SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN PLEZIERIG KONTAKT TUSSEN JONG EN OUD TIJDENS BFJAARDENDAG a»i 4 C.J.V. Samen verder" in Renesse Vereniging groeit uit klubgebouw Visstraat Om nieuwe metaal-c.a.o. De tampons Succesvol zaadvissen op Groninger en Friese Wad De ARJOS haakt af Titel voor verpleegkundigen ^lr De Christelijke Jeugdvereniging „Samen verder" uit Zierikzee organiseerde zaterdag - al weer voor de achtste maal - een geslaagde bejaardendag op het kamp aan de Rampweg in Renesse, waaraan meer dan zestig bejaar den deelnamen. In een welkomstwoord vertelde voorzitter van de C.J.V.de heer B. D. Schot, dat hij tengevolge van de drukte rond de viering van het 90-jarig bestaan dit voorjaar was vergeten een datum voor deze bejaardendag vast te stellen, waardoor het nu pas 25 oktober kon worden gevierd in plaats van be gin september zoals gebruikelijk. Voorzitter sprak de hoop uit dat men er een plezierige dag van zou maken. Er waren nog al wat bejaar den aanwezig, die voor de eerste maal de bejaardendag meemaakten en speciaal deze nieuwelingen", maar natuurlijk ook alle anderen, gaf hij het advies door te gaan de be- jaardendagen te blijven bezoeken, „want het houdt u jong, u blijft er fit bij". Nieuwe impulsen Nadat de heer Schot had uitgelegd hoe het programma voor deze dag er uit zag gaf hij een overzicht van de stand van zaken binnen de vereni ging. Hij stelde dat het erg goed gaat met Zierikzeese C.J.V. en dat vanuit het 90-jarig bestaan nieuwe impulsen zijn gegroeid. Men is dit seizoen met 3 nieuwe groepen van start gegaan, zodat de vereniging in het seizoen 80/81 met in totaal 13 groepen draait. Hij legde uit dat het voor de C.J.V. erg moeilijk is om zoveel klubs in het CJV-gebouw in de Visstraat te huis vesten. Temeer daar men de zolder van het gebouw niet meer kan en wil gebruiken, omdat deze niet voldoet aan de eisen ten aanzien van de brandpreventie Met moet daarom dit seizoen meer klubs huisvesten, terwijl men min der ruimte ter beschikking heeft, hetgeen vanzelfsprekend de nodige problemen met zich meebrengt. Er is daarom een bouwkorrimissie in het leven geroepen, die de mogelijkhe den op een rijtje moet zetten. Verhuur Over het kamp in Renesse kon hij mededelen dat dit in het jaar 1980 erg goed was verhuurd. Ook het schip van de vereniging was aardig ver huurd al kan dat nog wel wat beter worden als deze verhuurmogelijk- heid wat meer bekendheid krijgt. De bootreis voor bejaarden (waar de ini tiatieven voor de vorige bejaarden- dag waren gegroeid) is begin juni met erg veel sukses gehouden en het ge beuren zal dan ook zeker worden her haald. Aan het slot van zijn openings woord benadrukte de heer Schot nog- eens dat de CJV het erg op prijs stelt, dat men op deze dag de kontakten met de bejaarden kan voortzetten. Quiz Nadat men had genoten van een kopje koffie werd het programma voortgezet met een gezellige quiz vol aardige vragen. De quiz werd gespeeld door 4 bejaarden, die vol in zet hun best deden het er zo goed mo gelijk af te brengen. Evenals de toe schouwers genoten ze van het spel. Vooral de geluidsvragen, voor een deel bestaande uit bekende liedjes van vroeger die na één regel door de kandidaten moesten worden verder gezongen, vielen erg in de smaak. Voor de deelnemers was er aan het slot van het spel een aardige attentie. Tijdens het borreluurtje was er vo lop gelegenheid voor een praatje tus sen de bejaarden onderling maar ook tussen bejaarden en jeugd. Tussen de middag was er een uit stekend