Fikse verbouwing lost veel op, maar lang niet alles ONZE PUZZELRUBRIEK DE REGIO-NATUUR SCHUIFT STILAAN NAAR DE WINTER Suikerunie verwacht bieten campagne van dertien weken STREEKNIEUWS Ruimte van Big S niet ,,big enough" Welzijns- advieskommissie Middenschouwen SCHOUWEN-DUIVELAND, 18-9. Nu het seizoen voor de suikerbieten weer voor de deur staat zijn de fa brieken druk in de weer om alles voor de startdatum in gereedheid te brengen. De Coöp. Vereniging Suiker Unie U.A. te Breda, met fabrieken te Puttershoek, Dinteloord, Zevenber gen, Roosendaal, Sas van Gent en Groningen verwacht een kampagne van 13 weken, lopende van 22 sep tember tot en 15 december a.s. Voor de vroege levering worden SCHOUWEN-DUIVELAND Informatieavond V.O.S. De V.O.S. werkgroep Schouwen- Duiveland organiseert nog een infor matieavond in Zierikzee. De nieuwe kursus zal in de eerste week van oktober beginnen. Er zijn nog een paar plaatsen open. Een kursus bestaat uit 12 bijeen komsten van ongeveer twee uur. De onderwerpen die door de vrouwen zelf gekozen worden, hebben te ma ken met de thema's: Vrouw als bur ger, vrouw als opvoedster, vrouw als partner. De informatieavond wordt gehouden in de kleuterschool „Het Mierenest", Scheldestraat 7 in Zie rikzee op woensdag 24 september. Meer informatie over V.O.S. kur- sussen is te verkrijgen bij Lizette Kneepkens, Zuidwellestraat 9, Zie rikzee, telefoon (01110) 5368 of bij Els v. d. Tuin, Zuiddijk 8, Schuddebeurs, telefoon (01110) 2476. ZIERIKZEE Veroordelingen Bij het Haags gerechtshof te Den Haag is donderdag J. P. uit Zierikzee (21) voor elf weken veroordeel we gens illegaal wapenbezit. Wegens het in bezit hebben van 51 gram cocaine is T. O. uit Zierikzee donderdag bij het Haags gerechtshof veroordeeld tot zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. premies uitbetaald voor bieten, ge reed liggend voor de afhaaldienst op woensdagavond 24 september 6,— per 1000 kg netto; voor bieten gereed liggend op zaterdagavond 27 septem ber 6,— per 1000 kg netto; en voor bieten gereed liggend op woensdaga vond 1 oktober 2,20 per 1000 kg netto. Ook voor zelfaanvoer bij de zuidelijke fabrieken worden dezelf de prijzen betaald als boven. „Het is van groot belang dat de fabrieken re gelmatig van grondstof worden voor zien", aldus de leveringscirculaire 1980. Leveringsschema Door tijdig in overleg te treden met de distrikthoofden kontroleurs agenten kunnen de leden een leve ringsschema voor de kampagne over eenkomen. De adressen van de ge noemde funktionarissen staan op de circulaire afgedrukt. Evenals vorige jaren worden voor vorstbieten weer strenge maatregelen genomen. Het is. niet meer verantwoord om bevroren bieten te verwerken. Dit wil zeggen dat geen bevroren bieten meer kun nen worden geaccepteerd. Enige richtlijnen voor een goede oogst wor den dienaangaande gegeven. Advertentie MAGAZIJNVERKOOP COUPONNEN en KAMERBREED TAPIJT elke zaterdag van 9.30-16.00 uur in ons magazijn achter „Huis van Nassau" DEURLOO ZIERIKZEE 01110-5951 Wespen Het schijnt dat in de duinen rond Burgh menig nest is opgebouwd want er vliegen legio wespen rich ting duinen en de mens, in de huidi ge tijd van moderne kosmetika en andere welriekende smeersels die het lichaam en speciaal de huid, zo goed doen, heeft dit aan den lijve on dervonden. De belangstelling voor de puzzelru briek was weer als vanouds grandi oos. Uit