REINIGINGSRECHTEN GAAN IN '81 MET TIEN PROCENT OMHOOG BRANDWEERKORPS DUIVELAND WINT BLUSWEDSTRIJD TE SCHARENDIJKE ,uo Oo\Z(\ DE ZIERIKZEESCHE COURANT in dit nummer„Bru-Pop" uit financiële problemen Vergadering Reinigingsdienst Besparing mogelijk als publiek optimaal meewerkt Het graanembargo tegen Moskou De stakingstoestand te Vlissingen Realistisch en angstig „ongeluk" WA> tKjh P£ ear Verkeer Berlijn weer normaal Twee doden in het verkeer Invasie in Iran ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 september 1980 137ste jaargang Nr. 22781 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: 'Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. SCHARENDIJKE, 18-9. De raad van bestuur van de Reinigingsdienst kwam in voltallige vergadering bijeen in een vergadering, waar de hoofdmoot bestond uit de begroting voor het dienstjaar 1981. De voorzitter, dhr. W. den Boer, opende de vergadering. Dhr. Hoogerhuis infor meerde naar aanleiding van de notulen, naar de glasinza meling. De voorzitter deelde mee, dat de aanvankelijke afnemer van het glas, de Vitrite-fabriek te Middelburg, om produktie-technische redenen het af- valglas van Schouwen-Duiveland niet meer wenst af te nemen. Een an dere mogelijkheid is het ingezamelde glas af te voeren naar Rotterdam. Glas inzamelen Omdat de opzet was door de eigen dienst zowel de inzameling als de af voer te verzorgen, zal omdat dit laatste in betrekkelijk geringe hoe veelheden zou plaats vinden, zullen de financiële gevolgen voor de R.D.S.D. beperkt blijven, wanneer nu de afvoer zal geschieden met grote hoeveelheden. Wel zal dan bij de stortplaats een overslagplaats ge- kreëerd dienen te worden. NEW YORK. Een speciale kommis sie van de Verenigde Naties onder deel van de VN-kommissie voor de rechten van de mens, is tot de kon- klusie gekomen dat de Zuidafrikaan- se apartheid moet worden be schouwd als een vorm van kollektie- ve slavernij die door het uitvaardi gen van voor alle landen bindende sankties moet worden bestreden. WASHINGTON, 22-9. Het Ameri kaanse graanembargo tegen de Sowjet-Unie is een sukses: de vleesproduktie in de Sowjet-Unie is sterk teruggelopen, en het vleesver bruik per hoofd van de bevolking is gezakt tot het niveau van vijf jaar ge leden, terwijl het Kremlin zijn bur gers juist een betere vleesvoorzie ning had beloofd, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zondag bekendgemaakt. Presi dent Carter verbood begin dit jaar de levering van 17 miljoen ton Ameri kaans graan aan de Sowjet-Unie, als protest tegen de Russische invasie in Afghanistan. Een beeld van de realistische brand weeroefening te Scharendijke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op de vraag van dhr. Groen deelde de voorzitter mede dat reeds folders ter verspreiding gereed zijn en dat het nodig zal zijn aan de start van de glasinzameling ook op andere manie ren de nódige publiciteit te geven. Computer Er was enige diskussie over de voor- en nadelen van het aan derden uitbesteden van computerwerkzaam heden (vervaardigen 14.000 aansla gen reinigingsrechten) en de eventue le wenselijkheid bij aanschaf van een eigen bureau-computer daarop werk zaamheden voor derden te gaan ver richten. Er werd besloten een krediet be schikbaar te stellen van 21.000,- voor de aanschaf van een dergelijke machine. De tócale investering zal 51.000,- bedragen, doch reeds in 1979 werd voor een dergelijke aan schaf reeds 30.000,- gereserveerd. De lasten van deze machine zullen naar verwachting worden goedge maakt door een besparing van rente lasten en mindere portikosten. Dhr. Hoogerhuis zou graag zien dat zo spoedig mogelijk de gehele admi nistratie op deze machine wordt on dergebracht. De voorzitter wees erop dat daar toe de mogelijkheden aanwezig zijn, doch een geleidelijke invoering de voorkeur verdient. De begroting '81 Vervolgens stelde de voorzitter de behandeling van begroting 1981 aan de orde. Dhr. Hoogerhuis vond het een tegenvaller dat de rechten nu 10% verhoogd moeten worden. Naar zijn mening had het bestuur eerder geïnformeerd dienen te worden over de lastenverzwaringen die voort vloeien uit de onlangs gedane in vesteringen. Hij vond het een gelukkige om standigheid dat voorlopig de rein- gingspolitie van de baan is en voorts vrouw hij zich af of de ongedierte- bestrijding niet