VERZET AMSTERDAMSE POLITIE TEGEN HANDLICHTING RECHTSORDE Landbouwschap wil bietentelers niet laten opdraaien voor kosten suikerbeleid in de EG Jeneverdieven gepakt STREEKNIEUWS Vrouwencafé Zeeuwse en Brabantse kinderen „de boer op" AGENDA Dodelijk verkeersongeluk Verkeersongeluk bij Coentunnel eist een dode Verkeers slachtoffer Man gewurgd Kermismoord in Roosendaal 2 veel minder last van het genoemde euvel. De oorzaak van de sterfte is nog niet opgespoord. ZIERIKZEE AMSTERDAM, 20-9. Het politiepersoneel van het dis- triktsbureau Lijnbaansgracht in Amsterdam is in verzet gekomen tegen de opdracht zeer tolerant te zijn ingeval van overtredingen tijdens de „kraakverzetmanifesta- tie" die zaterdagmiddag en -avond in en om het krakers bastion de Groote Keyser wordt gehouden, wordt gehouden. Volgens een woordvoerder op het hoofdbureau is de filosofie achter deze richtlijn van burgemeester Polak dat overtredingen van de Algemene Politie verordening Amsterdam geen rellen waard zijn. ROTTERDAM, 19-9. De Rotter damse politie heeft vier stadgenoten in de cel gezet, die donderdagnacht met een gestolen auto een slijterij binnenreden. Het 'viertal, in leeftijd variërend van 19 tot 22 jaar, reed de achter deur van de winkel kapot en laadde ver volgens 32 dozen jonge jenever in een tweede auto. Vlak voor vertrek be trapte de politie het drankminnend kwartet. „De gekraakte" slijterij staat in de nieuwbouwwijk Rotterdam-Om moord. „Flitsen" uit het buitenland WARSCHAU. Dissidenten in War schau hebben vrijdag meegedeeld dat de overkoepelende vakbonds kommissie in de Oostzeehavens ge klaagd heeft over het saboteren van de onafhankelijke bonden door de autoriteiten en dat mensen die er lid van willen worden aan intimidatie blootstaan. WASHINGTON. De Amerikaanse inlichtingendienst heeft een toegeno men militaire aktiviteit waargeno men in streken van de Sow jet-Unie en de DDR die grenzen aan Polen. Washinton volgt de ontwikkelingen nauwlettend, zo hebben funktiona- rissen van het ministerie van buiten landse zaken vrijdag gezegd. MOSKOU. De Sow jet-Unie heeft zaterdag een waarschuwing geuit naar aanleiding van wat genoemd wordt pogingen van het westen om Polen los te wrikken uit het oosblok, niet toegestaan zal worden dat dit lukt. De waarschuwing stond in een artikel waarvan de tekst vrijdag al door het persbureau Tass werd gepu bliceerd. BRUSSEL. Volgens de Belgische konsumentenvereniging „Vivec" wordt op het moment negentig pro cent van de Belgische fokkalveren weer met hormonen behandeld. ANKARA. De eerste terroristen die terecht stonden na de militaire coup in Turkije zijn vrijdag schuldig bevonden aan de moord op een leger - kapitein en een burger. Één man werd ter dood veroordeeld en een an dere kreeg elf jaar gevangenisstraf voor de eerste terroristische akties na de militaire machtsovername. MOSKOU. De literaire gazet van de Sowjet-Unie heeft de loftrompet gestoken van Boris Pasternak, de dichter en romancier die ooit werd gebrandmerkt als een „verrader", omdat hij „Dokter Zjivago" in het westen had laten publiceren. ASUNCION. De politie van Para guay heeft de revolutionaire „kapi tein Santiago", een van de vermoede lijke moordenaars van ex-president Somoza, doodgeschoten in de buurt van de grens tussen Paraguay en Ar gentinië. JOHANNESBURG. De grote uit tocht van blanken uit Zimbabwe lijkt in alle ernst te zijn begonnen, maar de nieuwe „Lost Tribe" van Afrika ervaart dat aanpassen niet ge makkelijk is - zelfs niet in het blank- geregeerde zuiden. In juli pakten 1.600 personen - overwegend blank - hun koffers en verlieten Zimbabwe. JAKARTA. Onder auspiciën van Asean, de associatie van Zuidoost- Aziatische landen, werd op Bali een bijeenkomst van vijf dagen geopend door een internationale werkgroep voor natuurbehoud die zich inzet voor behoud van de groene schild pad. KLOSTERS, Zwitserland. Greta Garbo, is in het Zwitserse Klosters, ver weg van toeristen en lawaaierige restaurants, 75 jaar geworden. Energiearme kas RIJSWIJK, 20-9. Minister drs. G. van