DIREKTEUR K. R. HOGERLAND NEEMT AFSCHEID VAN HET ZIEKENFONDS Gedetailleerde voorlichting over het MAVO-speciaal P.v.d.A. afdeling Zierikzee zoekt kader onder de leden ,,Werk was een uitdaging" Ouderavond O.L.S. ,,'t Staepel'of" te Renesse ELEKTRO LIEVENSE STREEKNIEUWS Ledenbestand in dalende lijn ïlolty* rqode ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 oktober 1980 Nr. 22803 3 ZIERIKZEE/RENESSE, 30-10. Alsof er niets aan de hand was, zat deze week, de direkteur van het Zieken fonds Schouwen-Duiveland, de heer K. B. Hogerland, nog bedrijvig achter zijn bureau in zijn hoge kamer in het royale pand Havenpark (8), ooit „domineeshuis", maar sinds lang al zetel van de regionale ziekenkosten- verzekering, zoals het zo prozaïsch in het telefoonboek staat. sent om het werk weer aan te vatten, werk dat zich in omvang nog steeds uitbreidt, omdat veel meer zaken in het ziekenfondspakket" werden gestopt, dan wellicht vroeger is ver wacht. Het ziekenfondswezen kreeg in 1966 een wettelijke ondersteuning, door aanneming van de Ziekenfonds wet. Wat„Schouwen-Duiveland" be treft is er een ziekenfondsbestuur en de*"heer Hogerland is de direkteur. „Vooral in de frekwente kontakten met het publiek, heb ik het werk al tijd als een uitdaging gezien. Een ze kere takt en overredingskunst zijn nodig, want „je bent tenslotte uit voerder van wetten" en verder dan die wetten mag je niet gaan." De ramp De ramp bleek ook voor het zieken fonds „een toestand", die kolossaal veel werk met zich bracht, maar als zoveel in de regio kwam ook deze zaak weer in een veiliger bedding. Een zaak die de scheidende met enige trots vervult is de volledige zelfstan digheid van het ziekenfonds, „belast met de wettelijke ziekenfondsverze kering". De sport bleef hrdiens leven een rol spelen. Vijf en twintig jaar was hij bestuurslid van „Zierikzee". Hij woonde ook enkele jaren „in de stad", maar in 1976 zocht hij ter wo ning het oude honk weer op; het was en bleef Renesse. Gelieerd met het ziekenfonds is de Stichting Ziekenhuisverpleging („Zilveren Kruis") en ook voor die organisatie was en is de heer Hoger land, dé man; alles bijeen, zoals zich lat begrijpen, goed voor een brokstuk werk van tientallen jaren, dat hem vaak ook op de zaterdag ach ter zijn bureau voerde. „Rustige kijk" „Spijt over het vertrek?", wilden we weten. De scheidende heeft een merkwaardige rustige kijk op het le ven en zegt gewoon, dat het tijd is om op te stappen. De talrijke banden met de sport heeft hij al verbroken. Tuin en (misschien) postzegels wach ten hem in een hopelijk heel lange pensioneringstijd. Met de welover wogenheid waarin hij zich ook ken merkte in zijn werk, wordt de ko mende tijd afgewacht en in herinne ring mag nog gebracht het vele - ook alweer vooral op sportgebied - dat de heer Hogerland voor onze krant deed in het verleden. Vraagbaak voor ve len, was hij ook in deze kolommen ja renlang een „vertrouwde figuur", die de „jongens" kende en hun prestaties op de juiste wijze wist te schatten. „Een puike man"; te denken valt dat men dit vandaag zal zeggen „van hogerhand, over Hogerland"! RENESSE, 29-10. Woensdagavond werd in de gemeenschapsruimte van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" te Renesse een uitstekend bezochte ouderavond gehouden. Deze werd geopend met een geslaagd optreden van het schoolorkest „De Schooleksters". De scheidende direkteur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 1 i .ft Toch zit de professionele loopbaan van de heer Hogerland, woonachtig te Renesse, er bijna op. Hij heeft de „magische leeftijd" (65) al bereikt en gaat dus met pensioen. Tijdens een receptie in „Mondragon", heden (vrijdag) zal de direkteur worden uitgezwaaid. Men zal zeggen: „een bedachtzaam en wijs man gaat ons verlaten". Na-zijn H.B.S. (A) examen vlogen de heer Hogerland de gebraden dui ven niet onmiddellijk in de mond. „Ik moet nog veel ervaring opdoen", zal hij hebben gedacht en de sport trok hem, vooral organisatorisch. Derhalve