Vervoersbedrijf ZWN gaat over op nationale strippenkaarten DE JUBILEUMVIERING VAN DE „ZUIDHOEK" POSITIEF TEGENOVER NIEUWE UITVOERINGSPLANNEN KADEMUREN Per 1 oktober Kaarten te koop bij voorverkoopadressen NATIONALE!J SmPPENMJ KAART êêT STREEKNIEUWS f f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 september 1980 Nr. 22782 3 ZIERIKZEE, 25-9. Per 1 oktober van dit jaar gaat het vervoersbedrijf Z.W.N. over op het gebruik van de natio nale strippenkaart. Een van de belangrijkste voordelen hiervan is dat de passagiers van de bussen door middel van zöne-overschrijding in één keer naar de plaats van bestemming kunnen, zonder onderweg bij diverse haltes een nieuwe kaart te moeten kopen. Ook wordt - mede door het boven genoemde - de snelheid van het rei zen bevorderd. Het zogenaamde draaikaartenapparaat dat tot nu toe altijd in de bussen funktioneerde wordt afgeschaft. De passagier hoeft alleen nog maar zijn strippenkaart te tonen, voordat hij plaats neemt. Be talen in de bus is er dus niet meer bij. Vijf soorten kaarten komen er in de omloop: een gewone kaart, een dag-, een week-, een maand- en een jaarkaart. Laatstgenoemde kan op elke eerste van de maand ingaan. De strippenkaarten moeten bij voorverkoopadressen worden ge kocht, zoals bij de vervoersadressen, P.T.T.-kantoren, S.R.V.-wagens en Sparwinkels. Voorstads-en streekvervoer Geldig door heel Nederland. ZOZ. Een vijftienstrippenkaart, waar mee het publiek veertien keer kan reizen. De overheid streeft ernaar om voor het einde van het jaar tienduizend voorverkoopadressen in heel Neder land te hebben. Kosten" Een vijftienstrippenkaart kost 5,35 en voor kinderen van vier t/m negen jaar en voor 65-plussers 2,70. Daarnaast bestaat nog wel de moge lijkheid om de kaarten in de bus te kopen, maar deze zijn een stuk duur der. Dit vanwege het bijkomende tijdsoponthoud. Voor een zesstrip penkaart, gekocht in de bus betaalt de passagier 2,85 en voor een tienstrippenkaart 4,75. Heel Nederland is wat de bustra- jekten betreft in zones verdeeld en el ke zone heeft zijn vaste tarief. Voor een overzicht van het zonetrajekt zijn kaarten te koop bij de voorver koopadressen voor de somma van f 1,50. Wanneer een passagier per dag bij voorbeeld meer dan vijfentwintig zo nes moet overschrijden, dat in de provincie Zeeland regelmatig voor zal komen, dan is het raadzaam een dagkaart te kopen. Deze moeten wel in de bus worden gekocht. Een dag kaart bestaat uit twee strippen van tien kaarten en kost 9,50 (één strip van tien kaarten kost 4,75). Geheel Nederland De kaarten zijn in heel Nederland geldig, behalve in de trein. Een pas sagier kan dus bijvoorbeeld in Maastricht opstappen en in Gronin gen de bus verlaten, zonder onder weg een nieuwe kaart te hoeven ko pen. Een dagkaart is in dit geval uite raard het voordeligst. Scholieren Voor scholieren op Schouwen-Dui- veland wordt het zeer aantrekkelijk gemaakt een maandabonnement te nemen. Als men van Haamstede naar Zie- rikzee rijdt, „neemt" men vijf zones. Tot nu toe kostte een maandabonne ment daarvoor 46,-, per 1 oktober betaalt men slechts 28,-. (Vervolg pag. 1) den bij de start van de werkplaats en die van nu, die onder andere veran derden van het toenmalig maken van pitriet vlechtwerk tot het tegenwoor dige assembleren van elektronische apparatuur. Dat deze ontwikkeling zich heeft kunnen voltrekken is volgens zijn mening in de eerste plaats toe te schrijven aan de gezonde instelling van de gehandicapte werknemers, om te laten zien waartoe hij of zij in staat is. Ook de heer Pomper