IRAN EN IRAK RESTOREN OVER EN WEER ELKAARS INSTALLATIES KORTE OORLOG? „Oliestraat" nog open Straat van Hormoez hals van de oliefles AGENDA PvdA wil aftreden kabinet Trein duurder Eerste „paniekreaktie" op vrije Rotterdamse oliemarkt Cijfers over binnenvaart Het Baalhoekplan Oorlogstuig in beek Vrouw dood gestoken Toch export Iraanse olie VS-graan voor Sovjet-Unie Bijdragen verbetering woningen LAATSTE NIEUWS Nieuwe Iraanse luchtaanvallen HET THEATER ZIERIKZEE Late avondvoorstelling t DE GENOTZOEKERS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 Advertentie Al is een verdere ontwikkeling van de oorlog tussen Irak en Iran onvoor spelbaar, niemand zou voor enige tijd terug hebben geloofd, dat zo'n beperkte oorlog in het gebied van de Perzische Golf kan, zqnder dat on middellijk de grootmachten ingrij pen. Nu echter blijkt zulks wel te kunnen en het toont de betrekkelijk heid aan, van alle stellingen die in het vlak van de internationale poli tiek de laatste tijd zijn gelanceerd, gendheden bij het konflikt betrok ken en wel in de vorm van krijgsma- terieel, dat de kombattanten tegen elkaar gebruiken. Iran gebruikt nog Amerikaanse wapens uit de Sjah-tijd en Irak is vrijwel geheel aangewezen op Russisch wapentuig. Het is voor de grote mogendheden echter vrijwel onmogelijk een eventueel verzoek om meer wapens te honoreren, ren. Moskou stelt prijs op verbetering van de betrekkingen met Iran en moet dus niet al te opzichtig Irak vol wapens steken. Als Iran de V.S. om wapens zou vragen, had men te maken met een „gotspe", want sinds de sjah heeft Teheran de V.S. als de super-boeman gekwalificeerd en de her en der in het land verspreide Amerikaanse gijzelaars, zullen Was hington ook niet happig maken Iran het nodige materieel aanvullend te leveren. De oorlog zou dus wel eens snel dood kunnen bloeden door gebrek aan wapens. Niettemin blijft vechten met vuur spelen in dit met olie door drenkt gebied; een gevaarlijke zaak en de explosiviteit van het Midden- Oosten is met deze (nog) lokale oor log opnieuw aangetoond. De aanleiding tot die oorlog is ge- kompliceerd. Betwiste landgebie den, grensproblemen en uiteindelijk godsdienstige tegenstellingen in de Islamitische wereld hebben de lont bij bet kruit gebracht. De strijd vormt een bedreiging voor een regel matige aanvoer van olie uit het be dreigde gebied; een zaak die Europa, de Derde Wereld, de V.S. en vooral Japan aangaat. Feitelijk „iedereen" heeft er dus mee te maken en te ho pen valt dat de zo vaak vleugellam me Veiligheidsraad er toch in zal sla gen een cease-fire" (staakt het vu ren) te bewerkstelligen, waarna de partijen de wonden kunnen likken en gaan studeren, hoe het verder moet. Gemakkelijk zal het niet zijn de status quo te herstellen en te handhaven. AMSTERDAM, 24-9. Het kabinet Van Agt bewijst ons land de beste dienst door nu af te treden, zodat geen tijd verloren gaat voor een nieu we aanpak van het werkgelegen heidsbeleid op basis van een kiezers uitspraak. Dit stelt het bestuur van de PvdA in een uitspraak die het zaterdag ter bekrachtiging zal voorleggen aan de partijraad in Amsterdam. Het PvdA-bestuur konstateert dat de regeringsplannen voor 1981 alge meen worden afgewezen. Daarmee zijn zij onuitvoerbaar, omdat de uit voering berust op „vrijwilligheid en aanvaarding door brede maatschap pelijke groeperingen". BAGDAD/TEHERAN/LONDEN/PARIJS, 