DOLFIRODAM HET SCHIJNT DAT TEHERAN DE STRIJD WIL VOORTZETTEN Russische oproep tot onderhandelingen GRIEVEN EN WENSEN WERDEN NEERGELEGD IN GELADEN PETITIE Lagere specialisten tarieven Kwartje erbij voor artsen Iran-Irak Van Veen kontra Kok Genoeg olie ondanks oorlog Irak-lran Straaljager verongelukt Irak-Iran De werkloosheids premie Petitie protesterende onderwijzers HET THEATER 5 OSCARS J Ontvoerde kinderen vrij AGENDA Omgangsrecht kinderen/ ouders na scheiding Leerkrachten in aktie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ondanks het toenemende toerisme (een ontwikkeling die zich, naar te verwachten valt, in de toekomst nog zal doorzetten), zit Schouwen-Duive- land niet rijk in de z.g.n. slechtweer- akkommodaties. Des te spijtiger is het dat een wel bestaande akkommo- datle van die aard, het loodje moet leggen. We doelen uiteraard op „Dolfiro- dam", dat heel duidelijk tot de im- pakt van Schouwen-Duiveland is gaan behoren. Het ontbreken van geld voor (noodzakelijke) nieuw bouw, maakt voortzetting van dit „dolfijnen-instituut" onmogelijk en zo gaat derhalve binnenkort iets kostbaars verloren, dat in de loop der jaren veie duizenden mensen ge noegen heeft verschaft. Bijzonder jammer, maar een oplos sing is niet een, twee drie voorhan den, zij het dat de vraag gewettigd is of de regio niet iets zou hebben kun nen doen, of alsnog doen, om „Dolfi- rodam" te redden. Het instituut past wonderwel in de maritieme sfeer van deze streek en ook - of liever met name - voor de ge meente Middenschouwen betekent het verdwijnen een verlies. Weliswaar rust „Dolfirodam" op een partikuliere basis en is het qua soort een onderneming als een ande re, maar er lopen duizenden lijntjes naar de gemeenschap en enig initia tief vanuit die gemeenschap zou der halve een niet zo totaal onvoorstel- baare figuur zijn. Het fourneren van geld voor een partikuliere onderneming is natuur lijk een heksenkarwei, maar er is wel geld op tafel gekomen voor min der spektakulaire doelen. Financiële experts weten soms we gen te vinden, die een verantwoorde oplossing in het zicht brengen. Mis schien - maar we houden het op ver onderstellingen - zou deze zaak eens besproken kunnen worden in de Ver eniging van B.W. S., een orgaan dat al vele aanzetten heeft gegeven tot oplossing van „lastige gevallen". De Provinciale en Streek-V.V.V.'s moeten toch ook instellingen zijn met tranen in de ogen om het ver dwijnen van de dolfijnenshow; mis schien heeft de provincie nog ergens een potje en zouden de gemeenten - zij het heel bescheiden - iets kunnen doen. De vragenderwijze benadering toont al aan, dat het „geval" niet ge makkelijk ligt, maar het verdwijnen met stille trom van „Dolfirodam" vinden we toch wel heel erg. De dol fijnen bieden een „slechtweer"-üit- wijkmogelijkheid, die een toeristi sche streek node missen kan. UTRECHT, 1-10. De meeste specia listen berekenen vanaf 1 oktober aanzienlijk lagere tarieven voor hulp aan partikulier verzekerden dan tot nu toe. Alleen in de specialismen waarin het inkomen beneden het zo genaamde „norminkomen" ligt, mo gen iets hogere tarieven worden ge- deklareerd. De radiologen moeten de grootste veer laten: 18,1 procent. De radiotherapeuten mogen hun tarie ven daarentegen met 5,3 procent ver hogen. UTRECHT, 1-10. De huisartsen mo gen hun tarieven voor partikulier verzekerden vanaf woensdag met een kwartje verhogen. Dat blijkt uit een dinsdag door minister Van Aar- denne (ekonomische zaken) en staats- sekretaris Veder-Smit (volksgezond