verzorgde koffiemaaltijd met brood en mosselen. Jubileum-film Het middag-programma bestond voornamelijk uit de vertoning van één uur durende geluidsfilm, welke door de heer D. Dool is gemaakt als jubileumfilm. Deze film geeft een totaalbeeld van alle verenigingsaktiviteiten van de C.J.V. De film werd door de bejaar den met grote aandacht gevolgd, het geen aangeeft dat deze ouderen bij zonder geïnteresseerd zijn in het wel en wee van „hun" C.J.V. De dag werd afgesloten met een kopje koffie en een ronde bingo. Als herinnering aan de dag kregen de bejaarden een pen met opschrift „C.J.V. Samen Sterker" en een her inneringsvaantje mee. De heer B. D. Schot dankte de twee Rode Kruishelpsters voor hun aan wezigheid bij deze dag en bood hen een attentie aan. Ook een woord van dank en een attentie had hij voor de twee chauffeurs van Van Oeveren, het busbedrijf dat alle acht bejaar- dendagen geheel belangeloos voor het transport heeft gezorgd. Bootreis Op de valreep kwam ook de bootreis voor bejaarden nog een keer aan de orde. Er werd besloten dat be langstellenden zich kunnen aanmel den bij mevr. P. J. v. d. Pol, Schel- destraat 54 te Zierikzee, tel. 3344. De trip die een week duurt, zal circa Kontakt tussen jong en oud: de grondgedachte achter de bejaardendag die de Zierikzeese C.J.V. jaarlijks organiseert. (Foto: Zietikzeesche Nieuwsbode) Met veel plezier werd tijdens de be jaardendag in het C.J.V. kamp te Re nesse een rondje bingo gespeeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) mei/juni worden gehouden. In totaal kunnen 25 bejaarden deelnemen. Er werd verder toegezegd dat, als de aanmeldingen dit aantal zullen over schrijden, een tweede trip zal worden gemaakt. Namens alle aanwezigen las de heer Hanse uit Borrendamme een zelfgemaakt gedicht voor als dank woord. Het was al over vijven toen de Zie rikzeese bejaarden zeer voldaan weer per bus vertrokken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND LEIDSCHENDAM. Bewoners van een eenzaam op het platteland staan de burgerwoning kunnen minder goed tegen meststank dan de daar wonende boeren. Dus moet de af stand tussen een instensieve veehou derij en zo'n eenzame burgerwoning groter zijn dan die tussen de intensie ve veehouderij en andere agrarische bedrijven. ROTTERDAM. Vrijdag in in Rot terdam het kontrakt getekend voor de bouw van twee produktentankers van Shell bij Rijn-Schelde-Verolme (RSV). Met de bouw van het tweetal bij de RSV-werf in Heusden is 130 miljoen gulden gemoeid. SCHIPHOL. Voor een officieel be zoek van vijf dagen aan China is pre mier Van Agt zondagmiddag van Schiphol naar Peking vertrokken. De premier, die op zijn reis wordt vergezeld door zijn echtgenote, maakt de heenreis via Karachi, waar de nacht zal worden doorgebracht. Maandag begint minister Van der Klaauw aan de reis naar Peking. DEN HAAG. Verdergaande auto matisering leidt, in tegenstelling tot wat meestal wordt gedacht, eerder tot een verslechtering dan tot een verbetering van de kwaliteit van het overgebleven werk. Dat is een van de konklüsies uit een onderzoek dat is uitgevoerd door het Nederlandse in stituut voor praeventieve gezond heidszorg TNO. MAASTRICHT. Koninklijke Ne derlandse Papierfabrieken NV (K.N.P.) is genoodzaakt voor het per soneel van enkele machines werk tijdverkorting aan te vragen. De ont wikkeling van de Europese marktsi- tuatie is namelijk dermate on gunstig, dat de teruggang in de order- ontvangst groter is dan bij de publi- katie van de halfjaarcijfers twee maanden geleden