SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN GOUDEN EN ZILVEREN GRIFFELS VAN DE KINDERBOEKENWEEK Bisschop Ernst over leergezag en huwelijk „KRAMER VS KRAMER" IN DE CONCERTZAAL „Sfeertje" in stadsbibliotheek polyether bed slechts 159,- TUINMAN PZEM „plagen" 1 ZIERIK£EESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 oktober 1980 Nr. 22786 I/e kinderboekenweek, die dit jaar gehouden wordt vafi 1 tot 11 oktober, is een week vol aktiviteiten rond kiftd en boek. De landelijke organisatie is in handen van de Commissie voor Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek (CPNB) en de dienst Boek en Jeugd van het CPNB. De viering van deze week, vindt hoofdzake lijk plaats in de boekhandel, in de jeugdbibliotheek en op de scholen. De bibliotheek van Zierikzee aan het Groene Weegje is in deze dagen omgetoverd in een sprookjesachtig wereldje. In aanvulling op het al eer der gepubliceerde programma kan nog worden gemeld, dat op vrijdag 10 oktober een toneelstuk zal worden opgevoerd rond het thema „Alle spiegels toverspiegels", met de 2e klas leerlingen van de RSG Prof. Zeeman. Die dag zal de aangekondig de sprookjesdiavoorstelling niet doorgaan. Advertentie 1-persoons S.G. 40 80x190 Afgedekt met schapenwol. Verder in alle maten uit voorraad leverbaar. INTERIEURVERZORGING KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Nederlandse Ho- de Kruis heeft 50 duizend gulden bij gedragen aan de Internationale Rode Kruis-hulpaktie voor aanschaffing van medicamenten en aanvullende voeding voor de Vietnamese bevol king, die voor de derde keer binnen een maand is getroffen door een or kaan. DRIEBERGEN. Voorzitter Dil van Commenee van de hout- en bouw bond C.N.V. voelt niets vooreen vrij willige loonmatiging via de c.a.o.'s. Hij stelt dat de werknemers al ge noeg matigen door de oplopende werkloosheid. ROTTERDAM. Een stuk van een nieuwbouwschip is in het water van de Oude Maas gevallen. Het scheeps- onderdeel was op een bak onderweg van de Verolme-werf in Heusden naar de werf van de R.D.M. in Rot- terdam-Heijplaat. LOOSDRECHT. De bestemming van een gedeelte van de extra op brengst van het aardgas (voor struk- turele maatregelen voor het be drijfsleven) blijft voor de V.V.D. een hard punt. DODEWAARD. De Vereniging Mi lieudefensie gaat van 10 tot en met 20 oktober vanuit een tent op het Dorpsplein in Dodewaard een voor- lichtingskampagne over energie besparing houden. EINDHOVEN. De raad van be stuur van DAF Trucks B.V. in Eind hoven heeft besloten een werktijd verkorting aan te vragen van twee dagen per week over een periode van zes weken. ZIERIKZEE. Bet ZVU-wintersei zoen wordt woensdag 8 oktober geo pendmet eer\ voorstelling van „Er valt een traan op de tompoes", een tragi-komedie van Annie M.G. Schmidt. Van de medespelenden noe men wij: Nel Koppen, Trudy Labij en Wim Kouwenhoven. „De traan" heeft overai fraaie kritieken gehaald en vormt èen interessante keus als opener 1^071 het theaterseizoen. Foto: een scène uit: „Er valt een traan Nog steeds worden nieuwe dingen bedacht. Zo is er dit jaar voor het eerst een „vlag- en wimpellijst". Daar staan 25 net niet bekroonde boeken op. Deze lijst ligt tijdens de kinderboekenweek in ale boekwin kels en bibliotheken. Belovende boeken De „Gouden Griffel" is dit jaar voor Simone Schell, voor het boek „Zeezicht", het „Gouden Penseel" voor Joke van Leeuwen, voor het boek „Een huis met zeven kamers". Zilveren griffels kregen de boeken: „Knuffel"; „Je zou Herberts huis eens moeten zien"; „De beer die beer wou blijven"; „De geschiedenis van een muizenvolkje"; „Sjanetje"; „Een huis met zeven kamers"; „De rom- melkist van grootvader"; „Stad in de storm" en tot slot „En de zon werd koud". Geboortebeperking en ontwikkelingshulp VATICAANSTAD, 1-10. Intemati- onale ontwikkelings- en hulporgani saties mogen geboortebeperking niet als