VEEL KRITIEK IN WESTERSCHOUWEN OP NOTA OOSTERSCHELDEBEKKEN SYMPOSIUM ZIERIKZEE KONINKLIJK NEDERLANDS WATERSPORTVERBOND Verton's Schoenen STREEKNIEUWS Huifkar N.C.P.J. naar Zierikzee in kader toernee Verovert Zierikzee Kun je niet omheen! Een jonge schoen van eerlijk leer. Herken je aan de rode stip. Nu met een unieke gratis poster. ^Ga maar kijken bij: De Oosterschelde „Bru" over Oosterschelde 4 „Aandacht voor rekreatie te gering" Advertentie WESTERSCHOUWEN, 23-9. Veel kritiek en geen en kel goed woord had men over op de Nota- en informatie brochure over de inrichting over het Oosterscheldebek- ken op de dinsdagavond in de rekreatiezaal van de Ge- ref. Kerk te Haamstede hierover gehouden voorlich tingsbijeenkomst. Op deze goed bezochte bijeenkomst waren de grieven, in hoofdzaak ten aanzien van de rol, die de gemeente Westerschouwen hierbij is toebedeeld, bijzonder talrijk. De heer B. J. Kloosterman stelde de vraag, of er nog wel van een echte inspraak kan worden gesproken nu de relatie natuur als nummer 1, vis serij als 2 en rekreatie als 3 reeds bij voorbaat vaststaat. Is er gedacht aan een objektieve voorlichting in de Oosterscheldebro- chure, zo wilde hij verder weten. Naar de mening v&n de heer Kloosterman zijn de natuurbelangen prioriteit gegeven, terwijl er geen ar gumenten zijn genoemd ten aanzien van de nog steeds toenemende drang van een nuttige vrijetijdsbesteding. Streekplan Een ander facet waar men in de brochure geheel aan voorbijgaat is het fungerend streekplan van de ge meente Westerschouwen. Kritiek had de heer Kloosterman ook, dat er totaal geen aandacht wordt geschonken aan de werkgele genheid. Komt de gemeente Wester schouwen wel aan zijn Trekken en is er aan enige kompensatie gedacht, zo vroeg hij zich af. Voor wat de wa tersport betreft wordt Westerschou wen niet genoemd, wat gemakshalve dan maar wordt opgehangen aan de Eoggeplaat. De gegevens gepubliceerd in de in formatiebrochure ten aanzien van de verstoring van het vogelgebied noemde hij opgevoerd en geheel on juist. De heer Kloosterman zei ernstige kritiek te hebben op deze wijze van voorlichting waarbij hij tot de kon- klusie kwam, dat een merelei meer waard is dan een mensenleven. Beroepsvaart De heer P. M. van den Aarsen vond het een ernstige tekortkoming, dat er geen enkele aandacht is geschonken aan de beroepsvaart en dan speciaal aan het vervoer van gevaarlijke stof fen dat dagelijks plaats vindt naar Wemeldinge. Dr. J. Hamaker wilde weten in hoeverre er in de Nota en in de bro chure rekening is gehouden met de dynamische ontwikkeling van de re- kreatiedruk, omdat hij hierover niets is tegengekomen. Met de nog steeds afnemende werk gelegenheid zou hij het een goede zaak gevonden hebben als er aan werkgelegenheid voor zomer en win ter, b.v. jachtbouw, zou zijn gedacht. Inspraak? Oud-burgemeester van Wester schouwen H. P. Everwijn noemde in spraak een goede zaak, maar hij vroeg zich in alle gemoede af of deze inspraak nog iets oplevert. Tegen fa se C is niets meer in te brengen. Hij was verschrikkelijk bang, dat tot 1990 alles al vast staat en wat hier tegenin gebracht zal worden van ta fel zal worden geveegd. Alleen over de schets 6 of 3, de plaatsen waar jachthavens kunnen worden gerealiseerd, kan nog wor den gepraat. Hij betreurde dit in ho ge mate en noemde dit geen inspraak meer. Werkgelegenheid De heer Stigter stelde vast, dat met de Nota het in 1978 tot stand geko men streekplan om zeep is geholpen en daarmee de werkgelegenheid. De heer De Bruin vond het een on begrijpelijke zaak dat men nu in een