STICHTING GEMEENSCHAPSRUIMTE EN SOCIALE ZORG IN BEGROTING Ouwetje99 uit 1917 Nota van aanbieding 1981 „Bruse" betrokken bij boek „Luther onze huisvriend" STREEKNIEUWS „Afslanking" Produktschap voor Vis en Visprodukten 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 oktober 1980 Nr. 22801 3 ZIERIKZEE, 27-10. In de gemeentebegroting 1981 is re kening gehouden met een bijdrage aan de Zeeuwse Mu ziekschool van 4610 leseenheden x 23,84 is (afgerond) 109.900,Ten opzichte van de begroting 1980 is dit een uitgavestijging met 27.800,—. Deze stijging is het gevolg van het feit, dat in het verleden door enige deel nemende gemeenten met instemming van het bestuur toegepaste maximalisering in de uitgaven door de overi ge deelnemers niet meer wordt aanvaard. Ofschoon het kollege hiertegen ernstig bezwaar gemaakt heeft, merkt het kollege op, dat in de huidige gemeenschappelijke regeling, deze maximalise ring van de gemeentelijke bijdrage een formele grondslag ontbreekt. UTRECHT. De jeugd heeft de toekomst en kinderen worden „overal" bij be trokken; kennelijk ook bij het koken, want een opvallende verschijning is het „Kinder kook- en bakboek". Daarin staat o.m. de flensjestaart, de botermop- pen en de vlaflip. Het boek is verkrijgbaar bij het Nederlands Zuivelbureau (f 14,90). Iets voor een presentje Vergadering Vrouwenvereniging Onder protest heeft het kollege zich neer moeten leggen bij het stand punt van de meerderheid. Gemeenschapsruimte Reeds eerder heeft het kollege van b. en w. van Zierikzee te kennen ge geven, dat voor de stichting van een gemeenschapsruimte de voorkeur uitgaat naar een plaats in de bin nenstad. Voor een dergelijke ruimte zijn in de toekomst wellicht moge lijkheden aanwezig in één van de ge bouwen, die de rijksscholengemeen schap momenteel in gebruik heeft aan de Nieuwe Boogerdstraat en de Manhuisstraat. Voor een eerste on derzoek naar deze mogelijkheden werd in het bestedingsplan rekening gehouden met het aanvragen bij de raad van een voorbereidingskrediet van 25.000,—. Sociale zorg De kosten voor sociale zorg bedra gen in de gemeente voor het jaar 1981 totaal 6.169.247,—. In vergelijking tot 1980 betekent dit een stijging van 71.648,—Hier tegenoverstaat een raming van inkomsten van 5.853.869,—, resteert een ongedekt tekort van 315.378,—. Dit betekent volgens b. en w., dat deze kosten ge voteerd dienen te worden uit de alge mene middelen. Geraamd wordt dat de uitgaven A.B.W.-thuiswonenden, jonger dan 65 jaar, met 8.283,— zullen stijgen. Het uitkeringsbestand in deze kate- gorie bestaat hoofdzakelijk uit on volledige gezinnen. De laatste jaren valt een sterke stijging van het aantal echtscheidin gen te konstateren, waarbij een van de partners een beroep op bijstand doen. Het bestand van 65-jarigen en ou der, loop steeds verder terug. Stabili sering c.q. afname van het bestand is mede het gevolg van een betere on derlinge afstemming van A.O.W., huursubsidie en A.B.W. Rekening wordt gehouden met een geringe stij ging van de uitgaven, als gevolg van wijziging in normen van 1.231,—. Bejaarden Het aantal bejaarden dat geduren de steeds kortere periodes zelfstan dig de kosten van verzorging kan voldoen, neemt toe. Daarnaast wordt verwacht, dat de verzorgingskosten zullen stijgen in het komend begro tingsjaar. Er wordt rekening gehou den met een stijging van 142.764,— op dit onderdeel. Een bedrag van 77.515,wordt geraamd als stijging van de kosten voor bijstand aan elders verzorgen den verpleegden. In verband met het ontbreken van voorzieningen voor deze kategorie van personen binnen onze regio, zul len dezen elders in de provincie of in het land opgenomen moeten worden. Werkloze werknemers Verwacht wordt, dat de uitgaven in het kader Rijksgroepregeling Werkloze Werknemers niet zullen stijgen. Mede door het „overhevelen"' van een aantal lang durige werklozen en een aantal ge scheiden vrouwen die niet tot arbeid in staat zijn naar de kategorie „A.B.W. thuiswonenden jonger dan 65 jaar", zullen de kosten dalen met een geraamd bedrag van 191.227,—. De rijksregeling zelfstandigen, zal naar verwachting in 1981 geen aan vragen om leenbijstand of periodie ke uitkeringen opleveren. Deze regeling maakt het mogelijk aan zelfstandigen leningen, danwel gedurende een bepaalde periode een uitkering voor levensonderhoud te verstrekken. Woonwagenbewoners In verband met het feit, dat de ge meente Zierikzee een zgn. aangewe zen gemeente is, draagt deze gemeen te zorg voor de bijstandsverlening aan woonwagenbewoners in de gehe le regio Schouwen-Duiveland. Als gevolg van de totstandkoming van het nieuwe woonwagencentrum in Bruinisse en Zierikzee is een dui delijke verbetering tot stand geko men in de leefsituatie van deze groep. Per 1 september 1980 is het huis- vestingsbeled voor deze groep van het ministerie van C.R.M., overge dragen aan het ministerie van volks huisvesting. In hoeverre dit konse- kwenties heeft binnen het gemeente lijk apparaat is nog volledig duister. Werkloosheidsvoorziening: In het eerste kwartaal van 1980 ontvingen gemiddeld 55 personen een uitkering krachtens de wet werk loosheidsvoorziening. De verwach ting is, dat dit aantal zal toenemen, tot 125 personen. Een gelukkige om standigheid noemt het kollege dat het werkloosheidspercentage voor Schouwen-Duiveland op dit moment nog beneden het landelijk gemiddel de blijft. De stijging in de uitgaven raamt men op f 103.555,—. De kostenstijging in verband met de beeldende kunstenaars regeling zullen f 45.000,— bedragen. In de prijzen van de landbouwgron den is de laatste twee jaar een ten- Het Iaat de constructie actief ademhalen De capillaire werking van de ondergrond wordt waterafstotend gemaakt, zonder dat de poriën worden afgesloten. De muur kan blijven ademen. Het droog worden wordt niet afgeremd, maar bespoedigd, omdat er van buiten af geen vocht meer kan binnendringen. Het gaat vervuiling tegen Gevels en daken worden aanzienlijk minder snel vuil. Het vuil kan zich niet in de poriën vastzetten en wordt door de regen weggespoeld. dens naar een lagere prijs per ha waar te nemen. Waar de prijzen de laatste jaren ge lijk zijn gebleven en de kosten geste gen, is het voor de agrarische wereld moeilijker geworden een redelijk re sultaat te behalen. Energiebeperking Evenals vorig jaar is in het „meer- jarenperspektief 1981-1984" een be drag gereserveerd voor onderzoek naar en het treffen van energiebespa rende voorzieningen aan de gemeen telijke eigendommen. Werd in 1980 een bedrag van f 50.000,— voor dit doel besteed, voor 1981 wenst het kollege een bedrag van f 75.000,— te reserveren. ZIERIKZEE Zilveren jubilaris Afgelopen vrijdag vierde de oud- Zierikzeeënaar de heer M. de Vlieger, zijn zilveren jubileum als medewer ker van de Grontmy N.V. afdeling Zeeland. De heer De Vlieger heeft na zijn vertrek uit Zierikzee gewoond in Kerkwerve en in nu inwoner van 's Heer Hendrikskinderen. Sprekers op de drukbezochte receptie waren: H. M. F. M. Koeken, adj. direkteur per soneelszaken, ir. G. J. Eshuis, pro vinciaal leider Zeeland en H. Ceelen voorzitter personeelsvereniging. Uit de gehouden toespraken kwam naar voren, dat de heer De Vlieger altijd een enorm werktempo had en dat nooit een tevergeefs beroep op hem gedaan werd. Als kado kreeg hij on der andere een enveloppe met in houd. Aanrijding Op de provinciale weg tussen Zie rikzee en Haamstede ter hoogte van de afslag Zandweg, vond gister- (maandag) middag een aanrijding plaats. Omstreeks 18.15 uur naderde een auto, bestuurd door M. J. K. J. uit Zierikzee de provinciale weg va nuit de Zandweg en draaide de pro vinciale weg op. Daarbij