RONALD REACAN WIL DE VERENIGDE STATEN „WEER GROOT MAKEN" ALGEMENE BESCHOUWING OVER BEGROTING 1981 PROVINCIE ZEELAND REAGENS ZEGE De nieuwe president Uuitser met Lekkerkerk- papier De „overgangs- ploeg" in de VS Republikeinse meerderheid in Senaat Geldtransport overvallen Vrijdag 14 november Concertzaal FIONA een heet blondje LAATSTE NIEUWS Mevrouw Wiegel overleden Koude in caravans Lekkerkerk De hygiëne op de scholen Het „saffie" is nog niet gedoofd AGENDA (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Advertentie De Amerikanen leden en lijden on der de werkloosheid en de verslech terde ekonomische toestand en zij hebben de verslagen president Jim my Carter daarvan de schuld gege ven. De Amerikanen leden en lijden onder het prestigeverlies van hun land, dat tikken kreeg van de Sovjet- Unie en van Iran en ook dat hebben ze op het konto van Carter geschre ven. Daardoor is de uitslag van de verkiezingen veel meer een kat in de richting van de zittende president, dan dat iedereen nu absoluut over zijn of haar toeren is van de nieuwe leider Ronald Reagan. Helemaal eerlijk is de eerstge noemde benadering natuurlijk niet, want er waren ook duidelijke Carter successen b.v. het Camp David-ak- koord. President Sadat is er mooi van geschrokken, dat zijn vriend Carter de verkiezingsvernieling in ging. Voor ekonomische problemen intussen zijn er geen toverformules; zonder twijfel zal ook de nieuwe pre sident zulks ervaren. Niet alles kan derhalve in de richting van Carter worden geschoven, maar voor het volk had hij het kennelijk verbruid en de overwinning van zijn tegen stander is dan ook indrukwekkend. Velen overigens is de schrik om het hart geslagen, want de ,,ruk naar rechts" heeft links - maar ook rechts - wel doen schrikken, want die begrip pen hangen samen met het vredes vraagstuk, zo meent men. Er is ech ter troost in de absolute wetenschap, dat de verkiezingssoep niet zo warm zal worden gegeten als opgediend. Het is zelfs mogelijk dat Reagan min of meer dezelfde koers gaat volgen, want ook in de Amerikaanse politiek zijn de marges klein. Dat geldt met name voor de binnenlandse politiek. Sommigen verwachten, ondanks de fraaie beloften, een - wat genoemd wordt „traditioneel ekonomisch be leid", in verregaande mate vergelijk baar met hetgeen de recente voorgan gers van Reagan, hebben gevoerd. Niets aan de hand dus? Toch wel, want er zijn enkele Carter-„issues", die wel eens opzettelijk of onopzette lijk in de knel zouden kunnen ko men, b.v. de strijd om de mensen rechten. Alleen daardoor verdient de Carter-periode een positieve kwalifi- katie. Die strijd leverde geen cent op en bracht veel trammelant teweeg, maar de diktatoren werden er dan toch maar mee gekonfronteerd. Zorg is er dan verder om het bekende Salt II-akkoord. Reagan zal een lastig man voor Moskou worden, maar was - éen vraag - dit akkoord wel zo'n suc ces en ontbreekt een mogelijkheid tot een andere versie, geheel en al? De toekomst zal het leren. Wellicht is het trouwens tijd, dat er wat-krachti ger tegenspel wordt gegeven op het wereldpolitieke niveau. Veel zal af hangen van wat de adviseurs de nieu we president zullen voorhouden. Dat kan en zal overigens ook niet louter sabelgerinkel zijn; die tijden zijn voor goed voorbij, ook voor de repu blikeinen. SAN SEBASTIAN. Het gematigde bestuur van Spaans Baskenland heeft gewaarschuwd dat het gewest afgaat op een catastrofe, gezien de spiraal van geweld in het gebied. LEKKERKERK, 5-11. de politie is op verzoek van het gemeentebestuur van Lekkerkerk op zoek naar de Westduitse chemisch laborant Usch- lüter, die enkele maanden lang grondwater en bodemmonsters uit de gifwijk Lekkerkerk-west heeft on derzocht. Volgens burgemeester Hans Ouwerkerk wil het gemeente bestuur graag in kontakt komen met de Duitser, omdat deze in de veron treinigde grond een papier gevonden zou hebben met het adres van een la boratorium voor kernonderzoek. Schlüter vertelde over zijn vondst in een café en voegde daaraan toe dat de aanwezigheid van het papier zou kunnen duiden op het storten van zwak radio-aktief afval. Warm water in grond BAARLËJfASSAU, 5-11. Door seismisch onderzoek pro beert het Instituut voor Aard wetenschappen in Utrecht er achter te komen of er in de ge meente Baarle-Nassau, Chaam en Nieuw-Ginneken warm wa ter in de grond zit. Het is voor het eerst dat een dergelijk onderzoek in ons land wordt verricht. Warm grondwater zou toegepast kun nen worden voor de verwar ming van huizen en kassen. In België wordt momenteel soort gelijk onderzoek verricht. De Europese Gemeenschap heeft hiervoor subsidie toegezegd. Het warm water zou zich op een diepte van enkele duizen den meters bevinden en een temperatuur hebben van tegen de honderd graden celsius. 