24-9. Woensdag woedde de strijd tussen Iran en Irak fel voort, ondanks talrijke oproepen tot beëindiging zoals van de Veiligheidsraad en aanzetten tot bemiddelingspogingen zoals van PLO-leider Arafat. Beide partijen bestookten vooral eikaars olieinstallaties. De voor de weste lijke olievoorziening essentiële Straat van Hormoez bleef echter open voor vervoer van olie uit onder meer Saoedi-Arabië, Koeweit en de Golfstaatjes. Prins Johan Friso, zoon van konin gin Beatrix en prins Claus, viert van daag (donderdag) zijn 12e jaardag. UTRECHT, 24-9. De treintarieven gaan met ingang van 1 oktober aan staande met gemiddeld vijf en een half procent omhoog. De prijs van de NS-kortingskaart, 375 gulden, blijft echter hetzelfde. Deze (gezins-)kaart geeft een jaar lang recht op een korting van vijftig procent op enkele reizen, van veertig procent op retours en - tot nu toe - van 25 procent op week- en maanda bonnementen. Het kortingspercenta ge voor de abonnementen wordt per 1 oktober op dertig gebracht, aldus de spoorwegen. Hét reduktiepèrce'ntage op het kin derretour gaat terug van vijftig naar veertig. Voor een avondretour moet 1,75 gulden (was 1,50) meer worden neergeteld dan de enkele reis-prijs en de toeslag op het weekendretour gaat van één gulden naar 1,25 gulden. BONN. Twaalf Iraanse legeroffi cieren onder leiding van de in bal lingschap levende generaal Oveissi hebben kontakt met circa 70.000 Iraanse ballingen ter voorbereiding van een staatsgreep in Iran. In onge veer 20 kampen langs de Iraaks- Iraanse grens worden circa 45.000 Iraanse desserteurs opgeleid voor de voorgenomen staatsgreep. Dit heeft het Westduitse weekblad „Stern" woensdag gemeld. ROTTERDAM, 24-9. De ontwikke lingen in het konflikt tussen Irak en Iran heben woensdagmorgen op de vrije oliemarkt in Rotterdam de eerste „paniekreaktie", zoals een zegsman het uitdrukte, op gang ge bracht. Vooral op de produktenmarkt was er sprake van aanzienlijke prijsstij gingen, veroorzaakt door onzeker heid over de vraag wie de Straat van Hormoez gaat kontroleren. De prijzen van alle produkten ste gen woensdag, met die van gasolie als uitschieter. Dit produkt noteerde rond 290 dollar per ton, een stijging van meer dan tien dollar vergeleken met dinsdag. Volgens oliekringen kan de prijs van gasolie (met afgelei de produkten als huisbrandolie en autodiesel) bij het aanhouden van de gespannen situaite rond de Perzische Golf over enkele weken zijn gestegen tot tegen de 400 dollar per ton. De prijzen van benzine, Nafta en vlieg- tuigbenzine stegen op de Rotterdam se vrije oliemarkt met gemiddeld twee dollar per ton ten opzichte van dinsdag. Iran, aldus scheepvaartkringen in de Perzische Golf kontroleerde al leen de scheepsbe wegingen. De Straat, zo verklaarde president Bani- Sadr van het land, blijft open, zolang andere mogendheden zich niet men gen in het konflikt. Neutraal Bani-Sadr waarschuwde kennelijk de supermogendheden, ofschoon deze beide hebben verklaard neutraal te willen blijven in het konflikt. De Sowjet-Unie drong via het partijblad Prawdag zelfs aan op beëindiging van het konflikt, eraan toevoegende, dat dit alleen maar het „imperia lisme in de kaart zou spelen en tot een Amerikaanse interventie in het gebied zou kunnen leiden". Volgens Bani-Sadr zou Irak, dat een vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie heeft, niet bij machte zijn