MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN BESLUIT TOT NEMEN LOONMAATREGEL Groeitendens van aantal werkloze bouwvakkers yffAYw Loonmaatregel Na mislukt overleg Straks betalen voor reisgids De invoer van voedsel Dalende prijs oud papier Rookwaren, gedistilleerd en bezine duurder Brug over de Maas Het autowrakken- probleem De (automatische) prijskompensatie Weer kans voor de kleine winkel Concertzaal Late avondvoorstelling MEMOIRES vaneen PORNO-PRINS Vrouw vermoord te Ede AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Advertentie De volledige prijskompensatie zit er voor 1981 niet in. Woensdag kwam de minister van sociale zaken met de aankondiging van een loonmaatre gel, als gevolg van het recente mislukken van het loonoverleg tus sen de sociale partners. Vreselijk spektakulair is de loonmaatregel niet, maar hij druist wel in, met na me tegen de eisen van de vakbonden, speciaal het F.N.V., dat nimmer wil de raken aan die (automatishe) prijs kompensatie. Naar buiten toe spreekt vooral de verhoging van de accijnzen. Deze geldt voor ,,veel gevraagde produk- ten": benzine, rookwaren en gedistil leerd. Toch past een borreltje en een sigaretje minder (of helemaal niet) best in het raam van bezuinigingen, die in het algemeen als wenselijk en noodzakelijk worden aangemerkt. De direkt betrokkenen in de han delssfeer evenwel voelen de maatre gel het ergst. De horeca staat op zijn kop" en de sigarenhandelaars lopen te hoop. Wat de loonmaatregel op zichzelf betekent in de praktijk moet nog af gewacht worden, maar het staat nu al wel vast dat de vakbonden per be drijf zullen gaan knokken voor de volle kompensatie, om zodoende bin nen het raam van de regeling de voor gestelde vermindering met twee pro cent teniet te doen. De maatregel laat nog ruimte voor deze bedrijfstakge- wijze afspraken. Loopt dit uit de hand, dan kan de minister opnieuw ingrijpen. Duidelijkheid is derhalve aan het loonfront door de nieuwe maatregel niet verkregen, maar wat wil men als minister en wat wil men als vakbond, als de kat zo overtui gend en zo langdurig op het spek van de volledige kompensatie is gebon den. Men zal beiderzijds moeten verko pen, wat in huis is en dat is minder dan vroeger. Dat valt wél met zeker heid uit de loonmaatregel te konklu- deren. SALISBURY. Politie en legerpa trouilles hebben in de voorstadjes voor zwarten bij Bulawayo nog een tiental lijken gevonden waardoor het aantal doden als gevolg van de ge vechten tussen de elkaar bestrijden de guerilla-eenheden van premier Robert Mugabe en minister van Bin nenlandse zaken Joshua Nkomo tot 38 is gestegen. SCHIPHOL, 12-11. De Nederlandse reisorganisaties overleggen of ze de reisgidsen na 1981 niet meer gratis zullen verstrekken. Er wordt gedacht om dan een klein bedrag voor een gids te vragen, dat uiteindelijk moet uitlopen tot een rijksdaalder. Wie een reis boekt krijgt dat geld terug. Dat zei Arke-direkteur Fransen woensdag op Schiphol. Reisgidsen maken het leeuwendeel uit van de vijf miljoen gulden die Arke Reizen uit Enschede aan reklame uitgeeft. Agfra-Holding, de moedermaat schappij van Arke, zal voortaan jaar cijfers publiceren, zo zei Fransen. Over 1979 bedroeg het bedrijfsresul taat van de moedermaatschappij 2,8 miljoen gulden. DEN HAAG, 12-11. De voor ons land noodzakelijk sociaal-ekono- mische matiging zal ongetwijfeld tot een beperking van bestedingen lei den. Bij voedingsmiddelen kan deze de vorm krijgen van een pas op de plaats, zo niet een licht daling. Minister ir. G. Braks van land bouw en visserij sprak woensdag de ze verwachting uit in een openbare vergadering in Den Haag van de Na tionale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw N.C.R. Verschuivingen zouden naar zijn oordeel kunnen optreden bij de in voer en bij de afzetkanalen. Het aandeel van de invoer in het binnenlands verbruik van voedings- en genotmiddelen is in de loop der ja ren niet onaanzienlijk toegenomen en bedraagt nu bijna 25 procent. Automobilist niet DEN HAAG, 12-11. De auto mobilist gelooft niet in het nut en de redelijkheid van energiebespa ring in het autoverkeer. Dat is volgens deskundigen van