S.V. „OUWERKERK" KAN TERUGZIEN OP FIJNE JAARLIJKSE UITVOERING GESLAAGDE TENTOONSTELLING DE „SCHOUWSE ZANGER" IN RENESSE Kindermusical, klucht en bal-na Knip uit: ZELF Staatsgreep in Guinee-Bissau Staten van Zeeland over de vaste Westerscheldeverbinding De R.K.-kerk en de kerksplitsing in het verleden Vogelvereniging Plannen op een rijtje KON. HARMONIE „KUNST EN EER" HIELD DRUKKE JAARVERGADERING Aan onze abonnees 4 OUWERKERK, 14-11. Een kindermusical, een kluchti ge twee-akter en een geanimeerd bal-na waren vrijdaga vond in het dorpshuis de hoofdingrediënten van de jaar lijkse uitvoering van sportvereniging „Ouwerkerk". Een fijne feestavond, tijdens welke de betrokkenheid van de dorpsbevolking met het sportgebeuren weer dui delijk merkbaar was. Voorzitter van de sportvereniging de heer P. A. Remeeus gaf in zijn ope ningswoord een gedetailleerd over zicht van de talrijke aktiviteiten van s.v. „Ouwerkerk". Verder stond hij stil bij de handbal, de nieuwe tak van sport, die sinds kort in vereni gingsverband beoefend wordt. EIJSDEN. Met de onthulling van een informatiebord heeft de gedepu teerde H. Riem namens het provinci aal bestuur vrijdag in het Limburgse Eijsden officieel een gedeelte van de ANWO-wandelroute Limburg- Noordzee geopend. AMSTERDAM. De PPR vindt dat bepaalde vormen van burgerlijke on gehoorzaamheid op den duur recht matig moeten worden inplaats van onwettig. Het congres van de radica len aanvaardde vrijdag een motie van die strekking. ALMELO. Een rechercheteam van de rijkspolitie en de politie van Al melo heeft een bende van 25 jongens opgerold; De jongelui waren dit jaar betrokken bij ongeveer zestig inbra ken en bromfietsdiefstallen in Alme lo, Denekamp, Tubbergen; Goor en Wierden. Voor 40 jaar ZIERIKZEE. In verband met de nieuwe verordening van den Rijkscom missaris waarbij is bepaald dat men zich tusschen 24 en 4 uur niet op straat mag bevinden, worden automobilisten er op attent gemaakt, dat deze verordening niet de oude verordening aantast, waar bij is bepaald dat auto's tusschen 22 en 4 uur niet mogen rijden. OOSTERLAND. Daar de Nederland se Radiozenders om 7.15 uur'sluiten heeft de Radiocentrale Weststrate alhier die ook de radiodistributie te Nieuwer- kerk verzorgt van B. en. W. van beide gemeenten toestemming verkregen om des avonds na het beëndigenmn, de radioprogramma's zelf grammofoonpla ten' të.dta&iên zoodat' dé dangeélbtenéh in.de lange avonden vari tnooie muziek. kunnen genieten. ZONNEMAIRE. Tijdens de drijfjacht in deze gemeente die gehouden werd in een perceel suikerbieten grenzende aan de Langeweg is door de drijvers een bom ontdekt die 50 c.M: boven de grond uitstak. Het terrein is thans afgezet door waarschuwingsborden "levensgevaar lijk". SCHOUWEN-DUIVELAND. Heden gaat de zon om 18.11 onder, morgen komt zij 8.371 uur op. Gedurende den tusschenliggen.de tijd moet worden ver duisterd. ADVERTENTIEWederom ontvan gen! Witte rozen parfum extract 3 drop pels is reeds voldoende voor een dagen lange heerlijke zachte witte rozengeur. Per flacontje 35 cent Advertentie nieuwe kunut: Flöre, Schumanstede 12-29. [Goes: 01100-13959 De heer Remeeus toonde zich bij zonder verheugd over het feit, dat een flink aantal inwoners thans be reid blijkt zich in te zetten als trainer of begeleider van de enthousiaste, sportbeoefenende jeugd. Hij sprak in dit verband over „de motor van de vereniging". De voorzitter sprak tot' slot een dankwoord tot allen, die zich inzetten voor sportvereniging „Ou werkerk". „Een speeltuin?" ,,...'t einde" De zesde klasleerlingen van de la gere school hadden die toespraak met klamme handjes achter de cou lissen aangehoord. Weldra zou het hun beurt zijn voor het voetlicht te treden. Onder leiding van de hoofd onderwijzer Hénk Snijders