Zeeuws service- en informatieburo Beurs Intensieve Veehouderij 4 STREEKNIEUWS Aardbevingen MIDDELBURG, 27-10. Per 1 april 1980 is in Zeeland het provinciaal service- en informatieburo voor jeugd- en jongerenwerk en andere so- ciaal-kulturele aktiviteiten gestart. Vanaf 1974 werd getracht een servi- ceburo van de grond te krijgen. Eind 1979 zetten de provincie en C.R.M. het licht op groen, met als ekstra op dracht te bekijken of het mogelijk is met een aantal provinciale organisa ties op het terrein van jeugd- en jon gerenwerk en sociaal-kultureel werk een gezamenlijke huisvesting te be trekken. Dit buro wordt als een eksperi- ment voor twee jaar gesubsidieerd door de overheid (provincie en C.R.M.) en zal bij het slagen van het eksperiment een blijvend dienstver lenend orgaan naar o.a. instellingen voor klub- en buurthuiswerk, jeugd- sociëteit enspeeltuinverenigingen leerlingenverenigingen e.d. T)e taken van net serviceburo zul len variëren van bemiddeling tot be geleiding. Zeeland als laatste Zeeland is hiermee de laatste pro vincie, die een dergelijk buro krijgt. In andere provincies draaien reeds enige jaren serviceburo's. De werkzaamheden in het eerste jaar zullen grotendeels bestaan uit inventarisatie van behoeften c.q. wensen bij provinciale, regionale en plaatselijke groepen, die zich met het jeugd- en jongerenwerk bezighou den. Tevens zal er in dit jaar een informatie- en dokumentatiesysteem opgebouwd worden, waaruit alle jeugdklubs uit de provincie hun in formatie kunnen putten. Deze materiële dienstverlening zal een grote plaats innemen in het ta kenpakket. Een voorbeeld van de materiële dienstverlening is de film bemiddeling. Het serviceburo heeft bij filmverhuurmaatschappijen kor tingen op de huur van films bedon gen voor de aangesloten groepen c.q. organisaties. Men kan dan via het serviceburo 16 mm films bestellen voor vertoning in eigen jeugd- en klubgebouw. KERKWERVE Viswedstrijd in de herfstvakantie In de herfstvakantie organiseerde de werkgroep Jeugdaktiviteiten een viswedstrijd voor de jeugd van Kerk- werve. De opkomst was zeer gering. Er kwamen maar 10 kinderen om hun hengeltje uit te gooien. Vermoedelijk kwam dit door het zeer slechte weer. In de pauzé was er voor de kinderen chocomelk en koek, wat in de auto's werd genuttigd. Na afloop van de wedstrijd mocht Jos van Langeraad de mooie standaard in ontvangst ne men. T af eltennistoernooi voor de jeugd Zaterdag 25 oktober werd er door de tafeltennisvereniging Kerkwerve een tafeltennistoernooi gehouden in de gymzaal ,,de Werve" te Kerkwer ve. Dit toernooi was alleen bestemd voor schoolkinderen die geen lid zijn van een tafeltennisvereniging. Er waren die middag 23 kinderen die hun uiterste best deden om een prijs in de wacht te slepen. Na afloop bedankte Jan van Urk de kinderen voor hun komst. Ook bedankte hij de scheidsrechters van de eigen vereni- Zaterdag 8 november zijn be langstellenden van harte welkom in de Concert- en gehoorzaal, Sin gelstraat 13 te Middelburg, waar men nader kan kennismaken met het ser- vice-buro en zijn medewerkers. Presentatiedag Er is dan een presentatiedag voor alle groepen, die zich met jeugd- en jongerenwerk en ander sociaal-kul- turele aktiviteiten bezighouden. Er zullen diverse Zeeuwse popgroepen optreden, er worden films gedraaid, variërend van kinderfilms, muziek films tot diskussiefilms. De Stichting BRES (Stichting Be weging, Rekreatie en Spel) zal met een aantal spelen aanwezig zijn. Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige vorming wil met diverse medewer kers ook een aantal mogelijkheden van hun organisatie laten zien. Naast deze aktiviteiten zullen er diverse in formatiestandjes van o.a. diverse filmverhuurmaatschappijen, BU- MA, Zeeuwse Sportraad, Bres, Tele fonische Hulpdienst, Provinciale Stuurgroep Werkloosheid e.d. zijn, waarvoor/waarnaar het serviceburo kan bemiddelen of doorverwijzen. Het bestuur van het serviceburo wordt gevormd door de provinciale en regionale jeugdwerkorganisaties. Voor Schouwen-Duiveland is dat de Stichting Jeugd. ging voor de geboden hulp. Daarna ging hij over tot de prijsuitreiking. In de groep 6 t/m 8 jaar was de le prijs voor Edwin Hillebrand en de 2e prijs voor Marjolein Stouten. In de groep 9 t/m 11 jaar ging de le prijs naar Freddy Kramer en de 2e prijs naar Jan-Kees Noordijke. In de groep 12- t/m 14-jarige mocht Dick Quartel de le prijs in ontvanst nemen en de 2e prijs ging naar Onno Kramer. Zij kregen allen een mooie standaard. Alle deelnemers kregen na afloop een sticker en een ballpoint van de tafeltennisvereniging Kerkwerve. BROUWERSHAVEN Kursus wandkleden maken Voor beginners, die wensen te le ren hoe een wandkleed wordt opge bouwd, begint Ted Stigter volgende week dinsdag (4 november) een kur sus. De techniek is applicatie. De kursus bestaat uit zes lessen en wordt steeds dinsdagsochtends van half 10 tot half 12 gehouden. Er zijn nog een paar plaatsen vrij. Voor in lichtingen: tel. (01119) 510. OOSTERLAND Etentje voor „Schouwenoord" ers Vrijdagavond 24 oktober jl. kreeg een 23-tal, uit Zierikzee afkomstige gehandikapten, gehuisvest in het ge zinsvervangend tehuis „Schouwe- noord" aldaar, onder leiding van een viertal dames een etentje aangebo den in het cafetaria „Neffen d'Eule" van de heer A. Dorst. In de loop van de avond heeft de muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" met de drumband de ge handikapten nog een serenade ge bracht. Ujteraard werd deze geste van de familie Dorst op hoge prijs gesteld, terwijl ook Jan Hoogen- doorn en zijn verloofde Marja Roks, veel dank verdienen voor de hulp die ze belangeloos de familie Dorst op deze avond hebben geboden. UTRECHT, 27-10. Op de morgen (woensdag) door ir. M. G. Wagenaar te ope nenen Beurs Intensieve Veehouderij, die van 29 oktober tot en met 1 novem ber gehouden zal worden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht zal dit jaar voor EëFêerst een stancT Ingericht zijn van de Dierenbescherming. De vereniging richt zich daarmee rechtstreeks tot de individuele veehouder, die volgens de vereniging meer aandacht moet krijgen voor een beter behandeling van het dier. Onder het motto: „Hun welzijn, Uw welzijn", wordt gevraagd om overleg over nieuwe produktie me thoden. De de^ïname aan de beurs moet gezien worden als een eerste stap in een reeks voorgenomen akti viteiten van de vereniging. Volgens Vuylsteke van de Dieren bescherming „is het geduld op. De eksesse die in de publiciteit komen zijn maar een topje van de ijsberg". De vereniging bestaat volgens de direkteur uit terzake kundige en re delijke mensen, die oog hebben voor de ekonomische belangen van de in tensieve veehouderij. „Er zijn goede oplossingen mogelijk, maar dan moet er wel nu gepraat worden". Tijdens de beurs zal een lid van de Commissie Intensieve Veehouderij op de stand van de Dierenbescher ming aanwezig zijn om kommentaar te geven over de doelstellingen en het beleid van de Dierenbescherming. Bouw dokterswoning Met de bouw van een nieuwe dok terswoning voor de plaatselijke arts, dokter H. Speelman aan de Molen weg op de plaats waar de vroegere woning stond, is door het aanbren gen van de bekappingsspanten etc. zover gevorderd dat het hoogste punt is bereikt. Dit karwei wordt geklaard door het Bouw- en Aannemingsbedrijf fa. M. P. Capelle J.J.z. als hoofdaanne mer, terwijl de fa. Geuze uit Nieu- werkerk het timmerwerk verzorgt. En verder nog verschillende onde raannemers. De afgebroken woning werd in 1902 gebouwd voor de toen malige, hier gestationeerde rijksont vanger, de heer Der Weduwen en heeft alleen de laatste decennia maar als dokterswoning dienst gedaan, want behalve dokter Speelman heeft ook zijn voorganger, dokter J. W. de Putter de praktijk hier uitgeoefend. Oud papier Zaterdag 1 november wordt door het desbetreffende komité hier in Oosterland weer oud papier en vod den opgehaald ten bate van het zen dingswerk der Gereformeerde Ge meenten. Omstreeks negen uur in de ochtend gaat men van start met traktor en wagen, en de ingezetenen worden be leefd verzocht, zo mogelijk, het oud papier en de vodden aan de weg of trottoir gereed te leggen, samenge