voorwaarde voor het geven van hulp stellen in ontwikkelingslanden. Regeringen moeten de rechten van gezinnen respekteren om te beslissen over voortplanting. Het gezinsleven moet worden aangemoedigd opdat verantwoord ouderschap" kan bloeien. Deze interventie maakte aartsbi- schop Francois-Wolf Ligondé van Port-au-Prince (Haiti) dinsdag tij dens de algemene R.K. bischoppen- synode over het gezin in Vati caanstad. Hij uitte kritiek op ont wikkelingsorganisaties die verkla ren dat gezinsplanning een zaak is van ontwikkeling. Er wordt gebruik gemaakt van kunstmatige metho den, zelfs van steïelisatie. Veel orga nisaties trachten regeringen te dwin gen tot de aanvaarding van een an- ji-conceptiepolitiek", zo zei hij. PEKING, In april hebben twee Chinezen in een zijdefabriek in het noordoosten van China 28 personen vermoord en 36 letsel toegebracht. Het idee om een kinderboeken week te houden is afkomstig van de Amerikaan Franklin K. Mathieuws, die al in 1915 heeft onderzocht welke boeken nu eigenlijk door kinderen gelezen werden, en waar zij die boe ken vandaan haalden. Toch heeft het nog tot 1955 geduurd eer er een kinderboekenweek kwam. Tevens werd toen bedacht, dat het misschien wel leuk zou zijn om eens per jaar een kinderboek te bekronen. Die prijs heette toen nog niet de „gouden griffel", die naam kwam pas in 1971. Nu zijn er 10 griffels, waarvan één of twee gouden en ne gen zilveren. Gouden penseel Het „gouden penseel" is twee jaar later ontstaan. De jury die de boeken bekroonde kwam tot de ontdekking dat het raar was dat de mensen die tekeningen maakte voor kinderboe ken nooit een prijs kregen, vandaar het „gouden penseel". VATICAANSTAD, 1-10. Het kerkelijk leergezag moet zich terughoudend opstellen bjj het verkondigen van de morele leer over huwelijk en gezin. woensdag tijdens zijn spreekbeurt („Interventie" I) naar voren gebracht op de bisschoppensynode over het christelijk gezin, die hij namens de Nederlandse bisschoppenkonferen- tie bijwoont. De kerk moet zich, net als bij descF" ciale leer, wel bindend uitspreken over de richting ervan, maar de kón- kretisering overlaten aan de gehuw den. Zij zijn het die in het licht van hun eigen ervaring, de arbied van theologen, filosofen en beoefenaren van menswetenschappen, en de uit oefening van het kerkelijk leergezag, de identiteit van het Christelijk ge zin moeten vinden. Bij een dergelijke benadering blijft de kerk trouw aan de waarden die zij altijd heeft voorgestaan en hoeft het pastorale handelen niet langer tegen gesteld te zijn aan het leerstellig spreken van de kerk. Dit heeft bisschop Ernst van Breda DEN HAAG. De staatssekretaris van volksgezonheid meldt in een overzicht dat het aantal personeelsle den in de gezondheidszorg vorige jaar met 8.900 is toegenomen. De loonkostenstijging in de intramurale gezondheidszorg (ziekenhuizen e.d.) was nagenoeg gelijk aan die bij de overheid. Kist uit Punische tijd MADRID, 1-10. In de Zuid- Spaanse stad Cadiz is een stenen lijkkist uit de Punische tijdvierde eeuw Voor Christus) gevonden, zo is woensdag van welingelichte zij de in Madrid vernomen. Volgens deskundigen betekent de vondst van de sarcofaag de belangrijkste oudheidkundige ont dekking sinds het begin van deze eeuw. De marmeren kist waarin een vrouw was begraven, lag aan de buitenkant van een dodenstad. De enige tonnen wegende sarco faag vertoont een stijl die gelijkt op de Egyptische uit die tijd Stichting Theater DEN HAAG. Als laatste van de drie christen-demokratische partijen houdt de Katholieke Volkspartij (KVP) zaterdag op te bestaan. Eerder deze maand besloten de CH-Unie (op zaterdag 13 september) en de AR- Partij (op zaterdag 27 september) zichzelf op te heffen om op te gaan in het Christen-Demokratisch Appel (CDA). UTRECHT. De kosten voor de ge zondheidszorg bedroegen het afgelo pen jaar 25.539 miljoen