Wenselijke ontwikkelingen langs de Oosterscheldekust bij gebied Westerschouwen FINALE-TOERNOOI NL OP VIER BILJARTS DE ONDERGANG VAN DE ZEILKLIPPER „JANNA ADRIANA" TE BLRGHSLLIS Nota „Stad en Landschap" STREEKNIEUWS Uit het oorlogsjaar 1940 G. Monster P. W. Bodbijl 25 47 5 0-532 16 47 2 0.340 WESTERSCHOUWEN, 10-10. In opdracht van het kol lege van b. en w. van de gemeente Westerschouwen heeft het adviesbureau voor ruimtelijke ordening en vormge ving Stad en Landschap een nota uitgebracht over de „wenselijke ontwikkelingen langs de Oosterschelde kust". Bij de inventarisatie van de huidige situatie is be trokken de buiten- en binnendijkse kusstrook van de Oosterschelde vanaf de Westenschouwense inlaag tot en met de Weevers- en Flauwersinlaag. Voor wat betreft de buitendijkse gebieden kan gesteld worden dat de natuur- en visserijfunkties overheer sen. De natuurfunktie o.a. in de vorm van de vele bodemdieren en visserij- funktie door middel van palingfui ken en kreeften- en mosselkweekper- celen. De rekreatiefunktie is zeer be perkt: wat zwemmen hier en daar alsmede sport visserij en watersport. Het ligt in de bedoeling de werkha- ven damaanzet Schouwen na gereed komen van de stormvloedkering op te heffen. De haven Burghsluis fun geert als handelshaven en op kleine schaal als jachthaven. Het gebied van de werkhaven Schelphoek en omgeving heeft even eens hoofdzakelijk een natuur- en visserijfunktie; veel soorten bodem dieren enerzijds en palingfuiken en weervisserij anderzijds. De funktie van deze werkhaven is tijdelijk in het kader van de Oosterscheldewer- ken. Binnendijks overheersen de natuur- en agrarische funkties (inla gen en landbouwgronden). Dagre- kreatie vindt plaats in het natuurge bied Schelphoek. Verder is uit rekreatief oogpunt de route over de dijk erg aantrekkelijk door zijn afwisselend karakter: Oosterschelde met werken aan de stormvloedkering aan de ene kant en natuurgebieden en open agrarisch ge bied aan de andere kant. Het bouwland staat enigszins on der druk van niet-agrarische aktivi- teiten. Ontwikkelingen De mogelijke toekomstige ontwik kelingen: a. Dijkvakken. De dijkvakken bie den weinig mogelijkheden voor re- kreatie op grote schaal. Bovendien zijn de aanwezige natuur-en visserij- funkties zo waardevol dat deze ge handhaafd dienen te blijven. Op dit moment valt nog weinig te zeggen over de ontwikkelingen in de Oosterschelde als gevolg van de stormvloedkering. Hoewel het getij- deverschil wat minder zal worden moet er, nabij de kering, rekening ge houden worden met hogere stroom- snelheden. Of zwemmen langs de dijkvakken nabij de stormvloedkering nog ver antwoord is, valt nu niet te beoorde len. b. Haven damaanzet Schouwen.Hoe- wel het in de bedoeling ligt deze ha ven na gereedkomen van de storm vloedkering op te ruimen, is toch ge keken naar een mogelijke nieuwe funktie. Ook al is de damaanzet lan ger geworden moet de haven toch als te gevaarlijk voor de pleziervaart worden gekwalificeerd. Deze haven zou echter wel gereserveerd kunnen worden voor een oesternursery of visteeltbedrijf. c. Haven Burghsluis. De haven biedt, na het vertrek van Rijkswaterstaat, de mogelijkheid voor enige verdere uitbreiding van de jachthavenkapa- citeit. Op het huidige havenplateau (kan toren) is dan ruimte voldoende voor specifieke akkomodaties als bijv. een restaurant. Ten aanzien van de toekomstige ontwikkelingen kunnen er drie mo gelijkheden worden geschetst: 1. jachthaven zonder aanvullende voor zieningen; 2. jachthaven met restau rant op havenplateau; 3. jachthaven met restaurant en verblijfsakkomo- datie in fyet nabij gelegen poldertje. Welke keuze er ook gemaakt wordt, er zullen zekerheden moeten worden ingebouwd dat de handelsfunktie niet wordt beknot. d. Werkhaven Schelphoek en omge ving. Voor dit gebied zijn er legio mo