Aardenne van ekonomi- sche zaken opent dinsdag 30 september officieel het De monstratieproject Energiear me kas" in Rijswijk, kortweg de Denarkas genaamd. Het projekt bestaat uit drie tuin bouwkassen van verschillende konstruktie, die zullen worden onderworpen aan een vergelij kend onderzoek naar hun ener giebesparend effekt. Ook wordt er nagegaan welke ver anderingen de tuinder in zijn manier van telen moet aan brengen, als hij terwille van de energiebesparing gaat werken in een kas van dubbel glas, waarin ook verder van alles is gedaan aan de isolatie. Er wordt hierbij gedacht aan over tredingen als het zonder ontheffing plaatsen van kraampjes op straat en het verkopen van bier. Ook de illega le zender „De Vrije Keyser", die ge durende de manifestatie in de lucht was is de politie een doorn in het oog. Vrijplaats De op het bureau Lijnbaansgracht werkzame politiemensen konstate ren in een verklaring, dat het „be voegd gezag" de Groote Keyser en omgeving heeft aangewezen als „vrijplaats waar de geldende rechts orde niet mag en hoeft te worden ge- handhaard". Voor deze rechtsonge lijkheid in hun distrikt wensen zij niet langer de verantwoording te ne men. Het personeel laat daarom in de verklaring weten voor de duur van de manifestatie de „ontheffingen" die voor De Grpote Keyser gelden op het hele distrikt toe te passen. PARIJS. Dinsdag 23 september be gint in Belgrado de 21e zitting van de Algemene vergadering van de UNESCO, de organisatie voor onder wijs, wetenschap en kuituur van de Verenigde Naties, met het op haar agenda het moeilijke vraagstuk van het nieuws en zijn evenwichtige be deling in de wereld. LISSABON. Portugal heeft een Ne derlands ontwerp voor de bouw van - drie fregatten voor zijn marine ver kozen boven Belgische en Italiaanse ontwerpen, zo is van diplomaten in Lissabon vernomen. STOCKHOLM. Het Zweese mi nisterie van buitenlandse zaken stelt een onderzoek in naar de uitzonder lijke grote aantallen Iraanse „toe risten", die dezer dagen het land bin nenkomen. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in opdracht van president Car ter een omvangrijk en geheim rap port opgesteld over de politiek van de Verenigde Staten tegenover Iran in de afgelopen veertig jaaT. Dit heeft de Washington Post vrijdag ge meld. ADDIS ABEBA. Luitenant-kolo nel Mengistoe Haile Mariam, het staatshoofd van Ethiopië, is heftig uitgevaren tegen de Verenigde Sta ten, die hij een „agressieve strategie" aanwreef. Dit ter gelegen heid van de zesde verjaardag van de omverwerping van de monarchie in Ethiopië. MOSKOU. De guerrillastrijders in Afghanistan hebben van Oost en West in het land „een spoor van ver nieling, sabotage en dood getrokken". Aldus een verrassend openhartig beeld van de situatie in Afghanistan dat door Moskou ge schilderd werd. Volgens een woordvoerder bete kent dit dat in het distrikt alleen het hoogst noodzakelijke wordt gedaan. „Alle zaken worden wel normaal behandeld, maar er worden geen pro cessen-verbaal opgemaakt. Om op eventuele moeilijkheden rond de kraakpanden voorbereid te zijn moet het personeel 12 uur in dienst blij ven. Ook dat heeft de gemoederen verhit, aldus de woordvoerder. LONDEN. Tweederde derde der Britten wil dat de koninklijke fami lie ophoudt met elk jaar weer op vos sen te jagen. TEHERAN. De leden van de orga nisatie van olie-uitvoerende landen (OPEC) zijn op hun vergadering in Wenen overeengekomen de oliepro- duktie met tien procent te verlagen, zo heeft de Iraanse afgevaardigde Ali Akbar Moinfar zaterdag meegedeeld. TEHERAN. Het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een fel le aanval gedaan op Irak en gezegd dat het nooit zal ingaan op de aan spraken die dit land op wat genoemd wordt Iraans grondgebied laat gel den. BONN. De Verenigde Staten kun nen een schatting maken van de be zittingen van de sjah, dit bedrag aan Iran betalen en later de banken vra gen het fortuin van de sjah vrij te ma ken. WASHINGTON. De V.S. zijn „zeer teleurgesteld" door de Franse ver koop van een staalfabriek