Wil Eerste steen voor school in Ouwerkerk FINANCIËLE KOMMISSIE SPITTE BEGROTING 1981 UIT TOT DE BODEM DE ZIERIKZEESCHE COURANT Om vaste oever verbinding Westerschelde Eenvoud en functionaliteit. Gecombineerd doorHülsta. Burgemeester: „Nooit beknibbelen op post onderwijs" Wij denken strikt privé met u mee Gemeente Zierikzee NIEUWSBODE Donderdag 6 november 1980 137ste jaargang Nr. 22806 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 27,50, per jaar 1 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Stichting Samenlevingsopbouw S.-D. ZIERIKZEE, 4-11. De Kommissie Financiën boog zich, tijdens een dinsdag gehouden vergadering in de raads zaal van het stadhuis, over de „jaarstukken 1981" plus het - al vaak genoemde - „Meerjarenperspektief 1981-1984". De vergadering stond, onder voorzitterschap van wethouder L. J. van Gastel. Het werd een uitputten de vergadering, waarop urenlang de dans der cijfers werd volgehouden. Een prestatie van de leden van de kommissie. Belangrijke (professionele) inbreng had de heer G. J. Dijkstra, die atten deerde op te verwachten tegenvallers in zowel de begroting 1980 als 1981. Over deze tegenvallers, die uiteraard stijgingen van uitgaven c.q. verminde ring van inkomsten betekenen, komt nog een nota bestemd voor de leden van de raad. SCHUDDEBEURS. Grillig Nederland, zo plotseling weer op de schaats. En niet alleen in het hoge noorden, maar ook op Schouwen-Duiveland. De be schutte ijsbaan van Schuddebeurs droeg woensdag al weer jonge enthousi astelingen, maar het bleek toch nog gevaarlijk Even later zakte één van de meiskes door het ijs. Het liep goed. af (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Voor wat betreft 1980 wordt nog gezocht naar dekkingsmiddelen; voor 1981 wordt de zaak nog nader bekeken. De tegenvallers dan: de Muziek school vordert voor 1980 20.000,- extra en voor '81 42.000,-. Ook de verhuizing van transportbedrijf Van der Wekken uit de binnenstad, wordt een tegenvaller, door vermindering van de rijkssubsidie. De verhuizing gaat de gemeente 119.000,- kosten.' Dan is er een opvallende verminde- MOSKOU. De Ambassadeurs in Moskou van vrijwel alle lidstaten van de Noordatlantische-Verdrags- organisatie (NAVO) zullen niet aan wezig zijn bij de traditionele parade op het Rode Plein op 7 november ter herdenking van de Oktoberrevolutie van 1917. Van Franse zijde dacht men dat de Franse ambassadeur het défilé wel zal bijwonen. In ijzige K.ou metselde burgemeester J. van Bommel de hoeksteen van de nieuwe openbare school in Ouwer- kerk, ,,die de drager zal worden van een hecht gebouw voor goed onder wijs". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ring van de inkomsten bouwleges, maar het Rode Kruisziekenhuis is de enige, goede uitzondering. Eerst zou het bedrag per inwoner 20,- wor den, daarna werd het gefixeerd op 10,-, maar dit bedrag is verlaagd tot 5,- per inwoner. Dit scheelt de gemeente 47.000,- en dat maakt het mindere van de bouwleges 25.000,-) weer een bee tje goed. De financiële perikelen ko men op nieuw aan de orde op 2 de cember a.s. Mee- en tegenvallers Gevraagd werd naar de gevolgen van een en ander voor de begroting ,,as such". De voorzitter wees op de implikaties, maar maakte anderzijds duidelijk, dat er rond een begroting altijd sprake is van mee- en tegenval lers. Vaak blijkt dan dat het een, het ander in evenwicht brengt, zodat de gevolgen voor de begroting niet in grijpend behoeven te zijn. Zorg bleek er wel over de (geremde) groei van de inkomsten uit rijkssubsidies. Voor 1981 is er nog een accres van 1 procent, maar daarna - tot 1985 - geen ruimte meer. Het gaat om een proces van „afbouwen". De leges gaan vijf procent omhoog. Billijk is teruggave van bouwleges aan betrokkenen, in geval van non- bouwen. Het staangeld voor woonwagens is een probleem. Alleen degenen, die een sociale uitkering krijgen komen toe aan betaling van staangeld, om dat dit geld wordt ingehouden van de uitkering. De anderen betalen ge woonweg niet. Scheepvaartrechten De precariorechten - verdeeld in drie sekties - worden iets verhoogd. De scheepvaartrechten gaan ook om hoog; sommige rechten meer dan 5 procent. Dit stoelt op de verdeling van de haven in: handelshaven en jachthaven. De handelshaven regar deert Binnenlandse zaken; de jacht haven Ekonomische Zaken. Het gaat wat de jachthaven betreft om het in- halven van een tariefsverschil met havens in de regio. Een saillant onderscheid is er dan verder tussen ligplaatsen voor pas santen en vaste ligplaatsen. Zowel de marktgelden als de hondenbelasting gaan 5 procent omhoog. Met name de liggeldenverhoging werd door de kommissie billijk ge vonden, gelet met name op de voor zieningen rond de jachthaven. De ex ploitatie '81 beloopt een bedrag van 5,- ton. De verhogingen liggelden variëiv.i van 20 procent tot 12,5 orocent. Spra ke zou moeten zijn vhn een 100- procentige verhoging, maar er is be- grotingsmatig sprake van een fase ring in vier jaar, op aandringen van (Vervolg pag. 5) WASHINTON. De Sowjet-Unie lijkt onopvallend en via omwegen wapens te leveren aan Iran. „Een school speelt een belangrijke funktie in het dorp. Het is de basis voorziening in een kleine