de dikke stapels met inzen dingen werden weer twee winnaars geloot, die zo spoedig mogelijk de boekenbon krijgen toegestuurd. Voor de liefhebbers volgt hieronder weer een nieuwe opgave waar zij hun hart aan op kunnen halen. Eerste prijs: Mevr. N. van Ast-Brouwer Zuidweg 36 Zonnemaire Tweede prijs: Mevr. S. Scheele-Vermeulen Hoofdpoortstraat 51 Zierikzee De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. cognac; 4. re laas; 7. dra; 9. gul; 10. steun; 12. agaat; 15. oom; 16. tam; 18. nar; 19. over; 21. reces; 23. menu; 25. les; 26. centrum; 27. kol; 28. al; 30. knier; 32. la; 33. zee; 35. een; 36. kan; 38. ezelin; 40. tomaat; 41. oker; 42. cape; 43. mantel; 46. siroop; 49. mol; 50. kat; 52. eis; 53. N.B.; 55. radijs; 57. be; 58. dal; 60. bereden; 61. eer; 62. Ohio; 64. garen; 65. rede; 66. Eem; 68. mal; 69. tol; 70. frame; 72. ijkwet; 74. rol; 75. koe; 76. etiket; 77. respijt. VERTIKAAL: 1. chocolade; 2. adem; 3. cru; 4. rug; 5. elan; 6. specu lant; 8. antenne; 9. Gameren; 10. soes; 11. tor; 13. aam; 14. trek; 17. actief; 20. vel; 21. rek; 22. Sur; 24. nol; 29. pe loton; 31. Kamerik; 33. ze; 34. eikel; 36. kopie; 37. na; 39. nel; 40. tas; 43. mandoline; 44. n.m.; 45. madera; 47. os; 48. pierement; 50. karamel; 51. tij delijk; 54. bah; 55. Reg; 56. sen; 57. bed; 59. lief; 61. eelt; 63. oer; 65. roe; 67. mare; 69. twee; 71. mot; 73. kor. DE NIEUWE PUZZEL HORIZONTAAL: 1. soort kroko dil; 7. jong van een rund; 8. armoedig straatje; 10. verschoten, ontkleurd; 12. staat in de V.S.; 14. soort onder wijs; 15. sierplant; 18. en dergelijke; 20. zoogdier; 22. bij elkaar; 23. tijd perk; 25. zinnebeeld van de Marine; 27. modegek; 28. muziekinstrument; 29. Nederlandse Spoorwegen; 30. hoofddeksel; 33. voorzetsel; 35. schaaldiertje; 39. winderig, koud; 42. insekt; 43. de oudere; 44. lichaams deel; 46. herrie, lawaai; 47. flink; 48. rijstbrandewijn; 49. geluid van de ezel; 51. dat is; 52. rijksdaalder; 53. tegenstand; 56. uitroep, van pijn; 58. scheepsvloer; 59. arm van een boom; 61. muzieknoot; 62. ternauwernood; 64. waterblaasje; 66. krachtig, sterk; 68. deel van de voet; 69. knaagdier; 71. stad in Italië; 72. onbepaald hoofdtelwoord; 73. bloem van vruchtboom; 75. onder andere; 76. al leenzang; 78. één der gamelaninstru menten; 80. Noordzeevis; 82. muzie kinstrument; 83. officieel persoon bij wielerwedstri j den VERTIKAAL: 1. in zee uitlopend gebergte; 2. niets uitgezonderd; 3. voltooid, klaar; 4. motorschip; 5. meestal dubbelzout van aluminium- en kaliumsulfaat; 6. kleine rekening; 7. volksnaam van de kauw; 9. per adres; 10. deel van een fiets; 11. menslievend; 13. ongeschonden; 14. het hoogst begaafde wezen op aarde; 16. weefsel; 17. proper; 19. deel van Sumatra; 20. projectiel; 21. korte tijdsduur; 23. rechtsvoorschrift; 24. prachtige vlinder; 26. kraakbeenvis; 28. vertrek in een gevangenis; 31. in dustrieel grootbedrijf; 32. soort vo gel; 34. schrijver van de „3 Muske tiers"; 36. reeks; 37. centraal punt; 38. rode kleurstof; 40. tijdmaat; 41. kledingstuk; 44. enigszins luxueus ingericht café; 45. boom; 50. paar- deslee; 51. lidwoord; 53. afgelegen; 54. misnoegdheid; 55. snel, vlug; 57. stad in Zweden; 58. naaldboom; 60. trechtervormig sleepnet; 61. hoofd stad van Peru; 63. dichtbehaarde die- rehuid; 64. vogel; 65. onderricht; 67 toonbank; 69. onbedekt; 70. spellei- ding; 73. rode kleur op het gezicht; 