GRONDVERKOOP AAN „BETER WONEN" VOOR DE BOUW VAN 21 WONINGEN De Vries drukwerk opent nieuw pand in oud pakhuis intermeubel deurloo 3 Gemeenteraad Bruinisse STREEKNIEUWS Restauratie Hervormde kerk Oosterland beleefde druk bezochte NCRV-avond Ruimte in overvloed in lente 1981 t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 november 1980 a Nr. 22808 BRUINISSE, 8-11. Tijdens de jongste raadsvergade ring van de gemeenteraad van Bruinisse, onder voorzit terschap van burgemeester T. C. Hekman, werd het voorstel behandeld van b. en w. om aan „Beter Wonen" te Zierikzee bouwgrond ter beschikking te stellen voor de bouw van een aantal woningen aan de Pr. Wilhelmi- nalaan en aan de Jhr. A. F. C. de Casembrootstraat. Op de beschikbaar te stellen grond zullen 21 eengezinswoningen ge bouwd kunnen worden, identiek aan de woningen die dit jaar in de ge meenten Duiveland en Middenschou- wen worden gebouwd. Met name de grondkosten is een belangrijk onder deel voor de beantwoording van de vraag of een bouwplan slaagt of faalt. Met de woningbouwvereniging werd overeengekomen, dat het schoolgebouw wordt verkocht en de „opstal" wordt gesloopt. De woning bouwvereniging zal voorts een bij drage betalen in het bouwrijp ma ken. Het kollege stelde voor om de grond aan de Casembrootstraat te verkopen voor 129.290,44, en de Wilhelminalaan voor 65.164,—.Ten laste van het rijk worden voorschot ten gevraagd voor de financiering van grond- en bouwkosten en een zo hoog mogelijke bijdrage voor de dek king van het jaarlijks exploitatiete kort. De raad ging m.a.s. akkoord met de door het kollege voorgestelde plannen. Festiviteiten Punt 6 en 7 van de lijst ingekomen stukken, bevatten resp. de rekening 1979 en begroting 1980 van de Stich ting Festiviteiten Bruinisse, en de af rekening van Taptoe Bru 1980. Het kollege stelde voor, het in de begro ting van 1980 beschikbaar gestelde subsidie ad 2.587,50 betaalbaar te stellen en voor Taptoe Bru de toege kende garantiesubsidie ad 2.000,— beschikbaar te stellen. De heer Bal meldde, dat de Stichting Festivitei ten alsnog met een tekort van 4.000,— bleef zitten en vroeg zich af waar dat geld vandaan moest komen. De heer B. de Groot deelde mee, dat er een vast bedrag was vastgesteld en dat, wat betreft de Stichting Festivi teiten, (nog) geen inzicht werd ver kregen in de boeken. De heer Bal wist niet, dat zulks nodig was. Provinciale kommissies Maandag 10 november om vier uur 's middags houden de kommissie voor de financiën en die voor econo mische zaken een gezamenlijke ver gadering. Reden voor die bundeling is de behandeling van de begroting voor 1981 van de nv PZEM. Het ener giebedrijf gaat bij de afschrijving ge bruik maken van de vervangings waarde op duurzame produktiemid- delen. Na dit punt vergadert de kommis sie voor de financiën alleen verder. Een hele reeks subsidies komt aan de orde, zoals die voor de stichting Zeeuws tijdschrift, de restauratie van het schilderij „De aanbidding der koningen", de stichting Zeeland, de stichting het Zeeuwse Landschap en de vereniging Milieuhygiëne Zee land. Verder wordt gepraat over een bijdrage in de kosten van de Zeeuwse manifestatie op Soestdijk op 31 mei j.l. en over het opruimen van olie tanks in waterwingebieden. ZIERIKZEE „Wees een zegen" Donderdag 13 november komt de Hervormde vrouwengroep „Wees een zegen" weer bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw. Voor de ze avond zijn uitgenodigd de Gerefor meerde en