deunloo b.u. DIPLOMATIEKE OFFENSIEVEN NA MUURVAST LOPEN VAN HET KONFLIKT VAN ACT SCHUIFT LOONKOSTENVRAAGSTUK DOOR NAAR SOCIALE PARTNERS ONZE VOEDING oorlog Iran-Irak AGENDA Binnenvering bedden TUINMAN Opleiding bouwvakmensen Brandweer in Duivelandse raad Rijksbegroting 1981 WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK Vrouw doodgeschoten installatiebedrijf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 65 2 Het voedsel - of officieel „onze voe ding" is in opspraak, want allerlei verkondigde dingen over voeding, blijken wetenschappelijk niet te kunnen worden onderbouwd. Hou vast geeft een proefschrift van mevr. ir. M. Stasse-Wolthuis te Wagenin- gen, die warm pleit voor groenten, maar er wel op wijst dat deze „niet rechtstreeks van invloed zijn op het closterolgehalte in het menselijk bloed". De voedingsvezels van groenten en fruit geven slechts een lichte daling van het chlosterolgehalte, maar tar wezemelen (zo geestdriftig aangepre zen) geven een lichte stijging, maar bij elkaar is de „vezelkwestie" niet van betekenis. Ir. Stasse heeft er nog eens sterk op gewezen, dat allerlei „stukjes" over voeding, vaak leuter praat zijn, gezien uit medisch oog punt en dat daardoor de konsumen- ten vaak „door de bomen het bos niet meer zien". De (eveneens) Wageningse profes sor J. Houvast pleit sterk voor meer broodgebruik. Hij hanteert voor de noodzaak een bewijs uit het onge rijmde: „bij een stijging van brood gebruik weten we wat we hebben, maar bij een vermindering is het maar de vraag welke produkten de broodplaats gaan innemen". Hij geeft ook een kalorisch voorbeeld: vijf boterhammen met beleg zorgen voor 650 kalorieën; een warme maal tijd voor zeker 1000. Zijdelings speelt ook de z.g.n. Becel-affaire; het „goed voor hart en bloedvaten" wordt wetenschappe lijk, althans in die strikte bewering, bestreden, maar de fabrikant blijft het nut sterk bepleiten. Punt is dat het „lichaam zelf (ook) chlosterol produceert. Een andere zaak vormen de geforceerde vermageringskuren, vaak gebaseerd op een grote dosis ei wit. In het algemeen pleit de weten schap voor „alles eten" door gezonde mensen, maar van alles een heel klein beetje, want omringd als we zijn door allerlei apparaten, die het werk overnemen, is een toestand ont staan waarbij veel voedsel door het lichaam niet meer wordt verwerkt of niet geheel wordt verwerkt.' Spaarzaamheid is - zo blijkt - op dit punt ook een deugd. Het is beter met nog een zeker eetlustgevoel van tafel te gaan, dan „dik en tevreden" het tafelen te be-eindigen. Voeding is uiteraard zeer elemen tair, maar de. waarschuwingen rich ten zich vooral op teveel en natuur lijk ook op onjuist: niet teveel vet, suiker, zoet, maar van alles een beet je. Liever te weinig, dan teveel; dat is de verantworrde trend. Sozen in het weekend Vrijdag 10 oktober Brogum (Zierikzee) openingstij den: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-01.00 uur; zondag 15.00-18.00 Echte amateur LINZ, OOSTENRIJK, 9-10. Een 19-jarige werkloze kok in de Oostenrijkse stad Linz wil de een plaatselijk postkantoor beroven. De politieauto die voorbijreed net toen hij naar binnen wilde gaan, joeg hem zoveel schrik aan dat hij zijn plan uitstelde en geweer-met- afgezaagde-loop, muts en handschoenen in een naburig bosje verborg. Dinsdagochtend had de werkloze kok het opnieuw wil len proberen, maar hij versliep zich, werd pas om half elf wak ker, vond het toen te laat en stelde opnieuw uit tot 's mid dags. Intussen hadden voorbijgan gers in het bosje het geweer, de muts en de handschoenen ge vonden en de politie verwit tigd. Zij stelde zich in de buurt van het postkantoor op. De werkloze liep er uiteraard met open ogen in. TEHERAN/BAGDAD/BEIRO ET/LONDEN/WAS HINGTON, 9-10. Het konflikt tussen Irak en Iran is mili tair en politiek zo vast komen te zitten, dat beide partij en donderdag diplomatieke offensieven begonnen. Nieuwe vredesakties van Verenigde Naties, Veiligheidsraad ol Islamitische konferentie schenen vooralsnog doelloos gezien de onverzoenlijke standpun ten van Bagdad en Teheran en zitten er voorlopig ook niet in. Irak, dat donderdag via ambassa deurs boodschappen richtte tot 29 Europese, Afrikaanse en Aziatische