Hoofdkommies A. C. Houtman ontvangt eremedaille in goud TBC-onderzoek start in gemeente Zierikzee HEKDEMj LEIDT LEDEN NAAR NATUUR EN MODERNE TECHNIEK Jubileum in Westerschouwen Drukte te Burgh Westerschouwens „gemeenteperen" werden weer verkocht Tussen auto en motor STREEKNIEUWS Jaarlijks reisje Zwaar gewonden bij ernstige aanrijding op kruising Tol Afscheid in „De Lichtboei" ZUSTER NIES EN ZUSTER JOS VERTROKKEN NAAR PARAMARIBO ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 september 1980 Nr. 22780 3 WESTERSCHOUWEN, 19-9. Tijdens de vrijdagmiddag in de raadszaal van het gemeentehuis te Haamstede ge houden bijeenkomst ter gelegenheid van haar 40-jarige ambtsjubileum mocht mevrouw A. C. Houtman de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nas sau in ontvangst nemen. De versierselen, behorende tot deze orde, werden haar opgespeld door bur gemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. Voor de burgemeester hier toe overging bracht zij de loopbaan van mevrouw Houtman in herinnering. BURGH, 20-9. Bij prachtig herfstweer zijn zaterdag morgen te Burgh, de z.g. „gemeenteperen" verkocht. Deze kookperen, langzaam maar zeker van kattekoppen (zo hard waren de ze peren) die te oud werden en vervangen werden door de moderne St. Remy, zijn al jaren lang een bezienswaardigheid van het dorp geworden. In september 1940 begon zij haar loopbaan als volontair op het ge meentehuis van de voormalige ge meente Renesse. Op 15 december 1941 kreeg zij een aanstelling als ambtenaar bij de distributiekring Haamstede, waarna zij op 1 juni 1942 ambtenaar werd bij de voormalige gemeente Haamstede. Na de gemeentelijke herindeling in 1961 kwam zij in dienst bij de ge meente Westerschouwen ais hoofd kommies op het sekretarie. Op 1 januari 1974 werd zij benoemd als le ambtenaar van de burgerlijke stand nadat zij op 24 maart 1964 was benoemd tot loko-sekretaris en 2e ambtenaar van de burgerlijke stand. Bescheiden De burgemeester wees in haar toespraak op de bescheidenheid van mevr. Houtman, omdat zij op de door haar verzorgde jaarlijkse lijst van ju bilarissen haar eigen naam niet had gezet. Zij wees verder op de aktiviteiten welke ook op het maatschappelijke vlak nog door de jubilaris worden ontplooid, o.m. voor het Rode Kruis waarvoor zij reeds in 1959 een onder scheiding mocht ontvangen. Namens de raad werd het woord gevoerd door het oudste lid dr. H. J. van Zuijlen, die haar dank bracht voor de medewerking voor het ver krijgen van informatie. Hij wees verder op de geweldige ontwikkeling welke mevr. Houtman in de afgelopen 40 jaar van de West hoek heeft meegemaakt. Als blijk Automobilist G. K. uit Zwijn- drecht, komende uit de richting Goes, wilde linksaf slaan richting Zierikzee. Van links naderden zeven auto's, die allemaal de afslag Goes namen. K. wilde, waarschijnlijk ver moedend dat de weg vrij was, door rijden naar midden van de Rijksweg, toen een met hoge snelheid naderen de motor uit de richting Zierikzee frontaal de overstekende auto raak te. Bestuurder J. C. de G. en zijn echt genote T. d. G.-v. d. G. uit Klundert ZIERIKZEE, 19-9. Zuster Nies en zuster Jos zijn dinsdagochtend naar het kindertehuis „Ramoth" in Para maribo vertrokken. Zij werden op Schiphol uitgezwaaid door een groepje heilsoldaten uit Zierikzee en door vele familieleden. Voorafgaan de aan. het vertrek van de dames N. Meyboom en J. de Wit werd zondag jl. in het gebouw van De Lichtboei af scheid genomen van de beide zusters. Het werd een hartverwarmend af scheid in aanwezigheid van familie, medeheilsoldaten uit het gehele land, verpleegkundigen, vrienden en burgemeester Th. H. de Meester en zijn echtgenote J. N. J. de Meester- Post. Deze bijeenkomst