GARAGEBEDRIJF J. H. BRAAL OPENT GARAGE AAN GREVELINGENSTRAAT DE GOUDEN SPELD VOOR VEERTIG JAAR ORGANIST GEEN RELASTINGVERHOGING VOOR ONROEREND GOED Woonwagenkamp Bruinisse: „Centrum Nieuwlandje" Verton's Schoenen Van oldtimer naar sportief gelijnde auto STREEK NIEUWS Jubilaris m. a. Swenne Concert en lampionoptocht Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" Gemeenteraad Zierikzee ^Pinoccfuo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 september 1980 Nr. 22779 haamstede Auto opengebroken Uit een aan de Strandweg te Haamstede geparkeerde auto zijn goederen gestolen. Eigenaar J. A. uit Rotterdam vond zijn portier gefor ceerd en mistte een polstas, een schoudertas, geld, autopapieren, paspoort en sieraden. nieuwerkerk Diefstal betonbekistingsplaten Van een bouwwerk aan de Es doornlaan, dat wordt verricht door aannemer Den Hartog uit 's Graven deel is een aantal houten betonbe kistingsplaten gestolen ter waarde van 1.200,-. Vermoedelijk worden deze platen door jongelui gebruikt voor de bouw van hutten. Stroomstoring Donderdagavond viel te Nieuwer- kerk en een deel van Oosterland, de stroom uit. Bij informatie bleek, dat een storing was opgetreden in de transformator van 's avonds vijf voor acht tot dertien voor negen uur. Nadat er weer stroom in de huizen was, bleek de straatverlichting nog niet te branden. oosterland De jubilaris krijgt de gouden speld uitgereikt door de president kerkvoogd, de heer W. Vijverberg Pzn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De P.I.T.-kollekte De jaarlijkse kollekte ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuis front (P.I.T.) werd dit jaar gehouden onder leiding van mevrouw R. Beije- Boogert, door de jongedames: Janita Beije, Annet Bolle, Nellie, Lenie en Ineke Boogert, Marianne van Dijke, Ellen Goudzwaard, Joke en Marja de Jonge, Piróne Machielse,, Ingrid van de Panne, Joke de Ronde, Annie de Valk en Diane Woodridge, bracht op de som van 236,11. Waarvoor dank aan de geefsters en gevers, en niet minder aan de leiding en de jongeda- mes-kollektrices. Kollekte Nierstichting Onder leiding van mevrouw J. Ista- Both zal er in de week van 22 tot en met 27 september e.k. weer gekollek- teerd worden ten bate van de „Vere niging tot steun aan de Nierstichting Nederland". Gedachtig aan het feit dat er jaarlijks tientallen mensen sterven door tekort aan plaatsen van kunstnierbehandeling behoeft deze landelijke inzameling van gelden voor dit doel weinig aanbeveling. Het streven van de Nierstichting Ne derland is: 1. Meer mogelijkheden voor behandeling aan de kunstnier en meer niertransplantaties; 2. Meer levensvreugde voor chronische nier- patiënten door maatschappelijke en - waar nodig - financiële hulp; 3. Meer geld voor wetenschappelijk onder zoek om in de toekomst nierziekten OUWERKERK, 18-9. Tijdens de vergadering van de kerkvoogdij en de ker- keraad donderdagavond in de Ned. Herv. Kerk te Ouwerkerk kreeg de heer M. A. Swenne de gouden speld uitgereikt. De jubilaris was op 1 mei van dit jaar veertig jaar organist in de kerk. De heer W. Vijverberg Pzn., de president kerkvoogd had de eervolle taak het kleinood op te spelden. Het hoofdbestuur van de vereni ging van kerkvoogdij bood de heer Swenne een oorkonde en een draaginsigne in goud aan wegens het jubileum en vanwege het feit dat hij als 23V2 jaar notabel is. te voorkomen. Alles een reden te meer om deze inzameling wel te wil len gedenken. BRU1NISSE Terugblik op Bru-Pop-Festival Heden (vrijdag)avond gaan het bestuur van de Stichting Bru-Pop en de vaste medewerkers in het Jeugd- gebouw in de Deestraat terugkijken op het Zesde Bru-Pop-Rock-Festival, dat op 9 augustus dit jaar werd ge houden. Dat terugblikken gebeurt aan de hand van dia's, foto's en fil mopnames. Verder zal deze avond een optreden plaatsvinden van de re gionale groep Pleemobiel". In ver band met deze Bru-Pop-bijeenkomst wordt er vanavond geen jeugdsoos gehouden. Benoeming De heer Vijverberg greep terug in de notulen van