Philatelica „be-zegelt" het vijfentwintig jarig bestaan VOORTBESTAAN SCHOOL IN KLEINE KERN KRIJGT WEER EEN KANS Ringdag Herv. Vrouwengroepen in het „Tonnenmagazijn" INTERIEURVERZORGING MEUBELRAMA B.V. Een boeiende hobby STREEKNIEUWS Te Brouwershaven Werkbezoek staatssekretaris ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 november 1980 Nr. 22811 3 ZIERIKZEE, 13-11. De vereniging voor postzegelhou ders „Philatelica" afdeling Schouwen-Duiveland weet niet van.pphouden. Het 25-jarig bestaan wordt nogal „breed" gevierd, volgens de voorzitter, en begint eigen lijk meer op een „jaarfeest" te lijken. In april werd - ge lijk bekend - een enorme postzegeltentoonstelling geor ganiseerd in Onderdak, nu staat er voor maandag 17 no vember nog een feestavond in het „Huis van Nassau" op het programma; een avond waarop absoluut niet mag worden „gepostzegeld". Een leek fronst meteen de wenk brauwen. „Postzegelen" blijkt een werkwoord te 2ijn. Filatelisten be grijpen dat en zeker de leden van „Philatelica" kennen dat begrip. Al sinds 16 november 1955 om precies te zijn. Iedere deerde n^aandag in de'ma'knd kbmen de leden „Philatelica" bij el kaar. Een „vergadering", heet het of- fibieel, maar het vergadergedeèlte wordt zo kort mogelijk gehouden! „Ze komen tenslotte voor de boekjes", vertelt voorzitter J. A. Rotte. „Ieder lid heer een boekje met postzegels, dat hij beschikbaar stelt voor de verkoop. Zit er een postzegel in één van die boekjes die een lid graag wil hebben, dan mag de zegel er uit gehaald wor den en betaalt het lid de prijs die on der de zegel staat aan de eigenaar. Dat noemen wij nu „postzegelen"! Prijzen variëren van een dubbeltje tot soms wel honderden guldens. Rotte. „Ieder lid heeft een boekje met postzegels, dat hij beschikbaar stelt voor de verkoop. Vertrouwen Dit koop- en verkoopprincipe is ge baseerd op goed vertrouwen. Hon derden boekjes liggen tijdens zo'n vergadering op een tafel. Ieder pakt, kijkt, koopt en haalt eruit wat van zijn gading is. De plaats waar de postzegel gezeten heeft moet alleen nog afgestempeld worden zodat de eigenaar weet, wie die betreffende postzegel heeft gekocht. Goed ver trouwen dus en het „werkt" ook nog in de praktijk. „Ik moet wel toegeven dat er in die 25 jaar wat veranderd is", legt de heer Rotte uit. „Een zegel van bij voorbeeld honderd gulden kon men toen nog met een gerust hart „op ta fel gooien", terwijl je nu beter onder ling tot een akkoordje kan komen over zo'n verkoop. Nee, waardevolle zegels, daar moet je zuinig op zijn. Die laat je niet meer via deze boekjes rouleren", aldus de voorzitter. Aktiviteiten Die bijeenkomsten eens in de maand blijken drukbezochte en zelfs zeer geanimeerde vergaderingen te zijn. Die zogenaamde rond-zend- boekjes zijn voor veel leden een goe de reden om deze avonden te bezoe ken, maar „Philatelica" heeft de le- den meer te bieden. Zo nu en dan wordt er een spreker uitgenodigd, die over een bijzondere verzameling een lezing houdt. Zo komt er in februari 1981 een filatelist spreken over een verzameling „duif jes". Ieder verenigingslid zal begrij pen wat hier bedoeld wordt, maar ter verduidelijking: „duifje" is een an dere naam voor de vrij populaire cij- ferzegel, ontworpen door Labeau. Verder neemt één van de leden tij dens iedere vergadering de „Philate- lica-bibliotheek" mee. Dat is een verzameling boeken over de meest uiteenlopende soorten postzegels waaronder natuurlijk hèt handboek voor iedere verzamelaar: Yvert en Tellier, een vrij waardevol en kostbaar bezit voor de vereniging. Nieuwtjes Wat heeft de vereniging nog meer te bieden: „Eén van onze leden, ing. N. Biezeveld, verzorgt de zogenaam de „nieuwtjesdienst". Als een lid zich bij ons aanmeldt vragen wij eerst welke zegels hij verzamelt. Komt er een nieuwe postzegel