74. grondsop; 77. voorzetsel; 79. num mer; 81. voorzetsel; 82. militaire rang. We hadden de afgelopen week te maken met een paar flinke stormen. Nog even en de nachtvorsten dienen zich aan ten teken dat we langzaam maar zeker ons moeten instellen op de naderende winter. kers", aldus de gegevens van de soci ale kaart. Bij het hoofdstuk „Volkshuis vesting" wordt medegedeeld, dat Middenschouwen in 1978 en 1979 resp 963 en 966 woningen telde. In één jaar tijd nam de woningvoorraad derhal ve met drie woningen toe. Vergele ken met Zeeland heeft de gemeente Middenschouwen erg weinig slechte woningen. In dit verband wordt zelfs gesproken over het beste woning bestand van Zeeland. De sociale kaart biedt verder talrij ke gegevens betreffende het onder wijsniveau, het openbaar vervoer en andere voorzieningen in de gemeen te. Ten aanzien van de godsdienstige verhoudingen wordt opgemerkt, dat de bevolking van Middenschouwen overwegend Hervormd is, zij het dat het percentage afneemt. Ook de Ge reformeerde kampen met ledenver lies. Het percentage Katholieken is stijgende, de Christelijke Gerefor meerden zijn opvallen sterk verte genwoordigd en het percentage on- kerkelijken groeit gestaag. Wat betreft de politieke verhoudin gen wordt medegedeeld, dat A.R.P. en C.H.U. in Middenschouwen altijd een belangrijke rol hebben gespeeld. Een gedetailleerde tabel laat zien, dat de P.v.d.A. en de V.V.D. de laatste jaren stemmenwinst geboekt hebben, dat de drie confessionele partijen politiek terrein verloren hebben en dat de S.G.P. opmerkelijk hoog blijft scoren. Een volgend agendapunt tijdens deze vergadering van de welzijnsad- vieskommissie was de bespreking van de resultaten van de enquête, die in het kader van de decentralisatie welzijnsbeleid onder de verenigin gen en groeperingen werd gehouden. Van de gestuurde vragenformulieren werd 70 ingevuld terugontvangen. De belangrijkste knelpunten, die uit de antwoorden naar voren kwamen, hebben betrekking op gebrek aan ak- kommodatie, financiën en kader. Herziening tijdschema Ten slotte deelde de voorzitter me de, dat in verband met het uitstel van de inwerkingtreding van de Rijksbij drageregeling Sociaal-Cultureel-Wel- zijnsbeleid tot 1 januari 1982, de planning van werkzaamheden kan worden herzien. Welzijnswerker de heer Gert Groenleer hoopt omstreeks half ok tober het concept-voorontwerp-in- ventarisatierapport gereed te heb ben. In november dit jaar zal het in ventarisatierapport ter visie worden gelegd, waarna in de eerste helft van december een hoorzitting zal plaats vinden. In de eerste helft van januari hopen b. en w. met een voorstel van het ontwerp-inventarisatierapport in de raad te komen, terwijl eind ja nuari de vaststelling van het inven tarisatierapport door de raad moet plaatsvinden. De heer Van Burg wees er in ver band met deze herziening van het tijdschema op, dat, ondanks de rui mere termijn, het werk in het kader van het nieuwe welzijnsbeleid veel belasting betekent voor het ambte narenapparaat in een kleine gemeen te als Middenschouwen. DEN HAAG. Een deel van de bouw in het Palace-gebied (dichtbij het Kurhaus) in Scheveningen is op last van de gemeentelijke dienst bouw-en woningtoezicht stil gelegd. Een vast team van vier man heeft het initiatief genomen om er eens „een paar weken flink er tegen aan te gaan". Cor Rademaker, (elektriciën), Jaap Malipaard (metselaar), Wim