n buitenkansje weg is weg! a „DOLFIJNEN-INSTITUUT" STRUIKELT OVER HOGE KOSTEN NIEUWBOUW keukencentrum a^stieleifian bv melissant Problemen om ontslagen van leidsters „Het Kleuterbosje" DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Dolfirodam" moet weg Krat Amstel bier Staking Vlissingen voorbij De individuele huursubsidie De strippenkaart Uitkering ineens voor minimum inkomens gaat niet door liter fles Ouders houden hun kinderen thuis GRATIS TUINMAN P£ BILr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 oktober 1980 137ste jaargang Nr. 22786 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag,, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Ingewikkeld voedselwebin Oosterschelde SCHARENDIJKE, 1-13. Het Dolfirodam te Scharen- dijke gaat voorgoed verdwijnen. Dat staat vast en is door de manager van de drijvend dolfijnenbassin de heer N. P. M. den Broeder bevestigd. Wie echter tussen de re gels door kan luisteren, kan bemerken dat de deur nog op een kiertje staat. Advertentie KRAANPLEIN 2 - ZIERIKZEE TELEFOON (01110) 3053 van 12,95 voor 10,95 S Lands beste brcuvvvrs brouwen het Informeer eens naar onze mogelijkheden voor verhuur van biertapinstallaties met 30 of 50 litervaten. Iets aparts voor uw huisparty. Zie verder onze verdere aanbiedingen op de achterpagina van dit blad. VLISSINGEN, 1-10. De stakers bij- de drie KMS-bedrijven in Vlissingen en Middelburg zijn woensdagmorgen akkoord gegaan met de overeen komst die in de nacht van dinsdag op woensdag na urenlang onderhande len tussen direktie en bonden is be reikt. Tijdens een schriftelijke stem ming, waarbij 818 stakers hun stem uitbrachten, stemden 514 mensen voor het bereikte akkoord, 259 wa ren tegen en 45 stemden blanco. Wat is er nu eigenlijk precies aan de hand? De man die dat uitstekend uit de doeken kan doen is de heer Den Broeder. HM vertelt het volgen de: „Na acht seizoenen werken met het Dolfirodam, is het dringend aan een grondige restauratie toe. Het hoofdschip, waar het geheel op ge bouwd is, is nog wel goed, maar de opbouw deugd van geen kanten meer". ,,Het beroerde is, dat het gevaarte niet in het dok kan, zoals bij schepen gebruikelijk is. Nagegaan is, wat een grondige restauratie voor kosten met zich meebrengt. Deze blijken niet ge ring te zijn: anderhalf miljoen gul den". Nieuwbouw Na deze berekening is men op nieuw aan het rekenen geslagen, nu om te becijferen wat nieuwbouw zou gaan kosten. Deze nieuwbouw zou dan wel op het vaste land moeten geschieden. Men kwam toen aan een bedrag van vier miljoen gulden, aldus de heer Den Broeder. In het belang van het behoud van rekreatiemogelijkheden in de regio, heeft met voor deze nieuwbouw een subsidie aangevraag bij de gemeente en provincie als bij drage -J? Losten. Een half miljoen werd gevraagd, maar onlangs kwam de definitieve afwijzing van dit ver zoek binnen. „Puur zakelijk beke ken", aldus de manager, „blijft ons geen andere keus over, dan de boel te sluiten, en dat gaat gebeuren op 26 oktober a.s. Hoofdstuk Scharendijke wordt hiermee definitief afgesloten". Uitbreiding Na deze datum gaan de trainers echter gewoon door met de dieren. Zelfs een uitbreiding van het aantal wordt binnenkort verwezenlijkt. De negen dieren van nu krijgen er twee „kameraden" bij, zodat het totaal op elf komt. De regiobewoners zullen dat echter niet meer zien. „De gemeente Stein in Limburg heeft namelijk wel gunstig gerea geerd op het subsidieverzoek. Daar heeft men kennelijk wel het belang ingezien om een trekpleister binnen de gemeentegrenzen te krijgen. Het (nieuwbouw) Dolfirodam krijgt daar een plaatsje in de onmiddellijke om geving van het rekreatiepark „Het Steinerbos", waar ondermeer een zwembad, een midgetgolf baan en een kinderboerderij te vinden zijn". De gemeente Stein heeft Dolfiro dam een subsidie verleend van een miljoen