verwacht kon wor den. DEN HAAG. Dr. J. Zijlstra is door de regering benoemd voor een nieu we termijn als president van de Ne derlandse Bank. Dr. W. F. Duisen- berg zal worden benoemd tot direk- teur van de Nederlandse Bank, zo heeft premier Van Agt vrijdag na af loop van de ministerraad meege deeld. ROTTERDAM. De gemeente Rot terdam wil de toeloop van migranten naar die stad, die zich daar blijvend willen vestigen, tot stilstand bren gen. Aan de regering zal gevraagd worden een zodanig toelatingsbeleid te voeren, dat de komst van nieuwe groepen buitenlanders naar de stad wordt tegengegaan. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft in een hotel dertig valse cheques van dertig dollar en honderd valse bankbiljetten van honderd dol lar gevonden. De 24-jarige Nigeriaan- se vrouw A. A. bood vrijdag een ce- que aan bij het grenswisselkantoor op het Centraal Station in Rotter dam. DEN HAAG. Het Tweede Kamer lid voor de PvdA, Thijs Woltgens, meent dat dr. W. Duisenberg als toe komstige president van de Neder- landsche Bank, een rol van groot be lang zou kunnen spelen. Jelle Zijlstra bekleedt nu als president van de Ne- derlandsche Bank een zeer machtige positie, zo meent Woltgens. DEN HAAG. De gemeenten zouden hun grond alleen moeten verkopen aan die bouwondernemers die garan tie verlenen volgens de regeling van de Stichting Garantie Instituut Wo ningbouw (GIW), dan wel een gelijk waardige garantie. Zo kan worden voorkomen, dat kopers van nieuw bouwwoningen in financiële moei lijkheden raken, wanneer de bouwer van hun huis failliet gaat. GRONINGEN. Het klakkeloos lo zen in zee van afvalwater van het aardappelzetmeelconcern AVEBE is een ingreep die het bedrijf niet redt, maar daarentegen de natuur aanzien lijk schade berokkent. APPELSCHA. In de komende vijf jaar zal er in Nederland nog voor 4.000 geestelijk gestoorde bejaarden onderdak gevonden moeten worden in verpleegtehuizen. In de afgelopen jaren kwamen er wel 10.000 bedden bij maar dat is nog te weinig. In to taal zijn er nu in Nederland ruim 300 verpleeghuizen die samen meer dan 46.000 van deze bejaarden verzorgen. HILVERSUM. De voorzitter van de vaste kommissie voor defensie van de Tweede Kamer, Klaas de Vries (CDA) vindt de beoogde wedde- verlaging voor dienstplichtige mili tairen „onaanvaardbaar". Dit ze De Vries zaterdag in de radio-uitzending van de „Rooie Haan" van de VARA. UTRECHT, 27-10. De achterban van de Industriebond C.N.V. heeft zich de afgelopen dagen in een aantal ledenvergaderingen akkoord ver klaard met de in de metaal bereikte principe-overeenstemming voor een C.A.O. voor dit jaar. Dit C.A.O.-resultaat, dat geldt voor circa 270.000 werknemers, werd eerder deze maand na lang en moei zaam onderhandelen bereikt. De In dustriebond C.N.V. is de derde C.A.O.-partij die van de achterban groen licht heeft gekregen wat be treft de C.A.O. voor 1980, de Unie BLHP (middelbaar- en hoger perso neel) en de metaal-werkgeversorga nisatie F.M.E. gingen hem al voor. De Industriebond F.N.V. raadpleegt zijn leden deze week. UTRECHT, 25-10. De berichten over het „toxische shocksyndroom" (TTS) in samenhang met het gebruik van tampons, waaraan in de Verenig de Staten 32 vrouwen zouden zijn overleden, hebben ook in Nederland veel vrouwen gealarmeerd. Naar aanleiding daarvan heeft de Utrecht se gynaecoloog prof. dr. A. A. Haspels vrijdag verklaard, dat het in Amerika vooral gaat omsyuntheti- sche tampons die in Nederland piet verkrijgbaar zijn. Zelf zei prof. Haspels eerder vorige week, dat