dook uitge breid in de historie, maar de toe komst liet hij niet onbesproken. Werkloosheid Met de huisvesting zal dat geen problemen geven, maar het probleem rond het schrikbarend aantal werk zoekenden baarde hem toch zorgen. Struktuur- en konjunktuur werklo zen behoren niet tot de zogenaamde „personenkring" van de sociale werkvoorziening, maar de praktijk geeft nu al voorbeelden van mensen, die niet meer kunnen deelnemen aan het „normale" arbeidsproces, waar door zij in principe toch tot die „per sonenkring" zullen gaan behoren. De persoonlijke mening van de heer Pomper was dat men de werkge legenheidsproblemen moet oplossen, zonder dat daarbij maar in het minst gedacht wordt aan de sociale werk voorziening. De heer Pomper prees de betrok kenheid van de bestuursleden; aan bestuursbepalende kwaliteiten heeft het hen nooit ontbroken. Hij memo reerde de hartverwarmende inzet en kollegialiteit die de staf kenmerkt en de eendrachtige samenwerking met het WSW-personeel. Met het „Orgaan van Overleg", de ondernemingsraad, is men op de goe de weg, maar spreker vond wel dat als de staf daarin betrokken zou wor den, er meer inhoud zou kunnen wor den gegeven aan de mede-verant woordelijkheid. Falende initiatieven Burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee, die sprak namens alle gemeenten op Schouwen-Duiveland, gaf een triest beeld van de initiatie ven, die werden ontplooid voor het te werk stellen van gehandicapten, voordat die 25 jaar geleden met sük- ses werd bekroond. Hij ging zelfs terug tot 1764, toen het gemeentebestuur van Zierikzee een nettenbreierij opzette om de ge handicapte medemens van werk te voorzien. Zoals alle opzetten daarna, smoor de ook toen al het streven in de kiem, omdat er geen afzetmogelijkheden waren. Tegen de achtergrond van die falende pogingen gedurende twee eeuwen zette hij de ware stroomvers nelling, waarin deze sociale arbeids- Ook bestaat er de mogelijkheid van het retourrecht. Als een afstand van één of twee zones wordt afge legd, dan hebben de passagiers een uur de tijd voordat de afgestempelde strippen ongeldig worden. Mef ande re woorden men heeft een uur de tijd om met dezelfde afstempeling naar de plaats van herkomst te gaan. Voor drie t/m acht zones geldt twee uur, voor negen t/m zestien zones geldt drie uur en voor zeventien zones en meer vier uur. Stempelontwaarders De heer G. C. Schellinger, hoofd vervoersdienst van de Z.W.N. te Zie rikzee vertelt dat er dit jaar nog twaalf bussen bijkomen met zoge naamde stempelontwaarders. Dat zijn apparaten, waarin de kaarten worden afgestempeld. Het tijdperk van afstempelen bij de chauffeur is dan voorbij. Voor de buurtbus gelden nog geen strippen kaarten. De mogelijkheid daarvoor wordt onderzocht. In de toekomst wil de overheid dit strippensysteem ook gaan toepassen bij parkeerme- ters en telefooncellen. Ook bestaat er de mogelijkheid om zogenaamde sterabonnementen te kopen. Als een passagier dagelijks een trajekt met een oneven aantal zo nes bereist, dan is de middelste zone de centrumzone (bij een trajekt van acht zones is de vierde of de vijfde zo ne de centrumzone). Vanuit die ceh- trumzone mag de passagier (als extra service van de overheid) voor hetzelf de bedrag ook een bepaald aantal zo nes in een andere richting reizen (of noord, of zuid, of west, of oost) dan hij gebruikelijk doet. Dat extra aan tal zones is gelijk aan het aantal dat de passagier vanaf het beginpunt naar de centrumzone aflegt. Ook de ze abonnementen zijn bij de voorver koopadressen te koop. Alleen in