e\G\e Kleine kernen experiment op Schouwen-Duiveland HANGT DE WILGEN ORATORIUM VERENIGING TIJDELIJK HARP AAN Geesbergen; DE ZIERIKZEESCHE COURANT Begroting 1981 Provincie Zeeland Gezellig winkelen bij van Geesbergen 3SD Een spijtige noodzaak meeneemprijs NU Koninklijk paar op de Antillen De toestand in Afghanistan P£ HLr ibcuqZO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11/4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 30 oktober 1980 137ste jaargang Nr. 22802 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Ondernemerscentrale stippelt 1981-beleid uit MIDDELBURG, 29-10. In de onlangs gepubliceerde „Vragen en antwoorden met betrekking tot de begroting van de provincie Zeeland voor 1981", stelt de kommissie sociale zaken de vraag of het kollege van g.s. een over zicht kan geven met betrekking tot de stand van zaken van het zogenaamde „kleine kernen experiment" op Schouwen-Duiveland. Het kollege van g.s. deelt in antwoord hierop mee, dat met betrekking tot het „Scholen-projekt", een werkgroep de problemen van de kleine scholen heeft geïnventariseerd. Binnen het experiment wordt gezocht naar een oplos sing voor de toekomstige intergratie van de kleine scholen in de vier kleinste dorpen via een vorm van samenwerking, voor realisering van een basis school. Kleuterscholen ontbreken in de vier dorpen. Advertentie een prettige persoonlijke bediening en een goede kollektie dames- en heren kleding, dêt zijn de twee ijzersterke punten waar u op kunt vertrouwen bij van Geesbergen mode. Geen meterslange rekken kleding, maar een steeds wisselende kollektie met nieuwe modeaccenten. Bekende merken herenkleding zoals overhemden van Melka of kostuums van Oxford of Van Gils zijn een waarborg voor onze kwaliteit. Persoonlijk advies geven doen wij graag, u vrij laten om te kijken, dat is pas „gezellig winkelen". ~Vanw Appelmarkt 11 Zierikzee In Ellemeet en Sirjansland (beide ca. 300 inwoners) worden volgens het kollege veel knelunten in de leef baarheid ervaren. Deze dorpen zijn als voorbeelddorp" aangemerkt om een intergraal projekt uit te werken. Knelpunten Dat betekent, dat getracht zal wor den, de bestaande knelpunten in re latie met elkaar, tot een oplossing te brengen. De ervaringen die hiermee worden opgedaan kunnen ook in an dere dorpen ten nutte worden ge maakt. Als knelpunten noemt het kollege vooral het openbaar vervoer en de dorpshuizen. DLfti HAAG. De PPR vindt dat er een drie cent-stuk moet worden inge voerd, omdat met dit muntje alle be dragen tot „op de cent" kunnen wor den betaald. Aan de problemen met de cent kan dan een einde komen, zonder dat tot afronding van prijzen hoeft te worden besloten. Dat laatste zou tot een kleine prijsstijging lei den. In de reeds genoemde voorbeeld- dorpen gaat het om de volgende knel punten: woningbouw en de sociale sektor, behoud van de school, en de intergratie-problematiek van de school. In Ellemeet speelt bovendien de ge- meenschaps-akkomrr- datie een rol. I* Derde tolstraat Met betrekking tot de derde tolstraat bij de Zeelandbrug, die in 1979 is opengesteld, vraagt de kom missie waterstaat (polders en wegen) hoeveel dagen deze tolstraat daad werkelijk heeft gefunktioneerd. Het kollege deelt hierop mee, dat zowel in 1979 als in 1980 de tolstraat gedu rende vier weken in het hoogseizoen werd opengesteld. Eveneens op He melvaartsdag de vrijdag voor Pinksteren en op de tweede Pinkster dag, en wel van 11.00 uur tot 21.00 uur. De kommissie voor ruimtelijke or dening vraagt naar de mening van het kollege over de invoering van een nieuwe kategorie kampeerders, na melijk het kleinschalig kamperen op terreinen van maximaal 10 tot 15 een heden. De mening van het kollege is, dat bij de behandeling van de nota Uit gangspunten en doelstellingen van het streekplan Midden-Zeeland, g.s. zich op voorstel van het kollege, dui delijk hebben uitgesproken