bonden, waarvoor bij voorbaat vriendelijk dank. Concert Zaterdag 8 november zal als orga niserende vereniging de plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" een „Binnenconcert" gege ven worden in de grote zaal van het dorpshuis „Oosterhof", waarbij, be halve genoemde muziekvereniging, als gastvereniging op zal treden na melijk de Christelijke muziekvereni ging „Euphonia" uit Bergen op Zoom. De toegang is gratis. Het bestuur hoopt op een grote be langstelling voor dit muzikaal evene ment. Voor tijd: zie agenda. Opbrengst Mbuma zending Onder leiding van de heer D. I. van de Velde werd in de maand oktober weer gekollekteerd ten bate vande Mbuma zending door Mirjam Bak ker, Connie de Bruine, Henriëtte IJ- zelenberg, Anja en Tineke Meerman, Arianne Morks en Jannie Steenpoor- te. De opbrengst bedroeg over ge noemde maand de som van 267,80. Waarvoor zeer veel dank aan diege nen die dit werk steeds weer geden ken willen met een gift, en niet min der de leiding en de kollektanten. BRUINISSE De renovatie van de begraafplaats Uit het bericht,"övër-dè innovatie, van de oostelijke begraafplaats te Bruinisse, in ons nummer van vrij dag, mag niet worden afgeleid, dat deze renovatie slordig zou worden uitgevoerd. Integendeel, het werk ge beurt op uiterst piëteitvolle wijze, zeer tot tevredenheid van de op drachtgever in casu het gemeente bestuur. Het monument voor de in 1903 omgekomen slachtoffers van de scheepsramp bestond altijd al uit drie stukken. Het is dus niet in drie stukken gevallen, zoals men onze korrespondent had bericht. Overi gens is een fout geslopen in de namen van de slachtoffers, waarvan er twee van den Berg of van den Berge heet ten, de derde was Hendrik Okkerse Pz. Ophalen oud papier Aanstaande zaterdag (1 november) wordt er van half negen af in Brui nisse weer oud papier opgehaald voor de muziekvereniging „Nu met Hope". In China heeft men gekonstateerd dat het oude volksgeloof dat dieren aardbevingen kunnen voelen aanko men, niet geheel op een fictie berust. Meer dan eens heeft men aan gedra gingen van dieren opgemerkt dat de ze aardbevingen kunnen „voorspel len". Nu komen uit de Verenigde staten gelijkluidende mededelingen. Biolo gen van de Stanford universiteit hou den chimpansees voor geëigende aardbevingvoorspellers. In de buurt van de San Andreaskloof of breukzö- ne zijn minimale aardschokken aan de orde van de dag. In 1976 re gistreerden de seismografen 25 uit erst zwakke bodembewegingen. En wat stelden ze vast? Dat, hoewel nie mand maar iets voelde, de chimpan sees bij de twee sterkste bevingen reeds dagen daar voor hun gedrag opvallend veranderden. Ook bij zwakke bevingen daarna vertoonden de dieren dagen van tevoren hun ge wijzigde gedrag. Gezien de chimpansees niet be paald goedkoop zijn, wil men nu grondig experimenteren met kippen en runderen, al dan niet in boerderij en gestationeerd langs de hele breuk- zóne. Maar er moet nog veel meer worden geregistreerd, geëxperimen teerd en geobserveerd alvorens men tot een gedegen konklusie kan ko men. Misschien ontdekt men wel een nieuwe onfeilbarevoorspeller on der de dieren. t „Flitsen" uit het buitenland LONDEN. De cellen van politiebu reaus in heel Engeland zitten vol met gevangenen die ontevreden cipiers niet meer in de gevangenis willen toelaten. Volgens welingelichte bronnen denkt de regering er nu over om veroordeelden onder te brengen in militaire bases en te laten bewa ken door soldaten. KABOEL. Studenten en professo ren van de universiteit van Kaboel zijn afgelopen week een staking be gonnen uit protest tegen de manier waarop mensen worden gerekru teerd voor het Afghaanse leger. Dit is uit universitaire bron in Kaboel ver nomen. CAIRO. De Israëlische president, Yitzak Navon, die een officieel be zoek aan Egypte brengt, heeft maan dag de synagoge van Cairo bezocht. Hij zei bij die gelegenheid dat hij een boodschap van vrede en vriendschap aan alle Egyptenaren brengt. LOESAKA. President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft maandag een groep „anti-revolutionairen", gesteund door