I HET OOSTERSCHELDE-SYMPOSIUM VAN HET KON. NED. WATERS PORT VERBOND Het opslaggebouw van kernafval in Zeeland FINANCIËLE MAATREGELEN EN VASTSTELLING HUISHOUDELIJK REGLEMENT DE ZIERIKZEESCHE COURANT Praten in de Concertzaal Melk duurder Standpunt FNV Stichtings Samenlevingsopbouw PÊ Utr w ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 september 1980 137ste jaargang Nr. 22785 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Naar einde Dolfirodamte Scharendijke 1 i L ZIERIKZEE, 26-9. Na de redevoeringen van de heren ir. R. M. Th. Adriaansens en ir. J. Ph. L. Petri, voerde tij dens het Oosterschelde-symposium in de Concertzaal, georganiseerd door het Kon. Ned. Watersport Verbond, nog een zevental sprekers het woord. Het symposium werd ingeleid ,,met een eigen kracht", in de persoon van burgemeester Th. H. de Meester. De heer De Meester vond het geen toeval, dat in de Oosterseh el de- studies van de Stuurgroep, Zierikzee een zo duidelijk accent heeft gekre gen. Voor overnachtingen is het aan tal goede ligplaatsen in de haven be perkt, maar Zierikzee is aantrekke lijk om te vertoeven en daarom wordt vaak met een minder goede ligplaats-akkommodatie genoegen genomen. Bestuurders en planologen evén wel hebben de neiging bepaalde ak- kommodaties te scheppen, daar waar DEN HAAG, 30-9. De melk bij de gespecialiseerde melkdetailhandel kan deze week twee cent per liter duurder worden. De zuivelindustrie heeft namelijk met ingang van maan dag 29 september de inkoopprijs voor de detailhandel met twee cent verhoogd. Behalve voor konsumptie- melk geldt dit ook voor konsumptie- melkprodukten (vla, yoghurt, e.d.). DEN BOSCH, 29-9. De F.N.V. lijkt in meerderheid bereid om niet kost wat kost vast te blijven houden aan de eis dat in 1981 de koopkracht tot modaal (33 mille) gegarandeerd moet blijven. Aan de koopkracht van men sen met minimuminkomens valt was de F.N.V. betreft absoluut niet te tor nen maar tot welke inkomensgrens daar boven de koopkracht moet wor den gegarandeerd is een open zaak. Dat bleek maandag op het F.N.V.- kongres in Den Bosch. F.N.V.-voorzitter Wim Kok zei dat er nog heel wat water naar de zee zal moeten vloeien voor het koopkracht- beleid van de F.N.V. voor volgend jaar rond is maar de bereidheid om over dat hete hangijzer binnen de F.N.V. konstruktief te praten is vol gens hem aanwezig. zij meenden dat zulks gewenst, dan wel acceptabel zou zijn. Maar de toerist - ook de watertoe rist - gaat naar waar hij zich thuis voelt en dat is niet in eerste instantie afhankelijk van een goede afmeer- mogelijkheid. De eerste burger ge looft derhalve niet zo erg in het nut van vrij sfeerloze werkhavens voor de sportakkommodaties. Tot Zuidhavenpoort Het gemeentebestuur van Zierik zee zal alles moeten doen om het elk jaar met 10 procent toenemende aan tal bezoekende pleziervaartuigen op te vangen. Volgend jaar komt 200 me ter gerestaureerde kademuur extra beschikbaar voor bezoekende jach ten. De haven kan worden uitgediept zodanig, dat schepen met een diep gang van 1,50 m kunnen afmeren tot aan de Zuidhavenpoort. Dit schept nog geen soulaas voor akkommodatie voor vaste ligplaat sen; hier (Zierikzee en regio) speelt een aantal negatieve faktoren, die realisering voorlopig nog in de weg staan. Velen zien medewerking ten'on rechte nog als „steun aan een kleine elitaire groep van kapitalisten", maar vele jachtmensen maken ge woon ëen keus en er is veel doe-het- zelf-werk. Gedacht is aan „De Val", maar technische, planologische en finan ciële faktoren staken een spaak in het wiel. Tegen plannen van enkele projektontwikkelaars stak een storm van protest op van de milieu groepen. Iedere rekreatie-ontwikke ling echter - zo meende de heer De Meester - zal in de toekomst wel op bezwaren stuiten, maar helaas is re delijk overleg en een eerlijke diskus- sie vaak onmogelijk. Afwezig op dit symposium is b.v. het Zeeuws Coör dinatieorgaan. „Voorlopig standpunt" Als „voorlopig standpunt" dacht de burgemeester aan het meer-af- meergetal in „Visie op varen" (meer dan 1000 tot 1500 ligplaatsen). De op pervlakte van de Schelde zal - in kombinatie met behoorlijk toezicht - voorkomen dat de natuur ernstig wordt verstoord. „Voor de rekreatie- zoekende mens, mag een enkele meeuw of kluut best even op de wie ken gaan". Behalve protektie van het milieu en de visserij, moet ook een verant woorde plaats behouden blijven voor de rekreërende mens. Tenslotte pleit te de heer De Meester voor begrip en respekt voor eikaars standpunt. Sportvisserij Na de pauze was er nog een aantal sprekers, dat deelonderwerpen be handelde en dieper inging op de