Welfare-verkoop REGEN, ZON EN VORST SPEELDEN „ROL" BIJ VERKEERSONGEVALLEN „VOORLOPIGE GEDACHTE" OVER SEIZOENOPENSTELLING „DOLFIRODAM" STREEKNIEUWS Zitting kantongerecht Zierikzee Jaarvergadering Vereniging voor Openbaar Onderwijs Raad Middenschouwen RENESSE ZIERIKZEE, 13-11. „Ik vind, dat er weer geen recht gesproken is", mopperde S. W. A. uit Capelle a.d. IJssel donderdagmiddag tijdens de kantonrechter W. F. van Solinge 125,— boete had horen vonnissen wegens het veroorzaken van een aanrijding op de kruising Grevelin- gendam/Strandweg te Bruinisse. De Welfare vrijwilligsters van het Nederlandse Rode Kruis organiseerden dinsdagmiddag de traditionele verkoopmiddag in het bejaardenhuis „Bor- rendamme". De opbrengst van al deze door de bejaarden zelf gemaakte artike len was bijna 1500 gulden; een bedrag waar weer nieuw materiaal van kan worden gekocht voor het Welfare-werk. Tevens was er een verloting, waarbij de eerste prijzen vielen op de nummers 177, 385, 558 en 171. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevrouw v. d. Pol in de Scheldestraat 54. Zij heeft ook de lijst van de overige winnende nummers. Dat er ook oliebollen werden ver kocht - gemaakt in „eigen keuken" - laat de foto duidelijk zien. Dit meisje trok zich stilletjes terug in een rustig hoekje en dacht waarschijnlijk alleen nog: „Geef mij maar een oliebol". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Als u dat vindt, moet u in hoger beroep gaan", luidde het advies van de kantonrechter. „Dat is alleen voor kapitaalkrachtigen weggelegd", was daarop het kommentaar van A. A. kwam op 9 december vorig jaar vanaf de Strandweg en wilde linksaf de Grevelingendam oprijden. Hij kwam daarbij in aanrijding met een voor hem van rechts komende auto. A. was van mening, dat de schuld ze ker niet alleen bij hem lag, maar voor een zeer groot deel toegeschre ven moest worden aan het feit, dat de van rechtskomende auto zonder licht had gereden. Weersomstandigheden De aanrijding ontstond om 15.45 uur en de weersomstandighe den omstreeks die tijd gaven vele weggebruikers aanleiding wel met licht op te rijden. A. kwam zelfs met een uitgebreid weeroverzicht van die 9e december, dat hij van „de man uit De Bilt" op aanvraag had ontvangen. De officier van justitie mr. R. D. E. Daverschot was van mening dat, die omstandigheden voor A. juist aanlei ding hadden moeten zijn om extra op te letten. Hij gaf toe dat het verstandiger was geweest als de van rechtskomen de automobilist ook met licht op had gereden, maar vond anderzijds, dat A. er attent op had moeten zijn, dat sommige automobilisten zonder licht reden. Hij eiste 125,—, subsidiair 3 dagen hechtenis. „Ik haal er nooit meer politie bij, want dat kost me dan 125,—", was de reaktie van A. De kantonrechter kon ook niet meegaan met het ver weer en vonniste konform de eis van de officier. Niet tevreden Niet erg tevreden met de uitspraak van mr. Van Solinge toonde zich ook W. N. P. uit Ouwerkerk, die nadat hij 125,— boete tegen zich had horen uitspreken, meteen te kennen gaf in hoger beroep te zullen gaan. P. ver scheen voor de kantonrechter wegens een aanrijding op de kruising Grachtweg/Schuurbeque-Boeye- straat te Zierikzee op 25 januari dit jaar. P. wilde vanaf de Grachtweg linksaf de Schuurbeque-Boeyestraat inslaan, maar zou daarbij geen voor rang hebben verleend aan een voor hem van rechtskomende auto, bestuurd door L. A. uit Zierikzee. Een aanrijding was het gevolg. P. gaf de kantonrechter te kennen, dat er van die versie niet veel klopte. „Ik ben heel rustig afgeslagen, want er kwam geen