gulden. Dat betekent, dat ze 45 jiljoen gulden on der de voor dat jaar aangegeven grens zijn gebleven en dat de beoogde afremming van het stijgingstempo is gelukt. AMERSFOORT. De Vereniging Ei gen Huis vindt dat de garantie voor kopers van huizen moet worden ver beterd. De vereniging komt in haar blad „De Woonconsument" tot die konklusie op grond van een onder zoek naar garanties van nieuwbouw woningen. Zaterdag 4, zondag 5 en maandaga vond 6 oktober brengt. de Stichting het Theater de beroemde film „Kra mer versus Kramer" in de Concert- zaal-bioskoop. Deze rolprent werd onderscheden met vijf Oscars, voor de beste akteur- prestaties, zowel voor de hoofdrol als de vrouwelijke bijrol, voor de regie en het scenario. ROTTERDAM. Tegen het middag uur hebben twee gewapende en ge maskerde mannen woensdag het postkantoor aan de Goudsesingel in Rotterdam overvallen. Er is daarbij geld buitgemaakt, maar hoeveel dat is kon de politie nog niet meedelen. VOORBURG. De politiekorpsen van Voorburg en omliggende ge meenten zijn op zoek naar twee fles sen met chemicaliën. De plastic fles sen zaten in een tas, die tijdens het vervoer van Zoetermeer naar Rijs wijk zoek is geraakt. ENSCHEDE. De 24-jarige Ensche- deër G. J. S. heeft een volledige be kentenis afgelegd in verband met de moord op de 20-jarige G. Geerdink, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Van een motief is volgens de politie geen sprake. SCHIPHOL. Op de luchthaven Schiphol is mevrouw Simone Veil, voorzitster van het Europese parle ment aangekomen voor een officieel bezoek aan Nederland op uitnodi ging van de Eerste en Tweede Ka mer. Dusting Hoffman vertolkt de hoofdrol en Mejyl Streep neemt de vrouwelijke bijrol voor haar reke ning. Dusting Hoffman is orider meer bekend door zijn uitmuntende ak teerprestaties in onder andere de films „All presidents men" (onlangs vertoond op het filmfestival van Zie- jook) en „Papillon" naar het boek van Henry Charrière. Meryl Streep oogstte grote bekendheid met haar kreatie in de „Deerhunter". Korte inhoud Ted Kramer (Dustin Hoffman) is werkzaam bij een groot reklame bu- ro en gaat zo volledig in zijn werk op, dat hij nauwelijks opmerkt dat zijn vrouw Joanne (Meryl Streep) zich na de geboorte van hun zoon Billy, zich ongelukkig voelt. Als Billy zes jaar oud is, besluit ze er vandoor te gaan. Ze neemt haar kind niet mee, omdat zij eerst haar gevoel voor eigenwaar de terug wil vinden. Ted wordt in eens gekonfronteerd met de zorg voor de kleine jongen en dit gaat uit eindelijk ten koste van zijn carrière. Na anderhalf jaar zoekt Joanne met Ted kontakt (zij zijn inmiddels gescheiden) en betwist de voogdij van Billy. Zaterdagavond na „Kramer vs Kramer" is er voor de liefhebbers nog een late avondvoorstelling. Voor tijden: zie agenda. Vrijdag 3 oktober, 20.27, Nederland II: Meesters in de misdaad. Een scene uit deze film met links Jean Gabin en rechts Alain Delon. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 3 OKTOBER NED. I: Het groene monster De Hulk opent de uitzending. Hierna wordt de kijker op de hoogte gebracht van twee nieuw uitgebrachte films namelijk Xa nadu met Olivia Newton John en Gene Kelly en The nub bomb, met Sylvia Kristel. Charlie's Angels gaan op speur tocht om een moord op een revuedan seres op te lossen. Na het Gesprek met de minister-president Van Agt, wordt een samenvattende reportage van het Roxy tennis toernooi op het scherm gebracht. De tweede aflevering van de drama reeks De beslagen spiegel laat zien hoe Dirk Schuitemaker, hoofd van een school met de bijbel met ontslag wordt bedreigd omdat hij zijn anti militaristische ideeën niet onder stoelen of banken steekt. NED. II: Een nieuwe reeks van avon turen van dr. Snuggles opent de uitzen ding. In Avro Toppop worden de hittop pers van deze week weer bekend ge maakt. Na het journaal een twee uur durende