VOEDSELWEB IN OOSTERSCHELDE. SYSTEEM BLIJKT ZEER INGEWIKKELD TAL VAN ZAKEN OP DE ALGEMENE VERGADERING VOGELCHOLERA BLIJKT DE DIEREN OP GREVELINGENMEER TE VELLEN KORRESPONDENT(E) Het Oosterschelde-symposium STREEKNIEUWS Dorpsgemeenschap Serooskerke De dood van de knobbelzwanen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag oktober 1980 Nr. 22786 ZIERIKZEE. Op het ten dele reeds uitvoerig verslagen Oosterschelde-symposium van het Kon. Ned. Watersport Verbond, werd aanvullend het woord gevoerd door drs. R. J. Leeuwis, hoofd van de afdeling Milieu en Inrichting Rijkswaterstaat-Deltadienst. Drs. Leeuwis bezag de zaak uiteraard vanuit de biologische optiek en merk te op, dat het z.g.n. „voedselweb" in het Oosterschelde-systeem zeer ingewik keld is. Het gebied is vooral belangrijk als pleisterplaats voor vogels op de trek en de slikken en platen hebben een uitnemende funktie als fourageerge- bied. Brood, uit het water"; dat geeft ook de Oosterschelde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De inlagen zijn weer belangrijk als hoogwatervluchtplaatsen, als foura- geren buitengaat door hoog tij niet mogelijk is. Aantallen van 10.000 vo gels komen in dit verband aan de or den. De schorren hebben zelfs internati onaal gezien, een hoge natuurlijke waarde. Nodig en nuttig is dat die sc^p^ren .bij.. tijd en wijle, met, zout wat^r worden, overspoeld. Een rol voor de hoedanigheid van de schorren is ook het onder de dijk doorkomende kwelwater. Gevelpuzzel wedstrijd Rabobank In het kader van een binnenkort door de Rabobank uit te geven kalen der met gevels van heel Nederland, hebben de gezamenlijke Rabobank- kantoren van Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland en Tholen/St. Philipsland het plan opgepakt, om ter gelegenheid hiervan een regiona le gevelpuzzelwedstrijd te organise- Een interessant initiatief, temeer omdat hierdoor op speelse wijze de bevolking nog eens wordt gekonfron- teerd met het architektonische dik wijls bijzonderen aspekt van de ver schillende bouwstijlen, die in eigen streek terug te vinden zijn. De Rabobank heeft gemeend straks de beste inzending te moeten belonen met een driedaagse reis naar Londen of Parijs voor twee perso nen, geheel verzorgd. Naast de hoofdprijs zijn er nog meerdere waardevolle prijzen te winnen. Wedstrijdformulieren zullen op Goeree-OverflakkeeSchouwen-Dui veland en Tholen/St. Philipsland huis aa$ huis verspreid worden of aan de balies van de Rabobanken voor iedereen klaarliggen. Ze moeten ingevuld voor 1 november a.s. bij een van de Rabobankkantoren ingele verd zijn. Iedereen is in de gelegenheid om deel te nemen aan deze gevelpuzzel wedstrijd. Zo kunnen in dit typisch milieu le vensgemeenschappen ontstaan, die elders slechts op rotskusten voorko men. Alleen al het Scheldewater is uitzonderlijk door het relatief hoge zoutgehalte en de hoge watertempe ratuur. Het gebied is goed voor een 2.000 planten en diersoorten, w.o. duidelijk zeldzame. De kwetsbaarheid van het gebied is door de natuurlijke rijkdommen groot en een ingreep moet getest aan verschillende voorwaarden; een gunstig fourageertijd van vogels en rekreatieverblijf moeten b.v. korre lerend verband met elkaar houden. „Wildgroei" Drs. Leeuwis dacht dat het met wildgroei in de pleziervaart wel mee kan vallen, al kan het beleid op korte termijn schadelijk zijn. Punt is ook dat de aanleg van passantenplaatsen - door grote aantrekkelijkheid - weer opnieuw tekorten oproept door een grotere toeloop. De chef van de afdeling Dagrekrea- tie van de A.N.W.B. ing. R. H. ter Heide behandelde het onderwerp: Oeverrekreatie" Hij sprak in dit verband van een extensieve en rustige rekreatie en pleitte voor blijvende mogelijkheden voor de duiksport. Wat betreft de oeverrekreatie zijn bepalingen moeilijk, „want de re- kreant kruipt waar hij niet gaan kan". Enkele typeringen: de Schelde is niét zo geschikt voor plankzeilers; de sportvisser „moet aan zijn trek- SCHOUWEN-DUIVELAND Vossenjacht Communicatievereniging De Communicatievereniging Schouwen-Duiveland organiseert vrijdagavond 3 oktober een vossen jacht. De start van dit evenement vindt plaats bij restaurant „De Vier bannen" te