AGENDA GIJZELAARS EN TV-DEBAT TWEE „ONWEEGBARE FAKTOREN" Afghaan over zijn land Afghanistan en de rode landen Poolse vakhond bedrogen Flitsen uit het buitenland Vroeger weg bij PTT De komende Madrid-konferentie Slapend echtpaar overvallen Dood door kokende olie Dode door heroïne Overval op boekhandel Agent in burger neergeschoten LAATSTE NIEUWS De Amerikaanse gijzelaars Slordige studenten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 WASHINGTON/TEHERAN, 26-10. Nu de strijd om het Amerikaanse presidentschap 1980 de laatste week in gaat zijn de schijnwerpers gericht op twee onweegbare faktoren die het resultaat vooralsnog onvoorspelbaar maken: de gijzelaars in Iran en het televisie-debat van dinsdagavond tussen de twee belangrijkste kemphanen. Medewerkers van president Carter en van diens republikeinse uitdager Ro nald Reagan zijn het erover eens dat deze twee faktoren alle moeite die de kandidaten zich tot nu toe heben getroost volledig nutteloos kunnen maken. De afloop van de eerste kwestie, de Iraanse gijzelingskrisis, lijkt nog uit sluitend te liggen in de handen van de Iraanse parlementariërs die zon dag voor het eerst de voorwaarden bespraken waaronder de 52 gijze laars zullen worden vrijgelaten. Toen na korte tijd bleek dat men het niet eens kon worden, werd besloten in de loop van maandag een tweede parlementszitting aan de kwestie te wijden. BELGRADO, 26-10. Op de Unesco- konferentie in Belgrado heeft de lei der van de Afghaanse delegatie za terdag voor flink wat opschudding gezorgd door onverwacht een felle aanval te lanceren op de Sowjet-Unie vanwege haar optreden in Afgha nistan. Akhtar Mohammed Paktiawal haalde in een rede tot stomme verba zing van de toehoorders ineens fel uit naar Moskou, dat hij ervan beschul digde dat het zijn land onderdrukt en de Afghaanse bevolking vervolgt. Hij zei ondermeer: „Afghanistan is niet meer een vrij land. Het wordt ge heel beheerst door onze Sowjet- vrienden". Volgens Paktiawal wordt de situa tie in zijn land steeds slechter. „Af- ghanen doden Afghanen. De regering doodt Afghanen. Afghanen doden de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie doodt Afghanen. In het hele land is er een burgeroorlog aan de gang", aldus de delegatieleider. OOST-BERLIJN, 25-10. De interna tionale konferentie van kommunisti- sche partijen en bevrijdingsbewegin gen in Oost-Berlijn, is geëindigd zon der eensgezindheid over „Afgha nistan" en de buitenlandse politiek van de volksrepubliek China. Oostduitse partijfunktionarissen verklaarden na afloop van het vijf daagse congres van 116 kommunisti- sche partijen dat een meerderheid van de vertegenwoordigers de Russi sche inval in Afghanistan steunde. Vier delegaties zouden zich, naar hun zeggen, tegen die inval gekeerd heb ben. Uit kringen rond de konferentie is vernomen dat de Spaanse en Itali aanse delegaties zich scherp tegeno ver de Sowjet-interventie opstelden. WARSCHAU, 25-10. De rechtbank in Warschau heeft eigener beweging enkele veranderingen aangebracht in de statuten van de onafhankelijke vakbond „Solidariteit", alvorens de statuten van de bond goed te keuren. Rechter Koscielniak voegde een clau sule in waarin de leidende rol van de kommunistische partij werd erkend en veranderde de stakingsbepalin gen. Vakbondsleider Lech Walesa liet weten dat hij daar niet tevreden mee is. „Dit is niet wat we gewild heb ben". LONDEN. In Londen hebben circa 50.000 personen zondag meegedaan aan een demonstratie tegen de Britse kernbewapening. De organisatoren spraken van de grootste betoging in bijna 20 jaar. ZIERIKZEE. Nu de grootste (zeil- jachten)-drukbe achter de rug is, geeft de Nieuwe Naven weer een wat pittoresker aanzien gekregen. Deze foto straalt de kalmte uit van „zo maar-een"-herfstdag van 1980. