OPMARS SCHIJNT BEDOELD OM ABADAN TE BEMACHTIGEN AANTAL DODELIJKE AARDBEVINGS SLACHTOFFERS KAN OPLOPEN TOT 50.000 Oorlog Iran-Irak Industriële produktie gelijk aan die van '79 Eigen bijdrage ziekenvervoer Vrouwen verdienen nog steeds minder Fiscale tegemoetkoming ongehuwde bejaarden Bomaanslagen op gebouwen Turkse en Zwitserse instellingen Piet Bukman over het CDA Turk doodt gezin Russische missie „Spookrijder op snelweg bechuldigd van Rijnvervuiling Slechte autoverlichting De katastrofe in Algiers Na de CD A-fusie Monsterbrand te Purmerend Vier doden op de weg Dodelijke steekpartij in Vlissingen A.R.-„loyalisten' laten nu al de tanden zien AGENDA (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 TEHERAN/BAGDAD, 12-10. De oorlogstoestand in het Midden-Oosten spitste zich in het weekeinde verder toe. De oorlog tussen Iran en Irak ging bijna zijn vierde week in en scheen toch nog langer te zullen gaan duren. Nieuwe bemiddelingsinitiatieven waren niet in zicht. Maandag zou de Vei- ligheidsraad zich opnieuw beraden over de situatie. DEN HAAG. In heel Nederland is de situatie onaanvaardbaar gewor den voor de mensen die in preventie ve hechtenis verblijven. Dit schrij ven de 19 reclasseringsraden in een brief aan de minister van justitie, die ook ter kennis is gebracht van de vaste Kamerkommissie voor dit on derwerp. DWN HAAG, 11-10. Ondanks een stijging van drie procent in augustus is het volume van de industriële pro duktie in ons land in de drie maandsperiode van juni tot en met augustus op hetzelfde niveau als dat van de overeenkomstige periode van het vorige jaar beland. Het ministerie van ekonomische zaken deelt dit mee an de hand van berekeningen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In sommige bedrijfstakken ont wikkelt de produktie zich de laatste drie maanden duidelijk beter dan het gemiddelde. Deze bedrijfstakken zijn de voedings- en genotmiddele nindustrie, de hout- en meubelin dustrie, de papier- en papierwarenin- dustrie, de rubberindustrie, de kunststofverwerkende industrie en de metaalindustrie. UTRECHT, 10-10. Niet alleen de vakbonden maar ook de werkgever sorganisatie KNVTO betreurt het dat staatssekretaris Veder-Smit niet af wil stappen van de eigen bijdrage regeling voor ziekenvervoerd. De KNVTO wijst erop dat er nu in het ziekenvervoer enkele honderden ar beidsplaatsen op de tocht komen te staan en dat op die manier de bezui niging bij volksgezondheid voor een fors deel wordt afgewenteld op het ministerie van sociale zaken. DEN HAAG, 10-10. In ons land ligt het loon van vrouwen, met bijna praktisch hetzelfde werk als man nen, gemiddeld 2,5 procent achter bij dat van hun mannelijke kollega's. Dit betekent dat geen verbetering is gekomen in het beeld van de laatste jaren. Dit is de uitkomst van het onder zoek van de Loontechnische Dienst van het ministerie van Sociale zaken (LTD), naar de werking in 1979 van de wet gelijk loon voor mannen en vrouwen, die sinds april 1975 van kracht is. DEN HAAG, 11-10. Op verzoek van twaalf Tweede Kamerleden heeft staatssekretaris Van Amelsfoort van financiën besloten tot een fiscale te- gemoetkomig aan ongehuwde be jaarden, die de schatkist naar schat ting ongeveer vijftien miljoen gulden gaat kosten. De staatssekretaris kor- rigeert daarmee de voor de kamerle den onverteerbare situatie, dat onge huwde bejaarden met een extra pen sioentje of een rentezegeluitkering van enige tientallen guldens per jaar als gevolg van inhouding van loonbe lasting op de vakantieuitkering min der netto-inkomen genieten dan de genen, die alleen een a.o.w.