zetten zij de vrolijke musical „Een speeltuin? ...'t Einde" op de planken. Het ver haal vertelde over een groepje kinde ren, dat graag een eigen speeltuin zou willen hebben. Figuren als „Blitse Bil" en „Casacasco" hadden echter hele andere plannen met het fraaie pleintje in de stad. Het zag er dan ook naar uit, dat die begeerde speeltuin er niet zou ko men, maar in een musical kan veel en zo bleek er een „Ministerie van Jovi ale Zaken" te bestaan, dat het hele maal eens was met de wens van de kinderen. De pauze werd gevuld met een ver loting, ter ondersteuning van de sportkas en vervolgens ging het doek op voor de klucht „Henkie", een twee-akter van Jac. Braun. De to neelgroep uit Ouwerkerk wist met dit pretentieloze, maar zeer komi sche stuk de zaal „plat" te krijgen. Naast de vlotte tekstbeheersing, ver diende ook de goed verzorgde toneel aankleding zeker een aparte vermel ding. Woninginrichting fa. Joh. den Boer leverde de belangrijkste onder delen van de entourage. Voor de de tails zorgden de tonelisten zelf en juist de aandacht voor die kleine at tributen gaven het stuk een extra leuk aanzien. Tableau de la troupe iJ „Henkie" werd op de planken ge zet door: Tanny Stoutjesdijk, Joke van Stuyvenberg, Cora Kenters, Ria van Wijngaarden, Eugène Tottè, Ur baan Manni en Dies Lemsom. De re gie was in handen van de heer J. Holm en de heer J. Manni nam het souffleren voor zijn rekening. DEN HAAG. De minister van bin nenlandse zaken kan de arbeidsvoor- waarden voor het overheidsperso neel pas vaststellen als er over die voorwaarden overeenstemming bestaat met de centrales van over heidspersoneel. AMSTERDAM/ROTTERDAM/ BREDA. De Centrumbank te Amsterdam, de Spaarbank Rotter dam en de Bondsspaarbank te Breda onderzoeken de mogelijkheid om een gemeenschappelijke spaarbank te RIJSWIJK. Vijftien Nederlandse kalvermelkfabrikanten en het me rendeel van de kalverslachterijen gaan samenwerken om een zo grroot mogelijk marktondersteunend effect te krijgen van de per 7 november in gestelde EEG-regeling voor partiku- liere opslag van kalfsvlees met over- heidspremie. BILTHOVEN. Nieuwe wetem schappelijke berekingen hebben aan getoond dat de ozonlaag in de stra tosfeer wordt aangetast, maar het staat nog niet vast of dit het gevolg is van menselijke aktiviteiten of dat er natuurlijke oorzaken voor zijn aan te wijzen. De feestavond van s.v. „Ouwer kerk" werd afgerond met een gezel lig bal-na. Pas rond vier uur in de ochtend keerden de danslustigen huiswaarts; Ouwerkerk had zijn eerste uitvoering dit seizoen weer achter de rug. Vrijdag 21 november worden de kindermusical en de klucht nog maals opgevoerd in het dorpshuis voor de oudere inwoners en overige belangstellenden. AMSTERDAM. Het uit Spanje „ontsnapte" schip Rainbow Warrior van de milieu-organisatie Greenpeace, is zaterdag rona het middaguur de Amsterdamse haven binnengelopen. ROTTERDAM. Een storm van windkracht tien met volgens de Rotter damse rivierpolitie uitlopers naar wind kracht elf heeft in de loop van de zaterdagavond veel materiële schade aangericht in en om de Maasstad. LISSABON, 15-11. De Marxistische regering van Guinee-Bissau is door een staatsgreep ten val gebracht, zo meldt de Portugese radio, die het be richt van radio-Bissau had ontvan gen. Een revolutionaire raad onder lei ding van de gewezen premier, majoor Joao Bernardo Vieira, heeft de macht overgenomen. Guinee-Bissau ligt aan de kust van West-Afrika, tussen Gambia en Gui nea. Het heeft een bevolking van minder dan een miljoen. In 1974 is het onafhankelijk van Portugal ge worden. Bij de staatsgreep zijn do den gevallen. MIDDELBURG, 15-11. De Staten van Zeeland eisen van het kabinet dat zij op 3 maart 1978 genomen beslissingen ten aanzien van de aanleg van de vaste