werd hij de volijverige se- kretaris van de voetbalvereniging „Renesse Vooruit". Nu terugziende: „in de sport leer je met mensen om gaan, je leert in een sekretariaat schrijven, je leert veel gezichten en namen kennen en later is mij dat in mijn werk goed van pas gekomen. Tenslotte leer je in de sport verlie- Ziekenfondsbesluit Verdiend moest er natuurlijk ook en de straks scheidende funktionaris kreeg administratief werk bij Graan- en Meelhandel Krijger te Renesse, „tot eind 1940, want toen was er niets meer te doen". Daarna volgde een poosje het bedrijf Gilijamse, maar op 1 juni 1942 werd het Ziekenfonds- besluit afgekondigd en Hogerland kwam er bij. Het kind groeide als kool. Op 1 sep tember waren er al 7000 „leden"; een aantal dat thans is gegroeid tot 18.000 verzekerden. De bezetter heeft de ziekenfonds man niet te pakken kunnen krijgen. Hij werd wel „afgevoerd", zoals dat heette, maar wist tijdig uit de trein te springen. Zodoende was hij alweer in juni van het bevrijdingsjaar pre- Vervolgens werd de avond geopend door de voorzitter van de ouderkom missie de heer Joh. Janse, die de jeugdige muzikanten een kompli- ment maakte. Daarna verwelkomde hij alle aanwezigen, in het bijzonder de wethouder van onderwijs de héér J. C. de Feiter. Verder zette hij uiteen dat hij, na een periode van zes jaar in de ouder kommissie, in verband met veel an dere aktiviteiten had besloten zich niet herkiesbaar te stellen. Hij bracht in herinnering dat vorig jaar op de ouderavond was gezegd dat er nieuwe vloerbedekking zou komen in de gangen en de gemeenschaps ruimte van de school en merkte op dat dit nog steeds niet gebeurd was. Eerst was gebleken dat er water on der de vloer van de school stond, hét geen een moeilijk probleem was, waar overigens toch een oplossing voor is gevonden. Toen moest er een keuze worden gèmaakt ên* dat had ook nog wel wat voeten in de arde. Maar ondanks het feit dat dat nu toch al geruime tijd geleden is gebeurd, is er nog steeds geen nieuwe vloerbe dekking. Videorecorder Tot slot deelde de heer Janse nog mee dat de school een videorecorder heeft aangeschaft, uit een overgeble ven potje van het aktiveringsplan vorig jaar. De school beschikt echter niet over een kleurentelevisie en ei genlijk helemaal niet over een televi sie waarbij men de nieuwe aanwinst kan gebruiken. Daarom staat er bo venaan op het verlanglijstje van ,,'t Staepel'of" een nieuwe kleuren-t.v. Na de openingswoorden werd het Christelijke scholengemeenschap ZIERIKZEE, 29-10. Onder grote belangstelling vond woensdag een voorlichtingsavond voor de MAVO- speciaalklas plaats in de aula van de Christelijke Scho lengemeenschap te Zierikzee, georganiseerd door de schooldekaan de heer A. v. Drie. de reden tot het houden van deze bijeenkomst was, dat het MAVO-speciaal haar 3e jaar is ingegaan. Het ligt in de bedoeling om na vol tooiing van het derde schooljaar de leerlingen in nauw overleg met het Christelijk Lyceum te Goes, naar de 4e klas van het HAVO te bevorderen; daarmee zal Zierik zee afscheid nemen van deze experimentele klas die zich tot nu toe uitstekend heeft weten te handhaven. docent aan het Christelijk Lyceum te Goes, besprak de mogelijkheden van het vak tekenen als examenvak. Ver teld werd, dat een leerling geen ta lent nodig heeft, om toch binnen ze kere grenzen, de technieken van schilderen en tekenen te leren be heersen. Daarbij bleek, dat tekenen als exa menvak beslist niet schadelijk is voor een verdere opleiding. De uitleg werd verlucht met dia's van tekeningen en scilderwerken van leerlingen van het Christelijk Lyceum te Goes. Op een zeer boeien de wijze werd het de genodigden steeds duidelijker, dat sommige leer lingen onder de deskundige leiding van de heer Kamerik tot onvermoed- de tekenprestaties kunnen komen. Met het overhandigen van een ge schenkenbon dankte de heer Van Splunder de beide heren voor hun komst én duidelijke uiteenzetting. Overgangshormen De heer P. J. Kamerik, eveneens