het geval dat het abonne ment meer dan negen zones beslaat, dan is het op Schouwen-Duiveland slechts bij de PTT-kantoren in Brui- nisse, Haamstede en Renesse en bij het ZWN-gebouw te Zierikzee te koop. voorziening in de laatste jaren is ge komen. Hij noemde de goede reputatie van het Werkvoorzieningsschap, zowel nationaal als internationaal, waarbij hij tevens herinnerde aan de gunstige ontwikkelingen bij het gezinsver vangend tehuis en het dagverblijf. De heer Pomper had hij leren ken nen als een uitermate gemotiveerd en social bewogen man, met een onver woestbaar enthousiasme. „Wij weten hoe hij de boer opgaat om het werk hier naar toe te halen Drempel is er nog De heer J. Vermeule, vice-voorzit- ter van het Orgaan van Overleg en voorzitter van de personeelsvereni ging, vond dat de drempel om naar de sociale werkplaats te komen de laatste 25 jaar wel is verlaagd, maar nog niet is verdwenen. Hij vond zijn zitplaats achter de tafel als OVO-lid bij direkteur, voorzitter en bestuur tekenend voor de sfeer in „De Zuid hoek". Namens het personeel onthulden twee personeelsleden in de tuin een tuinbank met herinneringsplaat, door de heer Vermeule beschreven als van „sterk eiken, dat de eerstvol gende 25 jaar met gemak zal doorstaan". De heer K. Keuning, oud-voorzit ter, haalde herinneringen op uit „zijn" tijd en zei dat de „beschutte werkplaats van toen is uitgegroeid tot een normaal lopend bedrijf." Pioniers „De pioniers hebben hun werk goed gedaan," zei de heer J. de Klerk van het Rijkskonsulentschap, waar bij hij een lofrede op Zeeland hield. De heer L. Wondergem van de Fe deratie Zeeland van Sociale Werk plaatsen, prees de werkwijze en de sfeer in „De Zuidhoek" en gaf een bijdrage aan het jubileumfonds. Ook de heer J. Pieterse, een van die pio-* niers, gaf hoog op van direkteur, werknemers en werkomstandighe den, en versterkte eveneens het jubi leumfonds. Te snel afstoten De heer J. de Jong, hoofd van de Beatrixschool (voor moeilijk en zeer moeilijk lerende kinderen) heeft uit hoofde van zijn funktie veel te ma ken met „De Zuidhoek". Hij betreurde het, dat de „vrije be drijven" zijns inziens potiëntele werknemers soms te gauw „afstoten", omdat er een werkvoor zieningsschap is, waarvoor hij overi gens alle lof had. „Het is van belang dat mensen, al zijn ze iets langzamer en iets minder handig, toch in een gewoon bedrijf worden geplaatst", was zijn mening. Omdat hij dit beeld steeds vaker te genkomt, vond hij het de moeite waard daarvoor door zijn speechje aandacht te vragen. .Zuidhoek -vlag De heer Pomper zegde ten slotte de werkvoorzieningsschap namens het leidinggevend personeel een „Zuid- hoek"-vlag in het vooruitzicht „met die driehoekjes die in elkaar frieme len, waarmee „beweging" wordt ge suggereerd." Nadat de heer Bij de Vaate bedank te^ voor de vele attenties en stor tingen op de jubileumrekening, ging het personeel, dat de receptie bij woonde, nog een kwartiertje extra werken om „de Zuidhoek" in bedrijf te kunnen laten zien aan de bezoe kers. Daarbij was het tevens mogelijk al wat van de overzichtstentoonstelling te bekijken, die echter nog niet ge heel gereed was. Vrijdagmiddag zal die in ieder geval wel klaar zijn, want dan is er een reünie, waarop een jubileumfilm (gemaakt door be drijfsleider Dool) zal worden ver toond; Zaterdagochtend is er „open dag", eveneens met filmvertoning. ZIERIKZEE U.V.V.fietsklub Bij gunstig weer gaat de U.V.V. fietsklub op stap op maandag 29 sep tember a.s. Voor tijd: zie agenda. Rommelmarkt en bazar Zaterdag 27 september