kern, de ontmoetingsplaats voor jongeren", aldus de burgemeester. De school zal waarschijnlijk vóór Pasen 1981 ge reed zijn, ook al zette de burge meester daar vraagtekens achter in verband met vorst en de winter die ons nog te wachten staat. „Het onderwijs zal één van de laatste posten zijn waarop de ge meente zal gaan beknibbelen", ver volgde de heer Van Bommel. „Onder wijs is het begin van een ontwikke ling voor het kind, daar mag niet op bezuinigd worden". Geen ruimte Spreker ging terug in de tijd en haal de het jaar 1950 aan waarin besloten werd een nieuw schoolgebouw te stichten aan de Ring. „Binnen enkele jaren werd er een kleuterschool te genaan gebouwd en deze twee gebou wen voldeden redelijk. Totdat een derde leerkracht moest worden aan getrokken en er geen ruimte beschik baar was voor een extra klas. Het semi-permanente schoolgebouw vol deed niet meer aan de eisen die gesteld worden aan een moderne school, zodat de gemeente in 1978 de belangrijke beslissing nam een nieuw schoolgebouw te bouwen op een buiten het dorp gelegen stuk grond." MIDDELBURG, 5-11. De minister van verkeer en waterstaat heeft het provinciaal bestuur van Zeeland een pakket nieuwe voorstellen gedaan met betrekking tot de aanleg van een vast oeververbinding over en onder de Westerschelde. De voorstellen houden verband met een grotere financiële betrok kenheid van de provincie bij dit pro- jekt. In de huidige plannen voor een vaste oeververbinding zijn eerder dit jaar al versoberingen aangebracht, maar ondanks dat valt de vaste oe ververbinding naar het prijspeil 1981 zo'n 200 miljoen gulden duurder uit dan was gepland. Het rijk wil nu dat de provincie Zeeland een grotere fi nanciële verantwoordign neemt voor dit projekt. GENEVE. Bij een bomaanslag is omvangrijke schade aangericht aan het Paleis van justitie in Geneve. Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend te koud Veel bewolking en in het zuidoosten van het land een kleine kans op re gen; minimumtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur onge veer 3 graden; vrij krachtige, aan de kust harde noordoosten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 nov. Zon op 7.44, onder 16.58 Maan op 6.54, onder 17.23 Nieuwe Maan: 7 nov.: (21.43) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 nov. 3.03 15.03 8.38 20.47 Springtij: 10 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het einde van de koude perio de is nog niet echt in zicht. Toch zijn er op de weerkaart wel zodanige ver anderingen waarneembaar, die dui den op het geleidelijk afnemen van de kou. Vooral in de nacht komt de temperatuur niet zover meer bene den het vriespunt, ongeveer min één tot min twee graden hoogstens. In de middag loopt het kwik op tot een graad of vier a vijf. Deze veranderingen hangen samen met het opdringen van warmere lucht uit zuidoost Europa. Deze lucht heeft inmiddels zuid-Duitsland be reikt en af en toe valt er uit de bijbe horende bewolking regen. Aangezien de temperatuur vlak bij het aardop pervlak in die streken nog iets onder nul ligt, bevriest de regen, hetgeen aanleiding tot gladheid geeft. Ook ons land moet vrijdag op enige regen rekenen. DEN HAAG. Het wetsontwerp ver vreemding landbouwgronden van minister Braks heeft waarschijnlijk niet veel kans op goedkeuring door een meerderheid van de Tweede Ka mer, zo bleek woensdag bij de behan deling in eerste termijn. Minister Braks zal donderdag antwoorden. Advertentie Advertentie OUWERKERK, 4-11. Terwijl kinderen stonden te klappertanden en genodigden rilden van de kou, metsel de burgemeester J. van Bommel met assistentie van vierde klasser Frank van Oeveren en kleuterschool- leerling Michèle Mens dinsdagmiddag de eerste steen voor het schoolgebouw voor openbare kleuter- en lager onderwijs aan de Haneweg in Ouwerkerk. De „plechtigheid" - een unieke ge beurtenis overigens want de burge meester nam aan dat hij vanwege de lage temperatuur de enige metselaar was die werkte die dag - duurde maar enkele minuten waarna de stoet zich haastte naar een warm Dorpshuis aan de Ring. Zonnemaire, Tel. 01112-318. Met warmte Namens de Ouwerkerkse bevol king sprak de heer M. Romeyn zijn blijdschap uit over de totstandko ming van het nieuwe gebouw. „Gaan we terug in het verleden, dan zien we dat het onderwijs vroeger een zaak van de kerk was. Pas in 1840 stelde de gemeente geld beschikbaar voor de uitbouw voor een lagere school en in 1886 schonk het gemeentebestuur enkele „ellen" voor een bewaar school onder de oude toren", aldus de heer Romeyn, die de bouw van de nieuwe school, ook al staat deze bui ten de dorpskern, met warmte blijft volgen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Architekt de Bruyn uit Maassluis en aannemersbedrijf Schouwen-Dui veland hielden zich in het dorpshuis nog wat op de achtergrond. „We moe ten ons eerst nog waarmaken" zeiden ze. Slaapkamerprogramma's van Hülsta bieden meer dan u van een slaapkamer zou verwachten. Trendstyle is daar een treffend voorbeeld van. rRIISIcluu Wij verschaffen u gaarne meubelmakers alle informatie. Mensen zien en ontdekken; dat is van je eigen toren komen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1