uit op dat gebied, dan krijgt hij die automa tisch via onze „nieuwtjesman" thuis gestuurd. (Wel tegen betaling.natuur- lijk). Zo komen zelfs de „luie" leden aan hun trekken", aldus de heer1 Rot te. Leden zitten overigens verdeeld over geheel Schouwen-Duiveland. Alleen Bruënaren kennen een eigen postzegelvereniging. De naam „Philatelica" afdeling Schouwen-Duiveland is wat dat be treft niet helemaal juist, maar zo nauw moet men, aldus de voorzitter, niet kijken. Van „toen" Nog even terug in het verleden: Vij fentwintig jaar geleden kende men natuurlijk ook al fanatieke postze gelverzamelaars. Zij konden zich aansluiten bij een vereniging in Goes, totdat een klein klubje, onder wie Piet Verbeek, het initiatief nam een eigen postzegelvereniging op te richten. Zo gebeurde het. Schouwen- Duiveland werd één van de vele afde ling en die het hoofdbureau „Philate lica" in Den Haag kent. Ongeveer 15 man werden lid tij dens de oprichting. Inmiddels is het ledental uitgegroeid tot 140 en de voorzitter kan dan ook met enthousi asme zeggen dat het een fijne, bloei ende vereniging is „met een goede bemanning". „Een postzegelverzamelaar is zijn eigen baas en tegelijkertijd een idi oot in andermans ogen", zegt de heer Rotte. „Het is een hobby waar je niet op uitgekeken raakt. We houden op de vereniging niet van „geleerdheid": het blijft tenslotte een tijdspassering, iets dat je voor je plezier doet. De één verzamelt bij voorbeeld alleen postzegels die iets met sport te maken hebben, de ander neemt muziek als thema. Dus waar de één al jaren naar loopt te zoeken, daar wandelt een ander aan voorbij". „Het is een afwisselende sport die je zo kostbaar kunt maken als je zelf wilt. Een verzamelaar moet zich zelf Voorzitter de heer J. A. Rotte. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het bestuur van Philatelicavan links naar rechts: A. R. Verseput, G. Hommer se, J. A. Rotte, M. de Raat, J. van Urk en H. Mouthaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)' allereerst de vraag stellen: op welke manier diep ik mijn hobby uit. Ik raak in ieder geval nooit uit-gestu- deerd. Het is een boeiende hobby en oneindig gevarieerd". Prov. Kultuurbeleid Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de nota „Provinciaal kul tuurbeleid 1980-1984" het licht laten zien. Het doel van deze nota is een sa menhangend kultuurbeleid te ont wikkelen tussen nu en hef moment dat het eerste „allesomvattende" provinciale welzijnsplan gereed zal zijn. Verwacht wordt dat dit plan op 1 januari 1985 klaar is. Prov. Stuurgroep Werkloosheid Op donderdag 20 november wordt ter Provinciale Griffie te Middel burg, een vergadering gehouden van de Provinciale Stuurgroep Werkloos heid (14.00 uur). Provinciale Onderwijsraad De Provinciale Onderwijs Raad Zeeland, vergadert op woensdag 26 november in het Statenzaalkomplex te Middelburg. Aangeboden worden: het Scholen plan 1981-1983, het evaluatierapport over het kursusjaar 1979-1980 m.b.t. de regionale samenwerking in Zee land en het Projekt ontwikke lingsplan voortgezet onderwijs Zee land (14.00 uur). Het „Zeeuws Tijdschrift" Het Zeeuws Tijdschrift heeft een subsidie aangevraagd voor het voort zetten van de uitgaven. G.s. stellen voor dit verzoek te honoreren, daarin gesteund door het advies van de Zeeuwse kulturele raad. Twee sek- ties uit die raad - algemene zaken en kultuurbehoud - hadden ook gunstig geadviseerd. Het Zeeuws tijdschrift bestaat al dertig jaar, het verschijnt zes keer per jaar en brengt artikelen van historische aard, over natuurbeheer, letteren en andere kunsten. De opla ge is per keer 2100. Het koninklijk Zeeuwsch genoot schap der wetenschappen heeft een kollektief abonnement op het Zeeuws Tijdschrift voor al zijn leden. Het is echter ook mogelijk zonder tussenkomst van