gelijkheden die onderling nogal ver schillen. Dat verschil kan zitten in de funktie, maar ook in de schaal die aan zo'n funktie wordt toegerekend, 'wat dat betreft zijn er o.a. de drie volgende keuzes denkbaar (onder ,,a" wordt steeds de mogelijkheid voor de haven en onder „b" voor het slikkengebied weergegeven): 1. a. oesternursery en/of visteelt bedrijf (reservering); b. deels natuur- en visserijfunktie, deels kleinschali ge dagrekreatie; 2. a. passantenha ven; b. deels natuur- en visserijfunk tie, deels dagrekreatie van regionale betekenis; 3. a. jachthaven met vaste ligplaatsen en passanten en verblijls- akkomodatie op werkterrein; b. deels natuur- en visserijfunktie, deels dagrekreatie van boven regio nale betekenis. e. Binnendijkse gebieden. Gezien de natuurwetenschappelijke waarden van de inlagen dienen de huidige funkties hier zonder meer gehand haafd te worden. Bescherming tegen toenemende re- kreatieve druk verdient aanbeve ling. Ook het open agrarische gebied verdient bescherming tegen verdere aantasting. Campings, rekreatiewoningen e.d. zijn daar ongewenst, maar ook ande re vormen van bebouwing (o.a. land huizen) zullen moeten worden voor komen. Het natuurgebied Schelp hoek moet zijn huidige funktie be houden. Beleidskeuze Bij het maken van een beleidskeu ze zullen onzekerheden ten aanzien van de ontwikkelingen in het Ooster- scheldegebied als gevolg van de aan leg van de stormvloedkering en de kompartimenteringsdammen be trokken moeten worden. a. Ontwikkeling havens. Omdat de haven damaanzet Schouwen niet ge schikt is voor de pleziervaart levert het reserveren er van voor oesternur sery en/of visteeltbedrijf geen pro bleem op. Eerst omstreeks 1990 zal over de mogelijkheid daartoe enige duidelijkheid ontstaan. De haven Burghsluis kent reeds enige jachthavenontwikkeling. Na gereedkomen van de Oosterschelde- werken ligt een uitbreiding hiervan voor de hand. Op het havenplateau kan te zijner tijd een restaurant verschijnen met eventueel enige hotelkamers of ap partementen. Verblijfsakkomodatie in het „poldertje" wordt zonder meer afgewezen. Voor de werkhaven Schelphoek waren drie mogelijkheden aangege- b. Ontwikkeling dagrekreatie. Het Schelphoekgebied (buitendijks) biedt hiervoor enorme mogelijkhe den, o.a. in kombinatie met het bin nendijkse natuurgebied. Mede om de druk op de binnen- en buitendijkse natuurgebieden niet te groot te laten worden, wordt gekozen voor een kleinschalige ontwikkeling aan de oostkant van het slikkenge bied. De dagrekreatie moet op de al lereerste plaats gericht zijn op de ei gen inwoners en de rekreanten uit de regio. Samenvatting' Samenvattehd komt het adviesbu reau van Stad en Landschap in haar nota tot de volgende konklusie: Werkhaven damaanzet Schouwen: reserveren t.b.v. oesternursery en/of visteeltbedrijf. Burghsluis: uitbreiding jachtha ven; restaurant; geen verblijfsakko modatie in „poldertje"; handhaven handelsfunktie. Schelphoek: Gefaseerde ontwikke ling van: jachthaven met vaste lig plaatsen en passantenplaatsen; ver blijfsakkomodatie op werkplateau; dagrekreatie van regionale beteke nis. In de maandagavond a.s. te houden raadsvergadering gaat de raad van Westerschouwen zich over de nota uitspreken. Advertentie De reservering ten behoeve van een' oesternursery en/of visteeltbedrijf is geprojekteerd in de haven damaan zet ;Schou wen. Gezien de potentiële mogelijkhe den van het Schelphoek-gebied lijkt de ontwikkeling van een jachthaven met vaste ligplaatsen en passanten voor de hand te liggen, in kombinatie met verblijfsakkomodatie op het ha venplateau. Gekozen is voor een gefaseerde ontwikkeling van deze rekreatievor- Havenplein 6 Zierikzee Het adres voor Goede reparaties aan uw uurwerken, gouden- of zilveren sieraden! Met een half jaar garantie op reparatiefouten! Eigen ateliers met eigen graveerinrichting sinds 1825 Tweede klasse driebanden Na deze drie ronden is er geen en kele deelnemer meer zonder ver- liespunten en ook geen deelnemer meer ongeslagen. Na de resultaten op deze eerste avond kan gesteld worden, dat alle deelnemers nog aanspraken kunnen maken op de kampioenstitel en dat er nog met een mogelijkheid valt te voorspellen wie van hen zondagmid dag de finale-partij gaat spelen. Doordat B. Bergman op het laatste Wim Hanse klopte in de langste partij op deze avond, 75 beurten Jaap den Haan met twee caramboles ver schil. 