99 WASHINTON, 5-11. Een van de leuzen waarmee Ro nald Reagan de verkiezingen in is gegaan was: „wij wil len de Verenigde Staten weer groot maken". Reagan vindt dat de V.S. weer hun traditionele, dominante positie moeten innemen. Vooral op militair gebied moeten de V.S. weer sterker worden. „Een grote veiligheid van de V.S.", aldus Reagan. En de nieuwe Amerikaanse president heeft aangekondigd dat het versterken van de defensiekapaciteit de prioriteit zal krijgen. PREORIA (ILL.). Winnaar Ronald Reagan hier samen met oud-president Ge rald Ford (l.) zijn „running mate" (vice-president) George Bush. „Wij dragen de last van het hand haven van de vrede en om de vrede te handhaven moet je sterk zijn". „Het land moet, welke kosten daarmee ook gepaard gaan, zo sterk zijn, dat geen enkel ander land het waagt de vrede aan te tasten". In welke mate Reagan de militaire uitgaven wil verhogen, heeft hij tot nu toe opengelaten. Aangenomen wordt hij het budget voor defensie jaarlijks met minstens 7 procent wil verhogen. „Inferieur" Volgens Reagan is de kracht van de LOS ANGELES, 6-11. De dinsdag tot nieuwe president van de V.S. ge kozen Ronald Reagan maakt van daag (donderdag) de samenstelling bekend van een „overgangsploeg" die de voorbereidingen op het aantre den als staatshoofd moet coördine ren, zo heeft Edwin Meese woensdag meegedeeld. De woordvoerder van de oud-gouverneur van Califomië wilde geen nadere bijzonderheden geven. Wat waarnemers opviel was dat woensdag Richard Allen weer op dook in de omgeving van Reagan. Al len, die een van de voornaamste ad viseurs voor de buitenlandse politiek was van de republikeinse kandidaat, geldt nog steeds als kanshebber om in de regering-Reagan de positie te krijgen, die Zbigniew Brzezinski mo menteel inneemt onder Carter. Deze is voorzitter van de Nationale Veilig- heidraad, een funktie die Kissinger jaren waarnam onder Richard Nixon voordat deze hem benoemde tot minster van buitenlandse zaken. V.S. op het ogenblik inferieur aan die van de Sowjet-Unie. Vooral de voorsprong die de Sowjet-Unie op het gebied van kernwapens op de V.S. heeft genomen, baart hem zor gen. Hij heeft dan ook belooft, dat „een republikeinse regering zich zal inzet ten voor een modernisering van het kernwapensarsenaal' Om de Amerikaanse geloofwaar digheid voor de Europse bondgeno ten te herstellen. Salt II Omdat het door Carter afgesloten Salt li-verdrag (over de beperking van strategische wapens) in zijn ogen nadelig is voor de V-S., wil Reagan opnieuw onderhandelingen voeren met de Sowjet-Unie over dit verdrag. Eén van zijn adviseurs voor politiek- militaire zaken, William van Cleave, is van oordeel dat ook de Russische „Backfire-bommen werper" en de SS-20, kemraketten voor de middel lange afstand, onder een nieuwe Salt II moeten vallen. Reagan gelooft dat het hem wel zal lukken de onderhandelingen met Moskou hierover weer te openen, om dat „het Moskou duidelijk is waar hij staat". De V.S. en Europa In Washington wordt er niet aan getwijfeld dat Reagan van de wester- sen bondgenoten grotere inspannin gen op defensiegebied zal verlangen. De V.S. moeten de extra financiële lasten niet alleen dragen. PARIJS. Frankrijk gaat in princi pe akkoord met Nederlandse deelne ming aan het Frans-Westduits tank pro jekt. Over de voorwaarden daar voor volgt de komende maanden overleg met Frankrijk en West- Duitsland. Diplomatieke waarnemers in Pa rijs menden dat een te grote Ameri kaanse druk op de bondgenoten om hun defensiebudget te verhogen, of in ieder geval te voldoen aan de af gesproken verhoging van 3 procent, de dialoog binnen de NAVO tussen de V.S. en de overige lidstaten er niet gemakkelijker op zal maken. WASHINGTON, 5-11. De republi keinse partij heeft voor het eerst sinds 26 jaar de meerderheid behaald in de Amerikaanse senaat. Zij vero verde tien zetels op de democraten. Met nog een zetel onbeslist hebben ze nu 50 zetels. De uitslag van Arizona is nog niet bekend, maar ook als de daar voor herkiezing strijdende sena tor Barry Goldwater zijn zetel ver liest kan de voorzitter van de senaat, de nieuwe vice-president George Bush, de balans van de senaat, steeds in het voordeel van de republikeinen doen doorslaan. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De opkomst bij de Amerikaanse verkiezingen van dinsdag was 52,9 pet., hetgeen neerkomt op 84,9 miljoen kiezers. Dit betekent de laagste opkomst in 32 jaar, aldus heeft het Amerikaanse persbureau Associa ted Press (AP) berekend. WASHINGTON. President Jimmy Carter die tijdens zijn verkiezingscam pagne Ronald Reagan een oorlogssto ker had genoemd, heeft woensdag ver klaard nu van mening te zijn dat de nieuwe republikeinse president alles in het werk zal stellen om de vrede te bewaren. WASHINGTON. Van de 435 zetels in het Huis van Afgevaardigden zijn er 242 (was 276) veroverd door de demo craten. Terwijl één lid van het Huis niet partijgebonden is, vergrootten de repu blikeinen hun zeteltal van 159 tot op 192 zetels. Ergste voorbij BEAUMONT (Texas), B-U. Het ergste is voorbij voor de heer Reagan Carter nu Ronald Rea gan de presidentsverkiezingen ge wonnen heeft. Jarenlang was hij het doelwit van grappen van de kant van zijn kollega's bij de Nixon-Ford Company in Beau mont, Texas. UTRECHT, 5-11. Inzittenden van een rode Porsche sportwagen hebben woensdagmiddag even na drie uur in Utrecht op de Churchillaan een geld transportauto overvallen. Er zijn volgens de politie geen gewonden. De auto is later teruggevonden op de Pij perlaan. Het is de tweede overval op een geldtransport in de provincie Utrecht. Woensdagochtend beroof den twee gewapende mannen een geldtransport in Zeist. Bij deze over val werd geschoten. MIDDELBURG, 5-11. Vrijdag 14 november is een be langrijke dag in de provinciale politiek: de algemene be schouwingen naar aanleiding van de provinciale begro ting. Hoewel de begroting een gedetailleerd inzicht geeft in de te verwachten uit gaven en ontvangsten voor 1981, gaat het bij de algemene beschouwingen meer om het totaal-beleid dat het komende jaar zal worden gevoerd. Gedeputeerde staten hebben zich populair gezegd op het standpunt gesteld dat er in de eerste plaats geld wordt uitgegeven aan zaken die de provincie Zeeland zelf belangrijk vindt. De rijksplannen gaan de wachtkamer in, althans als er niet voor dè financiering wordt gezorgd. a.s. zaterdag en zondèg 20.00 uur LOUIS DE FUNËS op z"n best als schurk,dief en woekeraar Alle leeftijden LATE-AVOND VOORSTELLING a.s. zaterdag - 22.30jjur Amerika s nieuwste Ero Sensatie! r* .Kvurt. 18 jaar STICHTING „HET THEATER" VEENENDAAL, Heden (donder dagsmorgen is de echtgenote van mi nister Wiegel, bij een verkeersonge val teiVeenepdaal ernst jg,gewpn<Fen latei- in hét ziekenhuis ter,plaatse overleden. LEKKERKERK, 5-11. De plotse ling ingevallen kou bezorgt veel on gerief voor de bewoners van de gift- wijk Lekkerkerk-West, die zijn on dergebracht in caravans en wissel woningen. Vooral de caravanbewoners klagen steen en been over de bittere kou. Overal in het kamp zijn waterleidin gen bevroren en gesprongen, waar door bewoners zonder water zitten. Volgens een bewoonster van het kamp is het in de caravans niet warm te stoken. „De kinderen worden 's nachts huilend wakker van de kou". DEN HAAG, 5-11. De geneeskundi ge hoofdinspektie van de volksge zondheid werkt aan een vragenfor mulier dat bedoeld is om een lande lijk overzicht te krijgen van de hy giënische omstandigheden in de scho len. Dit antwoordt staatssekretaris Hermes van onderwijs en weten schappen op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Andela-Baur (PvdA). Aanleiding daarvoor was het sombere verslag van de schoolartsendienst Ede-Wage- ningen over de hygiëne op de scholen in haar werkgebied. Mocht het resultaat van de lande lijke enquête daartoe aanleiding ge ven, dan zal het ministerie van on derwijs een circulaire naar de school besturen zenden. Daarin zal worden gewezen op de verantwoordelijkheid van de bestuurders voor een goede hygiëne op school en op de opvoed kundige kanten eraan, aldus Her mes. De begrotingsvergadering vloeit voort uit het feit dat de provinciale staten de begroting dienen vast te