het genootschap zich te abonneren of het tijdschrift via de boekhandel los te kopen. De abonnementsprijs bedraagt per jaar 30,-; er moet met ingang van het ko mend jaar gerekend worden met een prijsverhoging, aldus het staten- voorstel. Provinciale staten is ge vraagd de jaarlijkse subsidie aan de stichting Zeeuws Tijdschrift met 2.000,- te verhogen naar 10.000,-. Dit bedrag wordt dan jaarlijks aan gehouden tot en met 1984. ZIERIKZEE Exkursie Nobelpoort De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland organiseert za terdag 15 november een exkursie door de Nobelpoort onder deskundi ge leiding van gemeente opzichter de heer Goedegebure die ook de restau ratie van deze poort begeleid heeft. Voor tijd: zie agenda. Vereniging „Stad en Lande" De Vereniging „Stad en Lande" van Schouwen-Duiveland, houdt de najaarsvergadering op donderdag 27 november in de foyer van café-res taurant „Mondragon". Na afwerking van de huishoudelij ke agenda spreekt drs. W. H. Th. Knippenberg over: „De Teuten, ron dreizende handelslieden uit Westfa- len". Uit de bocht Donderdag is een wagen bestuurd door P. M. G.-v. d. B. uit Ouwerkerk per vergissing in sloot terecht geko men. Bestuurder reed over de paral lelweg van Rijksweg 18 en wilde de afslag Kapelle inslaagd. Zij nam de bocht te vroeg en belandde in de sloot. Er deed zich persoonlijk letsel voor. De auto raakte beschadigd. Inbraak Woelwaters Donderdag werd een ruit van kleu terschool de Woelwaters ingeslagen. Er wordt echter niets vermist. Over de kop Donderdagmiddag is de wagen bestuurd door J. C. B. uit Zierikzee in de flauwe bocht op het Groene- weegje enkele keren over de kop ge vlogen waardoor de wagen onher stelbaar beschadigd werd. De bestuurder bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Kop-staart botsing Op de Nieuwe Kooiweg vond don derdag bij de stoplichten een botsing plaats. Bestuurder C. B. uit Kerk- werve zou te laat gezien hebben dat de voor hem rijdende A. J. K.-v. L. uit Zierikzee voor de verkeerslichten moest stoppen, waardoor een kop- staart botsing ontstond. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. Bejaarden „Sint" ZIERIKZEE, 14-11. Het spontaan ontstaan idee van een aantal Schou- wen-Duivelandse verenigingen, be drijven en U.V.V., om de bejaarden van de regio een „avond in Sint Nico- laas-sfeer" aan te bieden, heeft veel respons gekregen. Met name de Zie- rikzeese bejaarden hebben massaal gereageerd. De avond voor hen is dan ook al volgeboekt. Op de twee andere avonden zijn nog plaatsen vrij. Deze avonden zijn: 1 december voor Westerschouwen en 3 december voor Duiveland en Brui- nisse. Iedere inwoner van 60 jaar of ouder kan zich aanmelden, het liefst per te lefoon op een van de volgende num mers: (allen in Zierikzee) (01110) 5334, 3229, 2085, 3791 en 2670. Schriftelijk kan ook: postbus 141 te Zierikzee. Daarbij moet vermeld worden, hoe het vervoer moet ge schieden, in verband met het toezen den van de plaatsbewijsen. De aanmeldingstermijn sluit op 17 november. BURGH-HAAMSTEDE Sinterklaas-programma -'Door moeilijkheden met het ver werven van een muziekgezelschap is het Middenstandsbestuur nu pas ge reed gekomen met het programma voor a.s. zaterdag 15 november. Het middagfeest wordt muzikaal on dersteund door het bekende draaior gel uit Zierikzee. Op het havenplateau van Burghsluis worden de kinderen om 13.15 uur onthaald op een verrassing. BROUWERSHAVEN, 13-11. Dins dag vond in „Het Tonnenmagazijn" te Brouwershaven, de Ringdag 1980 van de Hervormde Vrouwengroepen op Schouwen-Duiveland plaats. Om dat ds. Duk ziek was kon zijn echtge note niet aanwezig zijn en had mevr. Teekens de leiding van de samen komst van ongeveer 125 dames. Na het woord van welkom zongen zij Ps. 136: 1, 2, 3 en 4, waarna het gebed. Het thema van de