'^tx VISIES OP INDELINGSPROBLEMATIEK TIJDENS WATERSPORT-SYMPOSIUM 1 r m Gemeentebestuur van Bruinisse werd ontvangen te Nieuwerkerk a/d IJssel DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Stemmen" over de Oosterschelde Sekretaresse verried gehei men De aanslag te München Man bekent moord Kok (FNV) kiest voor werkgelegenheid Gastheer: C. H. v. d. Linde Petroleum en olie duurder Congres tegen atoombewapening Rol kleine landen pO.E aiBuol^ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 september 1980 137ste jaargang Nr. 22784 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 27,50, per jaar 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Afscheid van „President Jan Lels, tv::5 ZIERIKZEE, 29-9. Als men na een inleidend woord - ditmaal van burgemeester Th. H. de Meester - een (be langrijke) zaak uit negen verschillende gezichtshoeken gaat bekijken, rollen er heel wat woorden de zaal in. Dit was dan ook vrijdag het geval tijdens in de Concertzaal door het Kon. Nederlands Watersport Verbond, gehou den symposium, met als thema: de Oosterschelde. Voor zitter van het symposium was prof. dr. ir. Maas één der opstellers van een exerpt uit het rapport: „Visie op va ren". „Verschillende mensen zullen de prioriteiten bij de indeling en „ex ploitatie" van de Oosterschelde an ders stellen, omdat zij andere doelstellingen voor ogen hebben. Zo zullen bijvoorbeeld de natuurbe schermers de zaak anders kalkuleren en minder risiko's willen nemen dan anderen". Aan het woord de direk- teur van de Zeeuwse P.P.D. ir. R. H. Th. Adriaansens in zijn inleiding naar aanleiding van het rapport „De Oosterschelde", een overzicht van de beleidsmogelijkheden". Uitgangspunt is mede dat Neder land een dicht bevolkt land is en er ruimte dient te zijn voor vrije tijds besteding. DÜSSELDORF, 27-9. Een vroegere sekretaresse bij het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken en de westduitse NAVO-vertegenwoor- diging in Brussel zou via een kon- taktman jarenlang topgeheimen aan de DDR hebben geleverd. Die be schuldiging staat in de aanklacht te gen Ingrid Garbe (42), tegen wie in Düsseldorf een proces begon wegens aktiviteiten voor een vijandelijke ge heime dienst, omkoopbaarheid, schending van het dienstgeheim en valsheid in geschrifte. MÜNCHEN, 28-9. Onder de 12 do den van de bomaanslag op het „Ok toberfeest" te München zou zich ook de dader bevinden. Naar verluidt be schikt de politie over aanwijzingen die deze veronderstelling rechtvaar digen. Op de plaats van de aanslag zou een legitimatiebewijs gevonden zijn, die erop zou wijzen dat de mogelijke dader tot de rechtsradikale „Wehr- sportgruppe Hoffmann" behoorde. DEN BOSCH, 27-9. Tot ieders ver rassing heeft de 38-jarige S. in Den Bosch bekend zijn 27-jarige Marok kaanse neef A. Zouhir vorige week woensdagavond te hebben gewurgd. De man, die vrijdag voorgeleid was aan de officier van justitie, had tot nu toe kategorisch ontkend ook iets maar iets met de moord op zijn neef te maken te hebben. Bij „een verhoor door de rechter-kommissaris ging hij door de knieën en bekende hij het misdrijf. ZIERIKZEE. Een grote bok heeft ook het restant van de Zuidhaven- brug in aanbouw, van zijn damwand ontdaan, zodat een vrij zicht op het werk is verkregen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Naast het Veerse Meer, de Greve- lingen en het Markiezaatsmeer (bij Bergen op Zoom), krijgt hiervoor de Oosterschelde een funktie, met - wil het goed zijn - een eigen plaats voor de rekreant. De volgorde bij de te volgen priori teiten is: 1. veiligheid, 2. de natuur lijke waarde(n), de visserij en de re- kreatie. Grote ingreep De ingreep waaraan de Ooster schelde wordt onderworpen is groot en b.v. wat betreft de waterkwaliteit zijn er nog talrijke onzekere fakto- ren. Vijf jaar na de (geperforeerde) dam - afsluiting zullen nodig zijn, om te komen tot een nieuwe stabiliteit: waterkwaliteit, schorvorming, geu len, vogelbestand (fourageerfunk- tie). Vogels kunnen verdwijnen en soor ten kunnen worden bedreigd; elders in de wereld zijn veel vogelsoorten uitgeroeid. Het is - een andere zaak - ook niet zeker of oester- en mosselkultuur op dezelfde plaatsen be-oefend kunnen blijven worden. Binnen de Schelde zal sprake moe ten zijn van uitbreiding en reorgani