het mi nisterie van verkeer en waterstaat gebleken uit een onderzoek dat eind vorig jaar werd gehouden aan het begin van de aktie om te komen tot een vrijwilllige bespa ring van vijf procent op energie. Aan dit onderzoeksresultaat verbinden de verkeersdeskundi- gen de konklusie, dat van de kant van de automobilist dan ook nau welijks een vrijwillige besparing van energie valt te verwachten. Ze stellen dat in een voorstel, dat op 11 december in Utrecht aan de orde komt op het congres „Ener gie en verkeer", dat wordtgeorga- niseerd door de Vereniging „Het Nederlandse Wegencongres", de Stichting Studie Centrum We genbouw en de Stichting Studie centrum Verkeerstechniek. DEN HAAG, 12-11. De minister van sociale zaken heeft - na het mislukken van het loonoverleg- tussen de sociale partners, besloten tot het nemen van een loon maatregel. Hieronder volgt wat de maatregel inhoude lijk behelst. Verlaging van de prijskompensatie in januari met twee procent (niet 2.7 maar 0,7 procent). Verlaging van het vakantiegeld van 8 naar 7,5 procent (over het deel van het inkomen dat boven 80.000,- ligt wordt geen vakantiegeld uitge keerd). De loon- en inkomstenbelasting gaan omlaag en een aantal accijnzen omhoog. DEN HAAG, 12-11. De handelaren in oud-papier willen dat gemeenten de minimum prijsgarantie voor oud papier, dat wordt ingezameld door scholen en verenigingen, opschort en bestaande garanties stopt. Door deze garantie van gemiddeld zes cent per kilo reageren deze groepen, die te sa men goed zijn voor de helft van het totale aanbod, niet op de dalende oud-papierprijs. ,,En die is de laatste tijd enorm ge daald omdat er tegenover een vrijwel gelijkblijven aandbod een sterke da ling van de vraag bij de industrie is. Het aanbod moet omlaag anders ge beuren er ongelukken in de oud papier branche", aldus de voorzitter Van der Weerden van de vereniging van fabrieksleveranciers van oud papier. Saturnus-reis Voyager-I WASHINGTON, 12-11. De Ameri- kaanse ruimtesonde Voyager 1 is woensdag na het passeren van de Sa- turnusmaan Titan, de grootste maan in het zonnestelsel, enkele uren in de nabijheid van de ringen van de reu- zenplaneet geweest. Saturnus werd daarbij tot op 124.000 kilometer genaderd voordat de Voyager de diepte van het heelal indook. De deskundigen in het kontrole- centrum van Pasadena gaven als eerste kommentaar dat de grootste periode van ontdekkingen van het ruimtevaartuig, dat op 5 september 1977 was gelanceerd, is gelukt. Het vloog woensdag tot op 4.000 km af stand van Titan en zond foto's van deze maan door. Titan heeft een doorsnede van on geveer 5.800 kilometer en is dus gro ter dan de planeet Mercurius. De maan heeft een atmosfeer die me thaan bevat, een gas dat ook in het aardgas voorkomt, en die atmosfeer is blijkbaar ondoorzichtig. Vermoedelijk hangt er een chemi sche mist zoals ook in grote steden ontstaat wanneer met uitlaatgassen bezwangerde lucht door sterke zon nestraling wordt beïvloed. „Flitsen" uit het buitenland MOSKOU. Het Sowjetrussische persbureau Tass meent dat alleen al de opening van de vervolgkonferen- tie in Madrid over de veiligheid en samenwerking in Europa in de huidi ge internationale situatie een posi tief te waarderen feit is. LONDEN. Vier grote krachtcentra les in de Sowjet-Unie, waaronder twee op atoomkracht, voeden het hoogspanningsnet niet meer door te kortkomingen van arbeiders, be richtte dinsdagavond een voor aanstaande Russische journalist. NEW YORK. De politie van New York is in Manhattans East side op zoek naar een man die op straat zon der enige aanleiding en zonder iets te zeggen, vijf voorbijgangers met een mes stak. Een vrouw werd gedood en een man van 62 levensgevaarlijk ge wond. DAMASCUS. De regering van Sy rië heeft officieel gevraagd om uit stel van de Arabische top-konferen- tie die op 25 november in de Jordaan se hoofdstad Amman zou moeten be ginnen. Dit is woensdagmorgen be kendgemaakt door het Syrische pers bureau Sana. MOSKOU. Vice-premier Tarek Aziz van Irak blijkt een bliksembe zoek van een uur of twintig aan Mos kou te hebben gebracht. In de nacht van dinsdag op woensdag keerde hij naar Bagdad