heid) afgekondigde prijsbeschik- king. Een consult (spreekbezoek) zal met ingang van 1 oktober over het alge meen voor niet-ziekenfondsverzeker- den 21,50 gulden gaan kosten en een visite van de dokter aan huis 32,25 gulden. BAGDAD/TEHERAN/NEW YORK, 1-10. De Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr heeft woensdag offi cieel het Iraanse antwoord ingediend op de resolutie van de Veiligheidsraad waarin de strijdende partijen wor den opgeroepen de strijd te staken. Dit heeft een woordvoerder van Kurt Waldheim, sekretaris-generaal van de Verenigde Naties, in New York bekendgemaakt. De tekst van het antwoord is nog niet openbaar gemaakt, maar algemeen wordt aangenomen dat Iran de strijd wil voortzetten. De Iraanse leiders lieten er de afge lopen dagen geen twijfel over bestaan dat Iran zal vechten tot de „agressor" is verdreven. De toespraak tot het Iraanse volk van Ajatollah Chomeini, dinsdagavond, maakte nog eens duidelijk dat Tehe ran voorlopig niet van plan is enige water in de wijn te doen. Er is geen verzoening met de goddelozen Sad- DEN HAAG, 1-10. Als Kok zegt dat wij met onze beschieden ombuigings- voorstellen de klok dertig jaar terug zetten dan zeg ik in alle vriendschap: dat is toch onzin". Aldus voorzitter Van Veen van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (V.N.O.) donderdagmiddag op de ledenvergadering van de Raad voor het filiaal- en grootwinkelbe drijf over de kritiek die FNV- voorzitter Wim Kok heeft geuit naar aanleiding van de voorstellen van het V.N.O. om 2,7 miljard gulden te bezuinigen in de overheidsuitgaven, de sociale zekerheid en de gezond heidszorg. Van Veen wees erop dat West- Duitsland nu eveneel uitgeeft aan so ciale zekerheid als Nederland in 1965. „Wil Kok beweren dat in West- Duitsland geen sprake is van sociale zekerheid? Zeker niet. Hoe kan hij dan volhouden dat wij de klok ver te rugdraaien aldus de V.N.O.- voorzitter. DEN HAAG, 1-10. Er is momenteel meer dan genoeg olie in voorraad over de hele wereld. Het ziet er volgens minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken dan ook niet naar uit dat de oorlog tussen Iran en Irak zal leiden tot kon- tingentering van de olie. De bewinds man verklaarde voor de kamerkom missie voor buitenlandse zaken dat Nederland in het internationaal energie agentschap afspraken heeft gemaakt. „Zij zien overigens geen aanleiding tot optreden", aldus de minister. VENLO, 1-10. Woensdagmorgen is in Venlo een één-persoons NF-5 straaljager van de Koninklijke Luchtmacht neergestort, waarbij de piloot, de 25-jarige ongehuwde reser ve tweede-luitenant M. G. M. Slee- gers uit Venlo om het leven is geko men. Het ongeluk gebeurde op nau welijks 100 meter afstand van zijn ouderlijk huis. Aanvankelijk werd aangenomen dat het vliegtuig in de lucht ontploft was, maar later werd ook de moge lijkheid ook open gelaten dat het toestel was geëxplodeerd, nadat het een woning had geraakt. Volgens ooggetuigen zou de piloot in een duikvlucht naar zijn ouderlijk huis zijn gevlogen en toen zijn neer gestort. Gilze-Rijen Het toestel was van de basis Gilze- Rijen die ochtend opgestegen om een oefenvlucht te maken. Om kwart voor tien stortte het neer bij de bun- galowwijk „Aan de bronnen" in Venlo-oost. Daarbij raakte een alleenstaande houten woning in brand. De 68-jarige bewoner en een 28-jarige huishoude lijke hulp konden zich ternauwer nood in veiligheid stellen. Ze moesten met een shock en lichte brandwonden in een ziekenhuis wor den opgenomen. Een 62-jarige