W Holland Warmte, Zierikzee werd feestelijk geopend S.V. KWIEK FEESTTE ER LUSTIG OP LOS Meubilair appartement ging in rook op DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fabrikant van de warmtepomp Zilveren jubilaris te Bruinisse De aardbeving Poolse vakbond dreigt met nieuwe staking ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 oktober 1980 137ste jaargang Nr. 22796 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer: Meerjarenperspektief gemeente Zierikzee Sft.. ZIERIKZEE, 17-10. Onder grote belangstelling van tal rijke genodigden, heeft burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee vrijdag het'nieuwe bedrijf „Holland Warmte" aan de Julianastraat vrijdagmiddag geopend. Hij deed dit, door de Nederlandse driekleur opzij te schuiven, waardoor de warmtepomp tevoorschijn kwam: het troetelkind van „Holland Warmte". De burgemeester, die meteen bij binnenkomst voor de microfoon werd ge plaatst, was verheugd over het grote aantal mensen dat de feestelijke opening mee maakte. De snelheid waarmee hij de opening verrichtte, paste volgens hem goed in de geest van het bedrijf. Hij had zich verbaasd over de voortva rendheid waarmee het bedrijf te werk is gegaan. In dit verband noemde hij een paar cijfers: 15 februari 1978 werd de grond aangekocht, 17 mei van dat zelfde jaar de bouwverbunning aan gevraagd. „Maar de gemeente kan ook snel werken", aldus de burge meester, want al op 23 juni '78 werd aan de plannen goedkeuring gege ven; 28 augustus werd de vergunning voor de bouw verleend, terwijl 20 au gustus 1979 het gebouw klaar was. ,,Dat gebeurt niet dikwijls", volgens de burgemeester, die verder alleen maar positieve zaken op kon som men. Milieu-vriendelijk Hij toonde zich blij een niet milieu vervuilend bedrijf binnen de ge meentegrenzen te kunnen begroeten en eveneens was hij verheugd dat er met het bedrijf iets aan de werkgele- geheid gedaan werd. Om de belang rijkheid hiervan te onderstrepen was hij niet alleen gekomen, maar had drie wethoudes meegebracht, die eveneens voorgelicht wilde worden over energiebesparing. Hij doelde hierbij op de later in de middag te houden lezing. Voorts wenste hij de onderneming sukses toe en wees er op „dat er el ders in de gemeente nog expansie mo gelijkheden waren: er is nog in dustrieterrein genoeg", aldus de bur gemeester, die daarop de openings handeling verrichtte, waarbij de warmtepomp zichtbaar werd, waar alles om draait. Daarna was het woord aan de di- rekteur van Holland Warmte de heer T. van Triet. Deze zei in zijn korte toespraak, dat het in Zierikzee moge lijk was geworden om met de nieuwe vestiging ook nieuwe technieken toe te passen. Zo is er vloerverwarming toege past en zijn zonnekollektoren aange bracht. De door het bedrijf ontwik kelde warmtepomp werd in een later stadium geplaatst. Vervolgens zegde hij dank aan al len die hebben meegewerkt aan het tot stand komen van de pomp. Met BRUINISSE. Burgemeester T. C. Hekman met echtgenote feliciteer den vrijdagavond het bestuur van s.v. Kwiek met het 25-jarig jubileum van de vereniging. Een drukbezochte receptie ging vooraf aan de feesta vond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) name de eigen medewerkers, die er menig avonduurtje in hadden gesto ken. Ook de aannemer werd dankge zegd voor de snelle bouw. Man van de tijd Namens het personeel bood de heer A. Zaal de direkteur een klok aan. Hij noemde zijn werkgever een man van de tijd en het was dus niet moe- lijk om een passend kado te vinden. „Nu kunt u nog beter zien, hoe laat we binnenkomen en hoelang we kof fie drinken", aldus de heer Zaal. Energiebesparing: Ir. H. M. Roos van de Gasuni hield een voordracht over „Energiebespa ring". Alvorens tot zijn betoog te ko men, zei de heer Roos dat het gemak kelijker was om een bedrijf op te richten, dan in deze feestelijke omge ving een serieuze lezing te houden over energiebesparing. Toch slaagde spreker er in, om de talrijke aanwezi gen te boeien, niet in het minst door zijn heldere formulering, aangevuld met beelden via een overhead-pro- jektor. De Gasunie heeft volgens de heer Roos „uitverkoop gehouden", tot al gemeen bekend werd, dat het gas wél