stellen. Dat betekent dus ook dat de staten bepalen welk beleid er kan worden gevoerd. Want zonder geld, komt er van de mooiste plannen niets terecht Begrotingsbrief Vandaar dat gedeputeerde staten de begroting vooraf laten gaan door een uitvoerige beschouwing over LONDEN. Een Britse zakenman die vorig jaar in Irak op beschuldi ging van ekonomische spionage en omkoperij tot levenslange gevange nisstraf was veroordeeld is vrijgelaten. praktisch alles waar de provincie mee te maken heeft. GS geven kom- mentaar op de stand van zaken en la ten weten wat zij zien als de belang rijkste taken voor het komende jaar. Deze schriftelijke uiteenzetting wordt de „begrotingsbrief" ge noemd. Meer taken De „rode draad" ïn debegrotirigs- brief voor 1981 is het krapper worden van de provinciale financiën en het aangeven van mogelijkheden hoe de „schaarste" kan worden verdeeld. Een belangrijke rol hierbij speelt ook het rijk, dat steeds meer taken aan de provincies wil overdragen, maar dat achterblijft als het gaat om het overhevelen van het nodige geld om deze taken naar behoren te kun nen vervullen. AMSTERDAM, 5-11. De sigaretten- verkoop in Nederland blijft de laatste jaren stabiel en kan op circa 22 miljard stuks per jaar worden be cijferd. Wel neemt relatief het aantal vrouwelijke konsumenten ten op zichte van hun mannelijke kollega's toe. Ongeveer drie kwart van de tota le omzet behoort tot de populaire prijsklasse. Het aandeel van de fil tersigaretten in de totale opzet is sterk gestegen en bedroeg vorig jaar 62 pet. Dit percentage ligt in de meeste ons omringende landen aan zienlijk hoger, zo blijkt uit het jaaro verzicht van Turmac Tobacco Com pany BV (onderdeel van Rothmans International). Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere woensdag Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Brouwersh aven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgouw e Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Donderdag 6 november Zierikzee Stadhuis. Vergadering kommissie publieke werken. 19.30 uur. Oosterland „Oosterhof". NCRV-avond. 20.00 uur. Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 7 november Zierikzee „Huis van Nassau". Najaarsvergade ring h.s.v. Oosterschelde. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw en kleuterschool „Piggelmee", bazar/rommelmarkt t.b.v. kleuterschool. 15.30 uur. Renesse Kantine sportpark „Laone". Alge mene ledenvergadering S.V. Renes se. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Algemene leden vergadering „De Schouwse Ruiters". 19.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Ouderavond Chr. School. 19.30 uur. Oosterland Sportgebouw. Uitvoering „Duive- land". Tijd: 17.30 uur. Bruinisse Jeugdherberg de „Stoofpolder". Op richtingsvergadering Zeskampver eniging Schouwen-Duiveland, 19.30 uur. Pleintheater - Aquadelta. F.N.V. Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Durps'uus. Vogeltentoonstelling. 19.00 - 22.00 uur. Zaterdag 8 november Kerkwerve Kantine W.I.K. Bingo-avond. 20.00 uur. Haamstede Hotel Vliegveld. Jubileumreceptie 75-jarig bestaan „Nu met Hope". 16.00 - 18.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Carnavalsvereni ging „De Benekluvers". 20.00 uur. Dreischor Gaanderseweg 9. Open dag orchi deeën kassen van Klompe's agra risch bedrijf. 11.00 - 17.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Binnenconcert Ooster- lands Fanfare. 19.30 uur. Bruinisse Durps'uus. Vogeltentoonstelling. 14.00 - 22.00 uur. Maandag 10 november Zierikzee Aula Manhuisstraat. Jaarvergade ring Ouderkommissie Rijksscholen gemeenschap „Prof. Zeeman". 20.00 uur. Kerkwerve Kantine „De Vospit". Ledenvergade ring s.v. WIK. 20.00 uur. Zaal. Ouderavond peulersoeelzaal. 19.45 uur. „De Schouwse poeletjes Scharendijke Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. 19.30 uur. Dinsdag 11 november Zierikzee Stadhuis. Vergadering kommissie verkeer. 17^00 uur. Ontmoetingscentrum. Kontakta- vond U.V.V. 19.30 uur. Zaal Chr. Ger. Kerk. Repetitie „De Lofstem". Aanvang 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw Nieuwstad. Spelmiddag van de bond voor oude ren. 14.30 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktle (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110)5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2