ZEEUWSE ARBEIDSVOORZIENING STEMT VRAAG EN AANBOD OP ELKAAR AF Normaliseringsproces tussen Israël en Egypte Reizigerstrein door Rijksdaalders „met klop" in Zeeland SCHOOLHOOFD VROUWENPOLDER OVER: AGENDA De stoet op Prinsjesdag Publiek leent minder Stakingsdag bij het onderwijs Aktie tegen kerncentrale Van Agt en Den Uyl Vrijspraak in moordzaak Vrouw redt nipt bromfietser LAATSTE NIEUWS „Etentje" duuder open spoorbrug Op ledenvergadering Chr. School MIDDELBURG, 13-9. De arbeidsvoorziening in Zee land is bezig om samen met het bedrijfsleven scho- lingsprojekten op te zetten waardoor het mogelijk wordt moeilijk vervulbare plaatsen in het bedrijfsleven op te vullen. Volgens de, lioofdinspekteur direkteur van de arbeidsvoorziening in Zee land, M. Strosnijder is men bezig met het oprichten van onder andere een ad ministratief opleidingscentrum, waar met om- en bijscholing wordt in gespeeld op de specifieke vraag op de arbeidsmarkt. Het gebeurt heel vaak, aldus de heer Strosnijder dat vraag en aan bod, ook al geldt dat voor eenzelfde sektor, niet op elkaar af te stemmen zijn omdat de^hensen juist de kennis of de ervaripg missen die voor een bepaalde funktie nodig zijn. Met deze direkt gerichte opleiding moet het volgens Strosnijder mogelijk zijn de werkloosheid in alle sektoren te ver minderen. DEN HAAG, 13-9. Prinses Juliana en prins Bernhard zijn niet aanwezig bij de opening van het nieuwe zit tingsjaar van de staten-generaal. Er zullen die dag in de gouden koets dan ook twee zitplaatsen leeg blijven. Al leen koningin Beatrix en prins Claus nemen in dit voertuig plaats bij de tocht die de koninklijke stoet maakt van het paleis op het Lange Voorhout naar het Binnenhof in Den Haag. Al dus de Rijksvoorlichtingsdienst. De afgelopen jaren zaten de kroon prinses en haar man samen met de koningin Juliana en prins Bernhard in de goude koets. Dit jaar rijden prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven evenals de afgelopen jaren mee in de glazen koets. DEN HAAG, 13-9. In de eerste ze ven maanden van dit jaar heeft het Nederlandse publiek voor een be drag van 4,27 miljard gulden kon- sumptieve leningen aangegaan, aan merkelijk minder dan in dezelfde pe riode van het vorige jaar, toen voor 5,35 miljard gulden konsumptieve le ningen werden afgesloten, zo blijkt uit de CBS-cijfers. Alle soorten kredietverleningen vertoonden een achteruitgang. Het financieringstekort (o.a. bestemd voor de aanschaffing van persone nauto's) daalde van 674 naar 477 mil joen gulden, het doorlopend krediet van 2.193 miljoen naar 2.047 miljoen gulden. Eind 1980 beliepen de gezamenlijke afbetalings- en ander konsumptieve schulden van de Nederlandse bevol king 12,68 miljard gulden, bijna 800 miljoen meer dan een jaar tevoren. DEN HAAG, 13-9. Het Nederlands Genootschap van Leraren (N.G.L.) wil 1 oktober tot stakingsdag voor het onderwijs verklaren. Met dit plan sluit het hoofdbestuur van het N.G.L. aan bij de bondsraad van ABOP. Het hoofdbestuur vraagt de buitengewone algemene vergadering van 24 september hem te machtigen de stakingsdag uit te roepen. Het hoofdbestuur vezet zich tegen het loskoppelen van de salarissen van het onderwijzend personeel van die van de ambtenaren en andere trendvolgers. Onderwijs is een zaak van het hele volk, waarvan de ge meenschap de kosten moet opbren gen. De werkloosheid in het onder wijs neemt toe, terwijl de klasse on aanvaardbaar groot blijven. Volgens het hoofdbestuur van het N.G.L. die nen eerder extra helden aan het on derwijs te worden besteed. ARNHEM, 13-9. De organisatoren van de aktie, vooralsnog op 18 okto ber a.s., tegen de kerncentrale in Do- dewaard, achten het niet goed moge lijk de centrale zelf of het terrein er omheen te bezetten. Blokkade door middel van barrikades, het liefst zo dicht mogelijk bij de centrale, achten ze wel haalbaar. Dat blijkt uit het koncept-aktieplan, dat zaterdag in Arnhem werd besproken met de ver tegenwoordigers van de vele tiental len groepen in het land, die