Voorzieningen voor jeugd verdienen veel aandacht Gunstige voorwaarden PZEM voor aardgas-aansluiting gebied Zeebad Haamstede DE ZIERIKZEESCHE COURANT Welzijnsadvieskommissie Middenschouwen Om arbeids plaatsenplan Gehuwde vrouwen het eerst Stadhuismuseum ontving tienduizendste bezoeker Bouwprogramma Akties welzijnswerkers Stabilisering minimumloon Roerig Zürich ffih PÊ tur ISTA - OOSTERLAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 september 1980 137ste jaargang Nr. 22779 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 27,50, per jaar f 103,50. Losse nummers 55 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 38 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,84. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Nieuw garagebedrijf te Zierikzee MIDDENSCHOUWEN, 18-9. De gemeente Midden- schouwen dient in de toekomst meer aandacht te beste den aan voorzieningen voor jongeren dan aan voorzie ningen voor ouderen. Deze konklusie wordt getrokken in de sociale kaart van de gemeente Middenschouwen, die in het kader van de decentralisatie van het welzijns beleid werd opgesteld. Deze sociale kaart kwam donder dagavond ter sprake tijdens de vergadering van de ad vieskommissie voor het welzijnsbeleid in het gemeente huis te Scharendijke. Voorzitter van de welzijnsadvies- kommissie, wethouder C. J. van Burg, liet aan het begin van de verga dering weten van mening te zijn, dat er vooral behoefte bestaat aan akti- viteiten voor de jeugd in Midden- schouwen. Hij vond dat het op touw zetten van die aktiviteiten een taak is voor het partikulier initiatief en dat de gemeente de initiatieven zou kunnen ondersteunen met het reali seren van goede akkommodaties. UTRECHT, 18-9. Minister Albeda (sociale zaken) wil met de sociale partners - werkgevers en werkne mers - praten over de manier waarop 1,3 miljard gulden aan „extra" winst op ons aardgas, eventueel samen met het bedrag dat een vrijwillige loon matiging tot een loonsomstijging van zes procent (in plaats van de nu voor 1981 voorziene acht procent) ople vert, kan worden gebruikt voor een arbeidsplaatsen plan. Overigens wees hij er later in de vergadering nog op, dat een gemeen te vaak pas tot realisering van die akkommodaties komt, als ook wer kelijk de behoefte daaraan vanuit de bevolking blijkt. Ten aanzien van het gebrek aan kader, waar vele ver enigingen in Middenschouwen mee blijken te kampen, merkte de voor zitter op, dat er waarschijnlijk vol doende kader zou zijn, als de ouders meer hun verantwoording ten op zichte van de jeugd beseften. Wijzigingen Naar aanleiding van opmerkingen uit de vergadering werd besloten en kele wijzigingen van inhoudelijke en redaktionele aard in de sociale kaart aan te brengen. Zo werd besloten het begrip „voorbeelddorp", dat geldt voor de kern Ellemeet in het kader van het Kleine Kernen Experiment, nog wat nader te omschrijven. Ver der werd bepaald, dat het overzicht per kern v*. i het percentage bejaar den en jeugdigen zal worden uitge breid met de bevolkingsgroepen van 15 tot 30 jaar en van 30 tot 60 jaar. Op basis van deze sociale kaart zal de zogenaamde inventarisatienota worden opgesteld; een nota aan de hand waarvan het toekomstig wel zijnsbeleid voor de gemeente kan worden uitgestippeld. Voorafgaande aan de bespreking van de sociale kaart wees de voorzitter erop, dat niet van het meest-recente cijferma teriaal kon worden uitgegaan en dat vele gegevens zijn gebaseerd op de volkstelling van 1971. In de betreffende kaart wordt on der het hoofdstuk Bevolking ver meld, dat de grootste teruggang in de huwelijksvruchtbaarheid over de ja ren 1971/1972 tot 1976/1977 zich in Zeeland manifesteerde in de gemeen ten Middenschouwen, Zierikzee en Aardenburg. Ten aanzien van de vergrijzing wordt opgemerkt, dat Middenschou wen minder oudere inwoners heeft dan de buurgemeenten Westerschou- wen, Brouwershaven en Bruinisse. In vergelijking met het landelijk ge middelde steekt dat vergrijzingsper centage in de gemeente Midden schouwen echter wat ongunstiger af. Onder het hoofdstuk „Sociale ken