satie. Vaste ligplaatsen Wat betreft waterrekratie „speelt" het probleem van de vaste ligplaat sen van jachten en van passanten. De zeilplank-ontwikkeling is expansief. Totaal zou plaats moeten zijn, als men van een optimale situatie uit gaat, van 13.000 ligplaatsen voor bo ten in de Schelde-delta, maar dit is in geen enkel beleid in te passen. Het tot dan besprokene vatte ir. Adriaansens samen in zijn eerste stelling: „Het stelselmatig uitsluiten van rekreatief medegebruik in gebieden met natuurbelangen, zonder dat af doende kompensatiemogelijkheden worden geboden, zal onherroepelijk leiden tot wildgroei en is daarom niet in het belang van natuurbehoud. Daarmede was alles binnen het spanningsveld: natuur-rekreatie nog niet verwoord, want konflikten kun nen altijd ontstaan. Er is sprake van weinig watervervuiling in de Schel de en ten aanzien van de afvoer van vuil zal discipline nodig zijn binnen de watersport, samen met be heersmaatregelen, om optreden mo gelijk te maken. DEN BOSCH, 29-9. Het FNV-bestuur vindt dat de strijd tegen de werkloos heid de hoogste prioriteit moeten blijven hebben in het beleid van de FNV. Vervolg pag. 2 Een belangrijke overweging daar bij is dat herstel van de werkgelege- heid een voorwaarde is voor het be houd en de omvang van kollektieve voorzieningen in de toekomst en voor het op peil houden van de koop kracht. Zonder groeiende werkgele genheid is noch het behoud van koop kracht noch van de kollektieve voor zieningen mogelijk. „Zo gezien is er maar in beperktehnate sprake van een keuzevraagstuk tussen werkge legenheid en koopkracht". Dat zei FNV-voorzitter Wim Kok maandag op het FNV-congres in Den Bosch. Kok deed een beroep op het BRUINISSE, 26-9. Het gemeentebestuur van Bruinis se, aangevuld met enkele oud-wethouders en/of gemeen teraadsleden en naaste medewerkers van burgemeester C. H. van de Linde brachten vrijdag een bezoek aan de tegenwoordige gemeente van deze oud-burgemeester van Bruinisse het Zuid-Hollandse Nieuwerkerk aan de IJssel, 9 km van Rotterdam en 9 k van Gouda gelegen in het Hollandse polderlandschap. Dit bezoek werd gebracht op verzoek van burgemeester Van de Linde en al le bestuurders (onder leiding van burgemeester T. C. Hekman) waren verge zeld van hun echtgenote. Bij de ontvangst op het gemeente huis, werd onder het genot van een kop koffie, het een en ander verteld, over deze snel groeiende gemeente, die het inwonertal van plm. 4800, in plm. 20 jaar zag verdrievoudigen. Maar dit had b.v. ook tot gevolg dat nu nog slechts één autochtone inwo ner deel uitmaakt van de uit 17 leden bestaande raad. De bouwaktiviteit is er nog steeds groot; naast een voltooid uitbrei dingsplan, is er een tweede in aan bouw en moet er nog een derde van de grond komen. Sportleven Men kent er een opgewekt sportle ven. Bezoeken werden gebracht aan de sporthal, aan de voetbalvelden; er werd een rondwandeling gemaakt over het sportpark, met zijn akkom- modatie voor tal van veldsporten. Ontvangen werd men ook door de geen cent subsidie genietende tennis- klub, met zijn ruim 800 leden, plus een wachtlijst van bijna 300. Op inge nieuze wijze worden 's winters enke le banen veranderd in een overdekte tennishal. Ook het Polderbad, dat beschikt over zowel enkele buitenbassins als over een overdekt gedeelte mag ge zien worden. Al deze voorzieningen die miljoenen hebben gekost en waarvan het onderhoud jaarlijks ve le tienduizenden guldens vergt zijn tot stand gekomen, in de jaren toen nog sprake was van een opgaande konjunktuur. Het scholenkomplex dat eveneens werd bekeken vertoont in vele op zichten overeenkomsten met dat in Bruinisse, alleen is alles natuurlijk uitgebreider omdat het leerlingen aantal groter is. Uiteraard betrof het maar één der schoolkomplexen, van deze gemeen te, maar ook hier is sprake van inte gratie van kleuter- en la per onder wijs. En zijn verschillende levensbe schouwelijke groeperingen onder één dak samengebracht. C. H. van de Linde, burgemeester van Bruinisse van 1957 tot 1969, na eerst een aantal jaren als sekretaris werkzaam te zijn geweest, is zijn Bruinisse tijd en de aparte sfeer daar overigens nog niet vergeten. kongres zich op de vlakte te houden wat betreft het FNV-arbeidsvoor- waardenbeleid voor 1981. Zoals be kend wordt er binnen