de aktie tegen de centrale voorbereiden. Het uiteindelijke doel van de aktie is, de sluiting van de centrale te be werkstelligen. Jeugdige werklozen In Zeeland gaat ook binnenkort het eerste projekt van start speciaal be doeld voor jeugdige werklozen die in verband met hun opleiding moeilijk plaatsbaar zijn. Dit projekt dat vol ledig door de overheid gesubsidieerd wordt, heeft betrekking op het plaat sen van vijftien jeugdige werklozen tot 27 jaar in de gezins- en bejaarden verzorging. De jongelui worden in dienst geno men door zo'n verzorgende instelling en krijgen een volledige opleiding terwijl de overheid betaalt. Ze worden voor een periode van minstens vier jaar aangenomen. Vol gens de heer Strosnijder is de be langstelling in Zeeland om zo'n pro jekt te mogen starten in diverse sek toren groot. Herplaatsing Intensief overleg tussen bedrijfsle ven en de arbeidsvoorziening in Zee land heeft er toe geleid, dat van de 170 werknemers van het chemische bedrijf Hereofina in Middelburg die volgende maand door sluiting van het bedrijf op straat komen te staan 70 mensen zijn herplaatst bij andere bedrijven in Zeeland. Volgens de heer Strosnijder ziet het er voor de overige honderd mensen van Herco- fina ook niet al te somber uit. Erg hard DUESSELDORF, 13-9. De politie van Minden in de West- duitse deelstaat Noordrijn- Westfalen heeft een nieuw snelheidsoverschrijdingsre- kord in de bebouwde kom vastgesteld: een jongeman joeg er met 154 kilometer per uur doorheen. Daar de maximumsnelheid in de stad 60 kilometer per uur is, moest de jongeman om te beginnen verder lopen. TEL AVIV, 14-9. De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Jitz- jak Sjamir, heeft het kabinet zondag meegedeeld, dat president Sadat voornemens is het proces van norma lisering van de betrekkingen tussen de twee landen te bespoedigen. Dit hebben funktionarissen van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. Sjamir bracht op het wekelijks ka binetsberaad verslag uit over zijn besprekingen met Sadat en diens mi-, nister van staat voor buitenlandse zaken Boutros Ghali. Israëlische lei- VtAAAAAA#IAAAJWW«AAAAAS^ De (duurdere) energie WASHINGTON, 13-p. Het steeds duurder worden van energie is het meest opvallen de ekonomische verschijnsel en het grootste probleem van deze tijd. Alle olie-importerende lan den kunnen in het licht daar van niet om aanpassing van de struktuur van hun ekonomie heen. Dit schrijft de Internati onale Financieringsmaat schappij (I.F.C.) in haar jaar verslag over het boekjaar tot en met 30 juni 1980. Met de na druk op de problemen van de derde wereld waarschuwt de I.F.C. bij haar beoordeling van het internationale handels- en investeringsklimaat ervoor dat een op behoud gericht be leid en ekonomische strukture- le maatregelen veel tijd ver gen. Daar kunnen de ontwik kelingslanden zonder financië le hulp van buitenaf niet aan beginnen. Bovendien zal hetr welvaartspeil in alle energie- importerende landen er door in het gedrang komen en in de minst ontwikkelde olie- importerende landen tot een onaanvaardbaar laag peil da len. ders hadden er eerder over geklaagd dat Egypte tot dusver weinig gedaan heeft voor de normalisering van de verhouding tussen de twee landen. HILVERSUM, 13-9. Premier Van Agt is bereid in een volgend kabinet zitting te nemen samen met opposi tieleider en oud-premier Den Uyl. Van Agt zei zondag voor de AVRO- mikrofoon dat geen formatie volgens hem mag stranden op gebrek aan be reidheid van personen om met elkaar zitting te nemen. Als de verkiezing suitslag daartoe zou leiden dan zou ik de bereidheid moeten hebben en die heb ik ook, aldus de premier. WARSCHAU.' De Poolse vereni- ging Boerenpartij heeft zich uit gesproken voor een zodanige perfec tionering van het politieke systeem in Polen en verruiming van haar ma noeuvreerruimte, dat zij een eigen plaats krijgt naast de (communisti sche) Verenigde Arbeidspartij en „volledig kan deelnemen aan het le ven van het land". LISSABON.'In