Chr. Gereformeerde zusterverenigingen en mevrouw T. de Jong-Coumou zal spreken over de zendingsreizen die zij heeft gemaakt. Voor tijd: zie agenda. Bijeenkomst N.B.P. Dinsdag 18 november houdt de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen een bijeenkomst in Mondra- gon te Zierikzee. Mevrouw M. Sand- berg-Braat uit Middelburg zal aan de hand van dia's iets vertellen over het Wereldnatuurfonds. Eveneens bestaat de gelegenheid kleine artike len te kopen, alle betrekking heb bend op het Wereldnatuurfonds. Voor tijd: zie agenda. Jantje Beton De onlangs op Schouwen-Duive- land gehouden kollekte van het Nati- De heer M. Meeuwsen (C.D.A.) vond, dat de Stichting maar „de te ring naar de nering moest zetten". De heer L. v. d. Bos (S.G.P.), had altijd al tegen die subsidies gestemd, maar wilde ook wel een gespecificeerde re kening overlegd zien. De heer Schot (C.D.A.) vond, dat er sprake was van „een versluierde sub sidie", en voorts, dat de stichting voortaan maar een sluitende begro ting moest maken. De overige inge komen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Hamerstukken Na de behandeling van een aantal „moeilijke agendapunten", zette de raad er een flinke vaart in. Achter eenvolgens waren zogenaamde „ha merstukken": De vaststelling van de 21e wijzi ging van de begroting 1980, gevolg van de financiële konsekwenties van verscheidene agendapunten. Het nemen van een voorbereidings- besluit voor het gebied ten oosten van de dorpskom, voor de plannen van „Beter Wonen. De voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het open baar kleuteronderwijs voor 1980 1.739,16 minder, dan geraamd). Het voorbereidingsbesluit voor het gebied Bergstraat/Beurs straat/Kerkstraat, op grond van ar tikel 21 van de wet op de ruimtelijke ordening, om voor dit gebied een her ziening van het Herbouwplan voor te bereiden. Het voorbereidingsbesluit voor een perceel aan de Molenstraat, be treffende een bouwvergunning voor de heer Geense om op dit perceel een kantoorruimte te bouwen, waarvoor een herziening van het bestem mingsplan West nodig is, werd even eens m.a.s. vastgesteld. Ook de leges-wijzigingen werden zonder diskussie vastgesteld. De voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het open baar lager onderwijs over 1979 werd, met minder uigegeven dan geraamd: 4.777,11, vastgesteld. Toeristenbelasting .I-; Met de wijziging verordening toe ristenbelasting en watertoeristenbe lasting kon elk raadslid akkoord gaan, zij het met één uitzondering, namelijk artikel 9 van de wijziging. Dit artikel zegt, dat „geen aanslag wordt opgelegd voor woningen, va kantiehuisjes, appartementen, of soortgelijke ruimten, welke voor be woning gereed zijn gekomen nó 1 juli van het belastingjaar". G.s. trekken de wenselijkheid van dit artikel in twijfel, maar het kolle ge van b. en w. van Bruinisse acht het handhaven van dit artikel van be lang, omdat het een peildatum in stelt voor de kontrole op het gereed komen van nieuwe vakantiewonin gen. onaal Jeugd Fonds - het fonds van Jantje Beton - heeft in totaal 5764,33 opgebracht. Hierdoor kun nen op korte termijn verschillende plaatselijke jeugdverenigingen aller lei - soms lang bestaande - financiële wensen in vervulling doen gaan. Op landelijk niveau geeft het Nati onaal Jeugd Fonds met het overige deel van de opbrengst steun aan tien tallen konkrete projekten van het jeugd- en jongerenwerk zoals speel plaatsen, klubwerk, speel-o-theken e.d. Bovendien