STRIJDT OM CHORRAMSJAR LIJKT VRIJWEL TEN EINDE LUBBERS HAAKT IN OP VOORSTELLEN VAN C.N.V. EN N.C.W. 2 Bisschoppen konferentie Iran-Irak Nu „afrijden in Florida Boos Emmen Zeeland krijgt koördinatiegroep energiebesparing Werkgelegenheid en loonstijging „Patstelling" doorbreken Om betaalbare woningverbetering Dodelijke val Overval op motel Nu al vuurwerk AGENDA (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GROEN Zoals viel te verwachten staan de media bol van de te Rome gehouden bisschoppenkonferentie, waar de hoogste leiding van de R.K.-kerk zich uitgesproken heeft over het ge zin en hoe dat funktioneren moet in een veel al gesekulariseerde (van de kerk vervreemde) samenleving. Velen - zowel in het R.K. - als in het reformatorische kamp hadden ge dacht aan en gehoopt op een mini maal tot redelijk inspelen op hetgeen langzamerhand - met name in de Ne derlandse kerkprovincie - tot ge meengoed is geworden. In dit ver band hebben met name de z.g.n. ba sisgroepen baanbrekend werk ver richt. Die verwachting is echter niet uitgekomen. Rome kan en wil niet raken aan de meest wezenlijke essentie van de leer en de konsekwenties, die daaruit voortvloeien voor het dagelijkse, praktische leven. Verpakt in een op zich briljant stuk, dat zich uitne mend laat lezen, worden toch de oude stellingen opnieuw bevestigd, zo goed als de leerregels die daaruit die nen voort te vloeien. Te waarschuwen valt in dit ver band tot een ongenuanceerd oordelen en aanvallen, hetgeen links en rechts gebeurt, omdat de nog altijd tere plant van de oekumene daardoor het benodigde zonlicht wordt ontnomen, waardoor die toch alleen zal kunnen gedijen. Er is in de afgelopen jaren al veel toenadering gegroeid en het kan zeker niet de bedoeling zijn van de recente Romeinse konferentie, daar een streep door te halen c.q. dit ont wikkelingsproces een halt toe te roe pen. Toch vragen ook weer velen - voor al binnen de kerk - zich af, hoe dat nu verder moet. Het is hier tijd noch plaats daarop dieper in te gaan, maar het terugvallen op bekende en door de tijd geldende principiële uit gangspunten, is een verschijnsel dat de eeuwen door aan de orde is ge weest. Trouwens in alle kerken is er sprake van divergerende (uiteenlo pende) opvattingen, vooral ten aan zien van de godsdienstige ethiek. On der de overkoepeling van een/de kerk zijn uiteenlopende zienswijzen mogelijk en als dat niet meer zou kunnen, zou een einde worden ge maakt aan de „oerbezinning" op de wezenlijke dingen en de dikussie stil vallen. In de reformatorische kerken bij voorbeeld, is een predikant, die wat „politiek" in zijn predikaties durft te doen, hoe eigentijds en relevant ook soms al snel „verdacht", terwijl weer anderen juist beweren, dat het met het evangelie juist die weg van die aktualisering op moet. Niet erg op zich, dachten wij, als er maar sprake kan zijn en ruimte blijven voor wederzijds begrip en respekt en dit wil in de hitte van de diskussies nog wel eens. teloor gaan. Geen opwekkend gezicht natuur lijk voor degenen, die aan de kant (willen) blijven staan en menen hun gelijk te halen uit de kontroversen, die binnen die andere kring, naar buiten treden. Bij elkaar ligt het dus allemaal best wel moeilijk, om een eigentijdse zinwending te gebruiken, maar men mag het hoofd er niet bij verliezen. Niets is erger dan een soort triom- fantalisme in de zin van „zie-je-wel" en „heb-ik-het-niet-gezegd"; dat overtuigt bij anderen toch niet en het gaat tenslotte ook niet om de streling door het eigen gelijk, maar om za ken, die met tijd en eeuwigheid heb ben te maken en die zijn serieus ge noeg. Flitsen uit het buitenland KOEWEIT. Koning Hoessein van Jordanië is maandag uit Amman naar de Iraakse hoofdstad Bagdag vertrokken, zo heeft het Koeweitse persbureau Kuna uit Amman ge meld. Dit voor overleg met president Saddam Hoessein van Irak over de situatie in het gebeid van de Arabi sche wereld, zo werd er aan toege voegd. BAGDAD/TEHERAN, 27-10. De strijd om de Iraanse havenstad Chorramsjar loopt op zijn eind. Naar maan dag uit Bagdad verluidde, boden terugtrekkende