oeververbinding Westerschelde waarmaakt. Op die datum heeft de minister van verkeer en waterstaat toegezegd dat met de aanelg van de vaste oeverver binding Westerschelde uiterlijk begin '81 of zoveel eerders als mogelijk be gonnen zal worden. De Staten van Zeeland hebben vrij dagmorgen voor de aanvang van de jaarlijkse begrotingszitting unaniem een motie aangenomen, waarin zij hun grote verontwaardiging en diep teleurstelling uitspreken over de Kerknieuws MAINZ, 17-Tl. Maandagochtend heeft Paus Johannes Paulus 2 zijn op het laatste ogenblik georganiseerde ontmoeting in Mainz1 gehad met de raad van de Evangelische Kerk yan^^gst-Duitsland. Gedurende een pur heer hij gesproken met de zeven leden van de raad. In zijn toespraak verklaarde de Paus, dat de R.K. Kerk niet zonder schuld was aan de scheiding der christe- „Wij willen tegenover elkaar onze schuld toegeven. Allen hebben in het verleden gezondigd. Maar wij moe ten tegen geen enkele moeite opzien. Wij moeten doen wat verenigt. Wij zijn dat verschuldig tegenover God en de wereld", aldus de Paus. Ondanks deze verzoenende woor den maakte de Paus echter wel dui delijk, dat de gelovigen van Rome en reformatie zich slechts rond één al taar konden verenigen, nadat hun kerken de volledige eenheid hadden bereikt. De Paus verklaarde dat geen intercommunie mogelijk was zolang de eenheid niet is hersteld. Bisschoppelijke verklaring Met deze verklaring stond de Paus lijnrecht tegenover bisschop Eduar Lohse, voorzitter van de raad der Evangelische kerk, die in zijn toespraak tot de Paus erop wees, dat de Duitse protestanten samen met de katholieken te communie willen gaan. Ook zei bisschop Lohse: „Wij delen het verdriet van veel Christenen, dat huwelijken tussen protestanten en katholieken dikwijls door de R.K.- kerk niet worden erkend". PURMEREND. Drie gewapende en gemaskerde persoenen hebben maan dagochtend een overval gepleegd op een geldtransportauto in Purmerend. Bij de overval raakte een geldloper door een schot uit een vuurwapen lichtgewond. LIMA. De politie van Peru heeft in Lima vijf Britten, twee Columbianen en een Zweed gearresteerd, die via een speciaal voor dat doel opgerichte diskotheek cocaïne naar Europa smokkelden. gang van zaken. Zij achten die in strijd met de in ons land geldende normen van behoorlijk bestuur. In de motie verzoeken de Staten de rege ring dringend op basis van de uit gangspunten die ten grondslag lagen aan haar beslissing van 3 maart 1978 in te stemmen met een voor de pro vincie Zeeland redelijk te dragen fi nanciële last voor de VOW. Ze vraagt de regering nadere voorstellen te doen. Finaciële voorstellen Zoals bekend heeft de minister van verkeer en waterstaat de provincie Zeeland nieuwe financiële voorstel len gedaan met betrekking tot de aanleg van de VOW die de provincia le draagkracht ver te boven gaan, waarejoor uitvoering van het- prOjekt onmogelijk wordt. De proyihcie Zee land heeft steeds gewacht met drin gende aanpassing van de Wester- scheldeveerdiensten omdat men er door toezeggingen van de minister van verkeer en waterstaat zo goed als zeker van was dat de VOW zou worden aangelegd en de problemen over enkele jaren zouden zijn opge lost. Nu dat niet het gebeurt dreigt het vervoer over de Westerschelde in ernstige moeilijkheden te komen. ZIERIKZEE. Zondagmorgen vroeg werd de brandweer ge-alarmeerd voor een begin van brand in de kel der van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis. De brandweer, als steeds snel ter plaatse, greep krachtig in met de traditionele middelen en wist uitbreiding van het gevaar te voor komen. In de kelder u>as het een drukte van jewelste, waarvan de foto een beeld geeft. Te grote hittestra- ling van een kachel in de kelder zou oorzaak geweest