- uitkering hebben. Oude boot gevonden MOULINS, 10-10. Een visser heeft in de bedding van de Loi re een 3.700 jaar oude boot ge vonden. Het is een .11 meter lang vaartuig, gemaakt door uitholling van de stam van een kastanjeboom. De boom verkeert in uitste kende staat, dankzij het feit dat hij al die tijd onder water heeft gelegen. Volgens een des kundige gaat het om het best bewaarde vaartuig uit die tijd in Europa. De vondst is deze week overgebracht naar het centrum voor houtkonserve- ring in Grenoble. Irak bleef na de oversteek van de strategisch belangrijke rivier de Ka- roen, die de Iraanse havenstad Chor- ramsjar verdeelt, militair fel aan dringen in de richting van deze stad en het oliecentrum Abadan zijn posi tie aan Gene Sjatt-Elarab te verstevi gen en Iran tot gespreksbereidheid te dwingen. Iran, dat zich inmiddels wel bereid heeft verklaard een dele gatie naar de V.N. te zenden om zijn standpunt toe te lichten, nam zondag een ingrijpend besluit dat volgens waarnemers een ommekeer kan in luiden in het konflikt. Bredere beslissingsbevoegdheid Kennelijk vanwege het onvermin derd aandringen van de tegenstander legde hij de beslissingsbevoegdheid inzake de hele oorlogsvoering met Irak inbegrepen het defensie-aspekt van de buitenlandse politiek in han den van de opperste defensieraad, die volgens de grondwet bestaat uit de president, militaire leiders, naaste medewerkers van de ayatol lah en één lid van het Iraanse parle ment. Tot dusverre was de Iraanse president, Bani-Sadr, als opperbe velhebber van de strijkrachten, ver antwoordelijk voor de strijd. Twee weken tevoren was een speciaal or gaan gevormd voor de ekonomische ondersteuning van de oorlogsinspan ning. LONDEN/NEW YORK/LOS ANGELES/PARIJS, 12-10. Bij bomaanslagen op gebouwen van Turkse en Zwitserse instellingen zijn zondag en in de nacht van zondag op maandag in vier steden vijf mensen gewond. Voor de aanslagen op Turkse vestigingen in Los Angeles, New York en Londen stelden zich orga- ffnppli ot nisaties van Turkse Armeniërs verantwoordelijk. IIUCbHol ROTTERDAM. Het gezamenlijk aktiekomité havenarbeiders ver werpt de op handen zijnde CAO- akkoorden in de haven en bij het sleepbedrijf Smit-Internationale. Het komité vindt de nu gesloten principe-akkoorden niet veel beter dan het voorstel dat de werkgevers de afgelopen zomer in de haven heb ben gedaan en dat door de leden in de haven bijna unaniem is afgewezen. NIJMEGEN. De anti-vivisectie stichting en enige werkgroepen heb ben zaterdag in Nijmegen met circa honderd mensen gedemonstreerd te gen dierproeven. DEN HAAG, 10-10. Het politieke funktioneren van het CDA is de afge lopen jaren enigszins in het gedrang gekomen doordat te veel aandacht werd besteed aan het totstandkomen van de fusie van de drie grote konfes- sionele partijen in Nederland. Daaraan moet nu een einde komst. Het CDA dient leiding te geven aan zijn politici terwijl tot dusver nogal eens de politici het CDA op sleep touw hebben genomen. De nieuwe voorzitter van het CDA, Piet Buk man, stelde zich zaterdag op het fu- siekongres van het CDA ten doel om door middel van argumenten de par tij op één lijn te krijgen. Bukman zei dat hij niet de illusie koestert dat de evangelische grondslag van de partij daarvoor een volledige garantie biedt. Bukman riep het fusiekongres op om tolerant te blijven ten opzichte van de verschillende vleugels van de partij. De aanslagen op de Zwitserse ver- keersbureau's in Londen en Parijs werden gepleegd door een onbekende organisatie die zich „Organisatie van de derde oktober" noemt. De eerste bomontploffingen von den zondagavond plaats in Londen. De ruiten van het kantoor van de Turkse luchtvaartmaatschappij en van het Zwitserse verkeersbureau op Leicester Square werden verbrijzeld. Bij deze aanslagen werd niemand ge wond. Even later ontplofte een bom in een auto die geparkeerd stond voor