auto aan. Ik ben trou wens niet op het kruispunt gepakt, maar een paar meter verder in de Schuurbeque-Boeyestraat", luidde zijn verklaring. P. hield voet bij stuk, dat A. hem aan de linkerzijde, over de grasstrook voorbij was gereden en hem vervolgens aan de rechtervoor- zijde had aangereden. Mr. Van Solinge liet echter weten, dat de politie daarvan geen sporen in het gras had kunnen aantreffen. Getuige verklaring Daar de beledigde partij (L. A.) op de zitting aanwezig was, kon deze meteen als getuige worden opgeroe pen. A. verklaarde vanuit het Janne- wekken te zijn gekomen met de be doeling rechtdoor de Schuurbeque- Boeyestraat in te rijden toen hij aan de achterzijde door P. werd aangere den. A. ontkende door de grasstrook te zijn gereden. „Hoe durft hij het te zeggen, een half jaar na de aanrijding waren de sporen op de betonrand naast het gras nog te zien", riep P. daarop uit." A. kwam verder met een civiele vordering van 200,—, zijnde het be drag, dat hij als eigen risiko voor de schade aan zijn auto had moeten be talen. A. had echter verzuimd de pa pieren, waaruit dit kon worden opge maakt, naar de zitting mee te bren gen en zowel de officier als de kan tonrechter bleken daardoor niet be reid de civiele vordering toe te ken nen. Mr. Daverschot was op grond van het proces-verbaal overtuigd dat het ten laste gelegde was bewezen en eiste een boete van 125,— tegen P. De kantonrechter vonniste konform. Lage zon F. v. P. uit Renesse zou op 2 januari dit jaar op de kruising Kruis weg/Zuid weg een aanrijding hebben veroorzaakt door geen voorrang te verlenen aan een voor hem van rechts komende auto, bestuurd door J. v. d. H. De gevolgen waren niet on aanzienlijk. De bestuurster liep een gebroken scheenbeen en een lichte hersenschudding op, terwijl de auto totaal werd vernield. „De zon stond laag en scheen in een plas. Ik ben bij de kruising half gestopt en toen door gereden, want ik zag niks aankomen," luidde het verweer van v. P. „U zag niks, maar er was wel wat," was daarop de reaktie van de kan tonrechter, die vond dat een laag staande zon geen vrijkaartje was om dan maar door te rijden. Hij vonniste konform de eis, 250,— of subs. 5 da gen. De civiele vordering van de bele digde partij kon mr. Van Solinge niet honoreren, daar deze een bedrag vah 600,— te boven ging. Hij adviseer de v. d. H. zich tot het Waarborg fonds te wenden. Vergelijking M. L. G. uit Nieuwerkerk deed op 6 oktober vorig jaar mee met een oriëntatierit. Op de Zwanenburgse Weg te ouwerkerk erkte hij niet op de goede route te zitten en keerde via een dam langs de weg. Bij deze ma noeuvre kwam hij in aanrijding met een bromfietser. G. gaf het ten laste gelegde toe, maar vond het schik kingsbedrag 100,—) nogal hoog en verscheen derhalve voor de kanton rechter. Zelf was G. destijds als slachtoffer betrokken bij een zeer ernstig verkeersongeluk. Hij vond dat de tegenpartij in dat geval in ver houding een veel lagere boete had ge had dan nu bij hem het geval' was. Mr. Van Solinge wees G. erop, dat hij zijn eigen zaak niet tegen een andere veroordeling moest afzetten. De kan tonrechter vonniste, konform de eis, 100,— subs. 2 dagen. W. A. Ph. uit Zierikzee vond, dat er sprake was van overmacht doordat de kinderkopjes in de Zuidwel- lestraat na regen bij opvriezend weer zeer glad kunnen zijn. Hij was der halve in een slip geraakt, waarna hij tegen een huis, een lantaarnpaal en een geparkeerd staande auto was ge reden. „Ik kwam vanaf de Zuidwelle- brug, reed heel rustig over de krui sing en gaf daarna wat gas na het passeren van de