vooral buitenlandse huurlingen en Zuid-Afrika" beschul digd van het beramen van een staatsgreep in Zambia in de nacht van 16 op 17 oktober. WARSCHAU. De hongerstaking van spoorwegarbeiders in Wroclaw is maadagochtend beëindigd na on dertekening van een voorlopig ak koord tussen de stakers en de autori teiten. MÜNCHEN. De Beierse politie sluit niet uit dat sabotage de oorzaak is van de enorme brand die maandag een gasdistributiestation in Forch- heim bij Ingolstadt in West-Duits- land volledig verwoestte. LONDEN. De Britse minister van binnenlandse zaken William White- law wil het leger gaan inschakelen bij het bewaken van gevangenen, omdat door de staking van gevange nispersoneel een onhoudbare situatie is ontstaan. BANGKOK. Een voormalige lei der van de socialisten in Thailand, Virat Sakchirapong, die vier jaar ge leden onderdook, heeft zich aangege ven bij de autoriteiten. Dit is in Bangkok bekend geworden. MADRID. De onderhandelingen tussen Oost en West over een agenda voor de derde Europese veiligheids- konferentie, die 11 november in Ma drid moet beginnen, zijn vast blijven zitten. OOST-BERLIJN. Oost-Duitsland gaat zijn defensie-inspanning verho gen gezien de gevaarlijke ontwikke lingen in het imperialistische kamp, zo heeft Erich Honecker, president en partijleider van de D.D.R., aange kondigd in een toespraak tot net af gestudeerde officieren van de mili taire academie. MOSKOU. In Kiev is de 75-jarige voorvechtster voor de mensenrech ten mevrouw Oksana Mesjko aange houden en in een psychiatrische in richting geplaatst, zo is in dissiden tenkringen te Moskou vernomen. NEW DELHI. De Indiase politie heeft 15.000 zelfgemaakte bommen ontdekt in een moskee in Lucknow in de Indiase deelstaat Uttar Pradesh. Dit is zaterdag in New Delhi verno men. MADRID. Ongeveerd 1.500 basken hebben in Bermeo gedemonstreerd voor de vrijlating van de ontvoerde fabrikant José Garavilla. Deze werd woensdag door de Baskische afschei dingsbeweging ETA ontvoerd. LISSABON. De regering van de Kaap Verdische Eilanden heeft een verzoek van het Kremlin voor haven faciliteiten voor de Russische vloot van de hand gewezen. Dit heeft het Portugese dagblad „Tribuna" zater dag gemeld. LUXEMBURG. De speciale Euro pese raad over de staalproblematiek, in Luxemburg, is mislukt. Dat wil zeggen dat ministers van ekonomi sche zaken van de negen EG-landen geen gemeenschappelijk standpunt hebben bereikt over de bijzondere maatregelen die de EG-kommissie nodig acht om de problemen in de Eu ropese staalsektor te lijf te gaan. WENEN. Het eigen persbureau van de organisatie van olie-exporterende landen de OPEC zal begin november in Wenen zijn werkzaamheden aan vangen. SEOEL. President Chun Doo- Hwan heeft de negende grondwet van Zuid-Korea afgekondigd. Met de afkondiging is het huidige parlement automatisch ontbonden en zijn de bestaande politieke partijen afge schaft. WIESBADEN. West-Duitsland heeft in september een rekordover- schot op zijn handelsbalans geboekt van 1,63 miljard mark, terwijl er in augustus nog een tekort was van 133 miljoen mark, zo heeft het Westduit- se bureau voor de statistiek meege deeld. In september vorig jaar was er een positief saldo van 188 miljoen mark. Donderdag 30 oktober, Ned. 1,19.30 uur: Jan Just Bos, de nieuwe presentator van het NCRV quiz-programma: „Ja, natuurlijk". Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 29 OKTOBER NED. I: De KRO zendt voor de jeugd allereerst een aflevering van de Poppen kraam uit en Maja de Bij dan het improvisatieprogramma Kinderspel en KRO's wereldcircus. De NOS brengt na het nieuws voor doven, Sesamstraat, Toeristische tips, het journaal de rubriek Van Gewest tot gewest. Na politiek bijge spijkerd te zijn in Politieke Partijen volgt het programma Cinevisie. Ruim een uur duurt de Deense televisiefilm De Schelp., Hierin wordt getoond hoe Vicky een achttienjarige zenuwpatiënte weer de vrije wereld binnenstapt, zoals ook Klaus die nog steeds moeite heeft om het verlies van zijn twee jaar geleden overleden vrouw te verwerken. Na het journaal volgen de