SOMS IS DE WERELD ERG KLEIN ANALYSE AGRARISCHE SITUATIE OP Z.A.J.K.-BIJEENKOMST Goede gewoontes: MCTfOfif Een mistige griezelfilm in Zierikzeese bioskoop A.R.P. zal zaterdag besluiten tot opheffing AWBZ-premie kan in 1981 omlaag De EEG en Zuid-Afrika Zomertijd eindigt in nacht van zaterdag op zondag pttpostJ Véél pechtoeristen in buitenland Buitenlandse vrouwen in Nederland zij horen er bij... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 september 1980 Nr. 22782 9 Vergadering te Kapelle KAPELLE, 24-9. Het Zeeuwse Agrarisch Jongeren Kontakt opende woens dag het seizoen met een bijeenkomst in de „Caisson" te Kapelle. De Z.A.J.K.- voorzitter, de heer Peter de Koeyer opende de vergadering. „Afgelopen vooijaar heeft de Ne derlandse landbouw haar manifesta ties georganiseerd. Daar werd keer op keer verkondigd dat de 7,9% kompensatie-eis hard was. Die hard heid van de organisaties is ons nu ge bleken. En ons niet alleen. We mer ken nu in de provinciale organisaties hier, dat men het algemene beleid verlaat, uit angst voor nieuwe deba cles en zich meer gaat richten op de individuele ondernemer", aldus de voorzitter. Koe blijft buitendier LELYSTAD, 24-9. In de Ne derlandse weiden zullen ook in de toekomst koeien blijven lo pen. Wie voorspelt dat alle melk koeien straks zomer en winter op stal zullen blijven staat ver af van de praktijk. Twee eensgezinde uitspra ken van twee hoofdambtena ren van het ministerie van landbouw: resp. dr. ir. M. P. M. Vos, plaatsvervangend direkteur-generaal landbouw en voedselvoorziening, en ir. P. P. Koks, adjunkt-direkteur veehouderij en zuivel. Beiden spraken in Lelystad bij de vie ring van het tienjarig bestaan van het proefstation voor de rundveehouderij. Koks in zijn hoedanigheid van voorzitter van de stichting die dit proefstation beheert. Hij vervolgde: „Ze zijn natuurlijk niet de enigen. De ambtenaren doen dit al jaren. Dit voorjaar wist men te vertellen dat bloemkool een interes sante teelt kan zijn. In de, afgelopen winter verschenen brochure van het C.A.R. worden nog varkens en knol selderij genoemd. Natuurlijk is het goed wat aan de technische kant van het boerenbedrijf te schaven. Maar de organisaties moeten niet in hun schulp kruipen. Niet gezonder De landbouw is er de afgelopen ja ren niet gezonder op geworden en de organisateis blijken het noodzakelij ke niet boven tafel te kunnen krij gen". „In een tijd dat iedereen het over inleveren heeft, heeft de landbouw allang aan den lijve ondervonden wat dat betekent. Als we daarbij in ogenschauw nemen dat de EEG-pot en schatkist leeg zijn en de bedrijfse- konomische rek uit de bedrijven is, dan weet je, dat er bergen werk voor de organisaties liggen". De oplossing ligt hiet in hogere opbrengsten. De resulteren in overschotten, waar toch al veel onbegrip over heerst. „Wat ik wil zeggen is dat de oplos sing voor de individuele boer niet de oplossing voor de organisatie kan zijn. De voorbeelden van uien, witlof en knolselderij behoren bakens in zee te zijn. Eigen weg Kortom, de individuele boer kiest zijn eigen weg, hij verdient daarbij alle begeleiding. Maar de organisatie moet aan het algemeen belang wer ken. Allemaal intensiveren is el- kaars graf delven. Dat zou nog be grijpelijk zijn als de overlevenden er beter van werden. Van het aantal boeren sinds 1970 in Zeeland is het er hier niet beter op geworden. Daarom behoort een organisatie vast te hou den aan kompensatie van de geste gen kosten. Daarom