Verschuiving van buiten- naar binnensportbeoef ening Eén schip (van twee) voor Maaskant Zn. te water gelaten KINDEREN BELEEFDEN HEERLIJKE DAG IN CJV-KAMP RENESSE Slotbeschouwing rapport V.N.G. „Thuis in de late Middeleeuwen" Aan onze abonnees STREEKNIEUWS 4 BRUINISSE, 6-10. In de slotbeschouwing van het rap port van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, ten aanzien van de behoefte aan overdekte akkommodaties voor sport en onderwijs in de gemeente Bruinisse, wijst de Vereniging er op, dat de belangstelling voor de beoe fening van binnen- én buitensport in Nederland overeen komstig de tendens van de laatste jaren nog steeds toe neemt. Bovendien is er volgens het rapport nog sprake van een verschuiving van buiten- naar binnensportbeoefening. Een nauwkeurige benadering van de be hoefte aan overdekte sportvoorzieningen op lange termijn is volgens de VNG niet eenvoudig. Allerlei faktoren beïnvloeden de omvang van de zaalsport. Een belangrijk facet is vanzelfsprekend het te verwachten inwonertal van Bruinisse. Naast oorzaken als groei van het inwonertal, toename van de vrije tijd, popularisering van de sportbe oefening, e.d., noemt het rapport nog een aantal andere oorzaken van toe name van de zaalsportbeoefening: KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ZW1JNDRECHT. Het ongeluk met de veerpont op de Oude Maas bij Zwijndrecht zondagmiddag heeft naar alle waarschijnlijkheid het le ven gekost aan zeven (7) mensen. De stoffelijke overschotten van vijf slachtoffers zijn inmiddels geborgen. Het zoeken naar twee vermisten wordt nog voortgezet door de Rijks- havendienst Dordrecht en de Rijkspolitie te water. ROTTERDAM. Burgemeester en wethouders van Rotterdam bespre ken wat vandaag zal gebeuren met de krakers die vrijdag het al geruime tijd leegstaande Poortgebouw bezet ten. DEN HAAG. De enige remedie te gen misbruik van kabelnetten en centrale antennesystemen door pira tenzenders (radio en t.v.) is het opsporen van deze zenders, het is niet mogelijk onderscheid te maken tus sen „legale" en „illegale" signalen. Het is ook niet mogelijk om kabel netten te sluiten buiten de uren dat de „echte" zenders in de lucht zijn. AMSTERDAM. De Amsterdamse Droogdok Maatschappij B.V. heeft opdracht gekregen voor het inbou wen van een diesel-elektrische voor- stuwingsinstallatie in de veerboot „Finnjet" van de Finse rederij Ènso- Gutzeit Osakeyhtio. De motoren en generatoren zullen door Finse leve ranciers worden geleverd. DEN HAAG. Er zal een wet moeten komen ter beheersing van milieuge vaarlijke stoffen. Hiermee moet wor den voorkomen dat nieuwe stoffen in produktie worden genomen of in de handel gebracht, die schadelijke ef- fekten op de mens of het milieu kun nen hebben. DEN HAAG. De werkgroep Ener- giediskussie waarin een groot aantal organisaties samenwerken, heeft mi nister Van Aard enne maandag ge vraagd een bedrag van 4,9 miljoen gulden ter beschikking te stellen voor de stimulering en begeleiding van de door de overheid aangekon digde maatschappelijke diskussie over de energievoorziening. GOUDA. De St. Janskerk in Gou da is gerestaureerd en wordt 23 okto ber weer in gebruik gesteld. De restauratie duurde 16 jaar. De kosten ervan bedragen ongeveer 25 miljoen gulden. OLDENZAAL. Als gemeenten zelf op korte termijn geen maatregelen treffen tegen zogenoemde sluikbouw zal het rijk hen daartoe dwingen. Dit heeft minister Beelaerts va*i Blok land, van volkshuisvesting, ver klaard tijdens een werkbezoek aan Oldenzaal. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie weet nog niet wat het motief is geweest achter de schietpartij in de hoofdstad van zondagnacht. Bij het incident liep de 19-jarige vrouw R. R. twee schampschoten aan het hoofd op, waardoor zij licht gewond raak te. AMSTERDAM. Zeven Nederlandse jongerenorganisaties gaan op 28 ok tober in Utrecht protesteren tegen de bezuinigingsmaatregelen die het ka binet voor jongeren in petto heeft. DEN HAAG. Aan de christelijke ambtenarenfederatie CFO is het niet duidelijk dat een parallele koop krachtontwikkeling tussen de werk nemers in het bedrijfsleven en amb tenaren moet betekenen dat deze laatsten 1,75 procent extra moeten inleveren. DEN HAAG. De regering hoopt binnen enkele weken een kandidaat te kunnen aanwijzen voor de Europe se Kommissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap en sluit niet kategorisch de mogelijk heid uit dat dit een lid van het huidi ge kabinet zal zijn. ROTTERDAM. Het Rotterdamse stuwadoorsbedrijf Muller-Thomsen (1.300 werknemers) zal toch over de brug komen met nadere informatie over de achtergronden van het op handen zijnde ontslag van 253 men sen bij dit bedrijf. DEN HAAG. De zwendel met ille gaal ingevoerde textiel in EEG-lan- den behelst in ons land een bedrag van „enkele miljoenen guldens per jaar", althans in de afgelopen vijf jaar. Een preciese schatting is niet te maken. Het beschikbaar komen van steeds meer sporthallen en -zalen: het is een bekend verschijnsel, dat de aanwe zigheid van goede akkommodatie de sportbeoefening stimuleert. Zaalsportbeoefening Ook de onafhankelijkheid van het daglicht - in een hal of zaal kan men immers altijd terecht - kan voor toe name van de zaalsportbeoefening zorgen. Verder noemt de V.N.G. het spelen in een kleiner teamverband en de intimiteit, gezelligheid en beslo tenheid van hal of zaal voor vele sportbeoefenaren „aantrekkelijk De invloed van deze faktoren 6p de bezetting van een sporthal op lange termijn is volgens het rapport niet exact te bepalen. Regelmatige evaluatie van het ge bruik van de sportvoorzieningen be veelt men daarom aan. Nader advies In het uiteindelijke advies zegt de V.N.G., dat indien de bouw van een sporthal overwogen wordt, het aan beveling verdient nader advies te vragen bij de afdeling Sportakkom- modatie van de N.S.F. te Arnhem. Ook wordt geadviseerd uit te zien naar een alternatieve akkommodatie ten behoeve van de schaakvereni ging. Uit de door de V.N.G. bij Aqüadel- ta ingewonnen informatie is geble ken, dat op Aquadelta onderzocht wordt of, en zo ja, welke mogelijkhe den er bestaan te komen tot realise ring van één of meerdere slechtweer- rekreatievoorzieningen. De gedach ten lijken daarbij uit te gaan naar een sporthal of evenementenhal. DEN HAAG. Ongeveer 200 mensem zijn maandagavond zeven keer rondl de ambassade van Rusland in Dent Haag gelopen. Met deze symbolische! daad (de Israëlieten trokken zevent keer rond Jericho, waarop de muren, van de stad instortten) wilde het soli- dariteitskomité voor de Joden in de- Sowjet-Unie de belemmeringen weg nemen die Sacha Landsman in Rus land ondervindt. HILVERSUM. De PPR zoekt naar aansluiting met de groep van profes sor Goudzwaard, die met het mani fest „Niet bij brood alleen" heeft aangegeven zich niet te kunnen vin den in het CDA. DEN HAAG. Naast de kortingen op grond van Bestek '81 (0,3-0,7 pro cent) worden de ambtenarensalaris sen volgend jaar nog eens 1,75 pro cent gekort. Dat staat in de voorstel len van minister Wiegel (binnenland se zaken), die hij over bet arbeids voorwaardenbeleid" 