de strijd tegen Iran lang voort te zetten zonder militaire hulp van het buitenland. Tegen de achtergrond van de strik te Amerikaanse en Russische neutra- liteitsverklaringen wonnen de besprekingen die de Iraakse vice- president, Tarek Aziz, donderdag met de Franse president zal hebben alleen maar aan betekenis. Aziz was al in Moskou geweest in de afgelopen dagen. Iran-Irak BRUSSEL, 24-9. De Europese Gemeenschap maakt zich grote zorgen over de jongste ontwikkelingen in het konflikt tussen Iran en Irak, met name over het afsluiten van de Straat van Hormoez. Voorlopig beschikt de Gemeen schap over voldoende olievoorraden, maar men vreest in Brussel vooral dat eventuele problemen met de aan voer van ruwe olie snel hun invloed zullen hebben op de prijsontwikke ling. Ruim zeventig procent van de Eu ropese olieaanvoer komt door de Straat van Hormoez. Weliswaar komt momenteel slechts twee pro cent van de olie-invoer uit Iran en on geveer twaalf procent uit Irak, maar veel olie die de EG importeert uit Saoedi-Arabië, Koeweit en de Vere nigde Arabische Emiraten (dat is zestig procent van de totale EG-olie- invoer) moet ook door die Straat van Hormoez komen. Hoe belangrijk is onze binnen vaart? Deze tak van dienstverlening in ons maatschappelijk bestel ver voerde in 1979 288 miljoen ton aan goederen. Met deze lading werd 68.7 miljard kilometer afgelegd. Dat is 150.000 keer om de aarde. Nederlands beste vervoersrelatie is West-Duitsland. Dit land was goed voor 165 miljoen ton. Daarmee was bijna 33 miljard ton kilometer ge moeid. Het aandeel van Nederlandse sche pen in de vaart van en naar West- Duitsland was 58%. Het vervoer van en naar België wordt voor 53% met Nederlandse schepen gedaan. Voor Frankrijk is dat 28%. Dan is er nog het vervoer tussen Frankrijk en Duitsland, het z.g. hoefijzer-verkeer, (28 Vi miljoen ton) dat voor 30% met Nederlandse schepen wordt uitge voerd en tenslotte het binnenlands vervoer: 87 miljoen ton (7-6 miljard ton-kilometer). VLISSINGEN, 24-9. De Belgische regering blijft vasthouden aan de aanleg van het Baalhoekkanaal voor de ontsluiting van het industriege bied op de Linkerschelde-oever bij Antwerpen. Dit hebben minister Tuijnman van verkeer en waterstaat en minister Beelaerts van Blokland van volks huisvesting en ruimtelijke ordening aan het provinciaal bestuur van Zee land meegedeeld. Dat Baalhoekkanaal komt gedeel telijk door Zeeuwsvlaams grondge bied te lopen. Voor Zeeland is dit ka naal van geen enkel nut. In tegendeel zelfs er zal kostbare landbouwgrond moeten verdwijnen, terwijl ook aan het natuurgebied „Het Land van Saeftinghe" schade zal worden toe gebracht. VRIEZENVEEN, 24-9. De explosie ven opruimingsdienst heeft in de Ba- vesbeek in Vriezenveen grote hoe veelheden munitie uit de Tweede We reldoorlog aangetroffen. Al ruim een week zijn medewerkers van de E.O.D. in touw om brisantbommen, fosforgranaten en kogesl van de bo dem te halen en af te voeren om on schadelijk te maken. De E.O.D. denkt nog zeker een week nodig te hebben om de Bavesbeek te zuiveren van oorlogstuig. SCHEVENINGEN. Voor de 35ste maal werd een herdenking en stille om gang georganiseerd in het vroegere Oranjehotel, thans onderdeel van de Sche- veningse gevangenis. Een van de eersten die een krans legde bij dodencel 601, was prinses Juliana. ARNHEM, 24-9. De 26-jarige G. J. Schuiling uit Arnhem is woensdag