de kerk van veertig jaar geleden. Hij vertelde onder meer dat in het begin van 1940 organist C. A. Swenne ontslag vroeg wegens ver andering van woonplaats. Zijn zoon, de heer M. A. Swenne be- veelde zich aan als organist en werd na wat heen en weer gepraat van het bestuur benoemd. Zijn salaris be draagt negentig gulden, een tientje minder dan zijn vader kreeg. Op 10 december 1956 werd de jubi laris samen met de heer Joh. Smits als notabel gekozen. Op 3 september 1970 aanvaardde hij ook nog de funk- tie van sekretaris van het kollege van notabelen. Mening De heer M. J. Rouw, wnd. voorzit ter van de kerkeraad sprak tot slot nog enkele woorden. „Het orgelspe len heeft u altijd met veel verve ge daan. Een woord van dank is op zijn plaats, want u bent er altijd. Ook heeft u een uitgesproken mening over de funktie van een organist bin nen de gemeente en ik hoop dat dat nog lang zo blijft," aldus de heer Rouw. De jubilerende organist, die van het hele gebeuren niets afwist, voel de zich zeer vereerd met deze dank- volle gestes naar zijn kant. De heer en mevrouw L. Braai en burgemeester Th. H. de Meester stap pen uit de bijna vijftig jaar oude auto tijdens de opening van de nieuwe ga rage aan de Grevelingenstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Even een blik in de „geschiedenis" van autobedrijf Braai. In 1944 werd gestart als het „Wapen van Schou wen", op de Varremarkt 2. Een be ginperiode overigens die niet zonder problemen verliep, want de bezetters pakten de heer J. H. Braai op en zon den hem naar Duitsland. Twee jaar later, juli 1946, kwam er gelukkig weer leven in het pand, en de voorspoedige groei bleef Renault niet onopgemerkt, want enkele jaren later kreeg de heer Braai het Renault dealerschap. Een terug gevonden faktuur levert het bewijs: een Re nault type 1060 4-cilinder kostte toen bijna 4000,—. Twéé jaar na de watersnoodramp vond een heropening plaats nadat het gehele bedrijf een modernisering had ondergaan, en „vader Braai" kreeg ondersteuning van zijn zoon Leo. Leo Braai trouwde in 1970 met mevrouw M. Guldemeesters en het gezin telt nu twee kinderen. ZIERIKZEE, 16-9. De onroerend-goedbelasting wordt in Zierikzee niet ver hoogd, zo besloot de raadsvergadering dinsdagavond, omdat de belasting druk voor de inwoners van Zierikzee in dit opzicht al hoog genoeg is. PvdA-er J. Groen vond een jaar lijkse aanpassing van de tarieven te verkiezen boven verhoging schoksge wijs, maar de heer L. S. P. van Vel- thoven was van mening, dat men dat de belastingplichtige niet kan aan doen: „Beter twee jaar pas op de plaats dan de verhoging trendmatig aanpassen", zei hij. Ook de heer W. F. Sprengelmeijer wilde de tarieven liever laten zoals ze zijn, vooral de forse verhoging van de laatste keer in aanmerking genomen. Harde schok De heer J. J. Geleijnse vond die laatste verhoging ook te rigoreus ge weest en wethouder L. J. van Gastel beaamde dat de schok van drie jaar terug inderdaad hard was aangeko men. „De hertaxatie is een vorm van inflatie bijhouden", antwoordde hij op een desbetreffende opmerking van de heer Groen. Zodoende blijft de situatie zoals hij was. Nemag De voorzitter, burgemeester Th. H. de Meester, deed nog wat mededelin gen over het konstruktiebedrijf Ne mag, dat binnen een jaar het totale bedrijf van Rotterdam naar Zierik zee wil hebben verplaatst. Dit wee kend worden daar open dagen gehou den, onder andere voor het-werven van personeel. Er komen 125 tot 150 werknemers te werken en men heeft nog zeker 25 man personeel nodig in de 'netaalsektor. De heer M. A. Sweere, chef van de IVe afdeling ter gemeentesekretarie werd met ingang van 1 april 1980 eer vol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand, omdat hij op die datum gebruik gaat maken van de VUT-regeling. Het pand Kapellestraat 10 werd verkocht aan de heer J. H. I. S. Bech en mej. L. Rook. De bouw Verder werd de bouwregistratie- verordening vastgesteld, die „beun hazerij" of „sluikbouw" in de bouw nijverheid