dag was; Lukas 9:23 t/m 25: En hij zei tot allen: Zo ie mand achter mij wil komen die ver- loochene zichzelf en nemen zijn kruis dagelijk op en volge mij. Want wie zijn leven behouden wil, die zal het verliezen: maar wie zijn leven zal verliezen zal om mijnentwil, die zal het behouden. Want wat baat het een mens, die de gehele wereld zou win nen en zichzelf verliezen of schade lij den aan zijn ziel? Schuldbelijdenis Nu volgde Schuldbelijdenis en werd gezongen Gez. 463:1, 4 en 5, het zeer bekende: „O Heer, die onze Va der zijt, vergeef ons onze schuld". Vóór de meditatie las mevr. Den Bleyker uit de Schrift Genesis 2:18 t/m 25: Ook had de Heere God gesproken: Het is niet goed, dat de mens alleen zij; Ik zal hem een hulp maken, die als tegenover hem zij. Na de meditatie zong men samen Gez. 488: 1, 2, 3 en 5 en was er Schrift lezing vóór de lezing van zuster Bri- getine uit Maassluis, uit 1 Corinthe 7:31 t/m 34 en vers 38. Interessatne lezing Zuster Brigetine van de Orde der Zusters Ursulinen hield vervolgens een zeer interessante lezing over het kloosterleven; na afloop werden vele vele vragen gesteld. Zij reikte allen een mooi gedicht aan en mevr. Tee kens dankte haar zeer hartelijk voor de mooie lezing. Hierna volgde nog zang uit Gez. 223: 1, 2 en 3. (Oude Bundel): „Als ik Hem maar kenne, Hem de mijne weet Een kwartier later, te 13.30 uur arri veert Sint met een aantal Zwarte Pie ten in de haven en volgt de eerste be groeting door het Middenstands- bestuur. Per koets vertrekt Sinter klaas over de Meeldijk naar café-res taurant „De Westhoek" om dan door de Burghse Ring, de Kerkstraat en Burghseweg naar Haamstede te rij den. Daar wordt eerst de nieuwbouw meegenomen en wel door de Bern- hardstraat, Julianastraat, Mar- grietstraat, Irenestraat, Bern- hardstraat, Beatrixstraat, Julia nastraat, Sluispad, Zuidstraat om dan in de Ring te stoppen voor het oude Raadhuis. Daar zal omstreeks 14.30 uur de burgemeester, mevrouw J. L. Niemantsverdriet-Leenheer de Sint toespreken. Ongetwijfeld zal Sinterklaas ook wel weer zijn zegje doen. Te 15.00 uur stapt het gezel schap hotel Bom binnen en dan gaat Namens het Ringbestuur nam mevr. Den Bleyker afscheid van de dames Schot en Verwest. Zij ontvin gen een mooie plant voor al het ver richtte werk binnen het Ringbestuur. De Hervormde Vrouwengroep bood een lepeltje aan. Daarna stelde mevr. Den Bleyker de nieuwe bestuursleden voor, n.l. de dames Boogerd en De Vlieger. „Operatie Nagtegaal" De middagvergadering werd geo pend met het „HVG-lied", waarna de Toneelgroep „Op Drift" uit Renesse het stuk: „Operatie ^agtegaal" op de planken zette. Nade thee en het laatste bedrijf van het stuk door „Op Drift" bedankte mevr. Den Bleyker de tonelisten hartelijk namens de he le zaal. Zij overhandigde hierbij een enveloppe met inhoud. Mevr. Teekens ontving bloemen, aangeboden door mevr. Wessels na mens het Ringbestuur en zij dankte haar voor de leiding van deze Ring dag. Tot besluit werd gezongen: Gez. 387: 1, 2, 4, 5 en 7. Sinterklaas de winkels af, om dan omstreeks 17.00 uur in het Rusthuis Duinoord binnen te stappen waar de koffie wacht. Inmiddels zijn donder dag de eerste zegeltjes al weer bij de aankopen verstrekt en buigt een ie der zich over de „Voor de Vuisweg"- puzzel, elk jaar weer een hoogvlie ger. DFS De algemene ledenvergadering van sportvereniging DFS, die vrijdag avond 14 november gehouden zou worden in de kantine van het sport park Van Zuijen, gaat niet door. De vergadering wordt verplaatst naar 21 november, zelfde plaats, zelf de tijd. SCHARENDIJKE Aankomst van de Sint Zaterdag 22 november komt Sin terklaas met zijn schip aan de haven van Scharendijke. Daarna volgt een rondgang door het dorp, muzikaal begeleidt door harmonie „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire. Voor