GE ANIMEERDE RECEPTIE TE HAAMSTEDE BIJ HET 75-JARIG JUBILEUM Moskou reageert voorzichtig op verkiezing Reagan Prijs voor C. L. v. d. Hoek voor best onderhouden Nutstuin Doodstraf in Bolivia Wap ens voor DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Nu met Hope" hield het vol Brand bij stadhuis Veere tuincentrum VAN HOUDT noordgouwe 01112-707-575 Mooie kwaliteit groente Brandstichting in voormalig café NIEUWSBODE Maandag 10 november 1980 137ste jaargang Nr. 22808 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Bouw 21 woningen te Bruinisse HAAMSTEDE, 8-11. Nadat dit voorjaar tijdens de zanguitvoering van „Nu met Hope" al aandacht was besteed aan het 75-jarig jubileum, werd zaterdagmiddag in hotel „Het Vliegveld" te Haamstede een receptie ge houden die werd bijgewoond door o.a. burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, wethouder J. C. de Fei- ter, sekretaris J. W. de Jonge die de gemeente vertegen woordigden; verder leden, oud-leden, donateurs en afge vaardigden van zusterverenigingen en bonden. Namens het bestuur sprak mevrouw M. Geleijnse-Meerman een welkomst woord en ging direkt over tot het huldigen van jubilarissen. Dit waren de heer A. Hogenstein die 55 jaar lang lid van Nu met Hope is, mevrouw J. v. d. Weel- Schoonaard met 45 jaren, gevolgd door de dames P. Hogenstein-Schoonaard, C. Semeijn, P. Speelman en de heer M. Hogenstein, allen 35 jaar. Zij ontvin gen een geschenk en bloemen. In januari 1981 zullen de heer M. Hogenstein en mevrouw E. Vos-Sions respektievelijk als dirigent en pianiste aan hun 25ste uitvoering medewerken. Mevrouw Niemantsverdriet-Leen heer feliciteerde ,,Nu met Hope" na mens de gemeente Westerschouwen. Als één der vele hoogtepunten in de ze 75 jaren noemde de burgemeester het televisie-optreden tijdens de E.O.- uitzending te Haamstede in de afge lopen zomer. Zij hoopte dat het koor voortaan geregeld in Schouwse dracht zal optreden en merkte op dat een dorp zonder koor echt niet meer kan. „Zingende mensen zijn blijde mensen en ik hoop dat u nog vele ja ren in goede gezondheid „Nu met Ho- VEERE, 10-11. Het stadhuis in Vee- re werd in de nacht van zondag op maandag ernstig bedreigd door brand. Door nog onbekende oorzaak brak brand uit in het naast het vijf tiende eeuwse stadhuis gelegen pand. Spoedig na de ontdekking van de brand, 's nachts om kwart over een, sloegen uit dit pand de vlammen naar buiten. Brandweerkorpsen van Veere, Middelburg en Serooskerke deden er volgens een woordvoerder van de regionale brandweer in Vlis- singen alles aan om het waardevolle Veerse raadhuis te behouden. Aanvankelijk werd gedacht, dat het raadhuis zelf in brand stond. De brandweer werd namelijk gealar meerd door de in dit gebouw aanwe zige rookmelders. Die rookmelders bleken te zijn geaktiveerd door de in het stadhuis binnen gedrongen rook. De brand in het pand naast het stadhuis van Veere heeft het leven gekost aan de 75-jarige bewoonster van de woning. De brandweer, die de brand binnen een uur meester was, slaagde er niet meer in de vrouw te bereiken. ZIERIKZEE. De voorzitter van de Stichting Nutstuingrond, notaris D. Karsten, overhandigde vrijdagavond een bedrag van f 35,— aan de heer C. L. van de Hoek voor de best onder houden nutstuin. (Foto:_Zierikzeesche Nieuwsbode) pe" zal mogen steunen tot bloei van de vereniging. Samenwerking Namens de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" sprak de voorzitter ir. H. J. van Zuylen zijn gelukwensen en waardering voor dit koor en roemde de samenwerking. Hij hamerde op meer jeugdleden voor de toekomst en natuurlijk op de komst van een dorpshuis. „Ik ben ja loers op andere dorpen en ik hoop dat de gemeente zo snel mogelijk een der gelijke akkommodatie gaat verwe zenlijken. Het zal ook andere vereni gingen zeker goed doen". Aldus de muziekvoorzitter die een enveloppe met inhoud overhandigde. Het Interkerkelijk Kerkkoor uit Haamstede had de heer W. J. v. d. Maas afgevaardigd. Naast de felicita ties wees hij op de samenwerking met het jubilerende