kruising", aldus Ph. De officier vond, dat hij dat nu juist niet had moeten doen, omdat het door het opvriezend weer glad kon zijn. Hij eiste 200,— of subs. 4 dagen. Ook mr. Van Solinge was van mening dat Ph. onvoldoende reke ning had gehouden met de omstan digheden en volgde de officier in zijn eis. „Ik ga niet blij naar huis", gaf Ph. te kennen bij het verlaten van de kantongerechtzaal WEST-BERLIJN. De DDR heeft haar beperkende maatregelen jegens West-Duitsland blijkbaar verder uit gebreid. Over het behoud van Dolfirodam zijn verschillende brieven verzonden en besprekingen gevoerd. De voorlo pige gedachte voor een seizoeno penstelling is aanwezig. Met betrekking tot de integratie van het kleuter/lager onderwijs bestaat nog onzekerheid t.a.v. de leerlingennormen, die zullen gelden. Getracht moet worden de onderwijs voorzieningen, die er nu zijn in stand te houden. Dependancevorming van een kleuterschool in Ellemeet zijn in studie. Het samenwerkingsprojekt Se- rooskerke-Noordwelle-Ellemeet is geschorst wegens moeilijkheden bij een werkgebied over twee gemeen ten. Bedrag per leerling Het bedrag per leerling in de ge- Najaarsvergadering ruitervereniging Zaterdagavond 22 november zal in de kantine van manege Grol de na jaarsvergadering worden gehouden van de ruitervereniging „Renesse". Onder het hoofdstuk financiële za ken zullen de financiële zijden wor den besproken van de instruktie in 1981; de kontributie voor lessende le den in 1981, het klubblad en de vee wagen. Rekening houdend met de bespre kingen over deze punten al na de pau ze de begroting voor 1981 worden be handeld. Verder zal de wedstrijdka lender voor 1981 worden voorgelegd. Jaarvergadering IJsklub Dinsdag 18 november wordt in het „Wapen van Zeeland" de algemene ledenvergadering gehouden va de IJsklub Renesse. Op de agenda staat naast de versla gen van sekretaris en penning meester de bestuursverkiezing. Af tredend en herkiesbaar zijn de heren J. de Hamer, G. Kooman en C. W. Veerhoek. Daarnaast zal worden gesproken over de mogelijkheid om bij het wegblijven van vorst een reis je naar de „Uithof" te organiseren. Ook zal aandacht worden geschon ken aan de verzorging van de baan. De laatste obligaties zullen worden afgelost en de vergadering zal wor den besloten met de rondvraag. SCHARENDIJKE Raadsvergadering Op maandag 1 decenber wordt in het raadhuis te Scharendijke, een vergadering gehouden van de raad van Middenschouwen. KERKWERVE Ratten? Bel de gemeente De reinigingsdienst Schouwen- Duiveland te Kerkwerve heeft een vouwblad verspreid, die speciaal handelt over insekten, ratten en mui zen. De afdeling Bestrijding van On gedierte adviseert de gemeenten en verder een ieder die dit wenst over de bestrijding van ongedierte. Maar, de folder zegt, dat men er zelf ook het een en ander aan kan doen. Bijvoorbeeld door te voorko men dat er geen voedsel gevonden kan worden. Ook moet voorkomen worden, dat er schuilgelegenheden gevonden kunnen worden. Houtsta pels ongeveer 30 cm van de grond en niet tegen buitenmuren. Giftig Alle bestrijdingsmiddelen zijn gif tig. De reinigingsdienst adviseert om niet direkt de spuitbus te pakken en zelf geen giftige lokazen te kopen, als men niet ter zake deskundig is. In ge val er ratten en muizen worden gesig naleerd, dan direkt de gemeente bel len. BRUINISSE Verkoping Welfarewerk Dinsdag 25 november wordt in het bejaardenverzorgingstehuis „In 't Opper" te Bruinisse, weer een verko ping gehouden in het kader van het Welfare werk gemaakte goederen van twee uur tot half vier. De bejaarden (althans een deel van hen) vervaardigen