MET AANLEG FIETSPAD HEUVELSWEG WORDT NOG DIT JAAR REGONNEN PENNINGMEESTER S. DE VLIEGER NAM AFSCHEID NA VIJFENTWINTIG JAAR Verton's Schoenen Kommissievergadering: publieke werken STREEKNIEUWS Aan onze abonnees Tinoccfuo MARIANNE PARIS l l Tlolty" rt|pde Groen licht voor aanpassing Bruse haven Zwijndrechtenaar dood aangetroffen in Cauersweg Chr. Schoolvereniging Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 september 1980 Nr. 22776 3 ZIERIKZEE, 11-9. Nog dit jaar zal worden begonnen met de aanleg van een fietspad langs de Heuvelsweg, nu alle betrokkenen (provincie, gemeenten en waterschap) hun medewerking hebben toegezegd. Vooral voor de schooljeugd een belangrijke verbetering met het oog op de verkeersveiligheid. Het fietspad komt echter niet ge heel van de Blokweg tot aan de Delingsdijk te lopen, maar eindigt bij Nieuwerkerke (het Schutje). Dat ontbrekende detail was de heer J. Geleijnse pas kort geleden, bij het inzien van de bijbehorende te kening, opgevallen, liet hij weten tij dens de vergadering van de advies kommissie publieke werken, donder dag ten stadhuize. Ook de voorzitter, wethouder P. de Rijke, gaf toe daar niet eerder van op de hoogte te zijn geweest. Weinig gebruikt De reden schijnt te zijn, dat er maar weinig wielrijders gebruik ma ken van dat stukje Heuvelsweg. De meeste scholieren schijnen bijvoor beeld pas via een landweggetje bij Nieuwerkerke de Heuvelsweg op te komen. Direkteur J. Louwerse van gemeentewerken dacht wel, dat het laatste gedeelte nog wel eens zou worden aangepakt, maar hij had geen idee wanneer. Provinciale Kommissie Milieubeheer Op dinsdag 23 september vergadert in het Provinciehuis, de provinciale vaste Kommissie van advies en bijstand voor het Milieubeheer. 19.00 uur. Provinciale Kommissie Waterstaat Op maandag 22 september verga dert ter provinciale Griffie, de vaste Kommissie van advies en bijstand voor de Waterstaat. 16.30 uur. Provinciale Kommissie voor het Waterbeheer Op vrijdag 17 oktober wordt te Middelburg, een vergadering gehou den van de Provinciale Kommissie voor het Waterbeheer. (9.10 uur.). ZIERIKZEE Fusievergadering A.R.-kiesvereniging Op woensdag 17 september wordt in het Hervormd verenigingsgebouw een (laatste?) vergadering gehouden van de A.R. -kiesvereniging „Neder land en Oranje". Op deze vergadering dient al of niet te worden besloten tot het op gaan van de A.R. in het C.D.A. Het A.R.-partijbestuur adviseert een po sitief oordeel inzake de organisatori sche eenwording met de christen-de- mokratische zusterpartijen. UVV-fietstocht Heden (maandag)-middag wordt bij gunstig weer een fietstocht geor ganiseerd door de UVV-afdeling. De start vindt plaats om 13.30 uur vanaf Gracht weg 4. Kinderkledingbeurs Traditioneel organiseert de Stich ting Sociaal Cultureel Werk Zierik- zee/Poortambacht weer een kinder kledingbeurs. Dit keer gebeurt de verkoop op zaterdag 20 september en wel in de kleuterschool ,,'t Miere- nest", tegenover het bejaardencen- tram „Borrendamme". De vrijdagavond ervoor kan (van 19.30 tot 20.30 uur) kleding worden ingeleverd. Het betreft deze keer al leen winterkleding, die schoon en heel moet zijn. Ondergoed en schoe nen worden niet aangenomen, maar wel b.v. nachtkleding, schaatsen, laarzen en pantoffels. De verkoop gebeurt 's zaterdag sochtends tussen tien en twaalf uur. Overgebleven kleding kan diezelfde middag tussen half twee en twee uur weer worden opgehaald. KERKWERVE Verkoopdag voor vernieuwing kerkdak Op vrijdag 19 september zal in de zalen van de Chr. Gereformeerde Kerk te Kerkwerve een