voor maximaal vijf kampeereenheden bij de boer. Nieuwe kamjjeerwet Zij achten het dan ook ongewenst, dat een gemeentelijke verordening nu meer kampeereenheden toestaat dan in het ontwerp Kampeerwet is voorzien. Terzake van de gevraagde nieuwe kategorie wil het kollege af wachten, welke mogelijkheden de nieuwe wet zal bieden. ZIERIKZEE. De werkzaamheden aan de Zuidhavenbrug vorderen nu snel en nemen voor het „publiek" een duidelijk zichtbare vorm aan. Zo werden dinsdag de twee brugdelen gemonteerd; een ingewikkeld karweitje waarbij de waterstand in de haven op één peil moest worden gehouden. De sluizen waren dan ook de gehele dag gesloten, zodat de waterstand op N.A.P. bleef staan. Om een brugklep, of het val, te bevestigen moet het steu nen op een „onder" de brug afgemeerd schip dat dit brugdeel op één niveau hield. Tegelijkertijd werd ook de balans bevestigd - het deel loodrecht op de hameipoorten, waar het balansgewicht aan bevestigd zit. Hierna konden de kettingen aan de balans met de brugklep worden verbonden. Beide brugdelen werden na afloop opengezet, omdat dinsdag het mecha nisme dat elektrisch wordt aangedreven om de brug te openen of te sluiten, nog niet was gemonteerd. Inmiddels is het bedieningsapparaat geïnstalleerd en lijkt de brug op 't eerste gezicht „af". Nog een aardigheidje: in geval van storing van de elektriciteit bestaat er in de toekomst de mogelijkheid de brug met de hand open te draaien. Hiervoor is een „wiel" gemaakt met een iepenhouten as en spaken van essenhout. Om in stijl te blijven natuurlijk, maar daarom wel goed bruikbaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BAGDAD. Irak kan zeker een jaar vooruit met zijn reserves zonder eni ge exportinkomsten. SCHOUWEN-DUIVELAND. Mor- gen(vrijdag)avond is het karwei ge klaard: dan is Schouwen-Duiveland als eerste in Zeeland voorzien van de landelijke gebruikte afvalbakken voor glasinzameling, waarvan op de foto een voorbeeld (Kerkwerve). Er zullen dan 27 van die bakken zijn ge plaatst, goed bereikbaar verspreid over het gehele gebied. In Poortam bacht staat al sinds '76 een glascon tainer, weliswaar anders van vorm, en die proef heeft goed gewerkt. Re den voor de reinigingsdienst om het positieve gebruik van de nieuwe bakken optimistisch tegemoet te zien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 28-10. Op een dinsdag in de Cornelia- stichting gehouden tussentijdse vergadering van de Zie- rikzeese Oratorium Vereniging, werd unaniem het besluit genomen, zulks op voorstel van het bestuur, het praktische verenigingswerk stil te leggen tot ultimo sep tember 1981, maar wel te pogen tegen 1 mei - of zoveel vroeger als mogelijk is - de repetities te hervatten, Voorwaarde is dan wel dat de samenstelling van het koor een evenwichtiger karakter heeft dan momenteel. De samenstelling ligt thans namelijk uit ba lans, vooral ook door vertrek van leden, tijdens een vrij langdurige dirigent- loze periode. ji IP1 Dirigente tijdens het laatste kerk- concert (R.K.-kerk) was mevrouw M. van Asch-Faas uit Rotterdam, die toenmaals te Dreischor woonde en het koor dus gemakkelijk van dienst kon zijn. Door omstandigheden ver huisde zij echter weer naar Rotter dam, waardoor de kommunikatie- mogelijkheid belangrijk werd ver zwaard. Voor haar werd het Zierikzeese koor op den duur te bezwaarlijk en na de uitvoering moest zij het werk neerleggen. Kort nadien kon de heer L. M. Gebben te Brouwershaven wor den aangetrokken en de problemen schenen opgelost. Na niet al te lange tijd, moest be trokkene echter op zijn beurt af scheid nemen, door wijzigingen in zijn schema van werkzaamheden in het Rijnmondgebied (avond- en nachtwerk). Nadien begon een perio de van sukkelen, hetgeen uiteraard niet stabiliserend heeft gewerkt op het koor. Talrijke pogingen Talrijk zijn in die tussentijd de po gingen geweest een dirigent aan te trekken, maar