De overgangsnormen naar 4 HAVO De direkteur de heer P. v. Splunder opende de avond met bijbellezen en gebed, waarna hij de leerlingen, de ouders en de kollega's welkom heet te, in het bijzonder de heer Quist, conrector van het Christelijk Ly ceum te Goes. Na een korte inleiding gaf drs. A. H. van Geesbergen, docent aan het Christelijk Lyceum te Goes voor de vakken handelswetenschap en eko- nomie een uitstekende, leerzame uit leg over het verschil tussen ekono- mie en handel; twee vakken die voor de leerlingen in 4 HAVO van belang zijn voor een eventuele keuze in het vakkenpakket. De heer Van Geés- bergen bouwde zijn betoog om twee redenen zeer interessant op. Hij ving de aandacht van de leerlingen door het geheel in de vorm van een eerste les handel en ekonomie te vervatten. De aanwezige ouders kregen daarbij niet alleen nuttige informatie, maar er werd zo tevens een blik gegund achter de „lesgeef" schermen. Tekenen jaarverslag voorgelezen door de se- kretairs de heer A. J. Padmos. Uit het financieel overzicht van de pen- ningmeesteresse bleek men te be schikken over een batig saldo van 1714,15. In de kaskommissie wer den mevrouw Gloude en de heer Troost benoemd. Op voorstel van de ouderkommis sie werd de bijdrage per kind ten ba te van het schoolfonds van 7,50 op getrokken naar 10,—. Uit de ouderkommissie waren af tredend mevrouw W. Verboom-Bie- nefelt en de heer Joh. Janse, waarvan de laatste zich niet herkiesbaar stel de. Mevrouw Verboom werd herko zen en als nieuw lid van de kommis sie werd de heer P. v. d. Aart geko zen. Schoolhoofd •Daarnawas -het*-wbörd aan- -het k\. >.1*1 li ixirt'i hoofd der school, de heer J. H. Blom. Hij wendde zich eerst tot de schei dende voorzitter van de ouderkom missie, die hij van harte dankte voor het werk dat hij ten behoeve van de school had gedaan. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij hem een plantenbon aan. Ook woorden van dank richtte hij tot de wethouder van onderwijs en de dienst gemeentewerken en wel voor de zeer prettige samenwerking. Verder merkte hij op dat het leerlin genaantal van de school momenteel 118 bedraagt, hetgeen betekent dat er 3 leerlingen te weinig zijn voor vijf leerkrachten. Omdat men rekening houdt met het leerlingenaantal van het vorig jaar heeft dit voor dit jaar nog geen konsekwenties voor het aantal leer krachten dat aan de school verbon den is. Maar het is wel zeker dat de school van Renesse volgend schooljar weer een viermansschool zal zijn. Er verlaten dan 23 kinderen de school, terwijl er maar zo'n 10 zullen bijkomen. Ook besteedde de heer Blom aan dacht aan de komende integratie. Hij stelde dat het wettelijk is geregeld dat in 1983 de lagere school en de kleuterschool moeten samengaan in een basisschool, maar dat het tot op heden nog steeds niet helemaal dui delijk is"hoe dat allemaal moet gaan. Er kleven aan dit alles nog grote on zekerheden. Bijvoorbeeld op het gebied van de schoolgebouwen. Moeten aan alle la gere scholen in Nederland nieuwe stukken voor de kleuters worden aangebouwd, met als konsekwentie dat een groot aantal bestaande kleu terschoolgebouwen blijven leeg staan? Dit zal landelijk gezien vele miljarden kosten en zal daarvoor in de huidige moeilijke ekonomische si tuatie geld zijn? Kleine dorpen Verder is de positie van de scholen in de kleine dorpen erg onzeker, om dat nog niet vaststaat of deze wel of juist niet zullen worden opgeheven. Ook vond de heer Blom het niet dui delijk geregeld hoe het onderwijzend personeel nu precies te werk moet gaan. Er wordt tegenwoordig erg veel gesproken over individueel on derwijs, maar daarvoor zijn meer leerkrachten nodig en in Renesse zal men het volgend jaar juist met een leerkracht minder moeten stellen. Dus ook op dit punt achtte de heer Blom de situatie nogal onzeker. Rondvraag Tijdens de rondvraag deelde de wethouder J. C. de Feiter mee dat het kollege zeer tevreden is over de gang van zaken op de school te Renesse. Hij bracht daarvoor dank