verkoopdag worden gehouden, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan ver nieuwing van het kerkdak. De goede ren worden 's middags en 's avonds verkocht. (Voor tijden: zie agenda.) Geen voorrang Vanuit de Bootsweg naderde zater dagmorgen te 9.45 uur A. L. v. d. V. Hij deelde een kleine verandering mee in het oorspronkelijke ontwerp. Langs het landbouwbedrijf van Rijstenbil komt om technische reden namelijk geen tegelpad, maar een as- faltlaag. Industrieterrein Bij de besprekingen rond de beste ding verleende kredieten voor het bouwrijpmaken van de gronden, ge legen binnen het bestemmingsplan „Industrieterrein Zuidhoek", lag de vraagstelling nogal in de privé-sfeer (van mensen en bedrijven), zodat dit onderwerp in besloten vergadering werd behandeld. Hetzelfde was het geval met de overwegingen bij de be handeling van het beroepsschrift van de heer M. Kloet tegen het besluit van b. en w. tot weigering van een bouwvergunning voor een garage berging. Het advies zal uiteraard wel in de openbaarheid komen, omdat het dinsdagmorgen in de raadsverga dering wordt behandeld. Dienstwoning Bij de bespreking over een eventu ele renovatie van de dienstwoning aan de Banninklaan voor de beheer der van de sportvelden werd beslo ten dat deze woning eerst zal worden getaxeerd, waarna een verkoopprijs of huurprijs (na renovatie) zal wor den berekend. Met de toekomstige bewoner zal een bespreking worden gevoerd. Daarna wordt het punt weer op de agenda gezet. Toiletgebouw Naar aanleiding van een vraag van de heer L. S. P. van Velthoven werd meegedeeld dat de muntsloten van de toiletten aan het Luitje zijn ver wijderd. Deze kunnen voortaan gra tis worden gebruikt, hetgeen de hy giëne in de omgeving van het toilet gebouw ten goede kwam: De douches zijn nog wel voorzien van muntslo ten. uit Noordgouwe de Provinciale weg Haamstede-Zierikzee. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de over de Provinciale weg naderdende K. uit Vlissingen. K.'s auto werd even geraakt, net voldoende om in een slip te geraken en in de sloot te belanden. Takelbe- drijf J. de Jonge zette de auto weer op de weg en K. kon zijn weg vervol gen omdat de auto nauwelijks schade had opgelopen. WESTHOEK Diefstallen uit auto's Tijdens het weekend is een drietal, in de Westhoek geparkeerd staande auto's, opengebroken. Per auto wordt ongeveer 400,aan goede ren en betaalcheques vermist. Van de daders geen spoor. Jeugdtennis De laatste wedstrijden van de jeugdkampioenschappen der tennis- klub Westerschouwen zijn zaterdag beëindigd. Meisjes-enkel werd ge wonnen door Angelina Geleijnse. Zij versloeg Madeion Pilaar met 6-0 6-4. Meisjes dubbel werd een overwin ning voor Angelina Geleijnse en In geborg Reijdon. Met 7-6 en 6-4 won nen zij van Simone Marsman en Astrid Roda. In het gemengd dubbel ging de zege naar Renée Geleijnse en Simone Marsman, omdat zij met 4-6, 6-2 en 6- 3 van Jacco Geleijnse en Astrid Roda wonnen. Na afloop reikte mevrouw Kleijn de prijzen uit met een hartelijke toespraak tot de winnaars en verlie zers. BROUWERSHAVEN Kollekte „Kinderzorg" Voor Kinderzorg werd weer gekol- lekteerd door: Ivonne den Boer 65,85; Jaqueline van Dienst 42,35; Wilma Geelhoed 42,85; An- nemiek Koelmans en Nancy Krikke 18,25; Wilfra Jonker 25,70; Jace- lies v. d. Weele 31,50. Allen komen dank toe namens „Kinderzorg". Twee meisjes zijn er mee gestopt, maar gelukkig zijn er weer anderen, die hun plaats inne men. Adreswijzigingen e.d., ook die van tijdelijke aard, dienen bij voorkeur schriftelijk - aan ons kantoor te worden opge geven (dus niet via de bezorg(st)er o.d.). De directie Bij de nieuw aangelegde voetpaden in Poortambacht worden binnenkort borden geplaatst met de betreffende aanduiding, zodat wielrijders juri disch fout zijn wanneer zij over de paden fietsen, zoals nu nogal eens voorkomt. Eén van de paden zal voor wielrijders geschikt worden ge maakt vanwege de grote omweg (via de Haringvlietstraat) die anders moet worden gemaakt. NIEUWERKERK Bejaardensociëteit Het Dameskomité van de Bejaar densociëteit deelt mede dat de weke lijkse bijeenkomsten weer beginnen en wel als eerste op woensdag 17 sep tember in de grote zaal van „Ons Dorpshuis". Alle bejaarden zijn wel kom. Voortaan is er „soos" op elke woensdagmiddag. Voor tijd: zie agenda. Verkoopdag Vrouwenvereniging De Vrouwenvereniging „Debora" van de Gereformeerde Gemeente, houdt een verkoopdag op woensdag 17 september. In verkoop komen de eigen gemaakte goederen in de ge bouwen achter de kerk, voorheen de „Boötenlöös" aan de Molenstraat. Ie der is van harte welkom. De op brengst van de verkoping is bestemd voor het zendingswerk van de Gere formeerde Gemeente. Voor tijden: zie agenda. OOSTERLAND Kollekte-opbrengst De kollekte voor de Kankerbestrij ding heeft alhier 2583,05 opge bracht. Een dankwoord aan alle kol- lektrices en de burgerij is zeker op zijn plaats. Bejaardenreis op 19 september De jaarlijkse reis van de bejaar den, die georganiseerd wordt door het bestuur van de plaatselijke Oran jevereniging, en die in de loop van de zomer geen doorgang kon vinden we gens geringe, belangstelling, zal. plaats vinden op vrijdag 19 septem ber a.s. met een autobus van de fa. Van Oeveren uit Zierikzee. Omstreeks kwart over 8 vertrekt men vanaf het Marktplein en via Bruinisse, waar nog enige deelne- mërs'wórden opgepikt","gaat het over Schouwen-Duiveland, via Dreischor, Brouwershaven en Renesse naar het hotel „Vliegveld", waar bij de oud- Oosterlander, de heer W. van der Hulle, koffie met gebak genuttigd zal worden. Hierna volgt een bezoek aan de Oosterscheldewerken (Neeltje Jans) en voor een uitgebreide koffie tafel gaat het via de Brouwersdam naar Opstvoorne. Verder langs Voor- ne en Putten en het Botlekgebied wordt er naar Rotterdam gereden waar een rondvaart door de havens op het programma staat. De warme maaltijd wordt genut tigd in restaurant „De Kanonnier" te Oosterhout. Omstreeks negen uur kan men weer op het dorp terug zijn. Door omstandigheden zijn nog enige plaatsen vrij voor eventuele liefheb bers. Inlichtingen hiervoor bij de heer M. Dalebout, Groenendaal 1, Oosterland. Spoed is gewenst. BRUINISSE Frontale botsing Vrijdagmiddag heeft op de Rijks weg 18 in de lange bocht naar de brug vanaf de Schouwse kant een frontale botsing plaats gehad, waardoor drie personen in het ziekenhuis terecht kwamen. De Duitser A. J. D. uit Esse (WD1.) reed over de linkerweghelft vanaf de brug richting Zierikzee. uit de andere richting naderde P. M. uit Seroosker- ke (W.) en kon D. niet meer ontwij ken. Naar het ziekenhuis te Zierikzee werden vervoerd M en twee inzitten den uit de auto van M., nl. mevrouw T. K. uit Vlissingen en P. K. uit Dom burg. Beide auto's werden totaal ver nield en door takelbedrijf Ista afge voerd. De botsing veroorzaakte een grote verkeersopstopping, waarbij de politie regelend optrad. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ARNHEM. De Nederlandse elektri citeitsbedrijven, verenigd in de NV SEP, zullen mogelijk deelnemen in buitenlandse mijnen om hun kolen- behoefte in de toekomst veilig te stel len. TIEL. De bewoners van de 25 ge meenten in het Gelderse rivierenge bied kunnen met ingang van heden in hun gemeentehuizen uitgebreide voorlichting krijgen over energie besparing in de woning. Alle aspec ten van energiebesparing komen daarbij aan de orde. GRONINGEN. Een olie- en gas- vondst op 225 kilometer ten noord westen van de Eemshaven op het Ne derlands deel van het continentaal plat levert Groningen enige tiental len permanente arbeidsplaatsen op. De bouw van een fabriek, die olie ne gas moet scheiden, in de Eemshaven zorgt voor 500 tot 800 manjaren werk. UTRECHT. De faculteit der dierge neeskunde van de Rijksuniversiteit in Utrecht - de enige in Nederland - heeft een nieuw hoofdgebouw in het universiteitscentrum De Uithof in gebruik genomen. DEN HAAG. In meerderheid zijn de managers van de grotere onderme ningen in ons land van mening, dat de groei van onze ekonomie (de stij ging van het bruto nationaal pro- dukt) in 1981 hoogstens een procent zal bedragen, dan wel gelijk blijft of zelfs zal omslaan in een daling. DEN HAAG. Dr. A. H. van den Heuvel wordt 1 oktober voorzitter van de sektie internationale zaken van de Raad van Kerken in Neder land. Hij- neemt daarmee de taak over van mevrouw dr. M. A. M. Klompé, die wel lid blijft van de sek tie. GRONINGEN. Niemand heeft offi cieel gesolliciteerd naar de funktie van kommissaris der koningin in Groningen. Zoals bekend is de huidi ge kommissaris, mr. E. H. Toxopeus, met ingang van 1 november benoemd tot lid van de Raad van State. Woens dag liep de sollicitatietermijn af. DEN HAAG. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is er ver baasd over, dat staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting en ruim telijke ordening de VNG ervan heeft beschuldigd te hebben getreuzeld bij het opstellen van een model voor een woonruimteverordening voor alle gemeenten. DEN HAAG. Minister Gardeniers van c.r.m., minister Pais van onder wijs en wetenschappen en zijn staats sekretaris De Jong zullen delen van de UNESCO-konferentie bijwonen die van 23 september tot 28 oktober in de Joegoslavische hoofdstad Bel grado zal worden gehouden. Advertentie har dstikkeleu k hardstikkegoed hippe riemschoen in Juchtenleder maten 28-4 Advertentie Elk topmerk in de mode heeft haar eigen stijl en aksenten. Daarom hebben wij zoveel verschillende topmerken in huis. I Dam 19 Zierikzee Tel. 01110-2816 Nu ook voor hoeden en shawls. let op het merkt Maat 28-31f 69,75 Maat 32-35f74,75 Maat 36-38f 79,75 Maat 39-42f84,75 Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon 01110-2488 (Vervolg van pag. 1) Door de werkgroep voor deze dag was een aanvrage daartoe ingediend bij b. en w., die van mening was, dat de gevraagde subsidie toegekend diende te worden, mede gelet op het feit, dat het hier om een éénmalige subsidie ging. De heer M. Meeuwsen (C.D.A.) noemde het „hoog gegrepen". De heer Jumelet zei hier op: we kunnen twee dingen doen: „we doen het niet, of in verband met het éénmalig karakter van het be drag de vrouwen hun zin geven." „Fuifavondje" De heer v. d. Bos „had met de vrou wen te doen. Ze doen net of ze gedu rig onder de duim van de man zitten. De vrouwen hebben tegenwoordig overal hun entree, de kamer en al. Kijk maar naar mevrouw Thatcher. Ik weet niet waarom er nog geëman cipeerd moet worden," aldus het raadslid, die de studiedag verder als een „fuifavondje voor de vrouwen" bestempelde. Verder vond het raadslid het gebeuren „niet op Gods woord gegrond" en was uiteraard te gen het voorstel. De heer M. Verspoor vond in dit verband een lichtpuntje: „Laten