landen, wil bemiddeling, die Iran af wijst en stelt dan ook Teheran ver antwoordelijk voor de eskalatie van de oorlog, die op 22 september begon. Reuzenraketten In zijn pogingen om militair verder door te drukken zette Irak donder dag op de negentiende dag van de strijd een nieuw wapen in, volgens Iran „reuzenraketten" van twee me ter, met een grote nuttige lading en een bereik van 60 kilometer. Zij richtten volgens Iran vernietigende verwoestingen aan in het belangrijke Iraanse olieknooppunt Dezful, waar zeker 110 burges zouden zijn gedood en velel tientallen gewond geraakt. „EXCLUSIVE" Afgedekt met natuur zuivere materialen 80/190 1 270,— 90/190 f 300,— 90/200 f 330,— 120/190 f 415,- 130/190 f 456,— 140/200 f 550,— Uit voorraad leverbaar bij INTERIEURVERZORGING DEN HAAG, 9-10. De inzinking in de bouw mag er niet toe leiden dat de opleiding van vakmensen wordt ver waarloosd. In de toekomst zullen die vakmensen hard nodig zijn. De over heid moet dan ook een duidelijk vak- kopleidingsplan ontwerpen in het kader van het leerlingwezen. Deze opleidingsvorm zal onafhankelijk moeten zijn van ekonomische invloe den. Dat zei de voorzitter van de Stich ting Vakopleiding Bouw, ing. C. Slingerland, donderdag op de jaar dag van de stichting in Amersfoort. De raketten troffen ook de plaat sen Andimeshk en Ahwaz, de hoofd stad van de Iraanse olieprovincie Choezestan. De Iraanse luchtmacht bombardeerde opnieuw de Iraakse steden Kirkoek, Mosoel, Erbil en Bagdad. (Vervolg van pag. 1) Het ontwerp vaststelling verorde ning op de openbaarheid van bestuur werd aangenomen. Mevrouw A. C. Hoogendoorn (P.v.d.A.) had tevoren wel gevraagd, hoe het kollege de openbaarmaking van adviezen van niet-ambtelijke advieskommissies in het werk zou stellen. De voorzitter zei, dat dat nog niet was nagegaan, omdat eerst het voorstel moest wor den aangenomen, wat met algemene stemmen geschiedde. Eveneens m.a.s. werd de vaststel ling bouwregistratieverordening aangenomen. De garantjeaanvrage van de heer M. J. van Zaltbommel te Zierikzee ter grootte van 31.800,- ten behoeve van het kopen van de woning Dorpsstraat 14 wierp bij de heer Hil- lebrand de vraag op, of er aan derge lijke garantie geen plafond is. „Hoe ver zijn we al met de totale bedra gen?" wilde hij weten. Geen maximum De voorzitter zei hierop, dat er geen maximum is voor deze garan ties. De rijksregeling wordt hiertoe gevolgd, precies volgens het boekje. Overigens merkte hij op, dat er mil joenen mee gemoeid zijn. De heer Van der Maas wilde weten of het hier geen tweede woning betrof. De voor zitter zei, dat alleen voor permanente bewoning een dergelijke aanvraag gehonoreerd wordt. De raad ging ak koord met de aanvraag. D,e voorzitter ?n de heerA. L. Bak ker werden' m.a^s,., gekozen als lid, resp. plaatsvervangend lid in het bestuur van de Gemeenschappelijk regeling Natuur- en rekreatiegebied de Grevelingen. Emancipatie-subsidie De aanvraag om een éénmalige subsidie te verlenen ad 6 cent per in woner ten behoeve van de onlangs gehouden emancipatie-studiedag, deed vooral bij de leden van S.G.P.- fraktie veel stof opwaaien. Bij mon de van de heer M. Stouten vond deze fraktie de emancipatie van de vrouw „niet op Gods woord gegrond". De heer Stouten zei, dat de vrouw naast de man, doch niet gelijk aan hem gesteld was. Op een vraag van de heer Hillebrand, of naast niet ook gelijk betekende, zei de heer Stouten met nadruk nogmaals, dat de man Irak vroeg donderdag via zijn am bassadeurs initiatieven in het kon- flikt van landen zoals India en Turki je. Turkije Het eerste, dat sterk afhankelijk is van Iraanse zowel als Iraakse olie, zei via premier Gandhi, dat er voor zo een initiatief eerst wel over eenstemming tussen beide partijen zou moeten zijn. Turkije is een moslemland, dat grenst aan beide oorlogvoerende landen. Zaterdag 11 oktober viert prins Constantijn, de tweede zoon van ko ningin Beatrix en prins Claus zijn elfde verjaardag. (Foto: Max Koot) het hoofd van het gezin is, dus ook van de vrouw. Hij verklaarde tegen het voorstel te zullen stemmen. Andere specifikatie De heer J. A. Schiettekatte (C.D.A.) wenstte een nadere specifi katie van de gemaakte kosten van die dag. Na een opsomming