voorbijganger liep eveneens een shock op, terwijl een 58-jarige man, die dicht bij de plaats van het ongeluk zat te vissen, licht gewond door rondvliegende brokstukken. dam Hoessein mogelijk, aldus de Imam. Pakistaanse president De Pakistaanse president Zia Oei Haq deed woensdag Kurt Waldheim verslag van zijn bemiddelingspoging namens de veertig landen van de Isalmitische konferentie. Zia hoorde de standpunten van de oorlogvoeren de partijen aan. De gesprekken met de presidènten Bani-Sadr en Saddam Hoessein wa ren in vriendelijk sfeer verlopen, volgens Zia. Hij trad evenals dinsdagavond in Parijs niet in bijzonderheden. Wel legde Zia de oorzaak van het konflikt bij het kolonialisme. I f':Z-I, ZIERIKZEE. Een set verkeerslichten is geplaatst op het gevaarlijke punt Laan van St. Hilaire-Provinciale Wegeen duidelijke aanpassing bij het ook hier - vooral in de zomermaanden - steeds drukker wordende verkeer. MOSKOU, 1-10. De Sowjetrussische president en partijleider Leonid Brezjnjew heeft dinsdagavond persoonlijk een standpunt ingenomen in de Iraaks-Iraanse grensoorlog. Hij heeft op beide partijen een beroep gedaan hun konflikt te verleggen naar de konferentietafel. De verantwoordelijkheid er voor overigens leggend op Amerikaanse schouders. Brezjnjew greep het bezoek van president Sandjiva Reddy van India aan Moskou aan, om Irak en Iran - „twee buurlanden en vrienden van de Sow jet-Unie" - te vragen aan de onderhandelingstafel te gaan zitten, „liefst vandaag nog". Hij vroeg hun ook proeve van geduld te geven. „Wat vandaag niet kan worden opge lost, kunnen Irak en Iran tot morgen laten liggen, wanneer het klimaat er gunstiger voor zal zijn", aldus Brezjnjew. Neutraliteit De neutraliteit adverterend die de DEN HAAG, 1-10. Alleen als staatssekretaris De Graaf (sociale za ken) bereid is het financiële risiko van een extra tegenvallende .werk loosheid in 1981 voor zijn rekening te 'hëtftèn, hóéft dé wèrklóoshéidspre- rtiie taiét hoger te 'wórden' dan 1,67 procent. Wil hij dat risiko bij het Al gemeen Wérkloosheidfonds (A.W.F.) laten, dan is uit een oogpunt van be hoorlijk beheer van het fonds een W.W.-premie van tenminste twee procent noodzakelijk (nu 0,9 procent) DEN HAAG, 1-10.'Na de bijeen komst op het Malieveld trokken de demonstranten in een kilometerslan ge stoet naar het Binnenhof. Daar werd kort na vier uur namens de de monstraten en de organiserende in stanties door NFO-voorzitter Van Moorsel een petitie aangeboden aan de kamerleden Den Uyl (P.v.d.A.), Terlouw (D'66), Ginjaar-Maas (V.V.D.) en Deetman (C.D.A.). Van Moorsel presenteerde de peti tie namens „75.000 demonstrerende onderwijskrachten", die volgens hem woensdag in Den Haag op de been waren. De petitie drong er bij het parlement op aan een stokje te steken voor de bezuinigingsplannen van minister Pais bij het onderwijs en met name de korting op de salaris sen van 265 miljoen gulden die voor de onderwijskrachten „onverteer baar" is. Sowjet-Unie sinds het begin van de Iraans-Iraakse oorlog zegt in te ne men, wierp Brezjnjew de verant woordelijkheid hiervoor op de Vere nigde Staten. Zonder Washington rechtstreeks te noemen, bediende hij zich van een formule die al in de Rus sische media gebezigd was: „Zij die zich over het Iraans-Iraakse konflikt in de handen wrijven". Advertentie Zaterdag 4 oktober Zondag 5 oktober Maandag 6 oktober WINNAAR VAN OOSTINHQffMAN MEBU STREEP «08ERT BENTON ROBERT BENTON Columbia Picium Rtwiw A Sunlr, Vb IW» Dustin Hoffman [Kramer versus Kramer! Toegang 12 