te hoog wordt opge voerd. De heer Groen zegde het bestuur dank voor de uitvoerige toelichtin gen, die duidelijkheid scheppen. In tegenstelling tot dhr. Hoogerhuis be treurde hij het, dat er geen rein- gingspolitie zal komen, maar toonde daarvoor begrip, gezien de financiële positiei. Wel had ook hij moeite met een verhoging van 10 procent. De heer Schot vond een kostenver hoging van 10 procent te vroeg en vroeg of het niet mogelijk is geduren de 2 jaar met 5 procent te verhogen. Voorts vroeg hij zich af of het uit besteden aan partikulieren van bijv. de glasinzameling niet financieel voordeliger is. De heer Hart was van mening dat de kosten uit de hand zijn gelopen. In de vijfjaren planning van enige maanden geleden werd over een der gelijke kostenstijging niet gespro ken. Wanneer toendertijd bekend was geweest zou hij mogelijk een an der standpunt hebben ingenomen bij de aanschaf van de verdichter. Dhr. Klaasse zei het eens te zijn met de vorige sprekers en was van mening dat een reinigingspolitie toch. weer zou leiden tot een kantoorbaan, waardoor volgens hem weinig te- (vervolg pagina 4) ZIERIKZEE. Zitten op het „mooiste plekje" van Zierikzee en dat in het milde licht van een na-zomerse dag; het toppunt van „relaxen". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) VLISSINGEN, 22-9. De direktie van de Koninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen heeft de bonden en de stakingsleiding maandag voor een nieuw gesprek dinsdag uitgenodigd. Maandag raakten de besprekingen tus sen deze partijen in een impasse dit heeft FNV-distriktsbestuurder H. Bij- vank maandagmiddag aan de stakers meegedeeld. Stakingsleider H. Sepérs voegde daar meteen aan toe, dat een derge lijk gesprek geen enkel nut heeft als SCHARENDIJKE, 20-9. Onder ideale weersomstan digheden vond zaterdagmiddag op het Putmeet terrein te Scharendijke een brandweeroefening plaats, in sa menwerking met de E.H.B.O. post te Scharendijke en de Rijkspolitie. Er werd door acht korpsen aan deelgeno men. Deze zeer realistische opgezette oe fening werd georganiseerd door dë de vereniging van bevelvoerenden bij de gemeentelijke Brandweer" op Duiveland. .Vrijwillige Schouwen- Deze oefening werd zo opgezet zo als dat op Schouwen-Duiveland best zou kunnen gebeuren, al is het te ho pen van niet. Gevaarlijke gassen Er was een ongeluk gebeurd met een tankauto met gevaarlijke gassen, deze was tegen aan auto met karavan opgereden, en er waren nog twee au to's bij deze botsing betrokken. Hier bij waren 3 personen gewond geraakt terwijl de chauffeur van de tankwa gen tijdens het blussen in elkaar zak te door vergiftiging. Deze tankauto was in brand ge raakt en en zo ook de karavan. Aan de ploegen nu de taak om dit bijna werkelijk lijkende ongeluk tot een goed einde te brengen. Menige bevelvoerder sloeg de schrik om het hart, bij het zien van deze vlammenzee en rookontwikke ling. Er werd echter door alle korp sen doeltreffend gewerkt, terwijl de juryleden nauwlettend de kleine schoonheidsfoutjes in de gaten hiel den. Door het prachtige werk was er veel publieke belangstelling onder wie de burgemeester van de deelne mende korpsen, wethouders, oud- brandweer mensen en familieleden. Uitslag 's Avonds maakte, onder het genot van een voortreffelijke koffiemaal tijd, burgemeester De Boer van Mid- denschouwen de uitslag bekend: 1. Duiveland met 479 pt; 2. Mid- denlschouwen (Scharendijke) 425 pt; 3. Dreischor 412 pt; 4. Brouwersha ven 402 pt; 5. Westerschouwen 397 pt; 6. Zierikzee 379 pt; 7. Middenschou- wen (Kerkwerve) 376 pt; 8. Bruinisse 375 pt. Deze middag werd weer overduide lijk voor welk een zware taak de brandweerman kan komen te staan. Vandaar deze zeer goed opgezette oe fening. Een ruiter viel van 't paard; sindsdien noemt ieder die van 't paard viel zich een ruiter. Multatuli DWAWMMWOWWWWAIVW I niet alle drie eisen van de stakers bespreekbaar zijn. Dinsdagmorgen om tien uur zal Arie Groenevelt de stakers aan de poort bij de werf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen toespreken. Bij de ADM, dew Amsterdamse Droogdok Maatschappij, zullen de werknemers dinsdagmiddag tijdens de lunchpauze diskussiëren over de situatie bij de Koninklijke Maat schappij De Schelde in Vlissingen. DAMASCUS, ARKANSAS. De kernkop met een nucleaire lading van negen