de kinderen volgt dan een voorstelling van het poppentheater „Parcival" in het dorpshuis de Put- meet. Voor tijd: zie agenda. BROUWERSHAVEN Eerste prijs Op de Nationale Jeugdvakwed- strijden voor de bakkerij op 12 no vember te Wageningen, behaalde on ze stadgenoot, C. Smalheer Szn. de eerste prijs met kampioensbeker. SIRJANSLAND, 12-11. De laatste voorstellen wat be treft een minimum aantal leerkrachten op een kleine school zou „twee" kunnen zijn op bewijs van maatschap pelijke behoeften waaruit de noodzaak moet blijken. Een ondergrens voor het aantal leerlingen per leerkracht zou wegvallen. De stap van twee naar drie leerkrachten wordt dan een stuk groter, maar de vrees van de zijde van de provincie over het eventueel verdwijnen van la gere scholen is door dit plan geweken. Met dit „nieuwtje" kwam gedepu teerde mr. J. P. Boersma tijdens de bijeenkomst in het Verenigingsge bouw van Sirjansland ter gelegen heid van het werkbezoek van staats sekretaris Brokx van volkshuis vesting. Deze voorstellen over het wegval len van de ondergrens voor een mini mum aantal leerlingen liggen thans voor bij diverse kommissies. Moch ten deze geod gekeurd worden, dan betekent dit een goede stap in de richting voor het behoud van de klei ne kleuter- en lagere scholen op Schouwen-Duiveland. Tijdens zijn werkbezoek heeft de staatssekretaris Zeeland 500 wonin gen meer in de sociale sektor toege zegd dan aanvankelijk was gepland. Het totaal aantal woningen in die sektor komt daarmee voor 1981 op 1300 woningen. Projekten Volgens de staatssekretaris staan de Nederlandse aannemers te trappe len om dit soort projekten aan te pakken. Voor gemeenten en woning bouwverenigingen is het zaak dat zij dit soort plannen snel in uitvoering geven. Hij adviseerde de gemeenten om gezamenlijk woningbouwprojek- ten aan te vragen en ze dan te laten verdelen over diverse kleine kernen. Aannemers zijn namelijk eerder be reid en in staat een groter projekt te aksepteren over verschillende plaat sen dan een enkele woning in een kleine kern. Verder noemde mr. Brokx het gro te huur verschil tussen nieuwbouw en bestaande voorraad een groot (natio naal) probleem. „Een deel van de oplossing ligt in de politiek die wij voorstaan, n.l. het optrekken van de huren van de bestaande woningvoor raad. Grondverwerving is nergens in Nederland gemakkelijk zeker als de agrarische sektor de grond zal moe ten inleveren". Na afloop van deze bijeenkomst spraak de heer J. Delts, voorzitter van de werkgroep Kleine Kernen, de hoop uit dat de werkgroep in samen werking met gemeentebesturen en plaatselijke bevolking er in mag sla gen een oplossing te vinden voor de kleine kernen problematiek. De staatssekretaris zei nogmaals in dit verband dat een samenwerking met het partikulier initiatief van groot belang is, ook al had hij al gemerkt dat er een goede „coöperatieve sfeer aanwezig is". Totaalplan De funktionaris van de werkgroep, mevrouw E. Kleber, voegde hieraan toe dat de leefbaarheid van een klei ne kern gebaad is bij een totaal dorpsvernieuwingsplan: het renove ren van oude woningen, het slopen van krotten en het opvullen van de „gaten". Daarnaast zal volgens haar nogmaals gepraat moeten worden over het verminderen van het aantal tweede woningen in' de dorpen. „Het stimuleren van de woningbouw is geen wondermiddel om de leefbaar heid te bevorderen, dit probleem vraag om een totale aanpak" aldus Kleber. Advertentie Dit prachtige T-shirt van Club 8 is aanstaande zaterdag 15 november van 9 tot 12 uur af te halen voor de prijs van 10 losse centen maximaal 1 per persoon. Maten 6-10-12 S. M. L. U krijgt dan gelijk een prachtige Club 8 folder prijslijst mee. Rijksweg 26, Nieuwerkerk, telefoon 01114-1268

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3