4: OORLOG IRAN-IRAK KAN ZICH UITBREIDEN TOT REGIONAAL KONFLIKT i /fi. \M w w Opstandelingen in Kaboel KERNENERGIE? Nog weinig uitzicht AGENDA De Vondelkerk te Amsterdam „Opschonen prijskompensatie De Amsterdamse metro De „Prinsendam naar het dok Vaccin tegen geelzucht Dagboek Anne Frank Den Uyl over kabinet Flitsen uit het buitenland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZWEMMEN 2 Welk standpunt men ook wil inne men, in ieder geval wordt de provin cie Zeeland - als gevolg van de aan wezigheid van een kerncentrale te Borssele - in hevige mate gekonfron- teerd met deze nieuwe - en omstreden - vorm van energie. Er is zo heet het officieel, een situatie ontstaan, waar bij kernenergie als voedingsbron voor met name de Zeeuwse industrie, niet meer valt weg te denken en off- ciële maatregelen zijn op die situatie afgestemd. Zo is ook verklaarbaar, dat de provinciale staten hun fiat ga ven aan het plan tot de bouw van een opslaggebouw voor laag- en middel radio-aktief afval bij de kerncentra le. Ook moet er geld op tafel komen voor een lekke condensor in de cen trale; samen kost dit de lieve som van 37.700.000,-. Zit Zeeland met deze miljoenenin vestering op de goede weg? Helaas is het als met zoveel markante zaken, ook de kernenergie zit stevig in de omarming van de politiek, hoewel de opmerking mag gemaakt, dat vóór- en tegenstanders van kernenergie ,,door de partijen heenlopen". Dat op zich maakt de zaak diskutabel. Dui delijk is dat met een opslaggebouw voor afval de zaak niet fundamenteel is opgelost. Weliswaar is een periode van negen jaar niet niks, maar de du re voorziening is toch duidelijk tijde lijk en wat zal er nadien gebeuren, als de afvalberg verder ongehinderd is door gegroeid? Het is een evidente zaak dat kerne nergie - ondanks alle geruststellin gen - een uiterst omstreden zaak is en zeker zal blijven, zolang het pro bleem van de radio-aktieve afval niet echt en beslissend is opgelost. De reaktie van geïnteresseerde groepen wekt herinneringen aan de eerste tijden van de strijd om behoud van een goed milieu. Toen is ook vaak gezegd, dat die groepen te hard van stapel liepen en dat er veel onge nuanceerde kritiek werd gespuid. Dat kan allemaal wel waar zijn, maar we leven nu na Lekkerkerk en na ontstellend veel plaatsen, waar al lerlei chemische rommel maar is neergesmeten. Gelukkig is op dit punt de wetge ver thans alert; er is inmiddels een geheel andere situatie gegroeid (be ter milieubeheer, wat op de water verontreiniging, e.d.) en (tijd maakt wijs) het lijkt niet geheel uitgesloten dat in een (verdere) toekomst, de ker nenergie toch zoveel weerstand ont moet, dat de energievoorziening een andere koers gaat volgen. Wind- en zonne-energie, aanvullende gasvoor- ziening en kolenvergassing, zouden de slagwoorden moeten worden van de nieuwe tijd. Onmogelijk? Niemand kan het „hard" maken en duur; duur wél, maar wat te denken op dit punt van kernenergie. Zie de laatste Borssele- investering. DEN HAAG, 6-10. De PvdA- kamerleden Van Ooijen en Niessen menen, dat er een eind moet komen aan de situatie, waarin de Vondel- kerk in Amsterdam thans verkeert. In schriftelijke vragen aan staatsse- kretaris Wallis de Vries (c.r.m.) wij zen zij er op, dat de kerk ernstig is be schadigd en van binnen volkomen is leeggesloopt en geruïneerd. De beide kamerleden willen weten, waarom het rijk niet is overgegaan tot overname van het kerkgebouw, dat - gebouwd tussen 1870 en 1880 - geplaatsts is op de lijst van be schermde monumenten. AMSTERDAM. Koningin Beatrix heeft in het paleis op de Dam in Amsterdam de Prijs der Nederlandse letteren uitgereikt aan de 80-jarige Vlaamse dichter en schrijver Maurice Gilliams. De prijs, die Gilliams kreeg voor zijn gehele werk, wordt eenmaal in de drie jaar uitgereikt. TEHERAN/BEIROET/BAGDAD/WASHINGTON6- 10. De kans, dat de oorlog tussen Iran en Irak zich uit breidt tot een regionaal