behoort een or ganisatie er zorg voor te dragen dat er zoveel mogelijk bedrijven zullen blijven bestaan. Daarom zullen ze een landbouwbeleid moeten beplei ten dat dit bewerkstelligt", zo besloot hij. UTRECHT, 24-9. „Onze tijd rechtvaardigt niet een in een andere historische situatie ontstane gescheidenheid van diegenen, die vanuit dezelfde evangeli sche inspiratie een politiek willen bedrijven, gericht op vernieuwing van de samenleving". UTRECHT, 24-9. De premie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten kan volgend jaar omlaag van ruim 3,2 procent tot iets meer dan 3 procent (3,05 procent). Dit blijkt uit een concept-advies voor de staatsse- kretarissen van volksgezondheid en van sociale zaken dat vandaag (don derdag) in de Ziekenfondsraad aan de orde komt. De verlaging is mogelijk doordat er voor 1980 een dekkingsoverschot wordt geraamd van 315,2 miljoen gulden. De totale kosten van de A.W.B.Z. worden voor 1980 geraamd op ruim 8,1 miljard gulden. De pa tiënten zelf betalen daar via eigen bijdragen een deel van maar de pre mie-opbrengsten vormen verreweg de belangrijkste, inkomsten van het Algemeen Fonds Bijzondere Ziekte kosten. De kosten van de A.W.B.Z. hebben voor het overgrote deel betrekking op de verpleging van lichamelijk en geestelijk langdurig zieken en gehan dicapten. Verder worden uit het AWBZ-fonds onder andere ook het kruiswerk en de ambulante geestelij ke gezondheidszorg gefinancierd. Deze uitspraak (van 25 mei 1968) van de AR-partijraad krijgt komen de zaterdag extra relief en betekenis, wanneer hetzelfde beleidsorgaan van de Anti-Revolutionaire Partij bijeen komt om de historische beslissing te nemen de partij op te heffen. Deze slot-bijeenkomst heeft plaats in Amsterdam, waar ook de oudste plaatselijke A.R.-kiesvereniging „Nederland en Oranje" (uit 1851) haar zetel heeft. Met de opheffing van de A.R.-partij wordt de weg vrij gemaakt voor een fusie (op 11 okto ber aanstaande) van A.R.P. met de C.H.U. (die zich 13 september ont bond) en met de K.V.P. (die op 3 en 4 NEW YORK, 24-9. Nederland be hoeft niet op steun van zijn E.E.G.- partners te rekenen voor een olieboy cot van Zuid Afrika. De Luxemburg se minister van buitenlandse zaken Gaston Thorn, die in New York als voorzitter van de ministerraad van de E.G., de assemblee van de Vere nigde Naties toesprak, beperkte zich tot de welhaast rituele veroordeling van de apartheid, maar sprak met geen woord voer embargo, boycot op ekonomische dwangmaatregelen, en zelfs niet over pressie of druk. „Wintertijd" tot 29 maart DEN HAAG, 24-9. Komend weekeinde, in de nacht van zaterdag op zondag om drie uur, heeft het laatste uur van de zomertijd in ons land weer geslagen. Met het één uur terugzetten van de klokken heeft Nederland dan tot 29 maart- van het volgend jaar weer „wintertijd". De zomertijd ging dit jaar op 6 april in. Aanvankelijke was het de bedoeling van het kabinet op 30 maart een uur vooruit te zetten, maar uiteindelijk sloot de regering zich aan bij Frankrijk, België, Luxem burg en Italië. Naast deze landen voerden ook Denemarken, Noorwe gen, Zweden, Oostenrijk, Spanje, Hongarije, Griekenland, Oost- Duitsland en West-Duitsland de zo mertijd op 6 april in. Polen en Tsjecho-Slowakije begonnen er al mee op 30 maart en Engeland en Ier land op 14 maart. E.E.G.