Choco lademelk Staatssekretaris Brokx op werkbezoek te Sirjansland nu V\é\G\ê UITVOERIGE ALGEMENE BESCHOUWINGEN OVER GEMEENTEBEGROTING 198 DE ZIERIKZEESCHE COURANT tuincentrum VAN HOUDT noordgouwe 01112-707-575 Madrileense konferentie met horten en stoten op gang Visie werkgroep „Kleine Kernen" Haya van Someren overleden WAh Wh P£ BILT* Gemeenteraad Middenschouwen O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 november 1980 137ste jaargang Nr. 22810 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) I 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Weer bijzonder (sloop)-schip aan „De VaV V," MIDDENSCHOUWEN, 10-11. De heer W. C. van den Bosse (S.G.P.) opende de rij van sprekers voor het hou den van algemene beschouwingen over de begroting voor 1981, op de jongste raadsvergadering, onder voor zitterschap van burgemeester W. den Boer. Hij bracht een woord van dank aan allen voor medewerking aan de tijdige aanbieding van de gemeentebegroting. Overlegging van een meerjarenra ming werd op prijs gesteld. Spreker begreep, dat niet onder verhoging van de onroerendgoedbelasting zal kunnen worden uitgekomen, ofschoon hij hoopte, dat belastingverhoging zo lang mogelijk kan worden uitgesteld. Ook de ge meente dient z.i. rekening te houden met de minder gunstige ekonomische toestand van het land. Tot slot wenste hij de raad en burgemeester en wethou ders Gods zegen en wijsheid toe voor het komende jaar. Na een woord van waardering aan de samenstellers van de begroting verklaarde mevr. Kloet (PvdA) ak koord te gaan met verhoging van de onroerend-goedbelastingen met 6V2%, gelet op de investeringen, die volgens de meerjarenraming moeten worden gedaan. Spreekster vroeg of er alternatieven zijn voor vergroting van de bewaarplaats voor het ar chief, nu het kreëren van een centrale archiefbewaarplaats te Zierikzee on zeker is geworden. In het bijzonder vroeg spreekster of er een oplossing binnen de gemeente mogelijk is. De vraag werd gesteld of er plan nen zijn een ongevallenverzekering voor de wethouders af te sluiten, nu er geen kollektieve verzekering van de leden van het kollege van B. en W. meer is. Brandweer Waardering werd uitgesproken over de geoefendheid en paraatheid van de beide brandweerkorpsen in de gemeente. Grote voorzichtigheid is geboden bij de aanschaffing van nieuw mate rieel en nieuwe uitrusting in verband met toetreding tot de regionale brandweer en onzekerheid over het voortbestaan van de B.B. Wat betreft aanschaffing van een snellere boot voor inzet op de Greve- lingen vroeg spreekster zich af of hier niet een taak ligt voor de wa tersportvereniging. De ontwikkeling ten aanzien van het Rode Kruiszie- kenhuis te Zierikzee werd verheu gend genoemd. Aanbevolen werd een samengaan met andere gemeenten op Schouwen- Duiveland voor uitvoering van de milieuwetgeving Spreekster zei voorstander te zijn van werken uit een centraal punt bij gemeentewerken, zoals thans het ge val is. Nu de aanleg van een fietspad langs de Heuvelsweg binnenkort een feit gaat worden, drong mevr. Kloet Achter de tafel van links naar rechts: Gedeputeerde mr. J. P. Boersma, staatssekretaris G. P. Brokx, voor zitter van de werkgroep Kleine Ker nen J. Deïst, hoofd van het provinci aal bureau C.R.M.-Zeeland, de heer Hietkamp en ing. R. J. van der Meu- len. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) er op aan om ook de aanleg van een fietsverbinding tussen Scharendijke en Ellemeet zo veel mogelijk te bespoedigen. Jachthaven Zij stelde voorts de vraag wat de mogelijkheden zijn voor herziening van de huurovereenkomst voor de jachthaven ten einde een bijdrage uit het exploitatieoverschot aan de alge mene dienst van de gemeente moge lijk te maken en hoe het bestuur van de watersportvereniging Scharendij ke hier tegenover staat. Voor de nog in beheer bij de ge meente zijnde woningen werd be pleit zowel het onderhoud als de re