hij van medische specia listen (internisten) meldingen had ge kregen over drie sterfgevallen, waar bij die artsen - achteraf - aan de „tamponziekten" dachten. Maar, al dus prof. Haspels een zeker bewijs van samenhang met tampongebruik kan niet worden geleverd. De mosselarij Kleine boodschap UTRECHT, 25-10. Een 49- jarige dame uit Utrecht zal vermoedelijk de rest van haar leven altijd haar huisdeur op het nachtslot doen. Ze deed dat niet toen ze even een kwar tiertje een boodschap ging doen. Toen ze weer thuis kwam stond ze oog in oog met twee met een pistool gewapen de leden van het inbrekersgil de die inmiddels haar hele huis overhoop hadden gehaald. De twee mannen sloten de vrouw op in haar slaapkamer en gin gen er vervolgens met haar portemonnee vandoor. frwwwwwwwwwwwwwy' ZIERIKZEE/BRUINISSE, 25-10. Op 20 en 21 oktober werd voor de der de achtereenvolgende keer voor twee dagen gelegenheid gegeven, om op mosselen of mosselzaad te vissen, een gelegenheid die uiteraard door iedere kweker werd benut. Het weer was goed. Daar aal twee achtereenvolgende keren op het Frie- Flitsen" uit het buitenland zinvol? se Wad werd gevist, beproefden een aantal kwekers hun geluk op het Groninger Wad. Het resultaat was uitstekend; iedere kweker kon een voldoende hoeveelheid vangen. Maar dat was ook het geval met hen die voor de derde keer op het Friese Wad hebben gevist. Resumerende kan worden gezegd, dat afgezien van de stormachtige dagen van 6 en 7 okto ber, toen voor velen de wind te krachtig was om te kunnen vissen, ieder in de drie maal twee dagen dat op het Wad mocht worden gevist, aan zijn trekken is kunnen komen. MOSKOU. President en partijlei der Leonid Brezjnjev van de Sowjet- Unie heeft de donderdag om gezond heidsredenen afgetreden Alexei Ko- sygin bedankt voor diens „aanzien lijke en vruchtbare aktiviteiten ge durende vele jaren", zo is vrijdag of ficieel bekendgemaakt. BRUSSEL. Wilfried Martens, de christendemokratische eerste mi nister van de nieuwe Rooms-rode Belgische regering, denkt volgend jaar (omgerekend) ruim een miljard gulden te kunnen verdienen met bestrijding van belastingfraude in zijn land. ZAMBOANGA CITY. Bij een mili taire operatie in het zuiden van de Fi lippijnen, waar islamitische verzets groepen aktief zijn, zijn vijftig rebel len en vijf burgers gedood, zo is zon dag door de Filippijnse autoriteiten bekendgemaakt. VATICAANSTAD, De R.K. kerk zal „in alle objektiviteit" een onder zoek instellen naar de behandeling, die de 17e eeuwse astronoom Galileo Galilei ten deel is gevallen. Galilei moest onder druk van de inquisitie, die hem met marteling dreigde, in 1633 zijn ontdekking dat de aarde om de zon draait en niet omgekeerd, her roepen. UTRECHT, 25-10. De jongerenor ganisatie van de ARP, de Arjos, is er zaterdag niet in geslaagd zich op te heffen en vervolgens toe te treden tot de overkoepelende jongerenorgani satie van het CDA, het CDJA. CHU, KVP en AR-jongeren zouden hiertoe fuseren. Op de ledenvergadering in Utrecht waren "er precies vier stemmen te weinig om het- bestuursvoorstel -aan te nemen, waarin de toetreding tot het CDJA werd geregeld. Statutair is drievierde meerderheid van de stem men noodzakelijk. Deze werd met 114 en 43 stemmen tegen net niet ge haald. DEN HAAG, 25-10. De minister raad is akkoord gegaan met een wetsontwerp over de invoering van een titelregistratie en tuchtrecht voor verpleegkundigen. Het wets ontwerp is ingediend door staatsse- kretaris Veder-Smit van volksge zondheid, mede namens