zullen een aantal ini tiatieven worden gesteund ten bhoe- ve van kinderen die in de verdruk king dreigen te komen. In het afgelo pen jaar kon op deze manier het forse bedrag van ruim vier miljoen gulden worden uitgekeerd. De Stichting Jeugd, die deze kol lekte op Schouwen-Duiveland orga niseert, dankt iedereen voor zijn bij drage. Gemeenteraadsvergadering Dinsdag 18 november zal de raad van Zierikzee vergaderen in de raad zaal van het stadhuis. De agenda ver meldt o.a. de volgende punten: Voor stel tot vaststellen van de 100-ste wij ziging van de gemeentebegroting. Benoeming van de heer W. G. Pijpers tot onderwijzer in vaste dienst aan de o.l.s. ,,'t Kofschip". Voor stel tot vaststellen van de gemeentelijke bij- OOSTERLAND, 7-11. Voor een volle zaal van het dorpshuis „Oosterhóf" hield de Ned. Christelijke Radio Vereniging op een avond met een gevarieerd programma. Het hoofd van de verenigingsactiviteiten, de heer H. van Maanen, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarvan er ook veel van naburige plaatsen waren opgekomen. Speciaal een welkomstwoord tot burgemeester J. van Bommel van Duiveland en diens echtgenote. Hierna ging spreker voor in gebed en Schriftlezing van Psalm 8. Hij stelde het zeer op prijs dat zo velen aanwezig waren op deze avond ondanks het minder gunstige weer. Het was de zesde avond van het „Zee- landtoumee" dat uit elf avonden bestaat onder het motto „Zeeland ook N.C.R.V." „We brengen een programma met voor elk wat wils", aldus spreker, die hoopte dat het voor ieder een ge zellige en leerzame avond zou wor den die door de bekende Dick Pas- schier op vakkundige wijze werd ge presenteerd. Hierna volgde samenzang van Psalm 1501 en 2. Het hoofd Gods dienstige programma's t.v., de heer Paul Hollaar wees in zijn toespraak dat hij blij was ook in Oosterland te gast te zijn en hoopte dat ook deze avond strekken mocht tot eer van Hem Wie toekomt alle lof en dank en Wiens Koninkrijk komende is en Die zich ook bedient van mensen ook voor onze vereniging". De tijden ver anderen snel en alle mogelijke zaken waarvan we vroeger niet vernamen dienen zich nu aan, in deze onzekere toekomst. We horen van atoombom men, werkloosheid en dergelijke. We moeten op veje vragen antwoord ge ven of we willen of niet. Laat Gods Woord onze leefregel bepalen. Som berheid is een slechte houding. We vragen medeverantwoordelijkheid om onze vereniging groot te maken en laten we dit met opgewektheid be trachten", aldus besloot de heer Gol- laar zijn met aandacht gevolgde rede. Hierop volgde samenzang van gez. 434 1 en 2. Ontspanningsprogramma Hierna volgde een kwis, onder lei ding van de bekende leider Dick Pas- schier. Een zestal personen uit de zaal, waaronder Piet Tangeman, na men plaats op het podium om vragen te beantwoorden die door de heer Passchier gesteld werden. Mevrouw Jannie van 't Hoff-Dorst wist de meeste punten te scoren, hetgeen haar een radiowekker en een bloem ruiker opleverde. De overige vijf per sonen, te weten de dames mevrouw N. van der Maas-van der Maas, me vrouw E. J. Poelman-van Leeuwen, de heer P. Tangeman, en de heren Abrahamse en Hoogerheide uit Brui nisse, mochten allen een handdoek met het N.C.R.V.