gulden: het dubbele wat hier gevraagd was. Inmiddels is ook ver nomen, dat de gemeente Temeuzen Advertentie Om plaats te maken voor nieuwe modellen biedt Keukencentrum Tieleman aan: 12 showroomkeukens met 50 korting 18 grenen en eiken eethoeken 20S0 fatting 48 voor- en achterdeuren met 20-S0 korting 1 set badkamermeubilair met 50 korting 48 voor- en achterdeuren met belangstelling zou hebben voor het huidige Dolfirodam, volgens de heer Den Broeder. „Stoeiplan" Dolfirodam dus voorgoed weg uit de regio? Termen als: de deur staat nog op een kier, en de plannen zijn in de ijskast gezet, vragen om een nade re uitleg. (vervolg pagina 4) DEN HAAG, 1-10. Mensen die voor de periode van 1 juli van dit jaar tot 1 juli volgend jaar voor individuele huursubsidie in aanmerking willen komen, kunnen hun aanvraagformu lier daarvoor nog tot 1 januari inle veren bij de gemeente. Staatssekre- taris Brokx (volkshuisvesting) heeft besloten de aanvraagtermijn, die op 1 oktober zou aflopen, evenals ande re jaren met drie maanden te verlen gen. De verlenging geldt niet voor huur ders, die na 1 oktober een woning be trekken. Voor hen is een indie- ningstermijn van drie maanden van toepassing, die begint op de datum waarop de huur van de nieuwe wo ning is ingegaan. DEN HAAG, 1-10. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft maandag, twee dagen voor de invoe ring van de nationale strippenkaart, woensdag 1 oktober, nog twee wijzi gingen in dit nieuwe systeem aange bracht. De wijzigingen staan niet vermeld in het verspreide voorlich tingsmateriaal. Maandag is de vervoersbedrijven meegedeeld, dat alsnog voor een lan delijk maximum van 15 strippen voor de enkel reis is gekozen. Hier mee kan vier uur per bus of trein ge reisd worden. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft een toewijzing van 4 miljard dollar voor het Amerikaanse atoombewapeningsprogramma goed gekeurd waardoor alle belangrijke onderdelen en materialen voor de neutronenbom kunnen worden ver vaardigd en opgeslagen. msé 3KB DEN HAAG, 1-10. De uitkering ineens om het koopkrachtverlies van de ge zinnen met een minimuminkomen dit jaar te beperken gaat niet door. De uit voering van dit plan, waarvoor minister Albeda van sociale zaken bereid was ongeveer 25 miljoen gulden uit te trekken, stuit op te veel technische bezwa ren, zo heeft de bewindsman de Tweede Kamer laten weten. De meerderheid van de Kamer vroeg onlangs tijdens een debat over de prijsstijging die dit jaar sterker is dan werd verwacht, om extra maat regelen voor de gezinnen met een mi nimuminkomen. De CD A-er Bert de Vries diende daarover toen een motie in. De uitkering ineens zou op vijftig gulden netto komen. Minister Albeda zegt nu dat hij ge zien de financiële positie van het rijk en de sociale fondsen niet bereid is een maatregel te treffen die wèl uit voerbaar is, maar die het plafond van 25 miljoen dat het kabinet heeft gesteld, aanzienlijk zou overschrij den. Advertentie HAAMSTEDE, 1-10, Woensdagochtend verschenen slechts vijf leerlingen van de kleuterschool „Het Kleu terbosje" te Haamstede op school. De andere 63 waren door hun ouders thuisgehouden, die daarmee protesteer den tegen het hun inziens falend beleid van het kollege van b. en w. van Westerschouwen waardoor volgens hen de laatste tijd er veel wisselingen ia leidsters plaatsvon den. Maandagavond was er een grote vergadering met de ouders der kinde ren en daarbij gaf de wethouder van onderwijszaken J. C. de Feiter een toelichting. Diverse ouders uitten er toen bezwaar tegen, dat sommige kinderen nu al voor de zesde maal een andere leidster krijgen. (vervolg pagina 4) Advertentie Wat was de aanleiding tot deze on verkwikkelijke zaak? De kleuter school werkt met 3 leerkrachten plus af en toe een stagiaire. Door de ziekte van mevrouw Barani werd de uit Haamstede afkomstige