organiseert gymnastiekvereniging Deltasport een grote rommelmarkt en bazar on der de Beurs te Zierikzee. Er zijn fraaie prijzen te winnen met sjoelen en met het slaan van spijkers. Voor de kinderen wordt een grabbel ton opgesteld en een ton met water waarin een gulden ligt. Het is de be doeling op deze gulden een dubbeltje te werpen. Tevens vindt de verkop van T-shirt plaats. Voor de eetlusti- gen en dorstigen is er gelegenheid tot het nuttigen van poffertjes, warme worst, bier en limonade. Voor tijd: zie agenda. Bejaardenmiddag NCVB Op woensdag 1 oktober organiseert de NCVB-afdeling de eerste bejaar denbijeenkomst in het seizoen, in het Hervormd Verenigingsgebouw. Voor tijd: zie agenda. Botsing Woensdag 24 september te 9.30 uur vond op de kruising Pieterselie- straat-Witte Eijestraat een botsing plaats. G. M. W. uit Hasselt kwam de Pieterseliestraat uitrijden en v. W. uit Zierikzee/komende uit jie Witte Eijestraat zou geen voorrang hebben verleend aan W. waardoor een bot sing ontstond. Tegen W. werd proces verbaal opgemaakt daar deze onvol doende rechts had gehouden. Aan beide voertuigen ontstond plaatscha- de. BURGH-HAAMSTEDE B loedplasma-a vond De afdeling Schouwen van het Ne derlands Rode Kruis organiseert op 4 november haar jaarlijkse bloedplas- ma-avond. Binnekort zullen aanmeldings- kaarten voor deze avond huis aan huis verspreid worden. Mensen die bereid zijn ongeveer een halve liter bloed voor het Ned. Rode Kruis af te staan worden verzocht deze kaart te retourneren aan het secretariaat van de afdeling: p/a Irenestraat 18 te Haamstede. Iedér gezond mens in de leeftijd van 18 tot 65 jaar kan als do nor worden aangemerkt. RENESSE Vernielingen In de nacht van 22 op 23 september werden te Renesse enkele vernielin gen aangericht. Een paar ruiten van het bushokje aan de Stoof weg wer den vernield en een paar verkeers borden aan de Laone werden omge bogen. P.W. gaat akkoord Eerst lag het in de bedoeling om al het metselwerk te vervangen door nieuw. Dat plan vervalt vanwege de hoge kosten, die daaraan zijn verbon den. De heer G. W. Koldewijn van Wit teveen Bos vertelde dat met de nieuwe konstruktie gedeelten van oude kademuren zichtbaar blijven, omdat alleen de slechte gedeelten van nieuw metselwerk worden voor zien. Alleen de reparaties zullen dus (voorlopig) in het oog springen. Wel gebeurt er van alles aan de funde ring, die door middel van toepassing van grondtrekankers en stalen pij pen in orde wordt gemaakt. Ondanks dat de standzekerheid van de kademuren met de nieuwe konstruktie ook is gewaarborgd, BROUWERSHAVEN Aktie uitgesteld Voor zaterdag 27 september was een aktie op touw gezet t.b.v. het tamboerkorps en het majorettenpe- loton van de „Beênekluvers" (voor heen „Dansmariekes"). Men deelt ons echter mede, dat de aktie om technische redenen is uitgesteld. Na dere aankondigingen zullen t.z.t. vol gen. ELLEMEET Bejaardensociëteit In het Durpsuus zullen vanaf woensdagmiddag 1 oktober weer de bijeenkomsten van de bejaardensoos gehouden worden. Ook hier zijn alle personen van zestig jaar en ouder van harte welkom. Voor tijd: zie agenda. SCHARENDIJKE Bejaardensoos Dinsdag 30 september wordt de eerst bijeenkomst van de bejaarden sociëteit in het Hervormd Vereni gingsgebouw gehouden. De bijeen komsten zullen eenmaal in de veer tien dagen gehouden worden en zijn bestemd voor ouderen boven de zestig jaar. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Chr. Woningbouwvereniging Op vrijdag 17 oktober vergadert in het Hervormd verenigingsgebouw de Chr. Woningbouwvereniging Schou wen-Duiveland. Bij de bestuursver kiezing zijn aftredend en herkies baar, de heren K. Brouwer te Nieu- werkerk en J. de Keijzer te Bruinis- se. In een vakature dient te worden voorzien. Als kandidaat stelt het bestuur de heer J. S. Wiebrens te Bruinisse. Mededelingen zullen wor den gedaan over plannen tot gefa seerde isolatie van het totale woning- bezit. moet er wel eerder naar de muren worden omgekeken dan bij Het oor spronkelijke plan. Dit vanwege de gedeeltelijke restauratie. Onzekerheid Belangrijk is dat Witteveen Bos met een vorm van onzekerheid heeft te maken. Volgens oude tekeningen zou er een damwand achter de muren liggen, maar jammer genoeg valt er niet volledig te vertrouwen op deze tekeningen. De kans bestaat dus dat de dam wand niet achter de gehele lengte aanwezig is. Om dat te weten te ko men is een onderzoek nodig. Beroepskracht voor bejaardenwerk in Bruinisse BRUINISSE, 25-9. B W van de ge meente Bruinisse stellen heden - don derdagavond - aan de gemeenteraad voor 66 cent per inwoners beschik baar te stellen voor de komst van een beroepskracht voor het Overkoepe lend Orgaan Bejaardenwerk Schou wen-Duiveland. Het is niet de bedoeling het bestaande vrijwilligerswerk te niet te doen, veeleer moet worden ge dacht aan stimulerend en uitbou wend optreden. Onder méér met be trekking tot een betere opvang van dementerende bejaarden in bijvoor beeld bejaardentehuizen via het vrij willigerswerk, de alarmeringspro- blematiek met betrekking tot bejaar den buiten de bejaardentehuizen, steunverlening aan het bestaande so- ciëtpitswerk. Dit alles omdat B W van mening is, dat het gecoördineerd bejaardenwerk in regionaal verband moet worden aangepakt en dat ver der uitstel daarvan niet verantwoord is. NIEUWERKERK Openbare Lagereschool Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare Lagereschool is benoemd mevrouw Viergever uit Zierikzee. Mevrouw Viergever is reeds werk zaam aan deze school. OUWERKERK Opbrengst kollekte De kollekte die te Ouwerkerk ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds gehouden werd voor de Kan kerbestrijding heeft een bedrag ad 873,15 opgebracht. Hartelijk dank wordt gebracht aan alle kollektanten en gevers. „Dat doen we niet, want dat kost te veel geld. Tijdens de werkzaamhe den zelf zullen we de zaak zoveel mo gelijk onderzoeken. Als blijkt dat er geen damwand aanwezig is, dan moet hij alsnog worden aangebracht", aldus de heer Kolde wijn. Aanvaardbaar De kommissie, onder voorzitter schap van wethouder P. de Rijke vond de risikofaktor aanvaardbaar en besloot het kollege van b. en w. te adviseren door te gaan met de voor bereidingswerkzaamheden voor de restauratie. Vóór 1 oktober moet de subsidie voor de baggerwerkzaamheden en de goedkeuring voor de wijziging van het plan bij het ministerie van volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening worden aangevraagd. De kommissie kwam met Witte veen Bos overeen dat voor het ein de van het jaar met de uitvoering wordt begonnen, omdat anders de werkzaamheden niet voor eind mei 1981 klaar zijn. ZIERIKZEE, 23-9. De advieskommissie Publieke Wer ken staat positief tegenover de nieuwe uitvoeringsplan nen van het ingenieursbureau Witteveen Bos, betref fende de restauratie van de kademuren. In plaats van de oorspronkelijke 95 meter zal voor het zelfde bedrag een lengte van 220 meter kunnen worden gerestaureerd. Dit werd dinsdagmiddag duidelijk in een extra vergadering van de kommissie Publieke Werken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3