aan perso neel en ouderkommissie. Verder merkte hij op dat hij op de ze avond had gehoord dat er op school behoefte bestaat aan een nieu we t.v. Hij dacht dat aan deze wens wel Vfèldaan z#l kunnen worden*. ^voeg de hjj.eraan toe, dat het niet zgker is <iat-het-een kleurenapparaat-zal rijm Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 634 Ten aanzien van de vloerbedekking liet hij weten dat de gemaakte keus nogal begrotelijk is, ook al omdat voordat deze kan worden gelegd de oude vloerbedekking zal moeten ver wijderd, wat beschadiging van het vloeroppervlak met zich mee zal brengen. Dit alles zou kunnen bete kenen dat de kosten te hoog oplopen. De wethouder gaf daarom te ver staan dat er mogelijk van de keus van de scholleiding en ouderkommis sie zal moeten worden afgeweken. Integratie Hij vertelde daarnaast dat er bin nen de gemeente druk wordt gedacht over de verschillende problemen rond de integratie. Er moet echter op verschillende punten nog worden af gewacht. Maar toch sprak hij de hoop uit dat men op tijd de nodige voorzie ningen zal kunnen verwezenlijken. In verband met het teruglopend leerlingenaantal op de school bracht de wethouder het woningbouwbeleid ter sprake. Er is momenteel op het gebied van de sociale woningbouw wat aktiviteit te Renesse. Er is een twaalftal woningen in aanbouw, maar een deel ervan zijn bejaarden- woningen. Na de pauze werd in verschillende groepen levendig gediskussieerd naar aanleiding van een drietal korte diaseries over minder prettige ge beurtenissen waarmee men op school te maken kan krijgen. De avond werd besloten met een gezamenlijke nabespreking over hetgeen in de ver schillende groepen naar voren werd gebracht. BROUWERSHAVEN Oud papier Zaterdagmorgen, 1 november, van negen uur af wordt er weer oud pa pier opgehaald door de sportvereni ging Brouwershaven. Een verzoekje: het papier graag gebUhcteld gereed zetten. "l werden na de koffie uitgebreid besproken. De heer Van Splunder sprak over toetsing van kennis d.m.v. repetities en toetsing van het niveau door gekoördineerde schrifte lijke werken, alles geënt op metho des en werkwijze van het Christelijk Lyceum Goes, zodat aan het eind van het schooljaar, de overgangsnormen van Goes toegepast kunnen worden. Bij deze verhandeling wees de di rekteur de leerlingen met nadruk op het verschil met de MAVO over gangsnormen, waarbij het sommigen wat wit om de neus werd. De schriftelijke informatie, die de ouders tevoren over het mentor schap, van mevr. De Jongh-de Mun- nik ontvangen hadden behoefde geen toelichting meer, zodat als laatste de heer Van Drie een bespreking hield over de vakken pakketkeuze en de voorbereiding daarop. De leerlingen en hun ouders kregen een jaaroverzicht van de aktiviteiten die de school ontplooit, gericht op een uiteindelijk zo bewust mogelijke keuze van het vakkenpakket voor 4 HAVO. Verder kwam naar voren, dat, be halve de school, de ouders een essen tiële bijdrage konden leveren aan de uiteindelijke studieresultaten van hun zoon. of dochter: belangstelling, opvoeding tot zelfstandig werken, een rustige studieomgeving en voor al het voorkomen van konfliktsitua- ties werden als voorbeeld genoemd. Nadat er gelegenheid gegeven was tot het stellen van vragen, dankte de heer Van Splunder ieder voor de komst naar de Christelijke Scholen gemeenschap en de getoonde be langstelling voor de voorlichtingsa vond. De heer De Bruijne soot met dankgebed. ZIERIKZEE, 30-10. Het ledenbestand van de PvdA, af deling Zierikzee is dalende. Op het ogenblik zijn 147 le den ingeschreven. Ook het bestuur van de afdeling ver toont hiaten en dat zal in de toekomst erger worden. Tot deze konlusie kwam de ledenvergadering van gister(donderdag)avond, gehouden in het Huis van Nas sau, onder voorzitterschap van Jack de Coninck. Om aan de bestuurskrisis een einde te maken besloot de vergadering, op voorstel van drs. Sayers,aan de hand van de ledenlijst kandidaten te polsen voor een kader-funktie. Een aantal