Franse speelfilm Misdaad en bloedwraak vormen het dekor, waar te gen zich het verhaal afspeelt. Voor het slapen gaan wordt nog ontspanning ge boden met het Franse blijspel 4 x ver kocht. In de rollen Kitty Janssen en André van den Heuvel. VRIJDAG 3 OKTOBER NED. 1:10.15 Fryske telebord; 10.45 Schooltelevisie; 13.00 en 18.00 Nieuws v. doven; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Pas poort; 18.55 Niguws; 18.59 De Hulk; NIJMEGEN. Circa veertig leden van de anti-militaristische aktie- groep ünkruit zijn begonnen aan een tweedaagse tocht per bus langs acht gevangenissen, waar momenteel principiële dienstweigeraars worden vastgehouden. VLISSfNGEN, 1-10. Het Energie- komitee Zeeland gaat in de maand oktober de Zeeuwse energieverbrui kers oproepen hun rekeningen niet meer automatisch of met acceptgiro kaarten aan de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) te be talen, maar met gewone giro- of ban- koverschrijvingskaarten. De aktie die gevoerd wordt onder de naam „Geen kernenergie nou doot giro- blauw" past in het streven van het Energiekomitee de kerncentrale in Borssele gesloten te krijgen. 19.40 Simonskoop; 20.00 Charlie's An gels; 21.37 Journaal; 21.55 Gesprek met de minister-president; 22.05 Tros Sport extra; 23.00 De beslagen spiegel; 00.00 Nieuws. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Dr. Snuggles; 19.05 Avro's Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Meesters in de mis daad; 22.25 Televizier magazine; 23.05 4 x verkocht; 23.45 Nieuws. ZATERDAG 4 OKTOBER NED. I: In de middag wordt het eerste deel van de Tsjechische jeugdserie Buurt kinderen op het scherm gebracht. Later op de middag een nieuwes serie rond Peter Ramsey de dierenarts. Het avond programma vangt aan met Heidi waarna Avro's sportpanorama een filmportret brengt van Jan Roelof Kruithof, vier voudig winnaar van de alternatieve elf stedentocht in Finland. Mork en Mindy dingen naar hetzelfde baantje als hhulp bij een verkiezingsprogramma. Aan staande, koperen en zilveren echtparen kunnen prachtige prijzen winnen in de Wie kent kwis. Na het journaal en Avro 's sportpanorama zingt Marjon Lambriks zigeunermelodiën. Medewerking wordt verleend door tenor Peter Drahosch, een balletgroep van de Weense opera en een zigeunerorkest. NED. II: In de Muppet show is Liza Minelli te gast. In de aflevering van de Verlaten eilanden gaat het er weer span nend aan toe. Na het journaal iifordt het eerstë'dêel uitgezonden Van Roliw pastf"^ Electra een trilogie geschreven door Eugene O'neill, gebaseerd op het Griekse drama. Medespelenden zijn Lavinia (Electra), Josine van Dalsum en Willem Nijholt speelt de rol van broer Orin. Het drama speelt zich afin Amerika ten tijde van de burgeroorlog. Na de aktualitei- tenrubriek Brandpuht volgt een afleve ring uit de Engelse reeks Alle zegen komt van boven. ZATERDAG 4 OKTOBER NED. 1:10.45 Teleac; 13.00 Nieuws v. doven; 15.30 Nieuws; 15.32 Bolke de beer; 15.40 Twee clowns; 15.50 Buurt kinderen16.20 Pommetje Horlepiep; 16.45 Peter Ramsey, de dierendokter; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Heidi; 19.25 Sport panorama; 20.00 Mork en Mindy; 20.25 Wie kent-kwis; 21.30 Journaal; 21.55 Sportpanorama; 22.10 Marjon Lam briks zingt; 23.10 Journaal. NED. II: 18.00 Nieuws v. doven; 18.40 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 De Muppet show; 19.25 De verlaten eilanden; 20.00 Journaal; 20.26Rouw past Electra; 22.00 Brandpunt; 22.35 Sport op zaterdag; 23.00 Alle zegen komt van boven; 23.25 Algemene Loterij Nederland; 23.35 Journaal. 