Provoost (timmerman) en zijn broer Jos Provoost (schilder), offeren hun vrije tijd op om „hun" soos grondig op te knappen. „We werken natuur lijk altijd met nog een paar vrijwilli gers, maar in feite komen we met dit klubje, mooier kunnen we het niet treffen, al een heel eind op weg", ver telt Wim Provoost. Ruimteprobleem De soos kampt al jaren met een ruimteprobleem. Het gebouw, de voormalige tuinbouwschool, is groot genoeg om er bijvoorbeeld een aparte filmzaal of dansruimte in te bouwen. „Dit zou wel betekenen dat we een paar muren moeten wegbreken", zegt Jos Provoost, „en dat is nu juist ons probleem: daar krijgen we van de gemeente geen vergunning voor. Enkele maanden geleden hebben wij De bar stond eigenlijk ook in de weg en is nu verhuisd naar een beter plaatsje in de hoek van de soosruim- te. Er moeten nog wat kleinigheden gedaan worden, maar dan kan men de soodeuren open zetten voor het publiek. ons verzoek bij b. en w. ingediend, maar de uitslag is nu definitief nega tief. „We hebben erg lang naar die uit slag uitgekeken, vandaar dat we zo lang met die verbouwing gewacht hebben. We hadden bijvoorbeeld al in de bouwvakvakantie een start kunnen maken, dan waren we nu al klaar geweest, maar helaas is het niet zo gelopen", aldus Jos. Zware slag Geen uitbreiding dus. De soosleden valt dat wel zwaar, want ze hadden een uitgebreid winterprogramma willen opstellen. Ruimte om een bandje te laten op treden is er eigenlijk niet, waardoor ze het bij een één- of tweemansforma ties moeten houden. Een film draaien gaat net, volgens Jos, en er zullen dan ook geregeld films te zien zijn in deze soos. „We zijn niet pessimistisch. Met de ze verbouwing zijn we natuurlijk ook al erg tevreden," zegt Wim Pro voost. „De beschikbare ruimte is nu optimaal gebruikt, de bar heeft een nieuw plaatsje, waardoor de „soos- ruimte" groter is geworden". Zwaluwen zijn er toch Zaterdag 27 september zijn de 180 soosleden, en natuurlijk ook andere belangstellenden, welkom in de ver bouwde soos. Iedereen welkom „We willen iedereen de kans geven ons „nieuwe" gebouw te bezichtigen", zegt Jos. „Van 's mid dags drie uur af zijn wij geopend, 's Avonds houden we een „gewone" soosavond, en dat is hard nodig ook, want die verbouwing heeft ons 6.000,— gekost. We hadden nog een potje van verleden jaar, maar daar konden we deze verbouwing niet mee bekostigen. Vandaar dat we het bij zonder op prijs zouden stellen als het erg druk wordt op die eerste soosa- vonden, geld kunnen we op dit mo ment goed gebruiken." (Vervolg van pag. 1) paalde periode aanzienlijk te zijn toegenomen. Uit de meest-recente statistiekge- gevens komt verder naar voren, dat het gemiddelde inkomen per be lastingplichtige in Middenschouwen beneden het niveau van Zeeland en dat van Nederland ligt. „Belangrij ker dan het gemiddelde is doorgaans de spreiding van inkomens. Terwijl in 1974 in Nederland 26,0 tot de laagste kategorie behoorde en in Zee land 26,6 lag dat percentage voor Middenschouwen op 27,4. Het lagere gemiddelde gaat dus gepaard met be trekkelijk veel lage inkomenstrek- De aktiviteiten van deze oudste soos op Schouwen-Duiveland, (ze WESTHOEK, 15-9. Een recent bericht dat „de zwaluwen waren verdwenen" heeft geen stand gehouden, want „ze zijn er weer, of weer terug De schrij ver van het zwaluwen-artikeltje is wellicht slachtoffer geworden van eën fou te