Dierenmishandeling en veel verkeerszaken bezorg(st)er 't Aardige van die Strippenkaart: ONZE PUZZELRUBRIEK KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG OVERDENKING Het ware offer voor God Storm belette mosselzaadvangst STREEKNIEDWS RENESSE Met de Strippenkaart kom je overal. Zitting kantongerecht Aan onze abonnees Advertentie Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. J. R. Heidema, Hoogvliet; 19.00 uur eerw. heer M. C. Maliepaard, Pernis; 11.00 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 10.00 uur ds. Duk (H.D.). Seroosker- ke: 10.00 uur ds. Baks, 11.30 zondags school. Burgh: 10.00 uur ds. Baas. Haamstede: 10.00 (H.D.) en 19.00 uur ds. Smits. Renesse: 9.30 uur ds. C. den Engelse, gezinsdienst. Noordwel- le: Geen dienst. Scharendijke: 9.30 uur ds. Eikelboom, Vlaardingen, jeugddienst gez. met Geref. kerk. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Seele- man (H.A.), in jeugdgebouw; 11.00 uur zondagsschool. Zonnemaire: 11.00 uur ds. Seeleman (H.A.); 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11.00 uur ds. Geers. Dreischor: 9.30 uur ds. Geers; 11.00 uur zondags school kleinen; 19.00 uur zondags school groten. Ouwerkerk: 9.30 uur ds. Assendorp. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Teenkens, Bruinisse. Ooster- land: 10.00 uur ds. Plante, 18.00 uur ds. M. C. van der Meer, Sassenheim. Sirjansland: 10.00 en 18.30 uur ds. Van der Valk. Bruinisse: 10.00 uur ds. D. Goudzwaard, Dirksland; 17.00 uur ds. Teekens. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.30 uur ds. Blok land, (H.A.). Haamstede: 10.00 uur ds. Eikelboom, 19.00 uur ds. A. v. d. Waal. Scharendijke: 9.30 uur ds. H. Eikelboom, Vlaardingen (jeugd dienst in Herv. kerk); 17.00 uur ds. H. Eikelboom, Vlaardingen. Brouwers haven: 10.00 uur ds. J. Bakker, Ca- pelle a.d. IJssel. Zonnemaire: 15.00 „De offeranden Gods zijn een gebroken geesteen gebroken en verslagen hart zult Gij, o God niet verachten." Psalm 5119 Ieder, die enigszins meeleeft met de kerk, heeft geleerd te offeren. Steeds weer staan we iets van onszelf af aan de dienst des Heeren. In de kerkdienst geven we onze gaven, jaarlijks staan we een vrijwillige bij drage af en heel wat uurtjes van onze vrije tijd worden besteed in het ker- kewerk. Het is verheugend, dat er in die zin nog steeds heel wat geofferd wordt. En wat doet het goed, als je ziet, hoeveel jonge mensen in hun vrije tijd met allerhande werk bezig zijn. Toch kent een kind van God nog een dieper, een wézenlijker offer. En dat is wat Psalm 51 noemt een „ge broken en verslagen hart". Dayid, de dichter van deze psalm kende dat. In een diepe en moeilijke weg is hij daartoe gekomen. De zonde van het overspel met Bathseba en de indirek- te moord op Uria zijn aan het licht gekomen. Eerst probeerde hij de zon de van zijn leven weg te moffelen. Dat probeert een mens immers altijd weer. Maar door het woord van dé profeet Nathan heeft God alles bloot gelegd. Het ontdekkende licht van Gods heilig Woord is ontstoken in zijn leven met alle gevolgen van dien. Maar David ontdekte, dat er toen vreugde in de hemel was. Dat God zich nergens meer over verheugt, dan over zo'n zondaar, die met de schuld van zijn leven tot Hem vlucht. Dat is voor de Heere het meest aangename offer dat een mens Hem ooit kan brengen. zicnzeif.