bestond uit tal loze dankwoorden en geschenken en overige attenties, hetgeen overduide lijk aantoonde hoe de inzet van zuster Nies en zuster Jos werd ge waardeerd. van waardering bood hij haar een fruitmand aan. Prestatie Gemeentesekretaris J. W. de Jon ge, sprekend namens het personeel, wees erop, dat het geen geringe prestatie is zo'n 40 jarig ambtsjubi leum van 20 jaar voor en 20 jaar na de herindeling van de gemeenten. Hij herinnerde hierbij aan de zorgelijke beginperiode in de oorlog, hierna de ramp in 1953 en vervolgens de herin deling. De sekretaris wees verder op de daadwerkelijke belangstelling en de steun aan het personeel: ,,De centen zijn altijd op het eind van de maand binnen", liet hij weten. Namens de personeelsvereniging feliciteerde de voorzitter de heer J. Kraaijenbrink mevr. Houtman met haar onderscheiding. Hij bracht haar dank voor de inzet waarmee zij de personeelszaken behartigd. Het hoofd van de openbare school te Renesse de heer J. H. Blom, spre kend 'mede namens zijn kollega's, noemde mevr. Houtman, die op het gemeentehuis ook de onderwijsza ken behartigt, „een rots in de bran ding" waaraan men zich kan vast klampen. „Zij raakt nooit uit haar evenwicht en blijft altijd dezelfde", liet de heer Blom horen. Hij sprak de wens uit, dat zij nog lang op haar post zou blij ven zitten. De heer S. J. Karstens, sprekende namens de Christelijke Nationale School (bestuur, personeel en leerlin gen) bracht de oprechte dank over voor al hetgeen mevr. Houtman in de werden door de klap dertig meter weggeslingerd. Ziekenhuis Beide personen zijn zeer ernstig ge wond opgenomen in het Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. De tienjarige dochter D. v. H., die op de achterbank van de auto zat mocht na medische behandeling in het zieken huis naar huis. De andere inzittenden liepen enkele schaaf wonden op. Bei de voertuigen raakten totaal ver nield. Verrassing De vertrekkende zusters hadden te kennen gegeven geen afscheidskado te willen ontvangen, maar kapitein Bergsma zou kapitein Bergsma niet zijn als hij toch niet iets had onderno men. Hij verraste de zusters met een bedrag van 2.796,05 voor het kin dertehuis in Paramaribo. Dit bedrag werd door medewerking van alle be kenden van het Leger des Heils bij een gebracht. Duidelijk onder de indruk van deze afscheidsbijeenkomst spraken zuster Nies en zuster Jos woorden van dank voor de hulp en vriendschap, die zij in Zierikzee altijd mochten ervaren. Als slot van deze bijeenkomst gold het lied van samenzang: „Vaar dan wel", waarbij de liederenblaadjes ontvouwt werden en als vlag werden gebruikt. (verlaat bericht) loop der jaren voor het onderwijs heeft gedaan. Rode Kruis De heer A. D. O. C. Fokker van Crayestein van Rengerskerke, waar nemend kringkommissaris van het Ned. Rode Kruis Zeeland, wees op de grote verdiensten van mevr. Hout man zowel voor de gemeente als voor het Ned. Rode Kruis. „Haar toewij ding verdient alle lof", zei de heer Fokker. Voor haar verdiensten voor het Ro de Kruis werd zij reeds eerder onder scheiden met de zilveren medaille van verdienste. Mede door haar akti viteiten mag de afdeling Schouwen- Westhoek worden gerekend tot een van de meest aktieve afdelingen in Zeeland. Reeds gedurende 20 jaar maakt mevr. Houtman ook deel uit van het Kring-bestuur, op welks vergaderin gen zij nimmer verstek laat gaan en waar haar inbreng altijd positief is. Prettig is het te weten, dat zij haar beste krachten hiervoor ook in de toekomst blijft geven. Tenslotte sprak mevr. Houtman tot het grote aantal aanwezigen een woord van dank voor de gesproken woorden en de fraaie kado's. ZIERIKZEE Bijna drieduizend gulden voor Stichting „Pierson" Vorige