Iraan se soldaten nog verbitterd tegenstand. De Irakezen win nen ook terrein in de richting van de Iraanse oliestad Abadan. Volgens in Londen opgevangen berichten van radio Teheran proberen Iraakse troepen de brug tussen Chorramsjar en Abadan over de rivier de Ka- run over te steken. De Iraanse soldaten bieden volgens radio Teheran „held haftige tegenstand" ondanks het feit dat ze materieel in de minderheid zijn. De Iraanse radio maakt ook mel ding van Iraaks artillerievuur op Ah- was, de hoofdstad van de Iraanse olieprovincie Choezistan. Het hele noorden, het berggebied rondom Gi- lan en Qasr-E-Shirin, zou volledig in handen van de Iraanse strijdkrach ten zijn. Dezful In een van de zwaarste aanvallen van de hele oorlog, die in zijn zesde week is, beschoten de Irakezen zon dag de garnizoensstad Dezful met twee vijf ton zware raketten. Daarbij werden volgens radio Teheran 106 mensen gedood en 290 gewond. Intussen heeft president Saddam Hoessein van Irak maandag ver klaard, dat zijn land bereid blijft de oorlog met Iran te beëindigen en daarover te onderhandelen, maar Iran staat op het standpunt, dat pas onderhandeld kan worden als alle Iraakse troepen zijn grondgebied hebben verlaten. 99 Haring in 1981 IJMUIDEN, 27-10. Neder landse visserijbiologen zijn er behoorlijk optimistisch over dat het volgend'jaar biologisch verantwoord zal zijn, bij wijze van voorproefje" weer wat haring in de Noordzee te van gen. Zekerheid daarover zal men echter pas in februari vol gend jaar hebben. Dat vertelt dr. R. Boddeke, bioloog bij het Rijksinstituut voor visserij onderzoek in IJ- muiden. Vorige week heeft hij in Brussel deelgenomen aan een bijeenkomst van het inter nationale biolog eng ezelschap dat de EEG-ministerraad over het al of niet opheffen van het haringvisverbod in de Noord zee moet adviseren. WAALWIJK, 27-10. Autorijschool Reiber uit Waalwijk organiseert „rij- bewijsreizen" naar Florida. In_ een brief die een dezer dagen is gestuurd naar iedereen die destijds reageerde op een advertentie waarin de Eind- hovense rijschool Korenman een rij- bewijsreis naar de Antillen aanbood wordt gesteld dat het omwisselen van een in Florida behaald rijbewijs geen probleem^vormt. Een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat noemt dit misleidend. Volgens hem gelden voor Florida voor wat betreft het omwisselen van rijbewijzen dezelfde regels als voor alle andere niet tot het koninkrijk behorende landen. EMMEN, 27-10. Staatssekretaris Koning van binnenlandse zaken heeft zich maandagavond de woede van de Emmense gemeenteraad op de hals gehaald. Drie kwartier voordat de raad een besluit zou gaan nemen over het geven van toestemming voor de bouw van een NAVO-kom- plex, liet de staatssekretaris telefo nisch aan burgemeester Beusekamp van Emmen weten, dat deze gemeen te de vestiging van rijksdiensten ver der wel vergeten als die beslissing over het nucleaire projekt negatief uitvalt. JOHANNESBURG. Minister Roe lof Botha van buitenlandse zaken vindt dat de Verenigde Naties en hun sekretaris-generaal, Kurt Waldheim, partijdig zijn ten gunste van Swapo, de bevrijdingsbeweging in Namibië (Zuidwest-Afrika). ROME. In het kader van een onder zoek naar een in 1978 aan het licht ge komen olieschandaal in Italië is thans onder meer een generaal van het Italiaanse leger, Raffaele Giudi- ce, gearresteerd, oud-hoofd van de fi scale recherche. BANGKOK. De Thailandse pre mier generaal Prem Tinsulanond heeft maandag persoonlijk aange kondigd dat een Thailandse missie van „zeer hoog niveau" Moskou zal aandoen na het bezoek dat prem aan Peking brengt. BELGRADO. Ondanks steun van de Sowjet-Unie is de Afghaanse dele gatie op de 21ste vergadering van de UNESCO in Belgrado er maandag niet in geslaagd de anti-Russische uitspraken van het uitgeweken Af ghaanse delegatielid Paktiawal uit de officiële stukken te laten schrap pen. VLISSINGEN, 27-10. De provincie Zeeland krijgt binnenkort een koör dinatiegroep energiebesparing, die met plaatselijke akties de energie besparing moet bevorderen. AMSTERDAM. Voor de Federatie