waarneming of informatie. In ieder geval zag hij dezer dagen zelf een 50-tal zwaluwen boven zijn hoofd cirkelen op zoek naar wat laag vliegende insek- ten. Wintertarwe BURGH-HAAMSTEDE, 18-9. De Schouwse soos, Big S, houdt zaterdag 27 september een open dag. Redenen hiervoor zijn allereerst natuurlijk de start van het nieu we seizoen, maar ook de enorme verbouwingswerkzaam heden die de soosleden achter de rug hebben. Uitbrei ding van het soosgebouw aan het Sluispad was jammer genoeg niet mogelijk, maar daarom werd toch met enthousiasme aan een noodzakelijke opknapbeurt ge werkt. bestaan al 11 jaar), zijn door de jaren heen toegenomen. Naast de zaterdag morgen kinderklub, onder leiding" van Marja Provoost - ook al een Pro voost, het gezin is bijna kompleet - bestaat er sinds enkele jaren de mo gelijkheid om in dit soosgebouw dansles te krijgen. Deze lessen wor den gegeven door Johan Vreden- brecht, een volleerd danser, die zich vooral met het klassieke dansen be zig houdt. Verder staan er nog enkele popcon certen, een bromfietsrally en diverse andere aktiviteiten op het „Big S"- programma, maar daar konden de soosleden nog weinig over kwijt. ,,Big S" soosleden aan het werk. Wekenlang offerden zijn hun vrije avonden hiervoor op.Er moet toch iemand die deur een verfje geven", zei de schilder. De soos raakte verouderd. Vloeren kraakten en planken waren zo hier en daar gebroken. De muren konden wel een verfje gebruiken, en ook de bar was hard aan vernieuwing toe. De diskotheek stond eigenlijk op een verkeerde plaats en zo kunnen de soosleden nog wel een aantal redenen opnoemen waarom ze tot deze verbouwing zijn overgegaan. Hoe het ook zij, de zwaluwen zijn. er nog, maar dat de herfst nadert is in ieder geval duidelijk waar te nemen. De eerste septemberstormen waren er en de landerijen worden kaal. De aardappels verdwijnen naar de opslagplaatsen, gerooid door het ma chinale geweld van zware tractoren die op hun beurt de rooimachines aandrijven. Een enkele, op gratis aardappels beluste burger of toerist, zoekt op het lege veld naar wat ach ter gebleven vruchten om de winter voorraad gratis aan te vullen. Dan zijn er de bieten die deze week aange pakt worden want volgende week is de eerste levering. Ze hebben veel geleden van de droogte doch de eerste monsters zijn toch hoopvol. Op de Schouwse lande rijen nog wat maïsvelden, vol profi terende fazanten en wat buitenbeent jes waaronder we dan de knolselderij rangschikken. Het vee loopt nog buiten in de wei landen en kan nog wel een maand buiten blijven voordat het de warme stal binnentreedt om zich geen zor gen te maken over een tekort aan gras, want de „koeievoerder" voor ziet het dagelijks van het benodigde voer. Nog een paar weekjes en de eerste wintertarwe gaat als zaad de grond in met de wens erbij dat het in 1981 een rijke oogst mag geven. De fruit telers (tenminste wat er nog van over is) zijn aan de herfstrassen begonnen en weldra zullen de Goudreinetten en de Delicious het seizoen besluiten met hun reis naar de opslagplaatsen of koelhuizen. De laatste pruimen zijn van de bomen verdwenen en me nige wesp heeft de kwaliteit danig beïvloed door de aanslag op het tere huidje. Een paar koude nachten zou het wespenbestand danig achteruit doen gaan, doch voorlopig zit een ie der (en niet alleen fruittelers) er mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 4