konflikt, werd maandag alleen maar groter. Irak ging verhevigd tot de aanval over nadat Iran zondag een Iraaks bestand had genegeerd in de kennelijke overtuiging, dat, zoals de Iraanse pre sident Bani-Sadr zei, „Iran nog maar tien a vijftien dagen van de overwinning af is". „Als anderen tussenbeide komen, zal de oorlog echter blijven voortdu ren", zo zei hij. De strijd ging maandag zijn derde week in en te verwachten valt, dat partijen, naarmate de oorlog langer duurt, zich voor aanvulling van hun slinkende voorraden voor hulp tot Arabische buren zullen moeten wen den. Feller Irak moet wel feller gaan aanval len om Teheran aan de onderhande lingstafel te dwingen, aldus diploma ten. Maandag voerde zijn luchtmacht de zwaartste aanval op de Iraanse hoofdstad Teheran sinds het begin van de oorlog uit. Drie vliegtuigen beschadigden een militaire repara tieafdeling op het vliegveld van Te heran en een naastgelegen klein pe trochemisch bedrijf, doch de raffina derij van Teheran werd niet getrof fen. 99 HOOGEVEEN, 6-10. Met de F.N.V. valt niet te praten over het opscho nen van de prijskompensatie door de gestegen energiekosten eruit te ha len. De kosten van verwarming drukken zwaarder op iemand met een smalle beurs dan op iemand met een goed gevulde. Als wij één vinger geven bij het opschonen van de prijs kompensatie, dan staan kabinet en werkgevers klaar om morgen de hele hand te nemen. Dit zei F.N.V.-voorzitter Wim Kok zaterdag in Hoogeveen waar het vijf tigjarig bestaan van de plaatslijke F.N.V.-afdeling werd gevierd. AMSTERDAM, 6-10. Nederlands meest omstreden stuk spoor is klaar. Vanaf zaterdag 11 oktober kan iede reen per metro van het Amsterdams Centraal Station rechtstreeks naar de Bijlmermeer rijden. Want op 10 oktober zal het laatste en belang rijkste stukje metro in de hoofdstad officieel worden geopend: het onder grondse trace tussen Weesperplein en het station. Dit trajekt was zo omstreden om dat het noordelijk deel ervan dwars door de oude Nieuwmarktbuurt loopt. Dat betekende sloop van een kleine honderd woningen en dat in een buurt waar tussen 1947 en 1973 al 415 woningen waren verdwenen. 99 ROTTERDAM/NEW YORK, 6-10. Een sleepboot zal het zaterdag door een zware brand beschadigde cruise schip „Prinsendam" naar een droog dok slepen. Daar wordt de schade aan het onder Antilliaanse vlag va rende schip beoordeeld. Volgens de in New york gevestigde eigenaar, Holland-America's Cruises kwam de sleepboot in de loop van de maanda gavond (onze tijd) bij de nog smeu lende „Prinsendam" aan. Twee sche pen van de Amerikaanse kustwacht „bewaken" op het ogenblik de op on geveer 270 kilometer uit de kust drij vende „Prinsendam". Iran gaf toe, dat de Iraakse lucht macht zondag de olie-installaties van Tabriz in brand had geschoten en dat deze maandag nog brandden. Op de grond waar de strijd zich koncentreerd op het zuiden van de Iraanse olieprovincie Choezestan, bleven de Iraanse troepen, die enige dagem geleden een tegenoffensief hadden gemeld, fel weerstand bie den. De Iraakse troepen zouden het havengebied van Chorramsjar in handen hebben, het grootste deel van het zuiden der stad zou in Iraanse handen zijn, doch elders zou van huis tot huis worden gevochten. Zorgen V.S. Washington uitte zijn zorg over hulpverlening door derden, die de strijd alleen maar langer zou kunnen doen duren met alle gevolgen van dien. Washington heeft kontakt met de Sowj et-Unie opgenomen naar aanlei ding van berichten, dat Moskou mili taire hulp aan Teheran heeft aange boden en dat Iran deze heeft afgewe zen, zo verklaarde woordvoerder John Trattner van het ministerie van buitenlandse zaken. Teheran zou niet op het aanbod zijn ingegaan, doch eerder kritiek op de Sowj et-Unie hebben geleverd wegens het verlenen van militaire hulp aan Irak. De vier AWACS-vliegtuigen zullen omdat dit een dure zaak is, zo spoe dig mogelijk uit Saoedi-Arabië wor den