rubrieken Den Haag vandaag en Panoramiek. NED. II: De serie Kinderen vand reke ning beleeft vanavond de laatste uitzen ding. Na het journaal neemt de VOO de uitzending over. Bijna twee uur durende film The Lady sings the blues wordt op het scherm gebracht. Het is een aangrij pende rolprent waarin het leven van de beroemde blueszangeres de negerin Billy Holiday centraal staat. De hoofdrol wordt vertolkt door Diana Ross. Billy Holiday kwam heel jong ih een bordeel terecht. Ze wist zich echter op te werken tot zangeres van een nachtclub, waarna Benny Good man haar ontdekte en bevestigde in haar kwaliteiten van zangeres. Ze heeft vre- selijk geleden onder de rassenhaat en vluchtte tenslotte in de verdovende mid delen. De laatste drie kwartier van de avond worden gevuld met Agenda en les vier uit de geschiedenis van de fotogra fie. WOENSDAG 29 OKTOBER NED. I: 10.00 en 14.30 Schooltele visie; 15.30 De Poppenkraam; 16.00 Maja de bij; 16.25 Kinderspel16.55 Wereldcircus; 18.25Nieuws voordoven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest19.50 Politieke partijen; 20.00 Cinevisie; 20.30 De schelp; 21.30 Jour naal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Panoramiek; 22.40 Studio Sport; 23.00 Journaal; 23.15 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Kin deren van de rekening; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Socutera; 20.32 Lady sings the blues; 22.55 Agenda; 23.02 Teleac; 23.37 Journaal; 23.42 Nieuws voor doven. DONDERDAG 30 OKTOBER NED. I: Wolly's wereld opent het programma gevolgd door de Canadese jeugdserie over een dappere herdershond. De natuurliefhebers komen weer aap hun trekken met de quiz Ja, natuurlijk. Tot slot een folkloristisch programma vanuit het hoge noorden van Rusland, waar het liefdeslied en de -dans van vader op zoon en van moeder op dochter overgaat, evenals de schitterende kos tuums die bij deze dansen gedragen worden. Na het journaal de rubriek Den Haag vandaag en de eerste reeks van dokumentaires over het ontstaan van België nu 150 jaar geleden. NED. II: Voor de jeugd brengt de VARA een aflevering van Pinokkio ep J.J. de Bom show. Na het journaal dë rubriek Hoe bestaat het en de eerste van een Duitse achtdelige tv-serie Theodor Chindler. Het verhaal speelt zich afvlak voor de eerste wereldoorlog in Neustadt in de deelstaat Hessen. Na het journaal volgt de rubriek de Ombudsman. Na Frits Bom een aflevering uit de serie De onvoorstelbare wereld van Roald Dahl. De aktualiteiten rubriek Achter het nieuws besluit de uitzending op dit net DONDERDAG 30 OKTOBER NED. I: 1.30 en 14.30 Schooltelevi sie; 18.25 Nieuws voor doven18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Wollie's wereld; 19.05 De kleine zwerver; 19.30 Ja, natuurlijk; 21.05 Liefde in het hoge noorden; 21.30 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 150jaar Belgen; 23.00 Journaal. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Pi nokkio; 19.15 J.J. de Bom; 20.00 Jour naal; 20.27 Hoe bestaat het; 20.45 Theodor Chindler; 21.45 Ombudsman; 22.45 De onvoorstelbare wereld van Roald Dahl; 23.10 Achter het nieuws 00.05 Journaal; 00.10 Nieuws voor do ven. LONDEN. De Britse premier Mar garet Thatcher heeft een onderzoek gelast naar de wijze waarop geheime dokumenten uit het ministerie van defensie bij het nationale persbureau „Press Associaton" kwamen. PARIJS. Duizenden mijnwerkers hebben in Parijs voor het ministerie van ekonomische zaken gede monstreerd. Zij eisten dat Frankrijk zijn kolenmijnen optimaal exploi teert. ZIERIKZEE. Op woensdag 29 okto ber koncentreert - onder auspiciën i van de Z.V.U. - het ARKIOS-ensem- ble, met medewerking van de we reldberoemde blokfluitiste Frans Bruggen. Werken worden uitgevoerd van: Locatelli, Mozart, Bach, Proko- fieff en Strawinsky. Het ensemble geniet een geweldige reputatie en staat onder leiding van Joop van Zon. De uitvoering mag zeker wor den beschouwd als een adequate ver vanging van het Amsterdamse Phil- harmonische Orkest, een volle con certzaal waard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4