-embleem erop in ontvangst nemen. RIJSWIJK. Het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond vindt de cijfers uit de meerjarenramingen van het ministerie van sociale zaken verontrustend. Uit deze cijfers blijkt volgens de organisatie van onderne mers in het midden- en kleinbedrijf opnieuw dat veel verdergaande om buigingen in de kollektieve sektor noodzakelijk zijn. Hierna speelde Joop Reijnoldts be kende melodieën, die meegezongen werden door de aanwezigen. Toen kwam een pauze waarop de bezoe kers vergast werden op koffie met gebak. Tot slot werd de N.C.R.V.- film gedraaid die op duidelijke wijze de totstandkoming en de groei van de N.C.R.V. op het doek bracht, en die door de aanwezigen met grote aan dacht gevolgd werd. Aansluitend zong men gezamenlijk „U zij de glo rie". Advertentie Een poef om uit te puffen. Niet zo'n uitgezakte duffe. Maar een kunstwerkje in leer. Voor de First Lady van Verkeer Lederen patchwork poef, 0.70 cm Sinterklaasprijsje M- Vierkant, 50x50cm.1 Sinterklaas- AQJ* prijsje i/Oi Zierikzee, eigentijdse meubelen, Meelstraat 31, tel. 01110-2945 Zierikzee, klassieke meubelen, Meelstraat 33, tel. 01110-2946 HILVERSUM. De nationale finale van het songfestival, waaruit de Neder landse bijdrage voor het op 4 april in Dublin te houden Eurovisie-Songfesti val moeten komen, wordt 11 maart in het Rotterdamse Theater Zuidplein ge houden. SCHIPHOL. Koningin Beatrix en prins Claus zijn zondagmiddag op Schiphol teruggekeerd van hun offi ciële bezoek aan de Nederlandse An tillen. Het KLM-toestel waarmee zij' met hun gevolg vlogen, had bij het vertrek van de Curapaose luchthaven Dr. Albert Plesman een vertraging van ruim twee uur. ZIERIKZEE, 8-11. De Vries drukwerk is sinds enkele weken gehuisvest in het mooi verbouwde graanpakhuis in de Lange Nobelstraat. Het bedrijf groeide uit het pand aan de Melkmarkt en kan nu met een opgelucht hart zeggen: „De Vries heeft ruimte". Tijdens een drukbezocht receptie vrijdagavond en een zaterdag gehouden open-dag, werden belangstellenden in de gelegenheid gesteld een kijkje te ne men in het nieuwe pand. KERKWERVE, 8-11. Vorige week werd in de konsistorie van de Ned. Hervormde Kerk aan de Ring een vergadering gehouden van de restau ratiekommissie van de Hervormde Gemeente. Naast het bestuur van de komissie waren vertegenwoordigers aanwezig van de gemeente Mi ddensch ouwen, het Provinciaal Kerkelijk Centrum, het P.K.V., en van de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente te Kerkwerve. Zoals bekend werd gemaakt viel deze avond de beslissing of de restau ratie van de kerk wél of niet door zal gaan. Door de vergadering is een voorlo pige begroting gemaakt waarmee zal worden getracht de eerste fase van de restauratie, namelijk het dak en de buitenmuren, te bekostigen. Het ligt in de bedoeling dat nog deze winter dit gedeelte vrijblijvend wordt aan besteed, zodat, indien deze aanbeste ding de voorlopige begroting enigs zins benadert, in het voorjaar van het volgend jaar met de restauratie be gonnen kan worden. Het voorstel van het kollege luidde dan ook artikel 9 voorlopig te hand haven en dit aan g.s. mee te delen. De raad ging hiermee m.a.s. akkoord. Het voorstel tot het aangaan van een algemeen kasgeldleningsbesluit en de slotwijziging begroting 1979 wer den eveneens m.a.s. vastgesteld. Sollicitatie Voor het verzorgen van het onder houd van de over enige tijd te openen nieuwe bibliotheekakkommodatie annex oorlogs- en visserijmuseum aan de Molenstraat werden sollici tanten opgeroepen. Het door het kol lege ingediende voorstel tot benoe ming van een sollicitante werd aan gehouden, omdat met betrekking tot salariëring nieuwe rijksregelingen van kracht werden en dit in het