teruggetrokken, namelijk zodra een vervangend radarsysteem op de grond gereed is en waneer de oorlog tussen Iran en Irak zich stabiliseert, zo meldde Washington maandag. Het herhaalde overigens, dat het zenden van de radarvliegtuigen is ge schied om te voldoen aan „legitieme behoeften voor de Saoedische zelf verdediging" en dat het,geen Ameri kaanse inmenging in het konflikt tussen Irak en Iran inhoudt. Jordanië heeft1 "rich bereid verklaard "desge vraagd militaire steun aan Irak te verlenen. NEW DELHI, 6-10. In de Afghaanse hoofdstad Kaboel bevinden zich bij na 20.000 opstandelingen die de be scherming genieten van sympathi santen in het Afghaanse leger en de politie. Dit heeft een Indiase krant maandag bekendgemaakt. Een korrespondent van de krant, Indian Express, verbleef zes dagen in Kaboel en sprak met opstandelingen die zeiden dat ze in zeer korte tijd het leven in de stad konden ontwrichten, maar dat ze dit niet deden omdat ze de stad niet in handen konden hou den. De inwonertal van Kaboel is gestegen tot ruim één miljoen we gens de grote toeloop van vluchtelin gen. Ongeveer 20.000 Sowjet-troepen bewaken de stad, aldus de opstande lingen. De aktiviteit van de opstandelin gen is volgens de korrespondent toe genomen in vergelijking met acht maanden geleden, toen hij ook in Ka boel verbleef. De opstandelingen hebben sympathisanten in de politie en het leger die niet alleen als infor mant optreden maar ook daadwerke lijk steun en onderdak verlenen, al dus de korrespondent. HAMBURG. Helmut Schmidt, winnaar van de verkiezingen in de Bondsre publiek, brengt hier - samen met zijn vrouw Loki - zijn stem uit. AMSTERDAM, 6-10. Het centraal laboratorium van de bloedtransfu siedienst in Amsterdam is er in- geslaagd een vaccin te ontwikkelen dat mogelijk voor goed korte metten zal maken met de leverziekte hepati tis. Het vaccin is tot dusver met gunstig resultaat getest op proefdie ren en een kleine groep vrijwilligers. De werking bleek effektief te zijn en niet gepaard te gaan met schadelijke nevenverschijnselen. Binnenkort zal het serum in samenwerking met de GGD worden getest op een groot aan tal menselijke proefpersonen. AMSTERDAM, 6-10. „De aanval van het Westduitse weekblad „Der Spiegel" op de authenticiteit van het dagboek van Anne Frank verbaast ons niets. Het is de eerste niet en zal de laatste niet zijn. Er zijn in Duitsland groepen die ér een enorm belang bij hebben het dagboek de grond, in te boren. Vooral neo-nazi's proberen re gelmatig om het in een kwaad daglicht te stellen". Aldus de heer Suijk, staflid van de Anne Frankstichting, in een reaktie op een artikel, dat deze week in het Westduit se weekblad Der Spiegel" is verschenen. Volgens dit be richt zou door een onderzoek van het Duitse Bundes Krimiv nal Ambt de diskussie over de authenticiteit van het dagboek opnieuw zijn opgelaaid. Het BKA rapporteerde namelijk, aldus Der Spiegel, dat „be paalde passages" erin zijn ge schreven met de - pas in 1951 uitgevonden - balpen, en der halve pas jaren na de dood van Anne in het dagboek terecht moeten zijn gekomen. De balpen-aantekeningen bevatten evenwel uitsluitend korrekties en een enkel aan vullend woord, dat en marge is aangebracht. De authenticiteit van het stuk evenwel is abso luut. DEN HAAG, 7-10. De onmacht van het kabinet Van Agt heeft ertoe ge leid dat het parlement en de parle mentaire democratische instellingen met „wantrouwen en soms minach ting" worden bejegend. Dit zei de leider van de tweede-ka- merfraktie van de P.v.d.A., Joop den Uyl, dinsdag tijdens de algemene be schouwingen van de Tweede Kamer. Er staat veel meer op het spel dan marginale veranderingen in het be leid. De bestuurbaarheid van de Ne derlandse samenleving is in het ge ding, zo meent Den Uyl. Jongeren die steeds beter opgeleid worden voelen zich machteloos. Beslissingen over de invoering van nieuwe technologie onttrekken zich aan het oog. De