megaton, die vrijdag bij de explosie van een Titan-11 raket 200 meter buiten de raketsilo werd geslingerd, is maandag door het Amerikaanse leger geborgen. LONDON. De steeds heviger wor dende grensgevechten tussen Iran en Irak hebben maandagmorgen voor een stijging van de internationale goudprijs gezorgd. BERLIJN HAMBURG, 22-9. De be zetters van het centrale seinhuis van de „Stadtbahn" in West-Berlijn heb ben dit gebouw maandagochtend rond 04.15 uur verlaten, zo heeft het stakingskomité van de stakende werknemers van de S-bahn meege deeld. Volgens waarnemers betekent dit dat' het spoorwegverkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland, dat sinds zondagochtend vrijwel stil lag, weer ongehinderd doorgang kan vin den. Het bezette gebouw op het West- berlijnse station ,,Zoo" is een belang rijke seinpost voor het spoorwegver keer tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn. APPELSCHA, 22-9. Door een ver keersongeluk in Appelscha zijn maandagmorgen twee mensen om het leven gekomen. Door onbekende oorzaak vloog een auto, bestuurd door de 35-jarige mevrouw J. van Ga veren uit Amsterdam, uit de bocht en botste tegen een boom. De bestuurster was op slag dood. Een mede-inzittende, de 53-jarige C. H. van Lijf uit Amsterdam overleed la ter in het ziekenhuis van Assen aan de opgelopen verwondingen. Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en mogelijk wat re gen of motregen; minimumtempera tuur ongeveer 12 graden, middagtem- peratuur rond 18 graden; matige zuidwestenwind Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 12. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 sept. Zon op 7.27, onder 19.31 Maan op 19.59, onder 7.00 25 sept. Zon op 7.29, onder 19.29 Maan op 20.26, onder 8.24 Volle Maan: 24 september (14.08) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwa ter 24 sept. 4.07 15.34 9.24 21.49 25 sept. 4.52 16.12 10.05 22.31 Springtij: 26 september HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandagavond vielen er nog enkele verspreide buien, waarvan sommigen vergezeld van onweer. Onder invloed van een hogedruk- 'gebied boven Frankrijk klaarde het daarna flink op en bij weinig wind vormde zich plaatselijk mist. In de loop van de ochtend begon het echter al weer op te lossen. Boven de Britse eilanden bevindt zich een zone met veel bewolking, waaruit af en toe regen valt. Dit slechtweergebied trekt langzaam in de richting van ons land en zal het weer bij ons woensdag bepalen. De aktiviteit ervan neemt echter steeds verder af, zodat er voor woensdag wel veel bewolking wordt verwacht, maar de regenkansen zijn niet erg groot. Dat er wat lichte regen of motregen valt is echter niet uitgesloten. De middagtemperatuur komt rond de achttien graden te liggen. BAHREIN, 23-9. Irak heeft meege deeld dat zijn landstrijdkrachten dinsdagochtend vroeg Iran zijn bin nengegaan om „belangrijke posities" in te nemen. Dit heeft het Iraanse persbureau INA bekendge maakt. Het Golf-persbureau heeft uit Bag dad gemeld dat het algemeen com mando van de Iraakse strijdkrachten meegedeeld heeft dadt de Iraakse troepen op weg waren naar „aange wezen doelen om de kontrole in han den te krijgen van belangrijke posi ties binnen Iran". Irak ondernam de aktie om de Iraanse regering er toe te dwingen, de Iraakse soevereiniteit over zijn land en water te eerbiedigen. Irak heeft de aktie ondernomen omdat Iran de van vitaal belang zijn de Straat van Hormoez had gesloten. „Onze landstrijdkrachten gingen om 0.300 uur deze ochtend 23 septem ber 1980 naar de toegewezen doelen, teneinde kontrole te krijgen over vi tale posities binnen Iran, teneinde de ruggegraat van de racistische rege ring in Teheran te breken, haar trots te vernietigen en haar er toe te dwin gen het nieuwe voldongen feit te aan vaarden en de soevereiniteit van Irak over zijn land en water te eer biedigen". Radio-Teheran. heeft gemeld 'dat de Iraanse troepen de kontrole over de Straat van Hormoez hebben die ligt op 900 km van het Iraakse vaste land. Scheepvaartkringen in de Vere nigde Arabische Emiraten deelden mee dat er nog schepen door deze wa terweg passeren. MAWAMA. Door het konflikt tus sen Irak en Iran is het verkeer van olietankers in het gebied van de Per- zischè Golf al onderbroken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1