terug, zo werd woens dagmorgen van Iraakse diplomatie ke zijde vernomen. NARATHIWAT, THAILAND. In de Zuid-Thailandse havenstad Nara- thiwat is een boot binnengelopen met 22 Vietnameze van wie men ver moedt dat zij deserteurs uit het Viet namese leger in Vietnam of het door Vietnam bezette Cambodja zijn. NEW YORK. Irak en Iran zijn ak koord gegaan met de komst van Olof Palme, oud-premier van Zweden, naar Bagda en Teheran om in specia le opdracht van de sekretaris-ge- neraal van de VN, Kurt Waldheim, de kommunikatie tussen de oorlog voerende landen op gang te brengen. GDANSK. Het bestuur van de Poolse kommunistische partij, afde ling Gdansk, heeft een zuivering van het centrale komité geëist omdat het niet meer gelooft dat het centrale partijbestuur de vernieuwing in Po len tot een goed einde kan brengen. NAIROBI, Kenia wil graag zo spoedig mogelijk een ambassade vestigen in Den Haag. President Arap Moi vindt de recent opgebouw de relaties tussen zijn land en Neder land van zodanig belang worden, dat hij niet langer wil volstaan met een diplomatieke vertegenwoordiging in Nederland via de Keniase ambassa deur in Bonn. Accijnzen De verhoging van de accijnzen be tekent: de sigaretten worden een kwartje per pakje duurder; een pakje shag wordt 20 cent duurder; de benzi ne gaat één cent per liter omhoog (excl. BTW); een fles jenever zal 60 cent meer gaan kosten. Voor de laagste inkomens betekent de maatregel een daling van circa 10,- per maand ofwel 0,75 procent (afhankelijke van de gezinsomstan digheden kan dat variëren). Het modale inkomen 33.500,- bruto per jaar) ziet zijn inkomen met 25,- per maand dalen (1,5 procent). Vier maal modaal zakt ruim 3,5 pro cent of 175 per maand. Minister Albeda kondigde gisteren aan dat ook de medische specialisten zullen moeten inleveren. Daartoe zal een noodwetje bij de Tweede Kamer worden ingediend. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister De Ruiter denkt in alle arrondissementen een officier van justitie aan te stellen die zich speciaal bezig houdt met grote fraudegevallen. In een paar arrondis sementen is al zo'n fraude-officier aan het werk, vertelde de minister van justitie in de Tweede Kamer. DEN HAAG. Koningin Beatrix heeft het nieuwe gebouw van het Al gemeen Rijksarchief op het Prins Willem Alexandemof en Den Haag officieel geopend. Ze deed dat door het tekenen van een oorkonde, nadat minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting het komplex had overgderagen aan staatssekretaris Wallis de Vries van c.r.m. ARNHEM, 12-11. Het aantal werk loze bouwvakkers in ons land zal aan het einde van dit jaar zeker meer dan vier keer zo hoog zijn als eind vorig jaar. DEN HAAG, 12-11. Een pakje siga retten van drie gulden en een pakje shag worden per 15 februari een kwartje duurder. Een liter jenever gaat per 1 januari zestig cent en een liter benzine per 1 januari ruim één cent meer kosten. Dat staat in de wetsvoorstellen voor enkele accijns verhogingen, die de regering voor ad vies naar. de Raad van State, heeft, gestuurd- De voorstellen maken deel uit van het regeringspakket voor sociaal-ekonomisch beleid voor 1981. Minister Albeda heeft werkgevers en vakbeweging woensdag tijdens het overleg over dat beleid van de voor stellen op de hoogte gebracht. Het kabinet heeft besloten de ac cijnsverhoging te beperken tot in to taal 250 miljoen gulden, ongeveer de helft van het eerder voorziene be drag. WELL, 12-11. Minister Tuynman van verkeer en waterstaat heeft woensdagmiddag de Koninginne- brug, ,,de mooiste en langste brug over de Maas", in Limburg officieel in gebruik gesteld. De brug verbindt de plaatsen Well (gemeente Bergen) en Wanssum met elkaar. De Konin- ginnebrug, kosten ruim 20 miljoen gulden, telt vier rijstroken en ver vangt de oude (eenbaans) bailybrug die door het Engelse rijnleger in 1954 werd aangelegd. Op dit moment is er al sprake van een royale verdrievoudiging van het aantal werkloze bouwvakkers. Dit is de „gegronde" verwachting van het distriktsbureau voor de arbeidsvoor ziening in Gelderland. In deze pro vincie zijn relatief meer bouwvak kers zonder werk dan in Nederland als