kunnen zijn van de brand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De centenkwestie .WOERDEN, 15-11. De over- heid moet een eind maken aan de centenkwestie. Dat kan zij doen door de cent als munteen heid te laten verdwijnen, of door aan haar verplichtingen te voldoen en de cent in vol doende mate aan te maken. Dit staat in een brief die het Vakcentrum Levensmiddelen, waarbij ongeveer 2500 zelfstandige detallisten zijn aangesloten, aan de fraktiés van de Eerste en Tweede Ka mer heeft gestuurd. In de brief wordt er op pewe-Q zen, dat de centenkwestie nu dl verscheidene jaren sleept. SITTARD. Een 150 tal demonstran ten heeft voor de schouwburg in Sittard geprotesteerd tegen een bijeenkomst van de Marokkanen die lid zouden zijn van de omstreden vereniging „Amica- RENESSE, 15-11. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, wat het bezoekersaantal zeker zal hebben beïnvloed, mag de Schouwse vogelvere niging de „Schouwese Zanger" terugzien op een geslaagde tentoonstelling. Werden de jaarlijkse tentoonstellingen in de voorgaande jaren in de „Koebel" te Burgh gehouden, deze keer vond het plaats in het dorpshuis te Renesse. ZIERIKZEE, 14-11. De koninklijke harmonie „Kunst en Eer" hield een goed bezochte jaarvergadering in het „Huis van Nassau". In zijn openingswoord deelde voorzitter, H. Asma mede, dat wegens de vele festiviteiten in dit jubi leumjaar deze vergadering naar een latere datum moest worden verschoven. Na goedkeuring der notulen werd het verzoek van Haamstede, om, za terdagmiddag j.l. Sint Nikolaas mu zikaal af te halen niet ingewilligd, daar er teveel absenten zijn en men niet volledig naar buiten kon treden. Toezegging door de vereniging werd gedaan om op zaterdag 22 no vember a.s. des middag de feestelijke opening van de nieuwe Zuidhaven poort muzikaal luister bij te zetten. Verder werd besloten om aan het vrije winterkonkours op 31 januari 1981 te Middelburg niet deel te ne men. Dirigent R. van Soest vond de tijd van voorbereiding tekort, te meer daar nu een gedegen program ma moet worden ingestudeerd voor het donateurskoncert half maart in de Concertzaal. In principe werd besloten om in de tweede helft van 1981 deel te nemen aan een K.N.F.-konkours. Medewerking zal verder worden verleend aan de traditionele kerst- zangdienst. Ere-lid Op voorstel van het bestuur besloot de vergadering om de heer J. Willems, voorzitter van de jubileum- kommissie K en E 150 jr. voor zijn enorme inzet te benoemen tot ere-lid van de harmonie. Na goedkeuring der verslagen van de sekretafis en penningmeester volgde de bestuursverkiezing. In de bestuursvakature werd benoemd de heer C. Dekker, terwijl tot vast bibli- othekaris werd benoemd de heer Ed dy de Looff. Tot leden van de programmakom missie werden benoemd mej. Marcia Eekman en de heer Ad Hagestein. De uitslag van de onder de leden gehouden enquête betreffende mu ziekkeuzen enz., 'Zal nader met de programmakommissie en de diri gent. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze geanimeerde vergadering besloten met een aantal films, opge nomen door de heren Hagestein en Loubert over het bezoek aan Hat field en St. Hilaire in 1975 en 1980. Het was interessant om weer veel bekends te zien en oude herinnerin gen op te halen. De voorzitter Asma maakt zich dan ook tot tolk van een. dankbaar pu bliek toen hij de filmtyneasten dank te en daarna de vergadering sloot. Door de organisatorien was er veel moeite besteed aan het inrichten van de grote zaal, waar de door de leden niet minder dan 384 ingezonden vol- ges vielen te bewonderen. Met planten en bloemen was door „Het tuinbouwhuis" van de firma J. C. Braber en Zn. voor een stemmige entourage gezorgd, dat het verblijf tussen de kleurrijke vogels nog ver