25 75 3 0.333 23 75 3 0.307 W. Hanse J. den Haan Nico van der Graaf ging van start met een ruime overwinning op Johan Everaers, waarbij hij in 45 beurten de 25 caramboles vol maakte. N.v.d. Graaf 25 45 3 0.555 J.C. Everaers 12 45 2 0.267 Barry Berrevoets en Adrie Berre- voets gaven elkaar bijzonder weinig toe. In 70 beurten wist Barry de par tij met 2 caramboles verschil in zijn voordeel te beslissen. H. Berrevoets A. Berrevoets 25 70 3 0.357 23 70 2 0.328 Derde ronde In de 3e ronde kreeg Nico van der Graaf in zijn partij tegen Wim Hanse zijn eerste nederlaag te inkasseren. Hanse maakte in 65 beurten de 25 ca ramboles vol waarbij Van der Graaf op 21 bleef staan. W. Hanse 25 65 2 0.384 N.v.d.Graaf 21 65 3 0.323 Jaap den Haan proefde in het tref fen met Paul Bodbijl voor het eerst het zoet van de overwinning, in een goed gespeelde partij welke hij in 43 beurten uitmaakte. J. den Haan 25 39 9 0.581 P.W. Bodbijl 18 43 2 0.418 Gerrit Monster scoorde in zijn par tij tegen Adrie Berrevoets een fraaie serie van 9 caramboles. Met deze be langrijke ruggesteun wist hij de par tij in 39 beurten in zijn voordeel te beslissen. Tweede ronde In de 2e ronde liet Nico van der Graaf in zijn partij tegen Jaap den Haan zijn tweede overwinning note ren. G. Monster A. Berrevoets 25 39 9 0.641 17 39 5 0.435 N. v. d. Graaf J. den Haan Johan Everaers liet in de partij te gen Barry Berrevoets zijn tweede overwinning op deze openingsavond noteren. 25 50 4 0.500 11 50 2 0.220 J. C. Everaers H. Berrevoets 25 64 3 0.390 15 64 2 0.234 Johan Everaers en Gerrit Monster zorgden in de partij tegen elkaar voor volop spanning. Na een nek- aan-nek-race wist Everaers de partij met één carambole verschil in zijn voordeel te beslechten. J. C. Everaers G. Monster 25 71 2 0.352 24 71 4 0.338 Kampioenschappen 1980 p.v. Duiveland Fond Hok: 1. Joh. Jumelet 813 pun ten; 2. A. S. de Koning 632 punten; 3. komb. IJzelenberg 602 punten; 4. P. Otte 561 punten; 5. A. J. IJzelenberg 495 punten. Jong Hok: 1. komb. IJzelenberg 1263 punten; 2. komb. Dane-Dooge 984 punten; 3. A. Hagestein 982 pun ten; 4. H. P. van Noorden 927 punten; 5. J. W. v. d. Werf 921 punten. Fond duif: 1. Joh. Jumelet, 359657, 388 punten; 2. Joh. Jumelet, 359656, 290 punten; 3. P. Otte, 1089334, 266 punten; 4. P. Otte, 1089340, 245 pun- Spanning was er ook in ruime mate aanwezig in de partij tussen Adrie Berrevoets en Wim Hanse. Invaller Berrevoets wist in 66 beurten de 25 caramboles vol te maken waarbij Hanse op 24 caramboles bleef staan. A. Berrevoets 25 66 2 0.379 W. Hanse 24 66 3 0.364 Paul Bodbijl herstelde zich iri de par tij tegen Barry Berrevoets fraai van de openingsnederlaag tegen Monster. In maar 39 beurten wist hij de partij in zijn voordeel te beslissen. P.W.Bodbijl 25 39 4 0.641 H. Berrevoets 16 39 2 0.410 De stand: G. Monster, DOS, Nieuwerkerk74 157 4 N. v. d. Graaf, Onder Vrienden, Burgh71 160 4 W. Hanse, Bommenede, Zonemaire74 206 4 J. C'. Everaers, B.V. Renesse62 180 4 P. W. Bodbijl, DOS, Nieuwerkerjc59 129 2 A. Berrevoets, VOG, Zierikzee65 175 2 J. den Haan, B.V. Renesse59 168 2 H. Berrevoets, O KK, Nieuwerkerk56 173 2 9 0.641 0.471 4 0.555 0.443 0.384 0.359 0.390 0.344 0.641 0.457 0.435 0.371 0.581 0.351 0.410 0.323 Heden (vrijdagavond) zullen er weer 3 ronden