technologische ont wikkeling loopt verder uit de hand, en instrumenten om deze ontwikke ling te beheersen ontbreken. Als de politiek daarvoor geen oplossing biedt, zullen de burgers en de jonge ren als eersten zich tegen de politiek keren, zo verwacht Den Uyl. De over heid dient de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor beheersing van de technologische en maatschappelij ke ontwikkelingen opdat de proble men van de jaren tachtig worden op- gelóst. BRUSSEL. Koning Boudewijn van België heeft dinsdagochtend het ont slag van de regering-Martens aan vaard. Hij heeft de heer Martens be last met het vormen van een nieuwe regering. Dit heeft het paleis meege deeld. MOSKOU. De Russische dissident Valeri Abramkin is in Moskou tot drie jaar werkkamp veroordeeld we gens verspreiding van anti-Sowjet laster. BEIROET. Jordanië heeft partiku- liere vrachtwagens gevorderd en is begonnen met het sturen van niet-mi- litaire voorraden naar Irak. Dit heb ben welingelichte kringen maandag meegedeeld. WARSCHAU. Na de afsluiting van de zesde voltallige zitting van het centraal komité van de Poolse kom- munistische partij lijkt de strijd tus sen de verschillende stromingen in de partij voorlopig nog niet beslecht. De zitting, die in totaal 24 uur duur de, eindigde in een impasse tussen de hecvormingsgezinden en de aanhan gers van de inmiddels afgezette par tijleider Edward Gierek. MADRID. Bij een bomontploffing voor het bureau van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Al Italia" in Madrid zijn zaterdag twaalf perso nen licht gewond geraakt, zo heeft de politie van de Spaanse hoofdstad meegedeeld. KOEWEIT. De Sowjet-Unie zal Sy rië en de Arabische landen verdedi gen als Israël een atoomaanval uit voert op deze landen. Dit heeft de Sy rische minister van defensie, gene- raal-majoor Moestafa Tlas, gezegd in een vraaggesprek met de Koeweitse krant „Al Qabas". MANILLA. Bij een bomaanslag op de markt van het stadje Tagum, in het zuiden van de Filippijnen, zijn vier doden en 68 gewonden gevallen. Ook twee luxe hotels in de hoofdstad Manilla waren het doelwit van bo maanslagen. Hier vielen acht gewon den. TEHERAN. Iran heeft een „krach tige veroordeling" uitgesproken over het Amerikaanse besluit vier „Awacs"-vliegtuigen naar Saoedi- Arabië te sturen. GENÈVE. Herman Rebhan, sekre- taris-generaal van het Internationale verbond van metaalbewerkers, heeft woensdag bekendgemaakt dat zijn verbond achter de staking van 24 uur staat die is uitgeroepen door de Pool de vakbonden om kracht bij te zetten aan hun" eisen. - BRUSSEL. De EG-kommissie gaat de Europese ministerraad voorstel len de „uitgesproken krisis" (crise manifeste) uit te roepen voor de staalsektor. PEKING. Een incident aan de grens tussen de Sowjet-Unie en Chi na heeft aan twee mensen het leven gekost. Het Chinese ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag krachtig geprotesteerd in Moskou. Dit heeft radio Peking bekendge maakt. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz-- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vanaf 16 september iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. 1-11 oktober Zierikzee Bibliotheek. Kinderboekenweek. (Iedere openingsmiddag, behalve woensdag 8 oktober, sprookjes-dia's, 16.00-16.20 uur.) Dinsdag 7 oktober Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. Rep. „De Lof- stem". 20.00 uur. „Auberge Maritime". Kindermode show. Tijd: 19.30 uur. Zierikzee/Nieuwerkerk Slabberswerf 27. Vara-gespreks- groep Schouwen-Duiveland. Renesse Dorpshuis. Vertrek plattelandsvrou wen naar werkeiland. 13.30 uur. Woensdag 8 oktober Zierikzee Bibliotheek. Sprookjestoneel t.g.v. kinderboekenweek, tot 16.00 uur. Corneliastichting. Soosavond voor afasiepatienten en hun familieleden. 19.30 uur. Donderdag 9 oktober Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. Zaal Chr. Ger. Kerk, Zevengetij- straat. Vergadering R.P.F, Tijd: 20.00 uur. Mondragon. V.V.D.