-Toen kon hij niets meer be denken. Toen wilde hij ook geen uit weg meer zoeken. Er bleef slechts een schreeuw uit de diepte over: „O, God, wees mij zondaar genadig". Maar David ontdekte, dat er toen vreugde in de hemel was. dat God zich nergens meer over verheugt, dan over zo'n zondaar, die met de schuld van zijn leven tot Hem vlucht. Dat is voor de Heere het meest aangename offer dat een mens Hem ooit kan brengen. Hebt u dat offer al wel eens ge bracht; Naast alle geven voor de kerk en alle vrije tijd die u opoffert, zó ko men, met uw mislukte, verzondigde leven. Mag er op deze manier vreug de in de hemel zijn over u? En weet u waarom dit merkwaardige offer God behaagt? In de eerste plaats omdat het iets van Hemzelf is. Daar zit niets van de mens bij. Dat breken van het hart is in feite werk van Gód. En als een zon daar zo vlucht tot God, ziet Hij daar in het werk van Zijn Geest schitte ren. In de tweede plaats behaagt zo'n offer de Heere, omdat Hij dan Zijn genade pas goed kwijt kan. Nu kan Hij Zichzelf pas goed openbaren aan David in al Zijn liefde en ontferming. Nu is er plaats in dat hart om Zijn rijkdommen uit te storten. Als christenen hebben we offeren geleerd. Dat moeten we blijven doen. Maar slechts met dit offer kan een christen werkelijk voor God bestaan, omdat dit de vrucht is van Christus' offer op Golgotha. Ds. B. de Graaf uur de heer A. v. d. Schee, Spijkenis- se. Nieuwerkerkt 10.00 uur de heer P. v. d. Kraan, Rotterdam; 17.00 uur de heer A. v. d. Schee, Spijkenisse. Bruinisse: 10.00 uur de heer A. v. d. Schee, Spijkenisse; 16.00 uur de heer P. v. d. Kraan, Rotterdam. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. v. d. Pol, 18.30 uur kand. Krijtenburg. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur lees- dienst. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. Van der Sluys. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 15.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 9.30 en 15.30 uur ds. Van Gelder. Oosterland: 10.00 en 14.30 uur leesdienst, 18.30 uur ds. M. J. van Gelder, Nieuwerkerk. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 11.45 en 16.30 uur lees dienst (in Geref. kerk, St. Do- musstraat). Nieuwerkerk: 9.45 en 15.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 10.00 uur. Haamstede: zo. 10.00. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zonda gen om 10.00 uur en op de woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Kerkhof N.Z. 16, Zierikzee: Zondag 10.00 uur openbare lezing, 11.00 uur Wachttorenbespre king. Donderdag: Theokratische school 19.00-20.30 uur, dienstverga- dering 20.30-21.30 uur. KERKNIEUWS Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK. Dinsdag 14 ok tober, 19.30 uur ds. J. de Groot, Rijs- sen. VISSERIJBERICHTEN De tweede periode dat naar mosse len en mosselzaad mocht worden ge vist (6 en 7 oktober) heeft in zoverre niet aan zijn doel beantwoord, dat vooral dinsdag 7 oktober, de meeste vissers moesten afhaken vanwege de storm vooral wat de visserij op de Waddenzee betreft. Maandag, toen het overigens ook al hard woei, was de vangst nog bevredigend, maar dinsdag moest voor de meesten als een verloren dag worden beschouwd. OOSTERLAND Succes voor warme bakker Nadat men bij verschillende vorige bakkerijvakwedstrijden in de prij zen viel heeft warme