Portugal zijn twee bomaanslagen gepleegd op gebou wen waarin Chileense diplomatieke vertegenwoordigingen zijn ge vestigd. MADRID. Twee sterke bomexplo sies hebben in Pamplona de vesti ging van de Communistische Partij in de provincie Navarre en, even la ter, het centrale kantoor van de soci alistische vakbonb U.G.T. in die stad verwoest. LONDEN. De Noordkoreaanse pre sident Kim il Sung heeft in een grote advertentie in het Engelse dagblad „The Guardian" voor de hereniging van zijn land gepleit. MAAGDENBURG, DDR. De ge- kombineerde militaire manoeuvres van het Pact van Warschau, „Wapen broederschap '80", zijn geëindigd met een groot militair défilé in Maag denburg. Sombere Kok STOCKHOLM, 11-9. Als er niet ra- dikaal wordt ingegrepen zal de werk loosheid in west-Europa in vijf jaar tijd verdubbelen. Willen we die werkloosheid en de enorme ekonomi sche problemen te lijf kunnen gaan dan zullen ook de werknemers offers moeten brengenMaarzij mogen niet als enige de lasten dragen. Dat zei FN V-voorzitter Wim Kok vrijdag in Stockholm op een Zweeds vakbondscongres over het onder werp Kapitaal en demokratisering van de ekonomie". Kok sprak in Stockholm als voorzitter van het Eu ropees Verbond van Vakverenigin gen. Kok zei dat het door de malaise niet of nauwelijks meer mogelijk is doelstellingen als meer welvaart, be tere kollektieve voorzieningen en handhaving van de werkgelegenheid niet of nauwelijks meer allemaal te gelijk te verwezenlijken zijn. DEN HAAG, 12-9. De rechtbank in Den Haag heeft kort nadat de zitting was afgelopen, de 26-jarige Libanees Moestafa H. A. vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. Tegen A. had de officier van justi tie twintig jaar gevangenisstraf met aftrek geëist, omdat hij bewezen achtte, dat A. in opdracht van het „Gerechtigheidscommando voor de volkerenmoord op Armeniërs" op 12 oktober vorig jaar de zoon van de Turkse ambassadeur in Den Haag had vermoord. GOES, 13-9. Een 17-jarige brom fietser uit Goes heeft zijn leven te danken aan de 40-jarige mevrouw Dronkers uit Goes. De jongeman was zaterdagmorgen op een met knipperlichten beveiligde overweg met zijn bromfiets tegen de intercity Rotterdam-Goes gereden. De machinist van de trein had niets gemerkt en was doorgereden. Mevrouw Dronkers, die in de buurt van de overgang woont, had de klap wel gehoord en ging poolshoogte ne men. Ze trof de jongeman bewuste loos aan de op de rails. Vlak voor de aanstormende trein uit de tegenover gesteld richting Vlissingen-Roosen- daal wist ze de jongeman K.S. uit 's Gravenpolder van de rails te trek ken. Na onderzoek bleek deze slechts letsel aan een arm te hebben opgelo pen. DEN HAAG, 13-9. Minister Van Aardenne van Ekonomische zaken gaat de café's en restaurants en soort gelijke bedrijven toestemming geven hun prijzen voor etenswaar en dran ken met 4,8 procent te verhogen. Mo gelijk komt de prij zenbeschikking vrijdag nog af. In dat geval mag de prijsverhoging zaterdag al ingaan. Deze prijsverhoging mag alleen door de caféhouders en restaurateurs worden toegepast, die met hun prij zen niet boven het tot dusverre toe gestane nieveau lagen. Er waren nog al wat ondernemers in deze branche, die hogere prijzen berekenden dan was toegestaan. UTRECHT, 15-9. Een reizigerstrein die om zeven voor elf uit Rotterdam naar Hoek van Holand was vertrok ken, is maandagochtend even na elf uur bij Vlaardingen door een open spoorbrug gereden en in het water te rechtgekomen. Eerdere bijzonderhe den ontbreken nog. Een woordvoerder van N.S. deelde om half twaalf mee, dat het ongeluk vlak voor binnenkomst van de trein is gebeurd bij een brug over de ha ven. Het gaat om een twee wagen- stel van het type Sprinter. Nadere bijzonderheden ontbraken nog tegen het einde van de ochtend. MIDDELBURG, 13-9. De kommis- saris van de koningin in Zeeland dr. C. Boertien heeft in Middelburg de eerste van een serie van 500 rijks daalders „met klop" in ontvangst ge- Dit vand plaats in het kader van de herdenking 400 jaar