geheel. De werkloosheid in Gelderland steeg de afgelopen maand overeen komstig het landelijke beeld met 6,5 procent, tot ruim 32.000. Het school verlatersprobleem speelt volgens het Gelderse distriktsbureau in deze pro vincie meer dan in de rest van het land. Bij de vrouwelijke schoolverlaters is er in Gelderland vergeleken met 1973 sprake van een vertienvoudi ging van het aantal werklozen. Lan delijk gaat het om een vernegenvou- diging van het aantal werkloze, vrouwelijke schoolverlaters. Bij de mannen is het beeld veel „gunstiger". DEN HAAG, 12-11. De automati sche prijskompensatie maakt het ekonomische proces onbeheersbaar en is in zijn huidige vorm niet te handhaven. Dat zei de voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond, S. J. C. van Eijkelen- burg, woensdag in Den Haag op een vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, een paar uur voordat het centraal overleg tus sen kabinet en Stichting van de ar beid zou beginnen. De automatische prijskompensatie wordt als medicijn gebruikt tegen de kwaal van de prijsstijgingen en fun geert daarmee als afwentelingsfeno meen, aldus Van Eijkelenburg. „Als we kijken naar belangrijke oorzaken van prijsstijgingen - huren, aardgas en geïmporteerde inflatie - die we op onze beurt niet kunnen doorbereke nen aan het buitenland, dan moeten we vaststellen dat de A.P. de ekono- mie onbeheersbaar maakt", meende de werkgeversvoorzitter. DEN HAAG, 12-11. Voor een af doende oplossing van het autowrak- kenprobleem zal zo spoedig mogelijk statiegeld op auto's ingevoerd moe ten worden. Naast de door de mi nister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne voorgestelde sanering van autowrakkenterreinen zullen maatregelen getroffen moeten wor den voor een stabiele schrootprijs. De kosten van de verwijdering van autowrakken dienen ten laste van de autobranche te komen. Dit stelt de voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne in een kommentaar op de ontwerp-richtlijn inzake de verwijdering van auto wrakken van de bewindsman. UTRECHT, 12-11. Nieuwe vormen van kleine levensmiddelenwinkels lijken de komende jaren betere bestaansmogelijkheden te hebben. Dit zegt dr. P. M. van Nieuwenhuy- zen in een studie ten behoeve van het symposium „Distributie van konsu- mentengoederen", dat de stichting Toekomstbeeld der techniek woens dag in Utrecht heeft gehouden. Dr. Van Nieuwenhuyzen, voorma lig direkteur van het Ekonomisch In stituut voor het midden- en kleinbe drijf, baseert zijn toekomstverwach ting op zijn waarneming, dat het voor de konsument steeds minder aantrekkelijk wordt zelf naar een su permarkt te rijden. Hij ziet betere toekomstmogelijkheden voor buurt- winkels nieuwe stijl met een alge meen levensmiddelen assortiment, voor rijdende winkels die het accent leggen op verse artikelen, voor nieu we typen speciaalzaken en voor win kels op basis van Franchise-overeen- komsten. Leuke vondst TÖKÏO, 12-11. De Japanse vrachtwagenbestuurder Isako Onoeki is op het politiebureau in Tokio de kleine 1 miljoen gulden gaan ophalen die hij acht maan den geleden in een doek gewik keld op een straat in de stad had gevonden. Aangezien vorige week zater dag de bij de wet voorgeschreven termijn verstreek waarbinnen de rechtmatige eigenaar zijn bezit kan opeisen, is de 42-jarige Onoeki „miljonair" geworden. Als de belasting haar deel heeft opge-eist, zal de vrachtwagenrij der - dat is hij intussen niet meer - ongeveer 950.000 gulden over houden. Aanvankelijk had Osoeki zich naar het politiebureau en ver volgens naar de bank door tien „gorilla's" willen laten begelei den, maar hij ontsloeg de mannen na een geschil over de veiligheids regelingen. Hij volstond met een kogelvrijvest over het trainings pak waarmee hij al trimmend bij het bureau was aangekomen. a.s. zaterdag en a.s. zondag 20.00 uur, AfAU 16.jaar zaterdag 22.30 uur 18 jaar STICHTING HET THEATER EDE, 12-11. De Edese politie is op zoek naar de 32-jarige echtgenoot van de woensdag vermoorde Marokkaan se vrouw Yamina E. De man wordt ervan verdacht zijn 29-jarige vrouw met messteken om het leven te heb ben gebracht. De moord werd woensdagmiddg pas ontdekt door de 15-jarige zoon van het gezin, die toen hij van school thuiskwam zijn moeder levenloos in de slaapkamer aantrof. Volgens hoofdinspekteur W. J. M. Velings van de Edese politie, die het onder zoek leidt, is de vrouw waarschijn lijk in de vroege ochtend vermoord. De politie trof 's middags de twee kleinse kinderen van vier maanden en van twee jaar in bed aan. De oudste vier waren woensdag gewoon naar school gegaan. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand DEN HAAG. Aan boord van de Ne derlandse onderzeebootjager H.M.S. Drenthe is woensdagmiddg om streeks vier uur Nederlandse tijd brand uitgebroken, zo heeft de mari nevoorlichtingsdienst woensdaga vond verklaard. bij de Orand, die in het voorkctel- ruim ontstond, zijn twee beman ningsleden ernstig gewond geraakt. Twee bemanningsleden worden ver mist. De brand is inmiddels onder kontróle. Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Donderdag 13 november Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00. „Huis van Nassau". Diabetes vereni ging Nederland. Aanvang 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst „Wees een zegen". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Vrijdag 14 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw, 't Vrije. Demonstratie-avond Traaij- en/Mol. Aanvang: 20.00 uur. Raadzaal stadhuis. Kommissie sport. Aanvang: 16.30 uur. Kerkwerve Kantine W.I.K. Bingo-avond. 19.00 uur. Burgh Café-Rest. „Het Grote Zwijn". Alge mene ledenvergadering r.v. en p.c. „Westelijk Schouwen". 20.00 uur. Kantine sportpark Van Zuijen. Alge mene ledenvergadering sportvereni ging D.F.S. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Vogeltentoonstelling „De Schouwse Zanger". 19.00 - 22.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Bingo-avond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 Ouwerkerk Bar „de Vierbannen". Windsurf- avond. 20.00 uur. Dorpshuis. Feestavond S.V. Ouwer kerk. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 15 november Zierikzee Meelstraat 24. Hulpaktie stichting Woord en Daad, open dag, 10.00 -12.00 uur en 's middags van 13.30 -17.00 uur. Westenschouwen Hoofdingang Boswachterij Wester- schouwen. Mosselloop a.s. Delta- sport. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Vogeltentoonstelling „De Schouwse Zanger". 14.00 - 22.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Voetbalvereni ging Zonnemaire. 20.00 uur. Goes Prins van Oranje. Distriktsnajaars- vergadering FNV-Zeeland. 10.15 uur. Maandag 17 november Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Vor mingsavonden kerkelijke medewer kers. 19.30 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Dinsdag 18 november Zierikzee „Huis van Nassau". Praatvergade- ring C.B.T.B. 20.00 uur. Zaal Chr. Geref. Kerk. Repetitie „De Lofstem". Aanvang 20.00 uur. Stadhuis. Raadsvergadering, Aan vang: 19.30 uur. Bovenzaal Mondragon. Bijeenkomst N.B.P. afd. Schouwen. Aanvang: 14.00 uur. VerenigingsgebouwBej aardensoos 14.30 uur. Westerschouwen Gemeentehuis Haamstede. Kommis sie voor Midden- en Kleinbedrijf. 15.00 uur. Zaal Ger. Kerk. NCVB-afdeling. 19.45 uur. Woensdag 19 november Zierikzee Boogaardstraat 8. CDA- Vrouwenberaad. 20.00 uur. Haamstede Winterkerk. Verkoopmiddag vrou wenvereniging Priscilla. 14.00 -16.00 uur. Brouwershaven Café-restaurant Graaf Floris V. Al gemene ledenvergadering Rode Kruis, afd. Brouwershaven. 20.00 uur. Big S (Burgh-Haamstede) Vrijdagavond 14 november treedt pop-formatie „Parklane" op. Aan vang 20.30 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00 - 23.00 uur. Zaterdag van 20.00 - 24.00 uur. Zondag van 14.30 - 18.00 uur. De Pul (Bruinisse) De soos is vrijdagavond 14 novem ber gesloten. Zaterdagavond 15 no vember, de jaarlijkse Mister-zot-ver- kiezing, 19.30 uur. Zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Vrijdag 14 november, optreden New-wave band „The Bucks", 21.00 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00 - 24.00 uur. Zaterdag 20.00 - 1.00 uur. Zondag 15.00 - 18.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396,(01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2