Nederlandse Vakbeweging blijft het plan van het kabinet te korten met twee procent in ruil voor belasting verlaging onaanvaardbaar. Ook valt er met de FNV niet te praten over verlaging van de vakantietoeslag met een half procent tot 7,5 procent. Waar zitten de minima DEN HAAG, 27-10. Er is alle aan- leiding om zorgvuldig te inventarise ren waar precies de werkelijke mini ma zitten binnen de grote groep mini mum-inkomens. Dat zei drs. H. H. F. Wijffels, stafmedewerker van het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond (N.C.W.) maandag tijdens een perskonferentie in Den Haag. Volgens Wijffels is er onder de twee en een kwart miljoen minimu minkomens die Nederland volgens het N.C.W. ongeveer moet tellen een grote groep die geen kostwinner is (jongeren, vrouwen) en zijn er groe pen die nog andere inkomsten heb ben A.O.W.-trekkers die vaak een aanvullend pensioen hebben) etc. Volgens Wijffels gebiedt de nood zaak tot matiging zo langzamerhand dat er gekeken moet worden naar het feit of iemand met zijn inkomen een gezin moet onderhouden, of dat hij in een groep leeft waar nog andere in komens binnen komen. ,,Dat is wel licht deels in strijd met de emancipa- ite-gedachte, maar bij de huidige ekonomische situatie moet wat het zwaarst is ook het zwaarst wegen", zo zei hij. In de groep, die op 29 oktober in Hansweert wordt geïnstalleerd, zit ten vertegenwoordigers van Neder landse gemeenten, de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM), het Nederlands Instituut van Direkteuren en Ingenieurs van Gemeentewerken, de Nationale Wo ningraad en het Nederlands Christe lijk Instituut voor de Volkshuis vesting. Tegelijk wordt in Hansweert een energiecentrum geopend, waarin de PZEM voorlichting over energie besparing zal geven. KAAPSTAD. Bij botsingen tussen zwarte demonstranten en politie in voorsteden van Kaapstad zijn drie zwarten gedood, van wie twee jon gens van twaalf en een van veertien jaar oud. SCHERPENZEEL, 27-10. Volgens minister Albeda van sociale zaken is het strikt noodzakelijk dat vakbewe ging en werkgevers zich gaan bepa len tot de problemen van de werkge legenheid in plaats van de hoogte van de lonen als belangrijkste punt op te voeren. Op een CDA- bijeenkomst in Scherpenzeel zei Al beda aan het adres van de vakbewe ging dat wie blijft hameren op hand having van de koopkracht bezig is met problemen van de jaren zestig en niet van de jaren tachtig. Ieder gebrek aan matiging wordt betaald met banen. Hoe harder en eerder deze boodschap overkomt, hoe beter, aldus de bewindsman. LEIDEN. Het eerste Europese festival voor „Ridders van de Weg": vrachtwa genchauffeurs. Een festival voor tienduizenden over alles wat maar met vrachtwagenrijden te maken heeft, zoals de2e fraaie Amerikaanse MACK van Henk („Vlam in de pijp") Wijngaarden, die 's avonds optrad voor de vele be zoekers van dit festival. ZEIST, 27-10. „Het mag geen verbazing wekken dat de christelijke democratie in zal haken op de bereidheid van CNV en NCW om de maatschappelijke patstelling te doorbreken. Dit zei de leider van de CDA-Tweede-Kamerfractie, Ruud Lubbers, maan dagavond op een bijeenkomst in Zeist over de besprekingen tussen regering, werkgeversorganisaties en vakbeweging. Het wordt volgens Lubbers duide lijk dat "VNO en FNV tot nu toe geen kans zien te komen tot een begin van gezamenlijke afspraken. De opstel ling van met name CNV en NCW, maar ook bijvoorbeeld de Raad Middelbaar- en Hoger Personeel, ge ven volgens Lubbers wel duidelijke aanknopingspunten. „In toenemende mate blijkt dat de kleinere organisa ties bereid zijn wegen in te slaan, welke de grotere organisaties door interne verlamming kennelijk niet aankunnen". Aardgasbaten Lubbers vindt dat de regering in het verder overleg met de Stichting van de Arbeid nader moet aangeven hoe zij de aardgasbaten wil verdelen over een algemeen beleid en een op export en regio's gericht beleid. Ver der moeten werkgevers en werkne mers basisafspraken maken over hun „werkoverleg" in bedrijven en sectoren ten aanzien van ar beidsmarktmaatregelen, deeltijdar