-landen Volgend jaar zullen - voor het eerst - alle negen lidstaten van de Europese Gemeenschap de zomertijd op het zelfde moment laten ingaan. (Grie kenland, dat op 1 januari lid van de E.G. wordt, heeft nog geen standpunt ingenomen). Problemen in het lucht en treinverkeer door tijdsverschillen behoren daarmee tot het verleden. Wel blijft de datum waarop de zo mertijd eindigt in de diverse E.G.- landen verschillend. Advertentie Af en toe een beetje trimmen.. Dat is een goede gewoonte. Net als: meteen even de postcode vragen wanneer u iemands adres noteert. Bij een telefoongesprek bijvoorbeeld. Schrijf dan gelijk even die postcode in uw klapper.Dan hebt u voortaan het complete adres bij de hand. Mèt de postcode erbij. H. oktober aanstaande) in laatste verga^ dering bijeenkomt. Flitsen uit het buitenland DAMASCUS. Ghaleb Ahmad Al- lousi, „leider van de afdeling van de islamitische broederschap" in Damascus, is door leden van de Syri sche veiligheidstroepen gedood. Dit is door de Syrische pers bekendge maakt. BAHREIN. Iran verklaarde zijn helft van de Perzische Golf tot oor logsgebied en gaf koopvaardijsche pen opdracht daar weg te blijven. Dit heeft de in Bahrein gevestigde navi- gatiehulppost voor het Midden-Oos ten (MENAS) meegedeeld. PEKING. De volksrepubliek Chi na heeft een aanbod van Vietnam af gewezen om de gesprekken te hervat ten die waren begonnen met het doel de verhouding tussen beide landen te verbeteren. MOSKOU. Drie inwoners van de Oekraïne zijn wegens hun aandeel in massa-exekuties tijdens de Duitse bezetting van de Sowjet-Unie geëxe- kuteerd. MADRID. De Sowjet-Unie en haar bondgenoten hebben in Madrid het beginsel aanvaard dat de Europese konferentie over samenwerking en veiligheid, die op 11 november in Ma drid begint, niet wordt afgesloten voor er een datum en een plaats voor een vervolgkonferentie is vast gesteld. WEST-BERLIJN. Joodse emigran ten uit de Sowjet-Unie, die een uit reisvisum voor Israël hebben gekre gen, mogen zich voortaan niet meer in West-Berlijn vestigen. Uitzonde ringen worden alleen gemaakt voor gezinshereniging, zo heeft het stad bestuur van West-Berlijn besloten. BONN. Leden van een radikale po litieke Italiaanse groepering hebben vijf miljard lire (12 miljoen gulden) losgeld geëist voor drie Westduitse kinderen die zij naar hun zeggen drie maanden geleden in Italië hebben ontvoerd. Dit heeft het Italiaanse persbureau ANSA dinsdag bekend gemaakt. MOSKOU. Een special afgezant van president Saddam Hoessein van Irak, Tareq Aziz, heeft in Moskou met de Russische communistische partij sekretaris Boris Ponomarjov van gedachten gewisseld oVer het konflikt tussen Irak en Iran. VERENIGDE NATIES, NEW YORK. VN-sekretaris generaal Kurt Waldheim heeft Iran en Irak opgeroe pen de strijd te staken en onderhan delingen te beginnen over hun ge schillen. DEN HAAG, 24-9. „Met name juli 1980 is de absolute topper geweest in aantal keren dat wij hulp hebben moeten verlenen aan gestrande Ne derlandse toeristen in het buiten land". Dit vertelde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag. In juni, juli en au gustus moet het ministerie 670 maal bemiddelde bij het overmaken van geld aan in het buitenland' gestrande Nederlanders, waarvan alleen in juli al 294 maal. In bovengenoemde drie maanden bemiddelde het ministerie bij overmaking van in totaal 700.000 gulden. Ter vergelijking, in 1979 be middelde het ministerie over het hele jaar bij overmaking van één miljoen gulden. In juni, juli en augustus schoot het rijk 97 maal geld voor aan Nederlan ders die totaal platzak in het buiten land zaten. Deze voorschotten