het kantoor van de Turkse afvaardiging bij de Verenigde Naties, dat tevens dienst doet als Turks verkeersbu reau. Hierbij werden vier mensen ge wond. Los Angeles Daarop ontplofte een bom bij een reisbureau in Los Angeles, waarvan de eigenaar van Turkse afkomst is. Bij deze aanslag werd een passerende DEN HAAG, 9-10. Volgende week woensdag komt een missie uit de Sovjet-Unie op bezoek in Nederland. De delegatie staat onder leiding van de onderminister voor buitenlandse handel Ossipov. Met minister Van Aardenne van ekonomische zaken zullen de Russen een oriënterende bespreking hebben over de mogelijk heid van aankoop door Nederland van Russisch aardgas. motorrijder gewond door rondvlie gend glas. In het begin van de nacht werd het Zwitsers verkeersbureau in Parijs getroffen door een bo maanslag. Hier vielen geen gewon den. Op 8 en 9 oktober werden ook aan slagen gepleegd op Zwitserse instel lingen in de Libanese hoofdstad Bei roet. In een anoniem telefoontje stelde de „Organisatie van de derde okto ber" zich verantwoordelijk voor alle aanslagen op Zwitserse instellingen. De organisatie kondigde aan hiermee door te gaan in de hele wereld. „De Zwitserse regering weet waarom". 99 DELFT, ll-l'O. De Delftse politie heeft zaterdagavond op Rijksweg 13 ter hoogte van Delft-Zuid een bejaar de „spookrijder" van de weg kunnen halen voordat er ongelukken gebeur den. De man, een 86-jarige Rotter dammer, was bij Overschie op het Kleinpolderplein de rijksweg aan de verkeerde kant opgereden, zodat hij tegen het verkeer in naar Delft reed. Dat was hem, zo verklaarde hij na af loop van het hachelijk avontuur, ook al snel opgevallen, maar hij kon, keurig rechts rijdend, maar geen af slag vinden. De man leverde na deze rit eigener beweging zijn rijbewijs in. RIJSWIJK/DÜSSELDORF, 11-10. De 26 Duitse waterleidingbedrijven, die verenigd zijn in de werkgemeen schap A.R.W., beschuldigen de che mische onderneming Hoechst ervan dat deze het water van de Rijn be lasten met moeilijk afbreekbare or ganische chloorverbindingen. De concentratie van deze stoffen is onverantwoord hoog. Deze zoge naamde gechloreerde koolwaterstof fen kunnen zich in het dierlijke en menselijke lichaam ophopen. Van wege de giftige eigenschappen vor men ze op deze wijze een ernstig ge vaar voor de volksgezondheid. ASSEN, 11-10. Een in Assen onder 767 auto's gehouden kontröle van de totale verlichting heeft aangetoond dat ruim veertig procent van de wa gens een gebrek kent. Volgens hoofd- inspekteur H. Patberg van de Asser politie was de kontröle, die vrijdag en zaterdag is gehouden, geheel vrij willig. Aan het onderzoek werd meege werkt door de ANWB, Veilig Verkeer Nederland en de garagebedrijven in Assen. ALGIERS, 12-10. De vernietigende aardbeving die het noorden van Algerije getroffen heeft, heeft aan ten minste 25.000 mensen het leven gekost, maar men acht het in de hoofdstad Algiers geenzins denkbeeldig dat er uiteindelijk niet minder dan 50.000 doden zullen zijn. Het getal van minstens 20.000 werd zondag opgegeveh door het Algerijnse Rode Kruis, „Rode Halve Maan". Dat er nog 30.000 doden bij zouden kunnen komen wordt mogelijk geacht omdat de reddings- en bergingsploegen twee dagen na de ramp nog slechts een deel van de enorme ravage hebben kunnen doorzoeken. De aardbeving met een kracht van 7.5 op de open Richterschaal, trof het gebied van El Asnam in een straal van 60 kilometer. Daar woonden on geveer 925.000 mensen. Hele dorpen zijn veranderd in ruïnevelden. El As- nam zelf werd voor tachtig procent vernield. Rouw De president van Algerije, Chadli Bendjedid, kondigde zeven dagen of ficiële rouw af. Uit alle delen van de wereld stroomt hulp in de vorm van tenten, dekens en medikamtenten binnen. De