mevrouw v. d. Brul als invalster benoemd. In maart meende het kollege van b. en w. mevrouw v. d. Brul op staande voet te moeten ontslaan. Later ble ken de argumenten aanvechtbaar, want mevrouw v. d. Brul, half maart vervangen door mevrouw Van Tole do, ging in beroep tegen het ontslag bij gedeputeerde staten van Zeeland, en dat werd ontvankelijk verklaard. Inmiddels had de gemeente advies ingewonnen bij diverse instanties waaronder het ministerie van onder wijs. Daaruit bleek dat door de ge meente in de ontslagprocedure fou ten waren gemaakt, en daarom voel de het kollege zich genoodzaakt me vrouw v. d. Brul terug te nemen. Vorige week woensdag werd de voorzitter van de ouderkommissie de heer Martin Pieterman op het ge meentehuis ontboden. Daar kreeg hij te horen dat met ingang van woens dag 1 oktober mevrouw v. d. Brul weer als leerkracht op school zou ko men en dat mevrouw Van Toledo weer „afgevoerd" zou worden. Pie terman riep zijn ouderkommissie bij een en deze dames en heren betreur den deze beslissing ten zeerste. Protestbrief Er werd direkt een protestbrief ge formuleerd aan het adres van b. en w. Daarin staat o.a.: „Gelet op de pe riode dat mevrouw v. d. Brul op school werkzaam was en de moeilijk heden die er op school waren, en toe namen, betreuren wij uw beslissing ten zeerste, te meer daar het huidige schoolteam naar volle tevredenheid van ouders en ouderkommissie funk- tioneert. Daar wij als ouderkommis sie de verantwoording dragen tegen over de ouders van de kinderen hier óp school, voelen wij ons genood zaakt hier tegen met klem te ageren". Er is met b. en w. gespro ken, waaruit bleek dat er fouten wa ren gemaakt in de ontslagprocedure. Ook is mevrouw v. d. Brul ontboden en werd haar gevraagd wat ze ging doen. Haar antwoord was: „Ik ben in ere hersteld en ik kom terug". B. en w. hebben haar terugkomst toen aan vaard. Bij aankoop van 1 Paradiso dekbed of 1 Irisette dekbed onderhoeslaken KA 00 INTERIEURVERZORGING SCHARENDIJKE. Een plaat van Dolfirodamdat - zoals de zaken er nu voor staan - gaat verdwijnen uit het beeld van de regio. Een verlies binnen de struktuur van de z.g.n. slecht-weer-akkomodatie op toe ristisch Schouwen-Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. WASHINGTON. Volgens de presi dent van de Wereldbank, Robert McNamara, dienen de Sowjet-Unie en andere landen met een centraal ge leide ekonomie meer hulp aan de ont wikkelingslanden te verstrekken. WA> Verwachting tot vrijdagavond: Koude nacht Koude nacht met minimumtempera turen van circa 8 graden aan zee tot omstreeks 4 graden in het binnen land en een kleine kans op nacht vorst; overdag droog weer met flinke zonnige perioden; middagtempera- tuur ongeveer 17 graden; weinig wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 okt. Zon op 6.42, onder 18.11 Maan op 0.28, onder 16.10 Nieuwe Maan: 9 okt.: (3.50) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 okt. 10.20 23.11 4.03 16.38 Doodtij: 3 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zone met veel bewolking bracht woensdagavond en de daarop volgende nacht op veel plaatsen re gen. Donderdagochtend begon het op te klaren onder invloed van een over de Atlantische Oceaan naderend hoge- drukgebied. Dit systeem zal vrijdag het weer bij ons beheersen. Er wordt een tamelijk heldere nacht verwacht met weinig wind en een kleine kans op nachtvorst. Overdag blijft het droog, mogelijk komt er later op de dag wat meer be wolking. De middagtemperatuur zal ongeveer normaal zijn voor de tijd van het jaar, zo'n graad of 16. NEW YORK. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Abdoel Chaddam, heeft de algemene verga dering van de V.N. verzocht Israël als lid te schorsen en dat land sancties op te leggen om dat het zich niets aan trekt van V.N. resoluties.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1