middag op straat doodgestoken door haar 33-jarige ex-vriend H. A. R., eveneens uit Arnhem. Deze man is enkele uren later door de politie aan gehouden. De steekpartij gebeurde in de Zuringstraat in de wijk Malbur gen in Arnhem-Zuid. Mej. Schuiling woonde daar in de buurt. Ze was boodschappen aan het doen. TEHERAN, 24-9. Op het belang rijke oliedepot op het Iraanse eiland Kharg wordt nog olie geladen en de olie-export gaat normaal voorts Dit heeft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van oliezaken woensdag meegedeeld. Hij zei dat de uitvoer niet ontregeld was en dat er nog steeds schepen de Golf opkwa men. Hij bevestigde een eerder be richt dat de raffinaderij van Abadan gesloten was, maar zei dat de raffina derijen in Isfahen en Teheran nor maal werkten. Enkele olieblusleidin gen waren om veiligheidsredenen gesloten, zei hij. Bijzonderheden gaf hij niet. Inwoners van Abadan en Chor- ramsjahr zeiden dat beide steden nog in Iraanse hadden waren, maar, zei den zijn, de gevechten duren voort en er waren zware verliezen in Chor- ramsjahr toegebracht. WASHINGTON, 24-9. De Sowjet- Unie heeft nog eens 750.000 ton graan in de Verenigde Staten gekocht, waarvan ze de levering volgend jaar verwacht, zo heeft het Amerikaanse ministerie van landbouw meege deeld. Met de nieuwe bestelling meegere kend koopt Moskou in totaal 5,67 miljoen ton graan van de Verenigde staten in het nieuwe belastingjaar dat 1 oktober begint. Met deze hoe veelheid komt de Sowjet-Unie op 70 procent van de 8 miljoen ton die ze in het kader van het lopende vijfjaren plan mag kopen. DEN HAAG, 24-9. Per 1 september zijn de bijdragen ineens voor de ver betering van partikuliere woningen met ongeveer veertig procent ver hoogd. Minister Beelaerts van Blok land van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening heeft dit gedaan met het doel de partikuliere eigenaren extra te stimuleren om te investeren in woningverbetering, aldus woens dag zijn departement. BAGDAD, 25-9. De Iraanse lucht macht heeft donderdagmorgen op nieuw doelen in Irak aangevallen. Zij bestookte de steden Koet (cen traal Irak) Kirkoek en de oliehaven Basra. Dit is bekend gemaakt door de Iraakse legerleiding in een com munique dat is verspreid door radio Bagdad. Zes Iraanse toestellen zouden zijn neergehaald. Dit brengt het totaal aantal donderdag neergeschoten Iraanse vliegtuigen op 19, aldus de Iraakse legerleiding. Het communi que verstrekte geen gegevens over veliezen aan Iraakse zijde. Eerder donderdagmorgen werd de hoofd stad Bagdad twee maal aangevallen door Iraanse gevechtsvliegtuigen, de Iraanse luchtmacht bestookte don derdagmorgen ook Mosoel, Irbin en Kirkoek. zaterdag 27 september zondag 28 september de nieuwste film van john carpenter; the master of suspense of the 80's Na de thriller Halloween is nu de verschrikkelijke Fog te zien Aanvang 20.00 uur 16 jaar zaterdag 27 september aanvang 22.30 uur EEN ENERVERENDE VAKANTIE INEEN STAD VOL EROTIEK 18 jaar Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vanaf 16 september iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. 1-11 oktober Zierikzee Bibliotheek.Kinderboekenweek. (Iedere openingsmiddag, behalve woensdag 8 oktober, sprookjes-dia's, 16.00-16.20 uur.) Donderdag 25 september Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Raadszaal. Kommissie van Finan ciën. 19.30 uur. Wereldwinkel, Poststraat. Tentoon stelling Vredesopvoeding. 