op kon. De Gasunie is er echter trots op, dat er tot ver in het jaar 2000 gas gele verd kan worden. „Het is niet zo", al dus spreker, „dat we van het ene mo ment op het andere de gaskraan dichtdraaien: er is nog een uitloop mogelijkheid van ongeveer 15 jaar. Maar dan is de koek echt op". Wonin gen en gebouwen gaan voor in de gas- voorziening, industrie en centrales zullen steeds minder krijgen en op den duur zelfs niets meer. Hij wees in dit verband op andere mogelijkhe den: import van olie, kolen en gas, maar de belangrijkste mogelijkheid om het einde van de gasbel te verlen gen noemde hij besparing. Huizen zijn lek Besparen dus, maar hoe? Drie mo gelijkheden gaf hij daar voor aan: ten eerste isoleren, ten tweede de om zetting van energie moet efficiënter geschieden en ten derde moet men meer grip hebben op het gebruik. Wat isoleren betreft, zei spreker: „Ie dereen die niet isoleert, is een dief van z'n eigen portemonnee". Isolatie behoort een wezenlijk onderdeel te worden van de nieuwbouw, aldus ir. Roos, die verder stelde dat „onze hui zen lek zijn". „Het is nog steeds zo, dat wij meer gas leveren bij +15° en stormachtig weer, dan bij windstil weer en een temperatuur van -15°". Daarmee is de noodzaak tot isoleren wel aange geven. Met betrekking tot de warmte pomp, die het nieuwe bedrijf Hol land Warmte heeft ontwikkeld, hield hij het gehoor voor, dat deze mede mogelijk maakt, om met andere vor men van besparingen, te komen tot een besparing van 15, a 18 miljard m3 180 besparing Met een warmtepomp is het moge lijk tot een besparing^ van 180 te Vervolg pag. 2 In Burgh-Haamstede Het meubilair van één van de vertrekken in de verbouwde schuur „Zomer hof" aan de J. J. Boeijesweg is zondagavond totaal verkoold en tevens liep het appartement door bluswerkzaamheden waterschade op. MOSKOU. Het orgaan van de Communistische partij in de Sowjet- Unie, de Prawda toont zich zaterdag ongerust over het voortduren van de oorlog tussen Iran en Irak. „Hoe lan ger het konflikt duurt, hoe meer in vloed dit heeft op de algemene situa tie in het Midden-Oosten". BRUINISSE, 18-10. In het „Durps'uus" aan de Mo lenstraat te Bruinisse, barstte het vrijdagavond van feestvreugde. Sportvereniging „Kwiek" alhier vierde het 25-jarig bestaan welk feit met talrijke genodigden en leden gevierd werd. De voorzitter van de vereniging, Els Munter-Graaffopende het officiële ge deelte van de avond met een toespraak. Zij bedankte voor de vele kado's, brieven en telefoontjes, die van meeleven met de vereniging getuigden. Ook was er een brief gekomen van de eerste voorzitter van de vereniging, de heer Zwart en van mevrouw A. J. Huigens, die de vereniging ruim 15 jaar geleid had. Uit al deze blijken van meeleven is wel gebleken dat men de S.V. Kwiek een warm hart toedraagt. „Het is normaal", aldus de woord voerster, „dat bij een dergelijk jubi leum stil wordt gestaan bij het verle den. Maar al wat daarvan bekend is, moet van de bestuursleden komen, die echter, gezien de (jonge) leeftijd daar niet zoveel van kunnen weten". Het rode schrift Toch kon een duik in het verleden genomen worden, aan de hand van het rode schrift: daarin staan de ge gevens van de eerst vergaderingen. Zo is er bijvoorbeel in te lezen, dat de vereniging startte met 104 leden, ter wijl de kontributie 20 cent per week bedroeg. Op de tweede vergadering werd de naam Kwiek geboren. „Eb en vloed", wat ook ter sprake kwam tijdens die vergadering, werd als „te realistisch voor ons dorp" gevonden. Intussen is het ledenbestand flink uitgedijd, hetgeen niet in de laatste plaats te danken is aan de trainers en trainsters die de vereniging rijk is, aldus Els Munter. Op het ogenblik staan er 220 leden op de ledenlijst, waarvan 180 voor de afdeling gymnastiek en 60 voor de af deling volleybal. Drie leden komen al 25 jaar op de ledenlijst voor en de ze drie (dames) werden in de bloeme tjes gezet. Het waren de dames Otte- Olree, De Waal-Kik en van de Berg- Muller. Rekreatie- en wedstrijdsport Het bestuur is trots op de vereni ging, die in een duidelijke behoefte voorziet. Er zijn mogelijkheden voor 4 tot 64-jarige, voor zowel de rekrea- tieve sport, als de