1981 aan de vijf ambtenarencentrales in het Centraal Georganiseerd Overleg heeft voorge legd. ROTTERDAM. Enkele honderden jongeren hebben zaterdagavond de Maasbruggen in Rotterdam geblok keerd. Het was een aktie in het kader van de manifestatie „Wij jongeren ei sen" die zaterdag in Rotterdam werd gehouden. LOENEN/DEN HAAG. Drie leden van de anti-militaristische aktie- groep „Onkruit" zijn in de nacht van zondag op maandag aangehouden op het terrein van de militaire strafin richtingen Nieuwersluis (gem. Loe- nen), ROTTERDAM. De onderhande lingsdelegaties van de vervoersbon- den en de werkgevers in de havens van Rotterdam en Amsterdam heb ben de besprekingen rond de nieuwe haven-cao beëindigd. UTRECHT. Het landelijk overleg van de aktie „Dodewaard gaat dicht" heeft zondag in Utrecht in gro te meerderheid definiteif besloten tot een blokkade van de kerncentrale in Dodewaard op zondag 19 oktober. DEN HAAG. Iran zal alle verplich tingen en taken inzake de Straat van Hormoez in overeenstemming met het gewoon en internationaal recht uitvoeren en wenst de internationale gemeenschap te verzekeren dat het niet zal aarzelen te trachten deze wa terweg volledig te laten opereren. Dit heeft de Iraanse regering dezer dagen meegedeeld. DEN HAAG. De voorraad aardo- lieprodukten in ons land die is bestemd voor krisistijden wordt ver groot. De huidige voorraad, die is aangelegd door de Stichting Interim Centraal Orgaan Voorraadvorming Aardolieprodukten (ICOVA) is goed voor het overnemen van de verplich tingen van de olie-industrie voor 15 dagen. De direktie van Aquadelta heeft zich bereid verklaard een gesprek met het gemeentebestuur aan te gaan, teneinde te bezien of er moge lijkheden bestaan voor een gemeen schappelijk initiatief. Bezettingspercentages Gelet op de geringe gebruiksmoge lijkheden voor sport en de te ver wachte lage bezettingspercentages van het oude en een eventueel nieuw gymnastieklokaal, wordt een nieuw gymnastieklokaal ontraden. In de specifieke situatie van Brui nisse wordt eveneens de realisering van een vergroot gymnastieklokaal of een sportzaal ontraden. Nee, er is in de gemeente Bruinisse een duidelijke behoefte gekonsta- - teerd aan een sporthal. Het antwoord in deze is aan het kollege van b. en w. van Bruinisse, die de opdracht voor dit onderzoek heeft gegeven. VEENDAM. Het tank- en appara- tenbedrijf F. Siemerink uit Geertrui - denberg gaat een vestiging in Veen- dam opzetten, waar ongeveer vijftig mensen werk zullen vinden. De nieu we vestiging zal onder andere orders gaan verwerken van het aardappel- meelconcern AVEBE en de magne- sium-oxyde fabriek van Billiton. ZWOLLE, 6-10. Tijdens een bijeen komst in de Zwolse Broerenkerk heeft burgemeester G. Loopstra van Zwolle de expositie „Thuis in de late middeleeuwen" officieel geopend. Deze tentoonstelling, in het provinci aal Overijssels museum, is volgens de organisatoren uniek in Europa, want nog nooit eerder is een zo volle dig beeld gegeven van de wijze waarop de gegoede burger tussen 1400 en 1535 leefde. Glasvezel telefoonkabel HELMOND/EINDHOVEN, 6-8. Staatssecretaris Neelie Smit-Kroes van Verkeer en' Waterstaat heeft maandagmid dag in Helmond het startsein gegeven voor een experiment van een glasvezel telefoonka bel tussen Eindhoven en Hel mond. De proef wordt uitge voerd door de P.T.T., Philips Telecommunicatie Industrie en N.K.F. Kabel. Het is de be doeling praktijkervaring op te doen met de glasvezelkabel en de daaraan gekoppelde appa ratuur. De kabel zal voorals nog niet