Onderwijs en welzijnsbeleid in begroting 1981 van de gemeente Zierikzee De toestand in Polen Financiering woningbouw in de knel De Amerikaanse gijzelaars STUGGE PRIJZEN EN TOCH BEVREDIGENDE EXPORTCIJFERS DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vonhoff C.d.K. Groningen Koninklijk paar naar de Antillen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 oktober 1980 137ste jaargang V Nr. 22801 WAARIN OPGENOMEN (1797 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Onderzoek naar gemeenschapsruimte Zierikzee - ZIERIKZEE, 27-10. In het bestedingsplan 1981 van het „Meerjarenperspektief 1981-1984" van de gemeente Zie rikzee is ruimte gereserveerd voor een kleine verbou wing aan de openbare lagere school 't Kofschip. Zodra de instemming van de inspektie is verkregen voor deze ver bouwing, zal het kollege van b. en w. de raad voorstellen het nodige krediet beschikbaar te stellen. Aldus de nota van aanbieding gemeentebegroting 1981 van de gemeen te Zierikzee. Onder het hoofdstuk Onderwijs citeert het kollege uitgangspunten van de raad als op 5 juli 1979 geformuleerd. De raad deed toen een aantal uitspraken betreffende het beleid op het terrein van de toekomstige huisvesting van het kleuter- en lager onderwijs, waar onder: ,,De openbare lagere ,,Theo Thijssen- school" en de openbare kleuterschool „de Woelwaters" dienen te verdwijnen. Reeds vorig jaar heeft het kollege erop gewezen dat de haalbaarheid van de door de raad vastgestelde uit gangpunten nog verzwaard worden door de eind 1978 verschenen cirku- laires van het ministerie van onder wijs, gericht op het voorkomen van leegstand van lokalen. GDANSK, 27-10. De arbeiders van de scheepswerf Lenin in Gdansk zul len dinsdagavond in staking gaan, als zij niet voordien uit de mond van premier Pinkowski zelf te horen krij gen, dat de gerechtelijke beslissing om de statuten van de onafhankelij ke overkoepelende vakorganisatie solidariteit te wijzigen niet betekent, dat het hele akkoord van Gdansk van 31 augustus op de tocht komt te staan. Dit voorzag juist in het begin sel van de vorming van vakbonden die los staan van partij zowel als re gering. DEN HAAG, 27-10. Burgemeester H. J. L. Vonhoff van Utrecht is met ingang van 15 december 1980 be noemd tot Commissaris der Konin gin in Groningen. Hij volgt mr. E. H. Toxopeus op. Overleg Inmiddels heeft overleg voor de bouw van een nieuwe Theo Thijssen- school tussen ministerie en gemeente plaatsgevonden. Naar aanleiding van dat overleg acht het kollege een nadere bezinning van de op 5 juli 1979 aanvaarde standpunten wense lijk. Ook werd in het bestedingsplan 1981 geld gereserveerd voor de ver vanging van de verouderde leerlin gensets van de Theo Thijssenschool. Ook hier voor zal de raad een voor stel tot verlenen van de nodige kre dieten bereiken. Sportzaken De gemeenteraad van Zierikzee nam m 1980 het belangrijke besluit tot aankoop van gronden tussen de Oudeweg en de Lange Blokweg, op welke gronden een geheel nieuwe sportakkommodatie kan worden aangelegd. Omtrent de voorbereidin gen tot de aanleg van de terreinen werd door de raad eveneens een besluit genomen en werden de nodige kredieten beschikbaar gesteld. In het bestedingsplan komt een investering voor van 1 miljoen gulden en 45.000,— resp. een voorbereidings krediet voor de le en 2e fase. Uit de éénmalige ruimte voor 1981 zal voorts nog een bedrag van 74.000,— worden toegevoegd aan de reserve „aanleg nieuwe sport park". Indien de gemeentelijke middelen het toelaten, zal in 1982 opnieuw een investering van 1 miljoen gulden ten SCHOUWEN-DUIVELAND. Voordat de schoonheid van het plaatje aan bod komt, moet opgemerkt dat de knotwilg op de voorgrond ernstig aan een knip beurt toe is. Lange takken zijn altijd funest voor knotwilgen, omdat er stam- rot door ontstaat. Overigens: de geduldige pony bij een eenzame boom; best mooi! behoeve van de aanleg 2e fase moge lijk worden. Herindeling- sportpark „Bannink" Tevens werd voor 1982 rekening ge houden met de beschikbaarheidsstel ling van een voorbereidingskrediet van 