tijd dat men met de ekonomie met de handen in het haar zit hier volledig is aan voorbij gegaan. Een nieuwe haven in Zierikzee gaat drie miljoen gulden kosten, ter wijl er in de Schelphoek een haven kant en klaar ligt. De relatie met de Roggeplaat wees hij vierkant van de hand daar er geen zeiler is die na 10 minuten zeilen bij de Roggeplaat gaat liggen. Het tegenovergestelde is wel het geval met de zeilers uit Zierikzee, ge zien het feit dat een aantal van hen nu al afmeren bij de werkeilanden. Ankerverbod Bovendien, zo zei de heer De Bruin, kan men nog een ankerverbod invoe ren. De effekten ten aanzien van de inlagen met de Schelphoek wees als zwaar opgeschroefd van de hand. De heer Kloosterman was er van overtuigd, dat de inlagen bijzonder waardevol zijn, maar zo vroeg hij zich af, denkt men nu over de gieren de stroom auto's die hier nu iedere dag passeren. Hij gaf de raad, daar eens een kijk je te gaan nemen. De heer De Bruin wees nog op het aspekt van de werkgelegenheid na 1985 als de Oosterscheldewerken zijn voltooid. Hier is geen enkele andacht en rekening mee gehouden. Ruimte Ben Schot (inspraak) zitting heb bende in het pendel van deze voor lichtingsbijeenkomst, stelde, dat er nog wat ruimte in de Nota zit, al wordt er aan de natuur een hoge prio riteit gegeven. Men zal zowel in de Nota als in de brochure wel dingen missen. Als men verschillende zaken be langrijk vindt, kan men die in de in spraak, avonden die nog volgen, naar vpren brengen. Naast de zes schetsen wel nu zijn gegeven door dé jachtha1 vens dacht hij wel, dat er nog een ze vende kan komen. De heer R. J. Meeuws (bioloog Rijkswaterstaat, Delta Dienst), deel de mee, dat ten aanzien van het ver storen van de vogels, de gegevens zijn geput uit een gedaan onderzoek in de Waddenzee. De heer Kloosterman stelde vast, dat deze onjuist in de brochure zijn opgenomen. De heer Hartman (planoloog) zei, dat er aanpassing van het Streekplan nodig zal zijn als de Nota overeind blijft staan. Voor wat de toekomst betreft, is er geen enkel plan dat tot in eeuwigheid blijft gelden. Ook dit plan kan worden bij gesteld en dit zal dan ook zeker peri odiek moeten gebeuren. Ook de heer Hartman dacht, dat er nog een zevende plan uit de bus kan komen. Er zijn nog onzekerheden welke men niet weet, de vraag is al leen, hoe hard men dit kan maken. KERKWERVE Voordracht mevrouw Tuk voor N.C.V.B. Woensdag 17 september hield de N.C.V.B.-afdeling Kerkwerve haar eerste vergadering van het nieuwe seizoen. De presidente mevrouw Viergever-Legemate opende deze avond met het zingen van Psalm 95 1 en met gebed. Daarna las ze Joh. 15 vers 1 en 8 voor en haar medi tatie was getiteld „weer aan de slag" en werd gezamenlijk lied 229 12 en 4 gezongen. De notulen werden voorge lezen en ondertekend. Verder waren er enkele mededelingen. Men kan zich opgeven voor een kreatieve kur- sus die wordt gegeven door mevrouw Mol-Boot, en voor een bezoek aan de champignonkwekerij te Oosterland. Mevrouw Tuk las als gast van de avond enige gedichten voor. Voor de pauze werden het drie ernstige ge dichten waaronder ,,Neem tijd om gelukkig te zijn" van Fill Bormans. Na thee en koffie ging mevrouw Tuk op de vrolijke toer met drie gedich ten van Annie M. G. Schmidt. Men bedankte mevrouw Tuk voor haar aanwezigheid en bood haar een enve-* loppe met inhoud aan. Er waren deze avond 34 aanwezigen, die samen het busje voor lief en leed met 32,11 vulden. Met het zingen van het Bondslied en dankgebed werd de sa menkomst geëindigd. Bijeenkomst SGP Woensdag 8 oktober spreekt ds. J. C. van Ra