worden gespeeld, waarna zondagmiddag de finale partijen zullen plaats vinden. ten; 5. Joh. Jumelet, 359650, 208 pun ten. Jong duif: 1. komb. IJzelenberg, 616391, 433 punten; "2. komb. IJzelen- berg, 616401, 432 punten; 3. komb. IJ zelenberg, 616387; 403 punten; 4. komb. Dane-Dooge, 548696, 370 pun ten; 5. C. van Dijke, 615285, 312 pun ten. Kompetitie damklub Zierikzee Afgelopen vrijdagavond werden er enkele partijen gespeelcj voor de on derlinge kompetitie van de damvere niging Zierikzee. C. Boot won van D. de Weerd, al bood deze goed tegenstand. C. v. d. Wielen en M. v. d. Wielen remiseer den, na een partij waarin positiespel hoofdzaak was. A. Saman verkreeg positioneel voordeel tegen S. Douw en won in het eindspel door een kom binatie. In de ranglijst leidt S. Douw met 5 punten, gevolgd door A. Saman en C. M. v. d. Velde elk met 4 punten. Bij de jeugd won J. Theuns van C. Schot en versloeg W. v. 't Veer J. Rombouts na een spannend duel. Gehandikapten gaan sporten in „Onderdak" Zaterdag 18 oktober wordt in de sporthal Onderdak te Zierikzee een sportdag voor gehandicapten gehou den. Het komité „Sportdag Gehandi capten Zeeland" organiseert deze dag een aantal sportaktiviteiten zo als zwemmen, rolstoelbasketbal en zit volleybal. Deze dag wordt om 9.30 uur geo pend in het restaurant van de spor thal en zal worden afgesloten met een zitvolleybalwedstrijd, die om 18.15 uur eindigt. HAAMSTEDE Voor klaverjassen ander kengetal Klaverjassers, die vrijdagavond willen gaan kaarten bij de klaverjas- klub „Het Grote Zwijn" te Burgh- Haamstede, kunnen bellen naar de sekretaresse mevr. J. Koning- Vermeulen, tel. 01115-1637. (Niet 01110, zoals wij donderdag abusieve lijk meldden). HILVERSUM. Het staat nog steeds niet vast of voetbalminnend Neder land zaterdagavond de vriendschap pelijke interland Nederland-West- Duitsland op de buis kan volgen SCHOUWEN-DUIVELAND, oktober. Het was vijf maanden geleden dat de Duitse „Blitzkrieg" over ons land trok. In het dagelijkse leven in Schouwen probeer de men, ondanks de aanwezigheid van een Duitse bezet ting, nog zoveel mogelijk de draad van vóór de 10e mei weer verder op te nemen. Maar als men 's avonds of 's nachts de lichtflitsen zag en het gedreun hoorde van ontploffende bommen en afweergeschut als de „Tommy's" Rotterdam of Vlissingen bombardeerden, of in eigen omgeving het vliegveld Haamstede werd aangevallen, moest men maar al te goed beseffen dat het oorlog was. extra voorzichtig te zijn in verband met het mijnengevaar. De volgende dag, 18 oktober, ging de 176 ton metende klipper onder zeil. Doordat de wind oostelijk was moest er, om de Oosterschelde stroomopwaarts op te varen, gela- veerd worden. - Dit betekende dat het vaarwater (Hammen) over ongeveer de volle breedte zigzag doorkruist moest wor den. Dit werd het schip noodlottig. Want aan de zuidzijde lag de onzicht bare magnetisch mijn. Juist op de plaats waar het schip, na de eerste streek, overstag zou gaan. Na de ex plosie, onder het achterschip, begon de klipper snel te zinken. Er was nog geen kilometer gevaren. ZIERIKZEE. Recentelijk pu bliceerden wij over de gebeur tenissen in de regio, tijdens de meidagen van 1940. Ditmaal (van een speciale medewerker) een verhaal eveneens uit 1940 over „De ondergang van de Janna Adriana". De finalisten: v.l.n.r. W. Hanse, J. den Haan, A. Berrevoets, G. Monster, P. W. Bodbijl, H. Berrevoets, N. v. d. Graaf en J. C. Everaers. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 9-10. Donderdagavond werd in de biljart zaal van de De Country Club te Renesse een aanvang ge maakt met het finale-toernooi 2e klasse driebanden van het distrikt Schouwen-D'uiveland van de KNBB. Voor Schouwen-Duiveland was er in dit toernooi een primeur, er kon n.l. op vier biljarts worden gespeeld, waardoor het op deze avond mogelijk was niet minder dan drie ronden af te werken. moment verstek liet gaan werd zijn plaat ingenomen door A, Berrevoets van de biljartvereniging VOG uit Zierikzee. Eerste ronde In de le ronde begon Gerrit Monster met een duidelijke overwin ning op zijn klubgenoot Paul Bod bijl. Vroeger stonden of zaten op het vredige haventje Burghsluis aan de Oosterschelde de oude schippers da gelijks uit te kijken naar de scheep vaart „benee 't óöd" stroomaf waarts van het havenhoofd van Zie rikzee). Vooral de komst van „den beurtman" de beurtschipper) met de „metor" (het motorschip „Zeelan- dia"), die, zo bar en boos kon het weer niet zijn, er altijd door kwam, trok steeds veel bekijks. De mannen bleven uitkijken, ook toen de oorlog was uitgebroken. Nu waren het vooral de in het vaarwater drijvende mijnen die hun aandacht vroegen. Deze vormden een dodelijk gevaar voor de scheepvaart. Zij ge raakten wel eens los van de mijnen velden in de Noordzee. Eens kwamen er zes tegelijk aandrijven Nog erger was het gesteld met de zgn. magnetische mijnen, die in die tijd wel door Engelse vliegtuigen in het vaarwater werden gedropt. Deze gingen nl. onder water en waren dus onzichtbaar. Wanneer er dap een vaartuig overheen voer met voldoen de aantrekkende metalen massa (b.v. een klipperschip) ontplofte het helse apparaat met alle gevolgen van dien. Klipper te Burghsluis Op 17 oktober lag in de haven van Burghsluis de klipper „Janna Adria na". De thuishaven van het schip was Vianen (bij Ouwerkerk). Schip pers waren de drie gebroeders Van den Berge uit Bruinisse. Het schip werd geladen met tarwe van de firma gebr. Landegent. De bestemming was Wormerveer. Tijdens het laden ontmoetten de Van den Berges de beurtschipper M. J. Landegent (van de eerder genoem de „Zeelandia"). Landegent, die di kwijls bij duisternis voer, kreeg van hen de goede raad daarbij toch wel Reddingswerk Het reddingswerk kwam vlug op gang. Op de haven van Burghsluis had men de ramp zien gebeuren en werd dadelijk de reddingboot „Prin ses Juliana", schipper Jaap v. d. Klooster, startklaar gemaakt. Men slaagde erin Dies v. d. Berge, die zich aan de nog boven water uitstekende mast had weten vast te houden, aan boord te nemen. Hij was ongedeerd gebleven doordat hij, bij het door de wind gaan, naar voren was gelopen om de fok te bedienen. Zijn beide broers. Kees en Adriaan, die zich achterop het schip bevonden, waren door de explosie weggeslin gerd. Kees leefde nog toen hij door de reddingboot werd opgevist. Door een Duitse militaire auto werd hij naar het ziekenhuis te Noordgouwe ge bracht, maar heeft slechts een half uur meer geleefd. Ook twee mosselvaartuigen, die niet ver van de plaats van de ramp op hun percelen bij de „Pupe" (een in ham van de Roggenplaat, ongeveer tegenover de Plompetoren) aan het werk waren, kwamen snel te hulp. Het waren de TH 60 (uit Tholen) met bemanning schipper Kegge en Anton Baaij (thans havenmeester te Tholen), die het lijk van Adriaan op visten, en de HON 2 (uit Hontenisse) met schipper Ivens. Wijlen schipper W. van Wagenin- gen te Bruinisse, zwager van de ge broeders Van den Berge, uit wiens mededelingen dit relaas destijds gro tendeels kon worden samengesteld, was een paar dagen na de beschreven scheepsram mede aanwezig bij het duiken naar het wrak. Enkele waar devolle zaken konden toen nog uit de roef van het schip worden geborgen. Pogingen om het schip te lichten zijn er nooit ondernomen. Nog lang in die toen volgende eerste oorlogswinter bleef de top van de mast boven water uitsteken. Wrakboei Nadien heeft tot in 1978 een groen wrakboei met de naam „Janna", niet ver van de plaats waar nu de rode ton H 18 ligt, herinnerend aan de onder gang van dit mooie zeilschip. Een oud (en nog vredig) plaatje van de „Janna Adriana

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4