van de voorzitter, deelde hij mee, „er moeite mee te hebben". Hij vroeg zich af, of men mee moest, betalen aan het thea ter en de dansgroepen die op de stu diedag optraden. De heer Kuin had het wel prettig ge- vonden, als de vrouwen een verslag van die dag hadden ingestuurd. „Nu moeten we beslissen over iets dat al geweest en betaald is", aldus de heer Kuin, die zich verder geen grote voorstander van de emancipatie toonde. Het voorstel werd op verzoek van de heer Stouten in stemming ge bracht en aangenomen met 7 voor en 3 tegen. De drie leden van de SGP- fraktie stemden tegen. Zangvereniging Het verzoek van de zangvereniging „Eén naam is onze hope" om een ex tra subsidie ten bedrage van 500,- werd m.a.s. gehonoreerd. De begro tingswijziging, nodig voor de toege kende subsidies met een totaal be drag van 806,60 werd vastgesteld. DEN HAAG, 9-10. De regering zal de voorstellen die door verschillende frakties zijn gedaan om de stijging van de loonkosten volgend jaar onder de acht procent te krijgen voorleggen aan werkgevers en vakbeweging, die er dan hun oordeel over kunnen geven. AMSTERDAM. Ongeveer 50 krakers hebben donderdagmorgen hun intrek ge nomen in een leegstaand kantoorgebouw op het terrein van de Amstelhof, een verpleeghuis voor bejaarden, aan de Amstel. Het gebouw stond geruime tijd leeg in afwachting van een vergunning voor een verbouwing tot dagbehande lingscentrum voor bejaarden. Premier Van Agt zei dat donderdag in zijn antwoord tijdens de algemene politieke beschouwingen over mil joenennota en begroting in de Twee de Kamer. Van Agt wilde zelf nog geen oor deel geven over de voorstellen, al zei hij dat de regering ze open tegemoet treedt. „We zullen zien of ze op korte termijn uitvoerbaar zijn", aldus de premier. Hij vond het wel van groot belang dat er op korte termijn duide lijkheid komt. De loonkosten Van Agt verwees naar de voorstel len die het kabinet heeft gedaan om de prijskompensatie af te toppen en de vakantietoeslag te beperken. Het kabinet zoekt de mogelijkheden om de loonkosten te beperken in de sfeer van de primaire inkomens en niet in de sfeer van belastingen en premie heffing. Dat laatste zou er toe leiden dat het zwarte-geldcircuit nog verder wordt gestimuleerd, meende de pre- Hij zag geen enkel heil in een verder gaande inkomensnivellering. Vijfen zeventig procent van de Nederlan ders heeft een inkomen dat tussen Zaterdag 11 en zondag 12 oktober Dokter A. W. van Geer, Havenpark 35. Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 6, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag het minimum en twee keer modaal (67.000 gulden) ligt. Nederland is vergelijkenderwijs het land met de meest gelijkmatige inkomensverdeling. „Ik spreek te gen dat we nog een onrechtvaardige inkomensverdeling hebben", aldus Van Agt. VLISSINGEN. Het is niet uitgeslo ten, dat er maandag opnieuw een sta king op de RSV-werf De Schelde in Vlissingen uitbreekt, wanneer vrij dag het overleg tussen FNV- bestuurder Bijvank en de KMS-di- rektie over de problemen rond de uit voering van het na de recente staking op de werf overeengekomen ak koord, geen bevredigend resultaat oplevert. AMSTERDAM, 9-10. De 46-jarige vrouw Margaretha Claus is donder dagmiddag bij een schietpartij nabij haar woning in de Rietwijkerstraat in Amsterdam-West om het leven ge komen. De dodelijke schoten zijn vlgens de politie afgevuurd door haar vroegere echtgenoot, de 49- jarige ambtenaar J. E. K. De ver dachte kon ter plaatse worden aange houden. Na zijn daad probeerde hij de hand aan zich zelf te slaan, maar dit kon worden belet door een schil der, die de man ontwapende, aldus een politiewoordvoerder. Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vanaf 16 september iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. 1-11 oktober Zierikzee Bibliotheek. Kinderboekenweek. (Iedere openingsmiddag, behalve woensdag 8 oktober, sprookjes-dia's, 16.00 - 16.20 uur.) Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub, 20.00 uur. Vrijdag 10 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Vor mingsavonden kerkelijke medewer kers. 19.30 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 Foyer restaurant „Mondragon". Hongaarse Avond, m.m.v. het Delftsch Studenten Zigeunerorkest „Pipacs". 