alle vrouwen maar weer gaan werken, dan breekt de tijd van de Batavieren weer aan." De laatste opmerking bracht nogal wat hilariteit op de publieke tribune UTRECHT. De kappersbond NKV stapt uit het bestuur van de kappers dagscholen omdat deze bond niet lan ger verantwoordelijk wil zijn voor het gevoerde beleid. Geschrokken van schot WESTERSCHOUWEN, 12-9. De 61-jarige L. J. uit Zwijndrecht, die op een camping te Haamstede verbleef, is vrijdagavond - vermoedelijk aan een hart aanval - plotseling overleden. Hij werd dood aangetroffen op de Cauersweg in de nabijheid van de boomgaard van J. S. te Westenschouwen. Samen met V„ eveneens uit Zwijn drecht, zou de man bezig zijn geweest met het illegaal plukken van goud- reinetten, waarvan 150 kg gereed stond voor vervoer. De mannen zou den zijn geschrokken van een schot, dat werd gelost door jager A. de G., die in opdracht van de jachtheren en de eigenaar van de boomgaard bezig was met het schieten van konijnen. Deze had gekonstateerd, dat een van de mannen er vandoor ging richting Burghstede. Samen met de inmiddels gewaarschuwde S. zette hij de ach tervolging in, echter zonder resul taat. Teruggekomen op de Cauersweg ontdekten zij volgens hun zeggen een paar meter voorbij de ingang van de boomgaard een stilstaande trekker en een paar auto's. Aldaar bleek de reeds overleden man op de weg te lig gen. Dokter Flach kon slechts de dood konstateren. teweeg. Na nog wat heen en weer ge praat, werd uiteindelijk het voorstel in stemming gebracht en werd met vier vóór en drie tegen aangenomen. Ingekomen stukken Tevoren waren de ingekomen stuk ken behandeld. Het eerste ingeko men stuk handelde over het verzoek van de Stichting Festiviteiten Brui nisse, voor een garantiesubsidie ten gunste van Taptoe Bru '80. B. en w. stelde voor de subsidie te verlenen ter grootte van maximaal het totale tekort, tot maximaal 2.000,-. De hefer H. Schot (C.D.A.) had het juister gevonden indien het stuk als zelfstandig punt op de agenda gestaan had. De heer v. d. Bos vond, dat men met het verlenen van deze subsidie „op het verkeerde pad was." De heer A. Bal merkte op, dat de Stichting Festiviteiten geprobeerd had de kosten zo veel mogelijk te drukken, door bijvoorbeeld een ver loting op touw te zetten en tevens het jeugdkorps „Johan Friso" uit Mid delburg niet te inviteren, omdat het anders te duur zou worden. Het korps heeft toen zelf aangeboden gra tis in het voorprogramma op te tre den. De stichting heeft er dus van al les aan gedaan om de kosten zo veel mogelijk te beperken, maar, zo meld de de heer Bal, toch is er een tekort van 3.000,-. Na wat tegensputteren ging uiteindelijk iedereen akkoord, mede in verband met het 2e lustrum van de Taptoe. Landbouwmuseum Ook de gemeente Bruinisse be schikte afwijzend ten aanzien van het verzoek van de Stichting Land bouwmuseum Schouwen-Duiveland te Dreischor om een verhoogde subsi-, die. De gevraagde bijdrage ad 0,27 per inwoner boven de reeds toegekende bijdrage van 0,19, gevraagd door het D.B. van de Bescherming Bevol king t.b.v. het Hulpcentrum, werd in het vooruitzicht gesteld. In dit ver band roerde de voorzitter het onder werp C.P.A.