-kongres Ooster- schelde. 19.30 uur. Chr. Geref. Kerk. Zangavond van Bartimeüs. 20.00 uur. Schoolgebouw. Ouderavond ,,'t Kleuterbosje". 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Een avond van de Kerngroep „Tekenen van Hoop", met Jetty Schouten. Tijd: 19.30 uur. Zonnemaire /Brouwershaven Jeugdgebouw (Brouwershaven). Een avond van de Kerngroep „Tekenen van Hoop", met Jetty Schouten. Tijd: 19.30 uur. (01110)2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur Altijd moet ik wat weifelend la chen, als er weer een doorgaans grote - schare jongeren (en vaak heel prille) geslaagd is voor het zwemexamen. Dat is toch wat voor die jongelui; een echt examen en een diploma op de koop toe. Het herinnert echter on weerstaanbaar aan vroegere toestan den op dit gebied, die wel gezellig, maar uiterst primitief waren, want zwembaden immers waren eröniet. Toch ontwaakte op een gegeven mo ment een kollektieve drift om te wa ter te gaan, aangestoken door toelk vuur dan ook, al klinkt dat gek met al dat water, want er was tweeërlei keus: de watergang of „aan de zee dijk". De watergangwas voor begin ners die vaak zonder zwembroek - nudisme avant la lettre - in het kroos sprongen en naar de overkant ped delden „op z'n hondjes", gelijk be kend de meest primitieve manier, om zich in het water op te houden en zelfs iets vooruit te komen. Wie echter vijf, zeg zes, slagen had geleerd begaf zich naar (ons aller) Vi- ane, waar het op zomeravonden een drukte van belang was. Waar nu het oud roest van schepen is afgemeerd of neergeworpen, kwam de Duive- landse fine fleur, om de geneugten van het zeewater te ondergaan. Bij hoog water was het geen punt en bij laag water feitelijk ook niet, want er was een fikse diepe geul, die zwemmen mogelijk maakte. Wie de geul was overgeweest, stond bekend als zwemmer of zwemster, want ook de meisjes waren ontwaakt. Kuis heid was troef, want de dames moch ten zich uitkleden in een aan het ha ventje palende schuur, zodat dat ook weer geregeld was. De jongend knoei den wat met hun zwembroeken kre gen zo hun zwem-outfit voor elkaar. Wie nu dacht dat we leden,onder die primitieve toestanden en gebrek aan akkommodatie heeft het mis. Wel leerden we foute arm- en beenslagen, maar we behoefden geen schoonheidsprijs, als we maar boven water bleven, want dat was en is) natuurlijk wel belangrijk. Er Was - althans voor ons - geen schoner plaats op aarde, dan „achter het muurtje" te Viane, waar de zon soms fiks te keer kon gaan. Wie gezwom men had, ging daar lekker een poosje luieren, al moest de terugreis nog ge maakt, per fiets natuurlijk en Idgen er doorgaans nog heel wat wiskiinde- sommen thuis te wachten. Eens in de zomer was er een ge kostumeerd zwemfeest. Niemand or ganiseerde dat; het kwam - bij af spraak - gewoon fantastisch tot stand en dan stond dat stille Viane wel even op z'n kop. Heel vaak echter was men er ook alleen; met het zach te prevelen van het water, dat dan- liep tegen de basaltkeien, met Ihet knisperen in de klappersen de eenzame schreeuw van wat vérre meeuwen, zo karakteristiek voor de zeekant. Later teas er niet zoveel tijd meer voor een zwempartijtje daar, maar dan pikten de buitenkinde ren„Het Stelletje" mee, op weg naar of van school „in de stad". Wat liggen daar voor velen schone uren. Nu de Oosterschelde c.a. zo hevig op de praat is, denk je automatisch terug aan die tijd. Alleen maar lof voor zwembaden en bij-de-tijd ak- kommodaties, maar de verrukkin gen onder de overkappingen, kunnen nooit heviger zijn dan toen, want zwemmen ging altijd door; zon of geen zon, koud of niet koud, wind of geen wind, want er was feitelijk niets dat je gelukkiger maakte. Tot dat - ook toen de herfststormen kwa men en dan raas het ,,/ini", maar, zo medio mei begon het alweer. Fris nog, dat wel, maar wat gaf dat nü! SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2