bakkerij fd. J. C. G. Bouwman alhier ook nu weer op de provinciale Zeeuwse bakkerij wedstrijden, die gehouden zijn te Goes, van zijn 21 inzendingen er niet minder dan 11 bekroond gezien met een prijs, c.q. eervolle vermelding of een diploma. Een eerste prijs ver kreeg men voor cocosmakronen en een eerste prijs wit gesuikerd specu laas. Verder een tweede prijs voor bit terkoekjes, een tweede prijs voor ca ke, een tweede prijs voor bruinbrood en een tweede prijs voor witbrood. Verder een drietal eervolle vermel dingen, n.l. voor melkbrood, gevulde koeken en vruchtentaart. Vervolgens een diploma voor wit konsumptie- brood en voor bruin konsumptie- brood. Een fraai resultaat. BRUINISSE Flinke prijzen voor „Flying Wilma" De bemanning van de „Flying Wil ma", winnaar van de Specerijen- race, heeft in „De Doelen" te Rotter dam tijdens een officiële bijeen komst met 1500 genodigden, een aan tal prijzen in ontvangst genomen. Wij vragen op korte termijn voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" te 1 Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel. privé: (01119) 660. Hel bus- en tramvcrvoer wordt er een stuk vlotter op. Bij de haltes verloopt het nu wat sneller, omdat veel minder reizigers hun kaartje op het voertuig kopen. De strippenkaart is in de voorverkoop immers voordeliger. Een 15-strippenkaart, gekocht bij station, postkantoor,sigarenzaken, 'SPAR-en SR V-winkels is bijna 12 cent per strip goedkoper. Wat niet wil zeggen dat de strippenkaarten die wél in bus ,..jen tram verkocht worden (de 6-en 10-strippenkaart) nu onredelijk duur zijn. Een 6-strippenkaart (f 2,85) bijvoorbeeld is matmiuaiC altijd nog voordeliger dan de prijs die u eerst ^fnOKAl£_i betaalde voor drie enkeltjes van één zone. I oTnlrrcl\l_L Openbaar Vervoer, Postbus 55,2501CB Den Haag. ZIERIKZEE, 9-10. De 35-jarige J. P. G. van B. uit Roosendaal is donderdagmiddag door de kantonrechter vrijgesproken van de beschuldiging op 7 mei 1980 om 14.54 uur op de Zeelandbrug 122 km/u te hebben gere den, terwijl daar maar vijftig km/u is toegestaan. Ver dachte ontkende daar toen te hebben gereden. Hij had zijn agenda overlegd, waarop zakenafspraken elders stonden genoteerd. Op dat tijdstip was echter een foto genomen van hetzelfde type auto als waarin de verdachte rijdt, waarop aan de achterzijde een nummerbord met dezelfde cijfer- en letterkombi- natie voorkwam. Het kleurverschil, waarvan de verdachte sprak, was uit de zwart-wit foto niet op te maken. „Dat kan mijn auto niet geweest zijn", aldus de verdachte, die zich er o.a. op beriep, dat het nummerbord niet in het midden, zoals op de foto, maar rechts-achter is gemonteerd. Naar buiten Kantonrechter mr. W. F. van Solin- ge verzocht hem het voertuig voor het kantongerecht te rijden (over een eventuele, bon wegenS het parkeer- r verbod ter plaatse behoefde de ver dachte zich geen zorgen te maken). Samen met de officier van justitie mr. R. D. E. Daverschot en griffier M. M. de Raat vergeleek hij de achter kant van het voertuig met de foto. Er was weinig te konstateren, maar om dat - zoals mr. Van Solinge bij de voortzetting der zitting zei - op de fo to de bestuurder niet te herkennen is, werd Van B. vrijgesproken. De offi cier had de zaak eerst nog willen aan houden voor nader onderzoek, maar vroeg toch vrijspraak toen de