vens waai in de zaal van de Chr. Geref. Kerk te Kerkwerve voor de SGP. (Voor aanvangstijd: zie agenda.). SEROOSKERKE Ledenvergadering dorpsgemeenschap Maandag 29 september wordt in het dorpshuis van Serooskerke de al gemene ledenvergadering gehouden, waarop de bestuursverkiezing zal Voor boeren in Columbia ZIERIKZEE, 24-9. In het kader van het vijftig jarig jubileum van de Neder landse Christelijke Plattelands Jongeren wordt een trektocht met een huifkar van deze organisatie door geheel Nederland gemaakt. Met deze wagen wordt een aktie ge voerd onder het motto „Portemon- naie uit de broek van ANÜC", en zal ten goede komen aan de boeren in Co lumbia (steunfonds ANUC). Vrijdag 26 september komt de huif kar naar Scharendijke en zaterdag 27 september zal de wagen zich te Zie rikzee bevinden. Inwoners en be langstellenden kunnen bij de kar aan een loterij deelnemen waar veel fraaie prijzen mee te winnen zijn. De ze prijzen zijn beschikbaar gesteld door de Middenstand. Eveneens kunnen daar inlichtin gen en dokumentatie over de C.J.P. verkregen worden. Zaterdag 29 augustus is de huifkar vertrokken vanuit het landelijke bu- ro van de C.J.P. te Ede en iedere af deling in den lande krijgt één of twee dagen de beschikking over de huif kar. De huifkar van de landelijke C.J.P. waarmee onder het motto: „Porte- mönnaie uit de broek voor ANUC" gehouden zal worden en ten goede komt aan de boeren in Columbia. Vrijdag 26 september is deze huif- kaar getationeerd te Scharendijke en zaterdag 27 september wordt Zierik zee aangedaan. catsjoe Zierikzee-Tel. 01110-2488 ZIERIKZEE, 25-9. Morgen (vrijdag 26 september) zal - als eerder gemeld - ook het Kon. Nederlands Watersport- verbond, aandacht besteden aan de Oosterschelde-inde- ling, tijdens een in de Concertzaal te houden symposium. „Praatpapier" op dit symposium is het rapport: „Visie op varen" van prof. dr. ir. F. M. Maas en ir. J. Ph. L. Petri, de inleiding waarvan men gelieve hier aan te treffen. Zoals reeds eerder werd gesteld: in en rondom de Oosterschelde is alles nog in beweging. Dit water is niet al leen een imposant natuurgebied van internationale betekenis; het heeft vanouds als zeearm met zijn getijden en uitgestrekte platen, slikken en schorren een speciale bekoring voor .de watersporter, in bepaalde opzich ten vergelijkbaar met de Wadden. Zeezeilers Bovendien is de Oosterschelde een goede leerschool voor hen, die spelen met de gedachte om op zee te gaan.va- ren. Je zou met recht kunnen zeggen, dat de .Oosterschelde: niet alleen, kraamkamer is voor vele vissoorten, maar ook voor zeezeilers. worden gehouden en het winterpro- gramma besproken. Na de pauze worden dia's vertoond over de rom melmarkt 1979. (voor tijd: zie agen da). BRUINISSE Bijeenkomst Hervormde Vrouw.engroep Op dinsdag 23 september kwam de Hervormde Vrouwengroep „Helpt Elkander" te Bruinisse bijeen en om dat deze bijeenkomst viel in de Vre- desweek, werd aan het thema „Vre de" bijzondere aandacht besteed. De presidente: mevr. B. de Waal- Jumelet, liet na het welkom zingen psalm 72:1 en 2 en opende piet gebed. Als schriftlezing was gekozen psalm 122, terwijl ook nog een gedicht van Nel Benschop werd gedeklameerd. De nieuwe predikant, ds. W. F. Tee- kens was voor de eerste keer als gastsprekers aanwezig samen met zijn echtgenote. Als onderwerp had ds. Teekens ge kozen: „Vragen rondom de Vredes- week". In het referaart kwamen de gevolgend vna de oorlog tersprake en de Vredesgedachten.' Erasmus was één der eersten die zijn „vredesgedachten" te boek stel de. Maar de belangrijkste vraag