beid, vermindering van ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid, en besteding van de bedrijfswinst aan investeringen in relatie tot de werk gelegenheid. „Dit overleg moet zowel inhaken op de verantwoordelijkheid van de werknemersorganisaties, als cao- partners als op de ondernemingsra den". Bij de verdeling van de inko mensmatiging zal volgens Lubbers gekeken moeten worden naar „de echt laagst betaalden, waarbij echter opkrikkende effecten in het loon gebouw zo goed mogelijk vermeden moeten worden". Geen zomertijd in DDR BONN, 27-10. De D.D.R. zal in 1981 geen zomertijd invoe ren, zoals deze dit in dit jaar voor het eerst had gedaan. Oost-Berlijn heeft dit, naar Bonn meedeelde, officieel la ten waten zonder dat een be paalde reden wordt opgege ven. De regering in Bonn gaf evenwel geen komentaar op veronderstellingen, dat het besluit een nieuwe stap van de D.D.R. tot verder isolering van het Westen zou kunnen zijn. Bonn zelf doet in 1981 wel weer mee na het eerst steeds niet te hebben gedaan met als argu ment, dat de D.D.R. niet mee deed en moeilijkheden in de ■zogenaamde Duits-Duitse ver- keersbetrekkingen dienden te worden vermeden. AMSTERDAM. 27-10. Vertegen woordigers van de gemeentebesturen van de vier grote steden en van reno- vatiekomité's uit het gehele land zul len zaterdagmiddag 8 november bij minister Beelaerts van Blokland een reeks eisen indienen om te komen tot opheffing van de stagnatie in de wo ningverbetering. Dat moet volgens hen gebeuren door noodzakelijke geachte wijzigingen in het regerings beleid aan te brengen. De indiening van het eisenpakket wordt voorafge gaan door een manifestatie van het landelijk overleg renovatie, die in sa menwerking met de gemeentebestu ren van Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht in het gebouw De Loods aan de Herman Costerstraat in Den Haag wordt gehouden. Een van de voornaamste eisen is het niet toepassen van de zogenaam de tweeëneenhalf procentregeling waar dit leidt tot onaanvaardbare hoge huren. Er moeten betaalbare re- jnovatiehuren worden vastgesteld, ,waarbij de resultaten van het huur- vergelijkingsysteem zoals toegepast in Amsterdam en Rotterdam het „ab solute maximum" dienen te zijn. An dere eisen zijn: geen huurverhoging bij achterstallig onderhoud, handha ven van het investeringsniveau en de kwaliteit, het wegnemen van proce durele belemmeringen en reeële ver goedingen voor zelf aangebrachte verbeteringen, voor verhuis- en her- inrichtingskosten ZAANDAM, 27-10. Een 14-jarige jongen uit Zaandam is maandagmid dag om het leven gekomen door een val van de veertiende verdieping van een flatgebouw in zijn woonplaats. Over de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend, maar volgens de politie is er geen misdrijf in het spel. EINDHOVEN, 27-10. Bij een over val op het kantoor van motel Eindho ven aan de Haalsterweg in Eindho ven zijn maandagmorgen drie ge wonden gevallen. De verdachte, de 33-jarige J. L., werd kort nadien aan gehouden door een personeelslid van het motel. L. is op 3 oktober ontsnapt uit de Professor Pompe Kliniek in Nijmegen, waar hij een straf van drie jaar uitzat voor een gewapende roofoverval, die hij geruime tijd ge leden in Eindhoven pleegde. DEN HAAG, 27-10. De Haagse poli tie heeft ruim twee maanden voor oudjaar de eerste partij vuurwerk in beslag genomen. In een woning aan de Paulus Potterstraat heeft zij zon dag 10 kilo aangetroffen, nadat er klachten waren binnengekomen over het afsteken van vuurwerk. Tegen de bewoners is proces verbaal opge maakt. Iedere dinsdag Noordgouwe/ Schuddebeurs Trimmen. 20.30 uur. Inlichtingen tel. (01112) 619. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vanaf 16 september iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Dinsdag 28 oktober Zierikzee Straalweg 2. C.D.A.-Vrouwenbe- raad. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. Aanvang 14.30 uur. Serooskerke Start tafeltennis. 20.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw Nieuwstad, vie ring 30-jarig bestaan ABVO, 14.00 uur. Tonnenmagazijn. Modeshow boetiek Lieselotte. 