week hebben de leerlingen van de brugklassen van de Chr. Scho lengemeenschap zich ingezet, om door middel van de verkoop van kaarten, geld in te zamelen voor de Stichting Hendrik Pierson/Fiom. Deze stichting steunt alleenstaan de ouders en hun kinderen. De op brengst was 2971,—. Alle kopers van kaarten worden bedankt voor hun medewerking. KERKWERVE Uitmuntende poedels De abrikoos kleurige poedels van Tineke en Detlef Bohg boekten weer uitstekende resultaten op de interna tionale tentoonstelling te Venlo. Een eerste plaats uitmuntend in de jeugdklas teven "was ervoor „Ramo- na of Qubo's home" weggelegd. En een tweede plaats uitmuntend in de jeugdklas reuen kreeg roo „Rufus of Qubo's home". Bovengenoemde prestaties zijn weer een kroon op het véle werk van het echtpaar Bohg. MORIAANSHOOFD Doorgereden Op de weg Haamstede - Zierikzee reed zaterdagavond de Duitser H. P. H. uit Witten (WDL) toen hij gepas seerd werd door 2 auto's waarbij de eerste hem raakte. De twee auto's re den door. De eerste was A. J. O. uit Serooskerke; de andere is bij de poli tie via het kenteken bekend doch moet nog gehoord worden. De Duitse auto werd beschadigd. RENESSE Auto tegen bouvier Op de Laone reed vrijdagmiddag J. M. K. met zijn auto toen hij een over stekende bouvier (hond) eigendom van de Fransman J. S. P. G. uit Mandvel niet meer ontwijken kon. De hond werd ernstig gewond naar dierenarts Bergsma overgebracht; de auto werd aan de voorzijde zwaar be schadigd. BROUWERSHAVEN Uitslag kleurwedstrijd V.V.N. Ter gelegenheid van de Brouwse Dag op 12 juli 1980 organiseerde de afdeling Brouwershaven van Veilig Verkeer Nederland een kleur wedstrijd voor de basisschooljeugd. De jury voor deze wedstrijd werd gevormd door mevrouw v. d. Werve- v. d. Rassel, kleuteronderwijzeres, mej. Comelisse, onderwijzeres en de heer Breidenbach, onderwijzer. Voor hen de moeilijke taak de drie mooiste te kiezen. De drie prijswinnaars zijn: le prijs: Juriaan Hondius, Zuidstraat 5, Drei- schor; 2e prijs: Jan Jaap v. d. Wek ken, Kruisweg 1, Zonnemaire; 3e prijs: Marjolein de Bree, Noordbos weg 1, Zonnemaire. De prijswin naars kregen hun prijs inmiddels uit gereikt. OUWERKERK Doorgereden en gemeld P. M. v. d. O. uit Ouwerkerk reed zaterdagmorgen te 09.00 uur de in de Felixstraat geparkeerd staande auto van N.V. uit Ouwerkerk aan waar door schade ontstond aan beide voer tuigen. V. d. O. kwam later zich mel den, omdat hij eerst geen tijd had. NIEUWERKERK Auto reed hond dood Vrijdagavond omstreeks 20.30 uur reed de Duitser M. S. uit witten (W.D1.) over Rijksweg 18 toen plotse ling een hond de weg overstak. De hond werd door de auto gegrepen en was op slag dood. De auto. werd be schadigd. De hond was van J. S. uit Oosterland. Lamploptocht Begunstigd door goed zomers-weer werd een lampionoptocht gehouden te Nieuwerkerk op zaterdagavond. Voorafgegaan door de muziekkorp sen „Oefening en Uitspanning" en „Nu met Hope", o.l.v. de heer A. Ra- dewalt, vergezeld van de majorettes uit Bruinisse trok een vrolijke stoet het dorp rond, gevolgd door vele kin deren, voorzien van een brandende lampion en ouders. Onnodig te zeggen dat de kleintjes met de groten bijzonder hebben geno ten. Een en ander bracht veel volk op de been. Succesvolle verkoopdag Vrouwenvereniging De verkoopdag, georganiseerd door de Vrouwenvemiging der Gere formeerde Gemeente te Nieuwer kerk, is ook dit jaar weer een succes geworden. Verkocht werden allerlei zelfge maakte goederen, kleding in groot en klein formaat. Na aftrek van on kosten kon als resultaat van deze dag 4200,— aan de Zendingskommisse worden overgedragen. Het bestuur en leden van bovenge noemde Vrouwenvereniging wil dan ook alle medewerkers en