wedstrijdsport. Daarvoor is de vereniging aangeslo ten bij de K.N.V.G. voor gymnastiek en bij NEVOBO voor volleybal. Het volleybalteam speelt met vier teams in de bedrijfskompetitie te Zierik zee, waarmee „het verenigingetje van weleer is uitgegroeid tot een ver eniging die uit haar behuizing barst", aldus Els. Vervolg pag. 3 Rond elf uur zondagavond kreeg de brandweer Burgh-Haamstede/Re- nesse, via Vlissingen, de melding van de brand door. Deze schuur is ver bouwd en onderverdeeld in vertrek ken die vanwege de herfstvakantie grotendeels verhuurd waren. De huurders van het betreffende appartement zouden rond tien uur het vertrek verlaten hebben en daar bij een sigaret op het bankstel heb ben laten liggen. Door gebrek aan zuurstof heeft de bank geen vlam gevat maar is deze volledig verkoold, waardoor een enorme rookontwikkeling ontstond. Met maskers kon de brandweer het appartement binnen komen, maar hulp kwam voor de achtergebleven hond te laat. De huurders werden in een ander appartement ondergebracht. DEN HAAG. De tweede-kamer kommissie voor justitie heeft mi nister De Ruiter gevraagd of zijn de partement thans beschikt over een „zwarte lijst", waarop de namen voorkomen van mensen die betrok ken zijn geweest bij het faillissement van een besloten of naamloze ven nootschap. ALGIERS, 19-10. Officieel zijn er nu 44.000 gewonden geregistreerd na de aardbeving van 10 oktober in El Asnam, van wie er 4.000 ernstig aan toe zijn. Eerder was gemeld dat er 6.000 lijken zijn geborgen en er nog 12.000 doden onder het puin moeten liggen. Een van de laatste overlevenden die uit het puin werd gehaald, is een man van 73 jaar. „Ik had mooi roe pen, schreeuwen zelfs, maar niemand hoorde mij als gevolg van het geloei van de sirenes en het geluid van de graafmachines en vrachtwagens". Hij werd ontdekt door lawinehon den. WARSCHAU, 18-10. De Poolse vri je vakbond Solidariteit heeft ge dreigd een nieuwe, algemene staking in Polen af te kondigen als niet op de kortst mogelijke termijn een eind wordt gemaakt aan het juridisch ge kibbel over de wettelijke registratie van de bond. Dit is vrijdag in de Poolse hoofdstad vernomen. Een de finitieve beslissing over het ontkete nen van een nieuwe staking wordt genomen door het „koördinatie-ko- mité" van de vakbond, dat maandag bijeenkomt in de Zuidpooolse stad Katowice. ZIERIKZEE. Burgemeester Th. H. dé Meester opende vrijdagmiddagHol land Warmte", door het onthullen van de warmtepomp: een energie besparend apparaat dat door het nieuwe bedrijf werd ontwikkeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Als iedereen ronduit zijn me- 1 ning zei, zou dat gesprekken j onmogelijk maken. i Disraëli i Km P BILT mWm Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking: Veel bewolking met in de nacht en ochtend mogelijk wat lichte regen of motregen; minimumtemperatuur van 10 graden aan zee tot 4 graden langs de oostgrens; middagtempera- tuur ongeveer 13 graden; tot matig toenemende wind uit zuid tot zuid west. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 okt. Zon op 7.13, onder 17.31 Maan op 16.56, onder 3.27 Volle Maan: 23 okt.: (21.52) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 21 okt. 0.45 13.02 6.27 18.58 Springtij: 26 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het K-.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht breidde een zwak hogedrukgebied zich over ons land uit. Wind en bewolking na men daarom belangrijk af. De tempe ratuur daalde dan ook behoorlijk. In het midden van het land werd een minimumtemperatuur van iets bene den nul geregistreerd. Boven het zuidwestelijk deel van de Britse ei landen bevindt zich zachte en vochti ge lucht. De voorste begrenzing van deze lucht zal morgen over ons land trekken. Dat gaat gepaard met veel bewolking, maar regenhoeveelheden van betekenis wordt uit deze bewol king niet verwacht. De komende nacht zal het minder koud zijn. BREMEN. De havenmeester van Bremen heeft de leden van de Inter nationale Milieubeschermingsorga nisatie Greenpeace, die het afval- schip „Kronos" bij Nordenham tegen houden, opdracht gegeven de blokka de te be-eindigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1