zou geen voorrang verleend zijn aan de auto van J. J. S. uit Oud-Vossemeer en een botsing ontstond. Beide voertuigen liepen materiële schade op. Reddingsbrigade De Reddingsbrigade „Zierikzee- Düiveland" organiseert de distrïkts- kampioenschappen zwemmend red den voor junioren 1980 en rekreatie- ve wedstrijden, die gehouden wor den op zaterdag 1 november in „On derdak" (16.15). Koffiebar Y.F.C. Youth For Christ houdt weer een koffiebar op zaterdag 1 november in de zaal van „De Lichtboei". Toepassingen Ceresit 444 wordt gebruikt voor het impregneren van poreuze gevels, b.v. schoon metselwerk, gevels bekleed met natuur- of kunststeen, pleisterwerk, sierpleisterwerk, verder van beton-, cement- en kleiwaren, o.a. dakpannen. Ceresit dealer: Louwerse de Priester b.v. Waldammeweg 2 Middelburg 01180-25055 Jaarvergadering C.O.A. Op donderdag 30 oktober zal in de Willibrordusschool te Zierikzee een algemene ledenvergadering van het C.D.A. worden gehouden die in het teken staat van de landelijke en ge meentelijke politiek. Naast enkele huishoudelijke en bestuurlijke zaken zal voor de pauze de bespreking van het C.D.A. verkie zingsprogramma „Om een zinvol bestaan" aan de orde worden gesteld. Een elftal leden van het C.D.A. heeft zich bereid verklaard om enke le belangrijke punten uit dit verkie zingsprogramma te lichten namelijk die punten waarin de visie van het C.D.A. duidelijk afwijkt van andere partijen. Achtereenvolgens komen onderwerpen zoals welzijnsbeleid, internationale solidariteit, justitie, veiligheidsbeleid etc. aan de orde. Na de pauze staat op het programma de bespreking van de gemeentepolitiek, hetgeen in het licht van de komende algemene beschouwingen aktueel is. De fraktieleider van het C.D.A. in de gemeenteraad, de heer L. S. P. van Velthoven zal dit onderwerp inlei den. Voor tijd: zie agenda. Diabetes Vereniging Op donderdag 13 november zal er door de afdeling Schouwen-Duive land van de Diabetes Verniging Ne derland een ledenvergadering wor den gehouden in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee. Er zal die avond een lezing worden gehouden door dr. W. Stiggelbout van de Nederlandse Hartstichting, met als onderwerp: Diabetes en hart- en vaatziekten. Le den en belangstellenden zijn deze avond van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE/BRUINISSE Mosselfonds keert uit In de vergadering van de Mossel Advies Commissie (MAC) is besloten per 1 november, aan de mosselkwe kers van de in dit mosselseizoen gestorte heffing, een bedrag van f 3,— per ton van 100 kg, terug te beta len. In het Mosselfonds bevindt zich ruim 2 miljoen gulden, terwijl in de periode 30 juni-24 oktober slechts 1 vracht mosselen van 371 tonnen moest worden uitbetaald. Per 1 no vember wordt dan ook de heffing van 7,— per ton tot 4,— per ton te ruggebracht. ZONNEMAIRE Bond van Plattelandsvrouwen Donderdag 3 oktober hield de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een bijeenkomst in het dorpshuis te Zon- nemaire. Spreker deze avond was ac- cupuncturist Zwartelé uit 's Heeren- hoek die het onderwerp accupunc tuur besprak. Grondbeginselen en wijze van toepassing kwamen aan de orde en tevens ging hij op de oor sprong van deze geneeswijze in die al meer dan 5000 jaar in China bekend is. Nq ,de pauze bestond de gelegen heid vragen te stellen die uitvoerig werden beantwoord. NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Kollekte De kollekte voor geestelijk gehan dicapten heeft te Noordgouwe en Schuddebeurs 536,65 opgebracht. Dat is ruim 100,—meer dan in 1979. Een woord van dank aan alle gulle gevers en aan de kollektanten. Ouderavond Donderdag 30 oktober wordt in de lagere school te Noordgouwe de jaar lijkse ouderavond gehouden. Een uur voor de vergadering is er voor de ou ders gelegenheid het werk van