minister De Ruiter van justitie. Door het periodiek opnieuw re gistreren van verpleegkundigen kan worden vastgesteld of zij nog vol doen aan de steeds hogere eisen die de ontwikkelingen in de gezond heidszorg stellen. Het diploma bezit ten alleen is niet meer genoeg, ook al zal bij de herregistratie worden vast gesteld of een verpleegkundige nog als zodanig werkt of zich laat bij scholen. Het blijft natuurlijk diskutabel of het openstellen van de Waddenzee voor mosselzaadvisserij in het najaar zinvol is, gezien het feit dat dit zaad, dikwijls op de percelen niet tot zijn recht komt, terwijl anderzijds op de banken ook nogal wat zaad verloren gaat wanneer daar met veel schepen op wordt gevist. Maar het is ook voorgekomen, dat tengevolge van ijsgang en storm, gro te verwoestingen op wilde banken wordt aangericht, zodat in het voor jaar er evenmin veel zaad is overge bleven, dat in het najaar een goede oogst voor het volgende seizoen be loofde. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 28 OKTOBER NED. I: De EO brengt het programma D'r kan nog meer bij voor de kleuters op het scherm. Tijdsein is vooral deze keer gericht op het thema van de maand Opvoeding. In het kader van de hulpver lening aan Oeganda die EO-Metterdaad sinds een jaar voert wordt vanavond een reportage van het voedseltransport op het scherm gebracht. Hierna volgt het programma Van U wil ik zingen. Over kortsluiting in de communicatie gaat het in het hieropvolgende programma God wil bij de mensen wonen. Na het journaal neemt de NOS de uitzending over met de rubrieken Den Haag vandaag, In more than a concert wordt een reportage film getoond over de toernee van het Neder lands Blazersensemble samen met Koot en Bie door de Verenigde Staten en Canada. NED. II: De NCRV vangt het pro gramma aan met een aflevering van de Vuurberg. In het quiz-programma wor den de kandidaten getest op hun algeme ne kennis en op hun kennis van een door hen zelf uitgekozen onderwerp. Na het journaal de vijfde aflevering vanDe kleine waarheid. De vader van Markeen wordt pijnlijk verrast als zij aankondigt terug te gaan naar professor Buwalda en dat wil gaan trouwen met Jan Engel- moer. Hierna komt een wervelende show op het scherm. Medewerking wordt ver-1 leend door Brassbands, majorettenpe- lotonAdvendo uitNeek, showband Eicel-1 sior uit Delft en de balletgroep Brugge. In de film Mijn verre naastewordt de stad Hongkong bezocht Tot slot een filmpje van de stichting Socutera. DINSDAG 28 OKTOBER NED. I: 10.00 en 14.00 Schooltele visie; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort18.55 Nieuws; 18.59 D'r kan nog meer bij; 19.10 Tijdsein; 20.00 Oeganda20.30 Van u wil ik zingen; 21.00 God wü wonen bij de mensen; 21.30 Journaal21.55 Den Haag van daag; 22.10 More than a concert; 23.10 Journaal23.15 Nieuws voor doven. NED.II: 13.00 Nieuws voor doven 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Het geheim van de vuurberg; 19.25 Cum laude; 20.00 Journaal; 20.27 De kleine waarheid; 21.25 Harmonie22.15 Hier en nu; 22.55 Mijn verre naaste23.10 Stichting socutera; 23.25 Journaal; 23.30 Nieuws voor doven. 