koor die steeds beter wordt. Zijn koor bestaat in 1981 40 jaar en in mei 1981 tijdens het feestprogramma zal „Nu met Hope" hier aan deel nemen. Hij overhandig de een bloemstuk. Koorkommissie Alle hulde bracht de afgevaardigde van de Koorkommissie Schouwen- Duiveland mevrouw H. M. Panne- koek-v. d. Weele. Ook zij zou „Nu met Hope" gaarne in klederdracht zien zingen in de toekomst en wilde een dergelijk kostuum aankopen als geschenk, doch de prijs was te hoog. Daarom was er de bekende envelop pe. Mevrouw Everwijn-v. d. Bout feli citeerde het koor namens het Huis vrouwenkoor dat nu ook al weer 8 jaar zingt. Daarom had zij het gevoel om hier ook mee te tellen. Zonder zang heeft het leven geen warde en zij vond het aan fijn om samen iets te doen waar voor geen instrumenten gekocht hoe ven te worden. Zij hoopte dat „Nu met Hope" met deze dirigent nog lang zal blijven zin gen en overhandigde eveneens een enveloppe met inhoud. Het Oosterlands koor V.Z.O.S. werd vertegenwoordigd door de heer J. v. d. Werf die een gelukwens bracht uit „het verre oosten". Hij wees er op dat na de oorlog zoveel ko ren door televisie en andere moderni teiten verloren gingen doch „Nu met Hope" en ook zijn koor bleven. Ook hij maakte de stapel enveloppen gro ter. Andere sprekers Uit Brouwershaven sprak de heer C. van Sluijs namens Brouwersha vens Zangkoor waarderende woor den en de gebondenheid met „Nu met Hope" omdat de dirigent, de heer M. Hogenstein mede oprichter is van het koor uit Brouw. Wederom de envo- loppe als geschenk. Slotspreker was de heer A. Neele namens de Zeeuwse Zangers Bond die „Nu met Hope" dat vooral vroe ger op alle festivals aanwezig was. prees. Een geschenkje was er voor het koor. Mevrouw Geleijnse-Meerman die als vervangend voorzitster voortref- (vervolg pagina 4) Advertentie MOSKOU, 8-11. De Prawda heeft in voorzichtige bewoordingen zijn goedkeuring uitgesproken over ge matigde verklaringen die Ronald Reagan tijdens zijn verkiezingskam- pagne heeft afgelegd. De korrespondent van het Russi sche partijorgaan in de V.S., Kolenis- jenko, schreef dat zowel Carter als Reagan aan het eind van de verkie- zingskampagne konstruktieve ver klaringen hadden afgelegd. Reagan heeft tijdens het televisiedebat met Carter geen konkreet programma naar voren gebracht, maar hij heeft wel een bepaalde indruk gegeven door te zeggen dat hij tegen een kern ramp is en vóór onderhandelingen met de Russen, aldus de korrespon dent. „De tijd en zijn daden zullen aanto nen of zijn woorden alleen maar een ZIERIKZEE, 10-11. In de hal van de Nutsspaarbank werden vrijdag-avond de prijswinnaars bekend gemaakt van de wedstrijd „voor de best onderhouden nutstuin". De heer C. L. van de Hoek uit Zierikzee bleek de beste tuinder en ontving een geldprijs van 35,—. De voorzitter van de stichting nutstuingrond, notaris D. Karsten, maakte de namen van de winnaars bekend die toevallig allen een tuin aan de Sandströmweg onderhouden. Zoals bekend wordt het stuk grond aan de Zandweg, destijds gekocht van gelden bijeengebracht door di verse serviceklubs met het plan er een dierenasiel op te bouwen, ook ge bruikt als „volkstuin". De huur voor deze tuinen komt ten goede aan het dierenasiel en staat dus wat dat be treft los van de stichting nutstuinen. De tweede tot en met de zevende prijs werden respektievelijk uitge reikt aan de heren: A. Ravia, W. Snij ders, J. Noomen, C. v. d. Welle, C. v. d. Hoek en J. Berrevoets. Voorbeeld Het Nutsdepartement is destijds ontstaan met als doel de gemeen schap te dienen. Voorbeelden hier van zijn de Nutsspaarbank, een bank op niet-kommericiële basis, de Nuts- bibliotheek, Nutskleuterschool en de Nutstuinen. gebaar waren naar de kiezers, of ge tuigen van een nuchtere kijk op de toekomst", zo schrijft Kolesnisjen- ko. BREDA, 8-11. Een brand heeft za terdagochtend het voormalig café en tevens dansgelegenheid „De Kope ren Pont" in de binnenstad van Bre da volledig verwoest. Een naastlig gende koffiebranderij en de nieuw bouw van de gemeentelijke sociale dienst