Ouwerkerk. Voor tijd: zie agenda. i ZIERIKZEE. In het kader van de opening van het nieuwe Hydro- meteocentrum van de Deltadienst, werd ook voor een kunstzinnige omlijsting gezorgd. De foto toont het werk: .Versteende golven", van de Zierikzeese kunstschilder G. v. d. Ven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ken komen" en het strand moet „be leefd" worden. Dagrekreatie De dagrekreatie ware bovenregio naal te regelen en belangrijk is een goede voorlichting aan de rekreant; in dit verband zou een twee informa tiecentrum (in een historisch pand) wenselijk zijn. Het is zaak het „pu bliek te binden", maar de vraag blijft liggen of „het allemaal wel te stabiliseren is". Alert dient men te zijn op eventuele olie en/of gasborin gen in de toekomst. Vragen Tijdens de diskussie kwamen nog heel wat vragen los. Vooral Bergen op Zoom vroeg om aandacht, binnen het raam van de onderwerpelijke materie. Gevraagd werd ook naar het natuurgebied in het „komgebied" en de afmetingen daar van. Een karaktersitiek werd gege ven, met de aanduiding: „fluctue rend krachtenveld." Over de getal len (vaste ligplaatsen en ligplaatsen voor passanten) werd nogal wat afge praat, maar - we schreven het eerder - het lijkt beter te wachten tot defini tieve cijfers op tafel liggen, want (zulks werd ook gezegd), in dit stadi um „gaan cijfers dikwijls een eigen leven leiden". Het symposium werd gesloten door de heer L. van der Steur, oud-voorzit ter en erelid van de K.N.W.B. ZIERIKZEE CPB-bijeenkomst Dinsdag 30 september werd onder leiding van presidente mevrouw S. v. d. Panne-V. d. Kooy de eerste bijeen komst van het nieuwe seizoen gehou den. Ze opende op gebruikelijke wijze de avond. Na de meditatie en na een woord van welkom tot alle aanwezi gen, werd de bestuursverkiezing ge houden. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mevrouw A. Dekker-Zwart, en mevrouw v. d. Weide-V. d. Born, die deze benoeming aanvaarden. Af scheid werd genomen van vice-presi- dente mevrouw Flikweert-Rijksen en mevrouw Schiettekatte-De Vrie- ze. Intussen werd het woord gegeven aan de heer Wout Lokker. Na een korte inleiding over het kappers- werk werden vier modellen geknipt en geföhnd, ingerold en uitgekamd. Mevrouw Lokker demonstreerde op haar beurt diverse soorten make up. Alle aanwezigen kregen hierna gelegenheid om vragen te stellen. Na het aanbieden van een roos aan alle dames dankte de presidente het echt paar Lokker en bood ze bloemen aan. Donderdag 16 oktober wordt een bezoek gebracht aan aardappelhan- del Van Beveren te Brouwershaven. Voor tijd: zie agenda. Gezfnsdienst Als inleiding op het winterwerk wordt op zondag 5 oktober in de Gasthuiskerk een gezinsdienst ge houden, waarin voorgaat de heer J. H. v. d. Berg te Yerseke. Aan deze dienst werken mee: de kinderen van de kinderdienst, de ka- techisanten, de C.J.V. en de Vrou wenvereniging. De samenzang zal worden begeleid door Jan en Anne Terpstra (trompet); organist de heer Fierloos te Goes (11.00 uur). Schoolkamp Beatrixschool Een aantal leerlingen van de Bea trixschool is van 23 tot en met 26 sep tember op kamp geweest in Ouwer kerk. Deze week werd gefinancierd met geld van de gemeente, van de Federa tie van Ouderverenigingen en het Schoolfonds. Met vier auto's werd de reis ondernomen. De eerste dag werd doorgebracht met het verkennen en bedden opmaken in de huisjes. Pop penkast en schelpen zoeken op het strand stonden die middag op het programma; 's avonds was er volks dansen. Woensdag: vroeg op en naar het zwembad, in de middag naar het Landbouwmuseum in Dreischor. Op donderdag werd er uitgeslapen, daarna naar de speeltuin en piknik- ken. Dolfirodam Via een kaasboerderij naar Dolfi rodam, waar de dolfijnen hun kunsten vertoonden. In de kantine van de Rijkswaterstaat te Burghsluis stond een heerlijke diner klaar. Op vrijdag moesten de koffers alweer gepakt worden en de boel op geruimd. Na eerst nog een leuke speurtocht door het krekengebied en het schoon maken van de huisjes, werd de terug reis aanvaard. Op school was er nog een heerlijke mosselmaaltijd, die klaargemaakt was door mevrouw Schilperoord en mevrouw Van Klin ken. Met 55 mensen aan tafel werd dit