liepen op tot een bedrag van 100.000 gulden. WASHINGTON. Het Amerikaanse congres heeft dinsdag een wet aange nomen waarbij 81,5 miljoen dollar (163 miljoen gulden) wordt toegezegd aan indianenstammen in de staat Maine als schadevergoeding voor 5 miljoen hectare grond die deze staat zich in de 18e en 19e eeuw onrechtma tig heeft toegeëigend. MADRID. Vijf gemaskerde man nen hebben een 47-jarige industrieel en filantroop ontvoerd uit zijn villa in San Sebastian, in Spaans Basken land. De politie denkt eerder aan fi nanciële dan aan politieke motieven voor de ontvoering. NIEUW DELHI. Grote gedeelten van de oostelijke deelstaat Orissa in India zijn overstroomd door een wa tervloed uit de kolkende Mahamadi- rivier. Hierdoor zijn ongeveer 2,5 miljoen mensen getroffen. Dit meldt het Indiase persbureau PTI. ANKARA. Bij een schietpartij in Izmir, in het zuidwesten van Turkije, is een van de terroristische aktiviteit verdachte man doodgeschoten, ter wijl drie verdachten werden aange houden. WARSCHAU. Het Poolse dagblad „Zycie Warszawy" heeft kritiek gele verd op de samenstelling van het cen traal comité. Vertegenwoordigers van de regering en de overheid ne men het merendeel van de zetels in beslag, terwijl de arbeiders maar ruim 19 procent en de boeren maar twee procent van de zetels hebben, zo staat in het artikel, ondertekend door het parlementslid Jerzy Buc. MOSKOU. Op de tweede dag van het proces in Moskou tegen de stich ter van het „Werkkommité inzake het misbruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden", de 32-jarige Wiatsjeslav Bachmin, is dinsdag drie jaar werkkamp geëist. Dit hebben fa milieleden van Bachmin bekendge maakt. MADRID. De Spaanse politie heeft de vermoedelijke leider van de uit erst linkse terroristische organisatie Grapo, Enrique Brotons Beneyto, af gelopen zaterdag in Valencia aange houden. Dit is dinsdag in politiekrin gen te Madrid vernomen. WARSCHAU. De eerste registratie van een onafhankelijke Poolse vak bond is dinsdag vertraagd doordat de rechtbank in Warschau bezwaar had tegen de statuten. Dit is in Poolse po litieke kringen vernomen. WARSCHAU. Blijkens een besluit van de Poolse staatsraad is een uit 23 leden bestaande kommissie gevormd voor het uitwerken van een nieuwe wet op de vakbeweging. Zes leden zijn afkomstig uit voormalige sta- kingskommité's, onder wie de gewe zen stakingsleider uit Gdansk Lech Walesa. PARIJS. De voormalige keizer van wat nu de Centraalafrikaanse repu- bleik is, Jean-Bedel Bokassa, is be reid naar zijn land terug te keren en te aanvaarden dat een internationale onderzoekskommissie zich buigt over zijn aandeel in de moord op 200 schoolkinderen verleden jaar. TOKYO. Japan doet een gooi naar de hegemonie op de wereldmarkt voor chips, nadat het minder dan twee decennia geleden nog helemaal onderaan moest beginnen met door de Verenigde Staten geleverde tech nologie. AMSTERDAM, 24-9. Een buiten landse vrouw die onder de titel „ge zinshereniging" naar Nederland komt is met huid en haar overgele verd aan de nukken en grillen van haar man. De Nederlandse wet dwingt haar als het ware zich alles te laten welgevallen, al wordt ze bedro gen, bedreigd of mishandeld, want het alternatief is nog grimmiger: ver laat ze haar man, dan verspeelt ze daarmee haar recht op een geldige verblijfstitel. Dit zegt de Stichting „Blijf van m'n lijf". Vrijdag 26 september, 21.40 uur, Nederland 2: Speel's met licht klassiek. De presentatrice Regine Clauwaert. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 26 SEPTEMBER NED. I: De A VRO besteedt aandacht aan het tienjarig bedstaan van Toppop waarin Ad Visser de geschiedenis van dit programma in vogelvlucht doorneemt Vervolgens zijn optredens te aanschou wen van Slade, Gilbert O Sulivan, Sweer Racey en nog vele anderen. Dan twee afleveringen van Het menselijk geweten. Zola acht het verstandiger om zich ano niem te vestigen in Engeland. Naast zijn moeilijkheden met de taal lijdt hij erg onder het gemis van zijn gezin. Het wordt voor hem wat gemakkelijker als Jeanne in de kinderen zich bij hem voegen. Hierna de eerste aflevering van Twee broden, uit de vierdelige dramareeks De NED. II: Eerst een samenvattende reportage van de Open dag van de NCRV. Na het journaal de Nederlands Belgi sche film naar het boek van Marnix Gijsen Mijn vriend de moordenaar. Hoofd persoon is Jan, een Belgische ambtenaar die tot consul is benoemd in de Verenigde Staten. Hij trekt zich het lot van een moordenaar aan en probeert diens leed te verzachten waardoor hij zelf in moei lijkheden komt. Wat lichtere jenre in Speel 's met licht klassiek. Daarna Tot besluit met als onderwerp Waarom zou je geloven? VRIJDAG 26 SEPTEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws v. doven; 18.49 Poli en Pili; 18.55 Nieuws; 18.59 Toppop 10 jaar; 20.20 Emile Zola; 21.20 Gesprek met de minister-president; 21.30 Journaal; 21.55 Emile Zola; 22.55 De beslagen spiegel; 23.45 Journaal. NED.H: 18.00Nieuws v. doven; 18.55 Nieuws; 18.59 Open huis '80; 20.00 Journaal; 20.27Mijn vriend de moorde naar; 21.40 Speels met licht klassiek; 22.40 Tot besluit; 22.55 Journaal. „The Fog" ZIERIKZEE, 25-9. Het wordt weer griezelen komend weekend in de Concertzaal van Zierikzee met de mysterieuze film The Fog, die - de naam zegt het al - zich voornamelijk afspeelt in de mist. Het verhaal gaat over een schip, „De Elizabeth Dane", dat honderd jaar geleden voor de kust van het dorpje Antonio Bay in California in een bovennatuurlijke mist verging, waarbij de zes bemanningsleden, al len dorpsbewoners, verdronken. De legende vertelt dat ze misleid werden door een vals lichtbaken, maar daar bestaat geen zekerheid over. Wraak Wanneer de mist terug zal keren naar Anthonio Bay, zullen de beman ningsleden herleven en wraak nemen op hun dood. Daarvan is nog weinig bekend maar wanneer een oude vis ser dit verhaal aan een groep kinde ren vertelt, beginnen zich griezelige gebeurtenissen af te spelen. UTRECHT. De Ziekenfondsraad gaat donderdag beslissen of de loon grens voor de verplichte zieken fondsverzekering, nu 40.250 gulden, volgend jaar op 42.300 of op 42.400 moet worden gebracht. In de week, dat de overdracht plaats vindt, krijgt het echtpaar bezoek van Dina's vader. Samen rijden ze naar het nieuwe huis. De man bekijkt alles en knikt tevreden. „Dat is een lot uit de loterij, en zeker voor zo'n bedrag. Nu hebben jullie ook eens een gelukje. „De inrichting zal ook wel weer heel wat kosten, want ik kan me voorstellen, dat je na zeven jaar ook wel weer eens wat nieuws willen aanschaffen. Moeder en ik dachten, dat jullie daarom wel een extraatje konden gebruiken. Hier zijn zevenhhonderd gulden, vijfhonderd van moeder en ik en van de jongens elk honderd. Zodra jullie helemaal geïin- stalleerd zijn en het kunnen missen, nodigen jullie ons maar eens uit voor een weekeind. Het huis is er gelukkig nu groot genoeg voor." Dina is dol gelukkig met deze gift, dat scheelt