liepen rookschade op. De politie van Breda houdt reke ning met brandstichting, temeer om dat de zaak al enkele maanden niet meer in gebruik was, aldus een woordvoerder. De Bredase brand weer bestreed de brand met groot materieel. Over de schade kon de politie nog niets meedelen. BOLIVIA, 8-11. De veiligheidswet in Bolivia, waaraan op het ogenblik nog gewerkt wordt, voorziet in de doodstraf voor extremisten en drug handelaars. De Boliviaanse minister van binnenlandse zaken, kolonel Ar- ce Gomez, heeft dit verklaard. Mensen die Bolivia hebben verla ten en, in het buitenland, de Bolivi aanse strijdkrachten in diskrediet hebben gebracht, zullen bij terug keer onder deze wet vallen, die „alle extremisten" de doodstraf oplegt, al dus de minister. Handelaars in ver dovende middelen hoeven niet op gratie te rekenen, wanneer zij de dood van een militair of een politie man hebben veroorzaakt. „Goed voorbeeld" Irak-Iran Het nutsdepartement is min of meer verdrongen door openbare in stellingen en service-klubs die de taak gedeeltelijk hebben overgeno men, maar de Stichting Nutstuinen is nog steeds een goed voorbeeld van het uiteindelijk doel van het departe ment. „Verleden jaar stond het voortbestaan van de tuinen nog op de tocht", vertelde voorzitter Karsten. „De gemeente wilde de grond over nemen om er een sportveld van te maken. Gelukkig heeft de gemeente deze ideeën laten varen, want de tuinen zijn voor veel mensen van groot re- kreatief belang". Voor 1980/81 is al weer een nieuwe wedstrijd uitgeschreven voor de best onderhouden nutstuin. HAAMSTEDE. De zangvereniging ,,Nu met Hope" vierde met een recep tie in hotel ,,Het Vliegveld" het 75- jarig bestaan. De foto toont het bestuur van de jubilerende vereni ging. Men zie ook elders in dit num mer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Een zwartkijker ziet de zón 's morgens ondergaan. WASHINGTON, 8-11. De Sowjet- Unie en Frankrijk houden een zoda nige wapenstroom naar Irak en Iran op gang dat de oorlog op het huidige niveau nog voor onbepaalde tijd kan voortduren, zo hebben funktionaris- sen van het Amerikaanse ministerie van defensie verklaard. Dat zowel Frankrijk als de Sowjet- Unie aan Irak leverden was al langer bekend, want beide landen hebben langlopende kontrakten met Irak voor wapenleveranties. Maar de twee landen verkopen volgens het pentagon ook reserveonderdelen en andere militaire goederen aan Iran. De leveranties omvatten geen za ken die doorslaggevend kunnen zijn in de oorlog, zoals nieuwe vliegrui- gen of tanks, maar zijn omvangrijk genoeg om de belangen, die Parijs en Moskou in de Golf hebben, in stand te houden, aldus de zegsman. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Veel bewolking en morgen overdag mogelijk een bui; vannacht weinig wind en minimumtemperatuur van 4 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland; overdag wind uit west tot noordwest, in het binnen land matig, aan de kust toenemend tot krachtig; middagtemperatuur on geveer 7 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.51 Maan op 11.03, onder 19.37 Eerste Kwartier: 15 nov.: (16.47) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 nov. 4.42 17.14 10.47 23.03 Doodtij: 17 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-11. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht heeft het op enkele plaatsen opnieuw gevro ren. In Deelden daalde de tempera tuur tot vijf graden onder nul. Aan de kust bleef de temperatuur om het vriespunt schommelen. De komende dagen wordt het gelei delijk iets warmer. Storingen af komstig uit het zeegebied ten noor den van IJsland trekken via de Noordzee naar het zuiden en zullen het weer bij ons beheersen. Daar het zeewater relatief warm is wordt de aangevoerde lucht aangewarmd waardoor de temperatuur de komen de nacht nauwelijks meer onder het vriespunt komt. Morgen overdag neemt de bewolking verder toe en kunnen er enkele buien vallen. De middagtemperatuur ligt dan rond de 6 graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1