diverse hand- en breiwerken, die worden verkocht ten bate van het Rode Kruis. Natuurlijk is er ook weer koffie en maken diver se attrakties de middag tot een gezel lig uitje. Gewonde zwaan Donderdagmiddag is een zwaan ge wond aangetroffen in een voortuin tje aan de Boeyerstraat. De vogel is waarschijnlijk tegen een tv-mast ge vlogen. Vertegenwoordigers van de Ned. Vereniging ter Bescherming van Die ren, hebben zich over het gewonde dier ontfermd en overgebracht naar de heer Van Loo van Staatsbosbe heer te Ouwerkerk. meente Middenschouwen is exhorbi- tant hoog vergeleken bij dat in ande re gemeenten. Daarom zal wat voor zichtig aangedaan moeten worden. Uit de inventarisatie van de wen sen bij de welzijnsvoorziening blijkt, dat deze wensen voornamelijk liggen op het gebied van akkommodatie- voorziening. Aan de heer Koster antwoordde de voorzitter, dat het verleggen van pri oriteiten alleen kan geschieden zo lang er nog geen verwachtigingen zijn gewekt. Burgemeester en we thouders zijn thans niet voornemens hierin verandering te brengen. Aan afslanking van de Technische Dienst behoeft niet te worden ge- .dacht, daat het werk nog steeds toe neemt. Met betrekking tot de organi satie is een onderzoek gaande door het bureau O.D.R.P. Gemeentewerken Wethouder I. C. Padmos deelde t.a.v. een opmerking van mevr. Kloet mede, dat voortgegaan zal worden met het werken vanuit een centraal punt (Scharendijke) bij ge meentewerken. Deze methode funk- tioneert goed. Bij het personeel van gemeentewerken zijn enkele geval len van langdurige ziekte voorgeko men. Burgemeester en wethouders zijn zeer kritisch t.a.v. de aanschaf fing van nieuwe machines voor ge meentewerken. Bij vergelijking met andere gemeenten moet gezegd wor den, dat de plantsoenverzorging in Middenschouwen eveneens goed is. Burgemeester en wethouders staan achter de positieve opstelling van de inwoners van Kerkwerve voor het herstel van de N.H. kerk. Hij hoopte, dat door een bijdrage uit een aantal fondsen het financiële gat kan worden opgevuld. B en w zijn van mening dat een bijdrage van de ge meente op zijn plaats is. Wethouder C. J. van Burg merkte t.a.v. de meerjarenraming op, dat het niet gelukt is up-to-date-cijfers te verschaffen. Burgemeester en we thouders voeren volgens hen een zui nig beleid. In 1980 zijn een aantal in vesteringen uitgesteld, zodat er voor 1981 een behoorlijk bedrag voor on voorziene uitgaven beschikbaar is. Met betrekking tot de belasting verhoging konstateerde hij, dat de meningen in de raad verdeeld zijn. Burgemeester en wethouders hebben een verhoging van de o.g.b. met 6V2% voorgesteld, omdat de Rijksoverheid de gemeenten kort op de uitkeringen. O.G.-belasting Hoewel het kollege aanvankelijk niet het voornemen had met een voorstel te komen tot verhoging van de woonforensenbelasting stels zij na beraad voor verhoging van de o.g.b. met 5% en eveneens 5% verhoging van de woonforensenbelasting. De exploitatie van de jachthaven te Scharendijke heeft de gemeente tot dusver geen geld gekost. MIDDELBURG Zeeuwse prijs De Zeeuwse prijs voor kunsten en wetenschappen zal op 25 november uitgereikt worden door de kommis- saris van de Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, aan de heer mr. J. J. van der Weel. De uitreiking zal geschie den in de Statenzaal, ingang Abdij 11 te Middelburg. Na afloop kunnen belangstellen den de heer Van der Weel persoonlijk geluk wensen in de ontvangstzaal. OOSTERLAND, 13-11. De afdeling „Duiveland" van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) hield op dinsdagavond haar