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Chomeini-eisen Iraanse afgevaardigden bevestig den na afloop van de eerste zitting in Teheran dat tot de voorwaarden ook het pakket aan eisen behoort dat de ayatollah Chomeini vorige maand bekendmaakte. Het lijkt weinig waarschijnlijk dat het woord van de machtige religieuze leider door een van de parlementariërs zal worden bestreden. Chomeini roep vorige maand op tot een belofte van Ameri ka dat dit land zich niet in Iraanse za ken zal mengen, en tot drie financiële concessies - teruggave van de rijk dommen van de ex-sjah, vrijgave van de Iraanse tegoeden die in de V.S. zijn bevroren en het laten vallen van eisen tegen Iran. MEXICO. Voor zover tot dusver bekend heeft de aardbeving die vrij dag delen van zuid-Mexico heeft ge troffen, minstens 65 mensenlevens geëist. 300 mensen liepen verwondin gen op en 150 mensen worden nog vermist. Zeker 6000 Mexicanen zijn dakloos geworden. SAN SALVADOR. Regeringstroe pen hebben minstens 200 opstande lingen gedood bij gevechten in pro vincies in El Salvador, die aan Hon duras grenzen. Bij de anti-guerrilla- aktie kwamen vijftien regeringssol daten om, aldus een woordvoerder van de regering van El Salvador, zon dag. BELGRADO. Ondanks bedenkin gen van de westerse landen is zater dag in Belgrado op de UNESCO-kon- ferentie overeenstemming bereikt over de media-resolutie. De voltalli ge vergadering van de UNESCO zal maandag officieel met de tekst in stemmen. TEHERAN. Het Iraanse parlement heeft zondag het debat over de gijze laars tot maandag uitgesteld, nadat een zitting achter gesloten deuren zonder resultaat was gebleven. Dit hebben Iraanse parlementariërs in Teheran verklaard. Niet duidelijk werd waarom het debat is verdaagd. LUXEMBURG. Irak heeft de Euro pese Gemeenschap gevraagd te be middelen in de oorlog met Iran, zo hebben diplomaten van de gemeen schap zondag in Luxemburg gezegd. AUBENAS. De sekretaris-gene- raal van de NAVO, Jozef Luns, heeft zaterdag het belang onderstreept van de Franse „Force de Frappe" (atoom bewapening), en zijn spijt uitgespro ken dat deze buiten de Atlantische militaire alliantie blijft. TEHERAN/BAGDAD. Iraakse strijdkrachten hebben zondagoch tend raketbeschietingen uitgevoerd op de Iraanse stad Dezful (Khoe- zestan), zo heeft radio Teheran ge meld. Minstens zestig personen zou den bij de aanval zijn gedood. JERUZALEM. Bij bomaanslagen in Jeruzalem en Tel Aviv zijn zondag ochtend zestien personen gewond, zo heeft de Israëlische politie bekendge maakt. ANKARA. In Turkije is zaterdag een 28-jarige linkse militant geëxe- kuteerd, aldus hebben de Turkse au toriteiten meegedeeld. Serdar Syer- gin werd opgehangen in de gevange nis van Adana. Hij werd schuldig be vonden aan het doden van een lid van een andere linkse organisatie en aan deelname aan de moord op een leger- kapitein. Het meningsverschil binnen het Iraanse parlement schijnt zich te koncentreren rond de vraag welke andere eisen nog moeten worden gesteld. Zo zou er een kontroversieel voorstel zijn ingediend om terugtrek king van de Amerikaanse Aaarine- eenheden uit de Perzische Golf te vragen. TEHERAN. Zeker 100 mensen zijn om het leven gekomen en 175 gewond geraakt bij een beschieting van woonwijken in de Iraanse stad Dez- foei met raketten van Russische ma kelij, zo heeft de Iraanse radio zon dag gemeld. CLEVELAND/WASHINGTON. De bond van vrouwelijke kiezers heeft bekendgemaakt dat het t.v.