rechter de zaak wilde doorzetten. Verwaarloosde hond Wegens dierenmishandeling kreeg J. v. d. S. uit Dreischor, konform de eis, een boete van 150,- of 3 dagen hechtenis. Hoewel verdacht er vol gens hem alles aan had gedaan wat in zijn vermogen ligt om zijn herders hond van zijn zere poot af te helpen, dachten de dierenbescherming, om wonenden en nu ook de kantonrech ter, er anders over. In de dagvaardiging werd vermeld, dat de hond al vijf a zes weken kreu pel liep, toen de dierenbescherming in juni poolshoogte kwam nemen. De poot zat in verkeerd aangelegd verband en was van voet tot schou der gezwollen. Het dier leed veel pijn en moest naderhand worden afge maakt. Volgens de dierenarts zaten er bot splinters in de poot en had infektie bij tijdig ingrijpen voorkomen kun nen worden. De hond had al meer kreupel gelopen, zei verdachte, en dan had een stevig verband altijd ge holpen. De kantonrechter geloofde echter niet in zijn dierenliefde. Verboden terrein Een zaak tegen A. M. v. d. W. en J. A. v. d. B. uit Ouwerkerk was op 12 juli aangehouden. Zij waren dooreen ambtenaar van Staatsbosbeheer be keurd omdat zij zich op 14 april 1979 op verboden terrein hadden bevon den. Een loopvergunning van de Delta-federatie, die was overlegd, Het jacht bracht destijds na de race een bezoek aan „Aquadelta", de „thuishaven", en Zierikzee. Schipper Gerard Dijkstra en zijn bemanning sleepten niet minder dan elf overwinningen in de wacht, onder andere geldprijzen van vijftig-tot 25000 gulden. Kulturele Stichting De Kulturele Stichting Bruinisse is thans als volgt samengesteld. Voor zitter burgemeester T. C. Hekman, sekretaris: gemeentesekretaris B. de Groot; penningmeester: A. Vane, Bruinisse; sektie oorlogsmuseum: wethouder M. J. van de Velde en H. Kok; sektië bibliotheek': H. Groene- veld, Joh. de Koning en Jan Jumelet; Visserijmuseum: L. de Waal, S. A. Jumelet en de pennigmeester oud heidkamer: mevr. B. de Waal- Jumelet, mevr. K. C. Haeck-Jumelet en mej. P. M. van den Berge. bleek daar geen ontheffing toe te ver lenen en nadere informatie plus een tekening van de verbalisant toonden dat er inderdaad van een overtreding sprake was geweest. Het verweer van de verdachten dat er wegens werkzaamheden ter plaatse verbods borden waren weggehaald, werd te gengesproken. Ze kregen ieder 25 gulden boete opgelegd, konform de eis. Deel III A. B. uit Nieuwerkerk reed verle den jaar op 5 oktober nog steeds zon der het verplichte deel III 1979 van het kentekenbewijs op de auto, die hij het jaar ervoor/had gekocht. Ver dachte had gedacht, dat hij daarov.er zou worden bericht uit Veéndam, was zijn excuus. De officier meende dat hij beter had moeten weten, hij achtte het al gemeen bekend dat deel III op het postkantoor kan worden aange vraagd. Daarom eiste hij een boete van 120,- of 3 dagen, door de kanton rechter verminderd tot 100 gulden of 2 dagen. Geen voorrang- Het niet verlenen van voorrang voor het verkeer op rijksweg 18 kwam R. van I. uit Veen op een boete van 125 gulden of 3 dagen te staan, gelijk aan de eis van de officier. Op 31 mei 1980 had hij binnen het kruisingsvlak van de Capelleweg en rijksweg 18 een botsing veroozaakt met een tegenligger, die aan het inha len was. Was het ongeluk een paar honderd meter verder gebeurd, dan was de ander fout geweest, zei de kantonrechter