kopers, be nevens vele „thuiswerkers" harte lijk dank zeggen. BRUINISSE Kollekte „Kinderzorg" Voor de Vereniging „Kinderzorg" te Middelburg werd te Bruinisse in het tweede en derde kwartaal 1980 te Bruinisse een bedrag van 428,55 bijeen gebracht, door daarvoor met busjes aan de deur komende jonge kollektantjes. Vrachtauto reed door Een onbekend gebleven vrachtau to, komende uit de richting veer An na Jacoba was vrijdagmiddag te 16.00 uur oorzaak van een totaal ver nielde personenauto van P. B. uit Dreischor en een beschadigde vrach tauto, eigendom van Cebeco Goes, bestuurd door J. R. B. uit St.- Willebrord. De onbekend gebleven vrachtauto reed zonder voorrang te verlenen de Rijksweg bij de Stap horsterkruising op, waar door de an dere vrachtauto uit moest wijken en Het Spraanwouder rekreatiege- bied beslaat een grote oppervlakte, dat door de Nederlandse Heide Maat schappij gedeeltelijk op de schop is genomen. Naast ongerepte natuurlij ke gedeelten, domein van talloze zeldzame vogels, heeft men er wat or de geschapen (wegen en fietspaden aangelegd) om ook de stedeling daar van te kunnen laten mee genieten. Wat er allemaal gedaan en veranderd is, is te zien in een daartoe verbouwd schuurgedeelte, vlak bij Halfweg, waar een maquette staat opgesteld en talrijke foto's aan de muur han gen. Opgezette vogels en opgegraven eet- en drinkgerei uit vreoger eeuwen staan daar tentoongesteld. Het was één der doelen van de don derdag gehouden reis en van de 93 deelnemers (een bijzonder hoog aan tal aan de exkursie) kwamen er niet minder dan 22 van Schouwen-Duive- land. Maar de reis begon dan ook offi cieel in restaurant de Blauwe Keet en eindigde daar ook, met een goed ver zorgd diner. Schiphol Het klapstuk, was deze keer een bezoek aan Schiphol, waarnaar met twee bussen werd toe gereden. Op Schiphol zelf werd over gestapt, in De bomen zijn eigendom van de ge meente en daarom sprak zaterdag burgemeester J. L. Niemantsver driet-Leenheer een welkomstwoord tot de vele kopers en deelde de voor waarden mee. Mede aanwezig waren de wethou ders V. d. Aartsen en De Feiter, se kretaris De Jonge, ambtenaar P. Zoon voor de administratie en de be langrijkste man op deze voormiddag, afslager H. Slager. Hij praatte de verkoop aan elkaar en zijn blik was overal, want een nietig knikje bete kende een gulden erbij. Er waren veel vreemde kopers deze morgen en daarom werden de peren vrij duur betaald. Natuurlijk altijd nog een stuk goedkoper dan op de veiling, ZIERIKZEE, 18-9. In de gemeente Zierikzee zal van 30 september tot en met 2 oktober het periodieke onder zoek op Iongafwijkingen, het zgn. t.b.c.-onderzoek worden gehouden, waarvoor in aanmerking komen per sonen van 40 jaar en ouder. Van de zijde van de gemeente zijn de per soonlijke oproepingen voor dit on derzoek verzonden. de personenauto van P. B. tegen en lichtmast drukte. Geen voorrang Op de hoek 't Hoef-je-Boeijesweg gaf A. J. H. uit Bruinisse met zijn au to geen voorrang aan de voor hem van rechts komende auto, bestuurd door L. J. P. eveneens uit Bruinisse. Beide auto's werden beschadigd. een bus van de K.L.M. en in een ruim 5 kwartier durende rondrit over deze immense moderne luchthaven, werd alles - van tentoongesteld „oud" tot de moderne ruimtelaboratorium - wat gezien mocht worden ook ge toond, maar daarbij een uitvoerige explikatie. Een uitstekende koffieta fel werd gebruikt in Aviorama. Een reisje waar bij vorige reizen ontstane vriendschapsbanden opnieuw wer den versterkt. EDE. Met de dropping van 120 Amerikaanse parachutisten boven de Ginkelse heide bij Ede is zaterdag middag voor de 36e keer de slag om Arnhem uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. SCHEVENINGEN. voor