voor ons is echter: Wat zegt de bijbel er van? In het Oude Testament kunnen we lezen, dat het volk Israël moest strijden. Daartoe had men oorlogs- wetten. De predikanten mochten niet vertrouwen op eigen kracht, maar gelovern dat het de Here was, die hun de overwinning zou geven. De zorg voor het behoud van het le ven stond voorop. In deze tijd „Kunnen we dat in deze tijd ook zeg gen?" In het Nieuwe Testament leert Jezus ons dat het er op aan komt vre de met God in ons zelf te hebben. Het standpunt van het I.K.V. roept vragen op. We kunnen ons niet zon der meer, achter dit vaandel opstel len. „Vrede in het persoonlijk leven, kan uitstralen van het gezin uit, want het is ook hier belangrijk, welk voorbeeld we als ouders geven. Het Vrederijk van Christus krijgt steeds meer gestalte, als we ons hou den aan de Schrift, als we ons leven richten, naar Gods geboden", aldus ds. Teekens. Nadat op verzoek van een jarige gezongen was Gez. 37, sloot de predikant met dankgebed. Ongeval Dinsdagavond 23 september te 22.50 uur vond op de Staphorster kruising een ongeval plaats met twee auto's. Twee personen werden hier bij gewond en in het Rode Kruis Zie kenhuis opgenomen. Op Rijksweg 18 in de richting Rot terdam reed A. G. M. W. uit Nieuwer- kerk, uit de richting Zijpe kwam E. d. V. uit Zierikzee aanrijden. V. zou De belangstelling voor de Ooster schelde neemt de laatste jaren sterk toe. Inmiddels is een grote druk ont staan op de weinige aanwezige ha vens. Deze is afkomstig van gegadig den voor een vaste ligplaats maar ook in zeer sterke mate van passan ten. In Zierikzee ligt men des zomers soms met zijn zessen tot achten naast elkaar, gecoached door een uitste kende havenmeester. Vanuit bepaalde natuurbescher mingskringen wordt de zorg voor het zo kostelijke en kostbare natuurge bied zo ver doorgevoerd dat men zich bij voorbaat verzet tegen iedere uit breiding van de jachthavenkapaci- teit. Watersport Wij delen die zorgvuldigheid ten aanzien van de natuurgebieden, maar menen ook dat de watersport deelhebber aan de Oosterschelde moet kunnen zijn. Voor het geheel uitsluiten van de watersport bestaat, dacht wij, ook geen aanleiding. Hier op gaan wij in het navolgende verder Ruig water Een niet onbelangrijk deel van de op de Oosterschelde varende schepen - men neemt wel aan: de helft -heeft zijn rustige thuishaven buiten dit ge- tijdegebied. Dit maakt de druk op de Oosterscheldehavens niet minder. De Oosterschelde is een open en bij (soms onverwachte) tijden zeer ruig water. Varen op de Oosterschelde be tekent dus meestal tevens een korter of langer verblijf in één van de aan liggende havens. Men wacht daar op gunstig tij en heeft in de meeste gevallen deze ha- geen voorrang verleend hebben aan W. waardoor de botsing ontstond. V. werd met een drievoudig bek- kenfraktuur en W. met pijn in de borst overgebracht naar het zieken huis. De auto's werden zwaar bescha digd. Kollekte De kollekte ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds in Bruinisse heeft een bedrag van 3879,06 opge bracht. Het bestuur van het fonds, af deling Bruinisse bedankt de koliek- tanten en kollektrices. Kleiner dan kleinst HAMBURG, 24-9. Het zoe- ken naar de fundamentele bouwstenen van de materie gaat onverdroten voort in een adembenemend tempo, maar een eind is nog niet in zicht. Tot dusver golden de „Quarks" als de kleinste een heden waaruit de deeltjes van het atoom zijn opgebouwd. De laatste tijd echter wordt in het eksklusieve gezelschap van natuurkundigen die zich met hoge energieën bezig hou den gespekuleerd over de