leden van het bestuur zal aftreden om per soonlijke reden. Drie k vier kandidaten zullen nodig zijn om het bestuur weer voltallig te maken. De heer J. Groen vond, dat men „gericht" moet gaan zoe ken. Mede in dit verband wees drs. Say- ers op de mogelijkheid van het vol gen van een kader-kursus. Het waarom van zo'n kursus is duidelijk: de meeste leden, die aktief worden in een partij doen dat vaak onvoorbe reid en zonder veel kennis over hoe de partij in elkaar zit. Met name in de regeerperiode Den Uyl hebben zich veel mensen spontaan als lid van de PvdA aangemeld. De afdeling is vaak al blij als leden aktief willen worden, liever vandaag nog, dan morgen. Van enige voorbereiding op taken die men doen moet, of enige be geleiding is vaak geen sprake. „Inzichtelijk" Het gaat erom in deze kursus, de partij „inzichtelijk" te maken. De kursus omvat drie doeleinden: A. in formatie over geschiedenis en orga nisatie, B. politieke vorming en C. praktische vaardigheden. De kursus bestaat in totaal uit één zaterdag en zeven avonden, gevolgd door een weekeinde in een vormings centrum. Wie dat allemaal volgt, is volgens Sayers een echte „partij bons". Overigens vond de vergadering wel, dat er snel ingegrepen dient te worden, zodat op de jaarvergadering een bestuursverkiezing kan plaats vinden. Het (nu nog ten dele) aanwe zige bestuur zal uiteraard ook mee- zoeken. Voorts zal Sayers een wer vingsfolder opstellen. „Weerwerk" Bij de behandeling van de ingeko men stukken, deelde de voorzitter mee, dat er uit Amsterdam zo'n berg stukken gekomen waren, dat het on doenlijk was die allemaal door te ne men. Onder deze stukken bevond zich „Weerwerk", het konsept-ver- Adverteniie Elk topmerk in de mode heeft haar eigen stijl en aksenten. Daarom hebben wij zoveel verschillende topmerken in huis. Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 Nu ook voor hoeden en shawls. kiezingsprogramma van de PvdA. De heer Groen merkte op, dat hij daar graag een extra vergadering voor over had gehad en noemde het jammer, dat men daarover niet ge diskussieerd had. De jaarvergadering werd vast gesteld op woensdag 3 december. Steunfraktie Met betrekking tot punt acht van de agenda: gemeentebegroting, vroeg de voorzitter of het zinnig zou zijn, de zogenaamde „steunfraktie" in de over dit onderwerp te houden verga deringen te laten meepraten. De fraktieleden vonden het een bezwaar om daar extra vergaderingen aan te weiden, gezien het overladen pro gramma. Besloten werd, om op 7 no vember, tijdens de algemene be schouwingen, de „steunfraktie" uit te nodigen. De vergadering ging akkoord met de kandidaatstelling van Jurjen de Jong als lid voor de Zeeuwse delega tie naar de partijraad. In verband met de sluitingsdatum voor deze kandidaatstelling (20 okto ber) had het bestuur De Jong al op voorhand kandidaat gesteld, welk besluit door de ledenvergadering be krachtigd werd. Nu de Zierikzeese afgevaardigde in de Streekfederatie plaats heeft geno men in het bestuur van de federatie, moest een nieuwe afgevaardigde worden gekozen. Aangezien geen na men bij het bestuur werden ingele verd, werd besloten dit punt tot de jaarvergadering op te schorten. Partijblad Het partijblad, dat mei '80 zou ver schijnen, heeft wat moeilijkheden ondervonden^ en is nog steeds niet verschenen. Als reden daarvoor gaf de voorzitter dat er moeilijkheden waren met de drukker. Inmiddels zijn er maanden verstreken en hij vroeg zich af, of de inhoud nu nog wel aktueel was. Besloten werd, de in houd op aktualiteit te bekijken en bij te werken. De heer Groen vond, dat een nieuw nummer op poten gezet diende te worden. „Geen oude koeien uit de sloot halen", aldus de fraktieleider. Door de 11 aanwezigen werd de gestelde kandidatuur voor voorzit ter, sekretaris en penningmeester voor het gewestelijk bestuur on dersteund. Eveneens werd drs. Say ers voorgedragen als lid van het ge westelijk bestuur, dit op eigen ver zoek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3