bij zijn zijns inziens gunstige uitspraak. Ook bij de uitspraak van P. P. uit Dirksland hielden officier en kanton rechter rekening met het zich verkij ken op een verkeerssituatie. Het betrof eveneens een voorrangs kwestie, waardoor op 27 juni 1980 een botsing ontstond tussen twee personenauto's. P. dacht dat een te genligger, omdat die met zijn knip perlicht rechts afslaan aangaf, de parkeerplaats van de „Blauwe Keet" wilde oprijden, en zwenkte dus ook af, maar zijn gedachtengang werd niet bewaarheid. De auto's schamp ten en de schade viel mee. De kanton rechter vond ook de eis niet hoog, normaal wordt 200 a 250 gulden boete opgelegd. Omdat het een beoorde lingsfout betrof, die niet te ernstige gevolgen had, was de uitspraak kon form de eis 100,- of 2 dagen. M. J. N. uit Kortgene had op rijks weg 18 bij de afslag naar Goes geen voorrang verleend aan een brom fiets, bestuur door mej. S. Een ver warde situatie en een lage zon nestand waren er de oorzaak van, zei verdachte, die echter zijn onoplet tendheid toegaf. Mej. S. had haar enkel niet gebro ken, zoals eerst was gevreesd, maar wel had zij 4 weken niet naar school gekund vanwege een gescheurde pees en een verstuiking. De officier hield er rekening mee, dat het lichamelijk letsel was meegevallen, anders had hij ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Nu eiste hij 150 gulden boete of 3 dagen, waarmee de rechter het eens was. Onvoorzichtig Bij het oversteken van rijksweg 18 had automobilist P. G. uit Goedege- buure bijna een botsing veroorzaakt. Politie had gekonstateerd dat auto mobilisten op die voorrangsweg sterk hadden moeten remmen om een aanrijding te voorkomen. De officier hield rekening met het feit dat er geen aanrijding had plaatsgevonden en eiste 75,- gulden of 2 dagen. De rechter volgde hem daarin en sprak de hoop uit dat verdachte iets van de zitting had opgestoken: „Ook verkij ken is verwijtbaar". Uitbeelding van verkeersborden en de verklaringen daarvan speelden een rol bij de zaak tegen H. P. I. de J. uit 's Heer Arendskerke, die op 7 fe bruari van dit jaar op de provinciale- weg 7 naar de Zeelandbrug 104 km/u had gereden, waar maar 70 is toe gestaan. Verdachte vond dat het bord auto weg aldaar duidt op een toegestane snelheid van 100 km/u, ook al omdat de weg daar van karakter verandert. Hij vond de beperkte snelheid van 70 km/u niet korrekt aangegeven, een extra bord zou volgens hem op zijn plaats zijn. De kantonrechter wees erop dat die borden slechts bij invals wegen worden herhaald en niet bij een parkeerplaats, zoals dat daar het geval is (bij het restaurant „De Val"). Het bord „autoweg" duidt op de gedragslijn op zo'n weg en niet op de toegestane snelheid, wanneer dat anders staat aangegeven. Hij vond de eis mild, en vonniste conform: 100,- of 2 dagen. Geen helm Het rijden zonder helm op een mo torfiets kostte R. J. M. v. d. B. uit Breda 50 gulden. De officier eiste 75 gulden of 2 dagen. V. d. B. was op 2 augustus j.l. op de binnenweg van de Brouwersdam bekeurd en had vol gens zijn zeggen zijn helm even afge zet omdat het zo warm was. Adreswijzigingen e.d., ook die van tijdelijke aard, dienen - bij voorkeur schriftelijk - aan ons kantoor te worden opge geven (dus niet via de bezorg(st)er o.d.). De directie HORIZONTAAL: 1. plakker; 6. spiegel; 11. adelaar; 