servefondsen voor deze woningen op peil te houden. Spreekster had moeten konstate ren, dat een samenwerkingsprojekt tussen de scholen voor kleuter- en la- Advertentie ger onderw' te Kerkwerve kon worden aangemeld. Een dergelijk overleg tussen de scholen in Ellemeét en Scharendijke is mislukt. Op de recentelijk gehouden verga dering van de schoolraad is de vraag naar voren gekomen of burgemeester en wethouders bereid zijn medewer king te verlenen aan het vestigen van een dependance van de openbare kleuterschool van Kerkwerve in El lemeet. Sport voorzieningen Ten aanzien van de sportvoorzie- ningen in de gemeente merkte de spreektster op, dat het sport velden - komplex te Scharendijke moeizaam van de grond komt. Gelet op de grote bedragen die de gemeente investeert, sprak mevr. Kloet de verwachting uit, dat de sportbeoefenaren een re delijke bijdrage zullen inbrengen. Een gelijke behandeling van de ver schillende takken van sport dient na gestreefd te worden. Het verdient volgens spreekster aanbeveling de plannen nieuwbouw voor de jeugdsoos „Tracé" te Scha rendijke verder uit te werken. De ge meenteraad zou het op prijs stellen, dat hij hierbij vroegtijdig betrokken wordt. In overweging werd gegeven een akkommodatie voor de peuters te Scharendijke tegelijk en onder één dak te bouwen met opleveren. Bo vendien zullen de peuters bij gunstig weer buiten kunnen spelen, als peuterspeelzaal mede bij het nieuwe sportveldenkomplex wordt gesitu eerd. Onroerendg-oedbelasting: De heer A. B. Koster (CDA) stelde de vraag waarom de onroerendgoed belasting zo nodig met het inflatie percentage van 6V2 moet worden ver hoogd en als dit inderdaad kan wor den getoond waarom de woonforen- senbelasting niet met hetzelfde per centage dient te stijgen. (vervolg pagina 4) ZIERIKZEE. Burgemeester Th. H. de Meester en zijn echtgenote kochten dinsdagochtend de eerste kinderzegels bij de speciaal voor dit doel opgezette stand in het tijdelijk postkantoor in de Poststraat. Wegens plaatsgebrek kon niet de volledige kinderpostzegel-stand worden opgebouwd, maar het komité verwacht niet dat dit van invloed zal zijn op de verkoop. Met een knipoog naar staatssekretaris Neelie Smit-Kroes van verkeer en waterstaat stelde de burgemeester voor naast de aarikoop van postzegels van 60 cent, alvast een serie zegels van 5 cent te kopen in verband met de te ver wachten verhoging van de porti. Tot oudejaarsdag wordt iedereen in de gelegenheid gesteld kinderkaarten of postze gels te kopen bij stand in het postkantoor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MADRID, 12-11. De konferentie over Europese veiligheid en samenwerking is woensdag in Madrid met horten en stoten op gang gekomen, maar het ver dere verloop is nog verre van zeker. Dit nummer bestaat uit 12 De 35 deelnemende landen waren het er in de loop van de dinsdag over eens geworden te beginnen met punt één van de overigens nog steeds niet bestaande agenda, de opening van de SIRJANSLAND, 12-11. Staatssekretaris G. P. Brokx van volkshuisvesting beëindigde woensdagmiddag zijn werkbezoek aan de provincie Zeeland in het verenigings gebouw van één van de kleinste kernen in Zeeland: Sir jansland. Reden hiervoor was zijn speciale belangstelling voor de woningbouw in de kleine keren waarbij automatisch het kleine kernen experiment aan de orde kwam. Dat ook het ministerie van volks huisvesting bezuinigen moet bleek deze middag duidelijk. „Het bouwen van nieuwe huizen in kleine kernen is vaak te duur", aldus mr. Brokx. „Aanpassing van de bestaande wo ningvoorraad zowel wat renovatie betreft, als het optrekken van de huur, kan in dit verband een oplos sing zijn voor het woningbouw pro bleem". Funktionaris van het kleine ker nen experiment, Emelien Kleber, deelde deze middag mee dat er mo menteel een belangrijk plan op tafel ligt om tien woningen te realiseren zowel in Ellemeet als in Sirjansland. „Deze woningwetwoningen