op dit punt blijken de zaken moeilijk te liggen in zuidwest Nederland, om een wat breder gebied te noemen. Doelend op die periode, vergeleek de voorzitter, de heer M. J. Bij de Vaate de situatie met een vicieuse cirkel: er was geen dirigent voor het koor en omdat het koor achteruit ging was er geen behoorlijk koor meer voor een dirigent, een dwangsi tuatie, die tot het bovenvermelde, maar door de nog aanwezige leden uitermate betreurde, besluit heeft geleid. In de laatste fase werd hulp ver leend door de heer J. P. Knop te Brui- nisse, maar hem kon uiteraard ook geen min of meer evenwichtig sa mengesteld koor meer worden gepre senteerd. Na ampele diskussie viel daarom dinsdag het besluit tot een adempau ze, waarin het bestuur, in opdracht van de vereniging, zal pogen te ko- (vervolg pagina 4) SUPER 12 flesjes 0,3 liter, Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WILLEMSTAD, 29-10. Koningin Beatrix en prins Claus zijn woensdag op de Nederlandse Antillen aangeko men. Op het vliegveld van Wil lemstad werden zij verwelkomd door de gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. B. N. Leito, de premier van de Nederlandse Antillen, ir. D. F. Martina en de gezaghebber van het eilandgebied Curacao, mr. Ornelio Martina. HAMBURG, 29-10. Sinds de com munisten in 1978 de macht in Afgha nistan kregen zijn in de hoofdgevan genis van Kaboel zestienduizend aca demici, studenten en leidende figu ren uit de ekonomische sektor van het land ter dood gebracht. Dit heeft de dissidente gedelegeerde van Af ghanistan op de Unesco-conferentie in Belgrado, Akthar Mohammed Paktiawal, gezegd in een vraag gesprek met het Westduitse blad Bild-zeitung. Paktiawal vroeg asiel in West- Duitsland nadat hij vorige week op de Unesco-conferentie in de Sowje- trussische bezetting van zijn land had gehekeld. Hij verblijft momen teel in Frankfort. De Afghaanse dissident zei in het interview voorts dat meer dan een miljoen onschuldige landgenoten, onder wie vrouwen en kinderen, sinds de Russische invasie waren ge dood. Cubanen en Tsjechen houden zich volgens hem bezig met de vor ming van het leger van de regering van Babrak Karmel. Advertentie I Verwachting tot vrijdagavond: Mist In de nacht en ochtend op veel plaat sen mist, in de middag ook zon; mini mumtemperatuur van 4 graden vlak aan zee tot min 2 graden plaatselijk in het binnenland; middagtempera- tuur ongeveer 13 graden, in mist en kele graden lager; weinig wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 31 okt. Zon op 7.32, onder 17.11 Maan op onder 14.46 Laatste Kwartier: 30 okt.: (17.33) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 31 okt. 8.24 21.27 2.14 14.56 Doodtij: 1 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied trekt van Engeland dicht langs ons land naar Denemarken. Het centrum ervan zal vannacht boven ons land liggen zodat het dan vrijwel windstil zal zijn en onbewolkt. De tempera tuur zal dan ook flink dalen en er kan hier en daar nachtvorst voorkomen. Bovendien zal zich in de loop van de nacht waarschijnlijk op uitgebreide schaal mist vormen die zich ook mor genochtend nog geruime tijd kan handhaven. Op de oceaan is een grote depressie-aktiviteit. Een aktieve stormdepressie trekt naar IJsland en doet morgen boven Engeland de luchtdruk weer dalen. Daardoor zal er in de loop van de dag een zuidelij ke wind opsteken. De wolkenzone die bij de depressie hoort zal ons ech ter nog niet bereiken zodat het droog blijft met in de middag vrij veel zon. De middagtemperatuur zal morgen rond 12 graden zijn. Zaterdag wordt meer bewolking verwacht en in het weekeinde zal geleidelijk zachtere lucht tot ons land doordringen. PEKING. Op het grootste spoor wegstation van Peking heeft zich woensdag een ontploffing voorge daan, die mogelijk zeven doden en tientallen gewonden heeft geëist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1