20.00 uur. Geref. Kerk, Bostonplein. Schrijf- avond Amnesty International. 19.00 - 21.00 uur. Nieuwerkerk Kleuterschool. Jaarvergadering be gunstigers kleuterschool, 19.45 uur. Woensdag 29 oktober Zierikzee Informatie-avond vrouwen-praat- groep, 20.00 uur. Verenigingsgebouw 't Vrije. Vrou- wenkontakt P.v.d.A.. 20.00 uur. Mondragon. Ledenvergadering On dernemers Centrale. 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. NCVB-bejaardenmiddag. 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Kursus spel en muziek, Stichting Jeugd. 20.00 uur. Renesse O.L. school ,,'t Staepel'of". Ouder avond. 20.00 uur. Nieuwerkerk Zaal achter Geref. kerk. Vrouwen groep Maria-Martha. 19.45 uur. Goes Prins van Oranje. Vormingsdag handwerkende leden Plattelands vrouwen. 10.00 uur. Donderdag 30 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Ruil- dag planten en zaden. 13.30 uur. Huis van Nassau. Ledenvergadering P.v.d.A. 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen". 20.00 uur. Willibrordusschool. Jaarvergadering C.D.A. 20.00 uur. Haamstede Hotel Bom. WD-vergadering. 20.00 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur How green was my valley", Hoe groen was mijn dal", is de titel van een bekend boek, maar terugziende, zou het ook kunnen gezegd, of ge vraagd van „het oudeDuiveland. Soms ervaar je met enige schrik, dat inmiddels een generatie is opge groeid, die van die overdaad aan Dui- velands groen geen iveet heeft en dat is natuurlijk toch jammer. Éénmaal aan een veranderde situa tie gewend, vergeten velen dat het voorheen anders was. Oorlog en ramp zijn natuurlijk de boosdoeners in dit opzicht. Er was rond Sirjans- land de zo genoemde woestiene een feitelijk vreemde benaming voor een zo fraai bebost gebied, dat zich in een wijde cirkel heenboog rond het diep in het lover verscholen dorpje. De woestienewas behept - als je het zo eens mag zeggen - met een roy ale keur aan loofhout en het grappige was vooral, dat intieme en sterk bochtige weggetjes en paadjes zich er doorheen slingerden; kortom het was een echt bosgebied, dat - in de optiek van nu - veel eerder aan Brabant zou doen denken dan aan een deel van de regio Schouwen-Duiveland. Het gebied besloeg vele hektaren en al de verrukkingen van de sei zoenswisselingen vielen er te bele ven; nachtegaal, fitis, koolmees, me rel en grauwe vliegenvanger regeer den er - om enkele te noemen - in het voorjaar en op een warme, zonnige dag speelde het bos de rol, die het overal heeft: de geluiden werden ge dempt en onder de groene overkoepe ling heerste de koelte. In de herfst hechtte zich het meervoudig palet aan de bomen en vooral 's winters deed de grens van bos en het lage, omringende land, herinnerde aan ou de Franse zwart-wit-tekeningen, die (met origineel onderschrift) vroeger nogal eens de muren wilden versie ren. Rond de dorpen verder weilanden, waarop thans doorgaans huizen zijn gebouwd. De ruimte en wijdheid be gonnen - bij wijze van spreken- bij de achterdeur. Het gras is vast niet van goede kwaliteit geweest, want ik herinner me hoe die weilanden, al tijd wit en geel zagen van de bloemp jes. Mooi was het natuurlijk wel. De woestiene - maar dat weet ieder een in die buurt - in de oorlog half verloren gegaan door inundatie. Er is ook een deel afgebrand en wat toen nog over is geweest, is wel door de fe- bruariramp verdwenen. In het ge bied is heel wat bijgeplant later, maar die oude toestand is nooit meer teruggekeerd. Dat gold ook voor Oosterland, dat (heel) veel vroeger ook onstuimig in het groen heeft gestaan. De „Buuse" bij Bruinisse was ook een bijzonder gebied, maar onlangs werd in een „voor zoveel jaar"-rubriekje nog ge meld, hoe de echte, oude glorie van dit brokje Duiveland, teloor ging. In het begin van de zestiger jaren werd al geschreven, dat Schouwen- Duiveland, een „nieuw gezicht" had gekregen door menselijk ingrijpen. Het was van een andere schoonheid dan voorheen, maar het is nog wel eens voldoening gevend aan dat laat ste terug te denken. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2