redders en bergers die El As- nam bereikten, zagen een bijna apo calyptisch beeld. Overigens kon de stad slechts over de weg bereikt wor den, want de aardbeving had het vliegveld vernield. In naburige plaatsen worden noodlandingsbanen voor helikopters aangelegd. Vele inwoners van getroffen plaat sen zaten zondag wezenloos op de brokstukken van hun woningen. Ve len riepen naar onder puin bedolven verwanten. Uit de ruïnes kwam zwak antwoord. Door ijlings aangelegde gaten werd de bedolven mensen eten en drinken toegeschoven of aan touwen in de diepte neergelaten. Het sirenegeloei Aan deze wens van KVP-voorzitter Piet van Zeil op het fusie-kongres in Den Haag van de drie grote confessi onele partijen in Nederland, werd door voorzitter Hans de Boei* van de AR-partij niet voldaan. De Boer zei dat voor hem al vaststaat dat het CDA tegen plaatsing van de 48 nieu we cruiseraketten een „krachtig neen" dient te laten horen. De cruiseraket In een schriftelijke verklaring liet De Boer weten dat de sympathisan- BRUSSEL, 12-10. In Antwerpen heeft zondagavond een 23-jarige Turk (Hachi Kurkogu) zijn vrouw en twee kinderen van het leven beroofd. De man doodde het drietal met pistoolschoten in het hoofd die van dichtbij werden afgevuurd. Daarna begaf hij zich naar een café in de buurt dat voornamelijk bezocht wordt door gastarbeiders. In dat café vuurde hij nogmaals verschillende schoten af. Door een van die schoten werd een landgenoot van de Turk do delijk getroffen. Een ander schot ver wondde een Turkse man zo ernstig dat voor zijn leven wordt gevreesd. Het ernstig verwonde slachtoffer is opgenomen in het Antwerpse Mid- delheimziekenhuis. De man die vier slachtoffers ge maakt had verliet daarna het café en meldde zichzelf bij de Antwerpse po litie. PURMEREND, 13-10. Bij een brand in het winkelcentrum Makado in de Noord-Hollandse gemeente Purmerend is maandagmorgen voor miljoenen guldens schade ontstaan. Volgens een woordvoerder van de po litie zijn van de 25 bedrijven in het centrum er 15 tot 16 totaal verwoest, terwijl de rest zware rook- en water schade heeft opgelopen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. DEVENTER/COEVORDEN, 12-10. Bij twee verkeersongelukken op Rijksweg A-l, zondagmiddag, en Rijksweg 34, zondagavond, zijn vier mensen om het leven gekomen en elf gewond, van wie enkelen ernstig. Op de A-l tussen Deventer en Apel doorn kwamen twee mensen om het leven en raakten vijf anderen ge wond, toen de auto waarin zij zaten door nog onbekende oorzaak op de andere rijbaan terechtkwam en ver volgens het talud naast de weg af reed. Op de Rijksweg 34 (Coevorden- Emmen), ter hoogte van de afslag Erm, botsten twee auto's door nog onbekende oorzaak frontaal op el kaar. Twee mensen waren op slag dood, zes anderen raakten gewond, van wie enkelen zeer ernstig. VLISSINGEN, 11-10. De politie van Vlissingen heeft vrijdagavond de 18-jarige R. J. L. van der S. uit die plaats aangehouden, die heeft be kend eerder op de avond de 42-jarige R. C. uit Vlissingen met een mes te hebben gestoken. C. overleed vrijdagavond na aan komst in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen. De jongeman heeft tegenover de politie verklaard, dat hij ruzie kreeg met C., toen hij bij diens woning wat spulletjes van zijn moeder wilde op halen. De moeder had een verhou ding met C. op vrijdag afgebroken. Het slachtoffer heeft tegenover de politie nog juist de identiteit van de dader kunnen onthullen voor hij be wusteloos raakte. Van der S. is in verzekerde bewaring gesteld. van ziekenauto's was niet van de lucht Bergingsmaterieel Het ontbreekt de Algerijnse over heid in eerste instantie aan zwaar bergingsmaterieel. Dat is nodig om de dikwijls metershoge betonnen muren te