41 De man antwoordt: „Ik kon ze na tuurlijk niet goed onderscheiden, maar naar de stem te oordelen, was de ene Grada." „Oom Derks dochter." „Juist." „Laat ik dezelfde veronderstelling zijn toegedaan?" „Werkelijk? Heb je haar dan horen praten?" „Ik weet het niet precies meer, An dré, het ging allemaal zo vlug. Toen ik aan kwam wandelen, stonden er twee mensen op de hoek van de kas. Ik zag, dat ze elkaar even omhelsden. Vrijwel vlak daarna viel een schot en hoorde ik jouw gil. Ik meen me nu te herinneren, dat ik, éven voor het schot viel, de vrouw hoorde zeggen: „Schiet op, voor ze je ontdekken." In ieder geval zoiets. Na het schot zag ik die man niet meer. Aanvankelijk vermoedde ik, dat die vrouw de man had neergeschoten. Maar toen hoorde ik jouw stem en herkende die. Toen vergat ik de ande ren en ging naar je toe." Het is weer even stil en dan zegt de man: „Neem eens aan, dat die vrouw inderdaad Grada was. Met wie stond ze dan te praten? Nota bene zo'n eind van huis af. Dat is geen zuivere koffie, Dina." „Wat heb ik dan gezegd? Er deugd hier iets niet. Ik voel een bepaalde dreiging. Natuurlijk heb ik er geen bewijzen voor, ik kan het evenmin defi niëren, maar het laat me toch niet los." „De hamvraag is nu: wie schoot op wie en waarom?" „Ja, als we dat wisten, waren we al een heel eind verder. Er is trouwens nog iets. Aan het diner verontschuldigde oom Derk Grada en zijn aanstaande schoonzoon. Omdat ze op bezoek wa ren bij een oude tante. Als dat zo is, hoe ter wereld kan ze dan een goeie ander half uur later op de hoek van een kas staan. En zich laten zoenen door een onbekende man?" De man denkt na. „We kunnen een theorie opstellen. Neem eens aan, dat hier mensen zijn, die elkaar, om welke reden dan ook niet mogen. Ruzie met elkaar gehad hebben. Broodnijd. Ten slotte zijn de meeste gasten personeels leden, met een leidende funktie, die al jaren bij oom Derk werkzaam zijn. Mis schien heeft de een de ander wat afge snoept en komen ze elkaar toevaUig tegen, hier op het feest. Gaan elkaar in de donkerte na en een van hen wacht een gelegenheid af om te kunnen schie ten." „Dat lijkt me ver gezocht," meent Dina te moeten vaststellen. „Wat voor bewijs heb je?" Hij maakt zijn hand los en draait enigszins om. „Au, die verdraaide arm! Ik kan niet eens op die kant liggen. Ik ga er eerst maar eens een nachtje over slapen. Tenminste proberen. Morgen horen we misschien wel meer." De volgende ochtend is er in de eetzaal, waar enkele paren al vrij vroeg zitten te ontbijten, een gedrukte stem ming. Wat Dina en André nog niet Door H. J. KOORNSTRA weten is, dat zowel Berghuis als Balk de veronderstelling uitgesproken hebben, dat een stroper geschoten heeft. Omdat hij zich waarschijnlijk ontdekt waande. Er schijnt in dit deel van Brabant nogal gestroopt te worden, heette het en op het uitgestrekte landgoed van Van Fles singen zal ook best wat wild te vinden zijn. Tegen negen uur komen André en Dina naar beneden. En de mensen in de zaal vragen belangstellend, hoe het met de arm gaat. André voelt geen koorts en wil naar de kerk. Hij dankt voor de belangstelling en begint te eten. En verneemt dat het verhaaltje over een stroper, die geschoten zou kunnen heb ben. „Maar dan toch niet met hagel," merkt Andre; zuurzoet lachend op. „Het was wel degelijk een kogel." Enkele minuten over half tien rijdt het echtpaar weg in de richting Heeze. Men is vrijdagmiddag van die kant ge komen en heeft de kerk gezien. In Someren zijn ze onbekend. En terwijl ze de afrit rijden naar de weg, zien ze Balk en Berghuis, die rondscharrelen in de buurt van beide kassen. Waar de avond tevoren het schot is gevallen. „Wat denken ze na al die uren daar nog te zullen vinden?" schampert de vrouw. André antwoordt: „Misschien zoeken ze sporen of de patroonhuls. Dan kun nen ze nagaan met wat voor wapen er op me geschoten is." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4