-debat tussen Reagan en Carter gehouden wordt in een zaal in Cleveland (Wis consin) die 3.000 zitplaatsen bevat, maar dat slechts 750 mensen de uit zending kunnen bijwonen. MADRID. Een politicus en een werknemer van de Spaanse PTT zijn in de Baskische provincie Guipuzcao het slachtoffer geworden van ge welddaden. LONDEN. De Britse regering heeft aangekondigd dat alle mannelijke gevangenen in Noord-Ierland burger kleding mogen dragen in plaats van een gevangenisuniform, een besluit dat een konsessie lijkt aan gevange nen leden van het Ierse Republikein se leger (IRA). MOSKOUDe 49-jarige Wiktor Ma- kejev, die tot dusver sekretaris was van de partijorganisatie in ^Moskou, is benoemd in het kollege van vice- premiers. Het aantal plaatsvervan gende minister-presidenten is hier mee gekomen op 13. BRUSSEL. De Europese Gemeen schap gaat, van november tot eind ju- nie volgend jaar een normale subsi die toekennen voor export van 300.000 ton gerst naar de Sowjet- Unie. WARSCHAU. De bisschoppen in Polen hebben er opnieuw over ge klaagd dat de autoriteiten hun niet toestaan de kerken te bouwen die ze nodig hebben. Deze klacht is vervat in een uitgekomen rapport. DEN HAAG, 25-10. Een groeiend aantal PTT-ers kiest voor de mogelijkheid de dienst vroegtijdig te verlaten via het uitsluitend binnen PTT- verband gehouden experiment flexibel uittreden. Dit experi ment houdt in, dat vanaf 1 ja nuari 1980 tot 1 januari 1983 het PTT-personeel dat de leef tijd van 60 jaar heeft bereikt, ontslag kan nemen om met pensioen te gaan. Aldus de PTT-personeelskrant Aange tekend Gebleken is dat van 4065 PTT-ers tussen de 60 en 65 jaar die in de eerste helft van 1980 in aanmerking kwamen voor deelname aan het experiment Flexuitdertig procent ge bruik heeft gemaakt van de mogelijkheid de dienst ver vroegd te verlaten. Swwywwwwwuwwwwvww UTRECHT, 25-j.O. De Helsinki-ver- volgkonferentie, die komende maand in Madrid zal plaatsvinden, moet niet uitlopen op een onvrucht bare Oost-West-konfrontatie. Met na me Nederland zal een andere rol moe ten spelen dan in Belgrado, waarde Nederlandse delegatie nadrukkelijk de kwestie van de mensenrechten aan de orde heeft gesteld. Dat was de eensluidende mening van sprekers van zes politieke partij en tijdens een form diskussie over „het Oost-West-konflikt en de Madrid-konferentie", die zaterdag in Utrecht werd gehouden. Aan de dis kussie werd deelgenomen door de ka merleden Blaauw (WD), Ter Beek (PvdA) en Van der Spek (PSP) en ver tegenwoordigers van de PPR, D'66 en het CDA. MOSKOU. De Sowjet-Unie is het komende jaar weer in de markt voor de invoer van graan, al is de juiste omvang van haar eigen graanoogst nog niet bekend. Dit blijkt uit een ar tikel in Selskay Zjizn, een voor aanstaand Russisch blad op agra risch gebied. JERUZALEM. Het Israëlische Hooggerechtshof heeft in een voorlo pige uitspraak de uitwijzing van de Palestijnse burgemeesters van He- bron en Chalchoel, Fahd Kawasma en Mohammes Milhem, op de door Is raël bezette westelijke Jordaanoever geblokkeerd. RABAT. Marokkaanse soldaten hebben bij hernieuwde gevechten in het distrikt Abattekh in het zuiden van Marokko 150 guerrillastrijders van het Polisario gedood. DALFSEN, 26-10. Een nog onbe kend aantal mannen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een overval gepleegd op een huis in Nieuwleusen (gemeente Dalfsen). Zij drongen het huis binnen toen de be woners, een echtpaar van middelba re leeftijd, lagen te slapen. Die overvallers bonden de twee on der bedreiging van een vuurwapen met een touw vast in bed. Daarna doorzochten zij de woning, waardoor een grote ravage ontstond. Ze gingen er met een onbekende hoeveelheid geld en sieraden vandoor. Pas na anderhalf uur slaagde het echtpaar er in zich uit de kluwen touw te bevrijden en de politie te alarmeren. Een team van recher cheurs is bezig met een onderzoek. AMSTERDAM, 25-10. De 66-jarige Indonesiër D. Suryatantra, die zater dagmorgen ernstig gewond raakte nadat zijn