ver schillende facetten van het Ooster- schelde-onderwerp. De voorzitter van de Deltafederatie, de heer A. A. van Overveld, behandelde de „Sport visserij", die hij van grote betekenis noemde, waardoor er terdege reke ning mee moet worden gehouden. Er zijri 46.000 hengelaars, o.w. veel Bel gen en Duitsers. Spreker vond het spijtig dat in „Vi sie op varen" de sportvisserij slechts zijdelings is vernoemd, want vooral het vissen vanuit boten neemt sterk toe en dat past helemaal in het onder werp. Vooral de kleine boot verschijnt in een toenemend aantal en daar wordt te weinig aandacht aan besteed. Zeven dagen per week" Men ziet dan ook overal het afme ren van visboten en dat zeven dagen per week. Ook met zgn. trailer-hel lingen moet derhalve rekening wor den gehouden. Langs dè Oosterschel- de bieden de landbouwhavens af- meermogelijkheden. Voorbeelden zijn „De Piet" en Scharendijke. De kleine boten willen doorgaans dicht bij de visstekken liggen en oplossingen moeten bezien in het ka der van de oplossingen voor/met jachthavens. Voor dé sportvisboten is een opper- Vervolg pag. 2 VLISSINGEN, 29-5. De Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) krijgt vrijdag ongetwijfeld toestemming van de staten van Zeeland om een opslaggebouw neer te zetten bij de kerncentrale Borssele. Dit gebouw is bestemd voor de opslag van achtduizend ton laag en middelradioaktief afval, afkomstig van de kerncentrale Borssele. Dit bleek maandagavond tijdens de ver gadering van de commissie voor fi nanciën en economische aangelegen heid uit de Zeeuwse staten. Op de agenda stond het beschikbaar stellen van een krediet van 4-,7 miljoen gul den voör dit opslaggebouw'. Negen jaar De WD en de CDA-frakties toon den zich voorstander. En deze partij en vormen de meerderheid in de Zeeuwse staten. De PvdA en D'66 RENESSE, 29-9. Onder voorzitterschap van de heer H. P. Everwijn werd in het dorpshuis van Renesse de open bare algemene bestuursvergadering gehouden van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland. Nadat de voorzitter met een welkomstwoord, in het bijzonder tot de kandi daatbestuursleden, de bijeenkomst had geopend werd het verslag van de alge mene bestuursvergadering van 31 maart zonder aanmerking vastgesteld. restitueren en om te verzoeken de te veel betaalde gemeentesubsidie over 1979 (een bedrag van 38.127,32) nog een jaar te mogen gebruiken als kas geld, om zo de liquiditeit te waarbor gen. Dit voorstel werd door de verga dering aangenomen, evenals het voorstel de penningmeester décharge te verlenen. Ook de begroting 1981 werd, na toelichting door de heer J. Deïst, aan genomen, evenals het voorstel van het dagelijks bestuur om met ingang van 1 oktober de financiële admi nistratie niet langer te laten verzor gen door het Administratief Dienstencentrum te Goes, maar door het Accountantskantoor Schouwen- Duiveland te Zierikzee. De heer Everwijn legde uit dat praktijk had uitgewezen dat het nog al nadelen had om gebruik te maken van de diensten van het Diensten Centrum te Goes. Alle stukken moe ten worden opgestuurd en er moet eindeloos worden getelefoneerd. Vandaar dat de wens groeide om te proberen de zaken onder te brengen bij een boekhouder op Schouwen- Duiveland. Bovendien is het de be doeling, dat nu een deel van het werk zal worden gedaan door de admi nistratieve kracht van de Stichting zelf, zodat minder werk zal worden uitbesteed. ZIERIKZEE. De sportvisser de heer E. W. Smit wist het kampioenschap kusthengelen van de Benelux op zijn naam te brengen. De kampioensschaps- wedstrijden werden georganiseerd door de N.V.V.S. en werden op Texel ge houden van 25-29 september. Hier (foto) de suksesvolle stadgenoot met zijn trofee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vervolgens werden bij de akkla- matie zeven nieuwe bestuursleden benoemd. Het waren mevr. J. van Duivendijk-de Graaf, op voorstel van de gezamenlijke vrouwenraden van Schouwen-Duiveland, mevr. M. Holm-Schaap op voorstel van de Vrouwenraad te Zierikzee, mevr. L. Oostdijk-Kooman op voorstel van de Vrouwenraad Westerschouwen, de heer ds. M. J. Koppe, als partikulier voorgesteld door het gemeente bestuur van Brouwershaven, de heer M. J. Willemse op voorstel van afde ling Schouwen-Duiveland van het F.N.V., de heer ds. J. Eikelboom op voorstel van het Interkerkelijk Pastores Convent en de heer H. Doe- leman Hzn. op voorstel van het Hu manistisch Verbond. In verband met het terugtreden uit het dagelijks bestuur van mevr. E. de Koeyer-Doeleman moest ook een nieuw lid voor het dagelijks bestuur worden gekozen. In haar plaats werd gekozen de heer