munt van Zee land en de opening van de ten toonstelling over dit onderwerp in het Zeeuws Museum. De Zeeuwse Numismatische Kring, waarin muntenverzamelaars uit de provincie verenigd zijn, heeft ter ge legenheid van het feit dat Zeeland 400 jaar geleden een eigen munt kreeg, 500 zilveren rijksdaalders van het uitgiftejaar 1966 voorzien van een wapentje met zwemmende leeuw (Klop). Het wapentje is - met de hand - precies in de hals van de afbeelding van prinses Juliana geslagen. Flitsen uit het buitenland „DEMOKRATISERING VAN HET ONDERWIJS DÜTTCCT7T T»,. M AI Tf\ „„1 J!I BRUSSEL. De NAVO zal dinsdag na een tweedaagse konferentie van de Verenigde Staten en hun bondge noten in Brussel haar toestemming geven voor de opening van het Ame rikaans-Russische overleg over een beperking van de kernbewapening in Europa. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten zijn ingenomen met de verzeke ring die de nieuwe Turkse machtheb bers hebben gegeven dat alles in het werk gesteld zal worden om zo spoe dig mogelijk de demokratie in het land te herstellen. Dit heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, John Trattner, vrijdag laten weten. ZIERIKZEE, 12-9. „Om vorm en gestalte te geven aan de demokratisering bij het bijzonder onderwijs, is destijds gedacht aan toepassing van de Wet op de Onder nemingsraad, die dan wél op het bijzonder, maar niet op het openbaar onderwijs van toepassing zou moeten zijn". Aan het woord de heer C. Joziasse, hoofd van de chr. lagere school te Vrouwenpolder, in een causerie over: „Demokratisering van het onderwijs". De causerie besloeg vrijdagavond het tweede deel van de algemene leden vergadering van de Vereniging Chr. Onderwijs te Zierikzee, onder leiding van de voorzitter, de heer C. A. van Oord. Euphemistisch uitgedrukt waren „niet zoveel" leden aanwezig; in ieder geval minder dan op andere jaren en ook heel wat leerkrachten ontbraken. DEN HAAG. Koningin Beatrix heeft in de kelderzaal van de Ridderzaal in Den Haag, een tentoonstelling geopend van plm. 200 kindertekeningen, af komstig uit 100 landenaernaakt voor UNICEF, het kinderfonds van de V.N. Na afloop van de opening, maakte de koningin, omringd door tientallen kin deren, een rondgang door de kelder. „Niet voor het openbaar onderwijs", aldus de heer Joziasse, omdat men hierbij heeft te maken met een pu bliekrechterlijk lichaam, terwijl het bijzonder onderwijs een privaatrech terlijk karakter heeft. Het bijzonder onderwijs kan gezien als een „parti- kuliere onderneming", zonder direk- te binding aan de overheid. Reeds in 1975 is gereageerd op die toepassingsverklaring van de W.O.R. op het bijzonder onderwijs, maar het werd als een „ongelukkige beslis sing" gekwalificeerd. De toenmalige minister Roolvink werd derhalve gevraagd op zijn beslissing terug te komen en dat ge beurde in zoverre, dat de be- windsmand uitstel verleende tot 1977, maar wel de verplichting opleg de dat het bijzonder onderwijs dan vanuit de eigen optiek zou komen met een eigensoortige medezeggen- schapsregeling. De bezwaren De W.O.R. zou - aldus de heer Jozi asse - de ongelijkheid bevorderen tussen openbaar- en bijzonder onder wijs, terwijl een onderwijsmatige gelijksoortigheid beter is. Tezeer - zo meende men - is ook de W.O.R. toe gesneden op het bedrijfsleven en het onderwijs „as such" kent nu eenmaal veel meer geledingen dan het be drijfsleven, als leraren, ouders, leer lingen, ouderkommissie e.d. In oktober 1977 gaf de N.P.C.S. een deeladvies inzake de demokrati sering en werden vier redenen opge somd voor die demokratisering. Verwezen werd naar de algemene demokratisering in de maatschappij; het voeren en opvoeden van de leer lingen tot zelfstandigheid; de bijzon dere intentie van de chr. school, die is afgestemd op de evangelische nor men en de noodzaak van de instelling van een samenlevingsorgaan, waar bij gedacht wordt aan een School raad. Een gelijk aantal leden uit de diverse schoolgeledingen, zou in een dergelijke Schoolraad dienen te zijn vertegenwoordigd. Alle zaken kun nen door die raad worden behandeld en het schoolbestuur is verplicht in Iedere woensdagmiddag Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.0Q uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur en van 18.30-21.