12. si; 13. span; 14. snel; 15. p.c.; 17. Em.; 19. G.N.; 21. otter; 24. aal; 26. eiwit; 29. roes; 30. braaf; 32. kade; 33. mee; 34. fa; 35. op; 37. lor; 38. noest; 39. kraai; 40. kog; 42. ei; 44. e.d.; 45. tak; 48. open; 50. schol; 53. Nero; 54. Mainz; 56. mes; 57. spier; 58. e.v.; 60. te; 61. ui; 62. tien; 64. vers; 65. ha; 67. staking; 69. scooter; 70. stengun. VERTIKAAL: 1. pasvorm; 2. af; 3. kaper; 4. Edam; 5. ren; 6. sas; 7. pang; 8. Irene; 9. gij (of: ge); 10. luchter; 16. steengeit; 18. rad; 20. kwaliteit; 22. toe; 23. es; 24. ar; 25. la; 27. ik; 28. Ido; 30. basis; 31. forel; 34. fee; 36. pad; 40. kombuis; 41. opa; 43. thee; 46. are; 47. Koreaan; 49. N.N.; 51. cm; 52. os; 53. N.P.; 55. Zeist; 57. serge; 59. vete; 60. tent; 63. nar; 64. vis; 66. zo; 68. eg. De najaarsschoonmaak speelt mis schien een rol mee, dat de belangstel ling voor de puzzelrubriek deze keer niet zo groot was. Voor diegenen die na de huishoudelijke werkzaamhe den nog even tijd over hebben, kun nen met de opgaven van deze keer dicht bij de snorrende haard kruipen, terwijl de regen tegen de ramen klet tert. Eerste prijs: Sjoukje van Maanen Deltastraat 11 Nieuwerkerk Tweede prijs: Mevr. J. den Haan-Deurloo Weststraat 24 Zierikzee De oplossing van de puzzel is de volgende: DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. vistuig; 6. strafbare handeling; 12. schaapka meel zonder vetbult; 14. vrucht waaruit men olie perst; 15. bekend sportevenement (afk.); 17. lekkernij; 20. de jongere (afk. Latijn); 21. uit roep; 23. knaagdier; 24. gomachtige stof; 25. Nederlandse munt; 27. ver worpeling (figuurlijk); 28. zonder ling; 29. op deze dag; 31. niet wild; 32. gedroogd vruchtvlees van de kokos noot; 33. bezieldheid, vuur; 35. matig koud; 36. hevige stormwind; 2)1. nauwsluitende huzarenbuis; 39. hieltje van een ham; 41. dapper, on verschrokken; 43. plant; 45. meis jesspeelgoed; 47. midden (Latijn); 49. biersoort; 50. gedaante van boven menselijke grootte; 52. wreedaard (figuurlijk); 53. hulzen van gedorste korenaren; 54. kaartspel; 56. histo risch strafwerktuig; 57. overblijfsel bij verbranding; 58. wratmeloen; 60. namelijk (afk.); 61. roofvis; 62. wars van laagheid 64. plezierreiziger; 65. sierlijk, gracieus. VERTIKAAL: 1. laagste rang der diplomatieke ambtenaren; 2. laatst leden (afk.); 3. vrijstaande overdek king (b.v. van een station); 4. god der liefde (mythologie); 5. geneesmiddel; 7. ketting zonder eind waaraan bak jes zijn bevestigd; 8. rode kleur van het gezicht; 9. vermogend; 10. klaar, gereed; 11. knaagdier; 13. rad met tanden aan het bovenvlak; 16. drank; 18. vochtig aanvoelend en enigszins plakken; 19. lichaamsdeel; 20. tij druimte van 12 maanden; 22. tel woord; 24. bewoner van het hoge noorden; 26. iedere keer; 28. Euro peaan; 30. voorzetsel; 32. zuil, pilaar; 34. houten drinkkom; 35. bereider van spijzen; 38. buffet in een herberg; 40 inzin; 42. ongelukkig lot dat ie mand treft; 44. snoer waaraan brie ven worden geregen; 45. overzetvaar- tuig; 46. Europeaan; 48. deel van Azië; 50. vissersmandje; 51. stad in Korea; 54. oud bevaren matroos, be last met het afgeven van sommige scheepsbenodigdheden; 55. toespraak; 58. voertuig; 59. houten pin of spie om een opening te vullen; 61. chemisch symbool; 63. schuifbak.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5