de FNV sterk verdeeld gedacht over die zaak. Heet hangijzer is met name de koop kracht. PEKING. In Peking zijn de laatste voorbereidingen getroffen voor het lang verwachte proces tegen de zogenoemde „bende van vier". DEN HAAG, 27-9. De maximum prijzen voor petroleum en dieselolie gaan per 1 oktober met 1,2 cent om hoog tot respektievelijk 94,6 en 93,8 cent per liter. De prijs van huisbran dolie wordt per diezelfde datum één cent duurder. Dit heeft het ministe rie van ekonomische zaken meege deeld. De maximumprijs van stookolie met een zwavelgehalte van één pro cent gaat omlaag met zes gulden, die van stookolie met een zwavelgehalte van twee procent stijgt met 1,40 gul den per ton. De maximumprijzen van super benzine en normale benzine blijven ongewijzigd. ZEIST, 28-9. Vertegenwoordigers van kerken en vredesbewegingen uit de landen van het Helsinki-akkoord hebben zich van 26 tot 28 september te Zeist beraden op het strijd tegen de atoombewapening. Doel ervan was steun vanuit nationale vredesbe wegingen te verlenen aan het (nood lijdende) programma tegen het mili tarisme en voor ontwapening. Verder wilde men nagaan in hoe verre de campagne van het Interker kelijk Vredesberaad (Help de kern wapens de wereld uit, om te begin nen uit Nederland) perspektieven biedt voor ontwapening op internati onaal niveau. DELFT, 27-9. Er moet voor vraagstukken van bewapening en ontspanning in Europa een overleg orgaan komen, waarin kleinere NAVO- en Warschaupactlanden, als mede neutrale staten zoals Zweden, Finland, Oostenrijk en Joegoslavië vertegenwoordigd zijn. Nederland en België kunnen daarin als NAVO-lid zitting hebben en Roemenië en Polen uit het oostblok. Deze kleine landen moeten zich niet meer elk wapen systeem door de grote landen laten opdringen, maar samen de door braak forceren naar wapenvermin dering en ontspanning. Deze en andere voorstellen heeft het Interkerkelijk Vredesberaad (I.K.V.) zaterdagavond in Delft ge lanceerd op een plaatselijke afslui tende bijeenkomst van de Vredes- week, die de afgelopen week is ge houden. De voorstellen zijn, zo zei I.K.V.-secretaris Mient-Jan Faber, als een handreiking bedoeld voor de politieke partijen, die weldra de ver kiezingsstrijd ingaan. ZIERIKZEE. De Oosterschelde; een ruig open water dat in de toe komst vele zeilers zal aantrekken. Hoe de ontwikkeling vermoedelijk zal zijn, of hoe die wordt gewild, was onderwerp van diskussie op het te Zierikzee gehouden Oosterschelde- symposium. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Een land dat door de zee wordt omspoeld, is nooit klein. Leopold II ffih PÊ Bitr Verwachting tot dinsdagavond: In de middag zon In de nacht en ochtend veel bewol king, mogelijk regen, minimumtem peratuur ongeveer 11 graden, en ma tige zuidwestenwind; in de middag perioden met zon, temperatuur om streeks 17 graden en matige wind uit west tot noordwest. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturenomstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 sept. Zon op 6.37, onder 18.18 Maan op 22.33, onder 13.49 Laatste Kwartier: 1 okt.: (4.18) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 sept. 6.53 19.22 0.31 12.56 Doodtij: 3 oktober HÉT WEEEOVERZICHT DE BILT, 29-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht daalde de temperatuur in ons land tot twaalf a dertien gtaden. Hierbij vormde zich op veel plaatsen mist die tot laat in de ochtend bleef hangen. Het was daarbij rustig weer dat samenhangt met een hogedrukgebied dat maan dag over ons land naar het zuid oosten is getrokken. Omstuimiger weer is het in het zeegebied ten zui den van IJsland en ten westen van Schotland. Daar bevindt zich een re genzone van een depressie die over IJsland naar het noordoosten koerst. Deze regenzone zal in de nacht en ochtend over ons land naar het oosten trekken. Het laat zich aanzien dat er geen grote hoeveelheden regen zullen vallen. Na het passeren ervan komt ons land weer onder invloed van een gebied met hoge barome terstanden. Er komen dan in de mid dag en avond weer opklaringen. De lucht die dinsdag naar ons land stroomt is wat koeler. De middag- temperatuur kan oplopen tot onge veer 17 graden en ook zal het zicht een belangrijke verbetering onder gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1