J. H. Stoutjesdijk, direkteur van de federatie maat- schappelijkwerk. Startbijdragen Vervolgens deelde de voorzitter mee, dat startbijdragen waren ver leend tot max. 250,- aan de Initia tiefgroep Cultureelcentrum Zierik zee, Vrouwenraadontmoetingsdag, de kommissie Dorpshuis-Sporthal Burgh-Haamstede en de dorpsraad Ellemeet. De heer Everwijn gaf een toelich ting op de financiële jaarstukken over 1979. Hij stelde daarbij voor de in 1978 teveel betaalde gemeentesub sidie (een bedrag van 46.684,49) te Huishoudelijk reglement Ook de vaststelling van het huis houdelijk reglement leverde geen problemen op. Het reglement werd vastgesteld zo als door het dagelijks bestuur was BROUWERSHAVEN. In het kader van aktiviteiten ten behoeve van het schoolfonds van de lagere school ,,De Schouw" was het schoolplein zater dag veranderd in een genoeglijk ter ras. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. wilden het voorstel eerst in hun frak- tie bespreken voordat ze uitsluitsel geven. Volgens de voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, W. Don, is het gebouw uitsluitend bestemd voor PZEM-afval van de kerncentrale. Het is groot genoeg om het jaarlijks radio-aktief afval van de centrale, ongeveer 872,5 ton, gedurende negen jaar lang op te slaan. LISSABON. De Portugese autori teiten hebben maandag twee recher cheurs van de narcoticabrigade gear resteerd wegens smokkel van heroï ne. lA/tAAAAA/NA/VVVVtAAAAAAA* Jonge mensen houden zich voor voldoende verstandig; dronken mensen voor voldoen de nuchter. Lord Chesterfield opgesteld met daarbij de toezegging dat het dagelijks bestuur zich zal be raden op een kleine tekstwijziging op twee punten. Bij het punt, waar de mogelijkheid wordt ingebouwd om over bepaalde punten besloten te vergaderen, zal een toevoeging komen dat het dage lijks bestuur zal beslissen hoe het geen in besloten vergadering wordt besproken in de openbaarheid zal worden gebracht. In het hoofdstuk „Kommissies" staat dat het dagelijks bestuur de voorzitter van de kommissie aan wijst, tenzij men dit aan de kommis sie zelf wil overlaten. Hierbij zal een toevoeging komen dat als een voor zitter wordt aangewezen door het da gelijks bestuur, dit zal gebeuren in overleg met de kommissie. Provinciaal overleg Vervolgens werd het voorstel van het dagelijks bestuur ter diskussie gesteld om de Stichting Zeeland te berichten dat men instemt met de na dere voorstellen om te komen tot een provinciaal overleg voor het op bouwwerk, Dit dan wel onder het voorbehoud dat de stichtingsbestu ren autonoom blijven. Uit de verga dering werd de angst naar voren ge bracht dat dit overleg veel tijd gaat kosten, waardoor het zo noodzakelij ke werk in eigen regio in het gedrang zou kunnen komen. De voorzitter wees er op dat de uit wisseling van ervaringen erg positief kan zijn en hij verzekerde dat dit overleg hooguit Vier tot zes maal per jaar zal plaats vinden en waarschijn lijk nog minder. Daarna werd beslo ten het voorstel aan te nemen. Als datum voor de volgende verga dering werd 4 november gekozen. Het zal een soort „praatavond" wor den, die zeker met oog op de zeven nieuwe bestuursleden erg nuttig wordt geacht. Alle facetten van het opbouwwerk zullen worden doorge praat. Vervolg pag. 3 Verwachting tot woensdagavond: Kleine nachtvorstkans Koude nacht en weinig wind, enkele mistbanken, minimumtemperatuur van 10 graden aan zee tot 4 graden in het binnenland met een kleine kans op nachtvorst; in de ochtend nog wat zon, in de middag toenemende bewol king gevolgd door regen; middag- temperatuur rond 16 graden; zuid westenwind, in de kustgebieden toe nemend tot krachtig. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 okt. Zon op 6.39, onder 18.16 Maan op 23.28, onder 14.45 2 okt. Zon op 6.40, onder 18.13 Maan op onder 15.32 Laatste Kwartier: 1 oktober (4.18) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 1 pkt. 7.40 20.26 1.30 13.57 2 okt. 8.53 21.43 2.44 15.12 Doodtij: 3 oktober HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht is een front, dat de voorste begrenzing vormt van drogere lucht, over ons land naar het oosten getrokken. In de noordelijke provincies viel hierbij 3 tot 4 mm regen, maar elders aanmer kelijk minder. Het front wordt ge volgd door een hogedrukgebied dat komende nacht met opklaringen en weinig wind over ons land trekt. Hierbij kan de temperatuur flink da len. In het binnenland bestaat zelfs een kleine kans op nachtvorst. Er zullen zich bovendien enkele mist banken vormen. Overdag lossen deze weer op en worden er eerst perioden met zon verwacht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1