jaarlijkse ledenver gadering in de vergaderzaal van cafétaria „Neffen d' Eule" van de heer A. Dorst. De voorzitter, de heer P. Ie Comte, opende de maar maar matig bezoch te vergadering met een welkomstwoord tot de aanwezigen. Voorts gaf de voorzitter een terug blik op het afgelopen jaar en wees o.m. op de druk bezochte toneela vond van de afdeling en op de geslaagde kindermiddag, waarop ook uit Ouwerkerk kinderen aanwe zig waren. Het was een feestelijke boel waarbij getrakteerd werd. Acht jaar was er het afgelopen jaar bestuursvergadering gehouden er gingen afgevaardigden van de afde ling naar de vergadering te Goes, etc., op 17 maart en op 19 november van het vorig jaar. De toneelgroep van de afdeling heeft na de feesta vond nog op twee plaats in de regio het stuk, dat zeer in de smaak viel, opgevoerd. De al enige jaren oude gewoonte om op de eerste schooldag na de grote vakantie de school te bezoeken, te neinde leden werven voor de afd. vond dit jaar geen plaats, doch in plaats hiervan heeft men de ouders, waarvan de kinderen voor het eerst naar school kwamen, bezocht. Momenteel zijn er in de afdeling 150 leden en 30 gezinsleden. Ofschoon het hoofdbestuur de jaarkontributie verhoogde, zullen er in de afdeling dit jaar nog geen kontributieverho- gingen plaats hebben. De heer H. Snijders uit uit Ouwer kerk, sekretaris, las de notulen voor van de vorige vergadering en de pen- ningmeesteresse, mevr, M. van der Werf-van der Maas, bracht het finan cieel versalg waaruit bleek dat er een bedrag van 1.509,50 als batig saldo in kas bleef. De heren Verbeek uit Nieuwerkerk en de heer De Jong uit Oosterland hadden de boeken en be scheiden gekontroleerd, waarvoor men de dank van de voorzitter ont ving. Kaskontrole Mevr. N. van der Maas-Bal en de heer H. Clerx werden aangesteld voor de volgende kaskontrole. Het voornemen om enige series dia's te vertonen op deze avond kon niet doorgaan, gezien het kleine bezoek op deze vergadering. Men vond het beter dit op de ouderavond te doen. Na de pauze besprak voorzitte Le Comte vervolgens de plannen voor het volgende seizoen. De gebruikelijk jaarlijkse feesta vond is gepland op 27 januari van het volgend jaar en ook wil men dan weer de kinderen van de leden een prettige middag bezorgen. Besloten werd verder om de wat grotere kin deren toe te laten bij de generale re petitie van het te houden toneelstuk voor de feestavond. Voorts merkte de voorzitter nog op dat er met namen te Nieuwerkerk zeer weinig leden zijn van de afde ling. „Kunnen we hier eens wat aan gaan doen" zo vroeg hij zich af. Ver der volgde nog enige diskussie over wat de Schoolraad nu eigenlijk in houdt. Men vroeg zich af oi deze niet wat beter kan funktioneren dan nu het geval is. Na de Rondvraag, waarin nog enige bijkomstige zaken besproken werden, sloot de voorzit ter deze vergadering. Vrijdagavond 14 november organiseert „Big S" in Burgh-Haamstede een op treden van de popformatie „Parklane". De groep brengt kei-harderock ook wel City Rock genoemd en speelte voor 99% eigen repertoire. Tijdens het optreden maakte de groep gebruik van een uitstekende lichtshow". MIDDENSCHOUWEN, 12-11. Op de jongste vergade ring van de gemeenteraad is het kollege van b w aan vullend dieper ingegaan op vragen en opmerkingen in het kader van de algemene begrotingsbeschouwingen. Wat betreft bedrijfsterreinen bij de kernen zal in de bestemmingsplannen wijzigingsbevoegdheid voor b en w worden opgenomen. Hierbij zal zo moge lijk ook rekening gehouden worden met parkeerruimte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4