jaar Balcon 110,— Zaal 7,50 LATE AVONDVOORSTELLING Zaterdag 4 oktober -.22.30 uur Toegang 18 jaar Het beste in zijn soort Klaverjaswed- ROME, 1-10. Aan de ontvoering van drie Westduitse kinderen in Ita lië is woensdag een goed eind geko men. Twee dochters van de televisiejour- nalist Dieter Kronzucker en een neef van hen waren op 25 juli ontvoerd in de buurt van de vakantiewoning van hun ouders in de provincie Toscane. Naar de politie meedeelde zijn de drie dicht bij de plaats waar ze ont voerd warén, terüggëvöhdéh. Vóór-hun vrijlating is 'waarschijn lijk een losgeld betaald, maar voor als nog is onbekend om welk bedrag het gaat. BRUSSEL. Nederlands kalfsvlees is volledig vrij van de op hèt ogen blik zo in opspraak zijnde hormoon behandeling. Dat heeft de Neder landse minister van landbouw, ir. Gerrit Braks, in de Europese land bouwraad in Brussel meegedeeld aan zijn kollega's van de andere EG-lid- staten. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee ;w~c: Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Donderdag 2 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Herv. vrouwengroep. 20.00 uur. St. Willibrordusschool. Vertrek kin deroptocht. 14.00 - 15.00 uur. DEN HAAG, 1-10. Een goede om gang met beide ouders na een schei ding is juist voor de kinderen, die ge woonlijk de scheiding ervaren als het wegvallen van een zekere veiligheid, van wezenlijk belang. Dit staat in een rapport dat donder dag door het „Samenwerkingsver band beter omgangsrecht" is aange boden aan de minister van justitie en de vaste kommissie voor justitie van de Tweede Kamer. AMSTERDAM, 11-10. Duizenden stakende leerkrach ten van kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs, studen ten van de Pedagogische Akademie Bouman en andere medestanders hebben woensdag in Amsterdam gede monstreerd tegen de bezuinigingsplannen van minister Pais van onderwijs. De demonstratie ging van gebouw „De Hoeksteen", inf West naar het Cen traal Station, vanwaar de demonstranten naar Den Haag vertrokken om zich daar aan te sluiten bij de landelijke betoging van ondermeer de onderwijsor ganisaties A.B.O.P., Katholieke Onderwijs Vereniging (K.O.V.) en het Neder lands Genootschap van Leraren. vast in. een petitie. Herman Brink man, voorzitter van het organisatie- komité, die op het Malieveld de spre kers aan-elkaar-praatte, las het stuk voor. #Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De regionale bijeenkomst in Amsterdam van de plaatselijk onder wijsorganisaties begon met een ma nifestatie in „De Hoeksteen", die te klein was om alle belangstellenden onderdak te bieden. Velen verdron gen zich in de gangen en op het pleintje buiten waar zij via luidspre kers de sprekers binnen konden vol gen. Grieven en wensen De grieven en wensen legden de or ganisatoren van de manifestatie, Daarin wordt gesteld, dat de orga nisaties die het onderwijs vertegen woordigen, de bezuinigingsvoorstèl- len van het departement van onder wijs en wetenschappen volstrekt af wijzen. Met name het voorstel 265 miljoen te bezuinigen door een in greep in de salarissen van onderwijs gevenden, achten zij onaanvaard baar. Zonnemaire Café Bommenede. strijden. 20.00 uur. Bruinisse 20.00 uur. Dorpshuis „Nu met Hope". Vrijdag 3 oktober Zierikzee Bar Mirabelle. Inter Cities Jazzband. 22.00 uur. Willibrordusschool. „Open huis" voor belangstellenden (expositie i.v.m. 75-jarig jubileum). 19.00 - 21.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond van de bond van op zich zelf staanden. 