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Bellen voor huisbezoek de nummers (01116) 2064, (01115) 1761. Iedere dinsdag en donderdagmiddag Renesse Hervormde kerk. Bezichtiging. 14.00 - 16.00 uur. Iedere woensdagavond Start en inschrijven V.V.V. Fietspuz- zeltocht. 19.00 - 19.30 uur. Vanaf 16 september iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Maandag 15 september Zierikzee „Huis van Nassau". Leden- en frak- tievergadering V.V.D. 19.00 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. „Meer bewegen voor ouderen". 14.00 - 15.00 uur. Dinsdag 16 september Zierikzee Prinses Julianaschool, kursus „Al ternatieve voeding", 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 20.00 uur. Wijkgebouw Gr. Kruis. Beide groe pen: „Bewegen voor Ouderen". 15.30 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk. Afd. N.C.V.B. 19.45 uur. Dreischor Gymnastiekzaal. „Meer bewegen voor ouderen". 14.30 - 15.30 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Algemene Bond van Ouderen. 14.00 uur. Woensdag 17 september Zierikzee Concertzaal. Optreden Clown Woudi. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. A.R.- kiesvereniging. 19.30 uur. V erenigingsgebou w N.C.V.B. 19.45 uur. Bijeenkomst Rusthuis Duinoord. Bejaardensocië teit. 14.30 - 16.30 uur. Nieuwerkerk Bejaardensocië- voorkomende gevallen het advies van de raad te vragen. Garanties In het tweede deel-advies werden garanties genoemd voor het funktio- neren van de Raad voor het onder wijs; een en ander onder volledige garantie door de wet. Feitelijk zou er een geheel nieuwe regelingswet moeten komen, waarin overleg en medezeggenschap worden geregeld. Ondanks organieke en principiële meningsverschillen rond de beoogde demokratisering, vond de spreker het toch een goede zaak en had zelfs in de opzet (te denken valt aan ver antwoordelijkheid en dienstbaar heid), er bijbelse elementen in ont dekt. Ten leste gaat het „om een stuk me deverantwoordelijkheid" en het scheppen van een sfeer, waarin alle informatie vrij komt. Bij het opstel len van de „spelregels" voor dit al les, mag het christelijk onderwijs niet achterlopen, maar dient men ge zamenlijke gestalte te geven aan struktuur en inhoud van dat onder wijs". Diskussie Bij de besprekingen bleken er nog wel enkele beduchtheden. Sommigen waren bang dat de taken van Ouder kommissie en Schoolraad elkaar overlappen. Gevreesd werd ook voor een grote vergaderfrekwentie en ge waarschuwd werd voor een „over-de- mokratisering", waardoor de essen tie van het onderwijs juist in de knel zou kunnen komen. Voorlopig dienen opzet en ontwik keling nog te worden afgewacht, al werd nadrukkelijk opgemerkt dat juist het bijzonder onderwijs al een flink stuk gevorderd is op de weg van de demokratisering. „Ons Dorpshuis" teit. 14.30 uur. Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrou wenbond. 19.30 uur. Gebouwen achter de kerk. Verko ping Vrouwenvereniging Ger. Gem. 14.30-17.00 en 19.00-21.00 uur. Donderdag 18 september Zierikzee Bovenzaal Gereformeerde Kerk St. Domusstraat. Verkoping zelfge maakte goederen Dameskrans Geref Gem. in Nederland. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 21.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwenvereniging. 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Openbare vergadering raad van bestuur Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. 10.00 uur. Gemeentehuis. Advieskommissie voor het Welzijnsbeleid. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Kursus beat-ballet. 19.00 - 19.45; 19.45 - 20.30; 20.30 - 21.15 en 21.15 - 22.00 uur. Klaverjas wed- (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 5396 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 2