37.500,— voor de herindeling van het bestaand sportpark „Ban nink". De belangstelling voor de sportakkommodatie „Onderdak" is sinds het vorig jaar stabiel gebleven, aldus het kollege. In dit kader deelt het kollege nog mee, dat een partikuliere onderne mer vergevorderde plannen heeft om te komen tot vestiging van een ten- nishal, annex bowlingbaan en restaurant in Zierikzee. Door deze ondernemers wordt te vens de mogelijkheid onderzocht in hoeverre er mogelijkheden zijn tot ontwikkeling van een tweede sport hal. Het kollege noemt het een be kend gegeven, dat verscheidene sportverenigingen te kampen hebben met een tekort aan zaalruimte voor de beoefening van hun sport. In hoe verre er van de nieuwe akkommoda- tie van de rijksscholengemeenschap nog aanbod van zaalruimte voor sport komt, moet worden afgewacht. Welzijnsbeleid Zoals bekend, werd op 21 februari 1980 gekozen voor regionale samen werking bij de voorbereiding van de welzijnsplanning. Daartoe geeft aan vankelijk een kommissie ad hoe ge- funktioneerd, die in maart 1980 is op gevolgd door een intergemeentelijke koördinerende regionale plannings- groep voor de gemeenten op Schou- wen-Duiveland. Deze groep werd sa mengesteld door een lid van de in elr ke gemeente ingestelde advieskom missie welzijnsbeleid. Voor voorbereiding, inventarisatie en planning van het welzijn, werd per 1 september 1979 door de geza menlijke gemeenten een tijdelijke kracht aangetrokken voor ongeveer 18 maanden. Aangezien deze termijn omstreeks 1 april 1981 eindigt, hebben de kolle ges van b. en w. zich beraden, of na dit tijdstip deze vorm van samenwer king moet worden gehandhaafd. De kolleges zijn tot de konklusie geko men, dat voortzetting van de samen werking noodzakelijk is. In het „Meerjarenperspektief 1981-1984" is met de financiële gevolgen van een dergelijke samenwerking reeds reke ning gehouden. Decentralisatie In het kader van het streven naar' decentralisatie van het welzijnsbe leid is per 1 januari 1979 de „Rijks bijdrageregeling sociaal-kulturele aktivitieiten" in werking getreden. Op grond van deze regeling kunnen de gemeenten een rijksbijdrage ver krijgen in de ten behoeve van dat uit voerende werk gemaakte kosten (o.a. subsidies). Er wordt een splitsing ge maakt in uitvoerend werk en „steun- funktie", resp. de taak van de ge meenten en de taak van de provincie, die ook op het financiële vlak gevol gen heeft voor de gemeenten. Tweede Kamer DEN HAAG, 27-10. Het Tweede-Kamerlid Nijpels (D'66) heeft maandag tij dens een vergadering van de vaste kommissie voor volkshuisvesting en ruim telijke ordening van de Tweede Kamer een „ernstige" waarschuwing gericht aan de partijen die pleiten voor een flinke uitbreiding van de woningbouw. Nijpels, die volmondig erkende dat zijn partij tot die kategorie behoort, benadrukte dat de ramingen van het ministerie van volkshuisvesting met betrekking tot de financiering van de woningbouw in de jaren tachtig wij zen op een „ruime verdubbeling" van de financieringstekorten voor de woningbouw die het rijk tregen het TEHERAN, 27-10. Het parlement van Iran heeft maandag opnieuw de diskussie verdaagd over de voor waarden voor een mogelijke vrijla ting van de Amerikaanse gijzelaars. Woensdag komen de volksverte genwoordigers bijeen nadat zij er maandag in twee zittingen achter gesloten deuren niet in geslaagd wa ren overeenstemming te bereiken. Ook zondag is het parlement bijeen geweest om de voorwaarden die zijn voorgesteld door een speciale kom missie en waaraan de Verenigde Sta ten zouden moeten voldoen in ruil voor vrijlating van de gijzelaars die nu bijna een jaar worden vastgehou den. Volgens leden van het parle ment hebben de twee zittingen van maandag, in totaal bijna zeven uur lang, geen resultaat opgeleverd. einde van de jaren tachtig voor zijn rekening moet nemen. Nog zinvol Nijpels vroeg zich af of het nog wel zin heeft om deze tekorten ten laste van de rijksbegroting te brengen. Hij pleitte evenals de kamerleden Dijk man (CDA) en Van Dam (PvdA) voor een bijzonder fonds van de woning bouw dat