immers! En André heeft er twee nieuwe klanten bij, die voor een be hoorlijke omzetvergroting zorg dragen, dus de toekomst ziet er in alle opzich ten rooskleurig uit voor het echtpaar Vlotten. Als ze twaalf en een half jaar ge trouwd zijn, is er groot feest in Tub- bergen. Want een jaar tevoren is het laatste geld van het door oom Derk geleende bedrag terugbetaald en ook de hypotheek begint men af te lossen, dank zij het feit, dat de zaak steeds beter gaat lopen. André wordt gelei delijk aan in het hele land bekend en heeft ook al buiten de oostgrens enkele afnemers. De zorgentijd is voorbij; nu zullen ze ook wat meer gelegenheid hebben om van het leven te genieten. Zo is er in hun veertiende huwelijks jaar een lang weekeind gepland rond Pinksteren in de Harz. En dan komt als een Deux ex machina de uitnodiging van oom Derk en tante Henny „hebben de eer u uit te nodigen Nee, na alles, wat oom Derk voor André heeft gedaan, voor zijn zaak, kunnen ze niet wegblijven. Dat zou waarschijnlijk als ondankbaar aange rekend worden en dat willen ze zeker vermijden. Dan maar eens een andere keer naar de Harz. Ze zijn nog gezond en betrekkelijk jong en hebben zo nog wat tegoed. Die eerste avond in de grote logeer kamer is het al middernacht, als het echtpaar Vlotten zich ter ruste begeeft. André is vrijwel meteen in slaap, maar Dina denkt terug aan wat gebeurd kan zijn in het donker. Tussen André en die vreemde vrouw. Het hoeft niet bepaald iets te zijn, wat niet door de beugel kan, daarvoor is André het type niet, maar waarom heeft hij dan niet eerlijk ge zegd, dat hij buiten was? Waarom moest dat smeosje van „even naar het toilet geweest" ervoor in de plaats komen? Ze ligt er nog enige tijd over na te denken, maar komt er niet uit Tot de natuur zijn rechten laat gelden en ook Dina langzaam wegzakt in een diepe, droomloze slaap. Tot de volgende mor gen de zon in de kamer haar wakker maakt. Door H. J. KOORNSTRA Die ochtend wordt Dina wakker met een zwaar gevoel in haar hoofd. O jé, dat kan me vandaag nog opbreken! Gisteren met eigenlijk net iets te druk gemaakt, en zoveel indrukken opge daan in zo korte tijd, dat ik het niet kon verwerken en het nu moet bezuren. Ze draait zich om naar het andere deel van het lits jumeaux, maar André is blijk baar al opgestaan. Ze luistert, maar hoort hem niet. Half overeind komende besluit ze eerst maar een hoofdpijn tabletje te nemen. Mogelijk kan ze het begin ermee onderdrukken. Rustig komt ze uit bed en als ze in de kleerkast kijkt, ontdekt ze, dat André al gekleed moet zijn en dus wel beneden, in de ontbijtkamer zal zitten. Waarom heeft hij haar dan niet gewekt? Hoe ongezellig straks om alleen aan het ontbijt te beginnen. Ze kleedt zich uit om zich te wassen en dan kijkt ze in de spiegel met een verschrikt gezicht. Die vrouw! Is hij soms voor haar vroeg opgestaan? An ders is hij nooit zo matineus en zeker niet op vrije ochtenden. Soms krijg ze hem zondags met moeite naar de laat ste mis, want zaterdags vindt hij er niets aan. „Kerkgang is een zondagse aangelegenheid," is altijd zijn stelregel. „Zaterdags is gemakzuchtig surrogaat." Ze wast zich vlug, maar kleedt zich toch met een zekere zorg aan. Tenslotte is het een gemêleerd gezelschap, dat gisteravond aan tafel zat, dus wil ze in elk geval goed met zichzelf voor de dag komen, (wordt vervolgd gehondHupten giro n 22 22 2 (2x1.5x21 utrecht bankrekening 949

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 9