19.30 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering raad Middem schouwen. 19.30 uur. Zaterdag 11 oktober Zierikzee Sporthal. Gekostumeerde voetbal wedstrijd en rally voor fiets en auto, t.g.v. jubileum St. Willibrordus- school. 13.30 uur. Concertzaal, film: „10" met Bo De- rek, 20.00 uur. 16 jaar. Zondag 12 oktober Zierikzee Concertzaal, film „10" met Bo De- rek, 20.00 uur, 16 jaar. Maandag 13 oktober Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring V.V.D. afdeling Zierikzee. 19.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis, raadsvergadering 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Noordgouwe Kleuterschool, ouderavond, 20.00 (01110) 2255 HUISAAkISLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396,(01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119)660 na 18.30 uur Een beetje aan geschiedenis doen, is als reizen in de tijd. Er ligt wel een\ en ander voor de pak om te zien hoe ze „toen" de dingen van de dag op-' merkten en noteerden en zo komen we - maar het jaartal is toeval, als toeval bestaat, in 1915, geen mooi jaar, maar het wds er in de lange rij, die straks samen een eeuw gaan vor men. Geen mooi jaar, maar zolang nadien is het mogelijk de oude plaat jes in een (oud) boek te selekteren. Zo komen we bij de „poilu's", de Franse soldaten, die - kompleet met wasbor den en borstels bezig waren hun on derkleren te wassen in de Aisne. In de hal van het Vredespaleis werd een afgietsel geplaatst van de Christus de Los Andos", een beeld in het on herbergzaam grensgebied van Chili en Argentinië. Het verslag van Prinsjesdag ging zo: de Ridderzaal bood een luister rijken aanblik door de schitterende ambtsgewaden en uniformen van Ge zanten, Ministers, hofdignitarissen (kleine beginletter). Kamerleden. De Koningin was in wit satijnen robe met gris perle overkleed en droeg een hoed met witte veeren". De slechtig heid van de wereld leidde er toe, dat er (ook) gevochten werd in het gebied „der moerassen, meren en poelen van Pripjet en noordwestelijk Wolynië in Rusland". Mogelijk viel er nadien nooit meer zo'n puur, woest en toch harmonisch landschap aan te wijzen; mens en natuur in samenhang; in de verte paarden en huifkarren. Wat moest men hier met gemotoriseerd verkeer; er waren niet eens wegen. Op 1 oktober was het 60 )zestig) jaar geleden, dat de heer B als smids jongen in dienst trad van de firma R te Delft, maar deze volijverige en trouwe man, zal zijn taak, na ge noemden datum, neerleggen", 't Zou tijd worden. „Toen - grapje": „Een zeer middelmatige, maar aanmati gende zangeres tegen de pianist: „U accompagneert mij zoo zwaar dat geen mens mij kan horen. Pianist: „ik heb ernstig gedacht U van dienst te zijn mevrouw". Zinloos was het dat zoveel Romein se militairen verwondingen oplie pen, maar ze werden tenminste ver pleegd in het Quirinaal, het paleis van koning Victor Emanuel. Het pa leis werd geheel ter beschikking gesteld van den Geneeskundigen Dienst" en dat was dan toch weer aardig van de koning. In Den Haag werd een kunsttentoonstelling ge houden in „Pulchri"; daar wist men nog vijftig stukken van echte 17e eeuwse meesters bijeen te brengen; Nicolaes Maes, Ferdinand Bol, Ga briel Metsu en ga zo maar door, alle maal kunstwerken van de „eerste garnituur". Dat zou nu nooit meer kunnen; het is op zijn best tweede geworden en zelfs derde. In Amsterdam zat de schoenmaker nog in zijn „pothuisje". In het oude stadsgedeelte zat „de straat" ook sjalotjes schoon te ma ken en bij alle armoe gaf dat toch wat gezelligheid en de straatkoopman riep: bij de Kop van Jut, ik leg er centen op toe, maar de rommel moet weg voor den huur". En dan de feuil letons: „Is papa zo ernstig ziek? vroeg Thérèse en ze werd bleek. „O neen, zijn zenuwen zijn vreselijk overstuur. Hij heeft zoveel doorstaan dat hij er koorts van heeft. Thérèse hoorde schreden in de gang en snelde naar de deur. In het volgende ogen blik lag zij in de armen van haar moeder. Beide vrouwen weenden stil en ernstig.Zo ging dat toen, 65 jaar geleden. Een mensenleeftijd, maar op de eeuwen is het niets. SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2