zelfstandig leningen kan afsluiten op de kapitaalmarkt. LAGOS. Nigeria wil zijn olie gaan gebruiken in de strijd tegen de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek en voor de totale bevrijding van Afrika. SCHIPHOL, 27-10. Koningin Bea trix en prins Claus zijn maandagmid dag van Schiphol naar de Nederland se Antillen vertrokken. De heenreis wordt gemaakt via New York. Daar wacht de Fokker Felleowship van de regering, waarmee het koninklijk paar woensdag aanstaande op Cu rasao zal aankomen. Koningin Beatrix en prins Claus worden op hun reis vergezeld door minister Van de Stee van financiën, die tevens belast is met Antilliaanse zaken. De mosselarij ZIERIKZEE/BRUINISSE, 27-10. In de periode half ju ni tot en met 18 oktober (4 maanden) werden door de mosselkwekers 139.000 tonnen mossels (van 100 kg) minder aangevoerd, dan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. dit seizoen (1979/80) was op zichzelf alweer minder dan de twee daaraan voorafgaande sei zoenen. Terwijl uit de Zeeuwse stromen ruim 14.000 tonnen meer aan de vei-- ling kwamen, was de produktie uit de Waddenzee 154.000 tonnen min der. De handel trachtte in de maanden augustus en september zijn tekort te dekken, door aankopen in Duitsland en Denemarken en momenteel ko men zelfs mosselen uit Engeland in Yersekeaan. Maar bevredigend is dit niet en de laatste weken loopt de im- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) port terug. Geïmporteerd werden tot 18 oktober 31.837 tpnnen, terwijl in 1979/80 in diezelfde periode 6283 ton nen uit het buitenland aan de markt kwamen. Aanvoeren De aanvoer uit Zeeland was 164.000 ton; uit de Waddenzee 136.000 ton, die op 371 ton na, die in het Mosselfonds werden gelost, door de handel wer den afgenomen. Naar België werden tot 18 oktober geëxporteerd 100.647 OOSTERLAND. Onder Oosterland is het ook mooi. Voordat de winter definitief bezit neemt van het land schap, zijn nog fraaie herfstachtige taferelen te bewonderen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De mens is slechts een riet, het zwakste der natuur, maar het is een denkend riet. B. Pascal WA> Pt Bitr tonnen (113.596 tonnen) naar Frank rijk 16.474 tonnen (19.538) naar het binnenland gingen 34.437 tonnen (35.180), terwijl de inleggerijen 39.605 ton afnamen (59.567 tonnen), naar di verse landen gingen nog 1413 tonnen (3481). Naast de export naar Frankrijk waarover al jaren wordt geklaagd en om verbetering geroepen is de ver mindering van de afneming door de inleggerijen verontrustend, vooral als men bedenkt dat de achterstand vergeleken met het seizoen 78/79 ruim 42.000 tonnen bedraagt. De huidige achterstand is voorna melijk het gevolg van het feit dat men later kon beginnen, maar er blijkt tevens uit, dat het niet is ge lukt deze achterstand in te halen. (Tussen haakjes zijn de cijfers ver meld van het vorige seizoen.) Verwachting tot woensdagavond: Kouder In de nacht en vroege ochtend af en toe regen, daarna opklaringen en bij na overal droog; minimumtempera tuur omstreeks 12 graden; middag- temperatuur ongeveer 13 graden; vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwestenwind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 29 okt. Zon op 7.28, onder 17.15 Maan op 22.18, onder 13.30 30 okt. Zon op 7.30, onder 17.13 Maan op 23.22, onder 14.12 Laatste Kwartier: 30 oktober (17.33) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 okt. 6.26 19.07 0.08 12.36 30 okt. 7.15 20.11 1.07 13.42 Doodtij: 1 november HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De komende nacht trekt een gebied met af en toe regen over ons land. Daarna stroomt minder zachte lucht binnen. Hierin komen opkla ringen voor maar ook nog een enkele bui. De middagtemperatuur wordt ongeveer 13 graden. Een depressie die over zuid-Scandinavië nahr de Oostzee is getrokken veroorzaakt in Finland sneeuw bij temperaturen rond het vriespunt. Een volgende depressie trekt nu, vergezeld van buien over Schotland in de richting van zuid-N oor wegen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1