vrouw hem tijdens een echtelijke twist in de flat Fris- senstein in de Bijlmermeer in de hoofdstad een pan kokende olie over het hoofd had gegooid, is zondagmid dag in het brandwondenziekenhuis van het Rode Kruis in Beverwijk overleden. De 57-jarige vrouw die na de ruzie onmiddellijk vluchtte is inmiddels in Veenendaalaangehouden. Aanleiding tot de ruzie was de me dedeling van de man dat hij de band met zijn vrouw wilde verbreken en zich blijvend in Indonesië zou gaan vestigen. ROTTERDAM, 26-10. In een toilet op het Centraal Station in Rotterdam is de 30-jarige J. H. C. M. S. uit Ber gen op Zoom zaterdag dood aange troffen. De politie vermoedt dat hij is overleden aan te grote dosis heroï ne. AMSTERDAM, 25-10. In.Amsre- dam is een gewapende overval ge plaagd op een boekhandel aan de Alexander Broerstraat. Dit heeft de politie meegedeeld. De overval werd gepleegd door twee nog onbekende mannen. Deze kwamen kort na slui tingstijd de winkel binnen, sloegen met een revolver de winkelier inel- kaar en gristen vierduizend gulden uit de kassa, waarna zij lopend ver dwenen, aldus de politie. De winke lier werd gewond in een ziekenhuis opgenomen. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor, volgens de politie. AMSTERDAM, 26-10. Bij een schietpartij op het Singel in Amster dam is in de nacht van zaterdag op zondag de 34-jarige politieman W. J. ernstig gewond geraakt. Dit heeft de politie meegedeeld. In verband met deze zaak werden zondag in de loop van de dag vier verdachten, de 26- jarige R. L. H., de 38-jarige G. J. L., de 28-jairge mevr. N. G. en de 34- jarige R. G., allen uit Amsterdam, aangehouden. Het staat nog niet vast of onder hen ook de schutter is. Aanleiding tot de schietpartij was een konflikt tussen de agent, die geen dienst had en in burger was, en een aantal andere personen over het wel of geen voorrang geven op de hoek Singel/Brouwersgracht. De te genpartij zou het eerst hebben ge schoten de agent in burger zou daar na zijn dienstpistool getrokken heb ben. Vermoedelijk werd bij de schiet partij een Turk gewond. Deze is ech ter nog niet aangehouden, aldus de politie. TEHERAN, 27-10. Het Iraanse par lement heeft vandaag zijn debat over vrijlating van de gijzelaars geschorst tot later op de dag. Er was nog geen overeenstemming bereikt. Dit hebben afgevaardigden meege deeld. Het debat van maandagoch tend duurde vier uur. Het parlement besprak achter gesloten deuren het rapport van een speciale kommissie die voorwaarden voor de vrijlating had opgesteld. Sommige afgevaar digden meenden dat er mogelijk een verder debat op woensdag (na de reli- gieuze feestdag van dinsdag) nodig zou zijn. AMSTERDAM, 25-10. Stu- denten zijn veelal slechte briefschrijvers. Met de taal vaardigheid is het bedroevend gesteld. Dit heeft het Bureau Studentenadministratie (BSA) van de de Vrije Universiteit in Amsterdam gekonkludeerd na drie jaar lang brieven van stu denten verzameld te hebben. Volgens het bureau zou het wenselijk zijn dat alle eerste jaars studenten aan de VU, al vorens met hun studie te be ginnen. eerst een spoedkursus Nederlands volgen, aldus een artikel hierover in het week blad „Ad Valvasvan de Vrije Universiteit. De kritiek van het bureau richt zich vooral op het taalge bruik van de studenten, de taalfouten, onlogische zinstrukturen, het ontbreken van de beleefdheidsaanhef en de niet-zakelijke, haast poë- ziestijl van de student, waar door zijn brief administratief niet of moeilijk verwerkbaar Iedere dinsdag N oordgou we Schuddebeurs Trimmen. 20.30 uur. Inlichtingen tel. (01112) 619. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgou we Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vanaf 16 september iedere dinsdag Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn",, klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 27 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Vor mingsavonden kerkelijke medewer kers. 19.30 uur. Pr. Juliana school. Schrijfavond Am nesty International. 19.00 - 21.00 uur. Julianaschool, Jannewekken. Schrijfavond A.I. Tijd: van 19.00 tot 21.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Kursussen. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 - 21.00 uur. Haamstede Geref. Kerk. Schrijfavond A.I. Tijd: van 19.00 tot 21.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering plan- ningsgroep. 19.30 uur. Brouwershaven Geref. Kerk, Bostonplein. Schrijf avond A.I. Tijd: van 19.00 tot 21.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Ouderavond O.B.S. Tijd: 19.30 uur. Dinsdag 28 oktober Zierikzee Straalweg 2. C.D.A.-Vrouwenbe-" raad. 14.00 uur. Kerkwerve VerenigingsgebouwBejaardensoos Aanvang 14.30 uur. Serooskerke Start tafeltennis. 20.45 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw Nieuwstad, vie ring 30-jarig bestaan ABVO, 14.00 uur. Tonnenmagazijn. Modeshow boetiek Lieselotte. 20.00 uur. Geref. Kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 - 21.00 uur. Nieuwerkerk Kleuterschool. Jaarvergadering be gunstigers kleuterschool, 19.45 uur. Woensdag 29 oktober Zierikzee Informatie-avond vrouwen praatgroep, 20.00 uur. Verenigingsgebouw 't Vrije. Vrou- wenkontakt P.v.d.A.. 20.00 uur. Mondragon. Ledenvergadering On dernemers Centrale. 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. NCVB-bejaardenmiddag. 14.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Kursus spel en muziek, Stichting Jeugd. 20.00 uur. O.L. school ,,'t Staepel'of". Ouder avond. 20.00 uur. Prins van Oranje. Vormingsdag handwerkende leden Plattelands vrouwen. 10.00 uur. Donderdag 30 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Ruil- dag planten en zaden. 13.30 uur. Huis van Nassau. Ledenvergadering P.v.d.A. 20.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Herv. Vrouwengroep „Wees een zegen". 20.00 uur. Haamstede Hotel Bom. WD-vergadering. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenschapsruimte. Ouderavond O.B.S. 20.00 uur. Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 31 oktober Zierikzee Chr. Geref. Kerk. Hervormings- dienst. Aanvang 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond Bond voor Alleenstaanden. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis. Film- en dia-vertoning Oranjevereniging. 19.30 uur. Dorpshuis. Wijn- en kaas-avond. 21.00 uur. Zaterdag 1 november Zierikzee R.K. kerk, jubileumkoncert Zierik- zeese Kamerkoor. 20.30 uur. De Vierschaar. Installatie Junior Ka- mer-Duiveland. Aanvang 13.15 uur. Maandag 3 november Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring tennisvereniging WIK. 20.00 uur. Dinsdag 4 november Zierikzee - Kantine LTS. Ouderavond. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Beatrixschool. Bloedplasma avond. 19.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Stichting Samenlevings opbouw. 19.30 uur: Ouwerkerk Haneweg. Eerste steenlegging kleu terschool. 14.15 uur. Woensdag 5 november Kerkwerve O.L.S. Schoolraad Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Ouderavond Peuterspeelzaal. 20.00 uur. Vrijdag 7 november Zonnemaire Café Bommenede. Algemene leden vergadering „De Schouwse Ruiters". 19.30 uur. Maandag 10 november Zierikzee Manhuisstraat. Jaarvergadering Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman". 20.00 uur. Kerkwerve Kantine „De Vospit". Ledenvergade ring s.v. WIK. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. 19.30 uur. Donderdag 13 november Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2