aangenaamde. De vele uren en het werk dat door de leden aan de voorbereiding en aan de inrichting is besteed is zeker be loond. Was vrijdagavond, toen het onafge broken regende, de belangstelling nog niet overweldigend, zaterdaga vond bleek er toch een ruime be langstelling voor de tentoonstelling te bestaan. Lovende woorden Van de zijde van de bezoekers kreeg de vereniging niets dan loven de woorden te horen voor de wijze waarop zij de tentoonstelling hadden ingericht. Om de kosten wat te dekken (de en tree was gratis) was er een rad van avontuur waarmee fraaie prijzen vie len te winnen. Ook was er het verlo ten van een paar wel gevulde man den met boodschappen waarvoor de loten vlot van de hand gingen. Steun had de vereniging ook onder vonden van een groot aantal bedrij ven en middenstanders, die een bij- drag hadden geleverd aan het schen ken van ere-prijzen en het voer voor de vogels. Tijdens de dagen van de ten toonstelling zorgden een aantal leden op gepaste tijden ervoor, dat de vo gels werden voorzien van het nodige voer en water. Jury Voordat vrijdagavond te 19.00 uur de tentoonstelling werd geopend had de jury, samengesteld uit de heren J. Smout te Steenberen, A. C. van Uden te Roosendaal (kleurkanaries), A. P. Kools te Zuidzand (vorm- en postuur kanaries), W. J. Velt te Rhoon en P. C. de Grauw te Rotterdam (Tropen en Parkieten) zijn keuringswerk ver richt. Uitslagen: De resultaten hiervan waren als volgt: Grasparkieten E.K.: kampi oen en B.K. L. C. van Twist 89+ pnt. Ie prijs: A. H. van Twist 89 pnt.; 2e prijs: A. H. van Twist 88 pnt. Grote parkieten: E.K., kampioen en B.M.: P. Vroegop 89 pnt, le prijs P. Verweel 87 pnt.; 2e prijs: L. C. Bom 87 pntg; Parkieten O.K., kampioen P. Vroegop 90 pnt.; le prijs: L. C. Bom 90 pnt; 2e prijs: P. Verweel 89 pnt en 3e prijs: L. C. van Twist 89 pnt. Tropen duifjes kwartels E.K.: kampioen en B.M.: A. Bevelander 89 pnt.; le prijs M. Fennet 88 pnt.; 2e prijs A. Bevelander 88 pnt. Alle vogels O.E.K.: kampioen en B.M.: D. Hoogerwerf 90 pnt.; le prijs M. Fennet 89 pnt.; 2e prijs J. de Meij 89$nt. Stammen: kampioen: J. de Meij 359 pnt.; le prijs J. de Meij 356 pnt.; Der by prijs: L. C. Bom 89+ pnt. Kanaries Pigment E.K.: kampieon en B.M.: L. C. Bom 89pnt. le prijs: D. Vos 89 pnt.; 2e prijs D. Vos 88 pnt.; 2e prijs D. Vos 88 pnt; 3e prijs D. Vos 88 pnt; 4e prijs D. Vos 88 pnt. Kanaries Vetstof E.K.: kampioen en B.M.: D. Vos 90+ pnt; le prijs J. de Meij 90 pnt; 2e prijs J. de Meij 90 pnt.; 2e prijs D. Vos 90 pnt; 3e prijs J. de Meij 90 pnt; 3e prijs D. Vos 89 pnt; 3e prijs D. Vos 89 pnt. Postuurkanaries E.K.: kampioen en B.M.: C. P. Bom 89 pnt; le prijs M. Fennet 89 pnt; 2e prijs P. Rieteco 89 pnt; 3e prijs P. Rieteco 89 pnt. Kanaries O.K.: kampioen M. Fen net 90 pnt; le prijs C. P. Bom 89 pnt; 2e prijs J. de Meij 89 pnt. Jeugdklassement: L. J. Hooger werf en L. C. van Twist. Ter verduidelijking: de betekenist van de afkortingen: E.K. eigen kweek; O.K. open klasse; O.E.K overjarig eigen kweek; B.M. bondsmedaille; B.K. Bonds- kruis; Stam 4 dezelfde vogels en Derby eigen kweekvogels met ring- nummers 1. DEN HAAG. Minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking heeft een extra bijdrage van 100.000 gulden geschonken aan het kinder fonds van de Verenigde Naties, het UNICEF. P. A. van Buuren, direk- teur-generaal voor internationale sa menwerking, heeft dit zaterdag na mens de bewindsman meegedeeld op een jubileumbijeenkomst van de Ne derlandse UNICEF-afdeling in Den Haag. waar het 25-jarig bestaan werd gevierd. Adreswijzigingen e.d., ook die van tijdelijke aard. dienen bij voorkeur schriftelijk aan ons kantoor te worden opge geven (dus niet via de bezorg(st)er o.d.). De directie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4