moet voorkomen. De voorlopige uitgaven van het open baar kleuter en lager onderwijs over 1979 werden opnieuw vastgesteld, omdat er een fout was gemaakt in de vorige opgaven. Begrotingswijzigingen werden vastgesteld wegens injecteren iepen bestand, onderhoudskosten torentjes Gasthuiskerk (f 7900,—, f 4838,—) en het Algemeen Ambtenaren Regle ment werd in verband met vak bondsfaciliteiten gewijzigd. Wijzigingen van de gemeentebegro ting 1980 waren nodig wegens de ver werking van de gevolgen van de z.g. ombuigingsoperatie van het rijk voor de uitkeringen uit het gemeen tefonds en voor een aanvullend kre diet van f 40.000,— voor werkzaam heden aan het rioolgemaal aan de Grachtweg. Voor de restauratie van het pand Korte Groendal 5 werd een subsidie van f 6000,— berschikbaar gesteld, die de gemeente weer terug ontvangt van het rijk. Bedrijfsuitbreiding In verband met steeds verder stij gende verkoop van Renault, werd een uitbreiding noodzakelijk. Zo werd in 1976 een aangrenzend woon huis gekocht met tuin, waardoor een uitbouw van 250 vierkante meters mogelijk werd. Een jaar later vond wederom een opening plaats van een geheel vernieuwd bedrijf. De bou- waktiviteiten werden een jaar later voortgezet met als resultaat een nieu we kantoorruimte. Ondanks alle uit breidingen groeide autobedrijf Braai toch nog uit zijn voegen. Derhalve werd in 1979, 3750 m2 bouwgrond aangekocht van de gemeente in Poor tambacht. Totaal is daarvan 1100 vierkante meters bebouwd, waarvan de showroom 500 m2 in beslag neemt. De zeer moderne werkplaats met de diagnose-apparatuur heeft een oppervlakte van 400 m2, en ook het magazijn en de kantoren zijn ruim van opzet. Na het openingswoord van de bur gemeester kwam direkteur Renault Nederland, de Fransman de heer M. Massa aan bod. Hij wenste Leo Braai en zijn vrouw - in prima Nederlands met een charmant Frans aksent - veel sukses met hun nieuwe garage. Vervolgens sprak namens benzine maatschappij „Elf Nederland" de heer F. Schipper, waarna de heer K. Schattinga namens de Bovag het woord nam. Ook was er een spreker namens de dealervereniging, de heer L. van de Boom, die het echtpaar Braai „ondanks de donkere wolken die boven de auto industrie hangen" een schemerlamp aanbood. Tenslotte sprak Piet van de Berge namens het personeel enkele woorden en over handigde Leo Braai een bedrijfs- klok. Dankwoorden „Het gaat slecht met de ekonomie in Nederland", zei Leo Braai in zijn slotwoord, „maar Renault vormt daarop een uitzondering". Hij be dankte nogmaals de aannemer die in zes maanden tijd, precies volgens planning, de bouw verwezenlijkte. Hierna ging Leo Braai, geheel onver wachts, over tot het uitreiken van de gouden Renaultspeld. Hij overhan digde die aan Piet van de Berge die al meer dan 19 jaar bij de garage in Zie rikzee in dienst is, en aan eerste mon teur de heer Van der Klooster die dit werk al 12V2 jaar doet. Hierna kon men overgaan tot de of ficiële opening waarbij de burge meester samen metde algemeen di rekteur van Renault Nederland, een geheel verstopte auto uitpakten en vervolgens de sleutels overhandigde aan een trouwe klant die al meer dan veertig auto's in 10 jaar tijd besteld heeft. Met een toast op zijn nieuwe bedrijf sloot Leo Braai de officiële opening af. hardstikkeleuk. hardsti kkegoed Geen slechte auto's Verder attendeerde de burgemeester de genodigden er op dat er geen slech te auto's meer gemaakt worden van daag de dag, maar dat presentatie, lokatie en service belangrijke fakto- ren zijn geworden bij verkoop van een wagen. „Leo Braai voldoet aan al deze ei sen", vervolgde de burgemeester. „De garage is gemakkelijk bereik baar, dicht bij de stad en de nieuwe wijken, maar ook midden op Schou- wen-Duiveland." Namens het ge meentebestuur overhandigde de woordvoerder hem een mooie prent van de Meelstraat. ZIERIKZEE, 18-9. Ter Afsluiting van haar jubileum-aktiviteiten geeft de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" zaterdagavond 20 september een kon- cert