gebruikt worden voor afhandeling van het gewone telefoonverkeer. Een glasvezelkabel is bij een grotere produktie goedkoper dan de traditionele koperen kabel. Verder is de kapaciteit aanzienlijk groter.Eén enkele glasvezel met een diameter van ongeveer 0,1 millimeter heeft een transmissiekapaci- teit van enkele duizenden tele foonkanalen. reformeerde Gemeente en voor de bi bliotheek komt er nu uitkomst nu naast de kerkeraadskamer van de kerk aan de Schoolstraat te Bruinis se en gedeeltelijk langs de kerk, een nieuwe lokaliteit wordt gebouwd door het aannemersbedrijf C. Deur- loo alhier. Lier voor mosselkotter De mosselkotter YE 44, van de fir ma Van der Plasse te Yerseke werd bij machinefabriek P. Maaskant en Zonen te Bruinisse voorzien van een nieuwe 8-trommelige winch voor de mossel visserij. Op het schip werd te vens een nieuwe stuurhut geplaatst. BRUINISSE/STELLENDAM Schepen Terwijl bij machinefabriek Pad mos te Stellendam hard gekerkt wordt om de Levina Wilhelmina, van de Gebroeders Schot Jacz. (Z.Z. 8) vaarklaar te krijgen, bouwt de scheepswerf Stertil in Kloostertille nog een tweede mosselkotter, geheel identiek aan de Z.Z. 8 voor de firma Padmos (32 m lang, 6Va m breed en 2.9 m hol). Deze kotter wordt straks de YE 161 voor de firma D. C. Zoetewey te Yerseke. De tewaterlating van dit casco zal over plm. drie maanden plaats vinden. Bij Stertil wordt verder nog ge bouwd aan een garnalenkotter voor dè firma Padmos. Deze is bestemd voor de firma Koornstra uit Mak- kum en wordt in 1981 de WON 24. WON staat voor Wonseradeel, onder welke gemeentenaam voor een aan tal plaatsen, ook Makkum ressor teert. Afmetingen van de garnalen- kotter 24.4 x 6 x 2.7 m. De WON 24 is een zusterschip van de G.O. 13, die onlangs bij de firma Velthuys in Zuidbroek werd gedoopt enn eve neens door Padmos zal worden ge reedgemaakt. MIDDELBURG/ ELLEMEET Geld voor toeristische akkommodatie? Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de staatssekretaris van eko- nomische zaken advies gegeven voor het subsidiëren van voorzieningen aan toeristische akkommodaties. Het gaat om „externe infrastruktu- rele voorzieningen", dus allerlei za ken die niet binnen de toeristische akkommodatie zelf liggen, maar die - van buiten komend - het goed funk- tioneren van een bedrijf of rekreatie- gebied mogelijk maken. Te denken valt bijvoorbeeld aan een ontslui- tingsweg naar een rekreatiegebied. Jaarlijks stellen g.s. de staatsse kretaris op de hoogte van de projek- ten die naar hun mening voor subsi die in aanmerking komen. Er is dit jaar voor Zeeland in totaal 220.000,— beschikbaar. Als derde in de rij van belangrijk heid, wordt een kampeerboerderij te Ellemeet genoemd. Deze boerderij is eigendom van de Christlicher Verein Junge Menschen (CVJM) in Oberhau- sen. Het rioolwater wordt er geloosd op het oppervlaktewater. Er zou een aansluiting moeten komen op het ri- Adreswijzigingen e.d., ook die van tijdelijke aard, dienen - bij voorkeur schriftelijk - aan ons kantoor te worden opge geven (dus niet via de bezorg(st)er o.d.). De directie SCHARENDIJKE Bakje voor Jaco Zaterdag 4 oktober werd in het dorpscafé te Scharendijke aan Jaco Élenbaas uit Ellemeet een 27 MC- installatie kado gegeven. Wereldkampioen „tokkelen", Leendert Meyer, heeft het bakje aan Jaco, een invalide jongen, overhan digd namens de kommunikatievere- niging „De Schurveling" uit Oud dorp (CVSO), waarvan ook de Scha- rendijkse zenders lid zijn. Jaco gaat voortaan als „Charley Echo" de „lucht" in. BRUINISSE Zuinig met oud papier