aan de S.U. en hebben dat „op zeer hoog ni veau" aan de Franse regering laten weten, aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken. Brandkast gekraakt Heden maandagmorgen heeft Van Dijk en Co. bouwstoffen b.v., ge vestigd op het industrieterrein aan het Groene Weegje te Zierikzee aan gifte gedaan van een inbraak. De brandkast werd gekraakt en zesdui zend gulden werd meegenomen. De technische recherche heeft de zaak in onderzoek. „Open huis" in Willibrodusschool Ter gelegenheid van haar 75-jarig jubileum zal er op vrijdag 3 oktober in de Willibrordusschool, Hoge Mo- lenstraat te Zierikzee „open huis" worden gehouden, waar oud-leer krachten, oud-leerlingen, ouders en belangstellden welkom zijn. Er zal een expositie worden gehou den van oude en nieuwe schoolfoto's, rapporten, schriften e.d. Tevens is er een dia-serie te zien en worden zowel oude als nieuwe films over de Willi brordusschool vertoond. (Voor tijd: zie agenda.) Konstruktie kademuren in kommissievergadering Dinsdag 23 september komt de ad- vieskommisse publieke werken bij een in de raadzaal van het stadhuis, waarop zal worden gesproken over de mogelijkheid tot toepassing van een andere konstruktie bij de uitvoe ring van de eerste fase van het plan tot rekonstruktie van de kademuren Nieuwe Haven. (Voor tijd: zie agen da.) Doorgereden na aanrijding Op de hoek Grevelingenstraat - Scheldestraat reed zaterdag te 18.45 uur J. v. d. J. uit Nieuwerkerk a/d IJssel met zijn auto toen de bromfietser W. J. v. d. M. uit Zierik zee hem geen voorrang verleende. De brommer reed door doch werd her kend door getuigen. Auto en brom mer werden beschadigd. Zeeuwse Culturele Raad Op donderdag 25 september wordt in het gebouw van de Stichting Zee land (Dam 31 - Middelburg), een ver gadering gehouden van de Zeeuwse Culturele Raad (14.30). Kommissie Bestuur- en Bestuurden De provinciale Kommissie ad hoe Bestuur/Bestuurden vergadert op vrijdag 26 september in het provin ciehuis te Middelburg. (15.00 uur). Provincialé Stèteii Op vrijdag 3 oktober wordt in de Statenzaal te Middelburg een verga dering gehouden van de Staten van Zeeland (10.00 uur). YERSEKE Sterfte onder Franse zaaioesters Op de Yersekse Bank wordt mo menteel meer dan normale sterfte ge- konstateerd onder de jonge zaai oesters. Deze sterfte komt voorname lijk voor onder uit Frankrijk geïm porteerde jonge oesters. De Japanse en Griekse soortgenomten hebben GOES, 18-9. De Zuidelijke Land bouw Maatschappij (ZLM) in Goes start op 24 september het scholenpro- jekt „De boer op" voor Zeeuwse en Westbrabantse schoolkinderen. De ZLM kwam vorig jaar voor het eerst met dit initiatief. Het enthousi asme bij de kinderen en de scholen was zo groot, dat een herhaling van dit projekt niet uit kon blijven. Er hebben zich nu al 112 scholen voor deelname aangemeld. Het is de bedoeling dat schoolklassen door boerenfamilies geadopteerd worden. De klassen brengen vier maal per jaar een bezoek aan de boerderij. De kinderen volgen en beschrijven dan alles wat er in zo'n jaar op en rond „hun boerderij" plaats vindt. De ZLM wil kinderen van basisscholen op deze manier kennis laten maken met het leven op het platteland. Het projekt „De boer op" dat bege leid wordt door het Regionaal Peda gogisch Centrum Zeeland loopt het hele schooljaar door tot en met juli 1981. De tegen dinsdag 23 september uit geschreven bijeenkomst van het Vrouwencafé, gaat niet door. Bijeenkomst N.C.V,B. Woensdagavond 24 september houdt de Nederlandse Christen Vrou wen Bond afdeling Zierikzee een bij eenkomst in het Hervormd Vereni gingsgebouw, 't Vrije 2. Ds. M. J. Koppe van Brouwersha ven zal spreken over Transcendente Meditatie. (Voor tijd: zie agenda.) RENESSE Dure spullen gestolen In villa „de Vluchtheuvel" aan de Hoogenboomlaan te Renesse is afge lopen weekeinde bij een inbraak een Friese stoelt jesklok en een aantal ko peren artikelen gestolen ter waarde van 12.000,—. Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30 - 21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064,(01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. SCHOUWEN-DUIVELAND, 20-9. Het Landbouw schap is ernstig bezorgd over het plan van de Europese landbouwministers om de bietentelers te laten opdraai en voor de kosten van het suikerbeleid in de EG. Deze zo genaamde zelffinanciering van het marktbeheer acht het Landbouwschap een verwerpelijke zaak, zo heeft men minister Braks van landbouw en visserij per brief laten weten. De raad van landbouwministers heeft zich op het standpunt gesteld dat de diskussie over een nieuwe marktverordening voor suiker op 1 november a.s. moet zijn afgerond. In het besluit van de raad is tevens op genomen dat de eventuele meer kosten van het exportbeleid bij de producenten in rekening zullen wor den gebracht, als de opbrengst van de produktieheffing op de B-quota hier voor niet voldoende is. Het Land bouwschap konstateert dat hiermee het principe van de zelffinanciering van het marktbeheer in de sektor sui ker door de producenten een feit is. Onjuist Het is onjuist, zo schrijft het Land bouwschap aan minister Braks, om de producenten volledig te konfron- teren met de financiële gevolgen van een beleid dat door de Gemeenschap wordt gevoerd en waar de producen ten zelf geen invloed op kunnen uit oefenen. Middels het EG- ROTTERDAM, 20-9. De 41-jarige T. Koot uit Berkel en Rodenrijs is zater dagmorgen vroeg door een verkeer- songeluk in Rotterdam om het leven gekomen. Op de kruising Honinger- dijk-Maasböulevard botste hij met zijn auto tegen een andere persone nauto. De bestuurder van de tweede wagen is met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. AMSTERDAM, 19-9. De 69-jarige H. J. Trakzel uit Amsterdam is vrij dagmiddag door een ernstig auto ongeluk aan de noordkant van de Coentunnel in Amsterdam om het le ven gekomen. Een 61-jarige vrouw die bij hem in de auto zat werd zwaar gewond in een ziekenhuis opgenom en. Het in de richting Zaandam rijden de slachtoffer kwam omstreeks drie uur in botsing met een auto die, na een aanrijding met een vrachtwagen op de andere rijbaan, over de afschei ding tussen beide rijbanen van de Coentunnel weg schoot. ROTTERDAM, 20-9. In het Dijk- zigtziekenhuis is aan zijn verwondin gen overleden, de 64-jarige L. van der Meer uit Vlaardingen. De man botste woensdagavond op het Weena in Rotterdam-centrum tegen een licht mast. Volgens de politie was hij de macht over het stuur verloren. DEN BOSCH, 20-9. De politie van Den Bosch heeft in een ven langs de Empelsedijk in die gemeente het stoffelijk overschot van de 27-jarige Marokkaan A. Zouhir gevonden. Een eerste onderzoek, waarbij ook sektie is verricht, heeft uitgewezen, dat de man, die in Den Bosch woonde en in een ziekenhuis werkte als rönt- genologisch laborant, door wurging om het leven is gebracht. ROOSENDAAL, 20-9. De 18-jarige M. J. de B. uit Sint Willebrord en zijn één jaar jongere broer M. F. de B. uit Roosendaal hebben donderdagavond na hun aanhouding bekend verant woordelijke te zijn voor de dood van de Roosendaler Jantje Tielen. Het lijk van deze 42-jarige onge huwde man werd vorige week, nadat hij de kermis had bezocht, maandag rond het middaguur gevonden in een gemeenteplantsoen in Roosendaal. De daders geven roof op als motief en zeggen hun slachtoffer in het gezicht te hebben geschopt om te voorkomen dat hij hen zou herkennen. Tielen overleed aan bloedverlies uit de won den in zijn gezicht. Iedere woensdagavond Renesse Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vanaf 16 september iedere dinsdag Renesse suikerbeleid wordt de voorziening van de konsument veilig gesteld. Het is daarom volkomen redelijk dat, naast de zeer aanzienlijke ver antwoordelijkheid die de producen ten al dragen middels de bestaande produktieheffing, ook de Gemeen schap financiële verantwoordelijk heid draagt en blijft dragen voor het marktbeleid in de sektor suiker. Het Landbouwschap is van mening dat de financiële gevolgen van het ACP-suikerbeleid (een overeen komst tussen de EG en ontwikke lingslanden) buiten de landbouwbe groting van de Gemeenschap dienen te vallen. Quotasysteem Het quotasysteem moet worden voortgezet. Nationale steunmaatre gelen moeten worden afgeschaft en alle konkurrentie vervalsende maat regelen tussen suiker en met suiker konkurrerende zoetstoffen moeten verdwijnen. Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Maandag 22 september Zierikzee Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Tijd: 19.00 - 21.00 uur. Zonnemaire Verenigingsgebouw. Kursus Ge- spreks- en vergadertecliniek, Vrou wenraad. 20.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk Badhuisstraat. Interkerkelijke gespreksgroep, 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis Voorlichtingsbijeenkomst Inspraak Oosterschelde, 20.00 uur. Dinsdag 23 september Zierikzee Lichtboei. Kursus volksdansen Stichting Jeugd. 20.00 uur. „De Zuidhoek". Jubileumreceptie. 13.30 en 14.00 uur. Kantine „De Zuidhoek". Jubileum receptie (voor relaties) plus „open huis". 15.45 - 17.00 uur. Zeeuwsche Herberghe. Vrouwenkon- takt P.v.d.A. 20.00 uur. Stadhuis. Kommissievergadering publieke werken. 17.00 uur. Burgh Oude O.L. school. Bejaardengymnas tiek. 10.00 - 11.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk; Voorlichtingsbijeenkomst Inspraak Oosterschelde, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Lezing „Psy chisch ziekzijn". 20.00 uur. Zaal Gereformeerde kerk Boston plein. Schrijfavond Amnesty Inter national. Tijd: 19.30 - 21.00 uur. Dreischor Dorpshuis, „gourmet"-avond Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. 20.00 uur Oosterland „De Oosterhof". Bejaardengymnas tiek. 14.00 uur. Woensdag 24 september Zierikzee Restaurant Mondragon; Voorlich tingsbijeenkomst Inspraak Ooster schelde, 20.00 uur. „De Zeeuwse Herberghe". Bestuurs vergadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. Kleuterschool ,,'t Mierenest". V.O.S. informatie-avond. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 't Vrije. Bijeenkomst NCVB. 20.00 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw. Herv. Vrouwenver eniging. 19.30 uur. Donderdag 25 september Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Raadszaal. Kommissie van Finan ciën. 19.30 uur. Brouwershaven Ouderavond ,,'t Schuitje". 19.30 uur. Tonnenmagazijn. Vrouwen-ontmoe tingsdag. 13.00 uur. Vrijdag 26 september Zierikzee Bar Mirabelle. The Sammy Riming- ton band. 22.00 uur. Zaterdag 27 september Zierikzee Beurs, Rommelmarkt bazar, Gym nastiekvereniging Delta Sport. Kantoor Deltadienst. Expositie „met water in de weer", open dag van 10.00 tot 15.00 qur. Brouwershaven Schuitkade. Rommelmarkt Chr. School. 10.00 uur. Veiling: 14.00 uur. Burgh-Haamstede Open dag soos „Big S". Sluispad, vanaf 15.00 uur. Maandag 29 september Zierikzee Rij ksscholengemeenschapkursus „Literatuur na 1945", 20.00 uur. Dinsdag 30 september Zierikzee Gymzaal Nieuwe Boogerdstraat. Kursus volksdansen, Bond van Plat telandsvrouwen afd. Schouwen. 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 1 oktober Zierikzee UW gebouw Kerkhof la, (kursus „Veiligheid en energie besparing", 9.30-11.30 uur. 1 „De Lichtboei". Kursus vergaderen Stichting Jeugd. 20.00 uur. Willibrordusschool, „open huis" t.g.v. 75-jarig jubileum 19.00 - 21.00 uur. Vrijdag 3 oktober Zierikzee Bar Mirabelle. Inter Cities Jazzband. 22.00 uur. Zaterdag 4 oktober Zierikzee Schoolgebouw. Jubileumreceptie Willibrordusschool. 15.30 uuij. Ouwerkerk/Vianen Schorrenwandeling, verzamelen bij scheepssloperij. 14.00 uur. Dinsdag 7 oktober Renesse Dorpshuis. Vertrek plattelandsvrou wen naar werkeiland. 13.30 juur. Donderdag 9 oktober Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 23 oktober Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Woensdag 29 oktober Kerkwerve Verenigingsgebouw. Kursus spel en muziek, Stichting Jeugd. 20.00 uur. Donderdag 13 november Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 27 november Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 11 december Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2