in de „Beurs" aan het Havenplein. Voor tijd: zie agenda. Aansluitend wordt een lampionop tocht gehouden, welke om half negen aan het Havenplein start. Kinderen tot de leeftijd van tien jaar kunnen lampion met kaarsje zolang de voor raad strekt gratis afhalven in een daarvoor opgesteld kraampje op het Havenplein. Dit gebeurt tijdens het koncert. De route van de lampionoptocht door de straten van Zierikzee is als volgt: Havenplein - Mol - Melkmarkt - Verrenieuwstraat - Hofferplein - Hofferstraat - Raveslootstraat - Slab- berswerf - Lammermarkt - Varre markt - Balie - Raamstraat - Regen boogstraat - Ravenstraat - Hoofd poortstraat - Nieuwe Haven - Oude Haven - Kraanplein - Havenplein N.Z. - Havenplein. BRUINISSE, 18-9. Het woonwa genkamp te Bruinisse, dat de naam „Centrum Nieuwlandje" heeft ge kregen, zal op maandag 22 september in gebruik worden genomen. De zes standplaatsen zullen allen worden ingenomen door woonwa genbewoners met de achternaam Van Poppel, die voorheen hetzij in Nieu- werkerk, of in Zierikzee hun ver blijfplaats hadden. De Van Poppels behoren tot een familie die reeds in de vorige eeuw tot de vaste bezoe kers van onze regio behoorden. Zij behoren tot de rijdende bevolking, met wie de autochthone bevolking al jaren vertrouwd is. Eén van de bewoners van het nieu we centrum is autosloper van beroep, maar ook met dit beroep is op de nieuwe standplaats rekening gehou den en er is ruimte voor gereser veerd. Bibliotheek Ger. Gemeente Nu de avonden langer worden gaat ook de lektuurvoorziening in Brui nisse weer op volle toeren draaien. Eén der bibliotheken waar men te recht kan voor goede lektuur is de bi bliotheek van de Gereformeerde Ge meente. De boekverstrekking vindt daar plaats iedere vrijdagavond van kwart over zes tot zeven uur in de konsistorie (Schoolstraat). Geslaagd De heer I. Deurloo Cz., geboren te Bruinisse, thans onderwijzer in Ter- neuzen, is geslaagd voor het diploma Wiskunde M.O. ZIERIKZEE, 18-9. Door donderdagmiddag een oldti mer uit de jaren dertig, gevolgd door het allernieuwste model Renault, de nieuwe garage van autobedrijf J. H. Braai te laten binnen rijden, werden de oude en nieuwe generatie verenigd en op een originele manier gepresen teerd, om zo deze feestelijk bijeenkomst in de garage van het nieuwe pand, aan de Grevelingenstraat te openen. Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 01110-2488 Ruim 4100 gulden bracht de ver koopdag op, die de vrouwenvereni ging Deborah" woensdag hield in v het gebouw achter de kerk van de Ge reformeerde Gemeente te Nieuwer- kerk. De flinke opbrengst, die bestemd is voor de zending, wijst er al op dat zeer velen de weg naar het gebouw vonden. Talrijke, voorname lijk zelfgemaakte goederen, maar ook taarten en andere lekkernijen, lagen daar aantrekkelijk uitgestald en vonden gretig aftrek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer L. Braai en mevrouw M. Braal-Guldemeesters en burge meester Th. H. de Meester waren de inzittenden van de bijna vijftig jaar oude Renault, terwijl in de „sportief gelijnde gezinsauto, de Fuego", de twee kinderen Braai: Corine en Mi- Advertentie chel, zaten, waardoor het kontrast oud-nieuw, nog eens extra werd be nadrukt. Burgemeester De Meester wenste namens het gemeentebestuur de fa milie Braai van harte geluk met dit nieuwe pand. „Ik herinner me nog goed", vertelde de burgemeester, „dat Leo Braai in 1977 zijn nieuw verbouwde zaak opende aan de Ba lie. nog geen twee jaar later stond hij weer voor m'n deur om gemeente grond te kopen. Nadat de plannen rond waren en de problemen met buurtbewoners opgelost, dachten we eerst dat het gebouw niet mooi zou worden, maar dat vielgëlukkig beter uit dan verwacht. Vandaar dat ik graag mijn komplimenten aan de aannemer wil overbrengen en ook welzijnstoezicht verdient een pluimpje", aldus de burgemeester. let op het merk Maat 28-31f69,75 Maat 32-35f74,75 Maat 36-38f79,75 Maat 39-42f84,75

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3