merken van de bevolking" wordt op gemerkt dat de deelname van vrou wen aan de beroepsbevolking sterk toe nam, terwijl de deelname van mannen enigszins daalde. Verder blijkt het percentage meisjes in het voortgezet onderwijs over een be- (vervolg pagina 4"> UTRECHT. De FNV is niet van plan om mee te werken aan een door de regering gewenst snel advies van de Sociaal-Ekonomische Raad (SER) over de bezuinigingen die het kabi net wil doorvoeren in de sociale voor zieningen. DEN HAAG. De regering gaat niet in op de suggestie (van P.v.d.A. en D'66) om koningin Beatrix niet lan ger voorzitter van de Raad van State te laten zijn. VENLO, 18-9. Het levensmiddelen- bedrijf „Die Zwei Brüder" in Venlo heeft bij het „selekteren" van 17 per sonen, die moesten worden ontsla gen, bewust en uit sociale overwegin gen gekozen voor de gehuwde vrou wen binnen het bedrijf. Volgens een woordvoerder van het bedrijf, omdat „de gehuwde vrouwen die bij ons parttime als verkoopster of cassière werken, een man achter zich hebben staan die ook verdient". De ontslagen waren noodzakelijk geworden, omdat onze oosterburen de laatste tijd steeds minder beste den in Venlo. WESTERSCHOUWEN, 18-9. Bewoners en huiseige naars van percelen in het gebied Zeebad Haamstede kun nen op 3 oktober voorlichting verkrijgen om, wanneer dat nog niet het geval is, tegen gunstige voorwaarden op het aardgasnet te worden aangesloten. De Provinciale Zeeuwse Energie-maatschappij (P.Z.E.M.) heeft namelijk besloten om gedurende vijf jaar jaarlijks ongeveer duizend onrendabele ga- saansluitingen in Zeeland tot stand te brengen. Het stadhuismuseum te Zierikzee ontving donderdagmiddag om ongeveer half vier de tienduizendste bezoeker. De Duitse Ulrike Kache, met haar man en zwager op vakantie in Wissekerke, was de gelukkige en mocht een mapje an sichtkaarten, een oude prent van Zierikzee en het boekje:Zierikzeezoals het vroeger was" in ontvangst nemen. De drie familieleden zijn per fiets naar Zierikzee gekomen. Tijdens hun drie weken durende vakantie hebben zij al bijna alle musea in Zeeland bezocht. Omdat het echtpaar Kache nog kinderloos is, vormde het voor hun geen probleem zo laat in het seizoen nog op vakantie te gaan. Zo dachten niet alle landgenoten, want dit jaar kreeg het stadsmuseum minder Duitsers op bezoek dan het vorige jaar. Zij scoren daarmee altijd nog wel het hoogst op de lijst van buitenland se bezoekers: 15%. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Konkreet houdt dat in dat percelen in gebieden waar geen dichte bebou wing bestaat en waar een aard gastransportleiding ontbreekt, die aansluitingen kunnen verkrijgen met een bijdrage van de P.Z.E.M. van vijftig procent met een maximum van 1.000,— per perceel. Het ont brekende deel van de kosten dient door de bewoners of woning-eige naars van de betrokken percelen en/of door de gemeente te worden opgebracht. De N.V. P.Z.E.M. verwacht jaar lijks een miljoen gulden te moeten investeren om 1000 aansluitingen in de te ontsluiten gebieden tot stand te kunnen brengen. De .gemeenteraad van Westen- schouwen heeft in zijn vergadering van 15 september het kollege van b. en w. gemachtigd om een gemeente lijke bijdrage in de ontsluitings- kosten te leveren, waarvoor t.z.t. een begrotingswijziging zal worden inge diend. Ook Operatie Tankslag De ontsluiting van het gebied, Zee bad Haamstede, waar ca. 150 wonin gen staan, is urgent doordat op initi atief van de Watermaatschappij Zuidwest Nederland, aldaar een „Operatie Tankslag" is ingezet. Deze aktie behelst de systematische ver wijdering van olietanks uit de grond. De tanks doen thans nog dienst als brandstof opslag voor de bewoners. Aangezien Zeebad Haamstede tot het waterwingebied behoort is de ver wijdering van deze tanks om milieu technische redenen dringend ge wenst. In het betreffende gebied staan vrij veel tweede woningen en zomerhuizen. Normaliter volgen wij de lijn, dat voor de aansluiting van dit soort percelen geen bijdrage wordt verleend, Gelet echter op het grote belang van de aktie Tankslag wordt ook voor tweede woningen in waterwingebieden, dus ook in Zee bad Haamstede, een uitzondering ge maakt. De maximum P.Z.E.M.