mo gelijkheid dat er nog kleinere, elementairderedeeltjes kunnen bestaan. Die hebben ook al een naam ook: „Rischonen" naar het He breeuwse woord voor „Het eerste", omdat deze theorie uit Israël afkomstig is. Die zouden in twee subgroepen kunnen worden verdeeld, de T- en V- deeltjes. ven één of meerdere dagen nodig om de Oosterschelde te kunnen bevaren. De afstanden zijn groot en de Ooster schelde wordt steeds moeilijker be reikbaar door het toegenomen aantal toegangssluizen. Voor velen is de Oosterschelde dan ook een gebied voor weekend- en va- kantietochten, zodat niet alleen vol doende ligplaatsen voor aanwoneri- den, maar vooral ook voor passanten aanwezig moeten zijn. (Vervolg pag. 1) Visserij primair Oud-wethouder Jumelet zou gaar ne" bij de prioriteit, de visserij het eerst aan bod willen laten komen. De visserij heeft op de Oosterschelde de oudste rechten. „We weten te weinjg van de natuur, het mag niet voorko men, dat ter wille van b.v. een be paalde studie over wat de natuur zal gaan doen, de uitgifte van visserij- percelen zou worden vertraagd". Ook had hij kritiek op dé stelling van de Prov. Planologisch^ Dienst, dat alleen Zierikzee en Colijnsplaat serieus in aanmerking komen voor uitbreiding van jachthavenakkom- modatie. „Wat moeten we aan met de vluchthaven en de tramhavén, als de pont niet meer vaart? De watersport schreeuwt om ligplaatsen".! Vluchthaven; De heer M. Meeuw^en wees er op, dat in tegenstelling wat de lieer Hart man zei, hij kan bevestighlen dat de vluchthaven, door de beroepsvaart sedert de aanleg van het Schelde- Rijnkanaal, bijna niet meer gebruikt wordt. De heer Tevel wees óp de wen sen van de Deltafederatie jop het ge bied van visboten, een standpunt, dat dat van de heer van de Velde nog overtreft. Burgemeester I Slabbe- koorn was eveneens voorstander van een sportvissershaven, maar men moet wel een zekere selektie toepas sen. Mevr. A. van de Zandè-Vleugels Schutter vroeg naar de mogelijkheid van natte industrie, maaij die moet volgens de heren van de voorlichting in de bestemmingsplannen geregeld worden. Teveel ligplaatsen voor de wa tersport geeft aanleiding tot versto ring van de vogelpopulatié, aldus de heer Hartman, een stelling die door de heren J. D. de Korte en M. Hou- kamp werd bestreden. Niet de jachtenbezitter die een lig plaats hebben, verstoren ide broed plaatsen, maar de passanten die geen ligplaats kunnen krijgen én dan in arren moede maar afmeren bij een vogelreservaat. „Zorg voor meer lig plaatsen en u beschermt de natuur; van de 100 jachtenbezitters, behoort maar een klein percentage tot de ech te vaarders, de rest beschouwt zijn jacht als tweede woning, hij is er aan boord, maar hij vaart er niet mee". Passantenplaatsen Het opheffen van een tekort van 230 passantenplaatsen bij Zierikzee is wel zinnig, maar het is lang niet ge noeg, na de aflsluiting van de Ooster schelde komen er nog meer dan voor heen, om hier te rekreëren. „We zullen moeten zorgen dat zij een legale ligplaats kunnen vinden, om wildgroei te voorkomen" was ook de mening van burgemeester T. C. Hekman. Mevrouw De Jong (Bruinisse) sprak over de kostenafweging; de heer Jac. van der Maas (Oosterland) over mogelijkheid van het te water laten van kleine watersportvaartui gen, die zo groot mogelijk moét zijn. Met de konstatering, dat in Brui nisse, het doel het vormen van een in- spraakgroep, die met andere groepen in oktober enkele malen kan samen komen, in elk geval was bereikt kon de heer Tevel de vergadering beëin digen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4