een feestelijk slot van een geslaagd kamp. SEROOSKERKE/ NOORDWELLE Ophalen oud papier Aanstaande zaterdag (4 oktober) wordt in Noordwelle en Serooskerke oud papier opgehaald ten bate van het jeugd- en tienerwerk. Verzocht wordt het papier voor half tien ge bundeld aan de weg te zetten. WESTERSCHOÜWEN Opbrengst kollekte Beatrixfonds De kollekte die ten bate van het Beatrixfonds gehouden werd heeft in de gemeente Westerschouwen in het geheel 2342,34 opgebracht. Te Haamstede 1020,02, Renesse 699,70, Burgh 462,17, Seroosker ke 98,15 en te Noordwelle 62,30. SCHARENDIJKE Gemeenteraadsvergadering Op vrijdag 10 oktober vergadert de raad van de gemeente Middenschou- wen, in het gemeentehuis van Scha- rendijke. Oorspronkelijk was 9 okto ber als vergaderdatum genoemd, maar dan is het gemeentebestuur verhinderd. KERKWERVE Avond voor „Bartimeüs" In de Christelijke Gereformeerde kerk te Kerkwerve wordt op donder dag 9 oktober een avond gehouden voor „Bartimeüs", landelijke Chr. Stichting voor de visueel gehandi- kapte medemens. Muzikale medewerking wordt ver leend door „Sursum Corda" uit Scha- rendijke en door de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de Christelij ke Nationale School te Kerkwerve onder leiding van mevrouw M. van Sluys-Gerritsen. Iedereen is van har te welkom. Voor tijd: zie agenda. Schoolraad openbare scholen De Schoolraad van de openbare scholen van de gemeente Midden- schouwen, vergadert op woensdag 8 oktober in de o.l.s. te Kerkwerve. Aan de orde komen o.m.: het bedrag per leerling, de afvloeiingsregeling en de verkiezing van een voorzitter. BROUWERSHAVEN Kollekte Nierstichting Door de dames Quist-Duinhouwer; v. d. Hoek-v. Beveren; De Jonge- Stoutjesdijk; Van Snippenburg-Bak ker; v. d. Wekken-v. d. Bijl; Van Vul- pen-Smalheer; Smalheer-Linders werd te Brouwershaven gekollek- teerd voor de Nierstichting Neder land, hetgeen een bedrag opleverde van 585,12. Alle geefsters en gevers hartelijk dank! Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Op 23 september kwam de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afd. Brouwershaven voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeen in liet Tonnenmagazijn te Brouwersha ven met een lezing over psychisch ziek-zijn, verzorgd door de heer G. Roodhart, direkteur van de school voor verpleegkundigen te Goes. De voorzitster mevrouw De Wilde- v. d. Spek heette iedereen welkom, in het bijzonder de spreker. Eerst kwamen de huishoudelijke medede lingen aan de orde. Daarna kreeg de heer Roodhaart het woord. Deze vertelde op boeiende wijze over het ontstaan van psychisch ziek- zijn en de moeilijke wijze waarop een genezen patiënt in onze maatschappij „geaccepteerd" wordt. Na de pauze werd op de diverse vragen zoals; moet zo'n patiënt altijd gelijk krij gen; hoe wordt gedacht over een slaapkuur, dementie, fobieën en schok therapie, een uitvoerig ant woord gegeven. DREISCHOR Ganzen in de war Bij de heer C. N. Steenland zijn ge durende nu bijna 14 dagen de bóeren- ganzen aan de leg, een ongebruike- ZIERIKZEE. Het gezelschap „Kor en Bot" (professionele en amateur-zoekers naar oude fossiele botten in Ooster- en Westerschelde), was weer bijeen te Zie- rikzee. Traditie is een mosselmaaltijd, om maritiem dicht in de buurt te blij ven van de vondsten, die het zeewater uit oertijden wil prijs geven. Burge meester Th. H. de Meester houdt een fossiel in de hand; geheel links onder mr. F. Th. Dijckmeester, voorheen burgemeester van Zierikzee, thans te Apel doorn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SEROOSKERKE, 2-10. Deze week werd een zeer geanimeerde algemene vergadering van de Dorpsgemeen schap Serooskerke in het dorpshuis gehouden. Nadat voorzitster mevrouw Meijer de vergadering had geopend werden de notulen van de vorige vergadering en de ingekomen brieven voorgele zen. Het financieel verslag en de begro ting werden besproken en duidelijk werd dat een kontributie-verhoging voorlopig niet noodzakelijk is._ Mevouw Nieuwenhuize-Goslinga en mevrouw De Meijer werden in het bestuur herkozen en de heer P. Hanse werd benoemd als nieuw bestuurslid. Een langdurige diskus sie werd gehouden over de inspraak