kol lege nader besproken dit te worden. De raad ging voorts akkoord met de ruiling van grond aan de Kerkstraat met de heer H. L. Keste- loo. Het kollege had geen bezwaar, om dat, nadat de Kerkstraat is gere- konstrueerd, de gemeente geen be lang meer heeft bij de te ruilen grond. De bewoners van het woonwagen centrum aan de Boomdijk zullen overeenkomstig het voorstel van b. en w. voortaan betrokken worden in de heffing van onroerendgoedbe- lasting. De rondvraag besloot de openbare raadsvergadering. drage aan de Stichting Zeeuwse Mu ziekschool Zeeland. Ook het voorstel tot benoeming regentes en regent voor het Burger Weeshuis, zal door de raad behandeld worden. Voortijd: zie agenda. Ger. Vrouwenkontaktgroep De Gereformeerdee Vrouwenkon taktgroep vergadert woensdag 12 no vember. Thema van de vergadering is: „De Psalmen". De vergadering wordt gehouden in één van de kerk- zalen aan de St. Domusstraat. B URGH-H AAMSTEDE Sinterklaas op komst Sinterklaas is met zijn zwart ge volg onderweg naar Burghsluis. Het ligt in de bedoeling om zaterdagmid dag te ,13.30 uur in de, haven van Bürglisluïs af te meren. Vandaar zal de Sint, na verwel komd te zijn door de voorzitter en het bestuur van de Middenstandsvereni ging Burgh-Haamstede en natuurlijk een grote schare belangstellenden, per koets naar Burgh en Haamstede rijden. In Haamstede wordt het ge zelschap ontvangen door de burge meester mevrouw J. L. Niemantsver driet-Leenheer en daar zullen vrien delijke woorden gewisseld worden. Vervolgens gaat Sinterklaas de beide dorpen in en zullen een groot aantal winkels bezocht worden. Het Mid- denstandsbestuur heeft nog geen mu ziekkorps kunnen aantrekken, doch doet koortsachtig pogingen daar toe. De officiële ontvangst van Sint vindt plaats op de stoep van het oude raadhuis. De aan dit bezoek gekoppelde Sin- terklaas-aktie is precies gelijk aan die van 1979 dus opnieuw met de be kende zegeltjes en een hoofdprijs van 1000,—. Bovendien worden 50 taar ten verloot die de tientjes vervangen. HAAMSTEDE Doorgereden na aanrijding Op de splitsing Kloosterweg- Vroonweg is vrijdagavond om streeks 20.30 uur de 18-jarige wiel- rijdster S. D. H. aangereden door een witte Ford. Mej. H. werd licht ge wond, haar fiets beschadigd. De bestuurder van de Ford is doorgere den. SCHARENDIJKE Trailer gestolen De Duitser T. uit Krefeld deed aan gifte van diefstal van zijn boottrailer die achter zijn geparkeerde auto aan de Boutlaan stond. De waarde be draagt 3500 DM. De diefstal moet al op 1 november gebeurd zijn. NIEUWERKERK Interkerkelijke zangdienst Zondagmiddag vond te Nieuwer- kerk in de Gereformeerde kerk een interkerkelijke hervormd - gerefor meerde zangdienst plaats, die goed was bezocht. Een keur van doorgaans zeer melo- dieuse liederen werd gezongen door de gemeente met orgelbegeleiding van de heer P. van Donk. Het gold kennelijk een „verzoekprogramma", want sommige liederen konden als echte „evergreens" worden aange merkt. Medewerking werd verleend door het Ger. Kerkkoor van Zierik zee o.l.v. Mar van der Veer; vooral ps. 84 (onberijmd) is één der sterke nummers van dit koor, dat duidelijk in de lift zit. De overdenking en de inleidende teksten werden uitgespro ken door de heer M. J. Rouw te Ou- werkerk, die naar inhoud en stijl een opmerkelijke bijdrage leverde aan dit vokaal gebeuren. Bij elkaar een opmerkelijke bijeenkomst. OUWERKERK Torenvalk leeft Enkele maanden geleden heeft een familie uit Ouwerkerk zich