de 35e maal is zaterdag een herdenking en stille gang georganiseerd in het vroe gere Oranjehotel, dat thans onder deel is van de Scheveningse gevange nis. Ruim driehonderd mensen, waaronder prinses Juliana, woonden de plechtigheid bij. UTRECHT. De aanwezigen op de openbare vergadering van het GPV zaterdag in Utrecht voelden weinig voor een afwijzing van kernenergie, zo bleek tijdens en diskussie over en ergi eprobl em en maar ja, men moet zelf de boom in om ze te plukken. Middelprijs De gedachten gingen uit naar een middelprijs van rond de 30 a 35 cent en de totaalopbrengst bedroeg 2.457,-. Een zeer goede oogst dit jaar en velen zijn voor de winter rij kelijk voorzien van een roodkokertje bij de aardappels. De verdere zater dag was het een drukte van belang in en rond de bomen, want er werd di- rekt met de pluk begonnen. Sommi gen laten de oogst nog wat hangen, doch men neemt dan wel het risiko van stormschade en peredieven. Dit onderzoek, dat om de drie jaar plaats vond, zal in 1980 een afbou wend karakter hebben. Het landelijk centraal kollege voor bevolkingsonderzoek heeft tot beëin diging van het periodiek bevolkings onderzoek - zoals wij dat reeds jaren kennen - geadviseerd omdat het aan tal t.b.c.-gevallen in de loop der jaren tot een minimum beperkt is geble ven. Ioniserende straling Met dit gunstige resultaat voor ogen is men van mening dat onnodige blootstelling aan ioniserende stra ling zoveel mogelijk vermeden dient te worden. Uiteraard kan voor personen die uit hoofde van hun werkzaamheden aan bijzonder gevaar voor de volks gezondheid bloot staan het onder zoek gehandhaafd blijven door in schakeling van de regionale of plaat selijke gezondheidscentra. Intussen kunnen personen van 40 jaar en ouder thans nog voor door lichting in aanmerking komen. Kosten bedragen 5,50 per foto. Plaats van doorlichting Hervormd Verenigingsgebouw te Zierikzee. Voor 25 jaar ZONNEMAIRE. Wij vernemen dat de gemeenteraad Zonnemaire heeft besloten het Zierikzees lyceum een geschenk aan te bieden zulks in ver band met het verbinden van de naam van professor Zeeman aan de Stede lijke Middelbare school. Het ge schenk zal bestaan uit een ingelijste afbeelding van het raadhuis te Zon nemaire waar, zoals bekend, de be roemde natuurkundige werd gebo ren. ADVERTENTIE. Deze week vlees reclame! 500 gram doorregen lappen en 500 gram rundergehakt of 500 gram doorregen lappen en 500 gram varkensworst voor 280 cent. BRUINISSE. Een kalv er drieling is ook in de dierenwereld een zeldzaam heid. Een koe van de landbouwer W. L. van 't N te Bruinisse bracht Maan dag 3 stierkalveren ter wereld. Het gelukte helaas niet de dieren in het leven te houden. ZIERIKZEE. Wij vernemen van de zijde van de plaatselijke werkgroep dat onder auspiciën van de ZVU de beroemde Wiener Sangerknaben, eind September a.s. een concert te Zierikzee zullen geven. ST. MAARTENSDIJK. Onder zeer grote belangstelling vierde vorige week de Thoolse mevrouw M. C. Franke-Huyssen haar 100ste verjaar dag. Zij werd o.m. gefeliciteerd door Zeelands kommissaris dr. C. Boer- tien en burgemeester E. Baerends van Tholen. (Foto: „Eendrachtbode") Op de afslag Rijksweg 18-Provincialeweg 7 heeft zich zondagavond om 17.45 uur een ernstige aanrijding voorgedaan tussen een auto en een motor. SCHOUWEN-DUIVELAND, 18-9. Leden van de Vereniging Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij, die het jaarlijkse reisje meemaakten, brachten donderdag een bezoek aan „Mooie Nel". Met die naam wordt een plassengebied aangeduid in het midden van Noord-Holland, om juister te zijn in het Spaarnwouder Rekreatiegebied, waarvan het deel uitmaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3