27 Niet helemaal, maar Dina gaat er niet verder op in. Ze vindt het niet belang rijk, want in het dorp, waar zij opge groeid is, voetbalde men niet op straat. Daarvoor waren weilanden en speel velden voldoende. En ze heeft nooit belangstelling gehad voor deze tak van sport. Meer vertelt meneer Balk niet van zichzelf, maar vraagt wel belangstel lend naar zijn tafeldame. „O, komt u uit Tub bergen? Dat ligt ergens aan de grens, als ik me goed herinner. In de buurt van Hengelo? O, meer bij Almelo. Ja, ik heb er wel eens van gehoord. Ik heb een zoon, die is weg van motor racen en die sport wordt in Tubbergen wel eens bedreven, niet? Juist, dus dat weet u ook. Is het dorp zo'n dag zeker wel een gekkenhuis? O, merkt u er niet veel van? U zit pan de buitenkant van het dorp? Doet uw man voor de kost? Handelsonderneming? Juist Zit de gang in de laatste jaren.' Hij lacht. Dina is beleefd en geeft antwoorden, als hij vragen stelt. Luistert naar zijn geschetter en ziet reikhalzend uit naar het einde van dit diner, omdat ze on derhand baalt van haar tafelheer. De vliegen keep 't zou me een lief ding waard zijn, als hij op dit moment weg vloog en ik hem nooit meer zag Het diner is al een heel eind gevor derd, als Dina een schok krijgt. Want ze heeft eigenlijk al die tijd niet op haar man gelet, maar terwijl ze wat rondkijkt tijdens een adempauze, waarin de vlie gende keep nog eens een portie eten opschept, ziet ze hem zitten. Helemaal aan het eind van de tafel. En wie is zijn tafeldame? Juist, de vrouw in het blauw. Die hem vanmorgen zo eigenaardig aankeek. Zij zal het waarschijnlijk ge weest zijn, met wie hij gisteravond in het donker buiten een gesprek heeft gehad. Dat staat nu voor haar vast. André heeft wel beweerd geen enkele zakelijke kennis onder de gasten ont dekt te hebben, maar kan het soms een oud vriendinnetje van hem zijn, die griet? Ik moet niets laten merken, weet ze, maar ergens zit het me toch niet lekker. En nog minder als Balk op een gegeven moment, in de pauze voor het dessert, vraagt: „Waar zit uw man eigenlijk?" Dina spreidt haar handen, kijkt wat rond en antwoordt: „O, ergens zal hij wel zitten. Ik heb er nog niet op gelet." „U hebt dan wel een groot vertrou wen in uw man, mevrouw Vlotten. Bent u nooit jaloers?" Ze kijkt hem aan, terwijl ze de siga ret, welke ze van de man gekregen heeft, even uit haar mond haalt: „Elke vrouw is min of meer jaloers, als het er op aan komt, meneer Balk. En sommige mannen niet uitgezonderd. Vindt u het een reden voor een vrouw om jaloers te zijn, als hij niet zijn echtgenote, maar een ander als tafeldame heeft?" „Het hangt er van af, hoe die dame er uit ziet. Maar nu ik u goed bekijk, moet ik toegeven, dat u werkelijk geen reden tot jaloezie zult hebben. Er zijn weinig vrouwen in dit gezelschap, die zich met Door H. J. KOORNSTRA u kunnen meten." Het klinkt uit de mond van deze man hoffelijk, maar Dina voelt, dat het enkel vleierij is, een flirtation, een leeg kom- pliment. Ondanks buigt ze even en zegt: „Dank u. Maar we zijn geen van beiden meer zo jong; bij mijn man zijn de wilde haren er al uit." „En bij u?" Hij kijkt haar lachend aan. „Ik zal zo vrij zijn om op deze vraag geen antwoord te geven," zegt Dina op afgemeten toon. Ze is blij, als het diner afgelopen is en ze met goed fatsoen overeind kan ko men. Met een lichte buiging neemt de man afscheid van haar en Dina voelt, als ze zich van hem verwijderd, dat hij haar nakijkt. Idioot gedoe om telkens weer andere mensen naast elkaar te zetten tijdens het diner. Morgenavond maar eens proberen of ze niet even van te voren haar kaartje kan verwisselen met dat van André's tafeldame^ Enigszins ontstemd, omdat het diner voor haar ten dele verziekt is door de vervelende vent naast haar, gaat ze op zoek naar haar man. Het gezelschap begeeft zich nu naar verschillende ver trekken, want meneer Van Flessingen heeft meegedeeld, dat de bibliotheek alsmede de biljartkamer ook beschik baar zijn voor de gasten. Zodat men niet meer zo'n beperkte keus heeft dan de vorige avond: of dansen, of naar buiten gaan of naar je slaapkamer. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 5