Nu de najaarsschoonmaak weer in vele huizen hoogtij viert, komen de kuisende vrouwen dikwijls jaargan gen van kranten of tijdschriften te gen, of zo hiaar wat oude kranten, die men nu maar eens opruimt omdat toch niemand meer er naar omkijkt en ze lang genoeg werden bewaart. Ze verhuizen dan naar het trottoir, op de dag dat de wagen van de Reini gingsdienst langs komt en worden dan vermalen, tussen allerlei andere zaken die met de Reinigingsdienst worden mee gegeven. Maar oud papier is geld waar en het is dus fout, het weg te gooien. Be waar het voor de oud papierophalers, die op ieder dorp rond komen voor allerlei goede doelen. Men doet er veel mensen een plezier mee, geef muziek of zending, of welke vereni ging dan ook een tip en men komt ook wel even langs als men niet kan wachten op de eerste zaterdag van de maand. Bouwen voor meer ruimte Gebrek aan vergaderruimte, wan neer een vereniging of een andere ak- tiviteit, meer leden trekt dan men aanvankelijk heeft gedacht is lastig. Voor de Zendingskrans van de Ge BRUINISSE, 6-10. Bij scheepswerf Boele te Bolnes, werd deze week een der twee schepen die daar voor rekening van Maaskant en Zonen te Bruinisse- Stellendam gebouwd worden te water gelaten. Het is een Noordzeekotter bestemd voor de firma Toering te Lemmer. Voorts kwam bij Maaskant te Stel lendam binnen, de Engelse viskotter LT 117, van de firma Thomassen uit Lowestoft. Dit schip had motorscha- de gekregen en werd gesleept. In dit schip wordt nu een Deutz dieselmo tor gebouwd, ter vevanging van de Stork diesel die niet meer te herstel len was. ooistelsel van Ellemeet. De totale kosten van dit projekt worden ge raamd op 118.124,—. Hierbij teke nen g.s. aan dat dit projekt aanmer kelijk minder voorkeur heeft dan en kele andere. „Flitsen" uit het buitenland ROME. De automobielfabriek „Fi at" heeft maandag bijna 23.000 Itali aanse arbeiders tot 2 januari naar huis gestuurd, waarop de vakbond van Italiaanse metaalarbeiders mo gelijk de overkoepelende federatie van werknemers zal vragen een alge mene staking uit te roepen. MEXICO-STAD. Bij de woning van de Mexicaanse president heeft zich zondag een schietpartij voorge daan tussen soldaten van de wacht en burgerambtenaren, als gevolg waar van vier personen met zware ver wondingen in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. WARSCHAU. Een marathonbij eenkomst van de sterk verdeelde partijleiding in Polen is maanda gochtend vroeg geëindigd met het ontslag van zes leden van het centra le partijkomité, zo meldt de Poolse radio. De zes waren al eerder uit be langrijke regeringsfunkties ontsla gen. PEKING. In Shanghai is een volge ling van de bende van vier, Wu Yong- nien, ter dood veroordeeld wegens moord op en het martelen van men sen die hij tijdens de kulturele revo lutie illegaal gevangen had gehou den. De aflevering van enkele Poolse casco's stagneert door de arbeidson rust van de laatste maanden aldaar. Eén der Poolse casco's is voor de fir ma Marijs te Amemuiden. Het schip zal straks varen als de Arn 25. Men heeft hoop dat het schip binnen enke le weken arriveert. Het is nog niet ze ker waar het zal worden afgebouwd, te Bruinisse of te Stellendam. Aan de afbouwkade bij Maaskant te Stellendam liggen momenteel twee andere Poolse casco's, waaraan druk wordt gewerkt, de VI 27 voor schipper L. de Nooyer en H.D. 23 voor de firma Bakker en zonen te Den Helder. Om bedrijfsuitbreiding Hoe nodig het is, dat de firma Maaskant zekerheid krijgt over de mogelijkheid van bedrijfsuitbrei ding van het