-bij drage beloopt in deze gevallen 500,—. Bovendien wordt in een wa terwingebied, dus ook weer in Zee bad Haamstede, de maximale bijdra ge van de P.Z.E.M. voor permanent bewoonde woningen, verhoogd van 1.000,-tot 1.500,-. Als alle betrokkenen in onrendabe le gebieden hun medewerking aan de ontsluiting geven, zal het aantal' overgebleven onrendabele aanslui tingen over vijf jaar nog ongeveer 5000 bedragen. Tegen 1985 zal wor den bezien of het mogelijk is deze resterende percelen eveneens tegen voor de betrokkenen gunstige voor waarden aan te sluiten. DEN HAAG, 18-9. Met algemene stemmen heeft de Tweede Kamer donderdagmiddag uitgesproken, dat er wijziging moet komen in de stimu leringsmaatregelen voor de woning bouw. Zo moet het aantal premie-cor poratiewoningen worden verhoogd met 2500 woningen en moet het aan tal te bouwen premie-koopwoningen in plaats van met 4.000 woningen worden verhoogd met 5.000 wonin gen. Een motie van deze inhoud werd door de Tweede Kamer met algeme ne stemmen aangenomen. UTRECHT, 18-9. Als het parlement de plannen van het kabinet voor vol gend jaar niet ombuigt dan gaan de welzijnswerkers in ons land wellicht over tot harde akties. „We doen dat niet gauw omdat we onze kliënten niet de dupe willen laten worden maar als dit beleid straks werkelijk heid wordt zijn prikakties of stakin gen wellicht onvermijdelijk. Dan moet het er maar een keer van ko men", aldus woordvoerder Tom Tos- sijn van de Nederlandse organisatie van welzijnswerkers. DEN HAAG, 18-9. Een voorstel van het P.v.d.A.-kamerlid Van der Doef om het minimumloon en de sociale uitkeringen met ingang van 1 okto ber te verhogen met één procent heeft het donderdagmiddag in de Tweede Kamer niet gehaald. Een ka mermeerderheid namelijk verwierp een door hem tijdens het kamerdebat over het prijsverloop ingediende mo tie van deze strekking. De stemming over een CDA-motie, waarin de regering wordt gevraagd een bedrag van vijftig gulden als uitkering-ineens toe te kennen aan gezinnen die van een minimum inkomen leven werd aangehouden. ZÜRICH, 18-9. De inwoners van de ooit zo vredige Zwitserse stad Zürich kunnen zich - zo lijkt het - opnieuw opmaken voor een roerig weekeinde. Donderdag hebben namelijk de tegen het stedelijk kultuurbeleid te hoop lopende jongeren toestemming ge kregen om zaterdag de straat op te gaan voor een demonstratie, terwijl het stadsbestuur tevens verlof gaf voor een tegendemonstratie. Die demonstratie wordt georgani seerd door het pas opgerichte „Comi té voor recht en orde". KERKWERVE. Met het onthullen van de nieuwe naamplaat verrichtte mevrouw S. den Boer-van Hoeve donderdagmiddag de officiële ope ning van het eigen onderkomen van de peuterspeelzaal ,,De Schouw se Poeletjes" in Kerkwerve. Na het ont hullen van de naamplaatjes mocht de eerste burgeres een boeketje bloe men van een der peuters in ontvangst nemen. Zie ook elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Het is een verdrietig verschijn- sel dat het woord „origineel" een lofspraak is. Multatuli 'KVWWWWWWWWVWm/WWWVW Verwachting tot zaterdagavond: Kans op een bui Veranderlijke bewolking en op enke le plaatsen een regen of onweersbui. Minimumtemperatuur omstreeks 14 graden, middagtemperatuur van 19 graden aan de kust tot 25 graden langs de oostgrens. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid-oost en zuid. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 sept. Zon op 7.21, onder 19.41 Maan op 17.48, onder 1.50 21 sept. Zon op 7.22, onder 19.39 Maan op 18.26, onder 2,59 22 sept. Zon op 7.24, onder 19.36 Maan op 19.01, onder 4.15 Volle Maan: 24 sept. (14.08) Begin herfst: 22 september (23.07) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 sept. 11.56 5.30 18.15 21 sept. 0.51 13.18 6.55 19.32 22 sept. 2.13 14.21 8.01 20.29 Doodtij: 19 september. Advertentie uw dealer voor. Tel. (01114) 1495 - St Joostdijk 41 - Burg. v. d. Havestraat 48

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 1