-post zijdelings aan, maar ging er niet nader op in. De brief van het provinciaal bestuur van Zeeland aangaande de goedkeuring van het bestem mingsplan „Woonwagencentrum", werd voor kennisgeving aangeno men. De voorzitter wilde wel aan de raad kwijt, dat besprekingen over het woonwagencentrum „voorbeel dig" waren verlopen en stak een pluim op de hoed van de woonwagen bewoners in verband met de samen werking. De verdere ingekomen stukken werden óf met algemene stemmen aanvaard, óf voor kennisgeving aan genomen, konform de voorsteilen van het kollege. ZIERIKZEE, 12-9. Op de vrijdag in de aula van de Chr. Scholengemeenschap gehouden algemene ledenvergade ring van de Chr. Schoolvereniging, onder voorzitter schap van de heer C. A. van Oord werd afscheid genomen van de penningmeester, de heer S. de Vlieger, die deze funktie 25 jaar lang heeft vervuld. In zijn afscheidswoord noemde de voorzitter een periode van een kwart eeuw „niet niks". Het werk werd door de scheidende funktionaris met ge trouwheid en goed gedaan en bovendien pretentieloos. Van een bescheiden budget, waarover het in de beginjaren ging, is het financieel gegroeid tot een exploitatiebedrag van 5 miljoen. De Ouderkommissie, zowel als het bestuur zijn dankbaar voor het ver richte werk en illustreerden dit met een stoffelijk blijk van waardering, in de vorm van een groot model bord in Delfts blauw. In zijn dankwoord zei de heer De Vlieger, dat het in de praktijk wel eens moeilijk was, maar zijn geweten heeft hem altijd tegen gehouden om eerder te bedanken voor deze funk tie. Hij dankte voor de goede woorden en het geschenk en merkte op nog vaak aan de talrijke bestuursverga deringen te zullen terug denken. „Bewuste keus" Tevoren had de voorzitter in een principieel openingswoord gepleit voor een bewuste keus van de ouders voor het chr. nationaal onderwijs. Het stichten van aparte christelijke scholen op een engere kerkelijke grondslag, vond hij een ernstige zaak. Juist het bundelen van alle krachten op het terrein van het on derwijs, is echt reformatorisch. „De school is instrument voor verbrei ding van het evangelie en kan/mag daarom niet sektarisch zijn". In dit kader citeerde hij een saillante uit spraak van prof. Venema, die meent dat de school juist het „gehele volk" moet zoeken. Daden en woorden van Jezus dienen geaktualiseerd te wor den in de klas en dat vergt een geza menlijke inspanning". Gift 1000,— Van het kollege van b. en w. was bericht ingekomen, dat vooralsnog geen gebruik behoeft te worden ge maakt van een klas van de „Malta- rakkers". De wijkkerkeraad van de hervormde gemeente deed toezeg ging medewerking te willen verlenen aan een themadienst. De Unie School Evangelie werd - met het oog op het onderwijs in de derde wereld - be dacht met een bestuursgift van 1.000,—. De penningmeester bracht nog verslag uit over de stukken van 1979. Een kaskommissie, bestaande uit de heren A. Schiettekatte en J. Maris had deze stukken in orde be vonden. De penningmeester wilde nog kwijt dat de benoeming destijds van de vaste administrateur de heer J. C. van Beveren, een belangrijke taak verlichting heeft betekend voor de penningmeester. De voorzitter lichtte toe dat be langrijke fragmenten uit de reke ning, als Mavo-L.H.E.O. en de sala rissen onder kontröle vallen van de Rijks-accountant. Het resterende deel is veilig onder de eigen kontröle van de kaskommis sie. Voor 1979 was alleen zorgelijk de toegestane vergoeding voor de kleu terschool. Rondvraag Bij de rondvraag kwam het „stich ten van andere eigen scholen" op nieuw ter sprake. De zaak dient - zo zei men - van beide kanten te worden bezien. Er moet gepraat worden, om misverstanden weg te nemen, ook al blijken - volgens de voorzitter - dé kontakten moeilijk. Opgemerkt werd dat volharden toch beter is dan opgeven. Zo zijn b.v. ook SGP-men- sen vertegenwoordigd in het Regio naal Pedagogisch Centrum.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 3