zijn al leen voor huurders die kunnen aanto nen sociaal en ekonomisch gebonden te zijn. Deze voorstellen zullen hoogstwaarschijnlijk door G.S. wor den goedgekeurd als wij als werk groep met een passend, goed sluitend plan op tafel komen voor deze wonin gen. Een lijst met namen van eventu ele huren hebben we al; dat er be hoefte bestaat aan woningen in deze kernen mag hieruit duidelijk blij ken". Kleine dorpen De kleine dorpen op Schouwen- Duiveland kampen al jaren met een woningbouwprobleem. Er wordt de laatste jaren niet meer gebouwd, zo hier en daar wel in de partikuliere sfeer, maar woningwetwoningen durfde men in de kleine kernen niet te realiseren. Het gevolg hiervan is dat de kleine dorpen „vergrijzen", de jonge gezinnen blijven weg, waar door ook het voortbestaan van een kleuter- en lagere school in gevaar komt. Verleden jaar april werd de werk groep Kleine Kernen geïnstalleerd met het doel in samenwerking met gemeentebesturen en de plaatselijke bevolking een oplossing te vinden voor deze „kleine kernen problema tiek". (Vervolg op pag. 5) konferentie. Maar het is nog volko men onduidelijk wat zal gebeuren wanneer dit onderdeel, algemene verklaringen van alle delegatielei ders, voor het einde van deze week is afgewerkt. Naar Nederlandse opvatting zou tegen deze tijd moeten worden beslist of het zin heeft om nog door te gaan. Dit hangt af, aldus de Neder landse C.E.V.-ambassadeur, Frans van Dongen, van een redelijker en gematigder opstelling van de Sowje- tunie. GRONINGEN/ASSEN. Tien pro cent van de afhankelijk beroepsbe volking in de provincie Groningen zat in oktober zonder werk. (9.576 mannen en 5.330 vrouwen, van wie in totaal 5.730 jonger dan 23 jaar). In Drenthe steeg de werkloosheid in ok tober tot 8.624 (7,5 procent van de af hankelijke beroepsbevolking). Aldus blijkt uit cijfers van de districtsbu reaus voor de arbeidsvoorziening in deze provincies. DEN HAAG, 12-11. In het akade- misch ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam is woensdagmiddag Haya van Someren-Downer overleden. Me vrouw van Someren (54 jaar) was eerste kamerlid voor de WD. Ook is zij lid van de Tweede Kamer en voor zitter van de WD geweest. Mevrouw van Someren wordt maandag 17 november gecremeerd. In welke plaats is nog niet bekend. In verband met het overlijden zijn alle openbare bijeenkomsten van de WD tot en met maandag afgelast. Advertentie magere, fles 1000 gram Verwachting tot vrijdagavond: Iets hogere temperaturen Veel bewolking en voornamelijk in de nacht en ochtend enkele buien; mi nimumtemperatuur omstreeks 3 gra den, middagtemperatuur ongeveer 9 graden; matige westenwind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 nov. Zon op 7.57, onder 16.47 Maan op 13.24, onder 22.35 Eerste Kwartier: 15 nov.: (16.47) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 nov. 6.20 19.10 0.21 12.53 Doodtij: 17 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht kwamen naast opklaringen, voornamelijk in de kustgebieden, enkele buien voor. Deze waren in het algemeen licht. Al leen in Vlissingen werd 3 mm afge tapt. Verder was er weinig wind, zo dat de temperatuur in het binnen land tot een paar graden onder nul kon dalen. Gedurende het komende etmaal dringt geleidelijk warmere lucht vanuit het westen tot over ons land door. De buienkans neemt dan ook verder af. Alleen in het noorden kan van nacht nog een enkel buitje vallen. Het zal waarschijnlijk ook in het bin nenland niet meer vriezen. Morgen overdag zullen wolkenvelden over ons land drijven, waarbij het waar schijnlijk droog blijft. De zuidweste lijke wind voert lucht aan, waarin het kwik plaatselijk tot omstreeks 10 graden kan oplopen. ATHENE. Een serie bomaanslagen in de Griekse hoofdstad Athene heeft in de nacht van dinsdag op woensdag drie grootwinkelbedrijven zwaar be schadigd. Er waren geen gewonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1