog steeds een opwaarste druk als gevolg van het wegvallen van de olie- uitvoer van de oorlogvoerende lan den, ongeveer vier miljoen vaten (van 159 liter) per dag. De vergroting van de produktie waartoe de andere olielanden aan de Perzische Golf heb ben besloten weegt daar niet tegen op. De voorraden in de Westeuropese industrielanden zijn weliswaar bij zonder groot maar ér wordt niet op ingeteerd. In plaats daarvan wordt steeds meer betaald voor de olie die op de vrije markt wordt aangeboden. DEN HAAG, 17-11. De subsidies voor vormingswerk voor werkende jongeren zijn goed besteed. Hun posi tie verslechtert evenwel. Het werk zou eigenlijk moeten worden uitge breid. De subsidies blijven dan ook noodzakelijk. Hierop komt het ad vies neer dat staatssekretaris Kraaijeveld-Wouters van c.r.m. kan lezen in het rapport van haar ambte naren over de besteding van de over heidsgelden aan organisaties voor werkende jongeren. AMSTERDAM. Dankzij de plurifor me verschijningsvorm van Sinter klaas, kon de bisschop zich zaterdag ook te Amsterdam presenteren. Sint had het ook daar zwaar te verduren en mmoest optornen tegen de wind, die het vooral gemunt had op zijn baard. Afnemende handel De ECE verwacht dit de handel binnen West-Europa als gevolg van de vermindering van de industriële produktie zal afnemen. De vooruit zichten worden verder hoofdzakelijk bepaald door de kracht en de duur van het ekonomisch herstel in de Verenigde Staten. Ook de handel tus sen West-Europa en de communisti sche laden in Oost-Europa gaat ach- teruig nadat er enige jaren lang spra ke was geweest van een toeneming van ongeveer achttien procent per jaar. De waarde van de Oosteuropese uitvoer naar het westen is de laatste jaren sterk gestegen, vooral als ge volg van prijsverhogingen. GENÈVE. Speciale VN-gezant Olof Palme arriveerde maandag in Genè- ve op doorreis naar Teheran, zei bij aankomst geen snelle resultaten te verwachten, doch wel als een gunstig teken te zien, dat beide pertijen hem willen ontvangen. De tijd dringt, al dus Palme, wegens het risico van een uitbreiding van het konflikt en van het betrokken raken van de super- mogendheden. CHARTOEM, 17-11. „Dat is beter dan goud", en president Nimeiri van Soedan hief triomfantelijk de weck fles van zijn bureautafel en toonde die zijn gasten. De weckfles was gevuld met ruwe olie, afkomstig van een pas ontdekt olieveld in het zuidwesten van Soe dan. Nimeiri's gasten waren minister Van der Klaauw, diens vrouw, de zaakgelastigde van Nederland in Soedan en enkele ambtenaren. De uitspraak van Nimeiri weerspiegelt het optimisme van de Soedanezen over de grote impuls die van deze olie zal uitgaan voor de eko nomie van dit arme Centraal-Afri- kaanse land. Buitenlandse deskundi gen in Soedan spreken echter van een te hoog opgeschroefd optimisme, ge baseerd op de spreekwoordelijke wens die de vader is van de gedachte. TEHERAN/BAGDAD/BAHREIN- BEIROET, 17-11. Iran is maandag door het zenden van missies met zijn eerste diplomatieke offensief begon nen ter verklaring van zijn positie in de oorlog met Irak. Deze strijd con centreerde zich ook maandag om de Iraanse woestijnstad Soesangerd, die volgens het Iraanse opperbevel werd heroverd. Koeweit protesteerde maandag voor de tweede maal in een week tegen grensschendinen en aan vallen op Koeweits grondgebied door de Iraanse luchtmacht. Iran be vestigde deze aanvallen niet. UTRECHT, 17-11. De partikuliere ziektekostenverzekeraars gvaan hun premies op 1 januari 1981 verhogen met de aanvankelijk afgesproken 7,75 procent en niet met meer. Ze heb ben daartoe besloten na overleg met het ministerie van ekonomische za ken over de specialistentarieven. Nadat de president van de recht bank in Den Haag in zijn uitspraak in het kort geding van de Landelijke Specialisten Vereniging tegen de Staat der Nederlanden de prijsbe- schikking partikulieren tarieven me dische specialisten buiten werking had gesteld, vreesden de verzekeraar dat hun kosten volgend jaar hoger zouden uitvallen dan aanvankelijk bij het vaststellen van het premie percentage van 7,75 was geraamd en dat er daarom een extra verhoging van 2 a 2,5 procent nodig zou zijn. DEN HAAG. Minister Van Aarden- ne (van economische zaken) meent dat het naar alle waarschijnlijkheid niet te vermijden zal zijn dat in enke le lidstaten van de Europese Ge meenschap in de staalindustrie ont slagen van grote omvang zullen val len. Op dit moment is echter nog niet te overzien in welke omvang dit het geval zal zijn. ROTTERDAM. Liberaal Neder land heeft maandag in Rotterdam af scheid genomen van mevrouw Haya van Someren-Downer, de WD- politica die vorige week woensdag op 54-jarige leeftijd overleed. UTRECHT. Het bestuur van de Voedingsbond FNV gaat woensdag aan de Bondsraad, het „parlement" van de bond, voorstellen om vast te houden aan handhaving van de koop kracht voor mensen met een inko men tot 33.000 gulden (modaal), waarbij een initiële looneis noodza kelijk zal zijn. DEN BOSCH. De advocaat-gene raal op het gerechtshof in Den Bosch, •mr. W. Uiterwaal, heeft maandag be vestiging van het vonnis van de rechtbank geëist - zes jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest - tegen de 32-jarige Iraniër Y. M. M. werd 25 maart bij Rijsbergen aange houden met 6200 gram heroïne onder spatborden van zijn auto. Hij was va nuit Turkije op weg naar Amster dam. DRACHTEN, 17-11. Bij een ver keersongeval maandag op de provin ciale weg Drachten-Oosterwolde ter hoogte van het dorpje Wijnjewoude zijn de 30-jarige Paul de Moraaz Imans uit Drachten en de 35-jarige Jan Brouwer uit Nijbeets om het le ven gekomen. Zij zaten in een auto die slipte en vervolgens door een te gemoetkomende personenwagen in de flank werd gegrepen. De inzitten den van deze auto raakten zwaar ge wond. Zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Drachten. EINDHOVEN, 16-11. Een 21-jarige inwoner van Tiel is in de nacht van zaterdag op zondag kort na vijf uur in zijn slaap in de hals gestoken. De man is met eén slagaderlijke bloeding opgenomen in het Cathari- neziekenhuis in Eindhoven waar hij een operatie moest ondergaan. Het slachtoffer verkeert niet meer in le vensgevaar. De man bracht de nacht door bij zijn 26-jarige vriendin. De vrouw werd wakker van een merkwaardig geluid in de kamer en zag een onbe kende man die gewapend Was mét een dolk. Nadat hij het slachtoffer had gestókén, bond dé' overvaller ook nog diens handen. De vrouw werd zelf nog bedreigd, maar zag toch kans het telefonisch alarmnum mer 0011 te bellen. In de loop van zondag heeft de poli tie de 29-jarige C. G. uit Eindhoven aangehouden, verdacht van dit alles. Ook werd de 30-jarige L. S., eveneens uit Eindhoven, aangehouden, ver dacht van medeplichtigheid. Het tweetal heeft nog niet bekend. ROTTERDAM, 17-11. Op zoek naar mogelijke inbrekers in de Arenabios- koop aan de West-Kruiskade in Rot terdam is een 30-jarige hoofdagent maandagmorgen door het plafond ge zakt en acht meter lager in de zaal ge vallen. De politieman is met levens gevaarlijk hoofdletsel naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. Volgens de politie doorzocht de agent met twee kollega's de bioskoop nadat er een melding was binnenge komen over een inbraak. Toen de man via een zolderluik de zolder be trad stapte hij naast een loopplank, waarna hij door het plafond zakte. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgouwe Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Dinsdag 18 november Zierikzee „Huis van Nassau". Praatvergade ring C.B.T.B. 20.00 uur. Zaal Chr. Geref. Kerk. Repetitie „De Lofstem". Aanvang 20.00 uur. Stadhuis. Raadsvergadering. Aan vang: 19.30 uur. Bovenzaal Mondragon. Bijeenkomst N.B.P. afd. Schouwen. Aanvang: 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede. Kommis sie voor Midden- en Kleinbedrijf. 15.00 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk. NCVB-afdeling. 19.45 uur. Hotel „Het Wapen van Zeeland". Jaarvergadering IJsklub Renesse. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ten huize van fam. Slijkhuis, Del tastraat 9. Vara-gespreksgroep „Schouwen-Duiveland". 20.00 uur. Oosterland Schoolgebouw. Ouderavond O.L.S. 19.45 uur. Woensdag 19 november Zierikzee Boogaardstraat 8. CDA-Vrouwenbe- raad. 20.00 uur. Jan Wouter van den Doelschool. Kijk /Kontaktavond. 19.00 - 21.30 uur. UW-handwerkbazar. 9.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. NCVB-af deling. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. NCVB-afdeling. 19.45 uur. Haamstede Winterkerk. Verkoopmiddag vrou- wenvèreniging Priscilla. 14.00 -16.00 uur. Brouwershaven Café-restaurant Graaf Floris V. Al gemene ledenvergadering Rode Kruis, afd. Brouwershaven. Nieuwerkerk „Rehoboth". Ned. Herv. gemeente avond. 19.30 uur. ,Zaal Badhuisstraat. Vergadering Ge ref. Vrouwenvereniging. 19.45 u,ur.j^ Ouwerkerk: 'V Dorpshuis. Doe-avond Bond Platte landsvrouwen. Aanvang: 19.30 uur. Donderdag 20 november Zierikzee Stadhuis. Gemeenschappelijke Scho- lenraad. 20.00 uur. „De Lichtboei". Informatie-avond Wereldwinkel. 20.00 uur. Haamstede Hotel Bom. Vergadering V.V.V. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. N.C.R.V.-avond. ,20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Afd. Noordgouwe e.o. Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Groene Kruisgebouw. Verkoop Wel fare artikelen. 10.00 - 15.00 uur. Vrijdag 21 november Zierikzee „Zeeuwse Herberghe". Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur. Burgh Kantine sportpark Van Zuijen. Alge mene ledenvergadering sportvereni ging D.F.S. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Vogelten toonstelling „Ons genoegen". 19.00 - 22.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Algemene vergadering Waterschapsbond. 09.00 uur. Dorpshuis. Vergadering Hengel sport. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 22 november Zierikzee Werkgroep „Aktief Terreinbeheer" Vogelwacht. Pad „Duinhoeve". 10.00 uur. Haamstede Hotel Bom. Ring Promotion. 20.00 uur. Renesse Kantine manege Grol. Ruitervereni- ging „Renesse". 20.00 uur. Dorpshuis. Najaarsuitvoering to neelvereniging „Op Drift". 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Poppentheater „Parci- val". 15.00 uur. Aankomst Sinterklaas in de haven. 14.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Vogelten toonstelling „Ons Genoegen". 10.00 - 21.00 uur. uur. Maandag 24 november Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. „Huis van Nassau". Afd. A.B.V.A. 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. Aanvang: 19.30 uur. Groene Kruisgebouw. Verkoop Wel fare artikelen. 14.00 - 16.00 uur. Dinsdag 25 november Zierikzee 's Landskamer, Havenpark 40. Open bare algemene ledenvergadering be stuur Waterschap Schouwen-Duive land. 14.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. Repetitie „De Lofstem", Aanvang 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. CPB- afdeling. 19.45 uur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede. Informa tie-avond kern Burgh. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. St. Nicolaas. Afd. Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 27 november Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Rusthuis Irene. Verkoop Welfare-ar tikelen. 14.00 uur. Mondragon-foyer. Vereniging „Stad en Lande". 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Vergadering V.V.V. 20.00 (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur .Toen hé, toen gebeurde er nog eens wat, zelfs tijdens een kerkdienst, die toch doorgaans alle kenmerken van plechtigheid droeg. Er was een al be jaarde predikant gevraagd, maar de man stak nog vol vuur, tot halverwe ge de preek, zeg maar, en toen ging de (goede) man een beetje bedremmeld doen. Hij zei kort daarop: gemeen te, het spijt me, maar ik moet me even exkuseren". Nou, zo iets kan voorkomen. De dominee daalde langzaa van de preekstoel af en verdween door de deur, die toegang gaf tot de konsisto- rie. De herder en leraar bleef een poosje weg, maar keerde toen weer. Nog langzamer dan de afdaling was de her-bestijging van de preekstoel. Er was echter een verschil, want va nonder de zwarte jas van de predik heer sleepten diens bretels trede voor trede omhoog. Het was duidelijk dat de herder te lijden had gehad onder een bepaalde fysieke aandrang en in de haast om zijn predikend werd voort te zetten, had verzuimd „zijn kleding te ordenen", zoals dat zo fraai heet. Zelden heb ik toen - op zich goede - raadgevers een ergere fout zien ma ken. Een ouderling repte zich terstond naar de preekstoel eh fluisterde de dienaar iets in het oor. Ach, we zagen het ongeluk aan kó men. De man zonder twijfel ge schrokken, daalde opnieuw de preekstoel af, met achter zich de sle pende bretels en verdween weer door de - al genoemde - deur. Even later keerde hij terug en was alles in opti ma forma. Deze ge-bretelleerde vice-versa- tocht had natuurlijk nooit mogen ge beuren. De ouderling had de predi kant weliswaar de breteltoestand moeten melden, maar de dominee had na de dienst moeten wachten tot zijn toehoorders waren verdwenen. Men kan echter - zo bleek toen - als behoeder der kleding en dienstdoen ambtsdrager ook té snel zijn. Nadien let ik daar altijd op: „hoe zit het met de bretels en zijn de ambtsdragers niet te vlug?". Dat staat in geen en kele kerkorde, maar het kan zijn nut hebben. Het is duidelijk dat het incident op zichzelf staat. Krampen in de buik holte kunnen alle mensen krijgen, dus ook predikanten, maar er be hoeft niet noodzakelijkerwijs een bretelscène aan te worden vastge koppeld. In dit opzicht moeten de zie- leherders zelf opletten en de dienst doende ambtsdragers moeten ook alert zijn. Jonge, moderne predikan ten - om even konfidentieel te doen - dragen riemen en oudere misschien ook wel. Dat geeft een hele rust, want één breteltoestand in en men senleven is meer dan voldoende. Ik heb de stof van de tijd van dit in cident geblazen, om latere historie schrijvers een steuntje in de rug te geven. De problemen - een ander ver klarend argument - rond de denomi naties en de dogmatiek - zijn al groot genoeg: daar behoeven niet ook nog eens kledingvraagstukken bij te ko men. Zo kan men zelfs van theologi sche bretels leren. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2