10.00 -17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Renesse Kantine sportpark „De Laone". Re giovergadering voetbalverenigin gen. 20.00 uur. Brouwershaven Ouderavond ,,'t Schuitje". 19.30 uur. Tonnenmagazijn. Vrouwen-ontmoe tingsdag. 13.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.00 uur. Bruinisse Raadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. Vrijdag 26 september Zierikzee Bar Mirabelle. The Sammy Riming- ton band. 22.00 uur. Scharendijke Bezoek van de huifkar van de lande lijke CJP. Nieuwerkerk Openbare Lagere School. Tentoon stelling Vredesopvoeding. 16.00 -17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Bruinisse N.H. verenigingsgebouw, film: „King Kong contra Godzilla". 20.00 uur. Zaterdag 27 september Zierikzee De Beurs. Rommelmarkt en bazar, Gymnastiekvereniging Delta Sport. 9.30 uur. Kantoor Deltadienst. Expositie „met water in de weer", open dag van 10.00 tot 15.00 uur. Werkvoorzieningsschap „De Zuid hoek". Open huis 9.30 - 12.00 uur. Weg door Dijkwater. Verzamelen Vo gelwerkgroep voor exkursie Dijkwa ter. 08.30 uur. Bezoek van de huifkar van de lande lijke CJP. Concertzaal. Film: The Fog, 20.00 uur, 16 jaar. Film: De genotzoekers, 22.30 uur, 18 jaar. Scharendijke Brouwersdam, sluis. Verzamelen planten werkgroep. 9.15 uur. Brouwershaven Schuitkade. Rommelmarkt Chr. .School. 10.00 uur. Veiling: 14.00 uur. Burgh-Haamstede Open dag soos „Big S". Sluispad, vanaf 15.00 uur. Oosterland Ned. Herv. Kerk. Tentoonstelling Vredesopvoeding. 11.30 - 13.30 uur. Zondag 28 september Zierikzee Concertzaal. Film: The Fog, 20.00 uur, 16 jaar. Maandag 29 september Zierikzee Rijksscholengemeenschap, kursus „Literatuur na 1945", 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Stichting Samenlevings opbouw. 19.30 uur. Dinsdag 30 september Zierikzee Gymzaal Nieuwe Boogerdstraat. Kursus volksdansen, Bond van Plat telandsvrouwen afd. Schouwen. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Scharendijke Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardensociëteit. 14.30 uur. Woensdag 1 oktober Zierikzee UW gebouw Kerkhof la, kursus „Veiligheid en energie besparing", 9.30-11.30 uur. „De Lichtboei". Kursus vergaderen Stichting Jeugd. 20.00 uur. Willibrordusschool, „open huis" t.g.v. 75-jarig jubileum 19.00 - 21.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. N.C.V.B.- bejaardenmiddag. 14.30 uur. „Huis van Nassau". Openbare verga dering Vrouwen in de P.v.d.A. 20.00 uur. Ellemeet Durpsuus. Bejaardensociëteit. 14.30 uur. Donderdag 2 oktober Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Vrijdag 3 oktober Zierikzee Bar Mirabelle. Inter Cities Jazzband. 22.00 uur. Willibrordusschool. „Open huis" voor belangstellenden (expositie i.v.m. 75-jarig jubileum). 19.00 - 21.00 uur. Zaterdag 4 oktober Zierikzee Bibliotheek. Puzzeltocht en vossen jacht i.v.m. kinderboekenweek. 10.00 - 12.00 uur. Ouwerkerk/Vianen Schorren wandeling, verzamelen bij scheepssloperij. 14.00 uur. Dinsdag 7 oktober Renesse Dorpshuis. Vertrek plattelandsvrou wen naar werkeiland. 13.30 uur. Woensdag 8 oktober Zierikzee Bibliotheek. Sprookjestoneel t.g.v. kinderboekenweek, tot 16.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396,(01110)5415 Advertenties (01119)660 Bezorging (01119) 660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2