ruimen die nog staan of lig gen en waaronder noge mensen op gesloten kunnen zitten. Op alle open terreinen zijn in reusachtige tenten dorpen veldlazaretten ingericht. MOSKOU. De Russische kosmo nauten Waleri Rjoemin en Leonid Po pov zijn zaterdag teruggekeerd op aarde. DEN HAAG, 11-10. „Een belangrijke voorwaarde voor het slagen van de fu sie van het CDA acht ik dat politieke diskussies intern worden gevoerd en niet via de publiciteit". ten van de werkgroep „Niet bij brood alleen" van de Tweede Kamer- fraktie van het CDA in grote lijnen het manifest van NBBA, waarin on der andere plaatsing van de cruisera ket van de hand wordt gewezen, steu nen. De Boer kondigt in het manifest aan dat ernaar wordt gestreefd het concept-verkiezingsprogramma van het CDA in die zin te amenderen. An dere punten van het manifest die steun genieten van de loyalisten zijn de onaantastbaarheid van hulp aan arme landen en de solidariteit van aktieven en niet-aktieven die niet mag worden verbroken. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vanaf 16 september iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 13 oktober Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring V.V.D. afdeling Zierikzee. 19.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Noordgouwe Kleuterschool, ouderavond, 20.00 Dinsdag 14 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 20.00 uur. Witte Raaf. Thema-avond vrouwen café „Feminisme en theologie". 20.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Sa menkomst C.P.B., 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Westerschouwen. 19.30 uur. Ouderavond „De Kirreweie". 20.00 uur. Oosterland Openbare Kleuterschool, Van den Abeelestraat. Ouderavond. Tijd: 20.00 uur. Woensdag 15 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB, 14.30 uur. Stadhuis. Informatiebijeenkomst sportveldenkomplex. 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst NCVB. 20.00 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. Kerk. Spreekbeurt S.G.P. 19.30 uur. Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Brouwershaven Stadhuis. Advieskommissie wel zijnsbeleid. 19.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". 25-jarig bestaan bejaardensociëteit. 14.30 uur. Donderdag 16 oktober Zierikzee Bezoek CPB aan Aardappelsorteer- bedrijf Van Beveren. 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst „Wees een zegen", 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas wed strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk School Ribesstraat. Vergadering Alg. kleuterschool. 19.30 uur. Vrijdag 17 oktober Zonnemaire Café Bommenede, Dans- en Bingo avond Bond van Opzichzelfstaanden, 20.00 uur. ,,'t Durps'uus". Feestavond „Kwiek". 20.00 uur. Zaterdag 18 oktober Brouwershaven Inzamelingsaktie voor laarsjes voor majoretten, vanaf 10.00 uur. Tonnenmagazijn, dans- en bingo avond van karnavalsvereniging „De Beênekluuvers", 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Postzegel- ruilmiddag georganiseerd door f.v. „Delta-West" Middelburg. 13.30 uur. Bruinisse ,,'t Durps'uus". Uitvoering „Kwiek". 19.00 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Stadhuis. Vergadering streekarchief- kommissie. 16.00 uur. Donderdag 23 oktober Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. Zaal Chr. Geref. kerk. Spreekbeurt CDA, de heer G. van Leyenhorst. 20.00 uur. Vrijdag 24 oktober Brouwershaven Tonnenmagazijn. Dimitri van Toren. Tijd: 20.00 uur. Maandag 27 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Vor mingsavonden kerkelijke medewer kers. 19.30 uur. Dinsdag 28 oktober Brouwershaven Verenigingsgebouw Nieuwstad, vie ring 30-jarig bestaan ABVO, 14.00 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2