20.00 uur. Ouwerkerk Restaurant „De Vierbannen". Start Vossenjacht Communicatievereni ging Schouwen-Duiveland. 20.30 uur. Zierikzee 20.00 uur. Concertzaal-foyer. Film „Ziejook". Zaterdag 4 oktober Zierikzee Bibliotheek. Puzzeltocht en vossen jacht i.v.m. kinderboekenweek. 10.00 - 12.00 uur. Y.F.C.-koffiebar. „De Lichtboei" 20.00 uur. Concertzaal-bioskoop. Kramer vs Kramer. 20.00 uur. Concertzaal-bioskoop. Late avond voorstelling. 23.30 uur. Ouwerkerk Vianen Schorrenwandeling, verzamelen bij scheepssloperij. 14.00 uur. Zondag 5 oktober Zierikzee Concertzaal-bioskoop. Kramer vs Kramer. 20.00 uur. Maandag 6 oktober Zierikzee „Huis van Nassau", Lange Nobel- straat 2. Avond over de inrichting van het Oosterscheldebekken. Tijd: 20.00 uur. Kramer vs Ieder jaar worden 20.000 tot 25.000 kinderen bij een echtscheiding be trokken. Verhoudingsgewijs doen leer- en levensmoeilijkheden, jeugd- kriminaliteit en zelfmoord zich bij kinderen van gescheiden ouders va ker voor en de oorzaak daarvan moet mede worden gezocht in de onbevre digende wijze waarop het omgangs recht tussen de gescheiden ouders en hun kinderen is geregeld, zo stelt het Samenwerkingsverband Twee principiële argumenten voor afwijzing van de ingreep worden in de petitie genoemd: afwenteling van gemeenschapslasten op een groep is absurd en ontkoppeling van salaris sen is een wezenlijke aantasting van de rechtspositie. De onderwijsorganisaties vragen het parlement in het gezamenlijk stuk deze voorstellen van de regering af te wijzen. Ze wijzen daarnaast op de grote werkloosheid in het onderwijs, de uitermate sombere vooruitzichten en de talrijke wensen om het onderwijs te verbeteren, wat onder andere mo gelijk is door meer mensen in te zet ten. Voorzitter Herman Brinkman van de Nederlandse Federatie van On derwijsvakorganisaties (N.F.O.) deelde mee dat ruim 60.000 de monstranten naar het Malieveld in Den Haag waren gekomen. De laatsten ervan arriveerden toen het merendeel van de toespraken op deze onderwijsmanifestatie al was gehou den. Concertzaal-b ioskoop Kramer. 20.00 uur. Haamstede Beatrixschool. EHBO-kursus. 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadhuis. Advieskommissie Wel zijnsbeleid. 19.30 uur. Dinsdag 7 oktober Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. Rep. „De Lofstem". 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Vertrek plattelandsvrou wen naar werkeiland. 13.30 uur. Woensdag 8 oktober Zierikzee Bibliotheek. Sprookjestoneel t.g.v. kinderboekenweek, tot 16.00 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. Kerk. Lezing voor S.G.P. 19.30 uur. O.L.S. Schoolraad Middenschouwenl 19.30 uur. Donderdag 9 oktober Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Chr. Geref. Kerk. Avond voor Barti- meüs. 20.00 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering raad Midden- schouwen. 19.30 uur. Vrijdag 10 oktober Zierikzee Foyer restaurant „Mondragon". Hongaarse Avond, m.m.v. het Delftsch Studenten Zigeunerorkest „Pipacs". 19.30 uur. Zaterdag 11 oktober Zierikzee Sporthal. Gekostumeerde voetbal wedstrijd en rally voor fiets en auto, t.g.v. jubileum St. Willibrordus school. 13.30 uur. Donderdag 16 oktober Zierikzee Bezoek CPB aan aardappelhandel Van Beveren. 14.00 uur. Nieuwerkerk School Ribesstraat. Vergadering Alg. kleuterschool. 19.30 uur. Vrijdag 17 oktober Bruinisse ,,'t Durps'uus". „Kwiek". 20.00 uur. Feestavond (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur. (01110) 5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2