Oosterschelde, in verband met de in richting van dit gebied. Diverse le den stelden zich beschikbaar voor de inspraakavonden. Speeltuintje Ook het speeltuintje van het doip kwam aan de orde. Veel gezinnen met jonge kinderen wonen momen teel te Serooskerke en de aanwezigen zouden graag zien dat de ijzeren schommel eb éndere ijzeren vóorwér- pen (plus minus 30 jaar oud) vervan gen zouden worden door houten speeltuig. Het bestuur deelde de vergadering mede nader kontakt hierover op te nemen met het gemeentebestuur van Westerschouwen. lijk verschijnsel voor deze tijd van het jaar. Normaal leggen de boeren- ganzen begin februari hun eieren. BRUINISSE Jubileumuitvoering S.V. „Kwiek" Ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan geeft de S.V. „Kwiek" een jubileumuitvoering in ,,'t Durps'uus" op zaterdag 18 oktober. Er is ook een viering op vrijdag 17 oktober, eveneens in '"t Durps'uus", waar een gezellige feestavond wordt gehouden voor leden en genodigden. Medeling werd gedaan, dat 21 maart 1961 de dorpsgemeenschap, toen nog kulturele vereniging, werd opgericht. De uiteindelijke feestvie ring zal op 30 april 1981 plaatsvinden en zal naar alle waarschijnlijkheid een buitengebeuren worden. Verkeer Daar het verkeer in het dorp de laatste tijd nogal is toegenomen, kwam het verzoek uit de vergadering met name de Frederikstraat, waar de school aan staat, eenrichtingsver keer te maken of hier verkeersdrem pels aan te leggen. Medegedeeld werd door het bestuur dat hierover met de bevoeg de instanties nader kontakt zal wor den opgenomen. In verband met beëindiging van haar werkzaamheden als beheerster van het dorpshuis werd van me vrouw M. de Blonde afscheid geno men, evenals van de sekretaris van de vereniging de heer S. Bij de Vaate, die binnenkort verhuist naar Haamstede. Na de pauze werd een dia-serie ver toond van de rommelmarkt die in 1979 gehouden werd. Advertentie MAGAZIJNVERKOOP COUPONNEN en KAMERBREED TAPIJT elke zaterdag van 9.30-16.00 uur in ons magazijn achter „Huis van Nassau" DEURLOO ZIERIKZEE 01110-5951 BROUWERSHAVEN, 1-10. Het Centraal Dierenge- neeskundig Instituut in Doorn heeft na onderzoek vast gesteld, dat de knobbelzwanen die op het ogenblik in grote aantallen sterven op het Grevelingen, bezweken zijn aan vogelcholera. Volgens de heer J. Mol van Staatsbosbeheer, moeten de kadavers zeer snel verzameld en vernietigd worden om besmetting van andere dieren te voorko men. Er zijn tot nu toe 110 dode knobbelzwanen geborgen. was. Er blijkt echter geen enkele ver band te bestaan tussen sterke water verontreiniging door colibakteriën en het optreden van botulisme. De gevonden dode vissen zijn voornam- lijk palingen, die vermoedelijk van de besmette vogelkadavers hebben gegeten. Zeeland heeft in 1975 zijn laatste grote uitbarsting van botulisma mee gemaakt. Vorig jaar stierven er zes duizend vogels aan vogelcholera. Het is niet duidelijk hoe de zwanen de cholera, een ingewandsziekte, hebben opgelopen. Men zoekt in de richting van rottend zeegras of zee wier. Volgens de heer Mol maakt Staatsbosbeheer zich niet zoveel zor gen over het feit dat het aantal dode zwanen de totale populatie van deze dieren zou kunnen aantasten. Het gaat hier namelijk om verwilderde knobbelzwanen, waarvan er zich zo'n vijftienhonderd tot tweeduizend in de buurt ophouden. Provinciale Waterstaat De Provinciale Zeeuwse Wa terstaat heeft ook een onderzoek la ten instellen naar de doodsoorzaak van honderden watervogels en vis sen eerder deze week. Deze werden op de Westerschelde bij Waarde ge vonden. Bij deze dieren heeft het die- rengeneeskundig instituut botu- lismes vastgesteld. Volgens de bioloog W. Muljé van de Provinciale Zeeuwse Waterstaat dacht men aanvankelijk dat de smeerpijp bij Waarde, waardoor van uit Brabant afwater op de Wester schelde wordt gepompt, de schuldige Pogingen een kracht te Bruinisse te werven zijn enkele malen (nipt) mislukt. Wij zoeken derhalve, voor zo spoedig mogelijk, een die de redaktie verslagen bezorgt van de dagelijkse lo pende zaken. Brieven onder motto: „Korrespondent" aan de redak tie; ook telefonische aanmelding is mogelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3