hun kinderen te bekijken in de hal van de school. Voor tijd: zie agenda. DUIVELAND Opbrengst kollekte De huis-aan-huis kollekte voor geestelijk gehandikapten bracht in de gemeenten Nieuwerkerk f 893,55 op in 1979 740,37. Te Ouwerkerk 253,25 en in 1979 f 210,20. Sirjans- land 72,40 in 1979 78,67. De kollekte bracht in dit jaar 189,96 meer op dan in het jaar 1979. Hartelijk dank wordt gebracht aan alle gevers en in het bijzonder aan al le kollektanten. NIEUWERKERK Bejaardenreis A.N.B.O. Op donderdag 23 oktober maakte de A.N.B.O. weer haar najaarsreis. Met een volle bus vertrok men om 11.00 uur vanaf „Ons Dorpshuis". Na een welkomstwoord van bestuurslid, de heer Van Bloois en de chauffeur, ging het gezelschap via de Zeeland- brug naar Brabant waar de bejaar den in Hoogerheide een diner werd aangeboden. Vervolgens ging de reis door de Wouwse Plantage Roosen daal/Breda, naar Rijsbergen, waar we in Napoleon Bonaparte koffie met gebak gepresenteerd kregen. Vervolgens reden zij via Etten-Leur, Willemstad weer op huis aan. Er werd een woord van dank gesproken door een der leden. Rond zes uur kwamen de bejaarden in Nieuwer kerk aan. Bijeenkomst Vrouwenvereniging De Gereformeerde Vrouwenvereni ging Maria-Martha" te Nieuwer kerk komt woensdag 29 oktober weer in vergadering bijeen, in de zaal achter de Gereformeerde kerk aan de Badhuisstraat. Mevrouw Broere zal spreken over het onderwerp „Is de boodschap van de Jehova's getuigen het ware evangelie?". Na de pauze wordt een bijdrage geleverd door me vrouw Rotte. Nieuwe leden én be langstellenden zijn van harte wel kom. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE, 27-10. In de vorige week gehouden vergadering van de Hervormde Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" te Bruinisse werd na het zingen van Psalm 42 5 en een kort welkomstwoord van de presi dente mevrouw B. de Waal-Jumelet, de Bijbelinleiding verzorgd door me vrouw P. Verspoor-Stoel. Haar on derwerp was: „De storm op zee", zo als die is beschreven in Lucas 8 22- 25. Interkerkelijke gespreksgroep Maandag 3 november zal de Inter kerkelijke gespreksgroep weer bij eenkomen, en zal gehouden worden in de zaal achter de Gereformeerde kerk aan de Badhuisstraat. Alle be langstellenden, zowel ouderen als jongeren zijn van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. Geslaagd De heer L. C. v. d. Cingel te Nieu werkerk slaagde een dezer dagen voor het examen: aannemer in de grond-, water- en wegenbouw. OOSTERLAND Opbrengst kollekte De nationale kollekte ten bate van het geestelijk gehandikapte kind werd hier ter plaatse gehouden onder leiding van mevrouw G. Dorst-Hoog- vliet, door de dames mevrouw Boo- gert-van der Maas, mevrouw Van den Bos-Dorst, mevrouw Dorst-Ver- straatten, mevrouw Goossens-Ze- gers, mevrouw Goudzwaard, me vrouw Van 't Hoff-Dorst, mevrouw Ista-Both, mevrouw Ten Klooster- Bos, mevrouw Stouten-Otte, me vrouw Verkaik-Keus en mevrouw Verstraatten-de Bruine. De opbrengst bedroeg dit jaar de mooie som van 886,47, d.i. 185,46 meer dan vorig jaar, toen in totaal 701,01 werd opgehaald. Een woord van dank aan de milde geefsters en gevers, en niet minder aan de leiding en de dames kollektanten is dan ook wel op z'n plaats. Dankdag Woensdag 5 november zal ook hier ter plaatse weer de jaarlijkse dank dag voor het gewas gehouden worden door alle plaatselijke kerken, behal ve de Ned. Hervormde Kerk. In de Gereformeerde Gemeente en Een deel van de werkzaamheden van het Produktschap zou veel goed koper door de eigen exporteurs organisatie kunnen worden verricht, kontróle en andere werkzaamheden, die niet zelf kunnen worden verricht, zou kunnen worden overgenomen door het Visserij schap. Vorige week is besloten, dat een kommissie van drie nader te benoe men personen, een onderzoek zal in stellen, om