ontfermd over een baby-valk, een weesje ge vonden door de boswachter. Het beest groeide en het moment brak aan het „te leren jagen" aan een lange lijn, toen het dier plotseling ontsnapte en verdween in de bossen. De familie verwachtte dat de valk nog niet in staat was voor zich zelf te zorgen en vermoedde dat het zou sterven, maar tot zijn grote verba zing vloog de valk vrijdagmiddag recht op het huiskamerraam af. De familie kon het dier herkennen aan zijn poten waar leren ringen aan vast zaten. Een valk begeeft zich normaal gesproken niet in de „bewoonde we reld", maar dit keer wilde hij toch blijkbaar even laten zien dat alles in orde was, waarna de vogel zich weer in de bossen terug trok. OOSTERLAND Verkoopdag Zendingskras „Dorcas" Op dinsdag 11 november e.k. houdt de Zendingskrans „Dorcas" van de Oud Gereformeerde Gemeente, pre sidente mevrouw E. J. Bakker-de Bruine, weer haar jaarlijkse verko pingsdag in de grote zal van. het dorpshuis „Oosterhof". Er is weer veel vervaardigd door de dames-leden op het gebied van ge maakte kleding, haak- en breiwer ken, borduurwerk etc. Verder is er weer de bekende boekenstand met voor elk wat wils. Ook speelgoede ren, en ditmaal als extra attraktie oliebollen, alles ten bate van hét werk van de Mbuma-zending. Het bestuur van de krans hoopt weer op een goede belangstelling van kopers en koopsters. Het is ook dit maal weer de moeite waard om naar „Oosterhof" te komen. Voor tijd: zie agenda. SIRJANSLAND Welzijnsplanning Woensdag 12 november spreekt in het verenigingsgebouw van Sirjansr land, in "bijzijn van staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting, de heer Deist over bijzondere welzijnsplan ning in de kleine kernen. Voor tijd: zie agenda. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND OUDERKERK AAN DE AMSTEL. De 57-jarige C. Groen in 't Woud uit Ouderkerk aan de Amstel is met zijn auto in de Bullewijk ijn zijn woon plaats gereden en verdronken. De man was met zijn auto geslipt op de door sneeuw glad geworden weg. DEN HAAG. Voor extra leerling bouwplaatsen heeft minister Albeda van socials zaken 25 miljpen gulden beschikbaar gesteld. Hij wil zo berei ken dat er meer opleidingsmogelijk heden komen voor jeugdige bouw werkers. Vorig jaar was er 20 miljoen gulden voor. „Aan de buitenkant van het oude pakhuis hoefde, naast het normale onderhoud, weinig meer opgeknapt Het interieur van het nieuw ingerich te pand van De Vries drukwerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) te worden", vertelt eigenaar Dannie de Vries. „De vorige eigenaar was een aannemer waardoor het hier bin nen nogal stoffig was door al het hout en ander materiaal dat hier op geslagen lag. We hebben de rommel opgeruimd, nieuwe wanden er in ge zet, en het nieuwe pand was klaar". Het pand aan de Melkmarkt zal waarschijnlijk in gebruik worden ge nomen door Dannie's broer, de heer H. R. de Vries, die het bij de boek handel/speelgoedwinkel „trekt". Meer dan 50 jaar geleden begong „Vader de Vries" met een drukkerij, overgenomen van de heer Leydek- ker. Zij zoon volgde hem op en werkte eerst nog met lood maar gebruikt nu technieken zoals filmloos plaat systeem en fotografisch zetten, ook al heeft hij van het zetten in lood nog niet helemaal afscheid genomen. Va der De Vries, inmiddels 81 jaar, helpt nog graag een handje mee en is vol gens Dannie, de beste (lood) zetter voor visite- en geboortekaartjes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3