moederbedrijf te Brui nisse blijkt uit de verdeling van de afgebouwde schepen. In Stellendam ligt naast de drie reeds genoemde ook nog de U.K. 256, waarvan het casco te Urk bij scheepswerg Metz werd gebouwd, bestemd voor de fir ma L. de Boer. In Bruinisse ligt alleen G.O. 40 voor de firma Jac. Tanis, waarvan het casco werd gebouwd bij Scheeps werf Vooruit te Zaandam. WENEN. Bij een ernstig auto-onge luk in Wenen zijn twee leden van de ski-ploeg uit de Sowjet-Unie om het leven gekomen. Het busje, waarin zo wel de heren- als de damesploeg zat, kwam in botsing met twee trams om dat de chauffeur door een rood ver keerslicht was gereden. CAIRO. De Egyptische politie heeft voorkomen dat een Westduitse bende voor 15 miljoen aan valse dol lars het land zou binnensmokkelen, zo heeft een woordvoerder van het Egyptische ministerie van binnen landse zaken meegedeeld. MÜNCHEN. Twee Tsjechoslo- waakse soldaten zijn de grens met Beieren overgevlucht, zo heeft een woordvoerder van het Beierse mi nisterie van binnenlandse zaken meegedeeld. Een eeuw Vrijzinnige Zondagsschool Zaterdag beleefden 40 kinderen, in leeftijd variërend van 4 tot 12 jaar, van de Vrijzinnig Hervormde Zondagsschool uit Zierikzee een heerlijke dag op het C.J.V.-kamp te Renesse. Als „Indiaan" leefden de kinderen zich heerlijk uit op deze feestdag, welke de start was van de evenementen waarmee men het 100-jarig bestaan van de zondagsschool wil vieren. De Zierikzeese Zondagsschool, welke zich de laatste jaren „Het Zon dagsuur" noemt, komt elke zondag morgen bijeen in het verenigingsge bouw ki 't Vrije te Zierikzee. De nieu we naam geeft aan dat de leiding er de voorkeur aan heeft gegeven het schoolse wat naar achter te schuiven om de nadruk te leggen op het samen zijn. Altijd begint men met een Vo tum (Aan God willen we denken. Over Zijn liefde willen we spreken in het uur dat we hier samen zijn). Adoptiekind Verder wordt er gezongen en er zijn twee koliekten, één ter bestrijding van de onkosten en één voor het adoptiekind van de zondagsschool, die in Indonesië woont. Een kind waarmee door de kinderen van de zondagsschool wordt gekorrespon- deerd. Verder wordt een verhaal ver teld uit De Kandelaar, het maand blad van de Nederlandse Vereniging van Vrijzinnige Zondagsscholen. Hiervoor worden de kinderen, die tot op dit moment in een groep te samen zaten gesplitst in 4 leeftijdsgroepen. Aan het eind van het uurtje wordt op het thema van het verhaal nog wat aan expressie gedaan. Per groep wordt de bijeenkomst gesloten met gebed. Indianensfeer Zaterdag op het C.J.V.-kamp was er voor de kinderen een feestdag ge organiseerd geheel in indianensfeer. Rond 10.00 uur arriveerden kinderen en leidsters met partikuliere auto's. Bij de organisatie werden de leidsters van het zondagsuur geas sisteerd door een rekreatieteam. Door drie „opperhoofden" kregen de kinderen een aantal opdrachten, die er op neer kwamen dat ze zich van bleekgezicht moesten omtoveren tot een heuse Indiaan, met tooibe- schildering en wigwam. Verder moesten de kinderen per groep een stamnaam verzinnen en iets inoefenen bijv. een liedje, sketh of indianendans. Afsluiting Tegen vieren, toen ook de ouders van de kinderen naar het C.J.V.- kamp kwamen, brandde als afslui ting van de heerlijke dag een sfeervol kampvuur waaromheen men volgens de indianentraditie gezamenlijk een echt indianendans uitvoerde. Gezamenlijk om het kampvuur, een passende afsluiting van een geslaag de dag in „indianensfeer". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4