het Produktschap af te slanken, d.w.z. na te gaan in hoever re takdn van het Produktschap over Na de pauze vertelde mevrouw Teekens-Krijgsman over het werk, dat zij tot dusver verrichtte in het wereldje van de uitgenodigden. Zij wees op de geweldige omwenteling, die de uitvinding van de boekdruk kunst door Laurens Janszoon Koster (of Gutenberg) waardoor de boeken niet meer met de hand behoefden te worden overgeschreven, maar één maal gezet, in vele exemplaren kon den worden verspreid, in de 15e eeuw te weeg bracht. Een der eerste boeken die werden gedrukt en verspreid, was de bijbel, maar ook andere boeken en wat te genwoordig dagelijks van de pers komt is niet meer te tellen. De ver antwoording van wat gedrukt wordt ligt eigenlijk bij de uitgever, want hij bepaalt zeker op het gebied van boeken, wat zal worden gedrukt en dat kan goed zijn of verderfelijk. Onderscheid Men kan nog een onderscheid ma ken in hobby-lectuur, of geestelijke lectuur en de verantwoordelijkheid van vooral deze laatste rubricering is bijzonder groot. Want geestelijke lektuur kan het leven verrijken, maar ook het omgekeerde kan het ge val zijn. Haar werk is vooral gelegen in het uitgeven of helpen uitgeven van goe de geestelijke lektuur. Een bijzonder aardig aspekt van haar werk, noem de zij de uitgave van het boek „Lu ther onze huisvriend", waarbij zij (nu als inwoonster van Bruinisse) momenteel nauw betrokken is. Het zelfde boek is 60 jaar geleden eve neens verschenen, in Bruinisse in het Uitgeversfonds van wijlen J. v. d. Wal. Een aantal vragen werden door de referente op prettige wijze beant woord. Mevrouw Teekens sloot de vergadering met dankzegging. de Oud Gereformeerde Gemeente worden op die dag een drital diensten gehouden. Verschillende middenstandszaken zullen op deze dankdag gesloten zijn. BRUINISSE Zendingskrans Tryfosa De zendingskrans Tryfosa te Brui nisse houdt donderdag 30 oktober haar jaarlijkse verkoopmiddag en - avond in het N.H. verenigingsge bouw. Verkocht worden o.a. allerlei handwerken, klederdrachtpoppen, bloemen en oliebollen. Voor tijd: zie agenda. te nemen en goedkoper uit te voeren zijn, doch het Produktschap te laten bestaan, wardoor de heffing goedko per kan worden. Een andere groep, ziet als de grote voordelen, van het Produktschap, dat de relatie koper-verkoper finan cieel over het Produktschap loopt en ook financieel wordt afgewikkeld. De oude toestand waarbij de ver koper de dupe wordt van de manupu- laties van de koper, wil men in geen geval terug. OUWERKERK. In tijden van nood worden de mensen vindingrijk. Door de schaarste aan energie zal daar in de toe komst opnieuw zeker sprake van zijn. In het verleden was dat ook al het geval. Dat bewijst een foto uit de zomer van 1917 (Wereldoorlog I), toen te Ouwerkerk druk aan vervening werd gedaan. Men ziet een ontgraven veenveld en op de achtergrond de opgestapelde turven. Advertentie Bescherm uw gevel tegen slagregens met Ceresit 444 Impregneren met Ceresit 444 beschermt de Het voorkomt muuruitslag bestaande ondergrond zelfs tegen slag regens en agressieve atmosferische bestanddelen. Zelfs in haarscheurtjes (kleine krimp- scheuren) kan het regenwater niet binnen dringen als het impregneermiddel correct (eventueel meerdere malen) is aangebracht. Het uitslaan van muren, altijd een gevolg van doorslaan, komt niet meer voor. Het is kleurloos De kleur van de ondergrond verandert niet en er treedt geen glanseffect op. ZIERIKZEE/BRUINISSE, In kringen van de visexporteurs neemt de aver sie tegen het Produktschap voor Vis en Visprodukten hand over hand toe en men is bezig een aktie te voeren om het Produktschap opgeheven te krijgen. De voornaamste grief is, de kosten die men betaalt, om het Produktschap in stand te houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3